Samen Beter moet subsidie krijgen Idealisme drijfveer voor overname van Ter Walle Droogte voor libellen problematisch TERHOUT V40 aanwezig CAI ans POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Concert met twee gezichten Kerk Zuidzande krijgt 'waardige bestemming' '4438. maandag gesloten) NGEN VAN ÏERS MAES N.V.: 1EN EEN END AANGENAME N UW LEVEN deStem ZEELAND C3 College Oostburg krijgt wind van voren van commissieleden Welzijn Verrassingen Rommelmarkt De Eikelaar CAPPENDIJK AUTO'S is niet komen, maar ontvang graag documentatie van Noordzee Residence 'upon in een gefrankeerde envelop naar: kelaardt'j, Postbus 48, iiddelburg, of fax: 0118-Ó24Ó01. nt@zeelandnet. nl. COUPON i aam s 4hpw3A teaflsrl Bart Boeren Binnenhuis-archiled aat en in de an deze bank 'eleoerd i. il naar s, met een me keuze uit een prachtige collectie lessineerde stoffen, in warme euren, voorzien van unieke fbeeldingen. Exclusieve zitmode met een optimaal zitcomfort. U hoeft niet bang te zijn om een verkeerde stap te zetten. Want met een bank uit de collectie van Victor Boeren Oosterhout, voelt u zich lekker in uw eigen ritme! Tot ziens in Oosterhout! n-Xi IGEN steeds te bezichtigen woningen voor elk budget vanaf incl. B.T.W. id van architectuur ouw is mogelijk, ruime doe- gelijkheden \zuinige woningen ouwtijd -2*4- STAD: ond in optie/eigendom te ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1996 ïan onze verslaggever Oostburg - Patiëntenvereni- «jng Samen Beter kan van een «eerderheid van de raad Oostburg een subsidie tege moet zien in de kosten die zijn gemaakt voor een informatie avond over de toekomst van jet Antoniusziekenhuis. pie avond op 22 augustus in Den Hoekzak werd massaal bezocht leidde tot oprichting van de stichting 'Ziekenhuis Antonius moet blijven'. get uitzondering van het college jelf en de CDA-fraetie willen WD, PvdA en Dorpsbelangen en Toerisme (D en T) de gevraagde subsidie van rond 670 gulden verlenen. De provincie had al eerder dui zend gulden toegezegd. Volgens het college, hierin ge steund door het CDA, ging het hier om een belangenvereniging die niet voor geldelijke steun in aanmerking komt. Bovendien was de stichting veel te rumoerig en werkte het aan de weg timme ren alleen maar contraproduc tief. Het college heeft er zich dan ook altijd verre van gehouden. Hoe een flink deel van de West- Zeeuws-Vlaamse bevolking en een meerderheid in de raad denkt over de inspanning van het Oost- burgse college om het Antonius ziekenhuis in stand te houden bleek gisteren tijdens een verga dering van de commissie Welzijn. Stichtingsvoorzitter A. Ooster ling van Samen Beter verweet het college in een ivoren toren te zit ten en geluiden uit de samenle ving, waarin de ongerustheid over het voortbestaan van het ziekenhuis luid doorklinkt, stel selmatig te negeren. „Iedereen in West-Zeeuws-Vlaanderen weet wat er aan de hand is. Het zie kenhuis wordt uitgekleed, geen 24-uurszorg, na vijven alles naar Terneuzen," zei Oosterling Commissielid J. Wielakker (Pv dA) verweet het college de zaak alsmaar gesust te hebben met de mededelingen dat uit overleg met het ziekenhuisbestuur niet bleek dat er iets aan de hand was. „Ja renlang wordt het ziekenhuis uit gehold, D en T en PvdA hebben u hierop herhaaldelijk gewezen. Signalen uit de bevolking werden door u niet opgevangen. Pas na het laatste overleg met het zie kenhuisbestuur begint het colle ge onraad te ruiken terwijl er al jarenlang onrust onder de bevol king heerst. En nu er een initia tief wordt ondernomen om die onrust te kanaliseren vind ik dat wij daar als gemeente achter moeten staan. De gevraagde sub sidie moet verleend worden." Hierbij sloten D en T en VVD zich aan. Kritische geluiden gingen er vervolgens richting wethouder Bolijn. Haar partij, D en T, heeft zich altijd ingezet voor het zie kenhuis. „Het verwondert mij dat er geen minderheidsstandpunt binnen het college is," merkte Wielakker op. „Ze zal haar reden hebben," reageerde H van der Weegen (D en T), die vond dat de ze wethouder in gebreke was ge bleven. De laatste verwonderde er zich ook over dat het college met het voorstel om niet te beta len, naar de raad kwam. „U weet dat dit geen kans van slagen heeft." Wethouder L. Cuelenaere wees op de principiële kant voor het college. „Er wordt momenteel door een commissie van wijze mannen gestudeerd op de situatie en dat rapport moeten we eerst afwachten. Bovendien gaat het hier om een belangenvereniging en die worden per definitie niet gesubsidieerd. Trouwens wat hebben al die acties van afgelo pen jaren bereikt?" Cueienaere vond wel dat het college mis schien te weinig naar buiten had gebracht over haar activiteiten met betrekking tot het behoud van het ziekenhuis. „In ieder ge- vaal nooit dat er zorgelijke ont wikkelingen waren," schamperde Wielakker. Van onze verslaggever Biervliet - Natuurlijk, de schoorsteen moet roken. Daarom zou het wenselijk zijn ja: er voor het eind van het jaar nog wat meer bewoners een appartementje huurden. Haar de idealistisch getinte motieven van Marinus en Ag nes van de Graaff uit Nieuw- land om verzorgingstehuis Ter Walle in Biervliet over te ne men van de Verening Protes tantse Ouderenzorg zijn puur. ,We moeten er niet rijk van wor- Jen," zegt Marinus. Gisteren stelde hij zich met zijn vrouw Ag nes (beiden hebben een verpleeg kundige achtergrond) en doch ters Annemijn en Lotte voor aan de resterende zeven bewoners m het voormalige bejaardente huis dat voortaan de naam woon complex Annelot ter Walle draagt. Het complex beschikt over twintig twee- en twintig één persoonskamers. Onvrede De keus voor Ter Walle is ge groeid uit onvrede met de huidige gezondheidszorg. „Het is alle maal te groot en log en er is een zekere desinteresse te bespeuren de directe patiëntenzorg. Zorg opmaat spreekt mij aan, alleen is er nog een lange weg te gaan. Met oame bureaucratie dreigt een verlammende werking te krijgen even snel wat voor iemand re gelen, zodat deze weer zelf verder Het plan kreeg jaren geleden voor het eerst vorm toen Marinus met zijn broer, die voorzitter is van de VPO, wat stoeide met de gedach te een eigen bejaardentehuis te beginnen. Een jaar geleden kwam Marinus erop terug en onder zocht serieus de mogelijkheid het Ter Wallecomplex privé te kun nen voortzetten. Dat bleek niet haalbaar. De gedachte liet hem echter niet los. Bovendien was hij stiekem van Ter Walle gaan hou den. Daarop volgde een onder zoekje om te zien of het misschien mogelijk was Ter Walle ais een beschermd woonproject voort te zetten. Dat avontuur durfden hij en zijn vrouw wel aan. Zijn eerste daad is het aanstellen van een huismeester die 24 uur per dag bereikbaar is en een vraagbaak voor de bewoners wordt. Zelf komen ze voorlopig alleen nog maar de weekends naar Zeeuws-Vlaanderen, Mari nus heeft nog een baan in Utrecht. Maar zodra het huis wat voller is en er meer zekerheid on- staat verhuist Van de Graaff met zijn gezin naar Biervliet. Van de Graaff denkt het tehuis op een losse manier te kunnen runnen. Niet al te veel regels. Be langrijk is dat de mensen zich er veilig voelen. Hij lanceerde giste ren een paar van zijn denkwijzen waaronder het gezamenlijk aan schaffen van een auto voor alle bewoners. Hij en Agnes houden een keer per maand een verpleeg kundig spreekuur om in te kun nen schatten of er zorg voor een bewoner geregeld moet worden. Een keer in de drie maanden is er bewonersoverleg. Het echtpaar werd gisteren ge confronteerd met de bezorgdheid van de gemeenteraadsfractie van de PvdA in Terneuzen. Die partij is bang dat de overname door de Van de Graaff's het einde bete kent van de kansen om van Ter Walle een woonzorgcomplex te maken. Annelot ter Walle levert namelijk geen medische zorg. De PvdA vindt de combinatie van wonen en zorg de meest ideale woon vorm voor ouderen. Die kansen zijn volgens Van de Graaff echter nog volop aanwe zig. Binnenkort volgt een tweede gesprek met wethouder A. Stahl om de haalbaarheid daarvan te onderzoeken. De familie Van de Graaff wordt door een bewoonster van Ter Walle getracteerd op taart. FOTO WIM KOOYMAN boor Luden Calle AL EERDER DIT jaar schreven we in deze rubriek over libellen. Een aantal opvallende verschui vingen in het voorkomen van deze schitterende insecten geeft aanleiding om hier nog eens op terug te komen. De uitzonderlij ke droogte in 1995 en 1996 was voor libellen een lelijke streep door de rekening. Veel drink putten, die normaal een ge schikte voortplantingsbiotoop vormen, vielen in de loop van de zomer van 1996 geheel droog, waardoor de larven, die in het water leven, stierven. veel andere putten bleef slechts en laagje water staan, dat dan vervolgens door de zon keel sterk opwarmde. Vaak ging dat dan gepaard met een sterke algengroei. Daardoor ook stierf veel van het leven in de drink putten. Een aantal putten uit bijvoorbeeld de Groesse Duin- 'K waar normaal een hele waslijst aan libellen rondvloog, lag er deze zomer verlaten bij. Het water in de Kriekeputten bij Clinge was ook tot ongeken de laagte gezakt. Hier traden eveneens sterke algengroei en vertroebeling van het water op. Het water van een van deputten aan de Blomweg was even groen als een portie ouderwets stevige erwtensoep. In vergelijking met voorgaande jaren vlogen er in 1996 in Zeeuws-Vlaanderen veel minder blauwe glazenma kers. Is er hier een verband met droogte? Goede resultaten Toch waren er gelukkig ook voorbeelden van hele goede drinkputten, waar in 1996 volop voortplanting plaatsvond. Het is aardig om de beste waterputten (®is met elkaar te vergelijken, hijken we naar het totaal aantal oorten libellen per drinkput, an is voor 1996 recordhouder ,e drinkput van de familie van 8 ®s aller bekende Axelse ethouder Co van Schaik. '1 zijn put op Spui werden bin nen één week tijd de bloedrode- bruinrode-, steenrode- en geel- vlekheidelibel, de azuurwater juffer, het lantaarntje, de paar denbijter, houtpantserjuffer, gewone pantserjuffer en rood- ooglibellen waargenomen. Daarnaast waarschijnlijk ook nog de zwarte heidelibel. Dat zijn elf soorten! Een goede tweede plaats voor de waterput aan de Ellestraat te Heikant, waar binnen één uur tijd wel acht soorten werden vastge steld. Vergelijken we deze twee putten met elkaar dan zien we een aantal opvallende overeen komsten. De putten zijn beide tamelijk groot en bevatten ook diepere delen, zodat deze tijdens de aanhoudende droogte toch steeds water bevatten. Verder valt op dat ze ewn goed ontwik kelde watervegetatie hebben, zo ongeveer half volgegroeid. Als laatste mag vermeld worden dat beide putten enkele jaren gele den aangelegd werden door Stichting Landschapsbeheer Zeeland. De zomer van 1996 had ook en kele ongekende verrassingen in petto. Zo was er de waarneming van een mannetje groene gla zenmaker bij de Zuigput achter de spaarbekkens in De Braak man. Hoogst opmerkelijk want de dichtstbijzijnde populatie van deze soort, voor zover be kend, zit in het Zuid-Hollandse plassengebied. Op dezelfde plaats werd een mannetje van de vuurlibel gezien. Een soort die vanuit Zuid-Europa lang zaam naar het noorden oprukt. In 1993 en 1994 was er een klei ne populatie in Zeeuws-Vlaan deren. Die werd echter ver stoord, zodat er in 1995 geen meer werd gezien. Dan nu op nieuw zo'n waarneming. Gezien het gedrag dat dit dier vertoon de gaat het hier vermoedelijk om een zwervend exemplaar. Nog was het niet gedaan. Half augustus was er dan plotseling een invasie van de zwervende heidelibel. Een prachtig rood beest met blauwe oogonderzij den. Dit dier komt eveneens uit het zuiden. Op drie verschillen de plaatsem werden verschillen de exemplaren gezien. Dat is eveneens uitzonderlijk. Sinds 1950 zijn er slechts enkele waar nemingen in ons land. Is er een aantal soorten dat het knap moeilijk heeft, in 1996 was er ook een soort die opmerkelijk talrijk was: de watersnuffel. Het is een klein blauwgekleurd beest dat vaak vlak boven het wateroppervlakte vliegt. Bij diezelde Zuigput vloog in au gustus een aantal van naar schatting wel ruim 2000 exem plaren. Heidelibel. FOTO LUCIEN CALLE Van onze verslaggever Zuidzande - Deze week is het al geruime tijd leegstaande Ne derlands hervormde kerkgebouw in Zuidzande verkocht aan J. den Doelder uit Axel. De nieuwe eigenaar weet nog niet wat hij met het pand gaat doen, maar zegt zich te gaan houden aan de afspraak in de koopover eenkomst dat het gebouw een 'waardige bestemming' krijgt. Den Doelder denkt aan een of an dere vorm van bewonen in com binatie met bijvoorbeeld een on derkomen voor een antiquair of iets dergelijks. „Donderdag ga ik met een architect de zaak bekij ken." Inmiddels heeft Den Doelder de gemeente ook gevraagd het plein tje tussen de kerk en de consisto rie -waarin thans de peuter speelzaal zit - te mogen aanko pen. Tijdens de gistermiddag ge houden vergadering van de com missie Financiën vroeg raadslid L. Wille het college deze aan vraag goed te bekijken. „Het kan zijn dat wij dat als gemeente str aks goed kunnen gebruiken bij de uitbreiding van de lagere school," zo zei hij. In Zuidzande is de verkoop met gemengde gevoelens ontvangen. Zoals gemeld beijverde een Stichting Dorpscentrum Zuid zande zich om het pand van de kerkeraad te kopen en er iets 'ten algemene nutte' mee te doen. „De prijs die men echter voor de kerk Koewacht - Basisschool De Ei kelaar in Koewacht houdt zater dag 5 oktober de jaarlijkse rom melmarkt en fancy-fair om de kas te spekken. Alle activiteiten, waaronder de verkoop van twee dehands spullen, rad van avon tuur, spelletjes en grabbelton, vinden plaats in het schoolge bouw. De aula wordt ingericht als restaurant. De activiteiten be ginnen om 10.00 uur. Aanrijding Oostburg - Een 81-jarige inva lide vrouw uit Oostburg is don derdag in haar invalidewagen tje geschept door een 45-jarige automobiliste uit Diemen. Ze is met een hersenschudding opge nomen in het ziekenhuis van Oostburg. Het ongeluk gebeur de rond 14.30 uur toen de 81- jarige mevrouw plotseling de Zuidzandsestraat opreed. Snelheidscontrole Rapenburg - Bij een snelheids controle op Rapenburg reden donderdag tussen 11.10 en 13.30 uur 33 van de 340 auto mobilisten te hard. Er mocht 50 kilometer per uur gereden wor den. Tussen 14.20 en 15.50 werd de controle herhaald op de Absdaalsewg in Hulst. Daar gingen 36 van de 440 voertui- genin de fout. Een automobilist reed 83 kilomter per uur in plaats van de toegestane 50. Boem is ho Axel - Een 20-jarige automobi liste uit Axel verloor donder dagavond de macht over het stuur toen zij over de Vaartweg reed. Ze reed vervolgens tegen een muurtje aan. De schade was aanzienlijk. De vrouw kwam met de schrik vrij. Speelgoedpistool Terneuzen - De politie heeft donderdagavond in Terneuzen tegen twee jonge Belgen pro ces-verbaal opgemaakt. Ze werden gepakt in hun auto in de Nieuwediepstraat. Ze ble ken in het bezit van vijf gram softdrugs en een speelgoedpis tool. Aanrijding Westdorpe - Een 19-jarige au- tombilist uit Terneuzen ver zuimde op de Graaf Jansdijk in Westdorpe een bromfietser te laten passeren voordat hij zijn auto op de weg keerde. De 16- jarige bromfietsbestuurder botste daarop tegen de wgen. Beide voertuigen liepen schade op. Diefstal IJzendijke - Een inwoonster uit IJzendijke deed aangifte van diefstal van haar motorkruiser met trailer. De combinatie, met een waarde van zevenduizend gulden, stond gestald aan de Fazantenlaan in De Braakman. Philippine Sas van Gent SNUFFELMARKT - In De Vlaanderen wordt morgenweer de snuffelmarkt gehouden. Al enkele jaren is dit de ontmoe tingsplaats tussen vraag en aanbod die vele bezoekers uit heel Zeeuws- en Belgisch Vlaanderen trekt. De markt open van 10.00 tot 17.00 uur. FIETSTOCHT - De fietstocht die vandaag zou worden verre den onder auspiciën van de vereniging to behoud van de historie van Philippine gaat niet door. Dit in verband met een 'overlappende' activiteit in verband met het veertigjarig bestaan van basisschool De Werf Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen vroeg, was voor ons niet op te brengen," zei voorzitter I. van Cruyningen gisteren. Hij vermoedt dat Den Doelder het pand met speculatieve bedoe lingen heeft gekocht. „Wij zullen in ieder geval met argusogen vol gen wat de bestemming van het kerkje gaat worden. Het is ten slotte ons enige kerkgebouw en beeldbepalend voor Zuidzande. Wij hopen dan ook dat in ieder geval de buitenkant intact blijft." Koewacht - R.-k. kerk. Con cert Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Door Nieuw Sin- fonietta Amsterdam onder lei ding van Lev Markiz met me dewerking van Dimitri Makh- tin (viool). Werken van H. Wolf, F. Mendelssohn-Bartol- dy, W. Rihm en D. Sjostako- vitsj. Gehoord op donderdag 26 september. Door Jeanette Vergouwen. Voor de eerste keer tijdens het festival zat de kerk maar halfvol. Dat was een handicap voor het strijkorkest van Nieuw Sinfo- nietta, want de stenen, akoestisch goede ruimte, in de Koewachtse kerk krijgt dan toch iets hols. De strijkers presteerden op goed ni veau en werden door een energie ke Lev Markiz geleid. Toch was het een uitvoering met twee ge zichten. In het eerste deel speelde men twee romantische werken: de Italiaanse Serenade van Hugo Wolf kreeg een overtuigende, hel dere uitvoering. Gekozen was voor een 'uitgebouwd' strijk kwartet en niet voor de versie voor klein orkest, die Wolf in 1892 schreef en waarin de hout blazers de nodige kleur aanbren gen. De charme van het niet zo beken de vioolconcert in d van Mendels sohn ligt, volgens dirigent Mar kiz, in het feit dat het van Men delssohn is. Natuurlijk was het een knappe prestatie van een dertienjarige om een dergelijk werk te compo neren, maar of het eind 20ste eeuw nog kan boeien is de vraag. De harmonieën zijn pover (te veel unisonospel in het orkest) en de solopartij is er niet een om mee uit te pakken. Bovendien overtuigde de solist niet echt met zijn recht toe recht aan interpretatie. Zijn toonvoe- ring is goed, maar zijn vibrato is groot. Het tweede deel blonk uit vanwe ge de onstuimige energie. Nature Morte-Still Alive is een contra dictie. Rihm maakt gebruik van een combinatie vSn statische (stille ven) en beweeglijke (levendige) passages. De kleine muzikale cel len zijn erupties van klank en het geheel zit vol dynamiek. Heel speciaal klonk het einde, een bijna totale verstilling. De Kammersymfonie opus 11 OA is een arrangement van Rudolf Barshaï. Hij schreef dit met toe stemming van Sjostakovitsj. Het is een arrangement van het acht ste strijkkwartet dat Sjostako vitsj in 1960 schreef tijdens een bezoek aan Dresden, de stad die in 1945 door bombardementen totaal vernield was. Hij schreef boven zijn partituur 'Aan de slachtoffers van de oorlog en het fascisme'. De vijf delen gaan zonder onder breking in elkaar over. De com ponist verwerkte zijn muzikaal monogram erin (d-es-c-b: de be ginletters van zijn naam in het Duits D.SCH). Het autobiografisch karakter van dit werk wordt nog versterkt door de veelvuldige citaten uit voorafgaande composities. Nieuw Sinfonietta Amsterdam verzorgde een prangende, ener gieke en sterk dynamische uit voering van dit emotierijke werk. Schitterend waren de angstaan jagende korte gestreken accoor- den en subtiel de langgerekte klagende tonen van enkele solo instrumenten. (ADVERTENTIE) Vanaf nu is de nieuwe Volvo V40 overtuigend aanwezig! De auto die door de internationale autopers al zo veelvuldig is bejubeld, staat nu voor u klaar. Om zelf te ervaren waarom de Volvo V40 wordt gedefinieerd als de zeer geslaagde combinatie van comfort, design, superieure techniek en veiligheid. Of u nu de 1.8 of de 2.0 liter versie test, vanaf de allereerste meter bent u overtuigd. De nieuwe Volvo V40. Het onderscheid. De nieuwe Volvo V40. Nu bij ons in de showroom. Vanaf/46.900,-. eiKl. BTW. op Iums i TERNEUZEN B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen (0115) 69 74 55

de Stem | 1996 | | pagina 25