Crisis dreigt in onderwijs, vreest Ritzen Moreel gedrag Kamerlid niet in regels te vangen Rol were! veel t Nevenfuncties: Kamerleden allereerst zelf verantwoordelijk Kwart miljoen voor ex-verdachte Belgische overheid jaagt Nederlandse huisjesbezitters weg Clinton Rotterdamse tram botst op locomotief Onschuld en onderzoek DE STEM BINNENLAND Miljarden guldens extra nodig Weer Gouden Kalf voor Jos Stelling Agenda DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Herdenkingsdienst rechtstreeks op tv Bezuiniging ouderenbonden van de baan Btw podiumkunsten niet omlaag Oud-verzetsman Ottevanger overleden Instituut verzamelt tien miljoen woorden Het wordt een zachte herfst met zulke prijzen... pE STEM In crisis Mid Britse vrouw wil kind van overleden man 11111 DINSDAG 1 OKTOBER 1996 A4 Den Haag (anp) - Leden van Eerste en TVeede Kamer zijn er in eerste instantie zelf ver antwoordelijk voor of en zo ja, hoe zij hun Kamerlidmaat schap combineren met andere functies. De wet verbiedt parlementariërs slechts enkele gespecificeerde combinaties. Dat blijkt uit een overzicht dat Kamervoorzitter Deetman gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Grondwet bepaalt sinds 1983 dat niemand lid kan zijn van zo wel de Eerste als de Tweede Ka mer. Kamerleden kunnen even min tegelijk lid zijn van de rege ring, de Raad van State, de Alge mene Rekenkamer of de Hoge Raad. De wetgever heeft echter nadruk kelijk de mogelijkheid open gela ten dat parlementariërs andere nevenfuncties verrichten. De Ka mer heeft verder zelf bepaald dat zijn leden geen deel kunnen uit maken van adviesorganen van de regering. Als iemand in de Kamer komt, dient hij of zij onder meer te zwe ren geen geld of geschenken aan te nemen in ruil voor een gunst aan de gever (de 'zuiveringseed'). Het is echter allereerst de betrok kene zelf die bepaalt wat met de gezworen eed te verenigen is. In bepaalde gevallen kan ook de Kamer zich over de handelwijze van één van de leden uitspreken. Als het echt mis gaat, kan de strafrechter zelfs beoordelen of er sprake is geweest van meineed. De toenmalige minister van Bin nenlandse Zaken Van Dijk schreef in 1987 aan de Kamer dat hij 'geenszins negatief staat te genover nevenfuncties. Hij stelde slechts twee algemene beperkingen. De functies mogen niet leiden tot 'onwenselijke ver strengeling van belangen' en ze mogen niet zoveel tijd in beslag nemen dat het Kamerlidmaat schap in het gedrang komt. Van Dijk sprak zich uit tegen een algeheel verbod op betaalde ne venfuncties. Hij vond wel dat die functies openbaar moeten zijn. Die verplichting bestaat overi gens niet, maar alle fracties in het parlement werken mee aan de opstelling van een lijst, die twee a drie keer per jaar wordt geactua liseerd. Over de rol van de raad van com missarissen van ondernemingen zegt het Burgerlijk Wetboek dat hij toezicht dient te houden op het beleid van het bestuur en verder de raad terzijde moet staan. Daarbij hebben de com missarissen zich te richten 'naar het belang van de vennootschap'. WD-leider Bolkestein, beticht van verregaande lobby-activitei ten voor het farmaceutische con cern MSD, vertaalde die op dracht afgelopen zaterdag als een verplichting de belangen van de onderneming te behartigen. Daarover zegt de wet echter niets. Door Hans van den Broek Den Haag - Er zijn in de nabije toekomst enkele miljarden gul dens extra nodig voor het onderwijs. Met zo'n forse financiële impuls moet een dreigende onderwijscrisis afgewenteld wor den. „Het gaat niet alleen om een inhaaloperatie. Er zal veel meer moeten gebeuren." Dat zegt minister Ritzen (Onder wijs) in gesprek met deze krant. „Het risico van tweedeling tussen publieke en particuliere scholen is levensgroot aanwezig," aldus de bewindsman. De ontwikkelingen in buurlan den als Frankrijk en Duitsland moeten voor Nederland een waarschuwing zijn, meent hij. In deze landen wordt al openlijk over een 'onderwijscrisis' gespro ken. Maar zo'n dreigende tweedeling is niet alleen met meer geld te voorkomen. „Niets is makkelij ker om in het kabinet te zeggen: 'Geef ons drie miljard gulden extra, dan komen we er wel'. Nee, het gaat veel meer om prikkels, Utrecht (anp) - Jos Stelling heeft een Gouden Kalf gekregen voor zijn korte film 'De wachtkamer'. Aan de prijs, die hem gisteravond tijdens het Nederlands Film Fes tival in Utrecht werd overhan digd, is een bedrag van 15.000 glüden verbonden. Het is Stel- lings vierde Gouden Kalf. Zijn eerste won hij in 1984 met 'De Illusionist', in de categorie beste speelfilm. Twee jaar later kreeg hij de speciale Juryprijs voor 'De Wisselwachter' en in 1990 ontving hij de Cultuurprijs, het derde Kalf. Voor de Grolsch Filmprijs wer den drie nominaties bekendge maakt. 'Amsterdam, global villa- ge' (Johan van der Keuken), 'Be roemde schilderijen' (Maarten Koopman) en 'Sur Place' (Paul Ruven). De onderscheiding van 50.000 gulden gaat naar een film maker die een uitzonderlijke filmprestatie heeft geleverd op enig terrein van film. De jury maakt de winnaar op 4 oktober, de slotavond van het festival, bekend. om geloofwaardigheid van plan nen. Ik moet erkennen dat het overigens wel om dit soort bedra gen gaat, willen we een tweede ling in het onderwijs voorko men," zegt Ritzen. Hij breekt een lans voor veel meer investeringen in computers in het onderwijs 'en dan vooral ook in bijscholing van leraren'. De minister zou ook graag zien dat scholen weer 'voorlopen op hun omgeving als het gaat om in formatisering, om toegankelijk heid tot kennis, om normen en waarden'. De minister bepleit verder op ter mijn meer verscheidenheid in de salariëring van docenten. „We zullen in de nabije toekomst ook veel meer moeten kijken naar wie waar werkt. Er is toch een ver schil tussen de leraar op het plat teland en die in een probleem wijk in de grote stad. Dat moet meetellen in de hoogte van het salaris," aldus Ritzen. Op de met knipperlichten beveiligde spoorkruising aan de Laan op Zuid/Tweede Rosestraat in Rotterdam zijn gistermorgen twee trampassagiers ernstig gewond geraakt toen een locomotief van de NS een wagenstel van lijn 20 in de flank raakte. De gewonden zijn met een bekkenfractuur opgenomen in het ziekenhuis. Vijf andere reizigers raakten lichtgewond. Volgens een woordvoerder van het openbaar vervoersbedrijf RET boorde de locomotief zich door nog onbekende oorzaak in de zij kant van de tram. Onduidelijk is of de knipperlichten langs de trambaan hebben gewerkt. Het gaat om de nieuwe tramverbinding die het centrum van Rotterdam verbindt met de Kop van Zuid en op zijn route een goederenspoor'van de NS kruist. foto anp Den Haag (anp) - Het ministe rie van Justitie heeft 250.000 gulden schadevergoeding uit gekeerd aan de 26-jarige V. Geugjes, die in 1988 ten on rechte werd aangehouden op verdenking van betrokken heid bij de ontvoering van en moord op Ahold-topman Ger- rit-Jan Heijn. Dit heeft Geugjes' raadsman, mr. A. Moszkowicz, gisteravond be kendgemaakt. Geugjes had destijds verkering met de dochter van Ferdi E. E. werd tot twintig jaar cel en tbs veroordeeld. Gebleken is dat E. alleen te werk is gegaan bij de ontvoering en de moord. Hij schoot Heijn op de dag van de ontvoering dood en werd maanden later aangehou den, nadat hij het betaalde los geld was gaan uitgeven. Geugjes werd in de woning van E. gearresteerd en verbleef vier dagen in hechtenis. Volgens Moszkowicz erkent jus titie dat de arrestatie onrechtma tig is geweest en dat hij 'geheel onschuldig is gebleken'. Ook geeft justitie toe dat diens aanhouding hem arbeidsonge schikt heeft gemaakt. De man liep onder meer blijvend knielet sel en psychische schade op. Ook moest hij zijn opleiding afbreken. Geugjes spande daarop een pro cedure aan tegen de Staat. Volgens een woordvoerder van het landelijk bureau van het Openbaar Ministerie heeft de rechter in Den Haag de procede rende partijen in juni een 'klem mend verzoek' gedaan om tot een schikking te komen. Het kwart miljoen is het resultaat van de schikkingsonderhandelin gen. Volgens Moszkowicz is de rege ling een unicum. Justitie geeft zelden toe dat haar optreden on rechtmatig is geweest en zelfs tot arbeidsongeschiktheid heeft ge leid, aldus de raadsman. Kritiek heeft hij echter ook: „Het is in feite schandalig dat er bijna acht jaar overheen moest gaan eer Geugjes genoegdoening heeft gekregen. De meeste slachtoffers haken in zo'n periode af." „Justitie hanteert mijns inziens bewust een ontmoedigingstactiek in dit soort zaken. Deze schik king zet de deur open voor gelijk soortige kwesties," zegt de raads man. Arendonk (anp) - Met het platwalsen van een verlaten en goed deels vervallen vakantiehuisje hebben ambtenaren van het Vlaamse ministerie van Leefmilieu en Infrastructuur gisteren bij de grensplaats Arendonk een symbolisch begin gemaakt met de sloop van 119 vakantiewoningen in recreatiegebied De Rode Del. Driekwart van de weekendhuis jes is Nederlands bezit. De Belgische autoriteiten willen de natuurlijke waarden van de bosrijke streek in ere herstellen. Daarvoor moeten de merendeels gepensioneerde rustzoekers wij ken. Vlaanderen is bereid 'een billijke prijs' voor de onteigening te beta len. Als de pensionado's weige ren, lopen zij over enkele jaren het risico vrijwel niets te ontvan gen. De plannen van de Vlaamse over heid maken de grond op de vrije markt waardeloos. Het bestem mingsplan zegt dat er in De Rode Del helemaal geen bebouwing mag zijn. Dit streekplan is al 24 jaar oud, Leden van de Tweede Kamer hebben geen gedragscode. Jour nalisten evenmin. Er zijn Kamerleden die vinden dat journalisten wel een ge dragscode moeten hebben omdat ze naar het oordeel van die Ka merleden 'maar wat opschrij ven.' En er zijn journalisten die met verve pleiten voor een ge dragscode voor politici. Ook binnen beide beroepsgroe pen zelf wordt stevig gediscussi eerd over de wenselijkheid van een code die de grenzen van het doen en laten aangeeft. Zowel bij individuele kranten als binnen de overkoepelende beroepsorganisatie is daarover veel nagedacht en gediscussi eerd. Maar een goed hanteerbare en controleerbare beroepscode heeft die discussie nog niet op geleverd. De politici hebben het onder werp gedragscode weer hoog op de agenda geplaatst naar aanlei ding van de affaire-Bolkestein. Met name D66-fractievoorzitter Wolffensperger wil zo snel mo gelijk een discussie over zo'n ge dragscode. Zijn CDA-collega Heerma vindt het echter een beetje flauwekul om een debat over hoe Bol kestein met zijn commissariaat bij MSD omspringt te verbreden tot aan algemene discussie over wat parlementariërs in hun vrije tijd wel en niet mogen doen. Ook Kamervoorzitter Deetman blaakte vorige week allerminst van enthousiasme toen Wolffen sperger de zaak aanzwengelde. Het is dus nog maar de vraag of ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS die diepgaande discussie er daadwerkelijk komt. Gezien het gebrek aan enthousiasme zal het wel blijven steken in een aantal algemeenheden. En wellicht is meer ook niet haalbaar. Wie zijn gedachten laat gaan over de vraag wat zo'n code wel of niet zou moeten regelen, raakt al gauw verward in een kluwen van mogelijkheden en onmoge lijkheden. Ten eerste is een aantal elemen taire zaken gewoon bij wet gere geld. En daar kun je met een co de moeilijk doorheen gaan fiet sen. Ten tweede moet je ook oppas sen voor een aantasting van de persoonlijke levenssfeer. Je kunt een Kamerlid toch moeilijk ver bieden om lid te worden van de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten, Greenpeace, een muziekvereniging of een schutterij. Toch komen dit soort clubs of hun activiteiten op de een of andere manier af en toe op de agenda van de Tweede Kamer terecht. Uiteraard is er een verschil tus sen lidmaatschappen van ideële organisaties en gezelligheidsver- enigingen en betaalde bijbanen. Op die grens begint het schemer gebied, waarover de discussie steeds weer gaat. Kun je als Kamerlid nog vrij moedig meepraten over onder werpen, waar je op de een of an dere manier financieel bij be trokken bent? Een deel van de Kamerleden vindt van wel, zo lang je maar niet optreedt als woordvoerder in debatten. Op die redenering valt het nodi ge af te dingen. Want achter de schermen kun je je collega-Ka merlid natuurlijk af en toe 'bij praten' en uiteindelijk neemt ie der individueel Kamerlid bij stemmingen toch over elk onder werp een openbaar standpunt in. Er is dus altijd betrokken heid. Tegen die achtergrond is het denkbaar en misschien ook wel aanbevelenswaardig om een grens te trekken bij het vervul len van commissariaten door Kamerleden bij commerciële be drijven. Daar zijn de risico's van belangenverstrengeling het grootst, domweg omdat er geld in het spel is. Voor Kamerleden die een eigen bedrijf hebben, wordt het al moeilijker. Je kunt moeilijk als voorwaarde stellen dat ze hun bedrijf verkopen alvorens in de kobaltblauwe zetels te kunnen plaatsnemen. Dan krijg je nooit meer ondernemers in het parle ment. Maar er zijn goede regelingen denkbaar - die sommige Kamer leden nu al gebruiken - waarmee de politicus wat meer afstand neemt van zijn bedrijf. Veel meer lijkt er echter niet in te zitten. Allerlei andere gedachten over wat er wel of niet in een ge dragscode zou kunnen staan, stuiten op tal van bezwaren, waarvan de vraag hoe je de nale ving kunt controleren, niet de geringste is. Moreel gedrag van een politicus is veel meer een zaak van het in dividuele hoofd en hart dan van regels op papier. Dat geldt voor de journalistiek precies hetzelf de. Iedere journalist met een beetje normbesef zal het van zelfsprekend vinden dat een sportverslaggever in zijn vrije tijd geen betaalde diensten ver richt voor de voetbalclub, waar over hij regelmatig schrijft. En mocht een journalist in de ogen van mensen waarover wordt bericht over de schreef gaan, dan is daar altijd de moge lijkheid van een toetsing. Dat kan via de rechter maar ook via de Raad voor de Journalistiek, waarbij iedereen met een serieu ze klacht of gedragingen van de media terecht kan. De leden van die raad komen weliswaar uit de eigen beroeps groep, maar de uitspraken wor den over het algemeen zeer se rieus genomen. Misschien is een dergelijke toet singscommissie voor het gedrag van politici een beter idee dan een gedragscode. Want geen en kele politicus zal het prettig vin den als zijn gedrag door een ge zaghebbend orgaan publiekelijk wordt veroordeeld. Zelfs Bol kestein niet. Vanmiddag valt de beslissing of de Tweede Kamer deze week de batteert over de 'affaire-Bol kestein' en zo ja, wanneer. Voor lopig bevat de agenda een aantal weinig spraakmakende onder werpen, met uitzondering van het voor donderdag geplande debat over de Koppelingswet, die nieuwe regels stelt aan de positie van illegalen. maar de Belgen hebben hebben hun eigen verordeningen nooit serieus genomen. Een woordvoerder van het Vlaamse ministerie wijst alle kri tiek van de hand. „Een groot aan tal van die mensen behoort tot de categorie 'marginalen'. Zij den ken dat in België zomaar alles kan. Dat is al lang niet meer zo." Door het aanleggen van verharde wegen, stroom, waterleiding en telefoon zou Arendonk destijds de indruk hebben gewekt dat het allemaal wel snor zat. Ook hieven de Belgische autoriteiten door de jaren heen fors belasting. De bewoners van de percelen ne men het de Vlaamse overheid en de gemeente Arendonk kwalijk dat zij niet eerder tegen de bouw sels zijn opgetreden. „Al ons kapitaal zit erin. Hebben wij daar ons hele leven hard voor gewerkt," klaagde gisteren een Nederlandse echtpaar. (advertentie) Een verdachte is onschuldig tot hij veroordeeld is. En zelfs dar. hoeft zijn schuld nog niet vast te staan, lijkt het gerechtshof ij Den Bosch te willen zeggen met de onmiddellijke vrijlating y0 rige week van een Teterings echtpaar. Het ouderpaar was be schuldigd van incest en door de rechtbank in eerste aanleg daarvoor veroordeeld. Bij de behandeling in hoger beroep js er evenwel twijfel gerezen aan de betrouwbaarheid van de ge tuige en vandaar dat het echtpaar na bijna elf maanden hech tenis direct op vrije voeten is gesteld. Zou het hier om een geïsoleerd geval gaan, dan was er weinig aan de hand. Jammer en wellicht tragisch, maar ook een recht bank kan zich vergissen. Het betreft echter geen incident. D; vergelijkbare zaak van de Schiermonnikoogse politieman staf ieder nog vers voor de geest, maar ook dichter bij huis hee' justitie de laatste tijd te maken gekregen met enige ten onrech te van incest of seksueel misbruik beschuldigden. Het taboe op incest en seksueel misbruik is geslecht. Terecht Jarenlang werden slachtoffers van dit soort misdrijven ietwat meewarig aanhoord en niet serieus genomen. Nu lijkt echte' de situatie precies omgekeerd. Wie van seksueel misbruik be schuldigd is, wordt al bijna bij voorbaat veroordeeld. Door de opsporingsorganen en in de publiciteit. Zelfs al is het duideliji dat de beschuldiging deel uitmaakt van bijvoorbeeld een on verkwikkelijke echtscheidingszaak, geuit wordt door iemant met herkenbare puberteitsproblemen of voortkomt uit dooi panische persverhalen oververhitte breinen. Het kan, ook zonder de gruwelervaringen van de Belgische ontvoeringsaffaires, niet genoeg benadrukt worden dat be schuldigingen van seksueel misbruik ernstig genomen moe ten worden. Het mag echter evenmin zo zijn dat hysterie de plaats van het taboe inneemt. Aanklachten dienen serieus on derzocht te worden. Maar dit betekent niet dat verdachten hue onschuld moeten aantonen. De betrouwbaarheid van getui gen dient evenzeer aan onderzoek onderworpen te worden als het gedrag van de beschuldigden. Politie en justitie moeten er op verdacht zijn dat een valse aangifte te gemakkelijk gedaas en geloofd wordt. Hilversum - De herdenkingsdienst in de St. Bavokerk in Haarlem voor de 32 slachtoffers van de vliegramp met de Dakota, komt morgenavond rechtstreeks op televisie. De uitzending begint om 19.58 uur en duurt tot ongeveer 21.05 uur. De uitzending is op Ne derland 2. Prins Bemhard, premier Kok en minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat wonen de herdenkingsdienst bij. Prins Bemhard, die beschermheer is van de Dutch Dakota Association, de eigenaresse van het verongelukte vliegtuig, gaat namens het ko ninklijk huis. Rijswijk - Staatssecretaris Terpstra van Welzijn heeft de bezuini ging van een half miljoen gulden op de ouderenbonden ongedaan gemaakt. Zij gaat ervan uit dat de ANBO, KBO en PCOB bereid zijn samen te zoeken naar een nieuwe manier van subsidiëren, waarin ook geld voor de Nederlandse Islamitische Ouderenbond beschikbaar moet komen. De Algemene Nederlandse Ouderen bond, de Protestants Christelijke Ouderenbond en de Unie van Katholieke Ouderenbonden (samen 636.000 leden) zijn blij met het besluit. Zij moesten in de oorspronkelijke opzet per 1 januari 1998 met een half miljoen minder uitkomen. Den Haag - Het btw-tarief op toegangskaarten voor podiumkun sten - theater, musical - gaat niet omlaag. Nu de sector, waarin zo wel gesubsidieerde als vrije producenten nadrukkelijk aanwezig zijn, er niet in is geslaagd afspraken te maken over aanwending van de btw-meevaller, is de verlaging voor geheel 1997 van de baan. Staatssecretaris Nuis van Cultuur antwoordt dat op schrif telijke vragen van de D66-Kamerleden Giskes en Lambrechts. De bewindsman komt de sector van de podiumkunsten nu direct tege moet in zijn subsidiebeleid. Den Haag - De oud-verzetsman Huib Ottevanger is vorige week op 85-jarige leeftijd overleden. Hij was het oudste nog levende lid van de illegale verspreidersgroep van het dagblad Trouw tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ottevanger was nadien onder meer burge meester van Ulrum, Kollumerland en Achtkarspelen. Hij wordt vandaag in Buitenpost begraven. Ottevanger was onder de Duitse bezetting leider van de organisatie van het illegale Trouw in Gro ningen. Hij was verder actief in de voormalige ARP en in de gere formeerde synode. Nijmegen - Het Nijmeegse Max Planck Instituut heeft van minis ter Ritzen van Onderwijs zes miljoen gulden gekregen om in totaal tien miljoen gesproken Nederlandse en Vlaamse woorden te verza melen en op te slaan. Het project kan van start als de Belgische re gering ook drie miljoen gulden bijgedragen heeft. Het instituut wil de woorden verzamelen om te voorkomen dat binnen tien jaar het Nederlands als gesproken taal in bedrijven en instellingen volledig verdrongen is door Engels. Dat zal gebeuren als steeds meer bedrijven een automatisch spraakherkenningsys teem invoeren. Met zo'n systeem kunnen bij voorbeeld telefonistes worden vervangen, terwijl het ook als beveiliging kan dienen. Ook in de herfst kunt u genieten van de vele shows, parades en tientallen attracties van Disneyland® Parijs. Vanaf 30 september profiteert u van de speciale najaarsprijzen: Fl 40/-(FF 120)* voor kinderen en Fl 50/" (FF 150)* voor volwassenen. Een arrangement met overnachting in een Disney-hotel met ontbijt en 2 dagen in het Park is al verkrijgbaar vanaf Fl 153#-(FF 460)** per per- qm D A TI A L A 7 Q 0 soon. Ga voor een brochure of reservering naar uw reisburo of DEL vllfil IJ V U V U 'Kindertarief 3 t/m 11 jaar. "Prijzen gelden t/m 24/10/96 op basis van 4 personen (ouder dan 11 jaar) in één kamer in Hotel Santa Fe op bepaalde data. Prijzen in guldens alleen ter indicatie. P A R I S Wie droomt er niet van pod Carla Joosten pretoria - Koningin Be heeft gisteren in Zuid-A gewaarschuwd voor hel drukkelijk cultiveren v< eigen identiteit door ver: lende bevolkingsgroeper deed dat in een toespraa dens een staatsbanket in toria. pe koningin wees op de vers denheid aan groepen waan Zuid-Afrikaanse samenlevi opgebouwd. „Het spreekt poor Bert Schampers Brussel - De Europese Un scherven van het wankele moeten worden gelijmd. N lisch-Palestijnse top, maai Hiertoe aangespoord door Fr: rijk belegde EU-voorzitter land gisteravond in der haast bijeenkomst in Luxemburg, fat kon die ontmoeting met Europese 'bankiers' onmogt weigeren. Nederland en Sp: mochten als toekomstig en v EU-voorzitter meeluisteren. „Ik vind het jammer dat de in nationale gemeenschap niet sj Ier heeft gereageerd op het weid in het Midden-Oosten", Londen (dpa) - Een Brits weduwe wil via de rechte de mogelijkheid afdwin gen een kind te krijge van haar overleden echt genoot. Een rechtbank in Londe spreekt zich morgen uit ove de vraag of 'mevrouw B mag worden bevrucht me het sperma van haar ii maart vorig jaar gestorvei man. Bij gebrek aan schriftelijk! toestemming van haar echt genoot wilden de artsen me vrouw B. niet via kunstmati ge bevruchting zwanger la ten worden. „Een schrifteli; ke toestemming is in dit val wettelijk verplicht", al dus een zegsman van de Brit se Medische Vereniging gis teren op de BBC-televisie. De 30-jarige vrouw zei tegen, het dagblad The Guardian dat zij en haar man een kind wilden, maar dat een dode lijke hersenvliesontsteking een einde had gemaakt aan haar wens op natuurlijke wijze zwanger te worden. Toen haar man kort voor zijn dood nog kunstmatig bea demd werd, liet de vrouw sperma afnemen en invrie zen. Door Bert Ummelen Washington - Israëlisi machtsvertoon op de West hjke Jordaanoever en aarz lingen bij PLO-leider Yass Arafat zorgden gisteren voi Jjet achtergrondnieuws Washington, dat zich oj maakte voor de ontvang van premier Benjamin Net; "yahu, Arafat en de Jordaai se koning Hussein. Moedgevend zijn die bericht! niet en van de weeromstuit pri geerde de Amerikaanse regerir i verwachtingen rond de g< Plande tweedaagse top te dem Pen. 'We moeten van deze vr orte ontmoeting geen wondere erwachten', verklaarde minis er van Buitenlandse Zake ristopher. Een signaal o, jchzelf dat president Clinto ijn nek ver heeft uitgestoken, et witte Huis had de voorkeu Segeven aan een bemiddelin, et een 'lager profiel'. De presi ent had dan later in het spel ge acht kunnen worden, op he 2i!?k!ent er een redelijk uit nt op succes was. Maar pogin °m de kemphanen elders (op §rens tussen de Gaza-strool hl èl' in Caïr°) bijeen t< sa «?en' 'eden schipbreuk. He gastheerschap van de Ameri nse president verhoogt de in- Zl'ln de ontmoeting. En daar- hat de risico's, niet alleen vooi et vredesproces in het Midden- vo maar ook, vijf weker tone verkiezingen, voor Clin- Prestige als internationaal

de Stem | 1996 | | pagina 4