Vergoeding voor nieuwe medicijnen Crisis Washi is misl Iran fel Kamer blijft worstelen met betaalde bijbanen In gesprek en telefoontje aannemen. Schmitz moet van Kamer meer werk maken van uitzetten illegaal 'Alleen de zee was getuige" WIN ZATERDA Nog geen victorie DE STEM BINNENLAND Borst wijzigt beleid voorganger DE STEM COMMENTAAR MSD verhoogde uit woede prijs medicijn Renitec Borst was brief Bolkestein al lang vergeten BINNENLAND KORT Binnenkort besluit over Van der Valken Uitgaven wachtgeld stijgen explosief 'Geen vererving adel via vrouw' SP in geweer tegen 'girogluurders' Eredoctoraat voor Tjeenk Willink pE STEM Vrees voor nieu Twee verdachten moord Cools aangehouden 11111 DONDERDAG 3 OKTOBER 1996 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Schmitz (Justitie) moet meer werk gaan ma ken van de verwijdering van vreem delingen die illegaal in Nederland verblijven. Volgens een meerderheid in de Tweede Kamer is dit een logische en noodzakelij ke vervolgstap nu illegalen via de zoge heten Koppelingswet worden uitgesloten van alle collectieve voorzieningen. Dat bleek gisteravond tijdens de eerste dag van het Kamerdebat over de Koppe lingswet. Een meerderheid in de Kamer zal in grote lijnen instemmen met deze wet, die regelt dat de bestanden van de vreemdelingendienst gekoppeld worden aan die van het bevolkingsregister. Alleen Groen Links wees het wetsvoor stel ronduit af als een 'overbodig en one venredig zwaar middel'. De Koppelings wet kwam bij het Kamerlid Sipkes over 'als het schieten met een kanon op een mug'. Door de koppeling wordt het voor een il legaal onmogelijk een beroep te doen op bijvoorbeeld een werkloosheidsuitke ring, huursubsidie of een woonvergun ning. Gemeenten en Rijk kunnen kunnen immers voortaan zo nagaan of de aan vrager een verblijfsvergunning heeft. Met de Koppelingswet wil het kabinet het illegaal verblijf in Nederland ont moedigen. CDA, WD en D66 maakten gisteravond duidelijk dat het kabinet er daarmee niet is. „Met de Koppelingswet hebben de il legale vreemdelingen ons land nog niet verlaten. Deze laatste stap moet gezet worden," aldus D66-Kamerlid Dittrich. Net als D66 vinden ook CDA en WD dat Schmitz meer aandacht moet gaan be-" steden aan een verwijderingsbeleid van illegalen. Maar de fracties verschillen van mening hoe dat beleid er uit moet zien. D66 kiest voor een 'humane aanpak'. Zo vindt de fractie dat illegalen die al lang in Nederland verblijven en geïntegreerd zijn in de samenleving niet per definitie moeten worden uitgezet. De gemeente besturen zouden een 'zware stem' moe ten krijgen bij de beslissing of deze men sen moeten worden uitgezet. CDA en WD maakten gisteravond dui delijk hiervoor niet veel te voelen. Deze fracties kiezen voor een hardere aanpak van illegalen. De WD wil het liefst een gesloten op vang voor illegalen die weigeren mee te werken aan een terugkeer naar het land van herkomst. Dat idee stuit op forse weerstand bij de coalitiepartners PvdA en D66 die tegen opsluiting van niet-criminele illegalen zijn. „Ik zie niet in waarom een persoon die niks misdaan heeft opgesloten zou moeten worden," aldus Dittrich. Het debat wordt vandaag voortgezet. Van onze Haagse redactie Den Haag - Nieuwe medicijnen waarvan de genezende werking vaststaat moeten in aanmerking komen voor vergoeding. Mi nister Borst (Volksgezondheid) is bereid deze Kamerbrede wens in te willigen, liet zij gisteren weten tijdens een overleg met de Tweede Kamer. Borst wijkt daarmee af van het beleid van haar voorganger Si mons, die in juni 1993 een stop afkondigde op de ziekenfonds vergoeding van nieuwe medicij nen in een poging de kostenstij ging in de volksgezondheid te stuiten. Sindsdien zitten nieuwe medicijnen 'in de wachtkamer'. Volgens de farmaceutische in dustrie gaat het om zeker 25 me dicamenten. PvdA-Kamerlid Oudkerk, die gisteren bij wijze van uitzonde ring namens alle fracties het woord voerde, wees Borst op en kele schrijnende voorbeelden van werkzame medicijnen die niet in aanmerking komen voor vergoe ding. Taxol Hij noemde het middel Taxol, dat vrouwen met eierstok- of borst kanker een levensverlenging van gemiddeld één jaar biedt. Som mige ziekenhuizen schrijven toch Taxol voor en voldoen zelf de re kening, terwijl andere ziekenhui zen hun patiëntes het middel ont houden. De Ziekenfondsraad heeft becij ferd dat per jaar tussen de 1800 en 3500 vrouwen baat zouden hebben bij Taxol, maar dat slechts 300 tot 600 patiëntes het middel daadwerkelijk krijgen. „De rest gaat gewoon eerder dood," concludeerde Oudkerk. Minister Borst noemde het 'vol strekt onaanvaardbaar' dat zie kenhuis-directies op basis van de eigen financiële situatie beslissen over het al dan niet toedienen van Taxol. „Stel dat de directies dot terbehandelingen zouden stop zetten uit financiële motieven. Het land zou te klein zijn. Maar kennelijk ligt dat bij een pilletje anders." Taxol moet wat Borst betreft aan alle vrouwen worden toegediend die daarvoor in aanmerking ko men. Ziekenhuis-directeuren die daardoor in geldnood komen (een behandeling kost 20.000 gulden per jaar), 'moeten maar bij mij aankloppen', vond de minister. Lamictal Op de vraag van Oudkerk wat dat aankloppen dan zou uithalen, zei Borst: „Die krijgen dan van mij een handboek mee, speciaal voor ziekenhuizen, met de titel 'Veer tien manieren om doelmatiger te werken'." Behalve Taxol wil Borst ook het anti-epilepsiemiddel Lamictal voor vergoeding in aanmerking laten komen. De minister waarschuwde wel dat niet ieder nieuw geneesmid del direct in aanmerking komt voor vergoeding. Ze citeerde met instemming een artikel uit het wetenschappelijk tijdschrift New Scientist, waarin wordt aange toond dat wetenschappers die juichende kritieken spuien over nieuwe medicamenten niet zel den worden betaald door de be trokken fabrikanten. Reuma Als voorbeeld noemde ze het nieuwe middel tegen reuma, Ena- blex. Begin dit jaar ontstond daarover opwinding omdat mi nister Borst er geen uitzondering voor wilde maken, terwijl Ena- blex een innovatieprijs had ge kregen en vooraanstaande reu matologen het Amerikaanse mid del aanprezen. In de Verenigde Staten is inmid dels gebleken dat het middel toch niet zo effectief is als gedacht en dat de bijwerkingen onaange naam zijn. In de VS is de registra tie van het geneesmiddel daarom ingetrokken. „Alleen de zee was getuige van dit drama." Dat zei premier Kok gisteravond bij de herden king van de vliegramp met de Dakota, precies een week geleden. „Wat zo feestelijk was begon nen, eindigde zwart, inktzwart," aldus Kok. Hij richtte in de Haarlemse St. Bavokerk zijn woor den namens het kabinet vooral tot de nabestaan den. „Voor buitenstaanders is het niet mogelijk onder woo orden te brengen hoe moeilijk het voor u is dit te verwerken. Woorden van troost en in tens medeleven? Ze kunnen uw pijn niet wegne men." In de kerk stonden 33 lange witte kaarsen. Eén daarvan brandde. Tijdens het spelen van en kele variaties van de componist Hendrik Andriessen door het Noord-Hollands Filharmo nisch Orkest, staken medewerkers van de pro vincie en van Ballast Nedam de resterende kaar sen stuk voor stuk aan. Onder de aanwezigen was ook prins Bernhard namens het koninklijk huis. Koningin Beatrix, op staatsbezoek in Zuid- Afrika, had een krans gestuurd. foto anp Door Hans van den Broek en Elly Lammers DE Tweede Kamer blijft worste len met de vraag hoe Kamerle den om moeten gaan met een be taalde bijbaan. Een ruime meerderheid vindt het 'onwenselijk' dat een Ka merlid/commissaris de belangen van één bedrijf bij de overheid verdedigt. Maar slechts een kleine minder heid wil dat zwart op wit vast leggen. Immers, uiteindelijk is elk Kamerlid persoonlijk ver antwoordelijk voor zijn hande len. Daaraan valt niet te tornen. De 'affaire-Bolkestein' vormde de directe aanleiding voor het debat gisteren over nevenfunc ties van Kamerleden. De VVD- leider heeft tot drie maal toe in zijn hoedanigheid als commissa ris van het farmaceutische be drijf MSD uit Haarlem gepoogd het beleid van minister Borst (Volksgezondheid) te beïnvloe den. Wat Bolkestein betreft is daar niets mis mee: hij vindt dat hij 'met open vizier' gehandeld heeft, dat hij zijn lobbywerk voor MSD 'zorgvuldig en zeer terughoudend' heeft gedaan. De 'WD-leider met de twee pet ten' heeft naar eigen zeggen zijn werk als fractievoorzitter en als commissaris altijd strikt ge scheiden gehouden. Maar Bolkestein kan niet ont kennen dat zijn dubbelrol tot verwarring heeft geleid. Zijn verweer daartegen was op z'n zachtst gezegd nogal zwak. „Ik ben niet verantwoordelijk voor de indrukken van anderen," heette het. Het misverstand was gerezen tij dens een gesprek over de medi cijn-prijzenwet tussen een top ambtenaar van het ministerie van VWS en Bolkestein. De top ambtenaar dacht dat hij met WD-fractievoorzitter Bol kestein sprak, maar het bleek commissaris Bolkestein te zijn. Over diezelfde prijzenwet - in WD-kringen lang omstreden - praatte Bolkestein ook met zijn coalitiegenoten PvdA en D66 in het Torentje van Kok, nu weer in zijn rol als fractievoorzitter. „Ja, natuurlijk als fractievoor zitter. Want niemand anders kan dat doen." „Nog niet," voegde hij er glimlachend aan toe, rich ting beduusde partijgenoten. De ontspannen Bolkestein wist toen al dat de kou uit de lucht was. PvdA en D66 ontzagen de WD-voorman nadrukkelijk. Zij beklemtoonden ongevraagd de integriteit van Bolkestein en vermeden angstvallig om zijn handelwijze te veroordelen. „Ik heb geen behoefte aan een strafexpeditie jegens één Ka merlid," aldus PvdA-fractie- voorzitter Wallage. PvdA en D66 spraken geen hard oordeel uit en Bolkestein op zijn beurt ver klaarde plechtig voorlopig geen activiteiten voor MSD te ver richten, totdat er helderheid in de Kamer bestaat over hoe een politicus/commissaris zijn dub belrol het beste kan vervullen. De Kamer heeft grote behoefte aan 'helderheid'. Maar het zal nog wel even duren voor die klaarheid er ook is. Vast staat dat een meerderheid niets voelt voor een gedragscode. Dat heeft meer na- dan voorde len, denkt de Kamer. Zo'n code zal vooral werken 'als een kus sen voor het geweten van de po litiek', verwoordde GPV'er VVD-leider Bolkestein laat alle kritiek in de Tweede Kamer op zich inwerken. foto anp Schutte het. Bovendien, waar leg je de grens? Wanneer is er sprake van lobbyen? En, aldus Wallage, veronderstel dat een meerderheid zich wel zou uit spreken voor zo'n gedragscode? Wat als een individueel Kamer lid die regels vervolgens aan z'n laars lapt? Een Kamerlid kan per slot van rekening niet ont slagen worden. De Kamer gaat nu op verzoek van D66 onderzoeken of het wel licht mogelijk is uit haar midden een commissie in het leven te roepen die zowel voor- als ach teraf de handelwijze van Ka merleden toetst. Maar de ver wachtingen zijn niet hoog ge spannen. De angst bestaat dat zo'n commissie gebruikt wordt als puur politiek instrument, om onwelgevallige Kamerleden in een kwaad daglicht te zetten. Het debat over de 'affaire-Bol kestein' had hoe dan ook hypo criete trekjes. Want zouden nu werkelijk al die tientallen ande re Kamerleden met betaalde ne venfuncties nooit eens een goed woordje doen voor het bedrijf of de instelling waar zij voor wer ken? Ook al horen ze geheel on gebonden de regering te contro leren? Bolkestein heeft in ieder geval open kaart gespeeld, hij heeft minister Borst niet op haar huid gezeten. Kreeg hij als commissaris van MSD geen respons van haar, dan was voor hem de kous af. Dat was voor Borst ook de reden om hem niet te vragen op te houden met zijn lobbywerk. „Hij vroeg alleen maar aan dacht, ging niet met mij in de bat. Hij straalde die scheiding van functies heel helder uit. En ik was ervan overtuigd dat Bol kestein zich als politicus niet zou laten leiden door mijn op stelling jegens MSD," zo relati veerde zij sterk de dubbelrol van haar vroegere klasgenoot Bol kestein. Maar tegelijkertijd herhaalde zij dat zij zelf nooit zo'n betaalde nevenfunctie zou aanvaarden. Het grote misverstand tussen Bolkestein en haar topambte naar over de rol van de VVD-lei der heeft haar 'juist gesterkt in de gedachte dat mijn risicomij dend gedrag zo onverstandig nog niet is'. Borst maakte in het debat nog iets duidelijk en wel dat de Am sterdamse koopman Bolkestein niet in de wieg is gelegd voor lobbywerk. Want zijn belangen behartiging voor MSD heeft (tot nu toe?) absoluut niets opgele verd. D66-fractievoorzitter Wolffen- sperger peperde dat Bolkestein nog eens stevig in. Hij sugge reerde dat de VVD-leider bin nenkort misschien wel bij de MSD-top op het matje moet ko men om verantwoording af te leggen voor zijn belabberde werk. Bolkestein was not amused. Haarlem - Merck Sharp Doh- me (MSD) - het farmaceutisch concern waar WD-leider Bol kestein commissaris is - was ra zend toen het ministerie van Volksgezondheid in 1995 besloot dat de prijs van cholesterolrem- mer Zocor, ondanks de lobby's, met een tientje naar beneden moest. MSD voorzag een finan ciële strop van 200 miljoen gul den op één van zijn belangrijkste producten en verhoogde naar ei gen zeggen uit protest de prijs van een ander veelgebruikt MSD-geneesmiddel, Renitec. De verhoging van het bloeddruk- verlagende middel was bijna een verdubbeling. De inkoopprijs ging op 1 januari '96 met 86 pro cent omhoog van 28,35 naar 52,65 gulden. Het concern vond het drukmiddel te rechtvaardigen. De fabrikant zei destijds in principe tegen een prijsverhoging te zijn, maar schreef in een brief aan de Twee de Kamer dat de opgelegde prijs verlaging voor Zocor het bedrijf uitnodigt om elders het Genees middelen Vergoedingen Systeem in zijn voordeel te gebruiken. Onder invloed van de Prijzenwet Geneesmiddelen zijn de prijzen van Zocor en Renitec inmiddels weer veranderd. Volgens de op gave van MSD kost Zocor nu 49,37 gulden per 30 tabletten van 10 mg en Renitec 31,24 gulden (inkoopprijzen). Apothekers re kenen hogere prijzen (63,15 en 43,95 gulden) door de vergoeding voor de apotheek per recept (10,50 gulden) en de btw. VERVOLG VAN VOORPAGINA Bolkestein toonde zich tijdens het debat gematigder dan zater dag tijdens zijn persconferentie na terugkeer uit Cyprus. Zo benadrukte hij dat zijn com missariaat stamt uit de tijd dat hij nog geen fractievoorzitter was. „Als het mij als fractievoor zitter was aangeboden had ik het misschien niet gedaan," zei de WD'er. „Vanwege de tijd die het kost," voegde hij er uitdagend aan toe. Coalitiepartners PvdA en D66 zeiden dat de 'integriteit' van Bolkestein niet ter discussie stond. D66-fractieleider Wolf- fensperger wilde geen oordeel vellen, maar benadrukte wel dat Kamerleden het algemeen belang zouden moeten laten prevaleren boven hun eigen belang. „Ie mands goede trouw rechtvaar digt niet elk handelen," zei hij. PvdA-fractieleider Wallage Sprak zijn waardering uit over de belofte van Bolkestein zich voor lopig van 'lobbyen' te onthouden. Hij heeft goede hoop dat de WD op termijn de visie over commis sariaten van de hele Kamer zal overnemen. Minister Borst relativeerde tij dens het debat het belang van Bolkesteins twee MSD-brieven aan haar adres. Aanvankelijk was zij zelfs het bestaan van een van de twee brieven vergeten. „Zo'n brief is niet iets dat echt opvalt, gezien de meters papier die de farmaceutische industrie richting het departement uit scheidt. Het was het zoveelste be richt vanuit MSD," zei ze. Cijfers liegen de waarheid, heeft minister Sorgdrager gistere) in Leuven opnieuw aangetoond. De criminaliteit in Nederland daalt voor het eerst na een halve eeuw. De statistieken wijzen het uit. Er zijn in 1995 beduidend minder processen-verbaS| opgemaakt dan in 1994. Fantastisch, maar zegt dit rekensommetje iets over de werke- lijkheid, zoals die beleefd wordt? Neen natuurlijk en dat weet mevrouw de minister ook. Ten eerste zegt het aantal proces sen-verbaal niets over de omvang van de criminaliteit. Ging het vroeger wellicht over appeltjes jatten, nu zijn het uiterst profijtelijke zaken als vrouwen-, wapen- en drugshandel dit om vervolging vragen. Een proces-verbaal slaat nu met regel maat op miljoenenaffaires en dan blijft de corrumperende werking van het investeren in de bovenwereld van dit geld nog buiten beschouwing. Ten tweede, wie bewijst dat de aangiftezin van de burger niet veranderd is? Wie spoedt zich nog naar het politiebureau om te melden dat zijn fiets gestolen is? De geringe prioriteit diede opsporing van zulke akkefietjes heeft, vergroot de bereidheid van de burger om aangifte van 'kleine zaken' te doen ongetwij feld niet. Deze misdadigheid blijft zodoende buiten het zicht van de statistieken. En ten derde, als het al waar is dat de criminaliteit afneemt, verminderen daardoor de angstgevoelens van de burger? Hiel ligt het grootste probleem. Bejaarden die zich barricadereni) hun huizen, vrouwen die 's avonds niet meer over straat dur ven en ouders die met angst en beven hun jonge kinderen naar het sportveld zien fietsen. Veiligheid thuis en op straat, daar maakt de burger zich zorgen over. Ongetwijfeld wordt deze angst voor een deel opgewekt en ver sterkt door commerciële publiciteitszucht, maar dat is niet de enige oorzaak. Crimineel gedrag is, in tegenstelling tot vroe ger, iets waar de gewone burger regelmatig mee in aanraking komt, dat dichtbij gekomen is. Zakkenrollerij, inbraak, tasjes roof, diefstal van autoradio's en geweld of dreiging op straat ledereen heeft het of aan den lijve ervaren of kent wel iemand in zijn directe omgeving die zoiets heeft meegemaakt. De statistieken van minister Sorgdrager zeggen hier over. Zo'n sociaal-psychologisch angstcomplex is natuurlij! ook niet haar eerste zorg. Wel de kleine criminaliteit. En die daalt, in elk geval gevoelsmatig, niet als zij in Leuven de victo rie kraait. Den Haag - Het openbaar ministerie in Den Haag zal nog dit jaar beslissen wat er gaat gebeuren met Gerrit van der Valk en diens zoon Ad van Motel Gilze-Rijen. Tegen beide verdachten in het fraudeschandaal, waarvoor eerder dit jaar drie andere familiele den door het Haagse gerechtshof werden veroordeeld tot werk straffen, loopt een apart gerechtelijk vooronderzoek. Hun zaken zouden over de landsgrenzen heen lopen. De Haagse persofficier mevrouw Horstink wil alleen meedelen dat de beslissing over de beide Van der Valken dit jaar valt. Den Haag - Als minister Ritzen (Onderwijs) niet zeer forse maat regelen neemt, dreigt hij te worden geconfronteerd met enorme stijging van de uitgaven aan wachtgeld (uitkeringen). In het som berste scenario gaat het om zo'n 400 miljoen gulden. Dit staat in een nog niet openbaar gemaakt rapport over de uitke ringen aan werkloos onderwijspersoneel. Jaarlijks is Ritzen nu 1,2 miljard gulden aan uitkeringen kwijt. Hij probeert al jaren lang om de uitgaven terug te dringen. Dat lukt echter niet. CDA en D66 reageren geschokt. „Als dit waar is dan is de situatie veel ernstiger dan ik dacht. Dan is de zaak dramatisch uit de hand gelopen," stelt D66-Kamerlid Lambrechts. Den Haag - Het kabinet voelt er niets voor om adellijke titels ook via vrouwen te laten vererven. Er is 'geen bezwaar' tegen het hui dige systeem van vererving, vindt minister Dijkstal van Binnen landse Zaken. Volgens hem is adellijke vererving slechts een 'his torisch instituut' waaraan geen wezenlijke voorrechten verbon den zijn. Dijkstal schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Deze had eerder aangedrongen op een onderzoek om het erven van adellij ke titels via de vrouwelijke lijn te bezien. WD, PvdA en D66 vin den dit het overwegen waard vanwege de gelijke rechten die man nen en vrouwen moeten hebben. Nu kunnen kinderen alleen adellijke titels van hun vader erven. Dijkstal vindt dat dat zo moet blijven, omdat vererving van adel lijke titels via de vrouw een 'aanmerkelijke groei' van de adel in Nederland zou veroorzaken. Dit is volgens de minister in strijd met het historische karakter van dit instituut. Den Haag - Er zijn onaanvaardbaar grote verschillen in de hoog te van de bijstandsuitkeringen per gemeente. De sociale diensten maken beduidend meer fouten en aanvragen behandelen ze tra ger. Dat blijkt volgens de Socialistische Partij (SP) uit eigen onder zoek. Als oorzaak van alle kwaad wijst de partij naar de nieuwe Algemene Bijstandswet. Sociale diensten verplichten sinds de in voering daarvan hun cliënten bank- en giro-afschriften van de laatste drie maanden ter inzage te geven. De SP noemt dit een zin loze en vernederende inbreuk op de privacy. Zij start vandaag een campagne onder het motto 'Stop de Girogluurders'. Rotterdam - Mr. H. Tjeenk Willink, voorzitter van de Eerste Ka mer en jarenlang prominent lid van de PvdA, krijgt een eredocto raat aan de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR). Het docto raat is Tjeenk Willink toegekend op voordracht van de faculteit der Sociale Wetenschappen. De faculteit wilde Tjeenk Willink onder meer eren om zijn publi- katies en voordrachten van hoog niveau over de organisatie en het functionereren van het openbaar bestuur. De combinatie van da gelijkse politieke activiteiten en dergelijke inspirerende beschou wingen noemt de EUR bijzonder. (ADVERTENTIE) Ken je dat? Je bent gezellig met iemand aan het bellen, maar je verwacht nog een telefoontje. Dan biedt WisselGesprek uitkomst. Het werkt eenvoudig; je hoort een piep als iemand je probeert te bereiken. Je kunt dan met dezelfde telefoon het tweede telefoontje aannemen. En je schakelt zo weer terug. Voor WisselGesprek betaal je nu geen aansluitingskosten. En als je nu een abonne- NiGUWS ment neemt, krijg je het de eerste twee maanden gratis. Daarna betaal je f2,50 WfïSS©IG©Sptf©fr per maand. Meer weten? Bel dan gratis 06-0402. EP^HSSSBH Door Bert Ummelen Washington - De Midden-Oosten lukking geworden. De Israëlisch hu en de Palestijnse leider Yasse enige concrete toenadering uit el" Wel hebben ze afgesproken met ingang van zondag Onderhande lingen te hervatten over het in het slop geraakte vredesproces. De VS zenden met het oog daarop Midden-Oosten gezant Dennis Ross naar de regio. De 'crisistop' eindigde zonder ge meenschappelijke slotverklaring. Een ontwerp daarvoor werd door de Palestijnse leider Yasser Ara fat verworpen, zo liet Arafats woordvoerder in Gaza weten. Als reden gaf hij op 'Israëlische on verzettelijkheid'. Premier Neta nyahu heeft, ondanks Ameri kaanse druk, elk gebaar tegen over de Palestijnen geweigerd. Eerder al had hij laten weten dat een concessie alleen maar een be loning zóu zijn voor Palestijns geweld. Rellen braken uit nadat de rege ring Netanyahu besloot tot ope ning van een archeologische tun nel onder de Tempelberg in Jeru- Tunis (afp/belga) - De twee Tunesiërs die worden ver dacht van de moord op de Bel gische voormalige vice-pre mier en minister van Staat André Cools, zijn begin deze week in Tunesië aangehou den. Dit is van een welingelichte bron vernomen in Tunis. Justitie in Luik zei nog niet op de hoogte te zijn van de arrestaties in Tunesië. Het gaat om het tweetal Abdel- majid Almi en Abdeljelil Ben Brahim, die 'al enkele jaren in Europa woonachtig zijn', aldus de zegsman. Zij zouden hebben bekend op 18 juli 1991 de moord op Cools te hebben gepleegd. De aanslag had plaats 'volgens een contract ge sloten met een man met een Eu ropese nationaliteit'. De twee mannen, waren ten tijde van de moord 19 en 26 jaar oud. Ze waren in Sicilië geworven met behulp van Colagero Todaro, een lokale maffiabaas, die inmiddels is vermoord. de rug les Joi dei het kot Door Anwar Faruqi (ap) Islamabad - Ra, ra, hoe kan da Afghanistan grijpen militante lims de macht. Dat bevalt Iran niets, terwijl de Verenigde Staten reid zijn samen te werken met de 7 ban, de nieuwe machthebbers. Twintig jaar oorlogvoering hebben to onoverzichtelijke en chaotische siti geleid in Afghanistan en de machtsc name door.de Taliban heeft de verwaï waarschijnlijk alleen maar vergroot. de VS vormde Afghanistan in de jarei een van de voornaamste slagvelden va Koude Oorlog. Nadat de Sovjet-Uni 1989 haar troepen uit het land had te getrokken en drie jaar laten de door J kou gesteunde communistische rege door moslimguerrillabewegingen ten was gebracht verloren de VS goede hun belangstelling. De VS hielden Afghanistan nog voo: melijk in de gaten omdat het een vai grootste opiumproducenten ter were] en een toevluchtsoord vormde voor mi (nextremisten van diverse pluimage. Het Amerikaanse ministerie van Bui Jnndse Zaken heeft de executie dooi ialiban van de voormalige commun sche president Najibullah en een aa injonair worden? Ga nu naar 3rmutier in en kijk zaterdag om 19.00 i

de Stem | 1996 | | pagina 4