afval meer energie op Met Moerdijk Hypermoderne afvalverbrandingsinstallatie moet ook Zeeuws vuil verwerken EN D Uitslag Loterij Basiliek DESTEM MOERDIJK C4 unicef tel. 0117-491698 TER N VERKOOP dicht SUaWe Gi4eln J J 27 september 1995 Lotnummer prijs 1.000,- 1255 d.d. Prijs 1e 2e 3e 4e 5e 6e 7e prijs prijs prijs prijs prijs prijs prijs prijs prijs e prijs Je prijs 13e prijs 14e prijs 15e prijs 16e prijs 17e prijs 18e prijs 17e prijs 20e prijs 8e 9e 10e 11 12e 500,- 1075 25°.- 2123 150,- 1363 100,- 1733 50,- 1391 50,- 2389 25,- 1088 25,- 2075 25,- 2064 15,- 1426 15,- 2042 15,- 1292 15,- 2400 15,- 1830 15,- 2316 15,- 1565 15,- 1576 15,- 1336 15,- 1427 WOENSDAG 2 OKTOBER 1996 miljoenen kinderen wordt vanuit Brabant en Zee land grotendeels per trein aange voerd, onder regie van de nv Afvalsturing. Daartoe wordt bij de afvalinstallatie een overslag station gebouwd. Tevens verrijst een laad- en losstation in Tilburg en wordt in Acht bij Eindhoven een oude leger-terminal voor afvaltransport omgebouwd. De infrastructuur moet er begin volgend jaar zijn wanneer afval verbrander en wartekrachtcen- trale, waaraan bijna drie jaar gebouwd is, vlak na elkaar in bedrijf komen. Beide installaties zijn al aan het warmdraaien. Om de bemetseling van de afvalovens te laten harden, wordt de tempe ratuur stapsgewijs verhoogd, voordat in de loop van deze maand de eerste partij vuil erin kan. Eind november worden de ovens getest op volle capaciteit om in februari in vol bedrijf te gaan. Milieuvriendelijk Na de afvalverbrandings-instal- laties in Wijster en Twente is de AVI Moerdijk de laatste van de nieuwe lichting hypermoderne afvalverbranders die in razend tempo zijn gebouwd om het stor ten van afval terug te dringen. Deze kostbare technologie wordt gefinancierd door storten net zo duur te maken als verbranden. „Met een goed beheer en onder houd moet deze fabriek 40 a 50 De 80 meter hoge schoorsteen met middenin het meetstation, waar wordt gecontroleerd of de rookgassen voldoen aan de milieu-eisen. Elk van de drie verbrandingsovens heeft een eigen schoorsteenpijp. De resterende pijp is voor een toekomstige vierde verbrandingslijn. skyline van de milieustraat op het industrieterrein Moerdijk. Van links naar rechts de grondreinigingsbedrijven van Heijmans, Heidemij en ATM, het tankreinigingsbedrijf Gentenaar, de Zuid-Nederlandse composteringsmaatschappij, de afvalverbrandings-installatie Zuid- I ytierland, de warmtekrachtcentrale van de Energieproduktiemaatschappij Zuid-Nederland (herkenbaar aan de koeltoren) en de in aanbouw zijnde rioolslib-verbrander van de Brabantse waterschappen. bedrijven zijn zo aan elkaar gekoppeld dat de AVI ook recht streeks stoom aan Shell kan leve ren als de warmtekrachtcentrale buiten gebruik is. Afvalfabriek en centrale kunnen in geval van nood onafhankelijk van elkaar draaien. Aangezien de met drie ovens uitgeruste fabriek 24 uur per dag gedurende zeven dagen per week afval gaat verbranden, voorziet zij de centrale continu van stoom. Als de ovens eenmaal met aardgasbranders op tempe ratuur zijn gebracht, brandt het afval volgens Ludikhuize vervol gens 'als een tielerier'. Per jaar gaat op Moerdijk 600.000 ton huisvuil en indus trieel afval in vlammen op. Dat Bel voor de nieuwe catalogus 070-333 93 00 jaar meekunnen," voorspelt Ludikhuize. Hoe milieuvriendelijk is ver branden eigenlijk? Milieuvrien delijk is niet het juiste woord, vindt Ludikhuize. Zijn fabriek blijft weliswaar met de uitstoot van schadelijke stoffen nog onder de Nederlandse milieunor men voor afvalverbranding - en die zijn al de strengste in de wereld. Maar er is volgens de AVI-directeur 'nogal wat voor nodig om dit niveau te halen'. Dat kost niet alleen energie, maar ook chemicaliën, zoals ammoniak, dat vanuit enorme opslagtanks in de rookgassen wordt gespoten om de verzu rende stikstofoxyden (NOX) af te ip 11 van de drie ovens waar het afval bij een %ir0fUUr Van H00 graden wordt ver- jde Yanu*t de trechtermond aan de achter- T sc™i/t het afval over het bewegende roos- voren. De lucht die via de plafond- en ]iu.er^aten naar binnen stroomt, wakkert het fatirT en tegelijk het rooster. De na ver- In9 resterende slakken tuimelen op de "ndvan het rooster en worden later gerei- en opgewerkt tot funderingsmateriaal voor „De stoom die wij met het ver branden van afval opwekken, wordt bij de buurman verder verhit en levert daardoor 17 megawatt meer energie op dan we zelf hadden kunnen produce ren," omschrijft AVI-directeur W. Ludikhuize, het extra rende ment van acht procent. De warmtekrachtcentrale, die naast stoom ook de rookgassen van haar eigen gasturbines benut, levert niet alleen stroom aan het openbare elektriciteitsnet maar ook stoom aan het tegenover gelegen complex van Shell Che mie. Onafhankelijk De installaties van de drie breken. „Ik vraag mij af of het nodig is dat wij minder NOX uit stoten dan een elektriciteitscen trale," zegt Ludikhuize. De reinigingstechnologie in de fabriek is imposant. Vrijwel al de vliegas wordt opgevangen voor hergebruik in asfalt en cement. De rookgassen worden ontdaan van giftige stoffen, die vervol gens als chemisch afval naar de stort gaan. Een koolfilter zuivert de rookgassen nog van dioxines en kwikresten, alvorens ze via de schoorsteen de lucht ingaan. De verbrandings-slakken worden in een apart gebouw ontdaan van schroot en zijn daarna schoon genoeg om wegen mee te funde ren. blle straal warm water. De Blauwe komt tegemoet aan al uw hart- ■mende wensen als het gaat om ruiksgemak en prestatie. Voor (formatie kunt u bij een betrouw baar adres terecht: de SelectDealer Atag. ATAG :f, des- I LI' buurt. cJ »Deze bunker is berekend op 10.000 tot 15.000 ton afval dat in de loshal door vrachtwagens in zeven gaten (links onder) wordt gestort. Op deze hoeveelheid kan één oven twee weken branden. Grijpers husselen het afval eerst door elkaar tot een goed brandbare massa, die vervolgens de ovens in gaat. De bluskanonnen linksboven zijn voor de bestrijding van afvalbroei. Op het industrieterrein Moerdijk wordt begin februari de voorlopig laatste hypermoderne afvalverbrandings installatie van Nederland ju gebruik genomen. Door koppeling aan een warmtekrachtcentrale levert deze fabriek een surplus aan energie op. Ook Zeeuws afval wordt hier verwerkt. Door Ron Lodewijks De 1,1 miljoen kubieke meter beton en staal van de afvalver brandings-installatie (AVI) val len in het niet op het mega- industrieterrein Moerdijk, waar Brabant zijn imago van 's lands industrieprovincie nummer één hoog houdt. De 104 meter hoge koeltoren van de naastgelegen warmtekracht centrale is hier reeds van verre de blikvanger. Dat treft, want afvalverbrander en energiecen trale vormen een twee-eenheid. Met een totale investering van 1,5 miljard gulden voorzien de drie Zuid-Nederlandse energie bedrijven Pnem (Brabant), Mega (Limburg) en Delta (Zeeland) de slogan 'Afval is energie' van een extra dimensie. 'Deleidingbrug tussen de verbrandingsinstallatie en de warmte- mhtcentrale (midden foto). Hogedrukstroom van 400 graden fWit door de buizen naar de centrale geperst en daar gebruikt foor opwekking van elektriciteit en doorlevering van warmte aan Shell Chemie Moerdijk. Dit vernieuwde procédé levert een ener giebesparing van 144 miljoen kubieke meter aardgas per jaar op (het verbruik van zo'n 50.000 huishoudens), 44 miljoen meer dan het gebruikelijke rendement. foto's jan verhoeff )perette en nog veel meer! ig Bellamystraat, Terneuzen R M Er zijn miljoenen redenen om UNICEF kaarten en kado's te kopen...

de Stem | 1996 | | pagina 19