cm Michael Jackson: niet van deze wereld Annemieke Verdoom in de keuken DE STEM Jef Rademakers als dichter even terug in Roosendaal Een duik in de smeltkroes van de moderne dansmuziek :EUR/VERHUIZER Drie concerten in Amsterdam van raadselachtige popster D1 i snel groeiende en onaf nis-intensieve laamstalig gebied, derzoek, planvorming en ïdheidszorg in de meest liepen: ar gestelde vragen door een dviesgroepen. er open organisatie- nstellingen, gemeenten en taan vacatures voor: i moeten kunnen uitvoeren ging geven aan de groep fementteam mogelijk. tding kan dragen voor de de contacten kan ■ring catieve vaardigheden ig en in teamverband ereed maken en calculeren. fiden elektrotechnische ommunicatie-installaties. in Exel en het opstellen van Ken van contacten met alisatie energie-techniek -ve vaardigheden eling dige, gevarieerde functie in een t en omvatten o.a. een ng, bedrijfsspaarregelingen llicitatiebrief met uitgebreide LID Gids SN CATERINGSERVICE [ES, ENTERTAINMENT ARTIESTENBURO iet begin in 1975 ontwikkeld isatie die jaarlijks honderden om een totaalpakket van Het bedrijf zelf heeft de idt zich in de markt door zijn e culinaire prestaties rmijn -inhoud: rgt het transport naar en van Katies. U laadt en lost ^n en draagt daarbij zorg voor te beladingswijze van het rtmiddel. Overige iheden bestaan uit het 5n bij de op- en afbouw van enten, «werkzaamheden, taakwerkzaamheden en klem jd. i-profiel: een groot roordelijkheidsgevoel. U bent J tegen hectische situaties en lexibel ten aanzien van len. .-eisen: in het bezit van een ursdiploma en een rijbewijs J heeft ervaring met het laden en van transportmiddelen. U m goede lichamelijke konditie eft een leeftijd tussen 20 en lassend salaris bij een fulltime n u zich herkent in het Pr0''e'j eschreven sollicitatiebrief me oor Ann Bouwma Michael Jackson, voor drie concerten in lederland, is zonder twijfel de meest idselachtige figuur uit de popgeschie- lenis. ,.Do you go to the bathroom?", eg een vrouwelijke fan hem een keer ■erhoeds, alsof ze niet kon geloven l'jthij echt een mens was. Jackson voel- je zich hevig gegeneerd. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1996 4930 AB 64. Juist zijn fans hebben hem al- tijd door dik en dun verde digd. Toen. hij in augustus 993 in opspraak kwam wegens .asbruik van kleine jongetjes, Kuurden zij brieven naar hun fa- ioriete blad om van zijn onschuld S|e getuigen. Michael Jackson een pedofiel? Na alle speculaties om trent zijn seksuele voorkeur en L ongelooflijke gerucht dat hij Lp zijn dertigste nog steeds ijtaagd was, leek de nieuwste [aantijging te bizar voor woorden. Vergeleken met nu zag Michael er lin de tijd van Thriller nog tame lijk gewoon en gezond uit. Pas na int ongeëvenaarde verkoop-suc- Lvan 42 miljoen exemplaren en lie navenante rijkdom begon hij Weidelijk zijn uiterlijk te veran deren, Zes neus-operaties, een tuiltje in de kin, getatoeëerde eye-liner en verdunde lippen ge- ten hem een onwezenlijk aan- Lien. Niet van deze wereld. Hij [speelt daar zelf graag op in door lach in een ruimte-capsule te pre senteren, zoals tijdens zijn huidi- [ge tournee. famachine Waaróm heeft Michael Jackson [van zijn mooie brede neus zo'n [afzichtelijk wipneusje laten ma ten? Wat gaat er schuil achter jjdat witte masker? Afgaande op de biografie van Christopher An dersen zou je haast gaan denken, dat Michael Jackson lijdt aan een Uderwaardigheidscomplex. fan het leuke kereltje, dat op zijn tweede het hele gezin liet lachen door zijn pirouettes op het ritme van de wasmachine, is weinig [lieer over. [Geboren op 29 augustus 1958 was [Michael het zevende kind van Joe lackson en Katherine Scruse. Uiteindelijk zou het gezin lackson uit negen kinderen be staan: Rebbie (1950), Jackie (1951), Tito (1953), Jermaine 9), La Toya (1956), Marlon 7), Randy (1961) en Janet 5), Ze woonden in een krap huis met twee slaapkamers, nota- aan de Jackson Street in Indiana. De kinderen wa ren gewend zij aan zij in stapel bedden te slapen, de kleintjes la gen op de bank in de huiskamer. Om het gezinsleven in goede ba ren te leiden, was er maar voor één persoon ruimte om de scepter te zwaaien. Dat was Papa Joe. Gitaar Vaker zwaaide hij echter met zijn broeksriem. Of met een lineaal of een klerenhanger. En als er niks anders in de buurt was, gebruikte Joe zijn vuisten. Een van de huis regels was, dat de kinderen niet met kameraadjes uit de buurt mochten spelen. Zelf was Joe ook altijd binnengehouden door zijn vader om de verderfelijke invloed van crimineel gedrag buiten te sluiten. Zolang Joe een dubbele baan had om voldoende inkomen te genereren, was de kans te wor den betrapt tamelijk gering. Ook al omdat Katherine graag een oogje toekneep. Maar op een dag kreeg Papa Joe een ingeving, die zijn hele leven en dat van de kinderen voorgoed veranderde. Hij vond zijn oude gitaar terug en gaf een van zijn baantjes op om te gaan bijverdie nen als muzikant. Met een stuk of vijf vrienden formeerde hij The Falcons. De huiskamer van de Jacksons deed dienst als oefen ruimte. Wreed Vanaf dat moment nam Joe de muzikale educatie van zijn kin deren ter hand, met dezelfde voortvarendheid als een legerlei der in een strafkamp. Elke avond werd er vier uur achter elkaar ge repeteerd en nooit was het goed genoeg. Hij oefende zijn macht niet alleen fysiek uit, maar ook psychologisch. „Jullie kunnen er niks van", was zijn vaste uit drukking. Michael vond hij 'lelijk en stom'. Joe drilde zijn kinderen alsof het zijn slaven waren, hun gehoorzaamheid was niet geba seerd op respect maar op angst. Vroeg of laat moest dat wel om slaan in haat'. Vroeg gebeurde dat niet, daar voor waren de kinderen mis schien te timide. Bovendien speelde Katherine, gesteund door haar geloof - ze was Jehova Ge tuige - altijd een verzoenende rol. En later, toen de Jacksons wereldberoemd waren, sloten ze de rijen als een front. Geen kwaad woord sijpelde naar bui ten, alleen La Toya heeft in haar memoires (1991) een paar confi denties gedaan over het wrede karakter van Joe. Motown „Het podium is mijn thuis", heeft Michael Jackson vaak gezegd. „Daar is het veilig. Ik heb er zo wat mijn hele leven doorgebracht en als het kon, zou ik er slapen." Maar zijn eerste schreden in de spotlights horen niet tot zijn bes te herinneringen. Om ervaring op te doen boekte Joe zijn kinderen in verlopeh striptenten, waar Mi chael tot groot vermaak van de gasten onder de tafels kroop om geld op te rapen. Hij werd aange moedigd om naar en vooral tus- Michael Jackson: „Het podium is mijn thuis. Daar is het veilig. sen de benen van de dames te loe ren, zodat er meer bankbiljetten op de vloer terecht zouden ko men. Na afloop sloot Joe de kin deren op in een hotel en ging zelf stappen met zijn pas verworven kennisjes. Het lang verwachte platencon tract met Motown- in 1968 bracht daar verandering in. Michael kreeg van baas Berry Gordy nie mand minder dan Diana Ross toegewezen als persoonlijke men tor, wat een levenslange fascina tie van zijn kant veroorzaakte. Bubbles Hayvenhurst noemden de Jackson het huis, dat ze in 1971 voor hun driekamer-woninkje verruilden. Het nieuwe onderko men bestond uit een hoofdge bouw met 22 kamers, een apart gasthuis, een zwembad en sport velden. En er was genoeg ruimte voor Michael om een dierentuin aan te leggen voor onder meer een boa constrictor, een kameel, een giraffe en een luipaard. Al leen de chimpansee Bubbles - een aap met een luier - genoot het voorrecht om als knuffel bij Michael in huis te mogen wonen. Op veertig minuten gaans van Los Angeles en omgeven door ho ge muren bood Hayvenhurst de ideale bescherming tegen opdrin gerige fans. Het paste tevens per fect in de isolatie-theorie van Pa pa Joe, die nu als manager ope reerde. Hoeveel wrok Michael ook tegen zijn vader koesterde, hij zou er uit angst voor een zaamheid tot de aanschaf van zijn eigen Neverland-ranch in 1988 blijven wonen. Bij gebrek aan een eigen kinder tijd creëerde Michael een fanta sie-wereld waarin kinderen de hoofdrol speelden. Hijzelf was het grootste kind. Zijn 'speciale vrienden' selecteerde hij uit audi ties en catalogi voor modellen. Een van de eersten was Emma nuel Lewis, beter bekend als Webster. Het twaalf-jarige telev- isie-sterrertje vergezelde hem bij de uitreiking van de Grammy's voor Thriller, terwijl Brooke Shields zijn andere hand vast hield. Aangemoedigd door zijn familie waande Brooke zich zo goed als verloofd met Michael, tot ze er achter kwam dat ze slechts als dekmantel voor de buitenwereld gold. Personeelsleden hebben la ter bevestigd, dat Michael 'bijna nooit alleen was. Een eindeloze stoet jongetjes tus sen zeven en elf werd het land goed binnengesmokkeld of soms door de ouders gebracht en gehaald. Na Webster liet Michael zijn oog vallen op Sean Lennon. Dagen lang zaten ze op zijn kamer en deden videospelletjes, hielden kussengevechten of bouwden hutten. Welk kind zou nu niet zo eindeloos met de beroemdste man van de wereld willen spelen? Uit verkoren te zijn door Michael Jackson! Kamermeid Blanca Francia trof hen 's ochtends vaak aan in het zelfde bed of in het bubbelbad. Maar ze stelde geen vragen. Nie mand stelde vragen. Mogelijke' bezorgdheid van de ouders werd bij voorbaat wegge nomen door de vrijgevigheid van Michael. Hij nam de kinderen mee uit winkelen en kocht voor duizenden dollars speelgoed. Ouders die in een middenstand- FOTO REUTERS wagen kwamen, vertrokken in een Rolls Royce. Ontucht Het sprookje van Michael Jackson veranderde op slag in een nachtmerrie, toen op 21 au gustus 1993 zo'n veertig politie wagens Neverland bezóchten met een bevel tot huiszoeking. Hoe had het zover kunnen komen? Michael was op dat moment on derweg niet zijn Dangerous-tour- nee en hoorde van zijn juridische adviseurs dat er een aanklacht tegen hem was ingediend wegens ontucht met kinderen. „Hoe kunnen ze mij dat aan doen?", jammerde hij, „iedereen weet toch hoeveel ik van kinde ren houd?" Eindelijk had tand arts Chandler de moed opgevat om zijn achterdocht professio neel te laten onderzoeken. Wat zijn zoontje Jordan te vertellen had, schokte de wereld: Michael had hem leren masturberen. Vitiligo Het zou een van de grootste schandaal-processen van de ja ren negentig worden. Behalve het in beslag genomen materiaal op Neverland werd ook Jackson zelf ondervraagd. Het meest pikante daarbij was wel, dat hij werd ge sommeerd zich uit te kleden voor video-opnamen van zijn lichaam. Jordan had namelijk in detail be schreven hoe Michael eruit zag: van boven wit, van onder bruin met vlekken. „Net een koe." Het gaf weer voedsel aan de spe culaties, dat Jackson zich in- smeerde met huidblekende cre- mes om er blanker uit te zien. Volgens La Toya was dat waar, ze had Michael zelfs gewaarschuwd dat er kankerverwekkende stof fen in kunnen zitten. Michael ontkende. Tegen Oprah Winfrey zei hij er trots op te zijn tot de zwarte Amerikanen te behoren, maar dat hij lijdt aan de pig mentziekte vitiligo. Later is be weerd, dat de politie-video bijna exact overeen kwam met de be schrijvingen van Jordan, maar de band zou de rechtzaal nooit halen. Faken Alleen een nog groter spektakels tuk kon de geruchten doen ver stommen. In dit licht bezien, lijkt zijn geheime huwelijk met Lisa Marie Presley op 26 mei 1994 haast een publiciteits-stunt. In één klap was hij van zijn pedofie le imago af en deed de wereld zuchten van opwinding. De twee grootste fortuinen uit de rock 'n' roll verenigd onder één dak! Het spraakmakende televisie-in terview met Diane Sawyer in de zomer van 1995 was voor de ge liefden een schot voor open doel. „Denken ze soms dat we dit alle maal faken?", vroeg Michael schijnbaar onthutst. „Ik bewon der hem enorm", zwijmelde Lisa, „ik ben verliefd op hem. En we slapen niet in aparte kamers, dankuwel." Inmiddels is ook dat sprookje over. Lisa is terug bij haar eerste man en twee kinderen alsof er nooit iets is gebeurd. Michael Jackson is nog steeds even on doorgrondelijk, bizar, controver sieel. Hij is nu in ons land, vol gens sommigen voor het laatst. Maar misschien is hij wel echt ontsterfelijk. Michael Jackson in de Amsterdam Arena, vanavond, maandag 30 september en woensdag 2 okto ber, 19 uur Goor Marcel Frost Landelijke bekendheid kreeg Anne mieke Verdoorn als de hoogblonde zuster Ingrid in Medisch Centrum Vest. Inmiddels is de actrice na een jjjdje Portugal een jaar terug in Ne derland. In de Veronica-soap Onder leg naar Morgen speelt zij de rol van Daarnaast waagt Verdoorn zich °P het vlak van presenteren: Tip Culi- Wir TV op RTL 4. We nemen plaats midden in het Amster- café Wildschut. Om ons heen sta- 'fflde mensen. „Ik had liever in een stil «rekje gezeten", zegt Annemieke. Helaas 18 er geen andere plek vrij ®'t interview is eigenlijk naar aanleiding w» ie vijfhonderdste Onderweg naar Morgen, maar jij presenteert sinds enkele "Wen opeens een kookprogramma. Dat !ou ^rge Henri Valcke toch doen? ■Klopt, maar dat ging opeens niet door. Ik no net presenteren hartstikke leuk, ik °n van koken. Ik vond mijzelf eigenlijk maal niet zo'n type hiervoor, het is iiets voor een man. Waarschijnlijk j? en ze nu gewoon een dom blondje no- °m de vragen te stellen. Zet er maar i,. r: 'lachte zij'. Ik kan mij er wel iets wage°"Ste^en' ie moe* 8ewoon heel vee^ m <~u^nair kijk je mee in de keuken u ie twee broers en zus Fagel, drie keu en jrootkeden. In de eerste aflevering viel warat rïe ^a9e^s vooral zenuwachtig Annemieke Verdoom: „Ik ben niet zo dromerii FOTO DIJKSTRA «Ja heel erg, maar ik ook, het is toch wel «y 6) mad t sino cWat ant*ers dan acteren. Maar later 6 net al stukken beter, iedereen wordt meer ontspannen.' Toch blijf ik het een vreemd gezicht vin den, topkoks die opeens sauzen uit een zakje van Honig maken. „Sponsors, hè, anders is zo'n programma geen haalbare kaart. Dat zit er gewoon aan vast. Daar hebben alle kookprogramma's mee te maken. Ik vind de nieuwe reeks met Cas Spijkers nu op SBS 6 trouwens ook heel aardig, vooral Simone Kleinsma doet het goed. Wat bij Tip zo leuk is, is dat je met een familie werkt, twee broers en een zus. Die hebben een hele eigen manier van met elkaar omgaan en zijn alledrie kanjers. Het gaat soms echt van: 'ja, maar jij' en 'nee, maar dat moet je zo doen'. Gewel dig.' Je hebt voor het werk van je man een tijd je in Portugal gewoond. Na je terugkeer mocht je meteen aanschuiven bij Onder weg naar Morgen. Geluk? „Ja, het was even bijkomen en weer door. Ik heb erg gemazzeld, moet ik zeggen. Je weet pas hoe lekker het is om te werken als je weer aan de slag gaat. Ik heb anderhalf jaar niet geacteerd. Ik hoop dan ook nog een tijdje in Onderweg te blijven zitten. Het wordt alleen maar spannender, de ver haallijnen gaan nog dieper in op de fami liebanden." Was 'Medisch Centrum West' de voorloper van de Nederlandse soap, die nu op drie te stations bijna tegelijkertijd wordt uitge zonden? „Absoluut. Ik weet nog dat toen wij ermee begonnen heel acterend Nederland er schande van sprak. Iedereen riep dat hij er niet eens als gastacteur in mee wilde doen. We hebben ze vervolgens nagenoeg alle maal gehad. Het hield het midden tussen soap en drama, zeg maar een tragische ko medie." Uiteindelijk zijn de meesten van jullie 'goed' terecht gekomen. Mare Klein Essink gewild acteur en presentator, Rob van Hulst schuimt voor SBS de wallen af, jij bent lekker bezig. „Voor Mare heb ik diep respect. Hij is met die Staatsloterij show zo voor de leeuwen gegooid. Ik zou dat nu nog niet durven, dat is me net een iets te grote uitdaging. Mis schien na wat meer ervaring. Maar ook als acteur is Mare erg getalenteerd. Ik heb ze ven jaar met hem gespeeld. Hij heeft heel wat in huis. Het is overigens een wereld van verschil, presenteren en acteren: de enige overeenkomst is dat het allebei wordt uitgezonden. Ik heb er geen moeite mee om die omschakeling te maken. Als ik presenteer, ben ik mezelf. Op de set van Onderweg speel ik mijn rol." Wat brengt de toekomst voor Annemieke Verdoorn? „Ik ben niet zo dromerig. Je moet wel een soort van doel hebben, maar dat is in mijn geval niet specifiek gericht op werk. Na tuurlijk kan ik zeggen dat ik dolgraag in een speelfilm wil spelen, maar voorlopig ben ik heel gelukkig met dat wat ik heb: leuk werk en gezond." Van onze verslaggever Roosendaal - Voordat Jef Rademakers in de jaren '60 zijn geboorteplaats Roos endaal verliet om in Amster dam en 't Gooi triomfen te gaan vieren, verdiende hij korte tijd zijn sporen als mi- crofonist bij wielerwedstrij den op het West-Brabantse platteland. Behalve een nimmer aflatende flux de bouche - een microfonist mag nooit om een woord verle gen zitten - heeft Rademakers aan deze kortstondige liefheb berij een voorkeur voor wieier- termen overgehouden. Nu hij in de nadagen van zijn carrière als tv-programmama- ker KlasgenotenPin Up Club) ook nog eens als dichter debu teert treft die wielerbeeld- spraak je direct. In de eerste twee gedichten is al sprake van Kermiskoers, peloton en ik zat weer diep vandaag. Jef Rademakers' debuut als dichter heet Koude kermis en wordt uitgegeven door uitgeve rij Het Verboden Rijk, gevestigd in Roosendaal. In deze zelfde plaats van herkomst, in schouwburg De Kring, wordt de bundel zondagavond aangebo den. De bundel bestaat uit 49 begrijpelijke versjes over leven en dood, die Jef Rademakers schrijft, wanneer hij 's nachts De jeugdige Jef Rademakers FOTO HET VERBODEN RIJK niet kan slapen of alleen thuis aan de keukentafel zit. Nu al ben ik ouder dan Paul van Ostaijen en John F. Kennedy ooit geweest zijn. Ik ben zo blij dat ik niet jong meer dood kan gaan Leven en dood, God en twijfel, seks en eenzaamheid, bitterheid en humor: het is duide lijk dat Jef Rademakers' helder verwoorde zwart gallige levensvisie ont leend is aan die van de schrijver met wie hij ze ven tv-uitzendingen maakte: Gerard Reve. „Mocht de dichter Ger ard Reve niet bestaan hebben, Jef Rademakers had hem uitgevonden in Koude kermis", zo be veelt de Vlaamse auteur Herman Brusselmans de bundel op het omslag aan. Rademakers kan niet met die' verwantschap zitten. „Men hoeft geen hoogle raar in de hedendaagse letterkunde te zijn om het Reviaanse karakter te herkennen. In menig opzicht ben ik schat plichtig aan Gerard Re ve," zegt Rademakers achterin de bundel. „Voordat een wijs neuzige recensent het doet stel ik liefst zelf die invloed vast." En hij besluit: „Er is slechts één Johan Cruyff, maar een trap van een ander kan ook hard aankomen." Aan het feestelijke programma zondagavond in schouwburg De Kring in Roosendaal werken de popdichter Bart Chabot en een concertpianiste mee. De avond begint om 20.30 uur.

de Stem | 1996 | | pagina 33