Politiebond kondigt verzet aan A2 Actievoerders willen Curasao als Nederlandse provincie Limburgse meisjes verzonnen ontucht 'Blind Date' stevent af op Gouden Kalf e^elHd. Verdachte: Helft mesttransporten niet volgens regels Indonesië vraagt om uitlevering piloot Ouders mysterieuze vrouw opgespoord Regen legt Hollands Spoor lam Cel en tbs geëist voor maken kinderporno Gelukzoekers nemen vaker nummer dertien pESTEM BINNENLAND A3 Bij massale instroom militairen Alimentatie kan omlaag als kind studeert CDA wil actie tegen diefstal van motoren Openbare we steeds viezer KTOBER 1996 ;rland; U. 11111 DONDERDAG 3 OKTOBER 1996 {rittannië en Ierland' overwegend be' [n enige tijd regen. Later ag in Ierland en Schot- ijdag ook elders, opkla. maar ook buien, h, nd vrijdag mogelijk ook n onweer. Veel wind temperatuur donder- :st tussen 13 en 18 gra. jdag overal wat lager. :n Luxemburg: Donder- rioden met zon. 's van het westen uit ver- inemende wind en be en enige tijd regen, naar het oosten weg. de regen, gevolgd door igen maar ook buien, temperatuur donder- d 16, vrijdag ongeveer en. en Midden-Frankrijk; dag flinke perioden met de avond en nacht van westen bewolkt en re- •ijdag overdag opnieuw lar ook een enkele bui- het Kanaal veel wind. a donderdag rond 19, rond 16 graden, rankrijk: In de vroege plaatselijk mist. Ver- lioden met zon, maar in .dwesten wolkenvelden s op (mot)regen. Vrij dag ook elders meer be- g, gevolgd door regen. >tral neemt in kracht af. 'temperatuur van 17 nabij Clermont-Fer- it rond 23 langs de Mid- jse Zee. al: Zonnig. Vrijdag in irden ook enkele wol len en kleine kans op re- axima rond 26 graden, joordwesten iets minder Zonnig. Met name vrij de Golf van Biskaje ikele wolkenvelden en kans op regen. Middag- atuur rond 25 graden, angs de Golf van Biskaje graden lager. In Anda- laxima van 30 graden, sche Eilanden: Vrij zon- laar aan de noordzijde ok wolkenvelden. Maxi- ïd 28 graden, ca en Ibiza: Flinke pe- met zon en droog. Voor- nderdag tamelijk veel Maximumtemperatuur 4 graden. Wisselend bewolkt en regen- of onweersbuien, gtemperatuur rond 23 Donderdag in het :n een stuk frisser, nland en Kreta: Flinke en met zon en droog, gtemperatuur rond 25 1. land: Donderdag geregeld n droog. Vrijdag eerst egend bewolkt en perio- it regen. In het noorden tijd een stevige zuidwes- id. Middagtemperatuur ,6 graden. irland: Perioden met zon. rdag vooral in Gïaubun- pg wolkenvelden, maar egend droog. Middag- atuur rond 16 graden, g enkele graden hoger. VARTJE uiger se oonplaats van deze man gorde de naam van zijn ep. oor de kost? tomen, ovatie; 3. ribes, e, Lea; 5. etagere, Ares, larf; s, tele, Etna; 8. orde, stilte, 0. vallei, pels, Dante; 11. oven, toto, erf; 13. kerk, er, einde; 15. nestel, leiden, teur, larie, re; 3. neb, nare- kot; 5. ekster, asteroide; 6. e, poedel; 8. neon, abt, rei; 10. porie, gleis, moord; I, nel, pan, Odin; 13. atalan- rede; 15. eega, frame, elf, JFS -piaaq loqsjgoaj huej>| do's>|U!l I8 Willemstad (anp) - Een groeiende groep mensen schaart zich achter het idee van de politieke activist Stanley Brown om van Curapao een provin cie van Nederland te maken. Aan hangers van Brown zijn bezig met plannen die de aansluiting bij Ne derland op lange termijn moeten verwezenlijken. Het is de bedoeling een politieke partij op te richten. Door het verwerven van politieke macht wil de beweging C-'93 haar plan uiteindelijk verwezenlijken. De naam C-'93 duidt op de C-optie bij het in 1993 gehouden, staatkundige refe rendum. Ruim 80 procent van de Antilli aanse bevolking koos toen voor de optie- A, het bijeenblijven van de vijf eilanden. De C-optie, aansluiting als provincie bij Nederland, haalde toen maar 4 procent van de stemmen. Brown vindt dat sedert het referendum veel is veranderd. „Evenmin als vorige regeringen heeft de huidige regerings coalitie haar beloften waar kunnen ma ken. In welke richting je ook kijkt, het is hier overal een chaos. We moeten op Cu rasao zo onderhand gaan toegeven dat we niet in staat zijn de almaar ernstiger wordende problemen zelfstandig op te lossen." Brown heeft in de jaren zestig een grote rol gespeeld in de politieke bewustwor ding van vooral het arme deel van de Cu- rapaose bevolking. Dat proces leidde in mei 1969 tot een volksopstand waarbij een deel van Willemstad in de as werd Brown zegt dat het Britse noch Neder landse dekolonisatiesysteem goed heeft gewerkt. „Het Franse systeem daarente gen wel: de overzeese gebieden hebben dezelfde rechten en plichten als het Eu ropese Frankrijk. Dat levert werkbare situaties op, in het voordeel en belang van alle partijen." Hij vervolgt met erop te wijzen dat het Koninkrijksstatuut twee soorten Neder landers heeft geschapen: die in Europa en die in het Caribische gebied. „Er zijn enorme verschillen in de wijze waarop de twee soorten Nederlanders worden behandeld. Op St. Eustatius bedraagt de sociale bijstand 80 gulden per maand, op Curagao ruim 300 gulden en in Neder land meer dan 1000 gulden." Het gaat er echter bij Brown niet alleen om te delen in de rechten en voordelen. „We willen echt ook de plichten dragen, zoals hogere belastingen. Met name de vermogensbelasting moet hier naar het Nederlandse niveau worden opgetrok ken, hoezeer dat vooral voor die rijke jongens geen leuk vooruitzicht is. Van onze verslaggever Amsterdam - „Het zou helemaal fout zijn als het leger zou re gisseren dat grote aantallen militairen doorgesluisd worden naar de politie. Als een soort geregisseerde coup. Tegen zo'n ac tie zouden wij ons met hand en tand verzettten." Voorzitter H. van Duyn van de Nederlandse Politiebond NPB zet kanttekeningen bij de recente be noemingen van een hoge militair en onderofficieren van de land macht bij de politie. Dinsdag werd in Rotterdam oud-gene- raal-majoor Brinkman geïnstal leerd als de nieuwe korpschef van de regioplotie Rotterdam-Rijn mond: de eerste hoge militair die gevraagd werd de overstap naar de politie te maken. Om het ge sloten circuit van huidige korps chefs te doorbreken, zoals het ar gument leek te zijn bij de Rotter damse burgemeester Peper en minister Dijkstal. Eind september werd bekend dat bovendien driehonderd militai ren omgeschoold worden tot poli- tie-agent. Het gaat om onderoffi cieren, die zonder baan raken door de reorganisaties bij Defen sie. In het komend jaar kunnen de eerste honderd militairen door stromen naar de politie. Eerder uitte de NPB zich kritisch over de verrassende benoeming van generaal-majoor Brinkman tot korpschef in Rotterdam. De bond wees op het grote verschil in cultuur tussen leger en politie. De bonden werd echter verzekerd dat Brinkmans benoeming inci denteel was, op initiatief van Pe per die nadrukkelijk een gezags- handhaver 'van buiten' zocht. Toen de principe-overeenkomst over de 300 militairen - tussen de ministers van Defensie en van Binnenlandse Zaken - bekend Den Haag (anp) - De geschei den ouder die voor zijn kinde ren maandelijks geld over maakt naar de gescheiden partner kan een lagere ali mentatie afdwingen als die kinderen studiefinanciering krijgen. Daarop wijst de Belastingkamer van de Hoge Raad in een gisteren vrijgegeven arrest. De klager betaalde voor zijn kind maandelijks een verzorgings-ali- mentatie aan zijn ex-echtgenote. Die kon hij aftrekken voor de in komstenbelasting, maar die af trek verviel toen het kind op zijn achttiende ging studeren met stu diefinanciering. Het kind bleef wonen bij zijn ex- vrouw. Die was niet slechter af dan voorheen, want de alimenta tie liep door en de kinderbijslag was vervangen door de beurs. De vader echter raakte zijn aftrek kwijt en was daardoor circa 4500 gulden per jaar slechter af. Een ongelijke behandeling van gelijke gevallen, oordeelde hij. Het ge rechtshof in Den Bosch was het daarmee niet eens. De Hoge Raad volgt dit oordeel met de opmer kelijke kanttekening dat niets verlaging van de alimentatie in dit geval in de weg staat. Den Haag (anp) - Er moeten unngend maatregelen worden genomen om de diefstal van mo- iïen tegen te gaan, vindt het DA. De fractie denkt dat dit vrij eenvoudig kan met een aantal ad- CmStratieve maatregelen. Het DA wil dat naast het frame- tu^er ook het mo- or(blok)nummer op het kente- enbewijs moet worden vermeld, f worden vooral steeds meer du re motoren gestolen. Den Haag (anp) - Het is slecht gesteld met de hygiëne in openbare toiletten. Niet meer dan 17 procent wordt als schoon beoordeeld, te genover 35 procent in 1995. Dat blijkt uit een onderzoek van het vakblad Service Ma nagement bij 200 toiletten. De herentoiletten zijn het smerigst: slechts in 12 pro cent is de hygiëne goed. In 1995 was dat nog 30 procent. De damestoiletten scoren ook aanzienlijk slechter. Een kwart is goed, tegenover 41 procent vorig jaar. Ook Belgische toiletten zijn viezer geworden, maar nog altijd schoner dan in Neder land. In België werd 24 pro cent goed beoordeeld. Vorig jaar was dat nog 40 procent. Overigens is bacteriologische vervuiling meestal niet te zien. Schijn bedriegt vaak bij een uiterlijk schoon toilet. De meeste bacteriën zitten doorgaans op de wc-bril, ge volgd door de knop van de kraan en de spoelknop. Kra nen zijn als vochtige plek een broeihest van bacteriën. Be zoekers pakken met hun be smette handen de kraan vast, waardoor die nog viezer wordt. Opmerkelijk is dat in België de kraanknop minder vervuild is. De onderzoekers vragen zich dan ook af of Belgen na toiletgebruik mis schien minder vaak hun han den wassen. werd heeft de politiebond om verduidelijking gevraagd bij de minister. Van Duyn: „Uitgangs punt was dat Brinkman als over stapper een 'witte raaf' zou zijn. Het is dan toch ondenkbaar dat er nog eens 300 van die witte ra ven bij Defensie zijn en naar de politie overstappen." Ook was sprake van een soort lijst die bij het ministerie van Binnenlandse Zaken zou liggen met het resul taat van een speurtocht bij het le ger naar hoge militairen, geschikt als kandidaat-korpschef. Het bestaan van zo'n lijst werd ontkend door het ministerie. Het was Peper die aan het 'scouten' was gegaan onder hoge militai ren. „Als minister Dijkstal zoiets gedaan had voor meer korpschefs had het anders gelegen. Dat werd eveneens ontkend." Ook verder werd de politiebond gerustgesteld. „Er is geen sprake van een cultuurbombardement vanuit defensie naar de politie. Bij die driehonderd militairen zitten geen hogeren, generaals of zo. Die kunnen zich melden voor de politie en moeten de normale selectieprocedure doorlopen. Op een instroom van 1500 nieuwe politiemensen per jaar is drie jaar lang honderd militairen jaarlijks niet veel. Het blijft bovendien aan de korpsen zelf om te beslis sen over aanneming. Stel dat een korps tien mensen kan aanne men, dan zou het niet verstandig zijn tien militairen aan te stellen, die uit een totaal andere cultuur komen. De korpsen hebben dat zelf in de hand, is ons verzekerd. Voor een ding is de NPB nog wel bezorgd. „Defensie zal de eerste tijd nog de salarissen en de kos ten van de opleiding van over stappers naar de politie voor zijn rekening nemen. Financieel wordt het dan wel heel aantrek kelijk voor een korps. De korpsen moeten wel zo verstandig zijn niet teveel dollartekens in de ogen te krijgen en het geld niet belangrijker te vinden dan hun cultuur." Arnhem (anp) - Officier van justitie mr. J. Brughuis heeft giste ren bij de rechtbank in Arnhem een celstraf van dertig maan den en tbs geëist tegen de 32-jarige A. van S. uit Nijmegen we gens het vervaardigen van kinderporno en het plegen van on tucht. De man heeft bekend. S. pleegde de seksuele handelin gen met zijn negenjarige nichtje kort nadat hij was ontslagen uit de gevangenis, waar hij vastzat wegens zedendelicten met een ander nichtje. Vanaf zijn vrijlating in het voor jaar van 1995 zocht S. seksueel contact met het meisje. Hij leerde haar allerlei seksuele handelin gen, ging met haar naaktzwem- men en maakte naakfoto's van haar. De foto's zou hij uitsluitend hebben gebruikt voor eigen lust beleving. Ook maakte hij foto's van het meisje in het Goffertpark in Nijmegen. Deze polaroidfoto's werden in juli gevonden door een wandelaar die ze aan de politie overhandigde. Advocaat mr. L. van Sommeren van het meisje, dat inmiddels in een kliniek wordt behandeld, eis te ruim 6000 gulden smartegeld. Volgens haar was de zaak ingrij pend en schokkend voor het meisje. Een medewerkster zei dat het allemaal niet zover had hoe ven komen als de psychiater in de vorige zedenzaak niet zo'n mager advies had uitgebracht. Daar door kon het gebeuren dat S. meer dan een jaar op een wacht lijst stond voor behandeling en zich in de tussentijd vergreep aan een ander nichtje. Juist deze maand zou S. aan een dagbehandeling beginnen. Vol gens psychiaters is het gevaar voor herhaling groot. Zij achten S. verminderd toerekeningsvat baar. De advocaat van S., mr. W. Ganzenboom, verzocht de recht bank zijn cliënt daarom een rela tief korte straf op te leggen, zodat de behandeling zo snel mogelijk kan beginnen. Uitspraak 16 oktober. In verband met forse wateroverlast mochten treinen op last van de brandweer gisterochtend niet stoppen op het Haagse station Hollands Spoor. Door de hevige regenval in Den Haag vond de brandweer het onverantwoord reizigers in of uit te laten stappen op het station, dat momenteel wordt verbouwd. Doorgaande trei nen mochten wel langsrijden. Met man en macht werd gewerkt om het water uit het station te krijgen. Om half twaalf werd het sta tion weer vrijgegeven. foto anp Van onze verslaggever Maastricht - De ontucht-affaire die op 22 augustus van dit jaar de Maastrichtse wijk Mariaberg in rep en roer bracht, en bijna tot een volksgericht leidde, heeft nooit plaatgevonden. Den Haag (anp) - Gelukszoekers in de Lotto Jackpot nemen steeds va ker hun toevlucht tot het ongeluksgetal 13. Dat is de Lotto de afgelo pen tijd gebleken bij de inzending van formulieren van deelnemers die een gooi doen naar de hoogste Jackpot ooit in Nederland van 7,2 mil joen gulden. De. eerstvolgende trekking waarbij dit bedrag eruit kan gaan is zaterdag. Een woordvoerster meldt dat in de gespeelde kolom men van zes cijfers 16 procent van de getallen de 13 is. Het geluksge tal 7 is met 15 procent goede tweede. Volgens haar vullen veel mensen cijfers in die een persoonlijke beteke nis hebben; geboortejaren, leeftijden of een huisnummer bijvoorbeeld. De twee negenjarige meisjes die het slachtoffer zouden zijn ge weest van onzedelijke handelin gen, gepleegd door een 38-jarige wijkbewoner van Iraaks-Koerdi- sche afkomst, hebben die verha len verzonnen. De moeders van de meisjes meld den op 22 augustus bij de politie dat de 38-jarige man hun doch ters onzedelijk zou hebben be tast. De vaders van de kinderen wachtten niet tot de politie in ac tie kwam, maar drongen nog de zelfde middag samen met een fa milielid met geweld de woning van de 38-jarige man binnen. Die had zich met zijn gezin tijdig in veiligheid weten te brengen, waarna de indringers temidden van een complete volksoploop hun woede koelden op de inven taris van de woning. De vrouw en de kinderen van de man werden door de politie aan een veilig onderkomen elders ge holpen. De man zelf werd aange houden, maar twee dagen later al weer vrijgelaten omdat er vol strekt onvoldoende aanwijzingen tegen hem waren. Uit nader on derzoek is inmiddels duidelijk geworden dat de aantijgingen Door Jos Kessels Utrecht - Met maar liefst vier nominaties in de belangrijkste categorieën maakt regisseur Theo van Gogh van 'Blind Date' vrijdagavond op de slotdag van het Nederlands Film Festival de meeste kans op een of meerdere Gouden Kalveren. Gistera vond werden de nominaties in Utrecht bekendgemaakt. Van Gogh zelf is genomineerd voor de beste regie en voor de beste lange speelfilm. De hoofd rolspelers van 'Blind Date', Peer Mascini en Renée Fokker, hebben goede papieren in de categorieën beste acteur en beste actrice. Het lijkt erop dat de omstreden cineast Theo van Gogh eindelijk in de prijzen gaat vallen. Eerder was hij woedend dat zijn vorige film '06' uit 1994 niet bekroond werd. 'Blinde Date' - door hem zelf ge financierd - handelt over een echtpaar, dat telkens opnieuw een rollenspel met elkaar speelt, waar een tragedie aan ten grond slag ligt. Om de jury te provoceren ging een filmcriticus alvast zover om te beweren dat een keuze voor 'Blind Date' niet bij deze jury zou passen. Maar juist omdat hij in het verleden overgeslagen is, maakt Van Gogh ditmaal een grote kans. De voornaamste concurrenten van 'Blind Date' zijn 'De jurk' van Alex van Warmerdam en 'Lang leve de koningin' van Esmé Lammers, die driemaal genomi neerd zijn. Van Warmerdam maakt kans op het Gouden Kalf voor de beste regie en beste lange speelfilm, terwijl actrice Ricky Koole uit 'De jurk' meedoet in de race om de prijs voor de beste ac trice. Zij dankt haar nominatie ook aan haar bijdrage aan 'De kersenpluk' van Arno Kranen borg. Terecht is Esmé Lammers met het fraaie schaaksprookje 'Lang leve de koningin' doorgedrongen tot het trio dat uitzicht heeft op de prijs voor de beste regie. Lau rens Geels en Dick Maas hebben de film geproduceerd en maken kans op het Gouden Kalf voor de Theo van Gogh, regisseur van 'Blind Date' beste film. Actrice Tiba Tossijn mag een gooi doen naar de prijs van de beste actrice. Bij de acteurs zijn behalve Masci ni ook Pierre Bokma uit 'Advo caat van de hanen' en Anton Starke uit 'De kersenpluk' geno mineerd. Paula van der Oest is de grote verliezer met 'De nieuwe moe- J <ZJ V? Het schijnt goed mis te zijn met de openbare toiletten in dit land. Ze zouden vaak smerig zijn en er zijn mensen die er zelfs in geval van hoge nood geen gebruik van wensen te maken. Openbare toiletten voorzien desalniettemin als het ware in een grote behoefte. Maar is het nou echt zo droevig ge steld met die ruimten of gedraagt iedereen zich ineens als kouwe kak als het op dergelijk sanitair aankomt? Wie wel eens in een ver buitenland is geweest, weet dat je daar letterlijk behoeftige omstandigheden hebt. Het gemiddelde kleinste kamertje in Nederland is daar een riante behuizing voor een doorsnee gezin. Een ander raar gegeven is dat wij voortdurend met plas en poep in ons lichaam rondlopen en daar meestentijds nauwelijks onder gebukt gaan. Eenmaal bevrijd van die substanties kennen we er plots allerlei mythische ziekte kiemen aan toe. Goed, er zit een luchtje aan en soms stap je wc's binnen waar je acuut elke hoop laat varen, maar om nou met een een soort van Fair Plee Award voor het schoonste toilet in Nederland uit te reiken, vind ik een tikkeltje potsierlijk. MERIJN Maastricht - Meer dan de helft van de slibtransporten in Nederland komt stil te vallen als die geheel volgens de regels uitgevoerd zouden moeten worden. van de meisjes op verzinsels be rustten. Een van de betrokken vaders toonde zich gisteren zeer ont daan. „Het was een klap voor ons gezin toen we hoorden wat er met onze dochter zou zijn gebeurd," zegt hij. Dat hij daarna het recht in eigen hand heeft genomen, is volgens hem niet goed te praten. „Maar het is toch begrijpelijk dat je op zo'n moment buiten zinnen raakt? Wij hebben wekenlang in een hel geleefd. Ik kan me dan ook wel voorstellen hoe zo'n man zich heeft gevoeld omdat hij ten onrechte is verdacht van een ze denmisdrijf. Vreselijk." De vader heeft via de politie een brief gestuurd naar de 38-jarige buurtbewoner (wiens nieuwe adres geheim is) waarin hij om een gesprek vraagt. „Ik wil alles doen om de naam van de man te zuiveren. De politie is inmiddels begonnen met een onderzoek naar de ge welddadigheden en vernielingen in en rond de woning van de 38- jarige man op 22 augustus. Waar schijnlijk zullen de daders zich voor de rechter moeten verant woorden. Dat vertelde de oud-bedrijfslei der H.S. van Mestreclycling Stas- sen uit Sittard gisteren voor de rechtbank in Maastricht. Stasse, Rutte Recycling uit Brunssum en de leiding van die twee bedrijven staan daar terecht voor onder meer milieufraude. Volgens de verdachte bedrijfslei der is het met name in de mest overschot-gebieden in Nederland gebruikelijk dat de administra tieve werkelijkheid van de perce len waarover mest is uitgereden, sterk afwijkt van de realiteit. Volgens de man is het gebruike lijk dat de wetgeving op mestge- bied niet tot op de letter maar met een zeker marge wordt nage leefd. Hij haalde het voorbeeld aan van een boer die niet om vijf uur opstaat om de afleverings bonnen van uitgereden mest te tekenen, hoewel hij dat wel ver plicht is. Stassen wordt ook van dergelijke praktijken verdacht. Het bedrijf zou duizenden tonnen mest heb ben uitgereden over percelen die niet meer bemest mochten wor den. Bijvoorbeeld omdat de toe gestane limiet voor fosfaten al bereikt was of omdat de percelen in een bodembeschermingsgebied lagen. Stassen verdeelde de eindbe stemming van de mest op papier daarom over percelen waarop nog uitgereden mocht worden. Volgens justitie bleek uit onder zoek dat sommige percelen in werkelijkheid tot tachtig keer overbemest waren. De bedrijfsleider vertelde giste ren niet het kwade van overbe mesting in te zien. Hij wees erop dat vele jaren geen regels op dat gebied hebben gegolden. Rechter Fernhout wilde daar niet op in gaan. „Ik oordeel niet over de regels. Ik ga ervan uit dat de wetgever ze bewust en met een doel heeft in gevoerd." Het Zuiveringschap Limburg, zo kwam gisteren tijdens het proces aan de orde, zou inmiddels on derzoeken of het zijn zuiverings slib niet naar het buitenland kan exporteren als meststof. Den Haag (dpa/anp) - Indonesië heeft Nederland om uitleve ring gevraagd van de zondag op Schiphol aangehouden Garu- da-piloot. De 49-jarige vlieger van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij droeg 8000 xtc-tabletten op zijn lichaam toen hij zich gereed maakte voor een vlucht naar Denpassar op Bali. Nederland en Indonesië hebben geen uitleve ringsverdrag. De Indonesische politie zegt in Amsterdam de hoofdbron te zien van grote hoeveelheden xtc die Indonesië worden binnenge smokkeld. De piloot riskeert in Indonesië wegens bezit van de drug, die daar volgens de wet 'een verboden medicijn' wordt ge noemd, een gevangenisstraf van maximaal vijftien jaar. Dinsdagavond uitte de Indonesi sche ambassade in ons land kri tiek op het feit dat de piloot ge durende drie dagen geen contact mocht hebben met ambassade- functionarissen. „De piloot is tij dens de aanhouding ook licht ge wond geraakt aan een arm. Maar er mocht geen dokter bijkomen. De piloot is in een koude cel op gesloten zonder matras. Hem werd tevens verboden contact te hebben met familie," aldus de ambassadewoordvoerdder die een klacht bij Buitenlandse Za ken wil indienen. Volgens de po litie is de man echter normaal be handeld. Na een tip volgde de politie zon dagmiddag het busje waarmee de bemanning naar Schiphol reed. Daar aangekomen werden de ta bletten op het lichaam van de pi loot gevonden. Ook het kantoor van Garuda werd onderzocht. De overige bemanningsleden moch ten verder reizen. De piloot is een oudgediende van Garuda, met circa 20.000 vliegu ren. Nijmegen (anp) - De vrouw, die dinsdag in Nijmegen opdook en aan geheugenverlies lijdt, is 27 jaar. der', die het festival opende. De film werd volledig overgeslagen, terwijl hij als een van de kans hebbers gold. In de categorie beste lange docu mentaire zijn 'Jalan Raya Pos' van Bernie Ijdis, 'De slag in de Javazee' van Niek Koppen en 'De winnaars' van Paul Cohen uitge kozen. Dat heeft haar moeder, die in Moraira bij Alicante in Spanje woont, gisteravond telefonisch tegen de politie in Nijmegen ge zegd. Haar moeder wist echter niet waar haar dochter tegen woordig in Nederland woonde. Ook wist de moeder niet of de vrouw op reis is geweest of dat van plan was. De 27-jarige vrouw meldde zich dinsdagmiddag met twee tassen met bagage rond vier uur bij het Academisch Ziekenhuis Nijme gen St. Radboud. Ze had geen idee wie ze was, waar ze geweest was en waarom ze naar het zie kenhuis was gekomen. Het ziekenhuis droeg de vrouw over aan de politie. Daar ver klaarde zij dat een haar onbeken de man haar op het centraal sta tion in Utrecht op de trein had gezet. In Arnhem stapte ze over op de trein naar Nijmegen, waar ze de bus naar het ziekenhuis had genomen. De Nijmeegse politie kwam de ouders op het spoor, omdat de vrouw zich gisteren steeds meer dingen uit Spanje be gon te herinneren. Op een land kaart kon zij aangeven welke om geving in Spanje ze kende. Met behulp van de Spaanse politie, die de vrouw bleek te kennen, werden de ouders opgespoord. De politie praat vandaag verder met de moeder, die verklaarde dat zij wel een goede relatie met haar dochter heeft, maar haar al we ken niet gesproken had. Uit onderzoeken is gebleken dat de vrouw niet misbruikt of mis handeld is.

de Stem | 1996 | | pagina 3