Bedenkingen 3,9% Straffe uitspraken Oemoemekoempoe Chemo-racekar Wachtende mannen In de bieten Loslopend HE JA, DAT KEN I Schuifdeur DIE GAOT NIE LANK NIEMER TREKKEN DEENK'K! ZEELAND C4 sen onmogelijkheid jaar het tegendeel 'de volgens lerde traditie 400 man eigen personeel. m met kijkwoning eidsweg vrijdag 09.00-18.00 uur 00-17.00 uur PASTORIEDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PC-KERKDIENSTEN SPTEMBER 1996 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1996 jblijvend onze uitgebreide aan of maak een afspraak ran onze vertegenwoordigers. ïnteresseerd in uw >uwmethode. Daarom wens ik uw brochure te ontvangen: "1 Woonpl,: m grond/geen grond informatie: ct./pm). Of Labobank bij Rente vanaf (Eff. rente 4,1%) ïeekadviseur van de r je er niet alleen voor. ER ZIJN vele uitdrukkingen die te pas en te onpas gebruikt wor den. Grappig wordt het als deze verknipt worden of door elkaar gehusseld. Zo hoorde ik ooit ie mand beweren dat de paddestoe len met bakken uit de hemel vie len, om aan te geven dat iets heel snel ging. Blijkbaar had de over vloedige regen de inhoud van haar grijze cellen opgefrist. In een gesprek kun je dergelijke li teraire dwalingen rechtzetten, maar aan de telefoon is dat moei lijker. Deze week kreeg ik van een kennis te horen dat ze met twee koppen aan de telefoon zat. De twee petten waren onder de stoel geschoffeld en een rode kop was door de telefoonhoorn niet te zien. Nog bonter maakte het de man die een uitleg gaf over begrafenissen. Hij gaf de voor keur aan een 'ter aarde bestel ling' want cremeren....nee...door ben ik van genezendJV) Éls*1 '"R^ftliy^Ct'ty"'"' air I i HET IS natuurlijk geen alle daagse naam: het Finse staalbe drijf Outokumpu Steel Proces sing dat enkele jaren geleden op het industriegebied De Axelse Vlakte neerstreek. Dus ligt een verspreking of verschrijving al gauw op de loer. Maar van B en ff van Sas van Gent, die altijd HET LEVEN biedt voor- en te genspoed, en soms ook ergernis. Deze laatste gemoedstoestand overmande in Terneuzen een jongeman van respectabele leng te. Met wie dus in een tijd van computers en afstandsbedienin gen niet altijd rekening wordt gehouden, zo ondervond hij op het moment dat hij via een auto matische deur een winkelcen trum, waarin een grootgrutter is gevestigd, wilde binnengaan. In gedachten liep hij door, de schuifdeuren stonden open, dus dat was handig. Maar op het mo ment dat hij zijn hoofd tussen de deur had schoven ze dicht. Paf! Al zijn gedachten door elkaar ge schud en meteen weer met beide, lange benen op de wereld. Bij de afstelling van de schuifdeur was kennelijk meer rekening gehou den met de ondermaatse dan de bovenmaatse mens. Dat komt er nou van als je altijd maar op de kleintjes let. de mond vol hebben over hoe zeer zij het bedrijfsleven koeste ren, mag toch wel wat meer zorgvuldigheid worden ver wacht. In een beknopt voorstel aan de raad waarin het college vraagt de beslissingstermijn over de aanvraag voor een fabrieksuit- breiding met dertien weken te verdagen, schrijven B en W de naam van het Finse bedrijf op twee verschillende manieren fout: Outukumpu en Outuku- mou. i Voor alle duidelijkheid, het moet zijn: Outokumpu op de Axelse Vlakte, in het beheersge bied van het havenschap Ter- neuzen, en op grondgebied van de gemeente Sas van Gent met Westdorpe als postadres.(FD) Het levert een opmerkelijk plaatje in het vlakke Zeeuws-Vlaamse landschap, zo in de buurt van het gehucht Nummer Een onder Breskens. Een land 'bezaaid' met tientallen zakken, netjes in het gelid. Het gaat om een proefperceel van de teelt van suikerbieten: welk ras heeft de meeste op brengst, het hoogste suikergehalte, de minste tarra? foto camile schelstraete VAN tijd tot tijd duiken in de Hulster gemeenteraad vragen op over de snelheid waarmee de chemokar zich door de gemeen te spoedt. Deze week was het de beurt aan raadslid P. Steijaert om zijn be klag te doen. „Voordat je met je spullen bui ten staat, is de chemokar alweer twee straten verder," betoogde hij. De ervaringen van het raadslid zijn echter heel anders dan die van wethouder G. van de Voorde. „Een paar keer per jaar hoor ik die kritiek. Maar het is wel gek. Als-ie bij mij door de straat komt, rijdt-ie stapvoets voorbij. Ik moet er ge woon op staan wachten." Blijk baar weet de bestuurder uitste kend wanneer hij het gaspedaal wel of niet dieper kan intrap- pen.(EV) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse edi tie van dagblad De Stem. Bij dragen deze week van Jea- nette Vergouwen, Cees Maas, Eugene Verstraeten, Camile Schelstraete en Wim Kooijman. De redactie stelt reacties op prijs. Geen ano nieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetens waardigheden, op- of aan merkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Boeren, burgers en buitenlui opgepast. Het ambtelijk volk heeft weer wat gevonden om u zand in de ogen te strooien en het heet 'bedenkingen'. Dat woord kom je tegenwoordig op vallend vaak tegen in persbe richten en rubrieken van ge meenten, waterschappen, rijk, provincie en hopelijk niet in de krant. Want het woord beden kingen zoals dat in ambtelijke zin gebruikt wordt, dekt de la ding niet en dat is nu precies wat veel bestuurders goed uit komt. Bedenkingen zijn de bezwaren van vroeger. Iemand die be zwaar maakt tegen een over heidsbesluit heeft nu, zo heet het, een bedenking ingediend. Het is een eufemisme, het klinkt wat zachter, wat aangenamer dan dat rauwe bezwaar. Het zijn dezelfde lieden die het slo pen van huizen en het gedwon gen verhuizen van de bewoners 'amoveren' noemen. Bedenkin gen. Zo probeert men de schijn te wekken dat de burgers geen bezwaar maken tegen de lieve overheid, nee ze zijn zelfs zo po sitief dat ze meedenken! Flau wekul. Ambtelijke voorlichters verdedigen het gebruik van het woord door te stellen dat er een wetgeving is veranderd. Daar door moet de overheid nog meer op haar woordgebruik letten om geen schadeclaims op te lopen. Bedenkingen is dan als woord juridisch veiliger dan bezwaren. Voor een deel hebben die voor lichters gelijk. Het is juridisch veiliger voor hen. Maar of de overheid hiermee communica tiever wordt, dat is zeer beden- kelijk.(CM) *En de grote mensen, die zoeken vast de eieren... foto camile schelstraete Het fenomeen waarvan ik ver wachtte dat het in de jaren ne gentig zou verdwijnen, blijft tot mijn stomme verbazing bestaan: wachtende mannen in gepar keerde auto's. Ik vraag me altijd af wat dat toch voor mannen zijn die een krantje zitten te lezen voor de Hulsterse apotheek of naar een muziekje luisteren op het par keerterrein van de Oostburgse supermarkt. Wat zijn hun beweegredenen, wat drijft hen? Hoewel ik het wel eens heb overwogen, heb ik zo'n man nog nooit durven storen. Het liefst zou ik hem ronduit vragen wat hem beweegt zijn tijd te verdoen in een auto die geen kilometer vooruit komt. Wat mij betreft, blijft het dus giswerk. Bewaken deze mannen hun echtgenotes alsof we weer in de Middeleeuwen leven en verlie zen zij hen toch uit het oog? Of zou het overbezorgdheid zijn die hen dwingt hun vrouwtjes over al heen te begeleiden? Dat zijn zo van die vragen die door mijn hoofd spoken als ik weer eens een man betrap die in zijn auto een shagje rookt vóór de Axelse bibliotheek, in plaats van binnen tussen de boeken en tijdschriften te snuffelen. Leest die man zelf niet of vertrouwt hij op de nimmer falende smaak van zijn eega waar het zijn eigen leesvoer aangaat? En zijn vrouw? Wat bezielt haar anno 1996 om zich te laten rij den? Is zij inmiddels nog niet geëmancipeerd of is die bewe ging ongemerkt aan haar voor bij gegaan? Het zou natuurlijk kunnen dat de vrouw alleen maar gemakzuchtig is en zelf niet de moeite wil doen een rij bewijs te halen. In dat geval is het mannenmisbruik en dat ta boe dient onmiddellijk openge broken te worden. Het is echter ook mogelijk dat zij haar man op een bijzonder geraffineerde manier aan zich probeert te bin den, waarbij zij hem het gevoel geeft dat hij onmisbaar is. Dat zou bijzonder slim van haar zijn. Want met een man voorzien van een opgepept ego kun je, volgens mij, alle kanten uit! Zo ziet U, er zijn legio mogelijk heden: wat te denken van de man die zijn vrouw verbiedt(l) zijn auto te besturen! En dan zijn er ook altijd nog van die mannen die je - wijs geworden door ervaring - gewoon maar het liefst zo dicht mogelijk bij je in de buurt houdt, maar die je met geen stok de winkel in krijgt. Ervan uitgaande dat deze laatstgenoemde reden niet voor alle gesignaleerde mannen tus sen Cadzand en Heikant geldt, ligt de conclusie voor de hand: sleur! Er wordt niet meer over nage dacht. Voor een heleboel man nen is het een ingesleten ge woonte in het vastgestelde weekprogramma, ontstaan tij dens de lange huwelijksjaren. De vertrouwde mededeling op vrijdagmiddag - 'Pa, we gaan om boodschappen' - zet bij hem hetjarenlang getrainde mechanisme in gang. Hij pakt braaf zijn krantje en haalt de autosleutels tevoor schijn, terwijl zij nog moddert met het boodschappenlijstje. En uiteindelijk is zij wijs als ze hem in ere houdt, want een sterke arm is buitengewoon handig nu de service van de moderne krui denier niet verder reikt dan de kassabon. En ja, wat ik eigenlijk nog erger vind dan een wachtende man in de auto, is een man die in de su permarkt achter het karretje loopt, maar daar zelf niets in mag leggen! 0p*tee (Acut dc Ze zag t'r slecht uit en t'was net oft'r geen beetjen fut niemer in zat. En anders mag z'r zijn zille; k'èn al eel wa min'dre in mijn anden g'ad. 'n Lekker fijn deenksken, zo geen karrepjèrd zo agg'r zo veel ziet vandaog d'n dag, nee, alles net van zouten, eel opgeruimd en op eur wezen alt n'n blaien lach. Daor was weinug meer van over: 't leven wast'r uit; zo aoi'k ze nog nooit nie gezien. „Stroopt'r wa d'op?" vroog'k. „Ouwen vent of ijj' zelf iets onder de lejen messchien?" »Nie echt," zeese, „agge ziek zijn of zo bedoel, maor t'val nie mee moeder te zijn." «Alia meisen," zeej'k, „wagge zeg! Gij mee ouw twee kinderkes. En ze zijn nog zo klein. Of klein, tien, twaolf jaor wet'k en ge weet wat tiene mens gezeed èt van ze leven: De kleintjes trappen op ouw kleed, de grote op t'art'; ze keun ook veel aoregeid geven an ze nog maor zo oud zijn. Deenkte da't in onze tijd ammel zo gemakkeluk ging? 1 Was wel anders, maor ook toen aoide tussen ouwers en kinders wel 's wat strubbeling! Ze wouwen mee kapotte sleuren lopen, nog te slecht om weg te neuken meestal. Ze lieten ulder aor groeien; a d't's ne keer waoter raoktegen wast puur bij toeval. Ze vreejen vanaf ulder twaolf jaor en ge kreeg toen die druks en ammel da grief. Was wellicht wa beter as nou, toch kreeg'mt ook echt nie aon de leegsten tarief." t Is messchien waor wagge zeg oor, maor agge gulder iets tegen ne kleijongen zee, nan luisterden ij in elk geval, ik zeg nie dattij 't dan ook altijd deej, ®aor wa d'is nou tegenwoordug 't geval: dan z't nie doen daor zit'k al niemer mee, ma°r z'oren ou nog nie eens nie lullen, ze luisteren nie, en daor kank nie tegen Free! Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken: OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Ruyloft, Graauw, tel. 0114- 635272. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. Waterschoot, tel. 0115- 491990 (bgg. Ziekenhuis Oost burg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. Eggermont, tel. 0115- 451882 of 0115-688000. A':s> WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond. 11 u. Verrezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Zaterdag 28 september ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. ds. J. Engelgeer. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. ds. R. de Raad. Vlissingen ('t Anker) 9 u. ds. R. de Raad. Zondag 29 september HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. Valk. Axel: 10 u. ds. Koelman. 17 u. ds. Reinders. Biervliet: dienst te Hoofdplaat. Breskens: 9.30 u. ds. Leent- faar-v.d. Brug (HA). Cadzand: dienst voor de gehele comb, in Sint Anna ter Muiden. Groede: 9.30 u. ds. v. Andel. Hoek: 10 u. ds. v.d. Maas. 19 u. ds. Blokland. Hontenisse: 9.30 u. dhr. Ketelaar. Hoofdplaat: 10 u. ds. J. v.d. Schee. Hulst: 11 u. dhr. Ketelaar. Nieuwvliet: 10 u. ds. Hoogen- doorn. Oostburg: 10 u. ds. v. Duinen. Retranchement: dienst voor de gehele comb, in Sint Anna ter Muiden. Sas van Gent: 10 u. ds. Reyn. Schoondijke: 9.30 u. ds. Blok land. Sint Anna ter Muiden: 10 u. ds. Boersma Sint Kruis: 9 u. ds. Valk Sluis: dienst voor de gehele comb, in Sint Anna ter Muiden. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. Bosch. 19 u. ds. Klap. (Op- standingskerk): 9 u. dhr. Kruide nier. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. Stap. (Verpleeghuis 'Ter Schorre'): 10.30 u. ds. Waste- rval. Waterlandkerkje: 11 u. ds. v. An del Ijzendijke: dienst te Hoofdplaat. Zaamslag: 10 u. ds. Reinders. KERK- GEREFORMEERDE DIENSTEN Axel: 10 u. ds. A. Poope te 's-Her- togenbosch, 17 u. ds. H. Reiners te Zaamslag. Terneuzen: (Opstandingskerk) 10.30 u. ds. A. Klap, 16 u. Vesper dienst. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. A. de Hullu. Hoek: 9.30 u. en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 9. 30 u. ds. P. Storm, 15 u. ds. L. Leeftink. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leeftink, 15 u. ds. P. Storm. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. B. Krol. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9.30 u. ds. K. Kruithof te Yerseke. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. K. Kruit hof. Retranchement: 10 u. ds. G. van de Wetering. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: (Jaarlijkse Doopge- zinde Buitendag) 10 u. Doopsge zinde kerk, voorgangers me vrouw C. Rezelman en dhr. Tj. Postma. CHRISTEN GEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (Den Hoekzak) 10 u. dhr. J. de Jager. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St. Baafskerk), 10.30 u. ds. H. Valk. Oostburg: (Ned. herv. kerk), 10 u. ds. C. van Duinen. Oostburg: (Gereformeerde kerk) 10 u. mevrouw C. Don te Delft. Aflevering 479 Ja hier is wel een nonnetje Maar zij komt er voor u niet uit. Zij is er de Heer gaan dienen Zij is er des Heren bruid En zij komt er voor u niet uit. Als gij haar niet Iaat komen Sprak deze boze guit Zal ik 't klooster in brand gaan steken Met zwavel en met kruit En dan zal zij er komen uit. Toen 't klooster stond in volle vlam Kwam 't nonnetje voor hem staan. Met opgestroopte mouwen Haar nonnenkleed had zij aan. En zo kwam zij voor hem staan. Zij sprak meneer stout ruitertje Wat doet gij mij ten schand Want laatst toen ik u dien trouwring bood Toen weigerde gij mij de hand Ga en vertrek maar uit mijn land. De ruiter keerde zich omme En sprak geen enkel woord. Maar toen hij aan 't fonteintje kwam Schoot hij er zichzelve dood. Hij lag verslagen, ja hij lag dood. En 't was op een donderdagmorgen Toen 't nonnetje halen moest brood Maar toen zij aan de fonteine kwam Vond zij er haar zoetelief dood Hij lag verslagen, ja hij was dood. Zij sprak meneer stout ruitertje Is dat terwille van mij? Dan zal ik u laten begraven Hier onder die rozemarijn Al waar die stoute ruitertjes zijn. Dan zal ik bloempjes plukken En strooien die op uw graf. Dan zal ik tampjes (ook wel: tulpjes) planten Tot aan de jongste dag Alwaar ik eens mijn zoetelief zag. Pegam. WÊÈ

de Stem | 1996 | | pagina 27