Jeltsin haalt bezem door de legertop Beatrix omarmt de regenboognatie Dole als 'underdog' debat met Clinton in - 7? euw^ s gaat dacht Vriendin van Cools Iherkent moordenaar Arafat voorkomt nieuwe ongeregeldheden Kussende kinderen in Amerika bestraft nt dit itober Paniek aan de Klaagmuur Preston Palace amd- m 0546-542121 DESTEM BUITENLAND A5 Opnieuw generaals de laan uit - V Enkele dagen heerlijk ontspannen met het unieke w all-in concept Proces tegen generaal Kroatië BER 1996 e wintertijd begint ptember, maar een .e klok om 3.00 Uur -el energiebesparing aand juni. Als je j° n de zomertijd 20l t de zon op om 4 20 r er nog maarweinj» ijn. s ndergang is om 21.00 je je wel aan de gaat de zon een uur een uur later onder je wel energie, om. 22.00 uur nog _veej zijn," zegt Bosboom 'en werd in 1977 de gevoerd die tot opde ndaag werd aange. tergrond speelde de waardoor brandstof, noodzakelijk werd de horeca is weinis an het rekken van de te verwachten. „\fe p het einde van hei krijgen wat slechter dat ene uurtje dat je het avondeten kun je r veel meer doen," zegt verbonden aan hel Cultureel Planbu- I I I I I ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 noorBed Ummelen Washington - Als debater is - 'e de mindere van Bill Clinton. Niemand in Amerika jje dat aan de vooravond van iet eerste van twee tv-debat- tB1 tussen de rivalen niet kan «eten. ng voorstelling van Dole als un- ,erj0g maakt deel uit van het ge raffineerde 'spel der verwachtin- 5e pleegt zich uit te drukken in 'm, wat snauwerig aan- lu„ zinnen en dan heeft hij nog de merkwaardige nei ging om in de derde persoon over zichzelf te praten. Clinton heeft de gave van de elo quentie. Hij is bovendien een scherp debater, wiens woordkeu ze en zinsbouw amper lijden on der onverwachte wendingen in discussies. Clinton is ook de betere televisie politicus. Onderzoek heeft uitge wezen dat je om goed over te ko men op tv een wat koele, ont spannen persoonlijkheid moet hebben. Emotionele intensiteit doet het al gauw slecht, omdat die in de knusse huiskamers als bedreigend wordt ervaren. Dole's adviseurs zijn zich het probleem langer dan vandaag be wust en ze hebben er, volgens het beproefde 'maak van je zwakheid een kracht', ook werk van ge maakt. Eén van de regelmatig te rugkerende thema's in de Dole- campagne is dat van doener ver sus prater. Het past in een brede re voorstelling van Clinton als een gladjanus, die, hoewel een heilloze 'liberal' van nature, zijn principes ontleent aan het laatste opinie-onderzoek. Dole wordt daartegenover ge steld als een door het leven gelou terd leider, die zegt wat hij meent en meent wat hij zegt. Een man met een schokbestendig moreel kompas. Volgens onderzoekers spelen tv- debatten helemaal niet zo'n cru ciale rol als men in de VS wel denkt. Ze dienen hoofdzakelijk als een soort laatste proef voor al lang en breed gevormde opinies. Met de eerste live uitgezonden tv- debatten, tussen Kennedy en Nixon in 1960, is ook meteen de mythe ervan geboren. Vier keer kruisten de kandidaten de degens voor de camera's. Vooral het eer ste duel heeft geschiedenis ge maakt omdat het voor Nixon zo slecht afliep. Kennedy, net terug van vakantie en gebruind door de zon, had vol gens de studio-mensen geen ma- ke-up nodig. Nixon wilde niet voor hem onder doen. Met als re sultaat dat hij er 'met de door zijn bleekheid geaccentueerde baard- schaduw uitzag als een sinistere eekhoorn'. De vijf daarop volgende reeksen tv-debatten hebben zo hun ge denkwaardige momenten opgele verd, maar, op één uitzondering na, nooit meer de serieuze sug gestie van een beslissende ge beurtenis. Die uitzondering is Ronald Rea- gans enige tv-debat met presi dent Carter, in 1980. Reagan stond op 39 procent van de stem men toen hij aan dat debat begon, na afloop gaven de polls hem 47 procent. Clinton deed vier jaar geleden er varing op in drie debatten met toen zittend president George Bush. De afgetekende winnaar van die confrontaties was onafhankelijk kandidaat Ross Perot met een stijging in de polls van 11 naar 17 procent van de stemmen. Van daar dat Perot (tevergeefs) hemel en aarde heeft bewogen om als nog toegang te krijgen tot de de batten. Maar ook voor Dole is het niet helemaal de eerste keer. Als 'run ning mate' van president Ford kruiste hij in 1976 de degens met uitdager Carters tweede man Walter Mondale. Dole hield er een grimmig imago aan over, dat in latere jaren maar langzaam sleet. w - v - K. v-\ A V V wachtcommandant iebureau Eindhovei d, ziet wel wat voor langere avonden, er wel blij mee dat 'eren nu nog thuis jn voordat het donkei vandalisme gebeurl "t licht is. Nu is hel at je de daders snellei or bent omdat je a zegt hij. Moskou (afp/anp) - De Russische president Boris Jeltsin heeft per decreet zes hooggeplaatste generaals ontslagen. Onder de topofficieren die de wacht is aangezegd, is de eerste plaatsver vanger van de chefstaf van het leger. De verantwoordelijke ge neraal voor de defensie in de ruimte en ruimtevaart is ook de laan uitgestuurd. inderheden in de veel minder pro- wordt aangdno- e Nederland* ben meegewt en derde n Marokkanen sser van het land dan de eerste elke maand urde naar famili erland jds erkent Schmal flat rne techniek de huitli granten in staat stelt Istreng met het moe- te handhaven. „Ce ntennes dragen ertoe de band met het laid omst overeind blijft, [emmert de integratie n wel. Ook het feit dit arokkaanse jonger® lig de school verlatefi loos worden, kan de ie belemmeren." 1 wil de actuele problej- et bagatelliseren. Ha ook geen concrete opj voor. ikt hij dat de overbed gratie kan bijsturer 1 eenduidig beleid vooi e termijn uit te stippe- de overheid er, evenals wkomers, aanvankelijk jd van uit dat de imnri- tijdelijk zouden blij- subsidies leiden soms edoelde effecten. Als ]e -r subsidieverstrekking :kelijk maakt te blij- ïandelen mensen er- aldus Schmal. icriminatie in de spor ,e gaan, voerde de over- lakeen tweeslachtig be- jds wilde de overheid tie bevorderen door al lien lid te laten worden utachtone sportvereni Anderzijds werd ting van eigen yer®l* niet tegengewerkt, ui- ontmoedigt de overhel niratie. Maar in de vrije eeft spontane clubvor ltijd plaats op 'een ze- asis van discrimina 1 stateerden de onderzo toad er onder joden'11 >n twintig en katholle de jaren vijftig een ster ging zich te isoleren O* nde katholieken pleitte ligei sportvereniging ze liet wilden dat me -ion- Jeltsins veiligheidsadviseur Aleksander Lebed waarschuwde onlangs nog dat er een crisissi tuatie dreigt in het gedemorali seerde leger. Het leger is zwaar getroffen door je economische crisis die in Rus land heerst. Salarissen worden al maanden niet meer uitbetaald en de huisvesting van militairen is belabberd. Minister van Defensie Igor Rod- jonov heeft bij zijn benoeming in juli opdracht gekregen het leger drastisch in te krimpen en te mo derniseren. De regering wil dat aantal personeelsleden van leger in hoog tempo met wordt teruggebracht tot 1,2 miljoen. De zes ontslagen generaals ver zetten zich tegen de plannen om de strijdkrachten in te krimpen. Jeltsin heeft al eerder hoge leger officieren ontslagen die zich ver zetten tegen hervormingen of ziek schuldig hadden gemaakt aan corruptie. De Russische regering heeft als antwoord op de wanorde in het leger een adviserende raad in het leven geroepen die gisteren voor het eerst bijkwam. Deze Raad van de Russische Landsverdediging werd namens de hartpatiënt Jeltsin voorgeze ten door premier Viktor Tsjer- nomyrdin. De raad moet de presi dent voorzien van advies over de politiek ten aanzien van het le ger. De raad is volgens sommige waarnemers een instelling dié te vens als tegengewicht moet func tioneren voor de machtige (Russi sche) Veiligheidsraad, die wordt geleid door de voormalige presi dentskandidaat Aleksander Le bed. Tsjernomyrdin beklemtoon de op de eerste zitting van de de fensieraad dat de manschappen en structuren moeten worden af gestemd op de beschikbare mid delen en politieke en militaire situatie. In paniek rennen religieuze joden weg van de Klaagmuur in Jeruzalem, nadat de Israëlische politie opdracht had gegeven het plein te ontruimen. De politie was bang dat boze Palestijnen na het vrijdaggebed naar de omgeving van de Klaagmuur zouden optrekken om te demonstreren. Vorige week ontaardde dat is een bloedige confrontatie, waarbij een aantal Palestijnen gedood werden. foto reuter Jeruzalem (anp/afp) - In Jeruzalem, Ga za en de Westelijke Jordaanoever zijn de gevreesde ongeregeldheden gisteren uit gebleven. Luik (anp) - Marie-Hélène Joriet, de vriendin van de vijf jaar geleden vermoorde Belgische ex-vice-premier André Cools, Ut één van de twee huurmoordenaars herkend. Dat heeft een justitie-woordvoerder in Luik meegedeeld. verteld dat ze in Luik een drugs handelaar uit de weg moesten ruimen. In tegenstelling tot eer dere berichten ontvingen de da ders niet ieder 750.000 frank, maar samen slechts 200.000 frank (ruim 11.000 gulden) voor de aanslag in oktober 1991. Justitie gaat niet in op een moge lijke link met een wapensmokkel, waarop diverse Belgische media gisteren speculeerden. Daarbij zouden ook islamitische funda mentalisten zijn betrokken. Voor de moord op Cools zitten naast de Tunesiërs in België nog eens zes verdachten vast, onder wie de socialistische ex-minister van pensioenzaken Alain Van- derbiest. Justitie verdenkt hem er nog steeds van de uiteindelijke opdracht voor de moord te heb ben gegeven. werd bekend dat in Tunesië twee huurmoordenaars bjn aangehouden, die worden verdacht van de aanslag op Cools e» zijn vriendin. De vroegere partner van de mi- lister kon de tweede verdachte ethter niet herkennen, omdat zij ®i de moordaanslag zelf ook zwaar gewond.raakte. De twee verdachten zullen overi- 5® niet worden uitgeleverd. Tussen België en Tunesië bestaat deen uitleveringsverdrag. 'el zullen Tunesische autoritei- jeu België bezoeken om gegevens ;en over de moordzaak. i bezoekt een Bel- jjische commissie van gerechtelij- *e experts het Afrikaanse land Mde twee arrestanten te onder- sagen. Volgens de procureur van justitie in Tunis was het tweetal De fundamentalistische Hamas had eerder deze week opgeroepen na het vrijdaggebed massaal de straat op te gaan om te proteste ren tegen de harde politiek van de Israëlische premier Netanyahu. De hoogste moslimgeestelijke, Ikrema Sabri, deed in zijn preek een felle aanval op de Ver enigde Staten, die volgens veel Palestijnen de kant van Israël kiezen. „Moge God Amerika, zijn bondgenoten en zijn collaborateurs ver nietigen," aldus Sabri tegen de 12.000 gelovi gen in de Al Aqsa-moskee in Jeruzalem. In Hebron op de Westoever, waar de situatie extra gespannen is omdat Israël vooralsnog weigert zich uit de stad terug te trekken, za gen Israëlische soldaten en Palestijnse poli tiemannen in burger samen toe op naleving van het uitgaansverbod. Arafat heeft de 30.000 Palestijnse politieman nen opdracht gegeven een herhaling van de rellen van vorige week, waaraan een aantal van hen zelf deelnam, te voorkomen. Het uitblijven van ongeregeldheden duidt er op dat Arafat de greep op zijn volk niet heeft verloren en dat de meeste Palestijnen bereid zijn een nieuwe ronde vredesonderhandelin gen nog een kans te geven! Aller ogen zijn intussen gericht op het non stop overleg dat morgen in Eretz aan de grens van Gaza met Israël moet beginnen over de terugtrekking van de Israëlische militairen uit Hebron. Hebron is de zevende en laatste stad die Israël op grond van eerdere akkoor den al in maart aan de Palestijnen had moe ten overdragen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher gaat naar het be gin van de Israëlisch-Palestijnse besprekin gen in Eretz. Christopher zal ook afzonderlijke ontmoetin gen hebben met de Israëlische premier Neta nyahu en de Palestijnse president Arafat, die niet bij het overleg in Eretz zijn. Na afloop van de conferentie in Washington had Clinton verklaard dat beide leiders wel zouden deelnemen aan het overleg. (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - Het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Kroatische generaal Tihomir Blaskic voor het Joegoslavië-Tribunaal begint op 8 januari. Blaskic, die chefstaf was van de Bosnisch-Kroatische troepen (HVO), kwam op 1 april onder druk van de Kroatische president Tudjman 'vrijwillig' naar Den Haag. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor de aanval in 1993 op plaatsen in het Lasva-dal, onder meer het dorpje Ahmici waar alleen al meer dan honderd burgers werden vermoord. „Hij beraamde en voerde een systematische campagne uit van bom bardementen, aanvallen en verwoesting van steden, dorpen en plaats jes in het Lasva-dal in Midden-Bosnië," staat in de aanklacht. Die campagne was vooral gericht tegen de moslim-bevolking. men met jongens sp' dm duur werden dez bbetmoslims veelal die ten aan?jj e selsuele moraal. O leten in navolging r itholèken, op den Carla Joosten kaapstad - Koningin Beatrix was 'ra haar verblijf in Zuid-Afrika j'eer eens 's lands beste ambassa drice. l'.jeen uitgekiend programma heeft ze ?i! v 'let eerste Nederlandse staatsbe- hn r 8an ^Uid-Afrika een duidelijke ii° P overgebracht. Ze heeft laten en hoe zeer Nederland het hervor- Jsproces in Zuid-Afrika onder- «unt. het z'c'lze^ niet zo bijzonder, want 'and kan wereldwijd rekenen op fopt"? ^aar de Nederlandse relatie lad .^"Afrika is historisch zwaar be- j "et waren Nederlanders die hier Van lVerni! invoerden en de architecten Sar racistische apartheidssysteem - 5,1 van Nederlandse oorsprong, taat tegenover dat Nederland zich 'eeft verzet tegen datzelfde apart- |ssysteem, maar toch. ;rix reisschema bevatte niet louter ammapunten die doen denken aan «iginnedag in Nederland. Zo heeft ao°k uitgebreid laten informeren Mrilö JeranderinSsProces dat in Zuid~ ochttrs ook vrijer Schnal niet te zeggen- fckh, !a gaande is. gebeurde s,it„rerde hijvoorbeeld bij het Con- oordni 6 dat onder andere moet en over de door het parlement ont worpen grondwet. Bij de waarheids- en verzoeningscommissie werd ze voorge licht over de wijze waarop de Zuidafri kanen het wrede verleden trachten te verwerken. Op de universiteit van Stel- lenbosch verdiepte de koningin zich in de toekomst van studenten in het nieuwe Zuid-Afrika. De politieke omwenteling gaat niet voor bij aan de universiteiten van het land. Sommige verschieten snel van kleur nu zwarte jongeren ook kansen krijgen om te studeren. Blanke mannen - in het oude systeem nog verzekerd van mooie carrières - ma ken zich erg bezorgd om hun toekomst nu ze concurrentie krijgen, terwijl hun gekleurde medestudenten opkomen voor verbetering van de positie van hun eigen bevolkingsgroep. De toespraken van twee zwarte studen tenleiders, die de koningin te horen kreeg, riepen herinneringen op aan de jaren zestig toen Westerse studenten zich eveneens maatschappelijk betrokken toonden. Beatrix, die kroonprins Willem-Alexan- der vergeefs aanspoorde om zich in de discussie te mengen, toonde zich na af loop zeer enthousiast en praatte nog even met de studenten na. De geëengageerdheid van de studenten deed minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) verzuchtten dat dergelijke be trokkenheid bij de publieke zaak in Ne derland ver te zoeken is. De koningin bezocht ook hét symbool van verzet tegen apartheid: het District Six Museum in Kaapstad. District Six was een kleurrijke wijk, waaruit alle niet-blanke groepen gedwongen ver plaatst zijn. De Kaapse wijk moest blank worden en in 1966 werden de laatste groepen eruit verdreven en de huizen met de grond ge lijk gemaakt. De bewoners trokken naar de armoedige, totaal verwaarloosde townships rond Kaapstad. Het museum geeft een beeld van de historie in de nooit meer herbouwde wijk. Met de keuze van haar reisprogramma gaf de koningin duidelijk blijk van haar betrokkenheid met de revolutie die zich in Zuid-Afrika voltrekt. Ze deed dat ook in woord door veelvul dig haar steun te betuigen aan de 'veel keurige Zuidafrikaanse samenleving' maar meer nog in gebaar. Dat bleek bij voorbeeld bij haar ontmoetingen met president Mandela, die zijn land vanwe ge die veelkleurigheid ;'regenboognatie doopte. Bij de officiële ontvangst, het staatsban ket en later bij het concert dat Neder land Mandela aanbood, liet Beatrix zich van haar warmste kant zien. Als het maar even nodig was ondersteunde ze de met zijn knie sukkelende president en haar bewondering voor Mandela straal de van haar gezicht. Het staatsbezoek had niet alleen een his torisch karakter, maar was ook bij uit stek een demonstratie van het koning schap a la Beatrix. Weliswaar is het Nederlandse koning schap niet louter ceremonieel, maar de speelruimte voor de monarch is vanwege de ministeriële verantwoordelijkheid klein. Beatrix benut die ruimte volledig als ministers haar consulteren. Deze week signaleerde minister Van Mierlo ook nog 'een grijze zone in het moderne koningschap'. Hij reageerde op de uitspraak van de koningin dat haar vermeende betrokkenheid bij de over plaatsing van ambassadeur Röell com plete onzin was. Door haar mond open te doen over een ministerieel besluit, wat heel ongebruikelijk is, begaf de koningin zich in die grijze zone. Dat Beatrix zo ver ging heeft vermoede lijk te maken met de schade die haar progressieve imago door de affaire had opgelopen. Het verhaal ging immers dat ze er pro blemen mee had dat de gehuwde Röell een vriendin had. Beatrix zou het zelfs helemaal niet gemunt hebben op vrien dinnen. In Zuid-Afrika speelde de vrien- Door Bert Ummelen Washington - Hij is niet meer alleen, zesjarige Johnathan Prevette. Het jongetje uit Lexington, Noord Carolina, dat vorige week door zijn school werd bestraft omdat hij een klasgenootje een kusje op haar wang had gegeven, heeft een mede-zondaar, gekregen: De'Andre Dearinge, zeven jaar oud, uit de Newyorkse wijk Queens. Net als Johnathan heeft De'Andre een meisje uit zijn klas op haar wang gekust. En net als in Lexington besloot de schoolleiding in Queens dat dit geval van seksuele intimidatie niet onbestraft kon büjven. De'Andre werd een week van school gestuurd. Gelukkig reageerde het hoofd der school, mevrouw Gerri Per- riot, gunstig op een gratiever zoek van zijn ouders, zodat hij al met al drie dagen thuis heeft gezeten. Niettemin is de straf aanmer kelijk forser dan in het geval van Johnathan, die 'maar' voor een paar uur de deur van zijn klaslokaal werd gewezen. Het geval De'Andre is dan ook ernstiger. Niet alleen heeft hij zijn klas genootje gekust, hij heeft bo vendien een knoopje van haar rokje getrokken. Nee, niet uit boosheid. Hij vindt zijn vriendinnetje juist heel lief. Net zo lief als beer 'Corduroy' uit zijn favoriete boek. Die mist ook een knoop. In Amerika is inmiddels een hooglopende discussie begon nen over de wijsheid van het optreden van de schoolleidin gen in Lexington en Queens. Die beroepen zich op de regle menten, die op hun beurt zijn afgeleid van federale wetge ving. Maar de Onderwijsraad van New York beloofde giste ren zijn richtlijnen met betrek king tot het verkeer tussen de seksen nog eens te zullen bekij ken. Met hun suggestie dat zes-, ze venjarigen wellicht geen flauw idee hebben van wat seksuele intimidatie is, lijkt een stoet van commentatoren en colum nisten niet helemaal aan dove mans deur geklopt te hebben. Aan de andere kant, toen de li berale New York Times de zaak-Johnathan enigszins ba dinerend beschreef, hielden le zeressen de redactie veront waardigd voor dat 'de integri teit van het vrouwenüchaam niet aan leeftijd is gebonden'. Koningin Beatrix bezoekt in Johan nesburg een galerie. foto reuter dinnenkwestie niet op. Mandela ver scheen zonder zijn vriendin, maar minis ter Wijers had zijn levenspartner gewoon aan zijn zijde bij genoemd concert. Beatrix had daar geen moeite mee. Het staatsbezoek kon van haar toen al niet meer stuk. BUITENLAND KORT Kwart zoogdieren met uitsterven bedreigd Londen - Een kwart van de zoogdieren in de wereld wordt be dreigd met uitsterven, laat de Wereld Unie voor Natuurbehoud (IUCN) weten. Op de rode lijst van de IUCN staan 911 diersoorten die gevaar lo pen de komende jaren van de aarde te verdwijnen. De meest bedreigde soorten zijn de mensapen en de apen. Elf pro cent van de vogelsoorten wordt eveneens in zijn bestaan bedreigd, voornamelijk de ral en andere kraanvogelachtigen. De bedreigde soorten zijn vooral het slachtoffer van de vernietiging van hun natuurlijke leefomgeving, van handel en smokkel en milieu-ver vuiling. Van de 23 soorten krokodillen (krokodillen, alligators en kaai mans) wordt 44 procent bedreigd. Van de zeevissen zijn er 100 soorten op de lijst van ernstig bedreigde soorten geplaatst, waar onder haaien en tonijnen. Alle soorten steur worden in hun voort bestaan bedreigd, aldus het rapport. Zuid-Korea vreest invasie Noord-Korea Seoul - De Zuidkoreaanse premier Soo-sung heeft gezegd dat Noord-Korea mogelijk een militaire invasie zal plegen op eilan den nabij de grens tussen beide landen. Lee riep op tot verhoogde waakzaamheid op vliegvelden, in havens, kerncentrales en com municatiecentra om die te beschermen tegen mogelijke terroris tische aanslagen. Lee deed zijn uitspraken tijdens een kabinetszitting gewijd aan het incident met een Noordkoreaanse onderzeeër, die onlangs voor de Zuidkoreaanse kust aan de grond liep. Nederlander schiet Spaanse agent dood Marbella - De Spaanse politie heeft bij Marbella een Nederlander gearresteerd die wordt verdacht van het doodschieten van een agent. De politie probeerde de man in San Pedro de Alcantara bij Mar bella aan te houden, maar hij vluchtte. Tijdens de achtervolging opende de man het vuur op de agenten, waarbij een politieman werd gedood en een ander zwaargewond raakte. De politie en de Guardia Civil startten een intensieve zoektocht. De verdachte kon uiteindelijk worden ingerekend na een anonie me tip. Enorme terugval gokactiviteiten Macau Peking - Met Macau, het gokcentrum van Azië, gaat het niet best. Het nationaal inkomen, dat voor het merendeel wordt verdiend met gokken, liep in een half jaar tijd met 12 procent terug. Dat is de zwaarste terugval in de afgelopen dertig jaar, 'aldus Chinese ambtenaren. De gokwereld zorgt voor meer dan 50 procent van de inkomsten in Macau, gelegen op het zuidelijkste puntje van het Chinese schiereiland Nan Hai, 65 kilometer ten zuiden van Hongkong. Volgens de autoriteiten is de terugval te wijten aan criminaliteit. De casino's, officieel een twaalftal maar in de praktijk meer dan twee maal zoveel, worden gerund door geldmagnaten uit Hong kong. Met name de maffia is actief. Veel misdrijven worden door de politie niet vervolgd. Ook is er onzekerheid over de toekomst van deze Portugese kolo nie, die zo'n half miljoen inwoners telt. Het bestuur wordt in 1999 overgedragen aan de Chinese Volksrepubliek. Brits 'horrorhuis' tegen de vlakte Londen - Het 'horrorhuis' in het Britse Gloucester waar het echt paar Fred en Rosemary West jonge vrouwen seksueel misbruikte en vermoordde, wordt gesloopt, meldt de Britse Daily Express. Volgens de krant besloot het stadsbestuur hiertoe om te voorko men dat het huis en de omgeving bestookt blijft door nieuwsgieri ge toeristen en souvenirjagers. In de kelder en de tuin van Cromwellstreet 25 trof de politie ne gen lijken. Rosemary West zit een levenslange gevangenisstraf uit. Haar man hing zich in zijn cel op voordat de rechtszaak begon. Vernietiging van de ozonlaag sneller Genève - Het dunner worden van de ozonlaag gaat sneller dan voorheen. De laag is boven een groot deel van de Zuidpool al vrij wel verdwenen, meldt de Wereldmeteorologische Organisatie (WMO) van de Verenigde Naties. Het ozongat boven de Zuidpool werd in 1980 voor het eerst gesig naleerd. Sindsdien komt het ieder jaar in september en oktober terug. Het vorig jaar pas in oktober gemeten laagste ozonniveau werd nu in september al bereikt. Het nog koude weer en de lentezon boven het zuidelijk halfrond dragen bij aan het dunner worden van de ozonlaag. De hoofdoor zaak van het verdwijnen van de ozonlaag echter is de uitstoot van gassen als chloorfluorkoolstoffen (CFK's), die nog steeds veel in spuitbussen en koelkasten worden gebruikt. Het gat in de ozonlaag heeft zich de afgelopen vier jaar ieder jaar verdubbeld en beslaat nu zo'n 20 miljoen vierkante kilometer, on geveer twee keer de oppervlakte van Europa. De ozonlaag be schermt de natuur tegen ultraviolette straling, die bij de mens verschillende kankervormen kan veroorzaken. Verdachte in zaak Dutroux vrijgelaten Neufchateau - De raadkamer van Neufchateau heeft gistermid dag de invrijheidstelling bevolen van Gérard Vannesse, die ver dacht wordt van drugshandel en autozwendel en banden zou heb ben met Mare Dutroux. De voorlopige hechtenis van Dutroux zelf is verlengd. De Luikse advocaat Julien Pierre, raadsman van de van zeden misdrijven verdachte Dutroux, staat sinds gisteren onder politie bescherming. Aanleiding daartoe is een ernstige bedreiging. Pier re had al eerder om bescherming gevraagd.

de Stem | 1996 | | pagina 7