DE STEM Danny Blind geeft zichzelf gelijk dat hij bedankte voor Nederlands elftal 'Het is slecht geweest in Engeland. Het was een rotzooitje binnen de selectie' tacobs Breda Electronics 35 jaar is Danny Blind inmiddels. En dus vond de aanvoerder van Ajax en het Neder lands elftal het na het 'mislukte' EK in En geland tijd om te bedanken voor Oranje. „Achttien jaar betaald voetbal eisen toch hun tol," beseft de tweevoudige winnaar van de titel 'Voetballer van het jaar'. Vanavond is Danny Blind een aandachtig kijker als het Nederlands elftal de WK- kwalificatie-reeks opent met een uitwed strijd tegen Wales. „Gewoon met 2-0 winnen," zegt Blind. B1 in onze JBE disco nu ook de grootste keuze geluid-, licht en effectapparatuur voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie Schaken is een sport voor nette,. bedaarde en beleefde intellectue len Dat beeld schijnt bij het groot ste gedeelte van de bevolking nog steeds te leven, terwijl een min derheid zeker meent te weten dat alle schakers geschift zijn. In die wetenschap worden ze gesterkt door de geruststellende opvatting waarin de grauwe middelmaat, zich zo graag koestert; dat geniali teit en waanzin naast elkaar in hetzelfde bed liggen. Pure flauwekul, van alle genieën belandt mis schien een paar procent uiteindelijk in het gekken huis, maar het praat na tuurlijk lekker na. Verder hen ik een 'paar goede schakers, de me redelijk normaal lijken, maar wat is normaal? Ben ik nor maal? Ik weet het niet. Wat me in datschaakwe- leldje altijd gefascineerd heeft, is wat er daar altijd weer op weet te duiken als praeses van de we reldschaakbond. In het voetbal sta .ik helemaal nergens meer van te kij ken als het om voorzitters gaat, maar bij die scha kers zou je toch minstens een professor of een hoogleraar mogen ver wachten. Een persoonlijk heid die zoveel charisma uitstraalt dat hij niet eens je hamer nodig heeft bij bekrachtigen van de be- Datisbijde FIDE bepaald nooit het geval geweest. Florencio Campomanes heeft de FIDE jarenlang ■geregeerd alsof hij de godfather van de Cosa Nostra was en zijn geen haar beter. Deze Kirstan lljoemzjinov heeft niet alleen een prachtige naam, hij is ook nog president van Kalmuk- kié, Nee, ik ben niet gek, Kalmuk- kiê bestaat echt, het is een van de vele voormalige Sovjet-republie ken, er wonen twintig keer zoveel schapen als mensen en lljoemzj inov rijdt door de straten van de hoofdstad Elista in een witte Ca- dillac-cabrio met chauffeur. Kal- mukkië ligt aan de Kaspische Zee, sub-tropisch klimaat, en de bevol king schijnt zo ongeveer de aar digste op aarde te zijn. Beweren mensen die er geweest zijn, maar lljoemzjinov zal dan wel een af stammeling van Atilla de Hun zijn, wiens benden vroeger in die con treien overwinterden. Toen de afgelopen week in Jere van de verkiezing van de nieuwe voorzitter van de Fide weer in een Poolse landdag dreigde te ontaar den, en het tot overmaat van ramp met de stemverhouding de verkeerde kant op ging, krabde kirstan eens achter zijn oren en produceerde vervolgens twee on- Eerst bracht hij Campomanes in t'|n voorganger Campomanes stelling, die ;de tegenpartij tot I daren hambrde en vervolgens Wij tot de volgende dag uitstel- 's Nachts stuurde lljoemzjinov zijn eip pionnen met een zak vol dollars langs de slaapkamers van een aantal arme sloebers die kies- Serechtigd waren en de volgende morgen bleek de stemming radi- ®l omgeslagen te zijn. Kirstan werd herkozen en als eerste op beide wangen gekust door zijn Fi- fijnse beschermheer Campoma nes. Ik vind het een pracht van een verhaal maar de penningmeester de Nederlandse schaakbond kan er niet om lachen. Dat kan ik me best voorstellen want die me- I J]eer Löwenthal moet de komen- j I twee jaar weer aan tafel met I wstan en dat schijnt geen pretje I Maar ik moet toch lachen om dat I s verhaal omdat het me doet den- s aan een strip van vroeger. Ik weet niet meer welke maar er swam een schaakrobot in voor die Wit verloor. Zelfs niet van mees tem of grootmeesters die dat niet Woofden en wel eens een potje Wen spelen tegen die gietijze- en pop, Waarom het apparaat in laad nooit verloor, daar kwa- en pas achter op het moment hem schaakmat wilden zet- Want dan bleek die tegen- jMder niet alleen over een rede- sPelniveau, maar vooral over b« Ivuu1'^a'3e'e directe te schikken. Praten kon-ie niet, ar anders had-ie ongetwijfeld aJT?' ^2e"de 9«egd als Kir- h lljoemzjinov; 'Bedankt voor lachen, mijne heren, en de h uit Kalmukkië...'. Léon Krijnen Door Henri van der Steen Amsterdam - Feyenoord wilde hem ooit hebben. 'Beste Eddie' stond er boven de eerste brief. 'Beste Ben nie' stond er boven de tweede brief. Eddie Blind? Bennie Blind? Het werd natuurlijk niks tussen Feye noord en Danny Blind, die overi gens eigenlijk Dirk heet... Curieuze carrière, krasse carrière. Meer dan tien jaar in de basis bij Ajax. Ge kocht door Cruijff. Daarvoor Sparta. Prachtige seizoenen waarin rechtsback Blind de bal steevast keurig inleverde bij spelbepaler Louis van Gaal. Met de coach Van Gaal behaalde Blind later zijn grootste successen als voetballer, opvallend genoeg toen hij al dik over de dertig was. Inclusief twee titels 'Voet baller van het Jaar' in een wedloop die alleen kan worden gewonnen door een speler die op een heel seizoen hooguit vier competitiewedstrijden mist. Blind: „Dat is natuurlijk wel opvallend. In '87 ben ik aan m'n meniscus geope reerd, toen heb ik er minder gespeeld, 29 maar. De andere zestien seizoenen heb ik steeds meer dan 30 wedstrijden gespeeld." Soms ontbrak hij zelfs geen halve wedstrijd, momenteel mist hij de ene na de andere wedstrijd. Blind: „Achttien jaar betaald voetbal eisen- toch hun tol. Het is een reële gedachte dat dit m'n laatste seizoen is. Ik weet al jaren dat het boven de 32 zomaar ineens afgelopen kan zijn. Maar ik hoef niet te kniezen. Mijn gestel heeft het toegelaten dat ik tussen m'n 32e en 35e mijn mooi ste tijd heb gehad, zowel sportief als fi nancieel. Een ander is op z'n 32e klaar met voetballen. Toen begon het bij mij! De afgelopen drie jaar heb ik ook meer verdiend dan in die andere zeven jaar bij elkaar." Geld Hij zegt het zonder nadruk. „Geld geeft rust, zekerheid. Maar financieel vind ik het persoonlijk een stuk minder aan trekkelijk geworden. Van een ton naar vijf ton gaan, is een levensgroot ver schil. Maar twee miljoen verdienen of drie miljoen maakt minder veel uit. Wat moet ik met dat miljoen extra? In die zin is geld niet meer belangrijk voor me." Aldus relativeert de 35-jarige ook de prijs die hij de avond ervoor in handen heeft gekregen, 'Voetballer van het jaar, seizoen '95-'96'. „Want ik ben niet de beste van Nederland. Nilis, Ronald de Boer, dat zijn rasvoetballers. Die kun nen wat forceren, die maken wat los. Cocu vind ik ook zo'n jongen. Die zit misschien iets onder dat niveau, maar hij speelt wel vaker per jaar goed. Nilis haalt zijn niveau misschien tien keer, Cocu twintig keer. Ik ben ook zo. Ik zit onder de top, maar ik haal wel altijd dat niveau. 'De beste' is een relatief begrip." Was hij misschien niet de beste, hij was zeker de aanvoerder van de besten. Ajax en Blind 'draaiden' een topseizoen, af gesloten met een frustrerend EK. Gek genoeg speelde Blind zelf in Engeland ook matig, uitgezonderd de tweede helft tegen Zwitserland, toen hij de wedstrijd bijna in zijn eentje won voor Oranje. „Dat geef ik toe, ik heb een matig EK gespeeld. Door alle perikelen heb ik dat EK meteen van me afgezet toen ik thuis was. Ik nam me voor over m'n Oranje toekomst pas na te denken als ik weer bij Ajax zou beginnen. Zo is het ook ge- *5.' 4^ Danny Blind leest een door hemzelf geschreven verhaaltje op een tekstverwerker. FOTO PETER SCHOLS Blind treurt na alweer een nederlaag van Ajax dit seizoen, ditmaal in en tegen Heerenveen. gaan. Ik ben meteen tegen wat blessure- tjes aangelopen, waar ik nóg mee tob en dat geeft aan dat ik dè goede beslissing 'heb genomen. Het was meer dan aanne melijk dat ik fysiek niet meer kan bren gen wat vereist is het komende jaar. Om over een periode van twee jaar, dus tot het WK van '98, maar te zwijgen." Context Voor het eerst sinds lange tijd vernam hij een serieuze Oranje-selectie van Te letekst. „Het meest verrassende was Bergkamp, ik wist niet beter of die was geblesseerd. En als je niet bij je club speelt... Cruijff? Dat moét je in zijn con text zien. Dat is Engeland. Je ziet dat bij Juventus, Milan, zo gaat het ook bij Manchester United, die rouleren veel. Mijn manier is het niet, maar goed... Jordi wordt niet gepasseerd of gewis seld omdat hij het niveau niet aan kan, het is daar een kwestie van scherp hou den, sparen op bepaalde momenten." De achttien van nu zijn niet de beste achttien van nu, weet Blind natuurlijk ook. „Een stel is er niet. Reiziger is een vaste keuze, ik vind Jaap Stam een vas te keuze en bij Ajax heb je er een paar die normaal zouden spelen; Kluivert, Overmars, dat zijn toch in totaal vier basisspelers. Maar positief is datje in de breedte behoorlijk bent versterkt. Vroe ger had je er net zestien van niveau, nu heb je er 25. Van Gastel, Van Bronck- horst gaan er toch makkelijk in mee. Nu is Ooijer erbij. Die naam verraste me, maar die kan het niveau wel aan, denk ik. Ik ken hem van Ajax. Hij heeft hier zijn opleiding gehad, dus kan hij den ken. Hij is fysiek goed, heeft de goede lengte, bezit kopkracht, voetballend vermogen." Van Gastel, Ooijer, Makaay, Cruijff, Cocu, allemaal blanken! Vijf jaar gele den voorspelde Blind voor de toekomst een Nederlands elftal met misschien wel tien of elf donkere spelers. Hij nuan ceert. „Ik zal gezegd hebben dat ik de mogelijkheid niet uitsloot. Het is ook lo gisch. In de eredivisie zie je de laatste jaren steeds meer donkere jongens, bij tijd en wijle ook Turkse jongens nu. En donkere spelers hebben wat voor op Noord- en Midden-Europeanen: meer souplesse en meer snelheid, gemiddeld. Dat zijn in dè spört belangrijke facto ren." En ineens zat hij in een scheldrel. Boze ploegmaats die hem, het witte opper hoofd, betichtten van kolonialisme. Hij en reserve-Spielführer Ronald de Boer hadden het gedaan bij de 'kabel' uit Su riname. Blind: „Dat steekt me nog steeds. Heel vreemd is het. Ik heb dat interview met FOTO HANS VAN OORT Michael Reiziger gelezen in de Nieuwe Revu. Een ongelooflijk goed interview, minus dat ene puntje, waarin hij vraagt of ik het niet vreemd heb gevonden dat er vier donkere jongens zijn vertrokken bij Ajax. Nee, ik vond het niet vreemd dat er vier jongens zijn weggegaan. Maar laat er dat donkere alsjeblieft bui ten, dat heeft er niks mee te maken. Als hij de aanbieding van Ajax niet goed ge noeg vindt, prima. Maar hij moet niet gaan zeggen dat zijn aanbieding minder was, dat hij werd achtergesteld, want hij kon exact hetzelfde verdienen als Overmars en ik." Hij vertelt het kalm, maar de ogen flit sen. Nee, hij was niet apart blij dat hij vorige week werd bijgevallen door pen ningmeester Van Os, die uit de doeken deed wat Reiziger, Davids en de andere donkere spelers konden verdienen bij Ajax: hetzelfde als de rest. Blind: „Van Os heeft gereageerd, en terecht, want Reiziger speelde op de man. Het is een racistische opmerking als je zegt dat hij minder kreeg betaald om zijn huids kleur." Conflict De oprisping van Reiziger bewees nog maar even dat er tijdens het EK wel de gelijk een zo lang ontkend cultuurcon flict speelde. „Van hun kant," voegt hij toe. „Zij vonden dat ze werden achtergesteld, ik niet!" Op die sfeer doelde Danny Blind enkele weken geleden dus, toen hij zei dat er tijdens een groepsgesprek in En geland door Reiziger en vrienden din gen zijn gezegd waar de honden geen brood van lustten. De sfeer van achter gesteld worden en gediscrimineerd. „Ja," klinkt het weer zacht. Toch weer fel kijkend: „Maar kijk eens naar het Ajax van vorig seizoen, dat bestond vaak voor zeven-elfde uit donkere jon gens! En ook financieel werden ze niet achtergesteld." Nee, spijt heeft hij van niets, hoewel hij de captain was op het EK, de man die volgens sommigen had moeten ingrij pen. „Wat moet ik me verwijten? Je kunt alleen ingrijpen als er iets insluipt, als er zich dingen gaan voordoen. Dit speelde waarschijnlijk al langer maar het heeft zich nooit geopenbaard. En wat je niet ziet, kun je niet aanpakken." Persoonlijk heeft hij verder geen last gehad van de affaire. „Ik heb geen schade opgelopen als mens, al vind ik het wel frustrerend dat ik gebruikt ben. Ik heb op zeker moment op vragen van journalisten hele gewone antwoorden gegeven over het spel van het elftal. Die antwoorden hebben ze aangegrepen om hun ongenoegen over andere zaken te ventileren. Dat heb ik wel heel verve lend gevonden." Hij ontkent ten prooi te zijn gevallen aan een cynisch lachje toen hij las over het gehannes met de antwoorden-appa- raten van Davids en Hiddink. „Ik weet niet wat er echt is gebeurd. Ik weet wel dat Hiddink altijd de verliezer is. Als hij Davids terughaalt, geeft hij toe, als hij hem niet selecteert, wordt de voetballer steeds beter en groter en belangrijker. De helft verwijt Hiddink laksheid, de andere helft vraagt zich af wie Davids dan wel is. Dus doet Hiddink het nooit goed." Matig voetbal Liever praat hij toch over alle positieve ontwikkelingen in het voetbal. De nieu we stadions, het aantal toeschouwers, het verstandige beleid bij de meeste clubs, het niveau van het voetbal. Het niveau van het voetbal? Ajax, PSV, Feyenoord, Roda, Vitesse spelen matig voetbal, bij Oranje wordt gewag ge maakt van 'verfrissend' spel tegen Bra zilië in een wedstrijd die het aankijken toch echt niet waard was. Blind: „Het was wel verfrissend, omdat je niks verwachtte. Dat is altijd de kern van het probleem, het verwachtingspa troon. Het is slecht geweest in Enge land, het was een rotzooitje in de selec tie, dan ga je zo'n wedstrijd tegen Bra zilië bekijken als een nieuwe start van Oranje. Tegen de wereldkampioen. Dan moet je niet met 3-0 worden afge droogd, maar verder is het altijd goed. En dan is het snel verfrissend. Nu wordt het anders, nu wordt alles an ders. Bij Wales moet je gewoon met 2-0 winnen." ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 Liesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 ort

de Stem | 1996 | | pagina 13