2.313 [NTJES li Clinton belegt top over crisis Israël Bolkestein verwerpt alle kritiek izen duur? Hof laat Teterings echtpaar plots vrij Grote drugscontrole aan Zeeuws-Vlaamse grens DESTEM KOOP MET ZEKERHEID Dag Tegen Geweld man-Leendertse t- onderhoud 0 I 12/18 j Brandweer naar Goirle in plaats van Etten-Leur De Stem voor stad en streek Privé sjes vrijen echt!!!! dus Supermooi Stimula Phone Boys Exclusief srhuizingen EN erk Reparateur pfaff SPECIALIST RïKKEN Klusbedrijf KLUSJESMAN Schilderwerk Winterschilder Stofferingen Stoffeerder Koerierdienst 0165-565063. Met v.d. Born valt te praten! leendert v.d. bdr DAGBLAD VOOR I U I D W E S T-N E D E R L A N VS: vredesoverleg Midden-Oosten loopt gevaar P alestina-reizen worden ontraden The Economist: mannen worden een probleem Zalm voorzitter Groep van Tien Vrijspraak verwacht voor incest Ook A16 tussen Rotterdam en België doelwit politie-actie 4 weken voor ƒ17,- SER 1996 gelkamer, discretie. Tevens LÏ211.00 Tel. 076-5147510 Ma~za -°ort id van 11-19 u. Tel. 0162 i een p.w. 197. orgd nen pp. 63. Sluit je ogen verlano Naar verleiding verrast je met mooie momenten. Erotische live gesprekken. 00-32.3.231.49 70 ontvangen en bezoeken (ook SM). 0162-454235' A'dam 020-6402333 Utrecht 030-2966169 uit Hulst, dan 35 jaar een begrip ied van meubeltransport ;l Nederland en België tkkundig personeel. JFTEN-volledige verzekering 3034 - 311698, Fax: 313692 oiljet ,g of .biljet, eustr. >82, rief, jdag- ond Belgie }k uw sjes. P- 8658. eg! Vakbekwaam en reparatie van Uw look-of naaimachine. Alle merken. Met prijsopgave. B.o.Zoom: Kortemeestr,17 R'daal: Nieuwe Markt 48 Breda: Lange Brugstr. 30 voor al uw sierpleisterwerk, schilderwerken, zowel binnen als buiten, tuin onderhoud, sierbestrating. Tel. 0165-318994. B.g.g. 06-58164095. kan nog binnenwerk aan' nemen. Tel. 076-5718828. gespecialiseerd in trappen stofferen ook Vinyl bekleding tel. 0 1 67-566768. Voor uw brief of vracht net een zakelijk karakter kunt u 'gels. Prijs incl. BTW voor plaatsing op zaterdag Tariefgroep 1 Tariefgroep 2 Tariefgroep 3 27.42 36.59 54.88 36.57 48.79 73.18 45.71 60.98 91.47 54.85 73.18 ƒ109.77 63.99 85.38 ƒ128.06 ƒ73.13 97.57 146.36 82.27 109.7^ 164.65 ƒ91.42 121.97 f 182.95 ilen aanbieding er 14.70 ner10225 \TSINGSGARANHE1 een GRATIS herplaatsing^ BREDA SPINVELD 33 en 37. 4815 HR BREDA, Tel. 076-5523166 8 "71 I36e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Zeeland Gids BTV-programma' Sport 0311 "000218" I I I I I MAANDAG 30 SEPTEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 tilAC wint eindelijk in Waalwijk PAGINA Van onze redactie buitenland Jeruzalem/Cairo/Washington De Amerikaanse president „ill Clinton heeft gisteren aangekondigd dat morgen in Washington een topconferen tie plaatsvindt over het ge weld van de afgelopen dagen in het Midden-Oosten. Het is nog onduidelijk of alle ge nodigden gehoor geven aan de litnodiging. „Ik zal alles doen wat in mijn macht ligt om de Is raëliërs en Palestijnen te helpen bij het beëindigen van het geweld en het hervatten van het vredes proces," stelt Clinton. „We moe- terugkeren op de weg van de wede waarop we al zo ver zijn gekomen." De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher zegt dat het vredes proces in het Midden-Oosten ern stig gevaar loopt door het geweld. De Egyptische president Hosni Mubarak wil alleen naar de top komen als Israël de tunnel bij de Al Aqsa-moskee in Jeruzalem sluit. Hij neemt daarover van- g een besluit. De opening van toeristentunnel was vorige week aanleiding voor het geweld Israël en de Palestijnse gebie- Den Haag (anp) - Het reizen naar de Westelijke Jordaan- oever, de Gazastrook en oost-Jeruzalem wordt drin gend ontraden. Tot dit advies heeft het Platform Reizen besloten. Voor Israël ligt er al een ad vies binnen de zogenoemde 'groene lijn', het Israël van 1967. Voorzichtigheid is daar geboden, met name in het openbaar vervoer gezien de recente aanslagen daarop. den. De onzekerheid over Muba- raks komst deed Arafat aarzelen of hij wel zou gaan. Pas na een te lefonisch onderhoud met Clinton besloot de Palestijnse leider de uitnodiging te aanvaarden. Ara fats woordvoerder Kanafani gaf aan dat Arafat probeert de Egyp tische president te overtuigen naar Washington te komen. De Palestijnen willen Egypte er bij hebben als tegenwicht voor de bondgenoot van Israël, de VS. Israël zegt dat er geen enkele overeenkomst met de Palestijnen is bereikt voorafgaand aan de topconferentie. Premier Neta nyahu stelde dat er eerst een ein de moet komen aan het geweld en dat de partijen moeten terugke ren naar de onderhandelingsta fel. Als laatste deelnemer is uit genodigd Hussein, de koning van Jordanië. De VN-Veiligheidsraad drong za terdagavond in New York al aan op de hervatting van de vredesge- sprekken in het Midden-Oosten en het waarborgen van de veilig heid van de Palestijnse burgers. De bevelhebber van het Israëli sche leger, Amnon Lipkin-Sha- hak, staat op het punt om op te stappen uit kwaadheid over de manier waarop premier Benja min Netanyahu de crisis van de afgelopen week heeft aangepakt, schrijft de Britse krant The Sun day Times. Volgens de krant, die geen bron nen aanhaalde, heeft Lipkin- Shahak zijn ontslagbrief al ge schreven. Lipkin-Shahak zou woedend zijn op Netanyahu, om dat die heeft gezegd dat het leger achter zijn beslissing stond om de tunnel te openen. Volgens The Sunday Times is Lipkin-Shahak tegen de opening van de tunnel. Den Haag (anp) - De vrou wen halen de mannen in. Ze doen het steeds beter op school en werken steeds va ker in snelgroeiende sectoren in de industrie. Mannen zijn daarentegen een probleem aan het worden. Ze zitten steeds vaker zonder werk, willen of kunnen geen 'vrouwenwerk' doen, en we ten zich geen raad met hun nieuwe rol. „Een vrouw zon der werk is een moeder, een man zonder werk is een be zoeking." Dit schrijft The Economist deze week. De mannen worden in ver houding steeds dommer, stelt het blad. Dat jongens het op school slechter doen dan meisjes, is niet nieuw. Maar tot dusver dichtten jongens deze kloof na de puberteit. Uit onderzoek blijkt nu dat dit niet langer gebeurt. Meis jes lopen zelfs uit, en zijn daarmee beter uitgerust voor de toekomst. Washington (anp) - Minister Zalm van Financiën is voor een Periode van een jaar voorzitter van de Groep van Tien (G-10), een club van de rijkste landen tinnen het Internationaal Mone- tair Fonds (IMF). Hij volgt zijn Japanse collega Kubo op. Dat is gisteren besloten op een bijeen komst van de G-10 in Washing ton voorafgaand aan de jaarver gadering van het IMF. Ue G-10 bestaat anders dan de naam doet vermoeden uit elf lan den: de VS, Canada, Japan, Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië, Nederland, België, Zweden en Zwitserland. Ue groep werkt nauw samen op economisch, financieel en mone tair terrein. Ue aparte status binnen het IMF rotieent de G-10 aan het feit dat de groep sinds 1962 een speciale kredietlijn voor het fonds be schikbaar heeft voor noodgeval- Neusje van de Zalm Van onze rechtbankverslaggever Den Bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft de onmiddel lijke vrijlating bevolen van een van incest verdacht echtpaar uit Teteringen. De 42-jarige H.P. en zijn 37-jarige vrouw W.L. waren door de Bredase rechtbank veroordeeld tot 3,5 en 2,5 jaar cel. Zij zaten sinds 4 november 1995 onafgebroken vast. Tegen beiden was 3,5 jaar geëist. De directe vrijlating volgde na een behandeling in hoger beroep, die afgelopen donderdag en vrij dag elf uur heeft geduurd. De a,d- vocaten hoorden de beslissing za terdag van hun cliënten. De vrij lating betekent, zeggen zij, dat het echtpaar van de incest zal worden vrijgesproken. Het oudste dochtertje van de vrouw is op 4 november om half twee 's nachts samen met haar oma bij de politie gekomen met het verhaal dat zij de voorbije vier jaar veelvuldig gemeenschap had gehad met haar stiefvader P. en dat haar moeder daar bijna al tijd een rol in had meegespeeld. Een kinderpsychiater heeft die verklaring later bestudeerd en betrouwbaar genoemd. Afgelopen donderdag is zij drie uur lang achter gesloten deuren gehoord door het gerechtshof en Ajax blijft punten verspelen PAGINA Alex Zülle wint Vuelta Festival trekt recordaantal bezoekers Vlasloods in Koewacht brandt uit PAGINA I MIN./MAX tl de advocaten van de twee ver dachten. Die trokken de conclu sie dat het kind zich op zeer veel details is gaan tegenspreken of het zich niet meer kon herinne ren-. Volgens de advocaten J. van Manen en L. van Mierlo zaten er bewijsbare onwaarheden in haar verhaal. Zij gaven tientallen tegenstrij digheden aan en toonden aan de hand van het technisch onder zoek aan dat de door het meisje genoemde verkrachting van de dag van aangifte niet plaatsge vonden heeft. Bij de behandeling voor de rechtbank had niemand hierop gewezen. De procureur- generaal gaf aan dat zij ook haar twijfels heeft gehad, maar dat zij op het laatst de volle overtuiging had gekregen dat het meisje een consistent verhaal had verteld. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 »In Amersfoort vond gisteren de eerste Dag Tegen Geweld plaats. Bij het monument 'Het geschonden kind in mij' vond een herdenking plaats. De dag is een initiatief van organisaties die te maken hebben met geweld. foto anp (ADVERTENTIE) Openingstijden: 9.00-17.00 uur (vrijdag tot 18.00 uur) Van onze verslaggeefster Etten-Leur - Door een fout bij de melding heeft het zaterdag nacht 25 minuten geduurd voor de brandweer van Etten-Leur bij een brand in de Peppelgaarde arriveerde. De medewerkers van 06-11 dachten dat de melding ging over de Pep- pelgaard in Goirle en stuurde daar de brandweer op af. Wat er is misgegaan, was gisteren nog niet duidelijk. „We moeten eerst de band afluisteren," zegt F. Dikmans, gisternacht officier van dienst bij de brandweer. „Het kan zijn dat ze bij 06-11 niet goed door gevraagd hebben omdat het een niet vaak voorkomende straatnaam betrof. Wellicht hebben ze automatisch aangenomen dat de Peppel- gaard alleen in Goirle bestaat." „De bewoonster heeft zelf 06-11 gebeld. Ik kan me voorstellen dat je niet zo rustig bent als je huis brandt," aldus Dikmans. De schade be draagt volgens de brandweer zeker een halve ton. Of de extra schade die is ontstaan door het 'misverstand' te verhalen is en op wie, kan Dikmans niet zeggen. Van onze verslaggever Terneuzen - In Zeeuws- Vlaanderen hield de politie dit weekeinde een grote drugs controle in het grensgebied met Vlaanderen. De actie was een samenwerking tussen de marechaussee, de douane, Belgische en Nederlandse po litie en de Openbare Ministe ries in Middelburg en Gent. Belgen en Fransen die naar Zeeuws-Vlaanderen komen om daar drugs in te kopen vormden het doelwit. De controles werden van zaterdag 20.00 uur tot zon dag 4.00 uur gehouden in Terneu zen, Sas van Gent en het Bel gische Zelzate. In totaal is tijdens de actie 75 gram wiet en 38 gram hasj in beslag genomen. Eén Belg werd teven bekeurd omdat hij te veel alcohol had genuttigd. Alle personen zijn na verhoor in vrijheid gesteld. Twee van hen kregen een dagvaarding mee. Een nieuwe actie van samenwer kende politiediensten op de snel weg tussen Rotterdam, Breda en Hazeldonk (de A-16, ook wel het 'Riool van West-Europa' ge noemd) heeft weer een bonte ver scheidenheid aan overtredingen en arrestaties opgeleverd. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn daar zestien personen aangehouden. Elf Fransen, een Pool en vier Belgen bleken in het bezit van verdovende middelen. In het zuidelijke deel van de A16 (beneden de Moerdijk) nam de politie onder meer twee kg mari huana en twaalf kilo hasj in be slag. Drie mensen belandden in de cel. Er kon voor ruim 15.000 gulden aan boetes worden geïnd. De grote controle in het kader van de anti-drugsoverlastactie Victor in Rotterdam vond plaats in zowel de nacht van vrijdag op zaterdag als van zaterdag op zon dag. Het politieteam Zun- dert/Rijsbergen, het Korps Lan delijke Politie Diensten (KLPD) van het steunpunt Breda, de poli tieteams Rotterdam/Rijnmond en Zuid-Holland/Zuid en de mare chaussee uit Breda hadden alle maal patrouilles op de weg. Een hasj-hond van de Rotter damse politie was ook beschik baar. Het team Zundert/Rijsber- gen en de KLPD namen vooral het traject beneden de Moerdijk voor hun rekening; de andere po litiediensten de rest van de A-16 en het gebied binnen de gemeen tegrenzen van Rotterdam. De politiemensen van Zun- dert/Rijsbergen vonden dus twee kilo marihuana en deelden daar voor aan de bezitters een boete uit van 1600 gulden. De eigena ren van twaalf kilo hasj werden opgepakt en zitten in de cel voor nader verhoor. In een andere auto vonden de politiemensen 1,5 gram heroïne en daar stond een boete van 150 gulden tegenover. Verder deelde de politie uit Zun- dert en Rijsbergen tien bonnen uit voor verkeersovertredingen als rechts inhalen, onnodig links blijven rijden en te hard rijden. Vier mensen kregen een proces verbaal omdat ze geen juiste identiteitspapieren bij zich had den en ook werd een illegale vreemdeling in de cel gezet. Een andere weggebruiker bleek nog een boete van 390 gulden te moe ten betalen (wat hij deed) en te gelijkertijd kreeg hij twee andere vonnissen van rechters overhan- d. Die moet hij later voldoen. Wind en regen De maand september eindigt in herfstsfeer. In namiddag en avond wordt veel regen verwacht. De ZW wind is matig tot vrij krachtig met kans op rukwinden. Het is niet koud. Van onze Haagse redactie Amsterdam/Den Haag - WD-fractieleider Bolkestein ver werpt elke kritiek dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan be langenverstrengeling. Hij vindt het 'volstrekt oorbaar' dat hij als commissaris van het farmaceutische bedrijf Merck Sharp Dohme (MSD) brieven heeft geschreven aan minister Borst (Volksgezondheid) Bolkestein is niet van plan zijn commissariaat op te geven. „Dat zou een ongerechtvaardigde ver denking werpen op het bedrijf en mijn persoon," zei de WD-leider zaterdag tijdens een persconfe rentie op Schiphol na zijn lang verwachte terugkeer van een werkvakantie op Cyprus. PvdA en D66 wilden gisteren niet rea geren op Bolkesteins verklaring. Minister Dijkstal (WD, Binnen landse Zaken) noemde belangen verstrengeling in Bolkesteins ge val 'een wat zwaar woord'. Bolkestein vindt dat hij 'zorgvul dig, terughoudend en scrupuleus' heeft gehandeld en zijn beide functies keurig heeft gescheiden. Vorige week werd bekend hij Borst een persoonlijke brief heeft geschreven, waarin hij pleitte voor opname van het MSD-medi- cijn Cozaar in het vergoedingen- systeem. Tevens zou hij zich op verzoek van MSD verzet hebben tegen een prijzenwet voor medi cijnen. Hij zou een gesprek over die wet op Borsts ministerie hebben ge bruikt voor een pleidooi voor een ander MSD-medicijn, Zocor. Bolkestein is sinds 1990 betaald commissaris bij MSD. De WD-leider onthulde dat er éen tweede 'Beste Els'-brief be staat die handelt over Zocor. Hij schreef die brief aan Borst vorig jaar oktober. De WD-leider be riep zich zaterdag op de wet; wet geving legt commissarissen op dat zij de belangen van het be drijf dienen, zei hij. „Daarom vond en vind ik het vol strekt normaal dat deze onderne ming zich tot mij heeft gericht met verzoeken voor hulp. Als commissaris kan ik toch niet zeg gen dat ik daar te goed voor ben. In al mijn contacten met Borst heb ik nadrukkelijk vermeld dat ik dat deed als MSD-commissa- ris. Daarover kan geen geen scha duw van twijfel bestaan." Volgens Bolkestein heeft hij de twee MSD-medicijnen nooit on derwerp van gesprek gemaakt in de Tweede Kamer. Daarnaast heeft hij zich bewust niet be moeid met de prijzenwet, die een maximumprijs voor medicijnen regelt. De WD was net als de farmaceutische industrie aan vankelijk tegen die wet en voelde Bolkestein. foto anp wel voor het minder ingrijpende plan dat de medicijnensector aandroeg. Bolkestein verwierp de suggestie dat hij op verzoek van MSD tegen de wet was. „Libera len houden gewoon niet van prij zenwetten." Het gesprek over de prijzenwet met een topambtenaar van Volksgezondheid vond plaats op verzoek van Borst na tussen komst van WD-senator Dees. Bolkestein zei zaterdag dat hij aan de tafel zat als commissaris; de topambtenaar dacht van doen te hebben met de WD-fractielei- der. De VVD stemde uiteindelijk voor de prijzenwet. Bolkestein zei zich niet bescha digd te voelen. Hij ziet het debat over zijn handelen met vertrou wen tegemoet. Wel vindt hij dat het niet alleen over betaalde ne venfuncties moet gaan. „Zo zijn er mensen in de Tweede Kamer die tevens een bedrijf hebben. Ze zijn landbouwer, advocaat of huisarts. Is het oorbaar dat die mensen het woord voeren op het terrein waarop zij dat belang hebben?" SP-fractievoorzitter Marijnissen wil van Borst waarom zij heeft gezwegen over de tweede brief. Hij signaleert tegenstrijdigheden in Bolkesteins verhaal. CDA-fractievoorzitter Heerma keerde zich in een eerste reactie vooral tegen de verbreding van het debat die Bolkestein bepleit. ZIE BINNENLAND-A3 -De 'grote medicijnman' is eindelijk geland ZIE STEM-COMMENTAAR - A4 (ADVERTENTIE) In de gehele actie nam de politie verder drie auto's van drugsrun ners in beslag, een andere auto mobilist kon zijn wagen laten staan omdat die onverzekerd was. Twee personen kregen een proces-verbaal wegens overtre ding van de Opiumwet en de Wa penwet, wegens bezit van een vlindermes. In Rotterdam deed de politie een inval in een drugspand nadat vier Duitse drugstoeristen daar juist uit waren gekomen. De vier kre gen een proces-verbaal. Bij de in val werden zeven verdachten, on der wie drie Duitsers aangehou den. Naast gebruikérshoeveelhe- den drugs werd er ongeveer 2,5 kilo heroïne en cocaïne gevonden. Nog twee Duitse drugstoeristen werden op de Heemraadssingel betrapt op het in bezit hebben van heroïne encocaïne. Goes Oppervlakte: 10.213 ha. - Inwoners: 33.500. Markant punt: Grote of Maria Magdalenakerk. Voltooid in 1423. Afgebrand in 1618. Herbouwd in gotische stijl. Verklaring gemeentewapen: gevierendeeld: I en IV in zil ver, 8 op een zijde liggende, elkaar met de punten raken de blauwe spitsruiten; II en III weer gevierendeeld, 1 en 4 in goud, een zwarte leeuw, 2 en 3 in goud, een rode leeuw; een zwarte schildvoet, met een gans van zilver, met rode bek en poten; het schild gedekt met een gouden kroon van 3 bladeren en 2 parels. n i i i i Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: L_i Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND V

de Stem | 1996 | | pagina 1