Dorpsleven dupe van verkoop kerk Oostburg wil hardrijdende bromfietsers een halt toeroepen Gedeputeerde reikt 'Bits Pieces' uit 'We hadden gewoon de tijdgeest tegen' Zeeland in oude landkaarten en prenten PLAATSELIJK nieuws UITSLAGEN! pESTEM ZEELAND C4 hade r enroller ijfscompetitie sh Zuidzande in de gordijnen Ploegwedstrijd in Zuidzande Oostburg pakt trottoirs aan Play-In voor muziekkorpsen Uzendijke Commissievoorzitter E. Wijffels over afstemmen ruilverkaveling Aardenburg Tentoonstelling in galerie Van Geyt in Hulst Koersbal Gaaibollen Schietineen ;en Kaartinge sTOBER 1996 C3 DONDERDAG 3 OKTOBER 1996 arige bromfietser. Een g volgde, waarbij de ;en blik- en lakschade De bestuurders kwa- [t de schrik vrij. ande - Rond negen rmorgen hield een 23- tomobiliste uit Kloos- niet geheel rechts op en Bosch. Zij kwam in g met een tegenligger, achtwagen bestuurd 40-jarige man uit ijk. De gevolgen vielen en lichamelijk letsel, at blikschade aan de Jen. tak s - Een 66-jarige Duit- 1de gisteren een diefstal i caravan, die op het tje in Breskens staat, gewenste bezoek heeft t een decoder (kosten dden) uit de voeten en - Woensdagmorgen en 69-jarige mevrouw neuzen slachtoffer van ikkenroller. Toen zij appen deed op de Ro- t raakte zij daardoor )ortemonnee met een ■ntjes kwijt. P. Goossen. acht Terneuzen, 36 jonge 442,31mpm: 1, 2, 3, 4 en 5 nke. Beisduif, 43 jonge dui- 7,64mpm: 1, 3 en 5. J. de en 4. O. Haers. iervliet, 42 jonge duiven, 5ipm: 1. A. de Dobbelaere, ive, 3. J. du Puy en zoon, 4 jprovoost. ofdplaat, 79 jongé duiven, ipm: 1 en 2. J. Vermeere, •voost, 4 en 6. C. Temmer- in 8. A. Martens, 7. J. de t, 9 en 10. Mevrouw Mar- i'vliegers Oostburg, 156 iven, 1423,98mpm: 1 en 8. et, 2 en 4. R. Daansen, 3 en •elaar, 6. R. van Hee, 7. feegers/Verstraete, 9. G. e Wever en dochter. Ie Beste Schoondijke, 63 liven, 1423,16mpm: 1 en 3. ard, 2, 5, 8, 9 en 10. J. de 4 en 7. E. de Wever, 6. in en zoon. eller Breskens, 114 jonge 1418,58mpm: 1 en 7. S. ijke, 2. T. Smallegange, 3, Mookhoek en zoon, 5. S. Velde en zoon, 6. J. van rugge, 9 en 10.1. den Dek- Vrede Groede, 34 jonge 1426,55mpm: 1, 3 en 4. A. 2 en 5. H. Simpelaar. ouwe Duif Cadzand, 109 liven, 1424,28mpm: 1, 5, 6 |e Mey, 2 en 10. M. de Lij- van de Plasse, 4. J. de 7. Sander de Putter, 9. P. oorl te sterk was voor fdmacht van Arrows, or Piet Boot, Arjen Jan- m Lievens, Dirk de Jon- Schoremans en Danny uitkwamen, eede team van Arrows eneens met 7-6 de boot fit geval bleken de spe- rga Boot, Marco de Lei- ul Huitema en Monique den in Middelburg niet ssen tegen Scunbags. trijd tussen de provin- electieteams behaalde d voor de eerste keer in hiedenis een zege op het rps van Overijssel. In Jen werd door het team, bestaande uit ers Elevan van der Vlies Danny Goethart (Mid- 6, Jan Ellen (Vlissin- to Verstege (Middel- Piet Boot (Terneuzen) Baltus (Middelburg) jlhoek ('s-Heerenhoek), «'ansen (Terneuzen) en assel (Hoogerheide) met twonnen. zen - De bedrijfscompe- uash in sportcentrum s van start gegaan met mingstoernooi. Er na- spelers aan deel, zowel rate als de tweede klas- werd Edwin van Waes geneel. Hij won in de fi rn de pas getrouwde iriaanse, die de witte- reken nog in zijn het had zitten. In de halve itond Edwin van Waes de Ruiter, die pas her van een blessure. Peter ise (Taxicentrale) lit tegen Pieter Liefting die onverwacht door /inning op Mike Ploe- de halve finale kwam. Ie van de verliezersron- d gespeeld door Koen (Engelhard) en Andre Berge (Foaks). Na enig over wie de eerste set ten had werd Van de vinnaar met 3-2. Vrijdag ber gaat de competitie irt met in totaal zeven teams. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg wjl hardrijdende bromfietsers over de Traverse in Groede een halt toe roepen. Er komt een proef met snel- beidsremmende obstakels die de vei ligheid van fietsers en overstekende voetgangers moet verbeteren. Pat meldde wethouder mevrouw C. Bo- lijn-Hertzberger gisterochtend in de ver- radering van de commissie Openbare Werken. Zij gaf een toelichting op de voortgang van het proefproject Duur zaam Veilig, dat momenteel in West- Zeeuws-Vlaanderen wordt uitgevoerd. De overlast van hardrijdende brommers is Bolijn regelmatig ter ore gekomen. Vandaar dat de gemeente daar werk van gaat maken, in eerste instantie met een proef. In diezelfde vergadering uitte het CDA- raadslid H. Lippens zijn bedenkingen te gen de vele obstakels die in het proefpro ject Duurzaam Veilig momenteel worden uitgevoerd. Hij had het vooral over de aanpak van de Grote Beer in Oostburg, die bijna klaar is. „Het merendeel van de mensen vindt het te veel van het goede. Zoveel obstakels op de weg, is dat alle maal wel noodzakelijk, vragen ze zich af. En ik moet zeggen dat ik daar in mee kan gaan." Wethouder Bolijn kreeg in tegenstelling tot Lippens vooral positieve reacties. Vooral omwonenden van de Grote Beer zijn 'ontzettend blij'. „Minder snelheid betekent dat het er veiliger wordt." Ze kreeg steun van het raadslid mevrouw W. Verplanke-de Vuijst, die na Lippens' reactie direct tegengas gaf. „Ik ken juist een boel mensen die uitermate tevreden zijn. Bovendien is er uit en te na voorlich ting over het project geweest. Dan moet men nu, als er nauwelijks een straat klaar is, niet meteen in de aanval gaan." Bolijn voegde er aan toe dat het doel was de snelheid van auto's terug te brenegn tot 30 km/u en dat de obstakels daarom nodig zijn. „Wie A zegt moet ook B zeg gen." Ze gaf toe dat automobilisten van de maatregelen 'gefrusteerd' kunnen ra ken, maar voetgangers en fietsers gaan er juist op vooruit. Bolijn liet verder weten dat de gemeente een potje achter de hand heeft, voor als blijken dat na evaluatie van bepaalde projectonderdelen het een en ander aan gepast moet worden. „Daarom houden we richting bevolking onze oren en ogen open. Fase één van Duurzaam Veilig, in de wijk Oostdijke, is begin november afgerond, vertelde Bolijn. „De versmallingen en fietssluizen moeten nog verfraaid wor den. Met de tweede fase, rondom het zie kenhuis en in de Nieuwstraat wordt half oktober begonnen. Klein probleem in de Nieuwstraat is dat Delta Nuts daar de complete waterleiding gaat vervangen. Die werkzaamheden beginnen deze maand en duren tot medio december. Daarom zal de Nieuwstraat pas aan het begin van het nieuwe jaar worden aange pakt." Daarnaast zullen binnenkort de aanbe stedingen van andere Duurzaam Veilig- werkzaamheden plaatsvinden. Boven dien komen in de loop van volgend jaar de Bredestraat en Maaidijk aan de beurt. De werkzaamheden in Waterlandkerkje worden in het voorjaar van 1997 uitge voerd. In Groede is binnenkort een twee de bewonersoverleg. Van onze verslaggever Zuidzande - Na de verkoop van de Nederlands-hervormde kerk, inclusief consistorieruimte, aan een particulier staat het sociaal-cultureel verenigingsleven in Zuidzande op straat. De dorpsraad, verenigingen en particulieren kunnen met onmid- delijke ingang geen gebruik meer maken van de consistorieruimte. En op termijn geldt dat ook voor de peuterspeelzaal. In een brief aan het gemeentebe stuur van Oostburg vragen veer tien verenigingen en organisaties - van de dorpsraad tot de leiding van de antroposofische poppen- cursus - de openbare basisschool Van onze verslaggever Zuidzande - Het Agrarisch Jon geren Kontact (AJK) in West- Zeeuws-Vlaanderen houdt zater dag 19 oktober de jaarlijkse ploegwedstrijd. Geploegd wordt met twee- en meerscharige wen- telploegen op een perceel bouw land van de familie Risseeuw aan deBruggendijk in Zuidzande. De wedstrijd begint om 13.00 uur, vanaf 10.00 uur kan men de ploeg afstellen. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oost- burg gaat een groot aantal in slechte staat verkerende trot toirs aanpakken. Herbestra- ting zal een kleine 90.000 gul den kosten. Dat maakte wethouder C. Bolijn- Hertzberger gisterochtend be kend in de vergadering van de commissie Openbare Werken. De leden van die commissie bleken geen enkele moeite met het voor stel te hebben. In de kem Oostburg gaat het om delen van de trottoirs aan de Zuidzandsestraat en de Grote Beer. In Zuidzande om delen van de Eikenstraat, Christoffelstraat, Zegveldstraat,Dorpsstraat, Garsstraat en Mariastraat. In Groede om stukken stoep van de Everaarslaan en Zorgvlietstraat. Voorts wordt de gehele Vijver ban in Breskens aangepakt en tenslotte komen ook trottoirs in de Waterpoortstraat, Nas- saustraat en Tivoli aan de beurt. In Schoondijke is inmiddels ruim 16.000 gulden besteed aan herbe strating van enkele trottoirs. in Zuidzande uit te rusten met een ruimte waarin verenigingen en dorpsraad onderdak kunnen vin den. Gewezen wordt op de 350.000 gul den die in het urgentieschema 1997 zijn gereserveerd voor aan passingen van de school, waarin ook een peuterspeelzaal is voor zien. De verkoop van kerk en consisto rie leidt er op korte termijin toe dat een aantal geplande activitei ten ten behoeve van leden en in woners geschrapt moet worden. Op termijn moet ook de peuter speelzaal, die in de consistorie on derdak vindt, uitwijken naar el ders. In de brief aan het gemeentebe stuur wordt tevens aangedrongen de gemeentegrond rondom de kerk niet te verkopen. Onlangs heeft de gemeente hierin nog een speelpleintje voor de peuterspeel zaal aangelegd, dat ook ideaal is voor buitenactiviteiten van de dorpsraad. De koper van de kerk heeft een verzoek tot aankoop van de grond bij de gemeente inge diend. Bij dit verzoek werden vo rige week vrijdag tijdens een ver gadering van de raadscommissie Financiën al vraagtekens gezet. De zorgen bij de verenigingen en organisaties zijn groot. 'Uit be trouwbare bron is ons bekend dat er plannen zijn om het sportveld in Zuidzande af te stoten. Ook het voortbestaan van de sportzaal zou in de gevarenzone verkeren', staat te lezen. Volgens de briefschrij vers leiden deze ontwikkelingen ertoe dat het moeilijk wordt het sociaal-cultureel leven in het dorp in stand te houden. Van onze verslaggever Wouw - In Wouw vindt zondag 13 oktober de jaarlijkse Play-In plaats van de West-Brabantse en Zeeuwse Muziekbond. Muzikale leiding heeft Jaap Koops. Jaap Koops is docent aan het Rotterdamse conservatorium en voormalig dirigent van de Mari nierskapel. Deelnemers moeten lid zijn van een hafabra-vereniging. Ze wor den opgedeeld in drie a vier repe- titieblokken. Aan het eind van de dag vindt een concert plaats. De Play-In wordt gehouden in De Geerhoek in Wouw. Van onze verslaggever Vlissingen - Gedeputeerde L. Coppoolse reikt maandamiddag 7 oktober de eerste exemplaren van het magazine Bits Pieces vit aan een groep meisjes. Bits Pieces gaat over techniek en is helemaal afgestemd op meisjes vanaf de basisvorming die een vakkenpakket of een vervolgopleiding moeten kiezen. Het magazine wil laten zien dat Zoom) en SKOA. Deze scholen techniek en exacte vakken leuke aantrekkelijke sectoren zijn. Verder wordt informatie gegeven ever opleidingen en de daarmee samenhangende beroepen. Bits Pieces verschijnt in zes regio's in Nederland. In Zeeland en weste- i.J Noord-Brabant is het maga- Zlne Het resultaat van een samen werking tussen Hogeschool Zee- (Vlissingen), ROC Wester- schelde (Terneuzen), Ooster- elde c°Uege (Goes), het Mar- tmzaat College (Bergen op voor beroepsopleidingen op hbo- en mbo-niveau bieden Bits Pieces aan aan alle meisjes in de regio die voor hun vakkenpakket of afdelingskeuze staan. De uit reiking van de eerste exemplaren vindt 7 oktober plaats tijdens de scholierenmanifestatie die in het kader van de Wetenschap Techniekweek op de Hogeschool Zeeland wordt gehouden. Deze week werd in Den Haag het ma gazine landelijk boven de doop vont gehouden. BUSHALTE - In verband met wielerwedstrijden is de bushal te Markt/Oranjestraat in IJ- zendijke zaterdag 5 oktober verplaatst naar het 17 oktober- plein. Dit van 14.00 tot 17.30 uur. Eugène Wijffels: „Aan voorlichting en overleg heeft het niet ontbroken. FOTO WIM KOOYMAN VORIGE week donder dag viel het doek voor de ruilverkaveling Aarden burg. Voorzitter Eugène Wijffels zag vijf jaar hard werken door de landinrichtingscommis sie in één stemming tenietgaan. door Rein van der Helm De afstemming betekent niet al leen dat een fikse overheidsbij drage aan de ontwikkeling van de streek voorbijgaat. Het is volgens Wijffels ook het einde van de ruilverkaveling-oude stijl, waarbij de grondeigenaars (landbouw) een grote vinger in de pap hadden. „Dit risico gaat de overheid niet meer lopen, want het heeft een smak geld gekost," zegt hij. Voortvarend Vijf jaar geleden, toen de com missie werd geïnstalleerd, zag de toekomst er nog zonnig uit. Het bijna 6000 hectare grote buitengebied rond Aardenburg zou op de schop gaan. Beoogd werd een betere verkaveling van landbouwgronden in combina tie met uitvoering van het Na tuur Beleidsplan (NBP) dat Zee land voortvarend ter hand nam. „Drie jaar lang werd in goede harmonie met veel grondeige naars samengewerkt. Maar daarna kwam de klad erin. Er kwamen steeds meer mensen die fundamenteel tegen waren. Ik ben de laatste twee jaar een soort brandweerman geweest die overal brandjes moest blus sen. Sommige daarvan waren opzettelijk aangestoken," zegt Wijffels. De signalen voor steeds meer verzet kwamen van buiten. De ruilverkaveling Axel werd er eentje met de hakken over de sloot. Daar hikte men tegen het NBP aan. Biervliet werd afge stemd wegens twijfel aan rende mentsverbetering van de gron den. „De negatieve geluiden in die verkavelingen kwamen ver sterkt bij ons terug. Dus werd Wijffels geconfron teerd met boeren die vonden dat er in hun blok te veel natuur was opgenomen. Met boeren die na jaren van overheidsingrijpen in hun bestaan het vertrouwen in die overheid hadden verloren en niet in de verkaveling geloof den. Daarnaast fel verzet ook van Belgische grootgrondbezit ters, die per definitief al geen vertrouwen in een overheid heb ben en ronduit zeiden: 'Men moet van onze grond afblijven'. Een belangrijke groep, want die buitenlandse grondeigenaars bezitten zo'n duizend van de zesduizend te verkavelen hecta res. Twijfelaars In totaal zou voor 12 miljoen geïnvesteerd worden in infra structuur en natuurvoorzienin- gen. De rijksoverheid legde hiervoor 9 miljoen op tafel, wa terschap, provincie en gemeen ten deden er 1,5 miljoen bij. Vanuit de grondeigenaars zou een investering van 1,5 miljoen nodig zijn. Om twijfelaars over de streep te helpen, besloot het ministerie van Landbouw op het laatst nog eens 2,8 miljoen be schikbaar te stellen mits daar investeringen van de grondeige naars tegenover stonden. „De mensen geloven niet in Sinter klaas, maar deze bestond echt," zo vat Wijffels de inspanningen samen om de verkaveling finan cieel aantrekkelijk te maken. Bij de verkaveling waren onge veer 1300 eigenaars betrokken. Veel kleine grondbezitters, slechts honderd hebben meer dan tien hectares. „Veel van die mensen zagen wel de kosten op zich afkomen: 26 jaar lang ge middeld 20 gulden per hectare voor de verkaveling. De waar devermeerdering van de nieuwe percelen werd niet gezien. Even min als de rendementsverbete ring van gemiddeld 118 gulden per hectare, die was gebaseerd op harde cijfers," zegt Wijffels. De emoties waren bij veel men sen echter zo sterk dat daar een wel erg fors economisch belang tegenover moest staan. „Kenne lijk waren onze uitkomsten niet fors genoeg," zegt Wijffels be rustend. De gevolgen zijn volgens hem verstrekkend. Voorbeeld Er was de overheid ook veel aan gelegen de verkaveling te doen slagen. Aardenburg gold lande lijk als hét voorbeeld voor een multi-funetionele herinrichting, waarbij zowel landbouw als na tuur aan hun trekken kwamen. „Zelfs minister Van Aartsen heeft er zich persoonlijk mee be ziggehouden om die extra 2,8 miljoen alsnog beschikbaar te stéllen. Toch werd de verkave ling afgewezen, wat moet je er dan nog mee?" Volgens Wijffels was op het laatst echter de geest uit de fles en niet meer terug erin te krij gen. „Wij proefden ook een ze kere anti-stemming tegen de overheid. Die kon ook niet door landbouwvoormannen als Huib van der Maas en Jo IJsebaert worden weggenomen. Die heb ben zich vooral de laatste maan den sterk gemaakt voor het sla gen van de verkaveling. Maar dat mocht niet meer baten." Tijdens de laatste voorlichtings avonden praatten de commissie leden zich de blaren op de tong, gingen letterlijk de boer op om tegenstanders alsnog over te ha len. „Daarvan kwam ik best weieens chagrijnig thuis als ik weer met een écht onredelijke tegenstander had gepraat. En dan reageer je dat in de huiselij ke kring weer af". Zijn vrouw knikt instemmend. „Hij is er best heel veel met bezig ge weest". Verstrekkend Toch had de commissie het ge voel dat de verkaveling zou doorgaan. „Niet in aantal voorstemmers, maar wel in het aantal hectares van diegenen die zouden voorstemmen. Dat hadden we zo'n beetje uitgere kend. Uiteindelijk kwamen we iets van 350 hectare te kort. Er zijn er die in het stemhoekje an ders handelden dan eerder ge zegd." Wat nu? Er komt volgens de commissievoorzitter ongetwij feld een herijking van de landin richting. En die zal verstrekken de gevolgen hebben. „De voor bereidingen voor de verkaveling hebben een smak geld gekost. Daarnaast was de overheid be reid er nog eens miljoenen te genaan te gooien. Dit risico gaan ze niet meer lopen. Het zal waarschijnlijk in de toekomst in Nederland uitdraaien op herin richting, waarbij Provinciale Staten de lijn aangeven." Voor de boeren is er dan een kleinere rol weggelegd. Bij de verkaveling-oude-stijl bestond de meerderheid van de landin richtingscommissie uit boeren en leverde de landbouw ook de voorzitter. Dat is straks niet meer het geval. Kijk maar naar het project herinrichting West- Zeeuws-Vlaanderen. Daar is de burgemeester van Oostburg voorzitter. De stem van de land bouw gaat minder doorklinken, vreest Wijffels. De uitvoering van het NBP gaat gewoon door. „Ook in ons ver- ka velingsgebied," zegt Wijffels. „Het Bureau Beheer Landbouw gronden heeft zo'n 300 hectare 'in de pot' zitten. En die worden ingezet om op vrijwillige basis met grondeigenaars de vastge stelde begrensde gebieden als nog te realiseren. Daar moet na tuur komen en dat is in ons ge val voornamelijk grasland met extensieve beweiding, zonder gebruik van kunstmest." Dat de ruilverkaveling is afge stemd werd niet geweten aan het werk van de commissie. „Aan voorlichting en overleg heeft het niet ontbroken. Na de stemming werd de schuld ook niet bij ons gelegd, dat stemt mij nog enigszins gelukkig. We had den gewoon de tijdgeest tegen." Van onze correspondente Hulst - Zij die belangstelling hebben voor oude landkaarten en prenten kun nen hun licht opsteken bij boekhan del/galerie Van Geyt in Hulst. Daar zijn tot 28 oktober exemplaren uit de 16e tot en met de 19e eeuw te zien zijn. Tot de oudste kaarten behoort Zelandicarum insularummexactissima et nova descriptio. Dit is een kaart van de Zeeuwse eilanden van de hand van Jacob van Deventer. Ze is in 1570 uitgegeven door Ortelius. De kaart is gebaseerd op gegevens van 1545 en toont dus het Zeeland uit die periode. De teksten op de kaarten zijn in het Latijn. Andere uitzonderlijke kaarten zijn Zeelan- dia comitatus: het graafschap Zeeland door G. Blaeu en de kaart van Jan Luyken 'De Beeldenstormerij in de jaare 1568'. Dat Hulst belegerd is door Spanjaarden en Staatsen is menig Hulstenaar bekend. De kaart 'Belegeringe en Overwinninge van Hulst anno 1645' herinnert aan de vijfde en laatste aanval van Frederik Hendrik in 1645 op Hulst. Deze overwinning werd 12 novem ber 1645 gevierd in de Willibrordusbasiliek in aanwezigheid van Frederik Hendrik. Als belangrijke 18e-eeuwse kaarten is onder meer de 'Nieuwe kaart van het westelijkste en oostelijkste gedeelte van Staats-Vlaande- ren' van Isaac Tirion uit 1747 te zien. De blikvanger is 'Le comte de Flanders' uit 1729 van H. Jaillot. Voor fijnproevers die kaarten van en over Hulst zoeken, is het zicht op Hulst door P. Schipperus uit 1867 een aanrader. Verder zijn er nog tal van originele Kuyperkaarten van de meeste Zeeuws-Vlaamse dorpen en steden (behalve Terneuzen en Hulst) te zien. De tentoonstelling is op werkdagen (behalve dinsdag) te zien van 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 18.00 uur, op zaterdag tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 18.00 uur. Clinge - ANBO, Malpertuus, 37 personen. Mat 1:1. mevrouw He- ij e/C. Lauwereijssens, 2. mevrouw Roelans/C. Bertram. Mat 2: 1. me vrouw Baijens/G. de Witte, 2. me vrouw Blommaert/J. de Poorter. Mat 3: 1. mevrouw Kegels/E. Jon kers, 2. mevrouw Emeleer/J. Boonman. St.-Jansteen - De Warande, KBO: 1. P. Rombaut, 2. C. Verweij/Th. Kinst, 3. M. Taelman. Kloosterzande - Clubgebouw Ro zenhof, 31 personen: 1. H. de Gucht/C. de Bruin, 2. A. Cornelis- sens/L. Kint, 3. C. van Meelen/J. Rombout. Lamswaarde - Zaal De Luifel, KBO: 1. E. van Driessche/A. van Driessche, 2. L. Platjouw-van Poe- le/F. Janssen, 3. A. Lauwers/J. Platjouw. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1. A. van Driessche/A. Hemelaar-Van Gimst, 2. J. de Maat/E. van Dries sche, 3. A. van Delft-Witteman/A. Lauwers. Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1:1. R. van Itegem/C. Baaijens, 2. M. As- selman/M. Baaijens. Mat 2: 1. T. Heirman/C. Baeijens, 2. M. de Vos/G. de Wite. Mat 3: 1. M. Bae- yens-J. Schout, 2. M. de Vos-C. Baeijens. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, acht personen: 1. R. van de Velde/me vrouw Van Laar, 2. J. Lau- wers/mevrouw Dankaert, 3. P. Vinkenstein/P. Roelands. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, elf personen: 1. R. de Waal-Cam- been/J. de Waal-Hamelink, 2. A. Rottier/R. Reyns-de Kort, 3. E. de Maat/M. de Maat-de Waal. Axel - Gregoriuscentrum, twaalf personen: 1. A. de Mey, 2. A. Wil- Imsen, 3. J. Laheye. Osenisse - Zaal Hof ter Nesse, ze ventien personen. Hoge vogel: A. Remijn en mevoruw Bun, recher- zijvogel: A. Remijn, linkerzijvogel: verloot, grootste aantal (8): vrouw Schenkels. Ellewoutsdijïc - Zorgvlied, 86 schutters, Vijf leden met juileum. P. Verheyke 65 jaar, C. Stoutha- mer 55 laar, J. Smallegange 50 jaar, J. Platschorre en J. Remijnse 35 jaar. Wip 1: eerste hoge vogel: J. Repkes, Victoria; tweede hoge vo gel: C. van 't Westeinde, Soranus; eerste zijvogel: M. Hertsens, Robin Hood; tweede zijvogel: J. Rent meester, Willem Teil; derde zijvo gel: H. van Leeuwen, Ravenstein; vierde zijvogel: J. Joosse, Juliana;. Wip 2: hoge vogel: J. van Iwaar- den, St.-Sebastiaan; eerste zijvo gel: C. Dhaens, De Friezen; tweede zijvogel: E. Nutzman, Zorgvlied; derde zijvogel: L. de Jonge, AD- LM; vierde zijvogel: M. Wisse, Concordia. Kloosterzande - Bamistent, 66 schutters. Wip 1: hoge vogel: P. Neve, eerste zijvogel: P. Bogaert, tweede zijvogel: G. Herreweg, grootste aantal (4): P. de Clippe- laar. Wip 2: hoge vogel: niet afge schoten, eerste zijvogel: J. van Waes, tweede zijvogel: G. Herre weg, grootste aantal (5): P. de Clippelaar. Ovezande - Willem Teil, 49 schut ters van dertien verenigingen. Wip 1: eerste hoge vogel: J. van Steen bergen, Willem Teil; tweede hoge vogel: J. Rijk, ADLM; eerste zijvo gel: E. Nutzman, Zorgvlied; twee de zijvogel en grootste aantal (7): I. Helmstrijd, Juliana; derde zijvo gel: H. Boonman, Willem Teil; vierde zijvogel: J. van de Guchte, Zorgvlied. Wip 2: eerste hoge vo gel: H. Boonman, tweede hoge vo gel: J. Smallegange, Zorgvlied; eerste zijvogel: J. Rentmeester, Willem Teil; tweede zijvogel: J. Molhoek, Juliana; derde zijvogel: E. Rentmeester, Willem Teil; vier de zijvogel: J. van de Dries, Eenge zindheid. 's-Heerenhoek - Verenigde so ciëteiten, 56 schutters. Wip 1: bei de hoge vogels: niet afgeschoten; eerste zijvogel: W. de Jonge, Spes Nostra; tweede zijvogel: M. Ver donk, Concordia; derde zijvogel: Stella, Juliana; grootste aantal (7): M. Putte, Robin Good. Wip 2: hoge vogel: S. Raas, Victoria; eerste zij vogel: J. Platschorre, Zorgvlied; tweede zijvogel: B. Delhaz, Con cordia; derde zijvogel: Stella, vier de zij vogel: W. de Jonge, Spes Nostra; grootste aantal (9): P. Na- gelkerke, Eensgezindheid. Hulst - De Blaauwe Hoeve, dertig schutters. Hoge vogel: O. de Schrijver, eerste zijvogel: G. Ivens, tweede zijvogel: F. de Meyer, grootste aantal (5): J. van Meelen. Terneuzen - De Westerschelde, 28 schutters. Eerste hoge vogel: A. Biddelo, tweede hoge en tweede zijvogel: R. Elve, eerste zijvogel: J. Ploegaert, derde zijvogel: me vrouw Verstraten, vierde zijvogel: N. Goossen. Koewacht - Zaal 't Hoekske, 35 schutters. Hoge vogel: E. Fierens, eerste zijvogel: R. D'Hondt, twee de zijvogel: W. de Kuyper, grootste aantal (3): P. de Bat. Ossenisse - Camping Mussenist, 21 schutters. Hoge vogel: B. Maas, eerste zijvogel: O. de Bruyn, twee de zijvogel: S. Maas, grootste aan tal (4): B. Piessens. Ossenisse - Camping De Zee meeuw, 28 schutters. Hoge en eer ste zij vogel: B. Piessens, tweede zijvogel: G. Piessens, grootste aan tal (5): S. Maas. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis, vijftien schutters. Eerste hoge en eerste zij vogel: R. D'Hondt, twee de hoge en en tweede zijvogel: D. Audenaere, grootste aantal (7): G. Rottier. Ossenisse - Camping Mussenist, 31 schutters. Hoge vogel: M. van Hooywegen, eerste zijvogel: B. Maas, tweede zijvogel: R. van Vlierbergen, grootste aantal (5): S. Maas. Graauw - De Friezen, zeventig schutters. Wip 1: eerste hoge vo gel: P. Weemaes, tweede hoge vo gel: A. van Polfliet, eerste zijvogel: J. van Waterschoot, tweede zij vo gel: A. Menheere, derde zijvogel: E. de Keizer, vierde zijvogel: P. Vermeulen. Wip 2: eerste hoge vo gel: W. Jacobs, tweede hoge vogel: J. Vlamink, eerste zijvogel: G. d'Haens, tweede zijvogel: B. Esse- link, derde zijvogel: E. van Pottel- berge, vierde zijvogel: W. de Vrie- ze. Koewacht - St.-Sebastiaan, 67 schutters. Wip 1: eerste hoge vo gel: W. Inghels, tweede hoge vogel: G. Kwantum, eerste zijvogel: V. de Ben, tweede zij vogel: W. Thoen, derde zijvogel: W. Wijn, vierde zij vogel: L. van Remortel. Wip 2: eer ste hoge vogel: J. Cattoir, tweede hoge vogel: E. de Bruyn, eerste zij vogel: P. Broekhaert, tweede zij vogel: R. de Keizer, derde zijvogel: J. Ferket, vierde zijvogel: A. Slok. Wip 3: eerste hoge vogel: P. Broe- kaert, tweede hoge vogel: R. Schoonjans, eerste zijvogel: A. Vink, tweede zijvogel: P. Deenae- rt, derde zijvogel: P. Margon, vier de zijvogel: J. Raas. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, ze ventien schutters. Beide hoge vo gels: R. Verschoten, eerste en der de zijvogel: P. Neve, tweede zijvo gel: A. D'Hondt, vierde zij vogel: Oscar, grootste aantal (8): A. Remijn. ridgeclub IJzendij- IJzendijke - tfi Fa ke, eerste wedstrijd wintercompe titie: 1. Buize-Van Damme, 2. echtpaar Koek, 3. Viveen-Duri- vou. Kloosterzande - Bamistent, 64 personen. Bieden: 1. W. Neve, 2. J. Kouyzer, 3. mevrouw Herman. Jo keren: 1. mevrouw Stryb, 2. me vrouw Van Kerckhoven, 3. T. de Waal. Terneuzen - Bridgeclub Luctor, derde wedstrijd van eerste club competitie. Groep A: 1. echtpaar Sanarini, 2. Pieters-Biesbroeck, 3. De Ridder-Van Loon. Groep B: 1. Zorge-Van der Wagt, 2. Van Stee- Hamelink, 3. Berbers-Van der Peyl. Groep C: 1. Van Opdorp-Fer- mont, 2. echtpaar Mulder, 3. Moons-Smet. Axel - Bridgeclub Axel, tweede wedstrijd najaarscompetitie. A- lijn: 1. Kock-Pel, 2. Bisschop-De Maagt, 3. Colsen-Arnoldi. B-lijn: 1. Keeman-Knöpker, 2. Brökling- Brökling, 3. Kock-Lambert. C- liin: Groenewoud-Gryglicki, 2. Blankers-Van der Hoofd, 3. De Wever-De Wever. D-lijn: 1. Sij- nesal-Kalfsvel, 2. Mortier-Peters, 3. Van Bambost-Vons. Hulst - Bridgeclub Hulst. A-lijn: 1. Van belle-Kint, 2. De Nijs-Van Leeuwen, 3. echtpaar Biesbroeck. B-lijn: 1. Snuverink-Beuzenberg, 2. Baggen-Van der Wielen. 3. Snu verink-Beuzenberg. C-lijn: 1. echtpaar De Cock, 2. Mannaert- Dierikx, 3. Ter Burg-Van der Lin den. D-lijn: 1. De Kock-Schille- mans, 2. Maenhout-Burm, 3. echt paar Du Puy en Wendels-Eggink. E-lijn: 1. Vereecken-De Waal, 2. Neven-d'Hondt, 3. Daandels-Lau- ret. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 31 personen. Bieden: 1. A. van Gink, 2. Th. Bolssens, 3. M. Rom bout. Jokeren: 1. R. Verschuren, 2. L. Buyse, 3. mevrouw Boerjan. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, 53 ersonen. Bieden: 1. mevrouw De a Ruelle, 2. mevrouw De Geus, 3. R. de Wit. Jokeren: 1. mevrouw Van de Velde, 2. mevrouw Van Rijt, 3. mevrouw Noz. Axel - De Halle, 28 personen. Bie den: 1. P. Oosting, 2. E. de Groote, 3. F. van Dam. Jokeren: 1. A. van de Wege, 2. G. Manhaven, 3. M. de Cock. Hulst - De Blaauwe Hoeve, zestig personen. Bieden: 1. mevrouw Van Gijsel, 2. J. Pauwels, 3. A. Jansen. Axel - Gregoriuscentrum, twintig personen. Bridgen: 1. A. Riemens- J. Notschaele, 2. echtpaar Wispe- laere, 3. J. Chouchena-mevrouw Van Damme. Clinge - Zaal De Landbouw, 23 personen. Jokeren: 1. J. Verbrug- ge, 2. mevrouw Drubbel, 3. R. Roc- tus. Bieden: 1. E. Bracke, 2. M. Blommaert 3. J. Michielsen. Clinge - Zala De Gouden Kroon, 24 personen. Jokeren: 1. mevrouw Ras, 2. R. de Vos, 3. R. Rodrigo. Bieden: 1. J. van Remortel, 2. me vrouw de Vos, 3. G. de Witte. St.-Jansteen - Zaal Zondagsver- maak, elf personen. Bieden: 1. A. van Deutegem, 2. H. Coalone, 3. mevrouw Van Deuetegem. Graauw - Gemeenschapshuis, veertien personen. Jokeren: 1. me vrouw Van Laar, 2. mevrouw Van Eerdenburg, 3. mevrouw Kouyzer. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 21 personen. Bieden: 1. T. van Sp aandonk, 2. I. de Winkel, 3. Tn. Praet. Jokeren: 1. R. Drubbel, 2. R. Arens, 3. M. Picavet. Zuiddorpe - Zaal 't Kaaike, zes tien personen. Bieden: 1. R. D'Hondt, 2. R. Lecluyze, 3. A. Pauwels. Axel - Gregoriuscentrum, negen tien personen. Jokeren: 1. M. Yse- baert, 2. Th. Theunissen, 3. M. de Cock. Koewacht - Zaal De lange Akkers, 28 personen. Bieden: 1. G. Schal- kens, 2. Ch. Ongenae, 3. mevrouw Lernout. Axel - De Halle, zes personen. Jo keren: 1. J. Vercauteren, 2. R. Sponselee, 3. A. van de Wege. Hulst - Zaal De Kroon, 48 perso nen. Jokeren: 1. M. Haulez, 2. M. Rietjes, 3. M. Ferket. Bieden: 1. L. Blommaert, 2. E. Rovers, 3. J. van de Hende. Sas van Gent - Zaal De Regen boog, 32 personen. Bieden: 1. T. Bleyenberg, 2. A. Destombes, 3. mevrouw De Cock. Jokeren: 1. me vrouw Luykx, 2. mevrouw De Pan, 3. mevrouw Bode. Graauw - Gemeenschapshuis, 28 personen. Bieden: 1. V. de Caluwé, 2. A. Kouyzer, 3. mevrouw De Waal-Bun. Westdorpe - Zaal Concordia, der tig personen. Bieden: 1. L. Steyae- rt, 2. R. de Wit 3. A. de Krijger. Hengstdijk - Zaal 't Jagershuis, 33 personen. Bieden: 1. J. Tieleman, 2. J. Pauwels, 3. A. van Eerden burg. Jokeren: 1. M. de Cock, 2. M. Crombeen, 3.1. de Waal. Axel - Gregoriuscentrum, 32 pe- rosnen. Bieden: 1. H. Coalone, 2. M. Keizer, 3. J. Cordeel. Kloosterzande - Zaal Rozenhof, 52 personen. Bieden: 1. J. Pauwels, 2. mevrouw Ivens, 3. D. van Damme. Jokeren: 1. mevrouw De Kort- Reyns, 2. mevrouw Rademakers, 3. mevrouw Van Sikkelerus. Clinge - Zaal De Landbouw, 24 personen. Bieden: 1. P. Ras, 2. L. Buys, 3. J. de Loos. Jokeren: 1. A. Michielsen, 2. M. de Cock, 3. G. Blommaert. Eede - Hof van Eede, 25 personen. Bieden: 1. G. Standaert, 2. M. Ing hels, 3. P. van de Broeke. Axel - Zaal De Boemerang, 44 personen. Bieden: 1. R. Poppe, 2. J. Bogaert, 3. A. de Bruyn. Jokeren: 1. W. van de Bos, 2. F. Dieleman, 3. mevrouw De Bruyn. Ossenisse - Camping De Zee meeuw, twintig personen. Bieden: 1. H. D'Hooghe, 2. E. D'Hooghe, 3. L. Schippers. Sluiskil - Zaal Atlanta, zestig per sonen. Bieden: 1. mevrouw Van de Hemel, 2. J. Vonhout, 3. C. Ooster ling. Jokeren: 1. mevrouw De Schepper, 2. mevrouw Vonhout, 3. mevrouw Dieleman. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 28 personen. Bieden: 1. P. Praet, 2. 1. ae Winkel, 3. G. Boerjan. Joke ren: 1. mevrouw De Vet, 2. V. Ver meulen, 3. F. Buys. Hengstdijk - Camping De Vogel, 39 personen. Bieden: 1. R. de Kort, 2. J. Martinet, 3. J. Hermes. Joke ren: 1. mevrouw Lernout, 2. C. Willaert, 3. mevrouw Heukelom. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, 67 personen. Bieden: 1. Th. Verschor- re, 2. A. van Aerde, 3. J. Verkruys- sen. Jokeren: 1. mevrouw Scheele, 2. mevrouw Hamelink, 3. me vrouw De Leyzer. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 72 personen. Bieden: 1. A. de Bruyn, 2. Th. Bolssens, 3. E. Bo gaert. Jokeren: 1. mevrouw Theu nissen, 2. mevrouw Martinu, 3. mevrouw Wentrink.

de Stem | 1996 | | pagina 17