geding Extremisten beheersen Afghanistan Netanyahu brengt vrede in drie maanden om zeep Morgen, zondag Fundamentalisten aan de macht in Kabul Inspecteur vrijgelaten in zedenzaak België Analyse BUITENLAND A5 coi^entaar werlsloosheid Frankrijk stijgt, premier Juppé ten einde raad IENLAND KORT Ijaliban verovert Kabul BUITENLAND KORT Het grootste en mooiste Keukencentrum van Nederland is !8 SEPTEMBER 1996 A4 kSTBM 11111 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1996 zong de vooroorlogse Rni iet land zonder geschiedenis" zesjarig knaapje dat op verzool! tje haar een zoen op de wang was voor beide partijen, vo|qene i directie ging het hier evenwel ewenste intimiteiten. Leeftijd en ?.J 9e?n ro1-Nift vroeg genoeg e, motiveerde de voorzitster van J/an Vrouwen haar instemming i bedreiging respect voor vrou /aak ontbreekt, is juist. Dit soort rie is evenwel het andere uiter ich, een onverschillig schouder de puriteinse Amerikaanse tra iet afgedaan worden. Respect it van wie dan ook is een groot ijk opvoedingsaspect. Aandacht teid echter ook. 'et libertijnse vrijmakingsproces q heeft, nietten onrechte, geleid loeft geaccepteerd te worden of miteiten in een afhankelijkheids- _entie hebben dat normaal affec- inderen, tussen kinderen onder- n volwassenen automatisch ge- eve context van ongewenstheid Jl of maatschappij, zijn diegenen ijzen moeten beoordelen wat in ^1 of aanbevelenswaard is. ak bevorderlijk voor een gezon ds schadelijk. Het hangt van de ran deze 'intimiteiten' af. Te star iet bij een goede afweging van CDA vorige week overleden Berry Es- CDA. Meijer (49) woont in het ïu nog op het ministerie van Mi- Meijer is eerste opvolger op de uw Braks heeft Meijer destijds stellen. Hij werd toen specifiek Het is nog onduidelijk of Meijer (houden of met landbouw, aldus Esselink was vooral milieu-spe- net landbouw- en volkshuisves- tO onderwijs nmen niet in met de nieuwe on eer dat minister Ritzen (Onder verhoging. Ook moet de regeling |en veranderd. De afwijzing zet vier centrales in het onderwijs ng bereikt over een nieuwe CAO. ntrales, heeft echter veel kritiek, bg afgesproken van 4,4 procent, niet in verhouding staat tot de ,Na alle optimistische verhalen CAO rekening mee worden ge- hebben de leden van de ACOP fiet de CAO. CMHF wees het ak- iuperhogeschool scholen met vestigingen in heel oktober verder onder de naam ontstaat één hogeschool met eschool bouwt voort op het be- Hoger Onderwijs Zuid-Neder- itten vijf confessionele instellin- pe Hogescholen Katholieke Leer- I Pedagogisch Technische Hoge- |ische Hogeschool Hemelrijken, vel alle hbo-opleidingen verte- sch en het maritiem onderwijs Ier Grenzen dood pter, voormalig directeur en ere- nzen (AZG), is op 40-jarige leef- 1 samen met Jacques de Milliano an 1986 tot en met 1992 vormde rectie van de organisatie. In 1992 rleningsorganisatie SOS Interna- ken dat de bewindslieden de cri sis in de opsporing daadkrachtig aanpakken. Maar zelfs dat 'gebaar' - Van Traa had het over 'de taal en houding' - is in het plan van aanpak niet terug te vinden. Ze ker bij justitie lijkt het erop dat de gemaakte fouten met de man tel der liefde worden bedekt. De onderzoeken zijn voor de be trokkenen 'emotioneel uiterst belastend' geweest, schrijft Sorgdrager. En mensen als de officieren van justitie Van der Veen en Van Ca- pelle zijn volgens haar al vol doende gestraft door de 'publie ke vaststelling van de onjuist heid van hun handelen' en de 'indringende gesprekken' die ze met hen heeft gehad. Volgende maand zal in het debat in de Tweede Kamer moeten blijken of de fracties genoegen nemen met de klaarblijkelijke onmacht van de ministers om echte straffen uit te delen. Is dit het geval, dan zal bij het publiek het beeld blijven hangen dat de verantwoordelijken voor de cri sis in de opsporing de dans zijn ontsprongen. En dat zal de geloofwaardigheid van de hele operatie van Sorg drager en Dijkstal om het ver trouwen in politie en justitie te herstellen allerminst vergroten. pd wij? Wilko Voordouw - Het gaat niet goed je bv Frankrijk. Gisteren het ministerie van Celegenheid bekend dat werkloosheid met 39.500 is Ijnroeid tot 3,1 miljoen. Dat 112,6 procent van de actieve levolking- iHoewel het overschot op de han- lans dit jaar naar een record gaat, de meeste be- Btuw ■rijven winst maken, de inflatie 1 laag is en Frankrijk met kunst- en vliegwerk gaat voldoen aan de criteria voor de EMU, is de stemming in Parijs somber. Premier Juppé gaf gisteren in Le Havre op een bijeenkomst van zijn partij een demonstratie van de heersende neerslachtigheid. Hij deed een pathetisch aan doende oproep aan het bedrijfs leven, om toch alsjeblieft mensen aan te nemen. „Wij als regering kunnen het niet alleen. Binnen zes maanden moet het door ons gestelde doel worden gehaald, dat er 300.000 jongeren aan een baan worden geholpen. Dat is bitter noodzakelijk om de moraal van de Fransen weer op te vijze len. Het is in het belang van de bedrijven en in het belang van Frankrijk." Het tegendeel lijkt eerder het ge val. De verwachtingen zijn pessi mistisch. Tot het einde van het jaar, zo is te horen in de wandel gangen op het ministerie van Werkgelegenheid, 'hebben we het moeilijk'. Een fraai eufemis me om te zeggen dat de werk loosheid nog verder zal groeien. De economiepagina's in de kran ten puilen uit van de berichten over herstructureringen, sociale plannen en afslankingsoperaties. De regering-Juppé ziet machte loos toe en wacht ongeduldig op economische groei. Het plan van Moulinex, om in Frankrijk 2100 banen te schrap pen en een deel van de produktie over te hevelen naar lage Ionen- land Mexico - en daar enkele duizenden nieuwe banen te scheppen - zette aanvankelijk veel kwaad bloed. De regering wilde de plannen van topman Blayau tegenhouden. Maar Mou linex voert ze gewoon uit. Wie de lijst met ombuigings- en afslan kingsplannen ziet, stelt vast dat de oproep van Juppé aan dove mansoren is gericht. Dat geldt voor de privé-sector, maar de re gering zelf snijdt ook in het amb- tenarenbestand: er verdwijnen 7000 ambtenarenplaatsen. In to taal zouden volgens vakbond Force Ouvrière in de komende maanden meer dan 100.000 ba nen verdwijnen. De sociale onrust in Frankrijk neemt dan ook toe. Gisteren on dervond de Parijse metroreiziger hinder van de eerste acties van de bestuurders. In de provincie rommelt het al enkele dagen bij de spoorwegen. Op 17 oktober moet een voorlopig hoogtepunt komen in de oprispingen van on vrede bij het overheidspersoneel. De ambtenaren leggen dan het werk stil, de machinisten voegen zich bij hen. In dat klimaat probeert premier Juppé overeind te blijven. Woensdag, bij de opening van het parlementaire jaar, krijgt de premier uiteraard weer het groe ne licht van 'zijn' meerderheid in de Kamer. De afgevaardigden la ten hem niet openlijk vallen. Maar in hun kiesdistricten age ren ze al tegen de premier, in de hoop zo hun zetels veilig te stel len. ■Kabul (ap) - Strijders van de islamitische Taliban-militie heb- I ben gisteren de Afghaanse hoofdstad Kabul ingenomen en de Ivoormalige communistische leider Najibullah standrechtelijk [geëxecuteerd. De Taliban zegt de macht in het land geheel te Ilebben overgenomen. I Het opgezwollen en mishandelde i van ex-president Naji- ih hing onder een zes meter j platform waarop agenten I doorgaans het verkeer regelen bij liet presidentiële paleis, een paar Istraten verwijderd van het VN- louwwaar hij na de ineenstor- g van zijn communistische re- oe in 1992 naartoe was ge- icht. De lichamen van Najibul- I lab en diens broer (chef van de I veiligheidsdienst onder de com- I misten) bleven de hele dag in Ide brandende zon hangen. Een menigte bij het verkeersplatform 'Dood aan de communisten' I aa'Najibullah heeft ons volk ver- I moord'. I Tegenoffensief I De executie is het sluitstuk van Ieen beslissend lijkende overwin- l van de Taliban - dat vecht I voor de invoering van een strikt I islamitisch bewind - op het rege- I ringsleger van president Rabba- |ni, die na de val van Najibullah de macht was gekomen. De I Afghaanse ambassadeur in India, I Khalili, zei gisteren dat de rege- I nng van zijn land de heuvels ten I noorden van Kabul is ingevlucht en een tegenoffensief voorbereidt nde hoofdstad te heroveren. I Khalili zei dat Rabbani's terug- I trekking een tactische zet is om I te voorkomen dat er veel slacht- I offers onder de inwoners van Ka- bul zouden vallen. Volgens Kha- lili zijn de bergen ten noorden n de stad nog steeds in handen van Rabbani's bondgenoten, on- r wie de Oezbeekse krijgsheer I Bashid Dostum. De ambassadeur herhaalde de beschuldiging van de Afghaanse g dat de Taliban ge- l is en financieel en mili- I tair wordt gesteund door het Pakistan. Pakistan dit. Volgens Khalili zal I bet Afghaanse volk zich nooit neerleggen bij een strikt islamiti- I sche wetgeving. toonde zich bezorgd over de val van Kabul en riep de partijen op de strijd te staken voordat deze een bedreiging van de internationale stabiliteit gaat vormen. Rusland vroeg de VN te bemiddelen om vrede te bewerk stelligen in Afghanistan, dat in de jaren '80 door de toenmalige Sovjetunie bezet werd gehouden. De Taliban stuitte op weinig te genstand bij het binnentrekken van de stad. Ze namen bezit van de radiozender van Kabul en kondigde aan dat de coalitie van Rabbani, die uit vijf voormalige rebellengroepen bestond, verle den tijd is. „Afghanistan is het gemeenschappelijke huis van alle Afghanen. Geen groep kan Af ghanistan langer besturen," al dus de mededeling van de Tali ban die werd afgesloten met ver zen uit de Koran. Een deel van de bevolking reageerde enthousiast, kennelijk in de hoop dat de ja renlange strijd om Kabul - die 30.000 levens kostte - nu ten ein de is. Lijfstraffen Tijdens de nacht waren de Tali- ban-eenheden de stad vanuit alle richtingen binnengetrokken. Met de inname van Kabul komt een einde aan een twee weken gele den ingezet offensief dat begon met de verovering van de ooste lijke stad Jalalabad. De Taliban is begonnen als een beweging van voormalige islami tische seminariestudenten. In de gebieden die ze veroverden voer den ze een strikte islamitische wetgeving in, sloten ze meisjes scholen, beperkten de bewe gingsvrijheid van vrouwen en voerden de doodstraf en zware lijfstraffen in. Net de executie van Najibullah komt een einde aan een hoofd stuk dat begon met de Sovjetin- vasie in 1979. Najibullah kwam in 1986 naar voren als vervanger van Sovjet-zetbaas Babrak Kar- mal. Hoewel Najubullah gema tigder was, gaven de rebellen geen millimeter aan hem of zijn Russische bazen toe. De Afghaanse hoofdstad Kabul ligt, na jarenlange belegeringen, grotendeels in puin. foto epa Van onze redactie buitenland NU DE Taliban-militie de Afghaanse hoofdstad Kabul heeft veroverd en meer dan tweederde van het land in handen heeft, laat het zich aanzien dat het Centraal-Aziatische land een isla mitisch regime van de meest fundamen talistische snit krijgt. Wat zich ruim twee jaar geleden aandiende als een mysterieuze club studenten, is op dit moment de zegevierende strijdgroep in het land. Toen de Taliban voor het eerst van zich deed spreken, gaf de groep zich uit voor Afghaanse vluchtelingen, die een 'stu die' hadden verricht aan islamitische scho len in Pakistan. Een talib is een student aan een religieuzeschool. Waarnemers menen dat de toewijding van de Taliban niet alleen Allah betreft, maar ook de vermeende geldschieters en wapen leveranciers Pakistan en Saudi-Arabië. Vermoed wordt dat Pakistan via de Taliban eindelijk eens rust wil brengen in het buur land. Pakistan was een fervent tegenstander van de Sovjet-inval in het buurland in 1979. Moskou rechtvaardigde die inval door de vrees uit te spreken dat het spook van de Iraanse revolutie van de ayatollahs in 1978 wel eens zijn tentakels zou kunnen uit strekken naar Afghanistan; en vervolgens, vreesde Moskou, naar de zuidelijke toen malige Sovjet-republieken. De missie van de Sovjetunie in Afghanistan; waar de ma rionet Babrak Karmal werd geïnstalleerd, werd een faliekante mislukking, uitlopend op een smadelijke aftocht in 1989. Daarmee was het pro-Moskou-bewind van Najibullah, die in 1986 Karmal was opge volgd, echter nog niet verdreven. Dat ge beurde pas drie jaar later, in 1992. De maarliefst vijftien islamitische facties die - veelal vanuit Pakistan en Iran - met elkaar hadden samengewerkt tegen de communis tische vijand, gingen vanaf dat moment met elkaar op de vuist. Uiteindelijk tekende zich een zeker even wicht af tussen de twee sterkste facties: de Hezb-i-Islami van de latere premier Gul- buddin Hekmatyar en de Jamiat-i-Islami van Burhanuddin Rabbani. VN-bemidde- ling leidde ertoe dat er op termijn een 're presentatief lichaam' zou moeten ontstaan in het land. De patstelling rond dat plan werd door de Taliban doorbroken. De opmars van de Taliban dreef de voor malige vijanden Rabbani (inmiddels presi dent) en Hekmatyar in eikaars armen. De 'studenten' beschuldigen Rabbani en Hek matyar van corruptie en noemen de twee 'criminelen'. Andersom worden de 'studen ten' voor handlangers van het buitenland - lees Pakistan - versleten. De partijen be vechten elkaar zoals ze dat vanoudsher de den, in een cultuur van krijgsheren die el kaar naar het leven staan omwille van de macht. Waar het conflict, althans volgens de Tali ban, werkelijk om draait is de mate van rechtlijnigheid in de islamitische leer. Als het aan de 'studenten' ligt, laat Afghanis tan zich meer dan het nu al doet leiden door de Koran. Vorige week nog liet de leiding een oekaze uitgaan waarin van ieder Tali- ban-lid wordt geëist dat hij een baard draagt. Vrouwen worden verplicht de alles- verhullende burqa te dragen en dienen zich te onthouden van 'alle uitingen van obsce niteit'. De Taliban vindt dat Afghanistan na 1992 te veel te lijden heeft gehad onder het gezag van de mujaheddin die in dat jaar de Sov jets op de vlucht deden slaan. In plaats van zich te bekommeren om de vele oorlógswe duwen en -wezen, hadden de mujaheddin vooral oog voor dure huizen en auto's. De Taliban-militie stelt daartegenover 'eer lijkheid, loyaliteit, vroomheid, discipline' en vooral volledige overgave aan Allah. In de dagelijks praktijk betekent dat een zich afwenden van de wereld, in het bijzon der het omringende buitenland. Het bete kent ook het einde van de enorme heroïne- productie in Afghanistan. De rust en orde in de gebieden die onder controle staan van de Taliban, zijn het gevolg van lijfstraffen, het afhakken van ledematen en doodstraf fen. De Taliban weet dat, als God het wil, voor Afghanistan een glorieuze toekomst weggelegd is. Wat dat betekent, wordt goed geïllustreerd door het lot van ex-president Najibullah, die gisteren in Kubul werd op gehangen. Gemakkelijk zal het Taliban-regime het echter niet krijgen. De laatste tientallen ja ren is het geen enkele heerser gelukt vrede te bewerkstelligen in het etnisch verdeelde land, zelfs de Sovjets niet. En hoewel op vrede hopende inwoners van Kabul de Tali ban gisteren verwelkomden, moet ook een groot deel van de bevolking weinig hebben van de extremistische opvattingen en prak tijken van de fundamentalisten. IN DRIE maanden tijd heeft de nieuwe Israëlische rege ring van Benjamin Netanya hu het in september 1993 be gonnen verzoeningsproces met de Palestijnen aan de rand van de afgrond ge bracht. De vrede, die de Oslo- akkoorden van toen moest brengen, is om zeep gebracht. is weer openlijke haat, er zijn aan beide kanten weer doden en gewonden en voor het eerst sinds e Zesdaagse Oorlog van 1967 njden er op de wegen weer Israë lische tanks. Oorlog heet het. 0°riog, in beperkte mate welis waar, maar met de opgelaaide emoties van de laatste dagen zon- ner uitzicht op een spoedig einde, bisteren verspreidde het vuur zich gevaarlijk naar het religieu- ilart van het conflict in het Midden-Oosten: de Tempelberg m Oost-Jeruzalem, waar de heili ge plaatsen van het jodendom en Mam staan. Hoe het incident 2Ich daar ontwikkelde, is niet eens zo belangrijk meer. Maar de eden zijn dat de Israëlische troe pen tijdens het islamitische vrij- agmiddaggebed het vuur op de alestijnen openden en dat er een K°°t aantal slachtoffers viel. et gevaar van de situatie is, dat e vijandelijkheden niet tot de Is- aélisch-Palestijnse confrontaties eperkt zullen blijven. Met de °riogsdreigingen vanuit Syrië Door Willy Werkman en het duidelijke ongenoegen in Egypte en Jordanië over de verre van buigzame politiek van de Is raëlische regering kan het front zich naar Israel's grenzen ver plaatsen. Gisteren al werd er bij Rafiah, op de grens tussen de Ga- za-strook en Egypte, vanuit Egyptisch grondgebied op de Is raëli's geschoten en hebben Is raëlische gevechtshelikopters het vuur beantwoord. Met hevige incidenten, niet alleen in de Palestijnse gebieden en in Oost- Jeruzalem, maar ook in Arabische woonwijken in Israël zelf, staat Israël nu onder inter nationale druk om de opening van de ondergrondse tunnel bij de Tempelberg - de directe aan leiding tot de recente spanningen - ongedaan te maken. Zelfs een aantal van Netanyahu's.ministers drong daar gisteren tijdens een uren durende regeringszitting op aan. Maar ondanks dit alles en on danks zelfs protestdemonstraties van duizenden Israëli's in Tel Aviv en Jeruzalem, heeft de pre mier niet willen buigen. De tun nel, waarvan de deuren gister middag dicht gingen vanwege de sjabbat, de joodse rustdag, gaan zondag - zo is aangekondigd - ge woon weer open. En zo is de vonk in het munitie depot van de frustraties beland. Voor de Palestijnen was de maat vol. Zonder uitzicht op vooruit gang in het vredesproces en hevig teleurgesteld in het bestuur van hun eigen leider gingen ze spon taan de straat op. Een situatie, die voor Arafat aan de ene kant een pijnlijk verlies van controle over zijn eigen onderdanen bete kende, maar die hem aan de an dere kant welkome politieke steun heeft opgeleverd. Zijn po pulariteit in de Gaza-strook en op de Westelijke Jordaanoever kan er alleen maar mee gegroeid zijn. En de sympathie van de bui tenwereld voor hem is er onge twijfeld mee toegenomen. De Israëlische premier, die - zo als hij zelf heeft toegegeven - de ontwikkelingen van de laatste dagen niet heeft voorzien, staat nu voor zijn eerste nationale cri sis. Hij heeft, sinds hij donder dagavond voortijdig van zijn reis naar Europa terugkeerde, naar stig geprobeerd een ontmoeting met Arafat tot stand te brengen. Maar de Palestijnse leider, die in middels al zijn vertrouwen in Netanyahu heeft verloren, wil al leen maar een topontmoeting in aanwezigheid van de Egyptische leider Moebarak. En die bemiddeling van buitenaf lijkt noodzakelijk. Want van de vredesdialoog, die zo moeilijk was opgebouwd, is vrijwel niets meer over. En snelle en concrete stappen zijn nodig om te redden wat er nog te redden valt. Een besluit bijvoor beeld om de stad Hebron, waar uit de Israëlische troepen zich al maanden geleden hadden moeten terugtrekken, snel te ontruimen. Een belofte om op korte termijn te beginnen met de verdere ont ruiming van de Westelijke Jor daanoever, zoals de Oslo-akkoor den vereisen. En een serieus be gin met onderhandelingen over de uiteindelijke politieke status van Jeruzalem, de toekomst van de joodse nederzettingen en de definitieve grenzen tussen Israël en de Palestijnse gebieden. Misschien wat te veel voor de po litieke overtuigingen van de Is raëlische premier, maar veel ma noeuvreerruimte heeft hij niet meer. Er staan nu Israëlische tanks, niet alleen op de Westelij ke Jordaanoever, maar ook bij de grens tussen Israël en de Gaza- strook. Er hangen gevechtsheli kopters in de lucht. Er staat niet meer, zoals in het verleden, een stenen gooiende massa, maar een gewapende Palestijnse troepen macht tegenover de Israëlische soldaten. En met de pijn, aan bei de kanten, om de doden en de ge wonden, kunnen de emoties van het Midden-Oosten niet zo mak kelijk meer bedaren. De opgelaaide emoties kunnen niet meer snel onder controle worden gebracht. foto reuter Spion Zuid-Afrika ontkent moord Palme Johannesburg - De voormalige Zuid-Afrikaanse superspion Craig Williamson heeft gisteren ontkend betrokken te zijn geweest bij de moord op de Zweedse premier Olof Palme in 1986. Ook het minis terie van Buitenlandse Zaken in Johannesburg liet weten niet over informatie te beschikken die de 'opmerkelijke beschuldiging' on derschrijft. De beschuldiging werd geuit door voormalig politiechef Eugene de Koek, die donderdag voor de rechtbank zei dat de moord op Palme onderdeel was van Long Reach, een door Williamson geleide opera tie van de Zuid-Afrikaanse militaire inlichtingendienst. Een Zweedse officier van justitie zei gisteren dat de beschuldiging van De Koek de oplossing van de moord dichterbij kan brengen. Duitse Bondsraad toch naar Berlijn Bonn - De Duitse Bondsraad - vergelijkbaar met de Eerst Kamer - verhuist nu toch naar Berlijn. Slechts drie van de zestien deelstaten stemden gisteren tegen de verhuizing: Noordrijn-Westfalen, Rijn land-Palts en Saarland. Met dit besluit komt de Bondsraad terug op de vijf jaar geleden genomen beslissing om in Bonn te blijven als de Bondsdag, de president, de kanselier en het gros van de ministe ries naar Berlijn verhuizen. Wel hield de Bondsraad in 1991 een slag om de arm: het besluit om niet naar Berlijn te gaan zou aan eventueel veranderdende omstandigheden of argumenten getoetst kunnen worden. Dat is nu gebeurd, vooral op aandringen van Bei eren. Indonesië sluit hoofdkantoor oppositie Jakarta - De Indonesische gemeentelijke autoriteiten hebben giste ren in Oost-Jakarta het nieuwe hoofdkwartier van de partij van op positieleidster Megawati Sukarnoputri gesloten. Het gaat om de jongste poging van de autoriteiten om de politieke activiteiten van de populaire Megawati in te dammen. Ambtenaren, begeleid door bewakers en agenten, ontruimden het gebouw van twee verdiepin gen. Op het moment dat zij binnenkwamen waren slechts enkele advocaten van de afgezette leidster van de Indonesische Democra tische Partij (PDI) in het gebouw aanwezig. De ontruiming van het kantoor verliep zonder geweld. Bob Dylan voorgedragen voor Nobelprijs Oslo - Fans van singer-songwriter Bob Dylan hebben een eerbied waardig instituut gevonden dat bereid is hun idool voor te dragen voor de Nobelprijs voor de literatuur van 1997. De tijden verander ren, zo zong Dylan begin jaren '60 al, maar toch kwam de voor dracht uit onverwachte hoek: het Virginia Military Institute (VMI), dat korte kapsels en gehoorzaamheid aan het gezag propageert. De fans maakten gisteren bekend dat ze het instituut voor hun plannen hadden weten te strikken. „Dylan heeft sinds begin jaren '60 in woord en muziek een bijna onbegrensd universum van kunst ge- creeerd," zegt Gordon Hall, hoogleraar kunst aan het VMI in de voordracht. Commissie wil hertelling stemmen Bosnië Sarajevo - De Bosnische electorale commissie heeft gisteren aanbe volen de stemmen die zijn uitgebracht bij de recente verkiezingen in het verdeelde land allemaal opnieuw te tellen. De met de verkie zingen belaste Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft dit bekendgemaakt. De verkiezingen in Bos nië op 14 september vloeiden voort uit de vredesakkoorden van Dayton (1995). Er werden zoveel stemmen uitgebracht dat al snel de verdenking van fraude opgang deed. Met de hertelling hoopt de commissie vast te stellen dat er iets is misgegaan bij het tellen, zon der dat daarbij verkiezingsfraude het oogmerk was. Strijd Sri Lanka eist 500 levens Colombo - Bij pogingen van Tamil-rebellen om de opmars van het regeringsleger in het noorden van Sri Lanka te stuiten zijn volgens legerwoordvoerders gisteren en eergisteren meer dan 500 mensen omgekomen. De wegen en velden rond de stad Kilinochchi liggen volgens legerwoordvoerders in de hoofdstad Colombo nog bezaaid met honderden lijken. De strijd kostte minstens 172 soldaten en 325 rebellen het leven. Het dodencijfer sinds zondag staat op 671. De berichten over het verloop van de strijd zijn zeer summier. Het is onduidelijk hoe diep het regeringsleger het gebied van de rebellen is binnengedrongen. De gevechten zijn de zwaarste sinds Tamil-re bellen in juli een legerkamp in Mullaittivu onder de voet liepen. Actie Europa tegen kinderporno Internet Brussel - De Europese ministers van Telecommunicatie hebben gisteren opdracht gegeven tot een onderzoek naar maatregelen om de verspreiding van kinderporno via Internet tegen te gaan. Een werkgroep van deskundigen moet onder meer nagaan welke tech nische mogelijkheden er zijn om de verspreiders van dit materiaal op te sporen. De ministers willen bovendien een gedragscode voor serviceproviders. De werkgroep moet eind november advies uit brengen. De Europese actie komt er op aandrang van België. Tijdens de bij eenkomst in Brussel zei een geëmotioneerde minister Elio di Rupo dat het risico groot is dat zich 'een enorme kinderporno-markt, ge voed door criminelen' via Internet ontwikkelt. Neufchateau (afp) - Het gerecht van de Belgische stad Neufchateau heeft gisteren de vrijlating bevolen van politie-in- specteur Georges Zicot. Hij zit sinds 25 augustus vast in ver band met de zaak-Dutroux. Dit is uit bronnen binnen de Bel gische justitie vernomen. Justitie arresteerde Zicot, inspecteur in Charleroi, formeel wegens medewerking aan autodiefstal en oplichting van verzekeringsmaat schappijen, een activiteit waaraan ook de bende van Mare Dutroux zich schuldig maakte. Kennelijk vermoedde de politie dat Zicot ook meer wist van de ontvoering van de ontvoering en misbruik van kin deren door Dutroux. Justitie vond voor die vermoedens echter tot dusver geen bewijzen. De politievakbonden beschuldigden minister van Binnenlandse Zaken VandeLanotte in het geval-Zicot eerder van machtsmisbruik. De ar restatie zou deel uitmaken van een complot door de Rijkswacht om de parketpolitie in diskrediet te brengen. Intussen heeft de gerechtelijke politie van Nijvel heeft in een woning van een crimineel eenzelfde type onderaardse cel ontdekt als waarin Dutroux ontvoerde meisjes opsloot. Het huis in Trazegnies, eigendom van Patrice Charbonnier, had de aandacht getrokken van agenten om dat de buitenmuren zijn uitgerust met camera's. De verborgen schuilplaats ziet eruit als de kerker in Marcinelle, waar Dutroux meisjes gevangen hield. Volgens het parket van Nijvel be staat er een relatie tussen Dutroux en Charbonnier, die gevangen zit wegens een overval op geldkoeriers: de twee criminelen kennen elkaar uit de gevangenis. (ADVERTENTIE) OPEN! tel. 0416-279269. Vrijdag koopavond. Volg de borden!

de Stem | 1996 | | pagina 5