Weinig hoop op succes I-Oostentop 'Dehaene gebruikt lapmiddelen om EMU-norm te halen' GRATIS 06-0789 N4> Taliban gaan door Prins wil geen economisch ambassadeur zijn Celikte Labour-leider Blair treedt in voetsporen van Clinton Drie baby's Engelse achtling overleden EU wil oordeel WTO wet Helms Burton een BUITENLAND A5 COMMENTAAR iJNENLAND KORT zulke prijzen... EU veroordeelt Israël scherp Oiderzoek bij wcning oma vai Dutroux BUITENLAND KORT AG 2 OKTOBER 1996 A4 D3 STEM i i WOENSDAG 2 OKTOBER 1996 VVD waarschuwt de coalitiepart en te blazen in het Bolkestein-de- een einde aan de samenwerking leider af, is het parool en Binnen liet de liberalen ernst is. Een ge- aangeschoten wild. Politiek zowel tijd door de veranderde opstelling enigszins in het nauw gebracht, choten geslachtofferd, vervolgens de hoogste belastingschijf af te rna is er een aanvaring geweest n het universitaire bestuur en re- VD-fractieleider op hoge toon ver- sen met zijn opmerkingen over het lalitiegenoten is bekoeld sinds de groeiende populariteit van Bol- filering gedwongen voelde. Dit is lel van het verhaal. Ook de libera- mis is. Formeel misschien niet, aarom scharen ze zich als één man bescherming nodig en daaróm espeeld. larlemse geneesmiddelenconcern ar gevraagd heeft commissaris te n goed Amsterdams koopman is, genoot van minister Borst is. Hij is olitieke positie benaderd, at MSD niet per toeval commissa- ft te interveniëren bij de minister had net zo goed een andere com- ecteur of een van hun beroepslob- vorden. Juist omdat Bolkestein is deedt die hij bekleedt, is hem ge- overte brengen. Nu kon men erze- ieus genomen te worden, an juridisch wellicht hout snijden, ,stein heeft beschikking gekregen t hij de eerste al bezat. Zonder die nt geen tweede. udéerd. Hij weet dit dus even goed, esmiddelengigant. Zijn verdediging beseft dat, de VVD weet dat en van- er spanningen in de coalitie, niet over te gaan. Dat dient uitslui- iverheid in politiek handelen. Die is niet met dreigementen van politie- lensensmokkel •oekers met valse papieren naar Ne- voortaan vier jaar gevangenisstraf gisteren akkoord met het kabinets- f voor dit misdrijf te verhogen. In laar fiat. de maximale straf van één jaar niet 1st van het delict. Uit recent onder- icent van alle asielzoekers door 'be- pnt. Sommigen moeten tienduizen- en valse papieren, iar geldt voor personen die zich als bben gemaakt aan mensensmokkel. %el hun 'hoofdberoep' maken of lid itie kunnen maximaal acht jaar ge- gaat het met name om de smokkel utie verzeild raken. afé vrij van rechten de stamgasten op dagen dat er top- tot formaat tv-toestel installeert, zal oor een aanslag van de omroeporga- eeft gekocht. De Eerste Kamer nam dat deze publieke vertoningen vrij cafébaas maar geen entree heft. n de aankondiging van de NOS in de oning van de Wereldkampioenscha- Seden geld zou worden geheven. Dat ;meel stond de NOS sterk, omdat de - bedoeld voor de bescherming van oducenten van geluidsopnamen en uitstrekte tot deze vorm van volks- rs Marokko scherper yherper toezien dat ingezetenen met •ing ook echt aan de voorwaarden ringsgerechtigden (AOW, ANW en ijven, zullen automatisch verzekerd kenfonds. Dat blijkt uit het nieuwe eid tussen Nederland en Marokko, an Sociale Zaken heeft het verdrag d. Voortaan komen in Marokko wo- erland werkende Marokkanen niet dring voor een AOW-uitkering. Wel jwillige AOW-verzekering afsluiten. attracties van Disneyland® Parijs. Vanaf (FF 120)* voor kinderen en Fl 50#" )isney-hotel met ontbijt en 2 dagen in het uder dan 11 jaar) in één kamer in Hotel Santa Fe paalde data. Prijzen in guldens alleen ter indicatie- R I S por Bert Schampers grssel - De Belgische regering heeft jj.e begroting voor 1997 4,4 miljard Jden weten te vinden, verdeeld oir inkomsten en uitgaven, die het larf in staat moeten stellen in 1999 je( te nemen aan de Economische eilonetaire Unie EMU. (jifci spreken van 'lapwerk'. In plaats vantructurele ingrepen, dropt de rege- [IngDehaene een splinterbom op het landdie iedereen een beetje treft. In zijn state of the union besprak Dehaene gis teren in het parlement de toestand in het koninkrijk. De onderdanen krijgen al ja renlang te horen dat alles in het werk moet worden gesteld om de 'Maastricht normen' te halen, zonder dat in brede la gen van de bevolking ook maar duidelijk is wat dat inhoudt en wat de voordelen van de EMU zullen zijn. Dehaene en zijn coalitie van christende mocraten en socialisten, zijn zo bezeten van 'Maastricht', dat verzuimd is om de grote maatschappelijke problemen in ei gen land aan te pakken. In zijn rede kon de premier dan ook niet voorbij aan de chaos bij justitie en poli tie en de blunders die zijn begaan in de affaires Dutroux en Cools. De Belgische regeringsleider vroeg vergeving en be loofde de komende maanden alles in het werk te stellen de achterstand in te ha len. „Voortaan zal er, zonder de teugels te vieren, aandacht zijn voor andere prioriteiten", beloofde Dehaene. Hij kondige diverse maatregelen aan op het terrein van justitie en veiligheid. Dehae ne zei dat ondanks de spreekwoordelijke orkaan die het vertrouwen van de burger in de rechtsstaat heeft aangetast, werk gelegenheid de absolute prioriteit moet blijven van zijn regering. België zal op basis van de begroting zijn financieringstekort in 1997 kunnen be perken tot 2,9 procent. Dat is net onder de EMU-norm van 3 procent van het bruto nationaal product. De overheids schuld moet eind volgend jaar zijn terug gebracht naar 127 procent van het bnp. België is daarmee nog altijd koploper in de Europese Unie en het is de vraag hoe zeer de staatsschuld meeweegt als wordt beslist wie tot de kopgroep van de EMU worden toegelaten. België houdt reke ning met een economische groei in 1997 van 2,1 procent. Daarmee blijven de zui derburen achter bij de gemiddelde ver wachting in de EU. De Belgische begro ting is gebaseerd op een hele reeks tech nische maatregelen. Bekend was al dat de accijns op benzine (2 frank), een glas bier (1 frank) en sterke drank (12 frank per fles) wordt verhoogd. Vannze redactie buitenland Wasington - Amerikaanse functionarissen hebben gisteren bendrukt dat er niet teveel verwacht mag worden van de Mid- denOostentop. 'antrouwen tussen de Israë- I lisch premier Benjamin Neta- nvah en de Palestijnse leider Vassr Arafat zit volgens hen zo diepiat het arrangeren van een personlijk gesprek tussen bei den n Washington al als een groosucces kan worden gezien. Het; de bedoeling dat president j Bill ilinton eerst afzonderlijk zal prata met Netanyahu en Arafat, ia een gezamenlijk treffen I moet plaatsvinden waarbij ook de ardaanse koning Hussein sanshuift. De Egyptische presi- dentVIubarak is de grote afwezi ge ir.Washington. Hij vindt dat Israëlen de Palestijnen zich ge- wooi aan de eerder gemaakte vredsafspraken moeten houden. India het Clinton lukt om Neta- nyah en Arafat elkaar de hand te laan drukken zal dat al als een diplmatiek succes worden uit gelid. Op veg naar Washington bood Netnyahu de Palestijnen door- ide onderhandelingen aan totat alle obstakels voor de uit- voting van de reeds gesloten au- toiimieakkoorden uit de weg 1 zij geruimd. Maar hij liet ook weta dat Israël niet bereid is conessies te doen en dat hij blijft vasiouden aan de openstelling I vanie tunnel onder de Al-Aqsa- I nosee in Jeruzalem. Chaieroi (Belga) - Rijks- I meters, politieagenten en I de urgerbescherming zijn I sinds gisterochtend tien uur I bezig met een onderzoek bij 9 een verlaten huis van de lgrootnoeder van Mare Du- I tout in Jemeppe-sur-Sam- bre. Mt e Britse politieman John Bennet, die een belangrijke rol speele bij het onderzoek naar saietDordenaar Frederick West Egeland, is daarbij betrok- Iet als bij vorige huiszoe- ™ge: in de zaak-Dutroux zette Wit) ook gisteren Duitse lij- jjfflspurhonden in. Mare lutroux bewoonde het huis jar, en verliet het drie jaar Wo, aldus de Belgische justi- Arafat verklaarde dat hij enkel wil dat het Israëlische leger zich overeenkomstig de Oslo-akkoor den terugtrekt uit de stad Hebron op de Westoever en dat de tunnel in Jeruzalem wordt gesloten. De opening van de tunnel was de aanleiding voor het geweld vori ge week tussen het Israëlische le ger en Palestijnse demonstran ten, die tijdens de rellen steun kregen van de Palestijnse politie. Zeker 73 mensen kwamen om het leven. Steun Arafat kreeg maandag de steun van de Europese Unie bij een be zoek aan Luxemburg. De EU drong er gisteren in een verkla ring bij Israël op aan zich te hou den aan de afspraken uit de met de Palestijnen gesloten akkoor den, waaronder een terugtrek king van het Israëlische leger uit Hebron, die al maanden wordt uitgesteld. Ook moet Israël volgens de EU onmiddellijk de tunnel in Jeruza lem sluiten. In ongekend harde woorden veroordeelde de EU Is raël wegens het gebruik van tanks en gevechtshelikopters bij de rellen van vorige week. De Duitse regering vond die veroor deling van Israël te krachtig. De Duitsers zijn bang voor een ave rechts effect. De Palestijnse president Arafat zal vrijdag in Parijs besprekingen voeren met de Franse president Chirac. Dat zei de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken De Charette gisteren in Luxemburg. Enquête Een meerderheid van de Israë liërs staat nog steeds achter het vredesproces en is ontevreden over de verrichtingen van pre mier Netanyahu. Dit is de uit komst van een opinieonderzoek dat maandag onder 521 Israëliërs werd gehouden door het dagblad Maariv. Van de ondervraagden zei 79,5 procent voorstander te zijn van uitvoering van de vredesakkoor den. Netanyahu heeft gezegd over enkele punten opnieuw te willen onderhandelen. Tevens zegt 57 procent ontevreden te zijn over de handelwijze van de Israë lische premier. De meeste mensen noemen het sluiten van de tunnel een verkeerde beslissing. Ook de Israëlische minister van Defensie, Yitzhak Mordechai, uitte daarover gisteren kritiek. Een strijder van de fundamentalistische Taliban-beweging be waakt zijn nieuwe post in de Panshir-vallei in Afghanistan. De Ta liban hebben hun opmars naar het noorden van Afghanistan voort gezet, waar ze oog in oog staan met strijders van de Tadzjiekse en Oezbeekse minderheden. Rusland is uiterst bezorgd over de ont wikkelingen in Afghanistan. Moskou vreest dat de onrust zal over slaan naar de twee voormalige Sovjetrepublieken Oezbekistan en Tadzjikistan. President Boris Jeltsin heeft gisteren dan ook voor gesteld een topontmoeting van belanghebbende leiders van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten te beleggen over de crisis in Afghanistan. De Taliban hebben inmiddels driekwart van het land veroverd. foto reuter Door Carla Joosten Pretoria - De kwestie Roell? Complete onzin, volgens koningin Beatrix. Er is niets van aan dat zij zich bemoeid zou hebben met de overplaatsing van de Ne derlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, omdat hij en gehuwd is en een vriendin had. 'The story was too good to be checked', ofte wel: de journalist die op het verhaal stuitte, zou het niet op waarheid hebben gecontro leerd. Voor het eerst laat koningin Beatrix zich uit over de kwestie die de gemoederen vorige maand in Den Haag bezig hield. Het gebeurt tijdens een onderhoud met de pers die haar vergezelt tijdens het staatsbezoek in Zuid- Afrika. Als twee ministers zeggen dat het ver haal niet klopt, moet de pers dat volgens Bea trix maar geloven. Als gevolg van haar staatsrechtelijke positie kan koningin Beatrix nooit als een politicus in de openbaarheid treden. Maar bij staatsbe zoeken worden de koningin en haar hofhou ding op de voet gevolgd door de pers. Er is zelfs een gelegenheid, waar de pers met het koninklijk gezelschap kan praten. Dat gebeurde gisteravond in het Zuid-Afri kaanse Pretoria tijdens de ontvangst van de Nederlandse gemeenschap. Via een loterij van de ambassade zijn van de 80.000 Nederlanders in Zuid-Afrika 300 Ne derlanders voor deze avond uitgenodigd. Allen worden persoonlijk voorgesteld. Zo ook de journalisten. Dat leidt prompt tot een incident met de jour nalist Willem Oltmans. Hij ligt al tientallen jaren in de clinch met het ministerie van Bui tenlandse Zaken en werd in 1992 nog uit Zuid-Afrika gezet. Juist op het moment dat het enfant-terrible van de vaderlandse journalistiek de koningin de hand drukt, maakt de Nederlandse free lancejournalist Willem Middelkoop een foto. Omdat van tevoren was gezegd dat geen foto's mochten worden gemaakt, komt het Middel koop op een forse reprimande te staan van hoofddirecteur Eef Brouwers van de Rijks voorlichtingsdienst (RVD). De fotograaf zal de komende dagen weinig medewerking krij gen van de RVD, verzekert Brouwers. Intussen mag het perscorps een kwartiertje praten met koningin Beatrix, prins Claus en kroonprins Willem Alexander. Omdat niet al le twintig journalisten met alle drie de Oran jes kunnen praten, wordt na afloop het be sprokene uitgewisseld. Zoals het antwoord van de koningin op de vraag of ze het niet sneu vindt dat het staats bezoek enigszins overschaduwd wordt door de kwestie-Roell. De immer vastberaden ogende Beatrix valt ook dit keer niet uit haar rol. Geeft antwoord en praat enthousiast. Ge vraagd naar hoe het kan dat een land als Zuid-Afrika dat zo lang onderdrukking heeft gekend een bloedeloze omwenteling mee maakt, kijkt ze triomfantelijk. Even lijkt het erop dat ze het niet alleen over Mandela heeft, maar ook over haar zelf als ze vaststelt dat hier sprake is van verantwoord leiderschap. Prins Claus kwijt zich ook welgemoed van zijn taak en geeft zijn visie op Zuid-Afrika, dat volgens hem bestaat uit twee Afrika's. Daarmee doelt hij op het blanke en gekleurde deel.- Van Willem Alexander wil iedereen graag weten waar hij zich de komende jaren mee gaat bezighouden. Zijn moeder, die de indruk wekt nog vele jaren op de troon te willen blij ven, vindt dat de kroonprins nog veel moet le ren. En daarmee is hij druk bezig. Na zijn huidige stage bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat volgen nog enkele departemen ten. Op de vraag wat hij zelf vindt van de vanuit werkgeverskringen gedane suggestie om eco nomisch ambassadeur te worden, zegt Willem Alexander zich niet te laten gebruiken als vi sitekaartje van het- bedrijfsleven. En als hij dat al zou doen, wil hij zeker inhoud geven aan zo'n functie. De toekomstige koning van Nederland trekt in Zuid-Afrika nog niet veel aandacht. Pikant detail: voor het bezoek kreeg de organisatie vele telefoontjes van glossy-magazins. De re dactrices van de luxe vrouwenbladen wilden weten of prins Johan Friso misschien ook mee kwam naar Zuid-Afrika. Die hadden ze met zijn good looks graag op de cover van hun blad gezet. Willem Alexander is er nooit op terecht gekomen. 3°c Bob van Huët jjlakpool - Het was Tony slars derde speech als oppo- sitileider gisteren en, zo liet ™j «eten, tevens de laatste. W/olgende keer zou hij het Mqres van Labour toespre- «r als regeringsleider. La- 3°if was dan weer aan de ®aht. Op het ritme van de ®terhit die bezong hoe de Enjelse voetbalfans dertig laa hadden moeten wachten y 'hun EK en de 'thuis- Joast van voetbal' zo beloof de hair de Britten de 'thuis- sornit van Labour'. Na acht- tlenjaar afwezigheid. warmste applaus mag dan "Jae tweede man en oud-vak- °|lsbons John Prescott hebben Wonken, Tony Blair is de de lf inmiddels groter lijkt Worden dan de partij. Overal ,'r zijn afbeeldingen. Onont- JMnbare posters, borden waar- 1 aJn gezicht met de brede Ju en briefkaarten met het- aanzicht. Labour is Tony van 'Oud-Labour' moe- ei spektakel met gekromde tenen hebben doorstaan, maar Nieuw Labour ging collectief en volgens planning uit de bol. Dit is de man die de partij er in de peilingen al bovenop heeft ge holpen en die, en passant, de na tie naar het volgende millen nium zal leiden. Tussen twee speeches van ande ren in werd de zaal speciaal voor hem verbouwd. Na een euro-po sitieve toespraak van schaduw- minister van Buitenlandse Za ken Robin Cook (en een video- groet aan het congres van Wim Kok, 'leader of Dutch Labour') moest op het podium letterlijk ruimte worden gemaakt voor Tony Blair. Tijdens de lunch werkten timmerlieden zich in het zweet om een nieuwe entree te bouwen voor de leider. Daar door kon hij plotseling op het podium staan, in een soort he melse overbelichting spreidde hij messiaans de armen. Om het dramatische moment vervolgens weer te relativeren met een knap getimed: '...Tja...' Riem Blair bespeelde alle registers. Die van de internationale staats man die Israëlische en Palestijn- Tony Blair wuift naar zijn fans na zijn speech. se afgevaardigden een hart on der de riem steekt; die van de ko miek die de hier gehate conser vatieve maar ook congreslieve ling Prescott op de hak kan ne men; die van de evangelist die preekt voor meer naastenliefde; die van de ziener die duizend da gen van hard werken voorspelt als opstap naar de duizend jaren van een beter millennium en, ui teraard, die van de gehaaide po liticus die het land waarschuwt dat de Britten zich de haren uit het hoofd zullen trekken als ze onverhoopt mochten besluiten nog eens vijf jaar met John Ma jor verder te gaan. De opzet van socialistische par tijcongressen is vaak traditio neel. Maar onder Tony Blair is dat wel even veranderd. In drie jaar tijd lijkt hij presidentieel als BUI Clinton. Net als de Amerikaanse presi dent op verkiezingscampagne kan hij zijn ogen vochtig laten worden als dat nodig is (drie keer in een speech van een uur). En net als Clinton wordt Blair heel emotioneel om het alledaag se. „Een vrouw van 76 zei me: 'Tony je moet winnen'." En Tony wil dus winnen, voor die vrouw. Slik. Jeugd Blair verontschuldigde zich er bijna voor dat hij géén zware jeugd had gehad (zoals John Ma jor). Hij kwam uit een bourgeois nest, was niet als socialist gebo ren, maar voelde de noodzaak van solidariteit in zich branden nadat zijn vader door een be roerte was getroffen. Traditione le Labour-militanten mochten dan anders zijn geschoold, maar uiteindelijk hadden zij en hij hetzelfde doel voor ogen: een be ter, een gelukkiger Groot-Brit- tannië. Inspiratie en bezieling wilde Blair het Britse volk geven. La bour was de politieke arm van het Britse volk, zo zei hij. Een paar afgevaardigden lieten wat later op de avond weten dat ze het allemaal heel mooi had den gevonden, maar, als prak tisch ingestelde partij werkers, zaten ze toch met een klein pro bleem. „Hoe kun je dit soort hoogdra vende retoriek verkopen als je op een regenachtige avond bij ie mand aanbelt om te vertellen waar Nieuw Labour nu eigenlijk voor staat?" Als Labour de volgende parle mentsverkiezingen wint, onder tekent zij nog voor 1 januari 1998 het Sociaal Protocol bij het Verdrag van Maastricht, zo werd gisteren bekend. De huidige regering-Major moet niets hebben van Europese so ciale wetgeving, die het bedrijfs leven op kosten zou jagen en daarom banen zou kosten. Van onze verslaggever Blackpool - Dokters in het Londense King's College Hospi tal hebben weinig hoop de vijf overlevende embryo's van de spraakmakende achtling te redden. De negentien weken zwangere Mandy Ollwood uit de omge ving van Birmingham verloor maandag drie baby's. De drie jongetjes kwamen ter wereld na voortijdige barensweeën en stierven binnen een paar minu ten aan hartstilstand. Met speciale medicijnen slaag den artsen erin de weeën te on derbreken zodat de resterende vijf embryo's in de baarmoeder konden blijven. Hun toekomst ziet er echter somber uit. „Al leen een wonder kan deze ba by's redden", zo zei Donald Gibbs, de behandelende arts, tijdens een persconferentie. De moeder maakt het naar om standigheden goed. Gibbs zei dat de resterende vijf embryo's minstens nog vijf weken in de baarmoeder nodig hebben om een kans te hebben. De zwangerschap van Mandy Ollwood heeft de discussie over de gang van zaken rond vruchtbaarheidsbehandelingen in Engeland doen oplaaien. Te gen het nadrukkelijke advies van haar artsen besloot ze geen 'selectieve abortus' te onder gaan, zoals gebruikelijk is bij dit soort extreme zwanger schappen. Hierbij wordt een aantal vruchten afgedreven om de overlevingskansen van bij voorbeeld een overblijvende tweeling te vergroten. Nog nooit is een achtvoudige zwan gerschap zonder ingrijpen suc cesvol afgelopen. Ollwoods be sluit door te zetten werd in be langrijke mate beïnvloed door een exclusiviteitscontract dat ze sloot met de schandaal-zon dagskrant News Of The World. Naar verluidt kreeg de werklo ze bedrijfsleidster tussen de één en twee miljoen gulden aangeboden om haar verhaal exclusief te vertellen. Belgische justitie-ambtenaar doodgestoken Brussel - Voor het gebouw van het Belgische ministerie van Justi tie is gisterochtend een ambtenaar doodgestoken. Een collega is met verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. Verder werd een voorbijganger door de vluchtende dader in zijn arm ge raakt. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Wel heeft een bevei ligingscamera beelden opgenomen van de man. Over het motief voor de aanval is niets bekend. De identiteit van het slachtoffer wordt voorlopig niet meegedeeld. Lebed baalt uit naar Navo Moskou - Voorafgaand aan zijn bezoek aan het Westen heeft de Russische veiligheidsadviseur Aleksander Lebed gezegd dat de Navo 'een vuist gericht tegen Rusland' is. De Westerse mogendhe den mogen echter niet vergeten dat Rusland nog steeds over, wel iswaar verroeste, maar intakte raketten beschikt, zei hij gisteren. Lebed zet zondag voor het eerst voet op Westerse bodem als hij in België arriveert voor een bezoek aan de Navo. De adviseur voor veiligheidszaken van president Boris Jeltsin bezoekt het bondge nootschap op uitnodiging van secretaris-generaal Javier Solana. Op de agenda staan onder meer de uitbreidingsplannen van de Navo in oostelijke richting. Eurotunnel bereikt akkoord over schulden Parijs - Eurotunnel, de beheerder van de spoorwegverbinding on der Het Kanaal, heeft met de banken een akkoord bereikt over een herstructurering van zijn schuldenlast van 70 miljard frank (23 miljard gulden). Dat is gisteravond in kringen rond de onder handelingen vernomen. De overeenkomst, waarvan de bijzonderheden m de loop van de avond verder worden besproken, zal vanochtend formeel bekend gemaakt w.orden door de handelsrechtbank in Parijs. Duidelijk was gisteravond nog niet in hoeverre de banken een be lang in Eurotunnel hebben gekregen. Duitse douane voorkomt xtc-levering Düsseldorf - De Duitse douane heeft de levering van een grote hoeveelheid grondstof voor xtc-tabletten aan Nederland verhin derd. Zij heeft een 51-jarige man aangehouden, die afspraken had gemaakt voor de levering van vijfhonderd kilo PMK (piperonyl- methylketon) per maand aan Nederlandse xtc-producenten. De aanhouding vond plaats voor de eerste levering, aldus de Duit se douane gisteren. Volgens woordvoerder W. Kohier van de douane is in Duitsland nog nooit zo'n omvangrijke handel in drugs(grondstoffen) opge rold. Begrotingstekort Suriname: 73 miljoen Paramaribo - President Jules Wijdenbosch heeft gisteren het re geringsbeleid aan het parlement gepresenteerd en een voorlopige ontwerp-begroting ingediend. De raming van inkomsten en uit gaven vertoont een tekort van achttien miljard Surinaamse gul dens (73,1 miljoen Nederlandse guldens). Wijdensbosch zei dat de cijfers mogelijk nog worden herzien. Een rationele exploitatie van natuurlijke hulpbronnen moet de basis vormen voor nationale wederopbouw. De huidige economie is ge baseerd op hulpafhankelijkheid en zal op productie moeten wor den gericht. Accenten moeten komen te liggen op onder meer de agrarische sector, de bosbouw, de mijnbouw, de industrie en toerisme. Perot mag niet meedoen aan debatten Washington - Een federale rechter in de Verenigde Staten heeft gisteren de eis van Ross Perot om mee te mogen doen aan de pre sidentiële verkiezingsdebatten afgewezen. Perot, de presidentskandidaat van de Reform Party, eiste dat hij alsnog zou worden toegelaten tot het debat tussen de kandidaat van de Democratische Partij, de huidige president Bill Clinton, en zijn Republikeinse uitdager, Bob Dole. Perot vroeg de rechter de debatten te verbieden als hij geen toe stemming kreeg daaraan mee te doen. Rechter Hogan wees dat van de hand. Het eerste debat tussen Dole en Clinton staat voor zondag op het programma. Uit opinie-onderzoek blijkt dat Clinton zijn voor sprong op Dole nog heeft vergroot. Door Bert Schampers Luxemburg - De Europese Unie gaat deze maand bij de we- reldhandelsorganistie WTO in Génève vragen een panel bijeen te roepen, dat moet oordelen over de maatregelen die de Vere nigde Staten hebben genomen tegen buitenlandse bedrijven met belangen op Cuba. De stap van de EU komt als een verrassing, omdat vorige maand de ministers van Buitenlandse Zaken van de Vijftien nog ver klaarden Clinton vóór de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van 5 november niets in de weg te willen leggen. Europa is boos omdat de VS een zijdig een wet (de zogeheten Helms Burton Act) hebben aan genomen die buitenlandse inves teerders in Cuba bestraft. De Ne derlandse ING-bank heeft zich om die reden reeds teruggetrok ken uit Cuba. De Europese Unie werd het in juli eens over een pakket tegen maatregelen, zoals de ontzegging van visa aan Amerikaanse zaken lieden en de terugvordering van de door Amerikaanse autoritei ten geïnde schadeclaims. De rechtsgrondslag van deze en an dere maatregelen wordt momen teel nog verder onderzocht. Vol gens de EU-ministers, gisteren bijeen in Luxemburg, is de tijd al wel rijp om bij de wereldhandels organisatie WTO arbitrage aan te vragen. Volgens de EU ondermijnt Ame rika met eenzijdige boycotmaat regelen de handelssystemen in de wereld. Diplomaten verwachten dat het WTO-panel pas eind no vember aan het werk kan en met hoorzittingen begint. Een uit spraak wordt niet verwacht voor januari '97.

de Stem | 1996 | | pagina 5