CAO banken opnieuw onder druk GOED KOOP 98 Hero bouwt fabriek frisdrank in Rusland 7-' ÜVaillant Peper brengt met Brinkman de generaal die hij wilde Iedereen geniet van optreden Michael Jackson 'SLachtoffer echtscheidingsstrijd' OPPERBIER De 'grote medicijnman' is eindelijk geland Als uw CV-ketel het dit weekend begeeft, zie dat dan als iets positiefs. Rotunda Tours BINNENLAND Conflicten over korter werken Duitse ontvoerder snel uitgeleverd BINNENLAND KORT Reisshow Zuid-Afrika 30 SEPTEMBER 1996 MAANDAG 30 SEPTEMBER 1996 Groot-Brittannië en Ierland Wisselvallig met veel buien weinig zon. -In oost-Engelarij meer zon en minder buiig. W dagtemperatuur tussen 12 15 graden. 11 België en Luxemburg: Bewolkt en maandag enige tijd regen 0 motregen. Dinsdag ook nu J dan zon. Middagtemperatuu dalend tot rond 14 graden o dinsdag. Noord- en Midden-Frankrijk In het algemeen veel bewolkjL en van tijd tot tijd regen of motregen. In het oosten vooral maandag nog perioden met zon. Maxima maandag circa 20 graden, dinsdag dalend naar 16 graden. Zuid-Frankrijk: Maanda» droog en vrij zonnig. Dinsdag enkele stapelwolken en kans op een bui. Ook dan nog geregeld zon. Maxima maandag rond 25 graden, dinsdag uiteenlopend van 19 graden bij Bordeaux tot 25 bij Nice. Portugal: Maandag zonnig Middagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Dinsdag kans op een enkele bui en vooral in het noorden iets lagere temperatu ren. Spanje: Maandag zonnig. Mid dagtemperatuur rond 30 gra den, langs de Golf van Biskaje ongeveer 20 graden. Dinsdag in het noorden een enkele bui. Vooral in midden-Spanje lichte daling van temperatuur. Canarische Eilanden: Vrij zon nig, maar aan de noordzijde ook wolkenvelden. Maxima rond 28 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig en middagtemperatuur rond 27 graden. Italië: Maandag zonnig. Dins dag met name in de noordelijke helft meer stapelwolken en kans op een bui. Middagtempe ratuur tussen 22 en 26 graden, Griekenland en Kreta: Naast zon ook stapelwolken. Met na me langs de Griekse oostkust en op de eilanden in de Egei- sche Zee enkele stevige regen en onweersbuien. Middagtem peratuur tussen 20 en 24 gra den. Duitsland: Maandag in het noorden en westen bewolkt en perioden met regen. Elders meest droog en van tijd tot tijd zon. Dinsdag overal wisselend bewolkt en nu en dan een bui. Temperatuur dalend van circa 19 graden op maandag naar 14 op dinsdag. Zwitserland: Maandag zonnige perioden en droog. Dinsdag vanuit het westen meer bewol king gevolgd door enkele stevi ge buien. Middagtemperatuur maandag rond 22 graden. Dinsdag uiteenlopend van 13 graden aan de noordflank tot 18 aan de zuidzijde. Oostenrijk: Droog en perioden met zon. Dinsdag later op de dag vanuit het westen toene mende bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur rond 22 graden, dinsdag in Ti- rol mogelijk een stuk kouder. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 5. Peildatum; 8. straat I keien; 10. onderwatersport; 11.z88' banket; 12. drive; 14. twee; Clementine; 17. onderdanen; mafketels; 21. gaandeweg. Vertikaal: 1. Meesterbrein; 2. W wijn schenken; 3. vakantiegeld, ruikers; 6. kipper; 7. snertvent I sneeuw; 13. kernploeg; 16. ton; I arak; 20. teek. I Van onze verslaggever Breda/Ede Hero Nederland gaat samen met de onderne ming Suned International een frisdranken-fabriek bouwen in Rusland. Het betreft een investering van ruim 40 miljoen gulden. Er zullen ongeveer honderd mensen komen te werken. De contracten tussen Hero en Suned zijn afgelopen zaterdag ondertekend bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor van Suned in Ede. We maken de laatste jaren een stormachtige ontwikkeling door in Rusland en gezien de marktpo- tenties van de nieuwe regio's in Rusland verwachten we dat de frisdrankmarkt snel blijft groeien," aldus L. Oosterveer, commerciëel directeur van Hero Nederland in Breda. Sinds 1993 exporteert Suned de frisdranken van Hero Nederland - zowel onder het Hero- als Her- schi-merk - naar Rusland. Sinds de start van deze samenwerking zijn de verkopen fors gestegen. Op dit moment vindt alle produc tie plaats in de vestigingen in Breda (Hero) en Hoensbroek (Herschi). Gezien de hoge trans portkosten en invoerrechten, plus de toenemende lokale concurren tie hebben Hero en Suned beslo ten de productie naar Rusland over te brengen. De fabriek wordt gebouwd in de buurt van Moskou. Hero exporteert nu zo'n 50 mil joen liter naar Rusland. De capa citeit van de nieuwe fabriek zal twee keer zo groot worden. „Door de besparing op transportkosten en invoerrechten kunnen we meer geld in een groeistrategie steken," aldus Oosterveer. Het verplaatsen van de productie naar Rusland zal voorlopig geen gevolgen hebben voor de Hero- vestigingen in Nederland. Internationaal is het Zwitserse Hero-concern met een herschik king van activiteiten bezig. Het is de bedoeling dat vanuit Neder land een stuk van de Franse markt bewerkt gaat worden, waardoor de productie in Neder land zal toenemen. Of dit voldoende is om de weg vloeiende productie naar Rus land te compenseren moet blij ken. „Als dat niet lukt, zullen we ons moeten beraden op de Neder landse situatie," aldus Ooster veer. De bouw van de Russische fabriek zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Hero en Suned richten een joint venture op waarin beide bedrij ven een aandeel van 50 procent krijgen. Suned International is opgericht in 1991 en is de Westerse zaken partner van Soyuzcontract, een grote Russische handelsmaat schappij op het gebied van drank en voeding met een omzet van ruim 1>7 miljard gulden vorig jaar. Suned draaide in 1995 een omzet van 1 miljard gulden. Den Haag (anp) - Het voortbestaan van de bedrijfstak CAO voor het bankbedrijf staat opnieuw onder druk. ING en de Ra bobank voeren het contract naar de geest uit. ABN Amro houdt zich strikt aan de letter en wordt daarin gesteund door het scheidsgerecht in het bankbedrijf. De andere banken durven hun concurrent niet openlijk op de vingers te tikken. Daardoor komen volgens vak bond De Unie de decentrale ar beidsverhoudingen niet goed van de grond en verkleint het de mo gelijkheid er in een nieuwe be drijfstak op voort te borduren. „Voor de Rabobank zou ik nog wel een keer een zo'n afspraak durven maken. Met de ABN Am ro erbij kan je dat dus niet. Alles moet dan op papier geregeld wor den," aldus E. van der Rijdt van De Unie. Zij stelt dit naar aanleiding van een uitspraak van het scheidsge recht bankbedrijf, een soort ge schillencommissie in CAO-zaken. Die staat ABN Amro toe bij voor baat voor bijna eenvijfde van de Van onze correspondent Middelburg - De 45-jarige uit Keulen afkomstige Duitser, die afgelopen vrijdag in Cadzand is aangehouden omdat hij vier meisjes zou hebben ontvoerd, is diezelfde avond nog uitgeleverd aan Duitsland. De man werd in gezelschap van de vier meisjes aangehouden. Hij werd laat in de middag alsnog voorgeleid bij de rechter-com- missaris in Middelburg, waarbij hij liet weten mee te willen wer ken aan zijn uitlevering. (ADVERTENTIE) krat 24 flesjes a 0,30 liter van-998' FIJN VOLKOREN 179 heel van.22# IGLO RODE KOOL MET APPEL 149 450 gram van 189 Aanbiedingen geldig van ma 30 sept t/m wo 2 okt 1996 A&P Services 6 V tel 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS werknemers de werkweek niet ter verkorten. De bonden wilden via het scheidsgerecht de bank dwingen zich aan de intenties te houden die in de CAO waren afgespro ken. Die gaan er vanuit dat in principe per afdeling gekeken wordt of mensen 36 uur kunnen werken. Tijdens de laatste CAO-onder- handelingen in 1995 dreigde de bedrijfstak CAO al uit elkaar te klappen. ABN Amro wilde eigenlijk geen CAO die verkorting van de werk week mogelijk maakte. Volgens Van der Rijdt maakt de opstelling van ABN Amro het moeilijk om nieuwe bedrijfstak afspraken te maken die afzonder lijke banken de ruimte geven de centraal de CAO uit te werken. „Er zit een filosofie achter van volwassen arbeidsverhoudingen waarbij je decentraal, werkne mers een gelijkwaardige positie geeft om afspraken vorm te ge ven. Dat is dus te modern voor ABN Amro. Daar werken ze nog gewoon met directieven van bo venaf." Scheidsrechter De bonden probeerden nog de onderhandelingsdelegatie bij el kaar te krijgen om het probleem op te lossen. Daarin zitten verte genwoordigers van de Rabobank, de ING en de ABN Amrobank. „Die hebben we dus niet bij el kaar gekregen. Het is dus moei lijk om een grote bank op de vin gers te tikken," aldus Van der Rijdt. Zij denkt dat andere banken nu ook voor bepaalde groepen werk nemers de werkweek weer op schroeven naar veertig uur. „Ik heb al signalen dat ze bij de ING niet roomser dan de paus willen zijn. De concurrentie is moor dend. Ik kan het begrijpen dat andere banken het dan ook te rugdraaien." Ook bij Van Lanschot en De Ge nerale liggen plannen om de 36- urige werkweek weer terug te draaien. Bolkestein tijdens zijn persconferentie op Schiphol. FOTO ANP Door Elly Lammers en Marianne Wuite Amsterdam - Een kleine week heeft hij op Cyprus de kaken stijf op elkaar ge houden. De hem nagereisde pers van zich afgeschud met de vaderlijke woor den 'bespaar u de tijd en het,geld'. En nu na een week zaken en vakantie staat Frits Bolkestein bij de uitgang van de slurf op Schiphol. Keurig gestevend blauw pak, een zongebruind gelaat en een glimlach. „Is er oorlog uitgebroken?" Het is een aankomst waar popsterren jaloers op kunnen zijn. Zaterdagmiddag - om 1.41 uur - landt het toestel van de 'grote medi cijnman', zoals premier Kok de WD-leider inmiddels noemt. En de media, die na de onthullingen over de vermeende belangenverstrengeling van de liberalen-voorman een week lang hebben moeten wachten, zijn er klaar voor. Rijendik staan bij ze bij gate E9: camera's op de schouders, microfoons in de hand, de be lichting aan. Op een bankje recht tegenover de slurf kijkt een Engels echtpaar met onverschillige blik toe. De vrouw blijkt goed te weten wie er op het punt staat te verschijnen. „Arme man, hij komt net terug van vakan tie." mompelt ze. „It's a storm in a teacup," zegt ze. „Óver een week is het weer overge waaid en dan zit hij er nog steeds." Door een tunnel van camera's, filmlampen en flitsende fototoestellen begint de WD- leider aan de lange weg naar de conferentie ruimten van het vliegveld, de glimlach voortdurend op het gezicht houdend. De verslaggever van het Algemeen Nederlands Persbureau snelt vooruit. Tijd om het eerste bericht door te geven: Hij is geland. De horde op de loopband trekt alle aan dacht in het drukke Schiphol. Een enkeling klapt: „Hé Frits hou je haaks." „Kijk nou, daar is Bolkie." Een meisje begrijpt het niet: „Is dat de minister president?" „Bijna," grapt de woordvoerder van de WD-leider. De 'Bolkemania' krijgt iets bizars als in het bedompte volgepakte zaaltje waar de WD- leider na een adempauze van een half uur zijn persconferentie zal geven Van Kooten en De Bie opduiken. Tot woede van een journalist. „Dit is een persconferentie geen cabaretvoorstelling," briest hij. Het protest is tevergeefs. De Bie leest als nep-Bolkestein een verklaring voor waarin hij namens de WD-leider stelt 'volstrekt open kaart te hebben gespeeld' en terloops meldt dat het honorarium voor zijn commis sariaat van Merck Sharp Dohme toch echt wel omhoog moet van 30.000 gulden naar drie ton 'gezien de ongekende naamsbeken- heid' die hij het farmaceutische bedrijf heeft gegeven. Van Kooten, voor de gelegenheid met een kaal hoofd, voelt in de rol van de RTL-tele- visiejournalist Frits Wester 'Bolkestein' aan de tand. De echte Wester kijkt vanuit een hoek in de zaal ietwat beteuterd toe. De lacherige stemming is weg als Frits Bol kestein voor zijn persconferentie achter de tafel plaatsneemt. De WD-voorman leest een verklaring voor waarin hij benadrukt 'niets onoorbaars' te hebben gedaan en als als commissaris van MSD 'zorgvuldig en terughoudend' te heb ben geopereerd. „Ik heb absoluut geen spijt dat ik die brie ven naar minister Borst heb geschreven. Ik heb absoluut niet het gevoel dat er iets te verbergen was. Ik vond een brief, met eigen briefpapier, de meest honorabele manier. Zo'n brief maakt kwetsbaar? Daar had ik geen flauw idee van. En het spijt me dames en heren, maar ik voel me nog steeds niet kwestbaar." De WD-leider doet zijn uiterste best onder het spervuur van vragen bereidwillig en ontspannen over te komen. „Meneer Bolkestein, wat vindt u van deze ontvangst?" wil het Jeugdjournaal weten. „Ik vind het een hele eer," zegt de WD-lei der. „Zo simpel hoeft het antwoord niet te zijn," bitst de verslaggeefster. Bolkestein: „Een democratie is niet iets voor bange mensen." Geërgerd? Nee, dat is hij zeker niet. Is hij beschadigd? „Ik voel mij niet beschadigd. Of de WD beschadigd is zal blijken uit de pei lingen." Het wordt moeilijker als de tv-uitzending van Netwerk, die een week geleden de ver meende belangenverstrengeling van de WD-leider onthulde, ter sprake komt. Even lijkt de WD-leider zijn geduld te verliezen. De 'heren' van Netwerk hebben onoorbaar opgetreden, zegt hij kribbig, om zich meteen weer te vermannen. „En ik houd niet van onoorbare zaken." Als Frits Bolkestein uiteindelijk het pers zaaltje verlaat blijven zijn woorden hangen: volstrekt normaal, honorabel, scrupuleus, eerlijk, terughoudend, glashelder, geen spijt. De woordvoerder van de WD-leider straalt van tevredenheid. „Nu is het voor ie dereen wel duidelijk dat deze hele zaak op geklopt wordt." (ADVERTENTIE) Niets onaangenamere don de verworming die plots z'n loatste odem uitblaast, altijd op het verkeerde moment. Eens gebeurt het en u zult zien, altijd in het weekend. Geen nood. Wont nu kunt u eindelijk de Mant HR in huis holen. Dé Hoog Rendement-ketel: geavanceerd, super economisch en ongekend betrouwbaar. Waar wacht u op? Bel gratis 06-0578 voor de Vaillont installateur bij u in de buurt. KIES VOOR V A IL LA N T HOOG RENDEMENT WARM WATER. WARM WONEN VERVOLG VOORPAGINA De raadslieden concluderen dat het meisje bijna zeker het slacht offer is geweest van een hoog op gelopen echtscheidingsstrijd, waarbij de moeder en de zus van L. de kant van de ex-man van de ze verdachte hebben gekozen. Het meisje woont nu bij deze zus. Het verhaal van de aangifte, heb ben de advocaten gesteld, is hoogstwaarschijnlijk geïnspi reerd op de pornobanden die haar ouders in huis hadden. De week voor de aangifte waren er thuis spanningen ontstaan tussen het kind en de ouders. Mr. Van Manen: „Het is een bi zarre zaak geweest. Vanaf het be gin heb ik de indruk gehad en ge houden dat de twee verdachten hun onschuld moesten bewijzen, terwijl de wet voorschrijft dat het Openbaar Ministerie de schuld van iemand moet aantonen. Bij hun aanhouding stond hun schuld voor de politie al vast. Het vonnis van de rechtbank lag in dezelfde lijn. Die had de overtuiging en heeft daar het bewijs bij gezocht." Het gerechtshof doet op 10 okto ber uitspraak in deze zaak. Dan zal ook blijken hoeveel straf zij oplegt voor de steunfraude tot een bedrag van een kwart miljoen gulden. De twee werkten name lijk jarenlang bij in een escortser vice en in een parenclub in Rucp- hen en hebben die inkomsten nooit opgegeven. De advocaten gaan kijken of hun cliënten in aanmerking komen voor een schadevergoeding door justitie. Rotterdam (anp) - De regiopoli tie Rotterdam-Rijnmond krijgt een voormalig legergeneraal als korpschef. Onomstreden is de benoeming Riet. Ondernemingsraad, politie bonden en raadslid M. Kneep- kens konden echter niet verhin deren dat burgemeester Peper de generaal kreeg die hij zocht. Met Brinkman haalt Rotterdam echter een topmanager binnen, wiens kwaliteiten volgens Peper onomstreden zijn. Morgen wordt bij geinstalleerd. Jan Willem Brinkman (49) heeft een snelle, veelbelovende carriè re in het leger achter de rug. Hij startte zijn militaire loopbaan aan de Koninklijke Militaire Academie. In 1969 begon hij als officier bij het Garderegiment Grenadiers. Later volgde hij de Hogere Krijgsschool. Brinkman vervulde verschillen de leidinggevende posities, waarin hij niet zelden ook het commando voerde. Zo werkte hij ondermeer bij de Permanente Nederlandse Verte genwoordiging van de NAVO- Raad in Brussel. Brinkman was ook de bedenker en oprichter van de Luchtmobie le Brigade. In voormalig-Joegoslavië diende Brinkman onder generaal Mi chael Rose als chef van het Com mando Bosnië-Herzegovina van de Verenigde Naties. Zijn laatste functie was commandant van een multinationale NAVO-divi- sie. De generaal-majoor stond enke le maanden geleden nog op de nominatie als commandant van de Eerste Divisie van het Duits- Nederlands Legerkorps. De komst van Brinkman - hij volgt R. Hessing op die tot am bassaderaad in Parijs is be noemd - was zeker nadat Peper zich er eenmaal van had over tuigd dat Brinkman 'niet zomaar naar een job' solliciteerde. „Hij is van het soort topmanager waarmee Rotterdam blij mag zijn dat hij zijn kwaliteiten voor Rotterdam wil inzetten", lichtte Peper de benoeming toe. Peper vindt dat de politiek op nieuw richting moet geven aan de politie. Door een buitenstaan der te benoemen, wil Peper bre ken met de heersende politiecul tuur. Op zijn voorstel was het ministe rie van Binnenlandse Zaken gaan scouten in de legertop. Pe per heeft zich er ten slotte ook van vergewist dat Brinkman be reid is te werken langs de grote lijnen die zijn vastgelegd in het meerjaren-beleidsplan, dat de korpsleiding vorig jaar samen met prof. dr. A. van der Zwan presenteerde. In Rotterdam is de benoeming overigens lang niet door alle be trokkenen juichend ontvangen. De ondernemingsraad van de politie verklaarde zich zelfs una niem tegen de komst van de ge neraal-majoor, omdat hij geen politie-achtergrond heeft. „Er is een te groot cultuurver schil tussen de politie en het ap paraat waaruit Brinkman voort komt," zo verwoordde OR-voor zitter K. Notenboom de kritiek. De Algemeen Christelijke Poli tiebond (ACP) verweet Peper en minister Dijkstal 'regentesk en eigenmachtig optreden'. Voor zitter P. Kruizinga uitte zware kritiek op Peper en Dijkstal om dat ze het oordeel van de OR naast zich neerlegden. Ook het feit dat Brinkman de enige kandidaat was, zette kwaad bloed bij de politiebon den. „Het was een een-tweetje tussen Peper en Dijkstal," aldus Kruizinga. In de Rotterdamse gemeenteraad was ook kritiek op de benoeming van Brinkman te horen. Stads partij-fractieleider M. Kneep- kens zette vraagtekens bij de rol die Brinkman had gespeeld bij het drama van Srebenica. Vol gens voormalig landmachtbevel hebber Couzy was Brinkman de gene die doordreef dat de Lucht mobiele Brigade naar Srebenica werd gestuurd. Peper voelde echter niets voor de suggestie van criminoloog Kneepkens om bij de Tweede Kamer aan te dringen op een parlementaire enquête over de val van Srebrenica. Ook weigerde Peper minister Dijkstal te vragen de benoeming van Brinkman op te schorten, totdat duidelijk is welke rol hij in het drama heeft gespeeld. Peper herinnerde Kneepkens er fijntjes aan dat de Rotterdamse gemeenteraad in feite niets met de benoeming van Brinkman te maken heeft. Amsterdam (anp) - Natuurlijk waren ze er in groten getale, de gillende jonge meisjes. Maar het eerste optreden van me- ga-popster Michael Jackson, zaterdagavond in Amsterdam ArenA, bleek toch meer een feestje voor iedereen: veel opa's en oma's, veel kleine kinderen, maar ook zakenlieden en echte bobo's swingden uit volle borst. En het aantal flauw- vallers viel erg mee. Zo'n 50.000 bezoekers trok de Amerikaanse artiest zaterdag. Vanaag en woensdag zijn even eens uitverkocht. Van die 50.000 arriveerden er vijftig al vrijdagochtend met slaapzak voor de poort: een koud nacht je, veel wachten, maar dan wel de beste plek. Zaterdagochtend vroeg zongen en dansten er al zo'n 2000 fans voor de hekken. En krap drie uur voor Michael Jackson om 20.15 uur in de ArenA aftrapte, was dat aantal uitgegroeid tot zo'n 15.000. Dat zal vandaag wel anders zijn, verwacht ArenA-woord- voerder R. van der Aart. Dat is immers een gewone werkdag. „Dan hebben we meer het voet balscenario. Iedereen komt dan kort voor tijd binnen." Volgens Van der Aart verliep het concert en de organisatie daarom heen vrijwel perfect. De bezoekers bleken vooral met het openbaar vervoer ge komen en dat bevordert een soepel vertrek uit het stadion. Sinds de opening van de voet baltempel op 14 augustus heb ben nu zo'n 900.000 mensen de ArenA bezocht, schat Van der Aart. „Het blijkt toch dat de mensen het stadion en de om geving beter leren kennen. Ze weten makkelijker him weg te Jackson in de ArenA FOTO REUTER vinden. Alles verloopt dan ook soepeler." In twee grote tenten naast het podium ving de EHBO de 120 flauwgevallen fans op. Minder dan de verwachte driehonderd. Na een hapje zuurstof en een slokje water konden de mees ten weer terug het veld op. Of de verguisde grasmat zich onder het popgeweld goed heeft gehouden, blijkt pas als de bedekking kort na het laat ste optreden wordt verwijderd. Eerst nog twee avonden genie ten van de HlStory-tour. Alle slachtoffers vliegramp geïdentificeerd Schiphol - Het Rampen Identificatie Team van de politie heeft za terdag alle slachtoffers geïdentificeerd van het ongeluk met de Dakota. Bij het neerstorten daarvan in de Waddenzee kwamen 32 mensen om het leven - zes leden van de Dutch Dakota Association, 23 me dewerkers van de provincie Noord-Holland en drie werknemers van het bouwbedrijf Ballast Nedam. Woensdag vindt in Haarlem in de Grote of St;Bavo-kerk in Haarlem een herdenkingsdienst plaats. De Dutch Dakota Association (DDA) gaat door met het restaure ren vaii voor de Nederlandse luchtvaart belangrijke, historische vliegtuigen. De organisatie gaat binnenkort ook weer gewoon de lucht in met de gerestaureerde toestellen, heeft het bestuur be kend gemaakt. Morgen besluit over hongerstaker Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch neemt morgen een be sluit over de Iranees Amir Mazloom Bohram die inmiddels al vier maanden in hongerstaking is. Vandaag dient in de Brabantse hoofdstad diens verzoek tot opheffing van de vreemdelingenbe waring. Morgenmiddag om drie uur bepaalt justitie of de uitge procedeerde Iranees nog langer vast blijft zitten danwel vrij komt. De 27-jarige Bohram is al sinds 20 mei, met een onderbreking van tien dagen toen hij in coma lag, in hongerstaking omdat hij niet terug wil naar Iran. Hij zit vast in de Willem Il-kazerne in Til burg. Het ministerie van Justitie wees zijn eerste asielverzoek af. Op zijn tweede verzoek, dat dateert van begin augustus, kreeg Bo hram nog geen reactie. Jonge onderzoekers vallen in de prijzen Eindhoven - Twee jonge onderzoekers uit Nederland zijn tijdens de internationale wedstrijd van jonge onderzoekers in Helsinki in de prijzen gevallen. Wouter Couzijn (18) uit Heiloo kreeg de eer ste prijs ter waarde van 5000 ECU (ruim 10.000 gulden) en kreeg Edwin Dertien (17) uit Drachten een ereprijs. Wouter Couzijn, student elektrotechniek aan de Technische Uni versiteit in Delft, kreeg zijn prijzen voor de robot Locator die met hulp van infraroodzenders van satellieten voortdurend weet waar hij zich bevindt. De ereprijs houdt een bezoek in aan de feestelij ke uitreiking van de Nobelprijzen in december 1996 in Stock holm. Edwin Dertien, leerling uit de zesde klas van het vwo, maakte een robot die in een gebouw zelf beginnende brandjes weet op sporen en te blussen. Zijn ereprijs omvat een reis naar Londen en deelna me aan het veertiendaagse Youth International Science Forum (internationaal wetenschapsforum voor jongeren). Douane onderschept grote partij koraal Rotterdam - De douane heeft in de Rotterdamse haven een grote hoeveelheid koraal in beslag genomen. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Dat heeft een woordvoerder van de douane zaterdag be kendgemaakt. De 24 ton koraal zat in een container uit de Filipijnen die als be stemming Duitsland had. Volgens de ladingspapieren zou de con tainer aquariumzand bevatten. De invoer van koraal is verboden. Koraal is een bedreigde dier soort. Het is de tweede grote vondst van koraal dit jaar. Justitie gaat degene voor wie de container was bestemd vervolgen. Asbest vrij bij brand in Kaatsheuvel Kaatsheuvel - Bij een brand zaterdagavond in vier noodlokalen van een school in Kaatsheuvel is asbest vrijgekomen. Het gebied van openbare basisschool De Touwladder en anderhalve hectare eromheen is gisteren zo goed als schoongemaakt. Er is waar schijnlijk sprake van brandstichting. Omwonenden kregen zaterdag het advies zoveel mogelijk binnen te blijven en ramen en deuren gesloten te houden. De gemeente Loon op Zand, waar Kaatsheuvel onder valt, stelde een noodplan in werking. Alle bewoners van de wijk ontvingen in de nacht van zaterdag op zondag een brief met instructies. (ADVERTENTIE) Uitgebreide reisinformatie over onze rondreizen Dinsdag 1 oktober 1996 Hotel Brabant te Breda Aanvang 19.30 uur. Entree 5,-. Reserveren en/of aanvragen brochure: Rotunda Tours 023 - 564 11 83

de Stem | 1996 | | pagina 3