'Kies opzet Goes en Zierikzee' Zeeland moet voorbeeld Texel volgen DE STEM Stroomstoring treft deel binnenstad Terneuzen Provincie stoot deel recreatiebeleid af ansen bv. Analyse Verkeerscursus toch niet zo voordelig PvdA adviseert commissie over toekomst ziekenhuizen Oostburg en Terneuzen: Onterprice "Relasport ielatiegeschenken] »bomotie-artikelen| ïportprijzen Kering had nog nooit problemen' WOV vergroot de kans op esmettelijke eeziekten' Monteur loopt brandwonden op na explosie in meterkast van stadskantoor Wat nou, geen wisselgeld? nu is dichtbij ver weg C1 'Ondernemers doen dat zelf beter' Scholieren gaan een film maken over chemie x 62 .j exploit van MOB jnges d.d. 1 oktob» '96 is ten verzoeke van annes Boudewijn van i Leco te Amstelveen rocureur Mr I.E.M. Su rius, Baronielaan 133 Breda) aan: Elisabeth atrijs Maria Walter o.d.n. Paddington iatstelijk wonende té ippel, België en kan- irhoudende te Tilbyr„ der bekende wooné laats in Nederland arbuiten, betekend een ior mijn verzoeker in. ediend verzoekschrift faillietverklaring van Zeeland enoemde Walter, met proepmg om op vrijdag 8 oktober 1996 te 09.45 ur te verschijnen ter jaadkamer van fechtbank te Breda, zit- ng houdende in het Pa- ais van Justitie aan de luissingel 20 te Breda eneinde te worden geé 'ord op het betekende erzoekschrift. Een af- chrift van dit exploit :an worden verkregen en kantore van voor- oemde procureur, lerechtsdeurwaarders- :antoor Rosmalen B.V. koninginnestraat 104 818 HE Breda 3ij exploit van M.G.H. ^anges d.d. 01-10-1996 en verzoeke van de rechtspersoonlijk bezit- ende instelling het Alge. meen Burgerlijk Pensioen- ónds, gevestigd te Heer- gedagvaard H.C.M.M, loogland, thans zonder bekende woon- of verblijf, jlaats zowel binnen tuiten het Koninkrijk, om op woensdag 04 december L996 te 10.00 uur in per soon of bij gemachtigde te verschijnen ter zitting van de Kantonrechter te Breda aan de Sluissingel 20. De vordering strekt tot beta- ing van achterstallige huurpenningen en répara- Van onze verslaggever Oostburg - De PvdA pleit voor ffest-Zeeuws-Vlaanderen voor een constructie tussen de zieken huizen in Oostburg en Terneuzen zoals die bestaat tussen Goes en Zierikzee. Dit doet de partij ruim een week voor een commissie van '„ijze mannen' haar advies uit brengt over de ziekenhuisvoor zieningen in Zeeuws-Vlaanderen. Het voormalige Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee is binnen de stichting waarin ook het ziekenhuis in Goes is opgenomen een volwaardig basisziekenhuis met 24- uurs zorg. Hieraan zijn twee algemeen chirurgen, twee internisten en anesthe siologen verbonden. Daarnaast houden alle specialisten van de stichting spreek uur in Zierikzee. Alleen voor gecompli ceerde behandelingen, waarvoor de dure apparatuur in Goes staat, wordt uitge weken naar de Ganzestad. „De zaalvoetballer die in Zierikzee op vrijdag na 17.00 uur een been breekt, wordt in zijn eigen plaats geholpen en gaat niet naar Goes," zo licht PvdA- woordvoerder L. Wille toe. In een brief aan de commissie schrijven de gemeenteraadsfracties van Sluis-Aar- denburg en Oostburg plus het bestuur van de afdeling West-Zeeuws-Vlaande- ren van de PvdA dat diverse argumenten pleiten vóór de gevraagde constructie. Bereikbaarheid is er daar één van. Ge wezen wordt op de slechte openbaar- vervoerverbindingen plus de vergrijzing van de bevolking (er zijn veel mensen die niet over eigen vervoer beschikken). Vol gens de PvdA moet het mogelijk zijn on danks centralisatie van financiën en kwaliteitseisen een basisziekenhuis in de regio te behouden, 'Met name interne ge neeskunde en orthopedie lijken ons in een basispakket goed te handhaven', staat te lezen. De briefschrijvers kunnen zich voorstellen dat gezien de diverse ac ties die in de regio zijn gehouden de com missie het idee heeft dat de bevolking pessimistisch is over het voortbestaan van het Antoniusziekenhuis. 'Vanuit die stellingname zou het voor de hand kunnen liggen tot een advies te ko men waarin de sluitingsoptie als eerste naar boven komt. Het zou jammer zijn. De bevolking koestert toch nog steeds de hoop, alleen is de vraag wat de verwach ting op dit moment is zij 'hun ziekenhuis' in een aanvaardbare vorm kunnen be houden". Vandaar dat de PvdA, als het ware op de valreep (de commissie brengt 14 oktober rapport uit) met het voorstel komt een oplossing te vinden zoals bin nen de Oosterscheldeziekenhuizen en af stand neemt van het 'doemdenken'. Sluiting van het Antonius-ziekenhuis kan een slechte uitwerking hebben op geheel Zeeuws-Vlaanderen. Sluiting be tekent verlies aan werkgelegenheid. En „VERVOLG VAN VOORPAGINA 1994 liet Rijkswaterstaat al voor twaalf miljoen gulden een kathodisch beschermsysteem aanleggen om roestvorming aan de geleiders langs de schuiven te- Een andere tegenvaller was de aantasting van de asfalt-mas- aan de voet van de pij- Een dikke laag stortsteen tiekosten. Een afschrift eeïl rüenwe bescherming van dit exploit kan wor den verkregen bij het kan toor van ondergetekende. Gerechtsdeurwaarders- kantoor Rosmalen Koninginnestraat 104 4818 HE Breda TE KOOP IN NIEUWSTAAT STERK AFGEPUSD Opel Corsa hatchback Swing 1.2 5-drs LPG bj. dec. '89 APK 14-9-'97, 139.000 km 5.950,- Opel Kadett hatchback 1.6 inj. 3-drs. bj. sept. '88 APK 24-6-'97, 144.000 km 6.250,- Autobedrijf P. v.d. Aarssan Bergsebaan 37" Heerle (oude melkfabriek) Tel. 0165 - 301888 b.g.g. 0164 - 257731 bieden. Kosten: 40 miljoen gul den. De werking van de kering zelf beeft volgens Poortvliet in de tien aar van haar bestaan overigens nooit problemen gekend. „De sluitingen liepen altijd perfect." Vier maal per jaar gaat de kering dicht bij wijze van test; negentien maal moest ze dicht met het oog op verwachte hoogwaterstanden. Hoogtepunt vormden de voor- jaarsstormen begin 1990, toen de chuiven in drie dagen tijd vier maal omlaag moesten. Tijdens die stormen kreeg de kering ook de hoogste waterstand tot nu toe e verwerken: 3,69 boven NAP. Jij de watersnoodramp in 1953 bereikte het water een stand van 4,20 meter. WIJ GAAN VEILIG OP VAKANTIE- GEPAKT (GEPRIKT) EN GEZAKT INFORMEER VOOR UW VACCINATIES BIJ DE GGD WESTELIJK N.-BR. I 'IZf Z.0-Singel 21 IO- Bergen op Zoom Tel 0164-287444 t\=ï~ (tussen 11.00-12.DOl"' 1 lD en 14.00-16 .M De griffier van het kan tongerecht te Terneuzel roept op Marcel Arthur dl Cort, geboren op 9 januaf 1935 en Aubina Augus' Sidonie Cornelia de Cort- Grossey, geboren op 15te- bruari 1934, zonder W kende woon- of verbL)'- plaats hier te lande, om' verschijnen ter terechts - ting met gesloten deu« van woensdag 11 decem ber 1996 te 10.00 uur, ge houden wordend in kantongerechtsgebouw, gevestigd aan het =ta huisplein 121 te Terne zen, teneinde te word gehoord op een verzoet schrift van de gen Hulst, strekkende tot v haal van kosten van stand. Terneuzen, 3 oktober 1996. De Griffier-wnd-, H.R.P. de Kort yan onze verslaggever Borssele - Met de toekomstige ffesterscheldetunnel wordt de kans op besmettelijke vee- kiekten als de varkenspest in Ïuid-Beveland groter. Pat stelt de Borsselse biggenfok- fcr Witte in een bezwaarschrift legen het bestemmingsplan voor de Westerscheldetunnel aan Be- pelandse kant. fitte betitelt de veetransporten pie vanuit België door de tuimel lallen gaan en vlakbij zijn zeu- senhouderij over de nieuwe weg oorbij zullen komen, in zijn be waarschrift als 'een groot risi- 'arkenspest is, zoals nog wat an- lere gevaarlijke varkensziekten, "«draagbaar. 'e ziekte wordt via de lucht ver- feid. Witte wil daarom dat de 'eg naar de tunnel op grotere af tand van zijn bedrijf wordt ge- !gd of herhuisvesting van zijn •drijf op kosten van de over tel. in me de zorgen van die 't goed voorstellen," zegt een insulent van het ministerie van andbouw, Natuur en Visserij in "en Haag. [Set dat ikzelf nu direct zal wij- en op grotere risico's voor var- Sommiqe ambtenaren moesten qisteren hun toevlucht zoeken tot de oude vertrouwde typemachine, omdat een stroomstorinq het computernetwerk had lamqeleqd. FOTO WIM KOOIJMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Een. ontploffing in de hoofdmeterkast in de kelder van het nieuwe stadskantoor heeft gistermid dag rond 14.00 uur een groot deel van de stroomvoorziening in de Terneu- zense binnenstad lam gelegd. Een monteur raakte daarbij gewond. De stroomstoring, waarvan de oorzaak gistermiddag nog niet bekend was, duurde tot het eind van de middag. Gebouwen aan het Oostelijk Bolwerk, Rosegracht, Java en de Axelsestraat kwa men zonder stroom te zitten. Ook de ka bel is enige tijd uit de lucht geweest. Eer der op de dag waren er ook al problemen met de meterkast. Een monteur liep brandwonden op toen tijdens een reperatie aan de kast een schroevedraaier uitschoot. Ook deze man moest behandeld worden, maar is inmid dels thuis. De ontploffing vond plaats op het mo ment dat de monteur een zekering wilde vervangen in de meterkast. De hoofd schakelaar was van tevoren uitgezet. Juist toen hij de zekering verwijderde, ontstond er een steekvlam. De monteur werd in een hoek geblazen en liep eerste en tweedegraads verwondingen op aan een hand en een been. Hij werd voor on derzoek overgebracht naar ziekenhuis De Honte. De gealarmeerde brandweer hoef de niet in actie te komen. De oorzaak van de moeilijkheden was gistermiddag nog niet bekend. De Ar beidsinspectie stelt in samenwerking met de politie een onderzoek in. De taak van de politie daarbij is te kijken in hoeverre er strafbare feiten zijn ge pleegd. De meterkast is sinds drie weken in ge bruik, maar moet geheel vervangen wor den. Het wegvallen van de stroom zorgde voor de nodige problemen. De bouw werkzaamheden aan het stadskantoor kwamen geheel stil te liggen. Ook in het gemeentehuis waren de gevol gen van de stroomstoring te zien. Sommi ge ambtenaren moesten hun toevlucht zoeken tot de 'ouderwetse' typemachine, omdat het computernetwerk eruit lag. Een bruidspaar moest in het donker het gemeentehuis in om zich in de echt te la ten verbinden. Ook de liften in het gebouw weigerden ie dere dienst. Om 16.00 uur was de stroom toevoer weer hersteld. Door Zeeuws-Vlaande- 1 rijden die Belgische transpor- 1 Mk en ze gaan ook met de ve- ■iover. In heel Nederland kom E'egen. Maar het is wel zo dat riandse varkenfokkers hun lik -if™ in de regel op behoor- - "Stand van doorgaande we- JlVKSi'S?en' Dat is gewoon be- il t i eid' ze zijn voorzichtig ®t kun je ze niet kwalijk ne- (ADVERTENTIE) VRIJ VEILIG -p Informatie? Bel de GW Aids-infoband 0164 - 25 12 22 SGeslachtsziektenbai "0164-23 46 00 Vlissingen - Een 26-jarige man uit Vlissingen heeft gis termiddag in zijn woonplaats de vitrinekast van een hore cabedrijf aan de Nieuwen- dijk vernield. Een van de werknemers aldaar wilde geen geld voor hem wisselen. Of dat nog niet genoeg was, gooide de boze man ook nog een emmer mayonaise op de grond. Zijn woede-aanval eindigde uiteindelijk in het ziekenhuis: hij raakte ge wond aan zijn hand. met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa gerrit dejonge axel Oranjestraat 5 - Telefoon 0115 - 562710 Een kleine moeite, een groot plezier. Met als bijkomende factor: nog goed voor de por temonnee ook. Deze week vroegen de twee PvdA-sta- tenleden Dick Eveleens en Fini de Pauw of in de nieuwe Zeeuwse recreatienota aan dacht voor lichamelijk ge handicapten, en dan vooral mensen met een rolstoel kon komen. „Want hoe bereik je in Zeeland in je rolstoel de zee?" vroeg Dick Eveleens. Fini de Paauw, zelf rolstoelgebruiker, knikte. Als geen ander weet hij hoe moeilijk het soms is de al steile duinover gangen op te rijden. En door het mulle zand naar de zee, dat is onmogelijk in Zeeland. Rol stoelgebruikers mogen geen zee bad nemen, vinden overheden kennelijk. Of ze denken er ge woon niet aan. Dat kan ook. De PvdA noemde Texel als lich tend voorbeeld van een toeris- tenstreek die veel vriendelijker voor gehandicapten is. Een tele foontje naar de VW van Texel leert dat dit klopt. „We hebben deze voorzieningen al jaren lang," zegt Annet Barhorst van de VVV op een toon van 'hebben ze dat in Zeeland dan niet?'. Door Cees Maas Ze hebben het goed aangepakt. Er zijn strandopgangen minder steil gemaakt voor de rolstoe lers. Bij diverse strandopgangen bevinden zich invalidenpar keerplaatsen en niet zomaar eentje, zoals je in Zeeland wel ziet. De paden op de duinen zijn ver hard en verbreed, zo kunnen kinderwagen en rolstoel elkaar onbelemmerd passeren en kan er ook nog een fietser langs. Twee strandpaviljoens beschik ken over een aangepast toilet. De gemeente Den Burg wil dit aantal in de toekomst uitgebreid zien. Meer strandpaviljoens zijn voor rolstoelen toegankelijk ge maakt. Bij drie strandopgangen kunnen rolstoelgebruikers met hun rol stoel tot aan de zee komen. Hier liggen van Hemelvaartdag tot en met de herfstvakantie de zoge heten rolstoelbanen, waarover men met de rolstoel het harde zand kan bereiken. Bij drie an dere strandopgangen staan in totaal 33 speciale strandrolstoe- len. Dat zijn rolstoelen met extra brede banden waarmee de gebruiker ook in de zee kan worden gereden. Ze zijn gratis beschikbaar. Deze voorzieningen kosten na tuurlijk geld. Volgens een woordvoerder van de gemeente Den Burg behoort het echter ge woon bij de service die een strandgemeente moet bieden. En, is het economisch ook slim? De woordvoerder: „Het lijkt me normaal om zulke zaken te sub sidiëren. Wij gebruiken er een deel van het budget voor dat we van het Rijk krijgen voor gehan dicapten, maar de provincie heeft ook weieens bijgedragen en particuliere ondernemers in vesteren er ook in. U. moet niet vergeten dat er naast rolstoel vriendelijkheid ook economisch motieven spelen. Wij krijgen veel gehandicapte gasten, ook uit Duitsland, juist omdat ze weten dat ze hier naar de zee kunnen. En als dat niet kon, kwam die gast misschien niet. En met hem misschien zijn hele gezin niet. Dan lopen we dus in komsten mis. Deze voorzienin gen bieden dus dubbel voor deel." Het is duidelijk: het provincie bestuur en de kustgemeenten van Zeeland moeten maar eens op werkbezoek. Een dagje naar het strand. Kunnen ze gelijk zien hoe het blindenpad in het Texelse bos werkt. En de uit kijkposten voor rolstoelgebrui kers die houden van vogels kij ken. Een dagje naar het strand. Is er gelijk een besteding voor al die tienduizenden guldens van de Wet Voorzieningen Gehandi capten, die nu ongebruikt in de gemeentehuizen blijven liggen. ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 als er geen ziekenhuis in Oostburg meer is, gaan in de toekomst meer patiënten uitwijken naar België. Dat heeft weer tot gevolg dat ook de werkgelegenheid in het ziekenhuis De Honte zal afnemen. De PvdA voorspelt dat dit ongetwijfeld leidt tot inlevering van de extra specialisten plaats, toegekend wegens het werken met twee ziekenhuizen binnen één groep. 'Grensoverschrijdend verkeer' kan bo vendien leiden tot inlevering van nog meer specialistenplaatsen en daarmee tot een integrale uitholling van de zie kenhuiszorg in Zeeuws-Vlaanderen. „Wij hopen," aldus Wille in een toelich ting, „dat de commissie ook deze sociaal maatschappelijke aspecten laat meewe gen." Van onze verslaggever Terneuzen - Het voordeeltje dat het Openbaar Ministerie menig automobilist voorhoudt als hij deelneemt aan de EMA-cursus, wordt volledig tenietgedaan door de kosten die eraan zijn verbonden. EMA staat voor Educatieve Maatregel Alcohol en Verkeer, een cursus die in de plaats is gekomen van de AVC (Alcohol Verkeers Cursus). Wie in het verleden vrijwillig deelnam aan de tweedaagse AVC, kreeg van de politierechter korting op de boete, of op het rijverbod. Het ging daarbij om enkele honderden guldens, of enkele maanden. Die korting wordt nu ook gegeven als men deelneemt aan de EMA, een cursus van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. De deelname is echter verplicht. Wist officier van justitie Van Nooijen eerder op de Terneuzense rechtbank te vertellen dat de deelnemer zelf de cursuskosten moest be talen, gisteren noemde zij ook het bedrag: vijfhonderd gulden voor drie cursusdagen. Het 'voordeeltje' wordt daar mee volledig tenietgedaan. De cursus wordt bovendien niet, zoals de AVC, in de regio maar in de randstad gegeven. Voor wie verderop in het land woont, komen er dus extra reis- en verblijfskosten bij, nog afgezien van op te nemen snip perdagen. Van Nooijen herriep overigens haar stellige bewering - geuit tijdens de tweede september- zitting van de rechtbank - dat ook Belgische overtreders aan de EMA moeten deelnemen, mits zij het Nederlands beheer sen. Bij de veroordeling van een Belgische automobilist werd daarmee rekening gehou den. Gisteren zei ze echter dat Belgen niet worden uitgeno digd voor de cursus. In dit ge val ging het om een Gentse vrouw die een uitzonderlijk hoog op het ademapparaat had gescoord. Merkwaardig genoeg blijkt dat mensen met een der gelijke hoge score, voor wie de cursus nu juist lijkt te zijn be doeld, hoe dan ook niet voor de cursus worden uitgenodigd. Middelburg - Het provinciebestuur gaat zich verder terugtrek ken uit de actieve uitvoering van het Zeeuwse recreatiebeleid. Ondernemers moeten dat voortaan veel meer op poten zetten. Zij kunnen dat beter dan een provinciale overheid, wier taak het eigenlijk niet is. Ook seizoensverlenging, door deskundigen alom gezien als de redding voor het kwakkelend toerisme, is voortaan een zaak van de recreatie-ondernemers. Het nieuwe beleid - dat vastge legd zal worden in een nieuwe re creatienota die nog dit jaar zal verschijnen - is een typisch WD-beleid, op Zeeland losgela ten door de WD-gedeputeerde Gert Van Zwieten (recreatie). Hij peilde deze week tijdens commis sievergaderingen in Middelburg de mening van de Zeeuwse Sta ten over deze toch wel ingrijpen de verandering. Gelukkig „De koers wordt verlegd," zei Van Zwieten. „Tot op dit moment zijn wij ten onrechte bezig ge weest allerlei recreatieprojecten te verzinnen en daar gaan we mee stoppen. We houden op het be drijfsleven tegen zijn zin geluk kig te maken. Dat mag het be drijfsleven voortaan zelf doen, wij zullen alleen maar voorwaar den scheppen en als dat nodig is stimuleren, verder niet." Om de gewijzigde koers van Van Zwieten mogelijk te maken, is de hele structuur van de Provinciale VW aan het veranderen. Er komt bijvoorbeeld een nieuw Projec tenbureau dat in samenwerking met het bedrijfsleven recreatieve projecten in de markt moet gaan zetten. Dat bureau neemt dus een stuk werk over dat tot nu toe van de provincie was. Vertraging De presentatie van de hele nieu we organistie is vertraagd. Aan vankelijk was het de bedoeling nog voor de zomervakantie ope rationeel te zijn, maar door onder meer opzegtermijnen van nieuwe functionarissen zal dit nu op 25 november gebeuren. Er komt een nieuw bestuur en een adviesraad. Politiek ligt de koersverandering goed in de Abdij. Statenlid Houmes van de SGP, die gezien zijn achterban toch al geen voorstander is van een over heid die bijvoorbeeld tropische zwemparadijzen bedenkt, zei er deze week over: „De rol van de provincie moet inderdaad meer terugtredend zijn. Er dient een soort coöperatieve gedachte te ontstaan, meer gericht naar de markt. Maar als u vraagt 'Hoe moet ik daarmee goed en con creet de klant bereiken' dan moet ik daar nog eens goed over na denken. Nu is het zo dat er con creet te weinig wordt gedaan." Woordvoeders van D66, PvdA en CDA hebben ook laten weten de koersverandering te zullen steu nen. Met enige spannning wordt daar om uitgekeken naar de nieuwe Zeeuwse recreatienota. Statenlid Dick Eveleens van de PvdA be reikt deze week dat er ook een hoofdstuk in wordt opgenomen over de vernieuwing en uitbrei ding van hotelaccommodatie in Zeeland. Terneuzen - Leerlingen van vijf middelbare scho len in Zeeuws-Vlaanderen gaan op verzoek van Dow Benelux een film maken over het thema 'Maat schappij en chemie'. De deelnemende scholen zijn het ROC Westerschelde, De Rede en Zeldenrust/Steelant in Terneuzen, Zwincollege in Oostburg en Reynaertcollege in Hulst. Per school zal één filmpje van maximaal tien minuten worden uitverkoren voor een presentatie op een filmfestival in juni volgend jaar. Een jury kiest daar dan de winnende film. De film is onderdeel van het streven van Dow naar con tacten met jonge mensen. Gisteren bezochten - als voorproefje op de open che- miedag van vandaag - al enkele honderden leerlingen van de Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen het be drijfsterrein van de chemie- gigant in Terneuzen. Tijdens dat bezoek kregen de scho lieren uitleg over de chemie en haar toepassingsmoge lijkheden in het algemeen en bij Dow in het bijzonder. Bij het bezoek hoorden ook een rondrit over het terrein en een kijkje in een laborato rium of een zuiveringsinstal latie. Daarbij was het de jon geren overigens ten strengste verboden te fotograferen. Vandaag is er behalve bij Dow ook een open dag bij Engelhard en Broomchemie. (ADVERTENTIE) inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax: 5200729

de Stem | 1996 | | pagina 21