Vier dagen werken heeft meeste effect Tapijttegelcen KLEINTJESA) GRATIS herplae Uitvaartwezen bang voor Beun de Haas FaiUisseinentswet vaak oneigenlijk gebruikt Unilever bundelt krachten van UYG en Van den Bergh Leegloop agrarische sector valt toch mee Expansie PTT Post expresvervoer logisch Oproep tot steun aan biologische landbouw Ophoogzand DE STEM ECONOMIE Onderzoek: bedrijven kunnen meer produceren Mateman wil duidelijkheid over Fokker Personeel van NS Cargo dreigt opnieuw met actie ECONOMIE KORT Belgische werkloosheid daalt fors Topbestuurder streekvervoer stapt op Grundig stoot beveiligingsdivisie af Japan klaagt Indonesische autopolitiek aan Moderne Mini in 2001 op de markt Aalberts doet grote overname in Duitsland Conflict Safari voor rechter Laagterecord inflatie Europa Weer recordslot op Opnieuw record voo KLEINTJES: Voorraad 165.000 m Reeds vanaf/5,- p.r als U niet het gewenste resul Tiet het plaatsen van een betaó in De Stem en Brabants Niet kunt U ons bellen voor een e GRATIS HERPLAATST Als U iets heeft aan te bied met een maximum vraagprijs v plaatsen wij uw advertentie I* gratis. U moet hiervoor w speciale bon invullen die de zaterdagkrant vind l\lw en ge 11111 DONDERDAG 3 OKTOBER 1996 A Den Haag (anp) - CDA-kamerlid W. Mateman wil van minister Wijers snel een brief waarin dui delijkheid komt over de onder handelingen met Samsung over de overname van Fokker. Hij wil met name weten wat nu de stand van zaken is. Het Kamerlid maakt zich zorgen over de berichten dat de onder handelingen in een patstelling zijn gekomen. „Het is één voor twaalf met Fokker. Het duurt te lang." Hij wil niet op de stoel van de onderhandelaars gaan zitten. Als het moet accepteert hij dat de brief van de minister enkele ver trouwelijke bijlagen bevat. Het ministerie van Economische Za ken laat weten dat de brief waar schijnlijk deze week al komt. Het stuk zal wel helemaal vertrouwe lijk zijn. Amsterdam (anp) - De vierdaagse werkweek heeft het meeste effect als het gaat om werkgelegenheid en emancipatie. Van al le vormen van arbeidstijdverkorting is dit ook het model waar werkgevers het best mee uit de voeten kunnen. Dit blijkt uit een doctoraalonder zoek, onder begeleiding van de FNV, dat gepubliceerd is in FNV Bulletin. Onderzocht is wat werknemers en werkgevers den ken van diverse vormen van kor ter werken. Meer productie Met een vierdaagse werkweek, met werkdagen van negen uur, kunnen bedrijven meer productie maken door vijf dagen lang negen uur open te zijn. Dure kapitaal goederen kunnen dan meer en be ter gebruikt worden. Duur over werk is dan minder nodig. Omdat werknemers er altijd één dag in de week niet zijn, stimu leert het bedrijven hun werkne mers breed inzetbaar te maken. Daarmee vergroten bedrijven hun interne flexibiliteit. Als mo del is dit het meest eenvoudig in te voeren. Voor werknemers heeft het als Utrecht (anp) - Het Nederlandse uitvaartwezen is als de dood dat Beun de Haas zijn weg vindt naar het cremato rium en de begraafplaats. Branche-organisatie NUVU (Nederlandse Unie van erkende Uitvaartverzorgers, 230 leden) dringt bij het ministerie van Economische Zaken aan op snelle herinvoering van de per 1 januari van dit jaar afge schafte vestigingseisen. Dat zei NUVU-secretaris A. de Jong gisteren in Utrecht bij de opening van de vakbeurs Uit vaart '96. Nu een vakopleiding niet langer verplicht is, zijn de eerste beunhazen al gesigna leerd in doodgravend Neder land. Het kan leiden tot onver antwoorde taferelen rond de uitvaart van dierbaren. De NUVU-secretaris noemt een geval waarbij een buurvrouw tijdens een condoleancebezoek cru opzij werd geduwd door een totaal onbekwame uit- vaartleider. Volgens De Jong richten zulke gebeurtenissen onherstelbare schade aan bij de nabestaanden. Uitsluitend daarom wil de branche dat nieuwkomers op zijn minst het diploma Uitvaartverzorger op zak hebben. Deze vakopleiding duurt een jaar. De Jong weer spreekt met klem dat zijn leden de concurrentie vrezen. Overigens is het niet verwon derlijk dat beunhazen hun kans ruiken. Nu al zet de Ne derlandse uitvaartbranche jaarlijks een slordige 1,5 mil jard gulden om. Over een jaar of tien a vijftien, wanneer hele lichtingen baby-boomers aan sterven toe zijn, zal de branche een flinke piek beleven. Op de vakbeurs Uitvaart '96, een vierjaarlijks treffen, is dit jaar voor het eerst ook het pu bliek welkom. Aanstaande za terdag kan dat kennis nemen van de nieuwste snufjes in uit- vaartland, zoals daar zijn le vende muziek op de begrafe nisplechtigheid, rouwdruk- werk speciaal voor kinderen en asverstrooiing uit vliegtuig of schip. Amsterdam (anp) - De doorstart van een failliet bedrijf wordt in 20 procent van de gevallen gebruikt om goedkoop van het personeel af te komen, of om op een simpele manier een mana- gementconflict te beëindigen. Bij veel faillissementen die lei den tot inkrimping van het personeel blijkt geen financiële noodzaak van het faillissement te zijn. Curatoren hebben vaak maar weinig oog voor de werkgelegen heid bij een doorstart. Dit blijkt uit het onderzoek 'Faillissement en selectief ontslag' van het Hugo Sinzheimer Instituut. Het insti tuut voor arbeid en recht onder zocht driehonderd faillisse mentsdossiers. De onderzoekers vonden ook dat in meer dan de helft van de geval len van doorstarten de oude aan deelhouders of bestuurders een band hebben met het nieuwe be drijf. „Het wordt ondernemers wel erg makkelijk gemaakt," stelt onderzoeker R. Knegt. „Je moet de positie van werknemers beter beschermen." De FNV stelt dat er duidelijk sprake is van oneigenlijk gebruik van de Faillissementswet. Die wet moet volgens de FNV worden aangepast. Curatoren zouden meer mogelijkheden moeten krij gen om bij een doorstart ook re kening te houden met werkgele genheid. Daarnaast wil de FNV dat er geen faillissement wordt uitgesproken als de financiële noodzaak niet aanwezig is. Dit schrijft de FNV in een brief aan de Tweede Kamer. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van mi nister Sorgdrager van Justitie. Zij wilde weten of bij doorstarten met name de oudere en zieke werknemers op straat komen te staan. Daar zijn nauwelijks aan wijzingen voor gevonden. De mi nister zag dan ook geen aanlei ding de wet aan te passen. Momenteel zijn er ongeveer 111.000 boeren en tuinders. Dat is 1,8 procent minder dan vorig jaar. „Het is een vrij normale te ruggang," aldus CBS-medewer- ker F. van der Werf. In de var kens- en rundveehouderij is ech ter sprake van een opvallend for sere daling, zeker als wordt gere kend over de afgelopen twee de cennia. Sommige veehouders moeten af haken omdat ze door lage prijzen en hoge (milieu)lasten het be drijfseconomisch niet meer kun- groot voordeel dat ze herkenbare vrije tijd ervoor terug krijgen. Aan de invoering van de 38-urige werkweek hebben de meeste mensen het gevoel overgehouden dat ze in minder tijd hetzelfde werk moeten doen. De 36-urige werkweek scoort hoog omdat het mogelijkheid vergroot werk en zorg te combineren. Daarmee is in de beleving van werknemers de vierdaagse werkweek vooral een aantrekkelijke arbeidsvoor waarde. Herbezetting De bonden die het vooral als werkgelegenheidsinstrument zien, komen ook aan hun trekken. De vierdaagse werkweek levert een herbezetting van meer dan 50 procent op. Een 36-urige werk week in de vorm van meer roos- tervrije dagen levert aanmerke lijk minder herbezetting op. Ook atv per week of dag en atv ge combineerd met variabele werk tijden levert minder banen op. Voor werkgevers is de atv gecom bineerd met flexibele werktijden het meest aantrekkelijk. Dat le vert het meest op in de zin van uitbreiding bedrijfstijd, opvang van pieken en dalen met be staand personeel en efficiëntere inzet van productiemiddelen. Venlo (anp) - De vakbonden en de directie van NS Cargo krijgen tot volgende week woensdagmid dag zes uur de tijd om tot een be vredigende oplossing te komen voor de invulling van de reorga nisatie bij de vrachtpoot van de spoorwegen. Daarna kunnen ac ties uitbreken. Dit hebben de gezamenlijke spoorwegvakbonden besloten. Het tot nu toe bereikte onderhan delingsresultaat is volgens het Cargo-personeel onvoldoende. Bij het vrachtspoorbedrijf komen 600 van de 1600 arbeidsplaatsen te vervallen. De vakbondsleden eisen dat tot 1 januari 1999 nie mand overcompleet wordt ver klaard. De directie van NS-Cargo heeft een termijn van negen maanden aangeboden. Dat betekent vol gens FSV-bestuurder G. Harde- veld dat volgend jaar juni de eer ste mensen overcompleet worden verklaard. Die worden dan uit hun functie gezet en komen in de arbeidsbemiddeling van de NS. De regeling is volgens de leden al beter dan de directie aanvanke lijk voorstelde, maar nog steeds 'volstrekt onder de maat'. Regio Zuid Bovendien moeten bij NS-Cargo nog steeds afspraken worden ge maakt over invoering van de 36- urige werkweek. Hiermee kun nen volgens de bonden 60 tot 80 arbeidsplaatsen behouden blij ven. Het personeel in de regio-Zuid heeft enkele weken geleden ook al het werk onderbroken, toen chefs bezig waren met het aan wijzen van overtolligen. Directeur T. Gunning: 'Ons resultaat is afliankelijk van slechts een paar producten. Dat is een kwestbare situatie'. foto ruud rogier Van onze verslaggever Oss/Rotterdam - De Unile- ver-bedrijven UVG in Oss en Van den Bergh in Rotterdam gaan samen in één nieuwe onderneming. Deze bunde ling van krachten moet lei den tot een aanzienlijke ver hoging van de huidige, trage omzetgroei. Met deze fusie ontstaat een van de grootste voedingsmiddelen bedrijven in Nederland met cir ca tweeduizend medewerkers op vijf lokaties. Het hoofdkan toor van de onderneming, die de naam Van den Bergh Nederland gaat dragen, komt in Rotter dam. Stafdiensten, en dan met name de afdelingen marketing en verkoop, worden aan de ver schillende vestigingen onttrok ken en samengebracht in Rot terdam. Het ineenschuiven van deze diensten leidt tot een ver lies van circa vijfenzeventig ar beidsplaatsen. De vakbonden houden rekening met verlies van vijfentachtig arbeidsplaat sen, maar vrezen dat dit slechts 1 het begin is. Alle huidige vestigingen blijven als productiebedrijven bestaan: UVG in Oss (ondermeer ver vaardiging van Unox-produc- ten), de margarinefabriek van Van den Bergh in Rotterdam, Calvé in Delft, Royco in Utrecht en Unimills/Unilever Raw Ma terials in Zwijndrecht (inkoop grondstoffen en productie van vetten). De nieuwe combinatie Van den Bergh Nederland, die per 1 ja nuari 1997 een feit moet zijn, is goed voor een jaaromzet van 1,6 miljard gulden. Directeur wordt T. Gunning; hij was sinds kort al directeur van de afzonderlij ke bedrijven UVG en Van den Bergh. Volgens Gunning is de integratie dringend noodzake lijk om slagvaardiger te kunnen opereren op de nauwelijks groeiende levensmiddelenmarkt in Europa. „We zijn nu te ge fragmenteerd bezig," aldus Gunning, die de fusieplannen aan het management van UVG en Van den Bergh presenteerde. Gisteren zijn de medewerkers, ondernemingsraden en vakbon den ingelicht. In zijn presentatie benadrukte Gunning dat een groot deel van de merken en producten niet meer bijdraagt aan de winst. „Ons resultaat is afhankelijk van slechts een paar producten. Dat is een kwestbare situatie." Het voedingsmiddelenbedrijf moet de bakens daarom verzet ten. Producten die geen waarde toevoegen worden geschrapt en vervangen door kansrijke pro ducten waarmee nieuwe mark ten betreden kunnen worden. Er liggen vooral kansen in de sfeer van de 'gemaksvoeding'. „Bestaande merken zijn niet heilig," aldus Gunning. Doelstelling is de op dit moment nauwelijks groeiende omzet jaarlijks met 12 procent op te krikken. In 2002 moet de omzet van Van den Bergh Nederland dan uitkomen op een bedrag van 2,5 miljard gulden. De bonden vrezen dat de opera tie het begin is van een grote re- organisatiegolf waarbij de ko mende drie jaar honderden ar beidsplaatsen zullen verdwij nen. Volgens de CNV Industrie- en Voedingsbond zijn de aange kondigde plannen het levend bewijs dat Unilever versneld een aantal fusies wil doorvoe ren. De Industriebond FNV vindt het zakelijk gezien geen ver keerde ontwikkeling, maar maakt zich zorgen over de snel heid waarmee Unilever de ver anderingen doorvoert. „Door dit tempo wordt het steeds moeilijker zo'n reorganisatie op een fatsoenlijke manier af te wikkelen," aldus bestuurder H. van der Windt. Voorburg (anp) - Het aantal boeren en tuinders loopt geleide lijk terug, maar de dramatische leegloop van de agrarische sec tor die het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) deze zomer nog voorspiegelde, geldt hooguit voor enkele deelsectoren. Dat blijkt uit de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepresenteerd. nen bolwerken, aldus Van der Werf. Veel boeren stoppen ook omdat ze geen bedrijfsopvolger hebben, want zoon- of dochter lief zoekt liever emplooi elders. De daling van het aantal bedrij ven gaat gepaard met forse schaalvergroting. Had een ge middeld varkensbedrijf in 1975 nog slechts 132 beesten, tegen woordig zijn dat er bijna zeven honderd. Het aantal melkkoeien per bedrijf verdubbelde de afge lopen twee decennia bijna tot nu gemiddeld 46. Door Chris van Alem ALS EEN bom, zo leek het nieuws van de overname van de Australische expresver voerder TNT door KPN- dochter PTT Post gistermor gen in te slaan. Maar insiders in de business hadden deze manoeuvre al enige tijd vermoed. Wie de omzetont wikkeling bij PTT Post de afge lopen jaren heeft gevolgd, was tot de conclusie gekomen dat de groei niet komt van de traditio nele activiteit, het bestellen van poststukken, maar elders moet worden gezocht. De mededeling van KPN-top- man Wim Dik, in april tijdens de presentatie van de jaarcijfers, dat voor zowel PTT Telecom als PTT Post de internationale markt zou worden afgegraasd naar potentiële overnamekandi daten, was een logische. Voor zowel telecom- als postactivitei ten biedt Nederland te weinig markt voor de ambities van KPN. Concurrentie op de tele- com-thuismarkt, door opheffing van de Europese monopolies van staatstelefoniebedrijven per 1 januari 1998, dwingt KPN so wieso al over de grens. Dat TNT nu onderdeel van PTT Post gaat uitmaken, is evenmin een daverende verrassing. Via de gezamenlijke onderneming GD Express Worldwide waren beide partijen al vier jaar aan elkaar gebonden. PTT Post, een van de weinige winstgevende Europese bedrijven in zijn soort, ziet zijn omzet van 6 miljard gulden na overname van TNT meer dan verdubbelen naar ruim 13 miljard. De keus van PTT Post voor ex pansie in expresvervoer, ligt voor de hand. Van de 6 miljard omzet wordt 55 procent behaald in sectoren als brieven, postkan toren en lectuqr waar nauwe lijks groei meer in zit. De eerde re overnames van de Belgische nachtdistributeurs Dentex en Colandel (maart 1995) en de Duits/Oostenrijkse Nachtex press Termindienst en de Deen se Europa DTS Express en Ex press APS (juli 1996) gaven al blijk van accentverschuiving naar vervoersdiensten. Met TNT reikt de arm van PTT Post nu rechtstreeks naar meer dan tweehonderd landen over de hele wereld en krijgt de nationa le postbode ineens de beschik king over een luchtvloot van meer dan tweehonderd vliegtui gen. Met de vrachtwagenvloot van 3500 stuks vormen ze een zeer belangrijke schakel in het Algemeen directeur A.J. Scheepbouwer van PTT-Post, beoogd topman van het nieuwe wereldconcern. foto anp moderne expresvervoer. Door de steeds korter wordende levens cycli van producten neemt het economisch belang van deze sector sterk toe. TNT, na UPS, Federal Express en DHL de vierde expresver voerder ter wereld heeft via zijn Asian AirNetwork inmiddels stevig voet aan de grond in groeiregio Zuidoost Azië. Over name van TNT betekent ook dat PTT Post het belang van 20 pro cent dat de Australiërs in de Fi- lipijnse vrachtvervoerder PEAC hebben, overneemt. Dat geldt ook voor het 50 procents aan deel van TNT in de binnenland se luchtvaartmaatschappij An- sett in Australië. TNT, in 1967 ontstaan door fu sie van de Australische vervoer ders KTT en AU Transport, komt door de overname in de kapitaalkrachtige moederschoot van KPN terecht. Drie jaar gele den nog zwichtte TNT bijna on der de opgestapelde verliezen van 500 miljoen Australische dollar en torenhoge schulden. Koppen rolden in het overle vingsgevecht, niet-kernactivi- teiten werden afgestoten om schulden te saneren, het concern werd opnieuw gefinancierd. Dankzij die maatregelen kon TNT vorig jaar voor het eerst sinds het boekjaar 1989/1990 winst boeken. De vraag is nog in hoeverre af zonderlijke uitdijende PTT Te lecom en PTT Post een logisch geheel blijven vormen onder de KPN-paraplu. Met name in de razendsnel groeiende telecom- wereld wordt de combinatie met een postbedrijf als vreemd opge vat. Een eigen toekomst voor PTT Post lijkt op termijn niet geheel uitgesloten. Brussel - De aantrekkende economie heeft gunstige gevolgen voor de werkgelegenheid in België. De werkloosheid daalde afgelopen maand met 3,9 procent tot 474.677. Daarmee is nog 9,7 procent van de Belgische beroepsbevolking zonder baan. België komt daarmee precies 1 procent uit onder het Europese gemiddelde vari 10,7 procent. Vooral in Vlaanderen daalde het aantal haanlozen sterk, met 8,3 procent tot 197.998 personen. De werkloosheid on- der vrouwen blijft hoger. In totaal zitten 273.608 vrouwen zonder baan, tegenover 201.069 mannen. De werkloosheid onder jonge, ren tot maximaal 25 jaar daalde met 6,8 procent. Utrecht - R. van der Zijl, één van de drie topbestuurders van Ver- enigd Streekvervoer Nederland (VSN), is van plan op te stappen, De financieel directeur van de VSN Groep is het volgens ingewij. den volstrekt oneens met het beleid dat minister Jorritsma voert ten aanzien van het openbaar vervoer. VSN zwijgt over de precieze achtergronden van Van der Zijls stap. Maar het is een publiek geheim dat de VSN-bestuurder gro te kritiek heeft op Jorritsma's bezuinigingen op het streekvervoer. Verder kan Van der Zijl zich niet vinden in de plannen die de mi nister in de maak heeft om de concurrentie in het openbaar ver voer te bevorderen. De minister komt eind deze maand met een beleidsnota hierover. Fürth - De Duitse fabrikant van consumentenelectroniCa Grun- dig verkoopt zijn divisie video- en beveiligingsapparatuur aan Plettac, een dienstverlenend bedrijf in de bouwsector. De trans actie, waarvan de omvang niet is bekendgemaakt, vloeit voort uit de reorganisatie van Grundig, dat al enige jaren verliesgevend is. De Philips-dochter wil zich concentreren op haar kernactivitei ten. De betreffende divisie heeft volgens Grundig in Duitsland een marktaandeel van 20 procent. De video- en beveiligingsappara tuur bewaakt onder meer metrostations en kerncentrales. Ook staan de camera's op de luchthaven van Frankfurt en bij olie bronnen in het Midden-Oosten. Tokyo - Japan stapt naar de Wereldhandelsorganisatie uit protest tegen de manier waarop de Indonesische regering binnenlandse autoproducenten voortrekt. Het gaat met name om PT Putra Ti- mor Nasional, waar een zoon van president Suharto de scepter zwaait. De vrijstelling van invoerrechten is de Japanners een doorn in het oog en volgens hen in strijd met WTO-regels. De concurrentie zou zo buiten spel worden gezet. De druppel die de emmer deed over lopen was het besluit om de auto, gemaakt door de Zuid-Kore- aanse fabrikant KIA in Zuid-Korea, belastingvrij voor de ver koop op de markt te brengen. Amsterdam - De Britse autofabrikant Rover, onderdeel van BMW, pompt ruim 1 miljard gulden in de ontwikkeling van een moderne versie van het Mini-autootje. Het model komt tegen 2001 op de markt. BMW en Rover hebben lang gedubt of er een nieuwe Mini moest of zelfs kon worden gemaakt. De auto zal Brits fabri kaat worden, ook al worden de viercilindermotoren van 1,4 liter in Zuid-Amerika vervaardigd. Partner daar wordt Chrysler. Driebergen - Aalberts Industries doet een omvangrijke overname in Duitsland: de Seppelfricke Armaturengroep uit Gelsenkirche en Prenziau, vorig jaar goed voor een omzet van meer dan 110 miljoen gulden. Dankzij de overname zegt Aalberts te gaan beho ren tot de grotere Europese producenten van installatiemateria len voor water, gas en verwarming. Seppelfricke is de afgelopen twee jaar ingrijpend gereorganiseerd. De acquisitie zal volgens Aalberts - producent van tapsystemen, fittingen, kranen en film camera's - bijdragen aan de winst per aandeel. Etten-Leur - Voor de rechtbank van Breda vindt vanmorgen een kort geding plaats tussen de Etten-Leurse diervoederfabriek Sa fari en Amstel Lease in Utrecht. Inzet van het conflict is een over eenkomst over de financiering van de machines die Safari van Amstel Lease huurt. Achterliggende oorzaak van het conflict is het faillissement en vervolgens de overname van het Etten-Leurse bedrijf door de Amerikaanse onderneming Hill's, begin dit jaar. Amstel Lease is het kennelijk niet eens met de manier waarop de machines, na het faillissement van Safari, zijn overgedaan aan de nieuwe eigenaar. Een toelichting op het conflict wil de directie van Amstel Lease, in afwachting van het kort geding, niet geven. Gisteren werd niet uitgesloten dat het overleg tussen partijen als nog tot overeenstemming leidt. Behalve Safari heeft Amstel Lea se ook curator mr. T. Kamphuisen uit Breda gedagvaard. Den Haag (anp) - In 2005 moet tien procent van alle landbouw grond biologisch worden beteeld. Dat is het appèl dat zesen twintig milieugroepen en andere maatschappelijke organisa ties, inclusief de Consumentenbond en het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel, hebben gedaan aan de Tweede Kamer. Momenteel wordt op slechts 0,6 procent van het landbouware aal biologisch geteelde producten verbouwd. ven. „De doelstelling van 10 pro cent ligt buiten het bereik en bui ten de realiteit," zegt LTO-voor- zitter Doornbos. Hij noemt het streven van de organisaties niet temin 'sympathiek'. Doornbos wees erop dat het probleem var. de biologische landbouw vooral zit aan de consumentenkant, er niet bij de producenten. Brussel (anp) - De Europese in flatie op jaarbasis heeft in aug tus een recordlaagte bereikt 2,3 procent. Negen lidstaten' de Europese Unie komen z' onder de 2 procent uit. DaarW behoort ook Nederland, metl' procent. Vergeleken met 1995 steeg Nederlandse cijfer echter met 0,^ procent. Op Europees niveau wa er echter sprake van een daling van 0,8 procent. Zweden kende® augustus de geringste geld®' waarding: 0,3 procent. Grieken' land blijft koploper in negatie' zin met een inflatiecijfer van A procent. Het inflatiecijfer is één van vijf criteria voor deelname aai Economische en Monetaire 0® (EMU) in 1999 en invoering de euro. Wil een land de Om de areaalvergroting te reali seren vinden de organisaties dat de biologische boeren extra steun verdienen. Ook moet de overheid meer doen aan voorlichting en promotie om de milieu- en dier vriendelijke landbouw een duw tje in de rug te geven. Volgend jaar moet het ministerie van Landbouw daarvoor 32 miljoen gulden extra uittrekken, op lopend tot 74 miljoen extra in 2000, stellen de organisaties. De biologische landbouw bevindt zich in Nederland op achter stand, zeker in vergelijking met de situatie in het buitenland. Oorzaak zijn volgens de organi saties het teleurstellend gebrek aan financiële stimulansen voor de sector, en de achterblijvende consumentenvraag. Dat laatste is weer het gevolg van gebrek aan promotie en relatief hogere prijs. Minister Van Aartsen (Land bouw) werkt al enige tijd aan een speciaal Plan van Aanpak om de biologische landbouw vooruit te helpen. Volgens een woordvoer der van het departement gaat het medio oktober naar de Tweede Kamer. Uit een in juli uitgelekt concept bleek de minister de ko mende vier jaar (bij elkaar) bijna 50 miljoen gulden wil uittrekken om de gif- en kunstmestloze landbouw aan te moedigen. De verwachte maatregelen van de bewindsman komen in grote lij nen overeen met wat de organisa ties willen, alleen gaan ze minder ver. De landelijke boeren- en tuin dersorganisatie LTO-Nederland heeft het appèl niet onderschre- schappelijke munt invoeren, d mag de inflatie niet hoger dan 1,5 procent van het ge"11 delde van de drie lidstaten® het laagste percentage. Nen land zou daar nu aan voldoen. jjjjJbTEJM STEMMING AMSTE 12 3 4 5 6 7 1 2 3 4 maandagdinsd Amsterdam (anp) - Een stralende Ams een recordslot. Het verdwijnen van de Wall Street drukten de koersen omhoo den over KPN en Hoogovens. De buitenlandse beurzen zorgden even psychologische belangrijke grens van Frankfurt kwam uit op een record door De AEX noteerde een recordslot van 581 de keer deze week dat er een nieuw r keer. Ook het tussentijds record werd v De stemming was bij de opening van de pen van de optiebeurs. Vooral de lokale de graadmeter voor de lokale markt, ste een record. Veel beleggers vinden de goedkopere lokale deel van de effecte tries was gevraagd na de overname van enemissie die de aankoop begeleidde, la ger op f 195, een plus van f 15. Op termij Op de hoofdmarkt stonden KPN en Hoo Beide bedrijven willen branchegenoten Australische TNT over. KPN was vast g was de reuze-overname niet voldoend staat nog steeds op ruim f 68. Hoogoven leggers konden dat waarderen. Hoogov De banksector was vast door de lagere door de plannen om MeesPierson te ve vette boekwinst op. ABN Amro dikte f 2, ten wel eens interesse zou kunnen hebb op f52,10. Fortis weigerde elk comment tie". ING die lange tijd is achtergebleven New York (krf/anp) - Na het record van di woensdag wederom een hoogtepunt ber te fondsen kwam uit op het record van voorgaande dag. De hele dag stond de i joen aandelen. De gang van zaken werd dag, toen de Amerikaanse centrale-bank van de inflatie in zijn land voorloig geen sche gegevens wijzen op een wat trager hoging om de groei in te dammen en de i te zijn, hetgeen goed nieuws is voor de b Een nieuwe aanwijzing voor de stand va vrijdag, wanneer de gegevens over de A den gepubliceerd. Toys „R" Us hoorde to goedconcern neemt via een aandelenruil perstores over. De dollar liet wederom ee de koers tegen het slot van de handel o Amsterdam was de dollar eerder op de woensdag kwam voort uit de opmerking van New York dat de dollar tegenover Eu 10 procent te stijgen, maar ten opzichte bereikt. Amsterdamse wisselmarkt amerikaanse dlr antilliaanse gld australische dlr belgische frk (100) Canadese dlr deense kroon (100) duitse mark (100) engelse pond franse frk (100) grieksedr. (100) hongkong dlr (100) Ierse pond itaUire (10.000) Japanse yen (10.QQQ) nw zeelandsedlr noorse kroon (100) oostenr. sch. (100) Portugese esc (100) spaanse pes. (100) zuid-afrikaanse rand Zweedse kroon (100) zwitsese frk (100) e.c.u 01-10 1,70925-1,71175 0,94750-0,977,5 I,3490-1,3590 5,4465-5,4515 1,25375-1,25625 29,195-29,245 112,135-112,185 2,6750-2,6800 33,115-33,165 0,6610-0,7610 22,025-22,275 2,7350-2,7450 II,215-11,265 153,850-153,950 1,1950-1,2050 26,295-26,345 15,9390-15,9490 1,0830-1,1230 1,3270-1,3370 0,3675-0,3875 25,835-25,885 136,375-136,425 2,1345-2,1395 02-10 1,70925 0,94750- 1,3580-1 5,4465-: I,25675 29,215- 112,155- 2,6795- 33,105- 0,6610- 21,985-2 2,7350-2 II,265-1 153,150- 1,1950-1 26,325-2 15,9410- 1,0880-1 1,3290-1 0,3700-0 25,935-2 136,775- 2,1370-2 grote zaken doe je met Te koop aangeboden Speciaalzaak in tapijttegels (16 Tevens Marmoleum, Novilon en binn? Min. Nelissenstr. 37, Breda. Tel. 076 -Jjgg_aktie geldt niet voor zakelijke tekst Schoon. Tegen vracht- plo? thuisgebracht. 0165-51 12 01. ^^"SCHiLDERIJ met /nsen houten lijst 100x72 b°,-076-5657518. INBOEDEL gasforn.diep te zien vanc Kon.Willem weegschal Tel. 07

de Stem | 1996 | | pagina 6