Provincie moet afspraken nakomen' DEEL Milieukabouters trekken weg uit Vogelwaarde 5 GULDEN KORTING OP LUCHTFOTO VAN HULST STEK DE STEM Heksjes maken bij start kinderboekenweek Landbouwers gunnen Gasunie de aanleg DE STEM Jongen op school mishandeld Boeren mijden massaal hoorzitting toltunnel DAMESCOLLECTIE VAN ravens gulst, Terneuzen en Oostburg dringen opnieuw aan op het doorzetten van de herindeling Fles wijn kado! Junckers Variation V-iking 145.- p.m2 gelakt 129.- p.m2 Eiken Harmony 96.90 p.m2 Bom in Breskens is inderdaad een 5Ö0-ponder 2^95 School uit Schore wint onderwijsprijs 'Fruit en bieten kunnen niet wachten' Nieuwe gaspijpleiding naar Ossendrecht: Ton en Nel van Nimwegen voelen zich door de buurt nog steeds niet geaccepteerd Geen nieuwe watersportfolder Studie naar voor gehandicapten bereikbare stranden ABONNEEVOORDEEL Blikseminslag in vakantiewoning JOY fun DOLORES CARTE BLANCHE m m o <1 havenstraat 15 - terneuzen - tel. 0115-619505 K Zeeland DONDERDAG 3 OKTOBER 1996 Van onze verslaggever ftmeuzen - De colleges van Hulst, Terneuzen en Oostburg vinden dat de provincie afspraken over gemeente lijke herindeling na moet komen. In een brief aan Gedeputeerde Staten zeggen de drie grote Zeeuws-Vlaamse gemeenten teleurgesteld te zijn dat hun eerder geuite mening over herindeling sommige statenfracties niet heeft kun nen overtuigen. De gezamenlijke brief is een vervolg op een eerste schrijven van de gemeenten, van eind augustus. In die brief spraken zij hun teleurstelling uit over de (zo goed als) afgeketste gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen. De gemeenten spraken toen van een merkwaardige pro cedure, die in strijd is met eerder ge maakte afspraken. Die brief bracht GS echter niet op andere gedachten. In hun antwoord aan de gemeenten schreven GS dat 'het zwaartepunt bij onze stellingname ligt in de procedurele wijzigingen in de wettelijke bevoegdhe den. Dat wij de gevolgen daarvan niet onjuist hebben ingeschat is op 3 septem ber jongstleden nog eens gebleken bij de behandeling van de herindelingsvoor- stellen door de Eerste Kamer'. GS be doelden daarmee dat het herindelingsbe- leid in het algemeen onder zware druk is komen te staan. In hun nieuwe brief aan GS laten de ge meenten weten dat die uitspraak hen be vreemdt. „Het rijksbeleid is namelijk niet gewijzigd. Binnen dat beleid en de bestaande wetgeving kan daarom zonder bezwaar uitvoering worden gegeven aan de door Provinciale Staten in 1993 vast gestelde beleidsvoornemens over herin deling." Afgaan op mogelijke signalen dat het be leid en de wetgeving wèl worden gewij zigd houdt volgens Hulst, Terneuzen en Oostburg in dat GS de 'bestuurlijke ver antwoordelijkheid niet wensen te dra gen' voor een mogelijk ingrijpende wijzi ging. Daarom hopen de gemeenten dat Provinciale Staten van Zeeland deze verantwoordelijkheid wèl op zich willen nemen. De Staten besluiten binnenkort definitief over de herindelingsvoorstel- len. De 'drie' blijven het overigens vreemd vinden dat diverse statenfracties in de commissie Algemeen Bestuur hebben ge steld dat bestuurlijke knelpunten in Zeeuws-Vlaanderen geen aanleiding tot een herindeling geven. De gemeenten wijzen erop dat al in 1991 een onderzoek is geweest, waarbij juist tal van knel punten naar voren zijn gekomen. Elke showroom bezoeker die een serieuze offerte aanvraagt krijgt eeny 5 jaar oude wiji op eikenhout ten vaten gerijpt geborsteld Finoline v«n/1M.-p.itf voor van 146.- p.m! voor korte lengtes ongelegd stt:k DE SHOWROOI Van onze verslaggever Middelburg - Een vijftienjari ge jongen uit Vlissingen is dinsdag op een school in Mid delburg mishandeld door en kele mede-leerlingën. De jongen liep daardoor een maar gekneusde ruggenwervel ■op. De mishandeling vond plaats tijdens de pauze in de garderobe van het Middelburgse schoolge- fibouw. Vanuit een groep leerlin gen werd een hard voorwerp naar het hoofd van de jongen gegooid. Toen hij vroeg wie dat gedaan I, werd hij door enkele jongens igetrapt en geslagen. De Vlissingse leerling raakte eni ge tijd buiten bewustzijn en moest vervolgens door een dokter behandeld worden. Inmiddels hij weer naar school. Giste ren heeft de jongen bij de politie aangifte gedaan. Van onze verslaggever Breskens - De bom, die dins dag bij graafwerkzaamheden is gevonden bij het bungalow park 't Heem in Breskens, is inderdaad een 500-ponder. De bom is daarmee van hetzelfde zware kaliber als de vijf bommen die vorig jaar aan de Sportlaan in Breskens werden geruimd. Zoals gemeld zal de bom vermoe delijk op donderdag 10 oktober onschadelijk worden gemaakt. De Explosieven Opruimings dienst (EOD) is inmiddels mey de voorbereidende werkzaamheden nnen, zo meldt O. Vosveld, hoofd voorlichting van het Be leidsondersteunend crisiscen trum Zeeuws-Vlaanderen. De heeft een chemische ontste king, wat voor de EOD aanlei ding is voor extra voorzichtig heid Het projectiel werd gevon den in het voormalige fort Fre- derik Hendrik, vlakbij de ingang taar het voormalige zwembad. Ter plekke wordt gewerkt aan de (voorbereidende) bouw van va- kantiebungalows. Vanavond is er cm 19.30 uur op camping Napoleonhoeve een in formatiebijeenkomst voor inwo- Jffi van de nabijgelegen wijken wt Heem en Het Halve Maantje en voor gasten van de campings Schoneveld en Zeebad. Burge meester J. Kruize n Oostburg Seeft daar uitleg over de activi teiten op 10 oktober. Dan zal er opvang worden geregeld op cam- P'ng Napoleonhoeve. Betrokke nen zullen verder tijdig een brief van de gemeente krijgen met alle mormatie. Overigens zal dit keer ar een Sering aantal mensen tijdelijk tun woning moeten verlaten. Dit tegenstelling tot de bomrui- nung vorig jaar. Toen werd de ft van het dorp geëvacueerd. VAN VOOR Middelburg - Gedeputeerde Uoppoolse heeft gister- r™in het provinciehuis Middelburg de Onderwijs prijs Zeeland 1996 uitgereikt aan Ue Tunnel uit Schore. Ue school ontving de prijs ra nominatie voor de Na- een tlnf °nderwiisprijs en en trofee) vanwege het les- ysteem, in de catagorie ba- n "Ten speciaal onderwijs. a~ s.van Larenschool uit oniemuiden mocht de twee- Pnjs in ontvangst nemen. Zo'n negentig kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf zijn gisteren in de Hulster bibliotheek druk in de weer geweest met het maken van heksenpoppen. De speciale heksenmiddag was onderdeel van plaat selijke activiteiten rond de landelijke kinderboeken week, die gisteren officieel van start is gegaan. Het evenement, dat kinderen moet aansporen tot lezen, duurt tot en met 12 oktober. Op tal van plaatsen vin den activiteiten plaats rond thema's als sprookjes, mythen, sagen, legenden, fabels en volksverhalen. Sa men vormen die het motto van de kinderboekenweek van dit jaar 'Heksenketel'. foto's camile schelstraete Van onze verslaggever Middelburg - Ongeveer dertig Bevelandse boeren zijn gis teren niet op komen dagen bij een hoorzitting van de pro vincie. Die bijeenkomst ging over hun bezwaarschriften te gen de Westerscheldetunnel. De boeren en fruittelers zitten momenteel midden in de oogst en konden niet weg van hun bedrijven. Een verzoek van hun kant om uitstel of het houden van een avondvergadering werd door de provincie afge wezen. „Een onbegrijpelijke starre houding," zegt voorzit ter Krijger van de Vereniging van Eigenaren van Gronden onder de WOV in Borsele. „We zijn wel op de hoorzitting van de gemeente geweest, maar toen was de oogst nog niet aan de gang. Iedereen snapt toch wel dat je een boer nu niet zo maar een ochtend van zijn be drijf kunt halen?" De oogst is inderdaad in volle gang in dit stukje Beveland. Door de late bloei van de fruit bomen zijn de telers druk bezig met de oogst van de Conference en de Jonagold. De aardappel oogst is in volle gang, de bie- tenoogst begint, terwijl er ook nog veel maïs van het veld moet. Woordvoerder Feijtel van de landbouworganisaties maakte er gisteren tijdens de hoorzit ting nog een bezwaar over. „Dit is heel jammer, een avondvergadering was beter geweest," aldus Feijtel. Alle bezwaarschriften van de boe ren zijn in een eerder stadium 'niet ontvankelijk' verklaard. Nu zijn het alleen nog Gedepu teerde Staten die een (voorlo pig) eindbesluit moeten nemen. Door Frank Deij Axel/Hulst - De landbouw in Zeeuws-Vlaanderen vindt dat de Nederlandse Gasunie beide gaspijpleidingen (één voor DELTA' en één voor de Gasunie) van Zelzate naar Noord-Brabant moet aanleggen. Van onze verslaggever Vogelwaarde - Ton en Nel van Nim wegen en hun kaboutervolkje pakken deze maand hun koffers en verhuizen uit Zeeuws-Vlaanderen. Reden is dat ze na bijna negen jaar Vogelwaarde nog steeds niet geaccepteerd worden door de plaatselijke bevolking. Het echtpaar heeft de afgelopen jaren be hoorlijk aan de weg getimmerd om het milieu onder de aandacht te brengen. Ze gebruikten daarbij speelgoedkabouters, waarmee ze in het bos allerlei taferelen uitbeeldden. De scènes werden op dia vastgelegd en met de diaserie trok het echtpaar langs vele scholen in Nederland en België. Zelfs tot aan de universiteit van Gent toe. Nederlandse en Belgische media maakten uitgebreide reportages over het kabou terechtpaar en er kwamen ook vier televi sieploegen langs in de Azaleastraat te Vo gelwaarde. „Ik heb het idee dat we aardig bezig waren, maar hier in onze eigen buurt kregen we geen erkenning," zegt Ton van Nimwegen. Voor Vogelwaarde bleef Ton de man die het onkruid in zijn tuin meters hoog liet groeien. Uit protest, omdat de katten uit de buurt herhaalde lijk zijn tuintje ruïneerden. „Die zaak is nu al heel lang achter de rug, maar blijft ons achtervolgen. Wat we ook doen. We hadden gedacht dat we na ruim acht jaar toch wel geaccepteerd zouden worden als inwoners van Vogelwaarde. Nee, integendeel zelfs." Ton en Nel van Nimwegen krijgen nu de kans in Alkmaar te gaan wonen. De om geving waar ze oorspronkelijk ook van daan komen. Destijds zijn ze naar Zeeuws-Vlaanderen gekomen vanwege de promotie-activiteiten van de toenma lige burgemeester van Hontenisse, A. Kessen, nu burgemeester van Hulst. „Ik moet zeggen, dit is een heel aardig ge bied om te wonen. Maar van de groene long waarmee Hontenisse toen adverteer de is steeds minder over. Sinds we hier wonen hebben we heel wat bomen zien verdwijnen." Met Ton en Nel verhuizen ook de kabou ters naar Alkmaar. Daar zullen ze verder gaan met het uitdragen van hun zorg om het milieu. Over kabouters gesproken: de Van Nimwegens hebben toch wel invloed gehad op de inwoners van Vogelwaarde. Sinds ze bekend werden met hun kabou ters zijn er in tuintjes in de buurt steeds meer tuinkabouters bijgekomen. De agrariërs hebben voorkeur voor de Gasunie omdat die meer ervaring heeft en doorgaans een betere schaderegeling kent. De boeren vinden DELTA maar krenterig. Gasunie krijgt het ver trouwen van de landbouw onder meer vanwege de recente en goe de ervaringen bij de aanleg van een leiding van het meet-en re- gelstation Axelse Sassing naar de warmtekrachtcentrale van Elsta bij Dow. Buitenlands gas Dat is de balans van twee hoor zittingen in Axel en Hulst over de gecombineerde aanleg door DELTA en de Gasunie van gas leidingen van Zelzate naar Os sendrecht. Beide partijen willen via Zelzate door een nog aan te leggen gasnetwerk dwars door België een aansluiting op de In- terconnector. Dat is een 235 kilo meter lange onderzeese pijpver- binding tussen het Engelse Bac- ton en het aardgasknooppunt Zeebrugge waardoor in 1998 Brits hoogcalorisch gas naar het continent gaat stromen. Energie Zuid Nederland (EZN), een energie-inkoopscombinatie van DELTA Nutsbedrijven, Mega Limburg en Pnem wil met de in voer van het goedkopere gas gro te industriële gasafnemers bedie nen en de monopoliepositie van de Gasunie doorbreken. Gasunie, dat voor zichzelf in de toekomst bij een verzadigde binnenlandse markt een belangrijke rol als 'transitobedrijf' ziet, wil om stra tegische reden een aansluiting met de Interconnector. Omploegen De samenwerking van beide con currenten -die op hetzelfde ze ventig kilometer lange tracé gaan zitten - is opgelegd door Gedepu teerde Staten. De Zuidelijke Landbouworganisaties drongen er in de voorbereidingen bij GS op aan om de werkzaamheden zoveel mogelijk te combineren Van onze verslaggever Middelburg - Er komt voorlopig geen algemeen Zeeuwse water sportbrochure. Een forse meerderheid van SGP, D66, PvdA en CDA in de Zeeuwse Staten vindt de kosten - 25.000 gulden - te hoog. (ADVERTENTIE) Dat bleek gisteren bij een com missievergadering in Middel burg. „Niet dat we tegen die fol der zijn, we vinden alleen dat er een verkoopprijs op geplakt moet worden, zodat het ding op die manier kan worden betaald," legde de PvdA-er D. Eveleens uit. Volgens R. Geluk (D66) zou nie mand de folder afnemen. Ze ver telde dat ze een soortgelijke bro chure in haar eigen zaak had lig gen. Daar vraagt niemand naar. Waarop M. Wiersma van Delta Anders de prikkelende vraag op wierp of zo'n folder er eigenlijk wel moet komen. Gedeputeerde Staten en de WD vinden met de WV van wel. Er bestaan watersportfolders van Zeeland maar ze overlappen el kaar soms of missen informatie. Eén algemene folder zou dat pro bleem oplossen. J. Huisman (WD) vond de hele discussie tijdverspilling. „We praten maar over 25 mille, in hemelsnaam, we maken ons onsterfelijk belache lijk." Middelburg - Hoe komt iemand in een rolstoel over de stranden bij de zee? In Zeeland dus niet of heel moeilijk. Dat gaat wellicht veranderen, want het provincie bestuur gaat er een studie aan wijden. Dit, naar aanleiding van een verzoek van het PvdA-sta- tenlid D. Eveleens, gisteren bij een commissievergadering. Eve leens wees op voorzieningen voor gehandicapten in Texel, waar ze wel zonder hulp naar de zee kun nen gaan om er te zwemmen of pootje te baden. Op het kantoor van De Stem, Baudeloo 16 in Hulst, is vanaf heden een fraaie luchtfoto in kleur van Hulst verkrijgbaar. De mooie prent meet 20 x 25 cm en kost voor Stem-abonnees op vertoon van deze coupon slechts 10 gulden per stuk. Niet-abonnees betalen 15 gulden. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND om te voorkomen dat het land van zo'n 300 betrokken eigenaren en gebruikers twee keer wordt omgeploegd. DELTA, dat ais concessiehouder namens EZN optreedt, en de Gasunie hebben over het hele traject een werk- strook van 38 meter, en soms nog meer, nodig. De vergoedingen, voor het ge bruik van het land en gewasscha- de, mogen er dan wel zijn maar ze kunnen niet altijd verhinderen dat een boer soms jaren daarna nog de nasleep van het bezoekje van de leidinglegger ervaart. Een probleem is de zogenaamde ver menging van de bovenlaag, de teelaarde, met de onderlagen. De Gasunie probeert vermenging zo veel mogelijk te voorkomen door de verschillende lagen af te gra ven en ze gescheiden te houden tot de grond weer terug moet. Maar J. Sanders, hoofd Grond werken van de Gasunie geeft toe dat Gasunie de natuur niet kan nabootsen. Bemesting Een bijkomend probleem is de verarming van de bemestingstoe stand die volgens de boeren bij vermenging optreedt en het her stel van de cultuurgrond nadelig beïnvloedt. Daarnaast is de vrees voor waardervermindering van de grond op percelen waar meer dere leidingen naast elkaar lig gen en waar de grond dus ook al meerdere malen is geopend. Alle eigenaren/gebruikers krij gen de komende weken bezoek van een vertegenwoordiger van DELTA of Gasunie om de gevol gen van de aanleg van beide 'gas- snelwegen' te bespreken en tot een overeenkomst te komen over een schaderegeling. Op verzoek van de landbouw krijgen de boe ren te maken met één aanspreek punt dat alsvertegenwoordiger voor beide organisaties optreedt. Er komt ook een begeleidings commissie met vertegenwoordi gers van de landbouworganisa ties. Aan de wens van veel boeren om Gasunie beide leidingen te leggen wordt wellicht ook voldaan. DELTA en de Gasunie werken aan een overeenkomst die er voor moet zorgen dat de Gasunie de leiding in handen krijgt. Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Blikseminslag in een vakantiewoning in Wijk de Brabander in Cad zand-Bad heeft in de nacht van dinsdag op woensdag nogal wat schade veroorzaakt. Het dak werd gelicht en de bad kamer weggeslagen. Elektrische apparaten in het pand werden vernield. Ook bij de buren was de schade aanzienlijk: een wegge slagen plafond en beschadigin gen aan badkamer en wc. En ook hier moeten de elektrische appa raten vervangen worden. Hoe groot de schade precies is, is niet bekend. De gebruikers van de twee vakantiewoningen waren thuis maar raakten niet gewond.

de Stem | 1996 | | pagina 13