Kopie lijdende Christus via Internet in Alkmaar OPSTEK fs 'Voor mensen die niet naar de kerk komen, maar wel willen surfen' Bijles voor groep 3 Exam Video-cd (1) Video-cd (2) Bookmarks Intel MMX Adres van de week TiDonp Verkwanseld kunstwerk pronkt opnieuw in kerk Wandelen op The Wild Site BB Ifi ir. urn*i-i E5 ik Schoenen Itime INTERNET INTERFACE SCHIJF ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 CHIPS BITES Exam heet het én dat geeft al enigszins aan waarom het gaat. Het programma (voor Windows) bevat taaloefeningen voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. Scholieren en docen ten hebben er al mee gewerkt en waren er zeer over te spreken, meldt George Philips 'van Exam Software. Duizenden zinnen met meerkeuze-opties, woordenlijsten, invuloefeningen met onregelmatige werkwoorden, alles wat de leerling moet weten, is in Exam te vinden. Voor scholieren die thuis op de pc hun huiswerk maken. Beschikbaar zijn Frans, Duits en Engels voor de onderbouw en Frans voor de bovenbouw; de nog ontbrekende talen volgen. De pakketten voor de bovenbouw zijn bovendien voorzien van zeer uitgebreide woordenboeken. De cursussen lopen parallel met de taaistudieboeken van uitgeverij B.K.E. uit Baarn. De prijs is een aangename verrassing; 29,95 voor de pro gramma's voor de onderbouw, vijf gulden meer voor die voor de bovenbouw. Zonder meer een aanrader voor scholieren, maar ook anderen hebben er veel aan om hun taalkennis bij te spijkeren. Informatie: 0570-542568. De video-cd ontwikkelt zich razendsnel tot medium voor alle 'platforms'. De schijfjes (goed voor 74 minuten film) zijn ge schikt voor de pc, de Apple Macintosh, video- en cd-i-spelers. Dit alles zonder dat er extra hardware nodig is, want de mpegl-standaard (voor video op de computer) kan tegenwoor dig zonder problemen volledig via software worden bereikt. En die staat op het schijfje zelf. In het Verre Oosten is de vi deo-cd al doorgebroken. De video-cd is iets anders dan de DVD, de cd met hoge dicht heid die binnenkort op de markt komt. Alle video-cd's van nu kunnen echter afgespeeld worden op de DVD-spelers. Dat be loofden vorige week in Londen topmensen van Philips, Sony, Panasonic, JVC, Microsoft en Apple Macintosh die de stand van zaken rond de video-cd kwamen toelichten. De strijd tussen Netscape en Internet Explorer woedt hevig. Dat betekent dat mensen omschakelen van de ene naar de an dere browser. Nadeel daarvan is dat de zorgvuldig opgebouw de bestanden met bookmarks of favorites (veel geraadpleegde Internet-adressen) soms opnieuw aangemaakt moeten worden. Internet Explorer herkent de bookmarks van Netscape en zet die om in de eigen favorites, maar omgekeerd kan het niet. Met BookMark Manager kan het wel, in beide richtingen. Gratis bij http://ourworld.compuserve.com/ homepages/EdgarHo- fer/BookMM.htm. Op snelle Intel-chips komt een extra aanduiding te staan: MMX. Intel heeft processors (vanaf de Pentium 133) ontwik keld die bewegende beelden van onder meer cd-rom, video-cd of Internet beter kunnen verwerken. Zo rond de feestdagen zullen de pc's die dan in de winkels staan, er standaard van voorzien zijn. Daarnaast heeft Microsoft in Windows 95 wij zigingen aangebracht om vloeiender video op het computer scherm te kunnen maken. En Apple garandeert op zijn nieuwe machines gestroomlijnde video met perfect geluid, ongeacht de bron of het bestandsformaat: AVI, Quick Time, Video for Win dows, midi, wave, enzovoort, enzovoort. Voor nieuwsgierigen: het nieuws op het Internet. Het wemelt er van de kranten uit binnen- en buitenland en ook het oude trouwe ANP heeft er een plekje. Verdrongen van de radio maar via Planet Internet nog steeds te raadplegen, met permanent het laatste nieuws. Plus het weer, andere actualiteiten, cultuur en nog veel meer. Zoals de onvermijdelijke advertenties die je tegenwoordig op vrijwel iedere website vindt. Nieuws is in Nederland ook via vele andere bronnen (dagbla den, radio, teletekst) beschikbaar. Websites als die van het ANP worden echter graag geraadpleegd door Nederlanders in andere landen. Of door reizende zakenlieden die waar ook ter wereld via hun laptopje contact zoeken met het World Wide Web. http://www.pi.net/anp/ et 147 lokaties zoekt een /supervisor voor een nieuw n. Eén halve dag per week, jtnpensatie. igt een: Bij voorkeur MDS- aardige opleiding. licitaties, met c.v. en dagen richten aan: De mooiste naam op het World Wide Web vind ik nog steeds the Cyberian Outpost, die mooie toko in cyberspace waar je voor betrekkelijk weinig geld veel soft- en hardware kan kopen. Iedere dag een mooie aanbieding en als je er gens ja en vervolgens een num mer van een geldige credit card intikt, staat gegarandeerd binnen 48 uur en vriendelijke meneer van DHL met het be stelde voor de deur. Blijft een mooie toko, al was het alleen al °m die geweldige naam. Bij het Vlaamse weekblad HU- MO hebben ze ook een mooie naam gevonden voor hun home °P het web: The Wild Site. Met een knipoog naar Lou Reed en diens Take a walk on the wild side natuurlijk, en alleen al om net feit dat dat ooit wereldwijd een hit geweest is, kon ik me eigenlijk niet voorstellen dat er al niet meer wild sites op Inter net te vinden zouden zijn. Dat heb je met behulp van een van de zoekmachines natuur- "jk zo uitgevogeld. Gewoon even wild, plus side en site int ikken en een paar seconden wachten tot het programma fldt wat-ie allemaal gevon- en heeft. Het viel mee, maar natuurlijk blijken er in Ameri ka links en rechts wat sites ge- Pnnkeerd te zijn die iets met *™d, site of side in hun naam 01 verwijzingen hebben. Wild een ratelend half uur over om een meter of twaalf uit te bra ken. Daar waren ze in Zeeland blij mee, maar lang heeft het feest dus niet geduurd. Ik zag de lol, afgezien van het incasseren er toch al niet van in, want het leek me een kar wei om gek van te worden. Had je zo'n plaatje, moest je in die duizenden regels die allemaal zoveel op elkaar leken iets gaan zoeken wat er op leek. Zoiets van: twee spelers sprin gen links omhoog, vakje vier. Afijn, bij Smiths weten ze nu ook wat er nog meer kan met chips dan opeten en ze verzin nen wel weer iets anders na de flippo's en de voetbalplaatjes. De mooiste anecdote van de af gelopen week stond in de Dai ly Planet van donderdag. Die had het weer aangetroffen in een serie artikelen over een ru zie tussen twee hackers die er gens in een nieuwsgroep werd uitgevochten. 'Dat noemt zich hacker en telecommunicatie- specialist' zo zat iemand af te geven op een ander, 'Pfff, een paar jaar geleden heeft iemand hem het telefoonnummer van zijn computer gegeven en hem uitgedaagd om die computer te kraken. Toen is hij vijftien da gen bezig gebleven met probe ren in te breken zonder dat-ie er ooit achter gekomen is dat het om een fax-nummer ging....' eatie staat binnenkort uw aanbod extra ht te brengen... eert op de zaterdag reserveringen 073)615 72 83. IEN in Polen, Tsjechië ndorra, 10 dgn. al v 257,- (uw kind kan al m oor 130,-) voor groer I v.a. ƒ178,- incl. y hotel HP, skiles, koffieta' bij terugkomst NL. Vr nfo/folder: Euro 90 el. 077-3548884. ki,snowboard i SC REIZEN/SNOW-i slaat de Franse slag vc 10 dgn v.a. 298,- (bL app/pas) Bel voor SNOW-TREX apres 030-2753030 (sqrt brochu GRATIS gids. VoordèiL skireizen, Andorra 10 dr htl"HP 369 Boosten Bu reizen sgr 045-5227777 All-in wintersportreis na JASNA SLOWAKIJE var 595,-. Incl. 9-dg. busre' royalclass,HP,2 pk douct wc, skiles. 70 km. pis1 (2100 m.) Sneeuwzek SKICLUB ONDERUIT 07 5112314. ADVERTENTIES in de rubriek "Reizen en Recreatie komen elke zaterdag ond de ogen van zo'n 2 miljc, geïnteresseerde lezers. V adviseren u graag over advertentiemogelijkheden!! Ink: Tel.: 073-6125225 Fax: 073-6157283. KORTINGENals u vak adverteert met een tekst- kaderadvertentie in .de i briek "Reizen recreatie Elke zaterdag in deze krar Int.: Tel. 073-6125225. F 073-6157283. De vakantierubriek "Reizen en Recreatie" voor uitgekiende vakanties Elke zaterdag in deze krar ei isatie voor kraamzorg en jp Zuid-Nederland. Door zoeken wij op zeer korte ^VERZORGENDEN rin een groot appèl w verantwoordelijkheid QQf, schillende contractvor- tot het volgen van nden binnen onze ei- aardenpakket gelieerd zorg. moet en kunt u tot uiterlijks Mathildastraat 38, 49011 Pastoor in digitale parochie Door Ruud Erich Tilburg - Een toekomstig echt paar heeft zich via het E-mail adres gemeld met het verzoek aan de pastor om een afspraak over de huwelijksvoltrekking te maken. Mensen die met grote levensvragen tobben zochten digitaal contact met de parochie evenals parochianen die een groot verlies proberen te ver werken. En via het computer netwerk meldde zich ook al een parochiaaneen die uitgeschre ven wil worden als rooms- katholiek. „Aan al die mensen mail ik zo snel mogelijk een briefje terug", zegt pastor Willem Brok (43) van de Tilburgse parochie Rees hof. Als eerste parochie in Noord-Brabant heeft deze ge loofsgemeenschap in Tilburgs jongste nieuwbouwwijk sinds kort een eigen homepage op het Internet. Op die pagina staat al gemene informatie over de pa rochie. Maar de eigenlijke be doeling van de internetverbin ding is vooral het zoeken van contact met mensen die op zon dag niet naar de kerk komen, maar wel gaan surfen op het Worl Wide Web. „Wij zijn de jongste parochie van Tilburg. Komend weekein de vieren wij het 5-jarig be staan. Wij proberen heel eigen wijs een heel eigen gezicht aan het kerkzijn te geven. Als je nog jong bent mag je eigenwijs zijn", zo legt pastor Brok uit. Over de eerste resultaten met Internet is Brok heel tevreden. „Een toekomstig echtpaar, mensen die met grote levensvra gen zitten of een groot verlies moeten verwerken. Het zijn doorgaans mensen die de kerk niet zo zien zitten en niet naar de diensten komen of die met God in de knoop zitten. Ieder een die zich meldt, krijgt een mailtje terug van mij. Het blijkt dat de drempel van de kerk voor een aantal mensen te hoog is. Internet werkt duidelijk drem pelverlagend." Nu maken nog vooral jongere mensen gebruik van deze mo derne middelen, maar Brok ver wacht dat het niet lang zal du ren voordat ook ouderen de mo gelijkheden van Internet ont dekken. Parochie Reeshof is met 13.500 'zielen' de grootste zelfstandige parochie van Tilburg. Pastor Brok werkt er sinds een jaar. „Ik ontdekte dat andere pasto res in het land ook bezig waren met het gebruik van moderne communicatiemiddelen. Inmid dels zijn er in ons land drie pa rochies met een eigen homepage op Internet. „Het leeft heel erg. Het zijn nu nog experimenten maar de ontwikkelingen gaan snel." Bezwaren van het bisdom tegen zijn digitale parochie verwacht Brok absoluut niet. „Integen deel, het bisdom zit zelf ook op Internet. Zelfs de paus kun je via Internet bereiken. Mijn boodschap luidt: bezoek onze digitale parochie, u hoeft er uw huis niet voor uit: http://www.tip.nl/users/ willem.brok Pastor Willem Brok van de parochie Reeshof achter de computer waarmee hij digitaal in contact probeert te komen met zijn parochianen. Alkmaar heeft na vier eeu wen het immense drieluik terug van Maarten van Heemskerck teruggekre gen. In acrylverf, dat wel. Via een heleboel hoog standjes van computers en een printer groeide een exacte kopie streepje voor streepje. Door Céline Rutten Van boven naar beneden waren precies 25000 verflijntjes nodig, om het acht meter hoge drieluik van Maerten van Heemskerck vanuit Linköping in Zweden weer terug te krijgen in de Gro te Sint Laurenskerk van Alk maar. Een computergestuurde verfprinter die Michelangelo beet, bouwde uiterst natuurge trouw een eeuwenoude lijdende Christus aan het kruis op. Eerst groeide langzaam zijn hoofd, in clusief een oog dat op het origi neel is afgebladderd en hier dus ook. Een uur later was Miche langelo, die een paar weken ge leden nog enkele pissoirs in Groningen beschilderde, gezakt tot aan de navel. Van Heemskerck zal er in 1541 onge twijfeld langer over hebben Het werd 'Het mirakel van Alk maar' gedoopt. Toen koningin Beatrix veertien dagen geleden de totaal gerestaureerde gothi- sche kerk heropende pronkte het immense schilderij (vijf keer zo groot als de Nachtwacht) als of het nooit was weggeweest. Het origeneel is in 1572 op een duistere manier in Zweden te recht gekomen nadat Alkmaarse protestanten het Paapse kunst werk uit de oorspronkelijk katholieke kerk aan Rusland hadden verkwanseld. Nu is daar datzelfde werk door een enorme camera stukje voor stukje afge tast. Iedere vierkante millimeter Het antieke groeide in Alkmaar streepje voor streepje.. FOTO MARTIN MOOIJ werd in digitale vorm via Inter net naar Alkmaar gestuurd waar het dan weer werd ge transformeerd tot een exacte kopie in acrylverf. De bedenkers van het project zijn Kees Bolten en Ron Peperkamp: de kunste naars die een paar jaar geleden de woede van Rijkswaterstaat over zich heen kregen omdat ze de Noordzee wilden eren met het dumpen van 24000 broden. Dit project loopt soepeler. Pe perkamp: „Of het werkte wisten we pas bij de eerste proeven. Eerder kon niet, want zoiets was nooit eerder gedaan." Peperkamp vertelt ook dat hij, ook al weer dankzij Internet, met het project een groot raad sel heeft opgelost omdat nie mand in Alkmaar wist waar het drieluik al die eeuwen was ge bleven. „Niet in het museum en niet op het gemeentehuis. Na een uurtje Internetten had ik al les op een rijtje." Dat had overigens eenvoudiger gekund want de eerste de beste encyclopedie vermeldt keurig waar het werk zich nu bevindt en waar het ooit vandaan is ge komen. Maar Peperkamp en Bolten doen graag ingewikkeld: ooit sloopten zij naast de Noor zee een schip, vervoerden de stukken over land om het naast het IJsselmeer weer op te bou wen en opnieuw te water te la ten... and kinky sites kwam ik ook tegen, maar die ga ik hier maar niet beschrijven want dan staat vanmiddag de zedenpoli tie voor de deur om ook mijn computer in beslag te nemen. De allermooiste die ik tegen kwam, zal ik u niet onthouden. Ik weet niet hoe het eten is bij het Chinese restaurant dat zich aldus presenteert op Internet maar voor de reclameslogan verdienen ze een prijs: Take a wok on the wild side... Maar, het moet gezegd, in Bel gië hebben ze een aardige wil de site gemaakt. Hij is, in te genstelling tot nogal wat ande re site's in België, lekker snel, ook al omdat-ie grafisch niet al te zwaar behangen is, en, ge heel in de stijl van HUMO, zijn er de nodige grappen en grol len te vinden. De liefhebbers van Cowboy Henk kunnen zelf door een cartoon van deze po pulaire stripfiguur bladeren en wie in het gastenboek de wijs neus of de nar probeert uit te hangen, wordt op gepaste wij ze van repliek gediend. Voor zichtig dus met opmerkingen in dat gastenboek, want ieder een kan het nog weken lang le zen als u voor joker gezet wordt. Bij Smiths Chips hebben ze de afgelopen weken Internet ook een beetje leren kennen. De krasactie is erdoor tot een ver vroegd einde gebracht, voordat een aiLuer VOOR 8flUSSEL A.U.O, het de chipsfabrikant een paar miljoen zou kosten. Voor de duidelijkheid; het gaat hier om de eetbare chips en niet die dingen waar het geheugen van uw computer zich in pleegt te nestelen als u hem aanzet. In je zo'n actie op poten zet met slechts tien verschillende plaatjes, dan weet binnen drie dagen het hele land in welke hoek dat ze moeten krassen en komen er alleen maar goede oplossingen binnen. Hoeveel Door Léon Krijnen de zakken chips zaten voetbal plaatjes, en daar stonden wat spelers op. De bal zag je niet, maar ergens, in een van de vakjes op dat plaatje, was-ie wel verborgen. Kraste je één zo'n vakje open, en stond daar die bal op, dan had je van Smiths een tientje tegoed. Nou waren ze bij Smiths na tuurlijk ook niet gek, want als verschillende plaatjes ze pre cies gemaakt hebben, weet ik niet, maar het waren er in ie der geval meer dan een paar honderd, zo niet enkele dui zenden. Die wissel je dus niet zomaar uit, maar toen kwam ineens de kracht van internet goed van pas. Want via internet kan ie dereen spotgoedkoop en blik semsnel onwaarschijnlijk grote hoeveelheden informatie uit wisselen. Een paar krassers met visie begonnen de goede oplossingen uit te wisselen en toen ontstond er een sneeuw baleffect. Iemand maakte van zijn homepage de centrale par keerplaats van alle goede op lossingen en het hek was van de dam. Bij Smiths werden ze toen wel even gek want het percentage goede oplossingen dat ze ingecalculeerd hadden, bleek niet bepaald overeen te stemmen met de volle postzak ken die naar binnen werden gespeeld. De bedrijfsjurist keek er eens naar en kwam tot de conclusie dat er voor hem weinig eer te behalen viel en dat was het eind van de actie. Zoals het zo vaak gaat, wisten ze mij overigens ook weer eens te vinden omdat ze denken dat ik verstand van computers heb. Vanuit Zeeland kreeg ik een telefoontje van iemand die ik zeker tien jaar niet gezien had. Of ik eens wilde kijken waar die oplossingen stonden en of ik die niet op kon sturen? Nee, een computer hadden ze niet, maar ik kon ze toch prin ten? Ik heb het nog gedaan ook, maar niet op mijn deskjet thuis, want ik vreesde dat die drie bestanden van 80.000 by tes niet zou overleven. De oude kettingprinter op de redactie die ik ermee opzadelde, deed er http://www.dse.nl/stem Reacties: I E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl CD-ROM RECENSIES Hoewel het aanbod op dat gebied bijzonder groot is, is het natuurlijk niet verplicht om je kinderen te confronteren met moord en doodslag als ze ook eens met je computer willen spelen. Sterker nog, het zal vele ouders als muziek in de oren klinken: ze kunnen er nog wat van leren ook. In het sterk toenemende aanbod van educatieve cd-roms voor jonge kinderen lijkt Spelen met maan roos vis van uitgeverij Zwijsen niet de eerste keuze te zijn. Kan het immers nog schoolser? Het plaatje sluit naadloos aan bij de leesmethode Veilig leren lezen en is onderdeel van de serie Moet je mij zien, een 'didactisch verantwoorde verzameling leermateria len voor kinderen vanaf 6 jaar'. Dan rijst al gauw de vraag: is dat nou nodig? Extra bijles thuis voor leerlingen van groep 3? Het antwoord is natuurlijk dat kinderen dat zo in het geheel niet zien. Ze vinden het leuk om als beginnende lezer thuis met de woorden van school te spelen of het maakt ze simpel weg niks uit of ze nou met tekeningetjes bezig zijn of met let ters en woorden. Wat dat betreft zit het dus wel goed met deze cd-rom. Spelen en Teren' is gewoon hetzelfde. De spelletjes wijken niet af van die op andere cd-roms voor het jonge kind. 'Help! De tekeningen van maan, tol, roos en vis zijn in de war geraaktl' Da's dus gewoon een puzzel, 'Onthouden maar' is na tuurlijk Memory. En ook de schuifpuzzel en de kleurplaat ontbreken niet. Aap, noot, Mies anno 1996. Mooie vormge ving, heldere kleuren, urenlang speelplezier. En ze kunnen er nog wat van leren ook. 'Spelen met maan roos vis' van uitgeverij Zwijsen. Systeemeisen: Windows 3.1 of hoger, pc met mini maal 386 DX-40processor en 4 MB, prijs: 34,95.

de Stem | 1996 | | pagina 47