Prijs kerosine bederft feest Transavia ngen Eigenaren Match Makelaars maken einde aan conflict Baggeraars vinden draai op milieumarkt Garuda begeerd door KLM, Lufthansa en BA 6Met bezuinigen kom je er niet9 I TRANSAVIA IS vlak voor het feestje I ter gelegenheid van het dertigjarig be- I staan in hevige turbulentie gekomen. I Het feestje voor het personeel is afge- I. last en Transavia tracteert de consu- I ment het liefst op een brandstoftoeslag I van acht tot vijfentwintig gulden. Top- I man Peter Legro stroopt de mouwen I nog eens op: „Ik heb de moed voor dit I- jaar nog niet verloren." ECONOMIE advieskoers vorige koers slotkoers gisteren laten bieden ex claim ex dividend gedaan/bieden gedaan/laten bieden en ex dividend laten en dividend gedaan en laten ex dividend gedaan en bieden ex dividend 2,90 1,40 0,50 4,30 3,00 28,40 18,70 7,30 4,10 2,20 I,00 3,90 2,00 13,00 10,00 6,60 b 4,50 2,60 12,00 0,70 a I,40 a 2,00 3,20 a 4,70 II,20 19,50 a 1,40 1,40 0,30 4,10 2,10 4,60 2,80 1,20 0,40 2,80 1,20 1,40 b II,60 0,40 8,80 2,70 a 6,10 1,90 0,70 5,00 3,50 2,80 9,50 a 1,30 Peter Legro: 'Je kunt zo'n brandstoftoeslag niet alleen doorvoeren. Of de buitenlanders meedoen is de vraag'. foto dijkstra ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 A8 HET WIL niet erg met de ooit als veelbelovend ge kenschetste milieumarkt, maar dat betekent niet dat er niets gebeurt in Nederland. Zo is HBG's dochter onderneming HAM-VOW bijvoorbeeld bezig met het afdekken van het eerste jarosietbekken van Budel Zink. HBG is samen met Ballast Nedam en Boskalis ook betrokken bij de bodemsanering van het Ketel meer in het IJsselmeergebied, het grootste baggerpro- ject van Nederland. Door Peter Scholtes DE SCHIPPER aan boord van de HAM-291 houdt voortdurend vier computermonitoren met al lerhande grafieken in de gaten. Positioneren van het baggervaar- tuig en meten en regelen van de concentratie slib gebeuren volau tomatisch. Het vaartuig werkt tot op één centimeter nauwkeurig. Baggeren anno 1996 is high-tech. De HAM-291 is een zogenoemde wormwielzuiger, ontwikkeld voor het - op milieuvriendelijke wijze - saneren van verontreinig de waterbodems. Het vaartuig wordt nu ingezet bij de sanering van het Ketelmeer, waar HAM- VOW, Ballast Nedam Baggeren en Boskalis voor 190 miljoen gul den een slibdepot aanleggen waarvoor 20 miljoen kubieke me ter baggerwerk wordt uitge voerd. Het slib gaat nu naar tijdelijke depots. Het nog aan te leggen de finitieve depot zal later worden gevuld met het slib uit de tijdelij ke depots en het meer, dat in de afgelopen decennia ernstig is ver vuild door lozingen in de Rijn en de IJssel. De sanering van het meer zelf wordt volgend jaar aanbesteed. Volgens een schat ting van Rijkswaterstaat is die opdracht ook goed voor zo'n 200 miljoen gulden. Voor de 50 centimer dikke laag is nauwkeurig baggeren van groot belang. In het depot mag, vanwe ge de beperkte capaciteit, geen zuiver slib terecht komen. Rijks waterstaat eist bovendien dat mors (gemorst, verontreinigd ma teriaal) en vertroebeling zoveel mogelijk achterwege blijven. Rijkswaterstaat heeft met vier milieuvriendelijke technieken testen laten uitvoeren. De worm wielzuiger, met draaibaar worm wiel waardoor als een grasmaaier in rechte banen kan worden ge baggerd, heeft een succesvolle proeve van bekwaamheid afge-- legd. Maar ook de milieuschijf- cutter van Boskalis, de ecobag- germolen van De Boer en de veegzuiger van het Belgische Dredging International voldoen aan de gestelde eisen, laat Rijks waterstaat weten zonder een voorkeur uit te spreken. Halverwege 1998 zou het depot klaar moeten zijn. In 2000 heeft het volgens de plannen het aan zien van een eiland met voorlan den, ingericht voor natuur en re creatie. Voorzien van de 'zwaar ste categorie vervuilend materi aal' kwam het Ketelmeer snel in aanmerking voor een grote schoonmaakbeurt. Als het aan de milieubaggeraars ligt, volgen er snel meer saneringsprojecten. „We zijn klaar voor de waterbo- demsaneringsmarkt van de grote rivieren als het Haringvliet en Hollands Diep," zegt adjunct-di recteur Chris van Oord van HAM-VOW hoopvol. HBG heeft 10 miljoen gulden geïnvesteerd in de wormwielzuiger die nu is in gezet in het Ketelmeer. „Na een aantal proefprojecten is besloten tot de investering. In principe lopen we vooruit op de ontwikkeling van de Nederlandse markt. Tot het begin van volgend jaar hebben we werk voor de mi- lieuzuiger. Voor de tijd daarna hopen we er werk voor te vin den." Jakarta/Amsterdam (afp/anp) - De Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda wordt naar eigen zeggen be geerd door drie grote Europese maatschappijen, te weten KLM, Lufthansa en British Airways. Het zakenblad Bisnis Indone sia citeert de commercieel di recteur van Garuda, Sudarso Wirjono. „We bestuderen de voorstellen om uit te maken met welke maatschappij we een strategi sche alliantie willen aan gaan." KLM weet van niets. De alliantie zou volgens Su darso kunnen worden gesloten voordat Garuda, nu nog een staatsmaatschappij, in 1998 wordt geprivatiseerd. De maatschappij draait overi gens nog met verlies. In de eerste helft van dit jaar be droeg het verlies 7,2 miljoen gulden, volgens Sudarso om dat het 'laagseizoen' was. Hij verwacht winst in de tweede helft van het jaar. Garuda ondergaat op het ogenblik een grondige reorga nisatie, waarbij het aantal werknemers in vijf jaar tijd van 14.313 naar 10.000 zal worden teruggebracht, aldus functionarissen in Jakarta. KLM en Garuda werken al en kele jaren samen op het gebied van vracht en onderhoud. De banden werden vorig jaar zomer aangehaald, toen KLM- topman Bouw in Indonesië was met koningin Beatrix. Er kwam een uitwisselings programma voor cabineperso neel. Bovendien voegden KLM en Garuda per 1 april hun vluchtnummers samen waar door een betere aansluiting voor passagiers op beider net werk is ontstaan. „We werken al jaren samen, en zijn constant bezig die sa menwerking uit te breiden. Maar we hebben nog nooit ge praat over een financiële par ticipatie," zei een woordvoer der van KLM gisteren in een reactie. Door Willem Reijn I OP HET laatste moment gelastte Peter Legro I het toch al sobere jubileumsfeest af. Voor het I eerst in achttien jaar dreigt zijn chartermaat- jschappij Transavia verlies te lijden. „We von- den het geen tijd voor een feestje," zegt Legro. I «Bovendien is het dertigjarig bestaan gewoon J een verjaardag en geen echt jubileum. De on dernemingsraad was het daar mee eens." Peter Legro is het prototype van de Amerikaanse manager. Hij is snel, zakelijk, slagvaardig, serieus. i Tomeloos energiek ook. Geen man die eens achter- I over leunt in zijn luie stoel om met ongeremde fan- I tasie te filosoferen. Legro is concreet, heel direct en I spreekt ietwat staccato als ware elke zin een mis- I sioii statement. I De krachtige kaken verraden een dito wilskracht. I Hij heeft de stijl van de leider, is duidelijk de baas. I 'Alhoewel ik beter heb leren luisteren,' zoals hij wel I Ms zei, blijft zijn woord wet. h! Dertig jaar terug legde luchtvaartpionier John I Block de basis voor Transavia, maar in het histo- 1 risch overzicht van de jubileumspecial van de I luchtvaartmaatschappij is de naam van Block zorg- I vuldig weggezuiverd. Bij het jaar 1966 staat alleen I dat Transavia het Nederlandse Danstheater van 87 I mensen naar Napels vliegt. De eerste tien jaar vliegt Transavia heel wat onge regeld vervoer: melk voor de Amerikaanse zesde I vloot in de Middellandse Zee tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967, het neemt deel aan de luchtbrug I worBiafra in 1968, brengt hordes Ajax-supporters naar Benfica in 1969 en als symbool voor deze wil de jaren geldt onverbiddelijk de onverschrokken I captain Pim Sierks die de terroristen van het gijze- I hgsdrama bij de Franse ambassade in Den Haag "aar Syrië vliegt. I Groeicijfers I 'n 1979 vermeldt Transavia keurig: 'Peter J. Legro I wordt de nieuwe president-directeur van Transa- I "a. Hij is de man achter Transavia, zoals dat nu be- I jtaat'. Dat Transavia telt 1130 mensen, zet 550 mil- I l°c» gulden om en is voor tachtig procent in handen I van KLM en twintig procent van de Nationale In- I resteringsbank. I een vloot van 14 Boeings 737 en 4 Boeings 757 I ™cgt de chartermaatschappij nu op zestig bestem- I mwgen, waaronder bijvoorbeeld zestien Griekse I Zegvelden op veelal miniscule eilanden. Transavia I oert °P elf bestemmingen lijndiensten uit: tien I J® 6sternmingen en Londen Gatwick. I ^ansavia vervoerde in 1995 een miljoen Neder- I odse vakantiegangers naar hun bestemming (in I _*Mvaartkringen telt heen- en terugreis apart, dus I an deze mensen als twee miljoen passagiers in de I na' n? en 'S met procent marktleider. Daar- I ast heeft Transavia de eerste schreden op de Eu- I iti5jmarkt §ezet- Vanuit Duitsland en Italië gaan I it i11 350.000 passagiers in een Transavia-toe- I van r 'n verban<5 met de omstreden concurrentie I dp jnat'htige maatschappijtjes het KLM-logo op I ia, draagt. Zo verdubbelde het bedrijf in tien H omvang. I ita k100'0 §roe'c'tfers lopen nu vast in een flauwe I tri! i' 'lev'8e buitenlandse concurrentie en een I voon °Pbrengsten onder druk zet. In het I '-'ai'?31 was begro al niet optimistisch. Toen er I 2e, een explosie van de brandstofprij- I (U, ?ver"een kwam, raakte Transavia in nood. Zon- I inde komt het bedrijf zes miljoen gulden „Wij geven jaarlijks veertig miljoen gulden uit aan brandstof. Dus als de prijzen met bijna veertig pro cent stijgen, heeft dat enorme invloed. Het is de be langrijkste oorzaak van de voorspelde zes miljoen gulden verlies." „Nu kunnen we volgens de contracten met de tour operators een sterke stijging van de brandstofprijs direct doorberekenen. Dat heeft ons tijdens de Golfoorlog uit de verliezen gehouden. Voor onze mediterrane bestemmingen zouden we een brand stoftoeslag van acht gulden tot dertig gulden, af hankelijk van de afstand, moeten berekenen. We hopen binnen twee weken het overleg met de tour operators af te ronden. Elke dag zonder die toeslag kost veel geld." „De andere Nederlandse luchtvaartmaatschappijen moeten in elk geval meedoen. Je kunt zo'n brand stoftoeslag niet alleen doorvoeren. Of de buitenlan ders meedoen is de vraag. Zo'n Viva en anderen vliegen hier met staatssubsidies rond. Dus ik weet ook dat als wij een brandstoftoeslag doorvoeren, we passagiers kunnen kwijtraken." „Ik vind dat de touroperators naar de kwaliteit en de lange termijn zouden moeten kijken. Die maat schappijen komen en gaan naar het hen belieft. Ik vind dat ze niet voor vijftien gulden naar een ander moeten gaan. Koopt Nederlandse waar, zou ik zeg gen." Het seizoen is tot nog toe niet vrolijk geweest. Een slecht voorjaar, een redelijk hoogseizoen, een matig najaar. De boekingen bleven zeker de eerste maan den weer eens- flink achter, omdat de consument zijn reis steeds later boekt. Het steekt Legro dat de reiziger daar ook nog voor eens wordt beloond met mooie last-minute-aanbiedingen. „We moeten de consument juist belonen met lagere prijzen en de mooiste accommodaties als hij vroeg boekt. Het is immers in ieders belang. Want het plannen van vliegtuigen luistert heel nauw. Een on bezette stoel in het vliegtuig kun je nooit meer ver kopen. Nu geven touroperators nog op het laatste moment veel stoelen terug. „Door die last-minutes gaan de touroperators ook steeds vroeger in het seizoen stunten. Voor de tus senpersonen zijn er marges van negen procent op een ticket en elf proeent op een pakketreis. Als je de prijzen verlaagt, verlaag je die marge dus ook. Er vallen niet voor niks heel wat bedrijven in de bran che om." Hij spaart zijn blauwe aandeelhouder niet: „Trouwens, die Zwaanzinnige ideeën helpen daar natuurlijk ook niet bij." Het saldo lijkt neutraal. „We zijn nu halverwege het boekjaar. We handhaven ons aandeel van 43 pro cent in een markt die met twee procent licht groeit. Maar: de maatschappij had moeten groeien en bo vendien liggen de opbrengsten per stoel te laag. Transavia is te afhankelijk van Griekenland, wordt wel gezegd. Het ene land is goed voor zestien van de totaal zesig bestemminngen. En juist Griekenland doet het niet best. „De prijs-kwaliteit-verhouding is verslechterd. De Grieken hebben een luchthaven belasting ingevoerd een paar tientjes en die is te hoog. Ook het niveau van de service is niet op peil gebleven. En Griekenland wordt duurder. Vroeger merkte de toerist dat minder door de devaluaties van de drachme, maar met de EMU in het verschiet, werkt dat niet meer." Transavia, geeft Legro grif toe, moet de activiteiten meer spreiden. Dat gaat de maatschappij ook doen, zegt hij. Maar hij houdt zich op de vlakte over de nieuwe bestemmingen. Griekenland zal ook weer aantrekken, denkt hij. „Nou ja, je kunt ook zeggen: slechter dan dit jaar kan het niet. Voor de Grieken zelf is het ook een Heiüg Moeten. De minister van Toerisme tolereert nu niet meer dat een hotelhouder voor zijn buiten landse gasten andere rekeningen schrijft dan voor de locale bevolking." 'Plan 2000' Ondertussen voelt Transavia steeds meer zware las ten van buiten op de schouders: milieukosten, de stijgende kosten van de luchtverkeersleiding, de kosten van vertraging door de slechte regeling van het Europees luchtruim. Van de 550 miljoen gulden aan kosten is zo slechts een beperkt deel door het bedrijf zelf te beïnvloe den. Een extern bureau licht het bedrijf snel door, een quick scan. Eind dit jaar moeten concrete maat regelen op tafel liggen om het boekjaar op 31 maart zonder rode cijfers af te sluiten. Daarnaast moet het bureau een visie voor de lange termijn opstellen. „Ik heb de moed nog niet opgegeven. Gedwongen ontslagen zijn vooralsnog niet aan de orde." Maar de vraag is waar Transavia nog verder kan be zuinigen. Het bedrijf is al vier jaar bezig met een ef- ficiency-slag onder naam 'Plan 2000'. Schaalver groting door intensieve samenwerking met andere airliners heeft niet de prioriteit van Legro. Integra tie met de KLM is op geen enkele wijze aan de orde. „Voor een fusie moet echt twee plus twee vijf wor den. Je moet het niet in een fuik zwemmen, omdat het in de mode is. Of omdat de mensen zeggen dat je niet goed bezig bent als je er niet aan meedoet. Wij werken al samen met de KLM. We delen de verzeke ring van de vloot, het inkopen van brandstof doen we samen, de distributie en verkoop van tickets en de valuta-afdekking bij de aankoop van nieuwe equipment." „Maar de KLM is een andersoortig be drijf. Het is een typisch lijndienstbedrijf. Wij zijn lijndienst en charter. Je kunt Transavia niet zomaar aansluiten op het KLM-netwerk, zoals dat met een Air UK gebeurt. Onze toestellen moeten 's ochtends vroeg weg om drie bestemmingen op een dag aan te kunnen doen. Dan kun je niet om negen uur 's och tends op Schiphol de passagiers feederen voor de intercontinentale vluchten van de KLM." „Natuurlijk is het zo dat als de KLM zegt dat een bepaalde bestemming niet meer in hun operatie past, dat wij dan kijken of we die kunnen overne men. Dat hebben we bijvoorbeeld met Tunis en Ma laga gedaan. Maar het is niet zo dat de KLM zegt: jullie moeten die voor ons gaan vliegen." De opbrengsten per stoel, de in luchtvaartkringen cruciale yield, zal op lange termijn blijven dalen, weet ook Legro. Schiphol „Ik denk ook niet dat je winst kunt maken door steeds maar weer te bezuinigen. Daar is een grens aan. Je moet de kosten natuurlijk scherp in de gaten houden en dat doen we ook. Je moet tegelijk uit breiden, je schaal vergroten, zodat je kosten per eenheid dalen. En dat moet je zien te doen in secto ren die behoorlijk opbrengen." Daarom zijn de ambities van Transavia om uit de groeien van een Nederlandse naar een Europese maatschappij, mede in het licht van de liberalise ring van het Europees luchtruim, niet door de brandstofcrisis vervaagd. Het bedrijf heeft net acht Boeings 737-800 van de nieuwe generatie besteld, met nog eens een optie op twaalf extra toestellen. „Die bestelling handhaven we. De eerste aanbeta ling hebben we net de deur uitgedaan. Maar er zit wel enige flexibiliteit in. We kunnen toestellen van de huidige vloot eventueel inruilen als de aflevering in 1998 begint. Dan valt de capaciteitsuitbreiding nog wel mee. Minister Jorritsma kijkt bij de groei van Schiphol naar de limiet 44 miljoen passagiers naar de positie van de chartermaatschappijen. Die zouden kunnen uitwijken naar Lelystad, vindt zij. Maar Legro denkt er niet aan. „Dat helpt niets. Dan vlieg je nog precies over Am sterdam. Bovendien: wij zijn charter- en lijndienst maatschappij. Een gescheiden operatie voeren op Schiphol en Lelystad is niet te betalen." „Maar we komen er wel uit. Laat ze eerst maar met die vijfde baan beginnen. Nederland moet planma tig leren denken. Hoe willen we dat het hier over vijfendertig jaar gaat? Kijk, zo'n plan voor een vliegveld in zee is zo gek nog niet, als je naar de wo ningomgeving kijkt. Alhoewel ze dan wel weer een bedreigd visje zullen weten te ontdekken." Transavia gaat zich de komende maanden bezinnen op zijn activiteiten in een uiterste poging in het lopende boekjaar uit de rode cijfers te blijven. FOTO ANP OBER 1996 A7 DE STEM Washington Initiatief i kosmopolitische sfeJ 1 als het onbetwiste een de internationale dipl0 'straalt, het culturele de, voor een stedelijk errassende hoeveelheid at Washington juist de f maanden overspoeld is golf van negatieve publj. McLean en Small niet D.C. maakt een bestuur, manciële crisis door, de voorzieningen lij'den tbaar onder en de out. an de stad gaat in rap or. Om nog te zwijgen ffecten op de binnen- lematiek, waarvan: hoofdstad haar portie Den Bosch/Arnhem (anp) - De twee partijen die met elkaar overhoop lagen over het eigendom van de nieuwe makelaarske ten Match Makelaars, hebben de strijdbijl begraven. Verenigde Makelaars Kantoren (VMK), dat vorige week de naam plus in tellectuele eigendommen kocht uit de failliete boedel, en de be denkers van het concept gaan samen verder, zo hebben zij gis teren bekendgemaakt. Er is een nieuwe onderneming opgericht onder de naam Match Eerste Nationale Woningmake laardij, die eigenaar wordt van Match Makelaars. E. Horssius en M. Willemsen, de twee initiatief nemers van de formule, en VMK krijgen ieder de helft van de aan delen. Tevens vormen zij ge drieën de directie van Match Eer ste Nationale Woningmakelaar dij, dat gevestigd blijft in Den Bosch. Verder brengt VMK zijn bestaan de activiteiten en expertise onder in de nieuwe onderneming, die van start gaat met 150 franchise nemers ('Match Makers'). Voor de financiering van het bedrijf te kent een aantal particulieren, van wie de identiteit geheim blijft. In de loop van volgend jaar mikt Match Makelaars op vijf honderd Match Makers. VMK-directeur F. de Leur is blij met het bereikte compromis. „De lucht is geklaard. We kunnen ons nu eindelijk helemaal gaan con centreren op de verdere uitbouw van het woningbemiddelingsbe- drijf." VMK dreigde Horssius cum suis eerst met een kort ge ding omdat zij inmiddels zelf on der de naam Match Makelaars met de verkoop van huizen zijn begonnen. Match Makelaars kent een rom melige historie. De financiers voor de keten trokken zich één voor één terug. Daarop ging de onderneming in juli failliet met een totale schuld van 2 miljoen gulden. Twee weken geleden kocht VMK de formule voor en kele tonnen. Van Centraal Be heer, de beoogde financier van het eerste uur, eist de curator nog steeds een schadevergoeding. Match Makelaars werd eind vorig jaar opgericht en wil door het be rekenen van lagere tarieven de concurrentie aangaan met de ge vestigde makelaars. De keten claimt ongeveer 35 procent goed koper te kunnen bemiddelen dan de gevestigde makelaardij. gt McLean, „het helpt: niet echt als de probie- Washington drie dagen breed op de voorpagina éw York Times worden n." Small: „Zo slecht is gement van de stad trou weer niet. Het kon beter ontvouwt een kaart van' ashington, althans het 'elegenheid zo gedoopte' gsgebied van het marke- iief. Het District of Co/ daarop maar een klein e. „Zie je," zegt hij, „ook. sch gezien zijn de moei- i van Washington van be tekenis. We praten over d van achtduizend vier-" lometer met 4,5 miljoen i En hij haalt met her geestdrift een prognose rican Demographics aan.1 leze regio, voorspelt het zal de natie de komende voorgaan als het om ba- gaat.

de Stem | 1996 | | pagina 11