Groenwoudt slaat slag in Brabant Bij overslagbedrijf EBS 280 banen weg Wij er s wacht nog steeds op Samsung 'Groei pizzamarkt nog lang niet ten einde' Kruidvat ontketent oorlog in speelgoedland Warner en Sony storten zich op overvolle markt 'behangmuziek' ortrettekenen 75ml 30 g 99 |D 'Digitale abonnee-tv is zes jaar verliesgevend' A6 ECONOMIE fouters-de Vries overgenomen Spiksplinternieuwe fabriek voor miljoenen pizzabodems in Etten-Leur Colgate Total tandpasta lddierenpag] Felix dag- m - KOP MUNT Houdt moed! ECONOMIE KORT Landelijke databank koopwoningen draait Trio onschuldig in voorkenniszaak Looneis bouw blijft binnen FNV-normen Easyjet: campagne KLM misleidend ING Vastgoed in woningbouw China Tv-producent VS begint in Nederland PTEMBER 1996 Wall Street aegon ahold akzo allied signal amer.örands amer.tel.tel amoco corp asarcoinc. baan company bethl. steel boeing co burlington sfe can.pacific chevron chiquita Chrysler Citicorp cons.edison digit.equipm. dupontnemours dow chemical eastman kodak exxon corp ford motor gen. electric gen. motors goodyear hewlett-pack. int. bus.mach. itt industries klm airlines kpn mcdonnell merckco. mobil oil omega financ. philips royal dutch sears roebuck shell tr. texaco inc. travelers unilever nv united techn. westinghouse whitman corp woolworth 23/09 49'/, 56s/, 57/. 64 43 57/. 70'/, 26/ 32 9 94s/, 84/ 22 62/ 12'/. 28/ biz 76/ 47/ 48'/, 124'/, 22s/, 25/ 34/ 51/ 32 35/ 154/ 46 92s/, 95 47/ 159/ 119/ 18s/, 22/ 21/ advieskoers vorige koers slotkoers gisteren laten bieden ex claim ex dividend 1/ bieden /laten bieden en ex dividend gedaan en laten ex dividend gedaan en bieden ex dividend 977 1315 394 309 1222 1251 386 534 353 309 886 0 2707 1645 535 1286 978 325 508 460 344 503 1422 1770 1000 561 531 330 500 540 504 1679 1004 1705 1614 2058 390 533 1356 1717 611 391 683 1946 303 935 650 434 0,30 1,60 24,60 0,80 2,60 1,30 3,20 1,50 0,80 a 0,50 2,50 a 3,80 a 9,30 6,60 a 4,60 3,10 2,10 0,90 0,50 1,10 2,10 3,80 5,00 6,60 9,50 11,50 a 4,30 7,70 15,00 5,40 a 1,50 a 1,30 0,60 2,10 3,50 17,50 a 6,00 3,20 1,70 0,80 3,90 2,80 1,90 5,00 11,50 1,80 9,20 a 1,70 0,40 1,40 24,50 a 0,60 2,40 1,30 6,10 3,30 1,60 0,70 b 3,20 4,20 10,10 7,20 b 5,20 3,50 2,30 b 0,90 0,50 1,00 1,80 3,30 a 4,40 6,00 8,30 a 10,80 4,00 7,70 14,00 5,30 b 1,40 1,30 0,50 2,10 3,60 18,00 6,50 3,80 2,20 1,00 4,30 3,10 2,20 5,50 12,00 1,50 8,40 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1996 otterdam (anp) - Het Rotter Ese overslagbedrijf EBS til op korte termnijn 280 man ntslaan. De Vervoersbond off is woedend en heeft de Jijeetie de wacht aangezegd. n, ingreep betekent dat er nog mi werknemers bij EBS over blijven HES Beheer, de eigenaar n European Bulk Services, wil je arbeidsplaatsen zo snel moge- Ss°Beheer heeft zijn harde conclusies getrokken op basis ,an een rapport van McKinsey. pe directie wil de flexibiliteit van de onderneming vergroten door meer gebruik te maken van ingehuurde arbeidskrachten. Volgens algemeen directeur D. 't Hooft van HES Beheer is het be sluit bij het personeel hard aan gekomen. „Men verwachtte wel iets, maar ik denk niet van deze omvang. 't Hooft hoopt dat de diep insnij dende sanering van EBS de ko mende jaren een gezond bedrijf maakt. Bestuurder J. Voorhout van de Vervoersbond FNV zegt in een eerste reactie: „Met deze directie is het wat ons betreft gedaan." Hij weigert nog langer met 't Hooft, die hij 'ernstig mismana gement' verwijt, te onderhande len over de toekomst van EBS. De bond gaat een eigen plan op stellen en verwacht daar twee tot drie weken voor nodig te hebben. Vooral als gevolg van de daling in de agribulk is de overslag bij EBS de afgelopen jaren gestaag gedaald. Volgens de prognoses van McKinsey zal de overslag bij EBS in 2000 15 miljoen ton zijn, terwijl het bedrijf vorig jaar nog 21 miljoen ton omzette. De capaciteit van EBS in pro ductiemiddelen en terminals zal met ongeveer eenderde afnemen. De overslagactiviteiten zullen zich gaan concentreren op de terminals aan de Laurenshaven en in Europoort. EBS zal de terminals aan de Vul- caanhaven en in de Botlek ont ruimen en teruggeven aan het Gemeentelijk Havenbedrijf. Een probleem bij het snel afsto ten van 40 procent van het aan tal arbeidsplaatsen bij EBS is het Havenakkoord dat werkge vers en werknemers sloten in no vember 1993. Daarin spraken zij af dat voor een reeks van jaren er in de haven van Rotterdam geen gedwongen ontslagen zou den vallen. Voorhout weigert echter te praten over het open breken van het akkoord. Directeur 't Hooft zegt dat het lastig zal worden de sanering bij EBS zonder gedwongen ontsla gen te laten verlopen. Voor rian te afvloeiingsregelingen is geen geld meer. De directeur hoopt op overname van personeel door andere bedrijven in de Rotter damse haven. EBS is begin jaren negentig ge vormd uit de Graan Elevator Maatschappij, het overslagbe drijf Frans Swarttouw en Inter- stevedoring. EBS heeft al diver se reorganisaties achter de rug. De laatste dateert van november vorig jaar, toen de directie 160 arbeidsplaatsen schrapte. Van onze verslaggevers Breda - De dertien drogisterijen van Wouters-de Vries zijn met ingang van 1 oktober overgenomen door de Groenwoudt Groep iiiRenswoude. Veda geeft een cursus raar levend model. 15680. Knutselles voor kinderen v.a. 6 jr. woensdagmidd. 14-16 u. Info Atelier 't Penseeltje, Baronieln. 238, Breda 076-5600743. Directeur J. de Vries van Wou ters-de Vries heeft dit gisteren bevestigd. De Groenwoudt Groep is ook bezig de Belgische keten van parfumeriezaken lei Paris XL over te nemen. Het f amiliebe- drijf dat onder meer de Kruidvat- drogisterijen in eigendom heeft, wil de winkelformule van lei Pa os ook in Nederland gaan toe- jassen. De overname heeft geen gevolgen voor de ongeveer 120 personeels leden. „Werkgelegenheid is gega randeerd," aldus directeur J. de Vries van de Brabantse drogiste rij-keten. Jot 1 januari blijft alles nog zo als het is. Daarna worden de ves tiging in de Karrestraat in Breda en het filiaal in Den Bosch ver bouwd tot parfumerie-speciaal zaken. De andere filialen worden in de eerste drie maanden van volgend jaar omgebouwd tot Kruidvat-vestigingen," aldus De Vries. De directie van Wouters-de Vries gaat deel uitmaken van een nog op te richten parfumerie-divisie binnen de Groenwoudt Groep. Wouters-de Vries heeft zes dro gisterij-zaken in Breda en twee in Oosterhout. Verder zijn er win kels in Rijen, Roosendaal, Waal wijk, Eindhoven en Den Bosch, lei Paris heeft in België 58 vesti gingen, die samen goed zijn voor een omzet van ruim tweehonderd miljoen gulden per jaar. Een overnameprijs is niet bekendge maakt. De keten is volgens Groenwoudt goedrenderend. Op langere termijn wil Groenwoudt ongeveer vijftig vestigingen van de parfumeriezaken in Neder land openen. De eerste Nederlandse vestigin gen van lei Paris komen in Bra bant, waar een deel van de dro gisterijen van Wouters de Vries wordt omgebouwd tot parfume rie-speciaalzaken. Van concurrentie met de ruim 450 Kruidvat-winkels zal volgens Groenwoudt-direeteur drogiste rijen en parfumerieën D. Sie- brand nauwelijks sprake zijn. „Het gaat duidelijk om een aan verwante branche. De assorti menten van Kruidvat en lei Paris hebben hoogstens een overlap van vijf tot tien procent." Sie- brand ziet voor de parfumerieke ten ook mogelijkheden voor uit breiding in België en expansie naar Frankrijk. Groenwoudt kwam eerder dit jaar al in het nieuws met de voor genomen overname van de super marktketen Nieuwe Weme, met 38 vestigingen in het noorden en oosten van het land. De onder handelingen over die overname zijn volgens Siebrand vrijwel af gerond. De Groenwoudt Groep exploi teert al 68 supermarkten onder de naam Willem Groenwoudt. Het familiebedrijf is ook eigenaar van de Curio-slijterijen en heeft een 50-procentsbelang in 48 Ros- smann-drogisterijen in Oost- Europa. Den Haag (anp) - Het ministerie van Economische Zaken wacht nog steeds op het businessplan van Samsung voor een herstart van Fokker. «We hebben het nog niet ontvan gen Duidelijk moet worden wat rol van Samsung zal zijn en wat ban inbreng is in Nederland op de langere termijn," verklaart een woordvoerder van Economische Zaken. Het ministerie was volgens «zegsman niet betrokken bij het overleg maandag tussen de cura telen en de top van Samsung in bet Amstel Hotel. Twee topmana gers van Samsung werden daar onder meer door onderzoekers ïan Coopers Lybrand geïnfor meerd over de situatie bij Fokker, coopers heeft in de afgelopen we- 'en samen met werknemers van oamsung de boeken van de vlieg- ™rgfabrikant bekeken. Een be bossing is nog niet genomen, o 'op van het Koreaanse concern eert dezer dagen terug naar Ko- 7a voor overleg. Binnen één tot e v;eken moet duidelijk wor den of de overname van Fokker doorgaat. Ondertussen lijkt het vrijwel ze ker dat een nog te ontwikkelen F 130 in Zuid-Korea geproduceerd zal worden. Op Schiphol rollen de F 70 en F 100 uit de fabriek, ter wijl waarschijnlijk ook de F 50 in de running blijft. De werkgele genheid kan, als Fokker 2 door gaat, met ongeveer 1100 werkne mers stijgen tot in totaal 4000. Nu werken er bij het huidige Stork-onderdeel Fokker Aviation 2300 mensen, terwijl 600 mensen in opdracht van de curatoren be zig zijn met het afbouwen van en kele Fokker-vliegtuigen. Volgens Stork-topman Hovers zou Samsung 70 procent van de aandelen van Fokker willen over nemen en zouden de Staat en Stork elk 15 procent in handen krijgen. FOTO DE STEM/RUBEN SCHIPPER Directeur C. van der Sprong bij een van de productielijnen van Piemonte in Etten-Leur. Van onze verslaggever Etten-Leur - De geur van nieuwheid hangt nog overal in de splinternieuwe pizzabodemfabriek Piemonte op het in dustrieterrein Vosdonk-zuid in Etten- Leur. De fabriek, die vier maanden gele den werd geopend, zit volop in de op- start-fase. Directeur C. van der Sprong (57) verwacht dat zijn fabriek pas eind dit jaar voluit kan gaan draaien. Piemonte in Etten-Leur (officieel met de toe voeging Pizza Crust Europe bv) is de eerste fabriek voor de 'echte', krokante pizzabo dems naar Amerikaans fabrikaat op het vas teland van Europa. In Engeland staan twee andere fabrieken. In de VS heeft Piemonte nog zes fabrieken. Met de nieuwe fabriek in Etten-leur is een in vestering gemoeid van 14 miljoen gulden. Van der Sprong heeft 35 man in dienst bij een productie van 12 miljoen pizzabodems per jaar. Op volle sterkte (80 miljoen pizzabo dems) biedt de fabriek werk aan 50 tot 60 man. Eind dit jaar hoopt Piemonte op een productie van 22 miljoen pizzabodems. Van der Sprong heeft er duidelijk zin in. Zijn vertrouwen in de toekomst is groot. Hij is voor de helft eigenaar van de nieuwe fabriek in Etten-Leur en heeft bovendien een plaats in de board of directors van Piemonte in de VS. „Ik heb hier in Etten-leur nog eenzelfde stuk grond bijgekocht. Dus als we willen uitbrei den kunnen we de productie zo verdubbe len." Hij heeft alle lof voor de gemeente Etten- Leur. In korter dan vier maanden was de koop van grond op Vosdonk-Zuid beklonken. Ook de BOM (Brabantse Ontwikkelings maatschappij) heeft er alles aan gedaan om de vestiging in Brabant te krijgen. Aanvan kelijk wilde Piemonte in Engeland een nieu we fabriek bouwen. De productie van kant-en-klare pizza's heeft een grote toekomst, zo weet Van der Sprong bijna zeker. Zelfs in de VS, waar de pizza toch veel meer is ingeburgerd dan in Europa, zit de productie nog steeds in de lift. Het risico van een nieuwe Piemonte-fabriek in Etten-leur was overigens al klein omdat Van der Sprong zelf zijn grootste klant is. Vrijwel de totale productie van de pizzabo dems uit Etten-leur gaat nu nog naar Breda waar Van der Sprong er in zijn andere bedrijf 'Sabatasso', een zogenaamd topping-bedrijf, complete pizza's van maakt. Van der Sprong werkte 17 jaar geleden als slager-worstmaker in het bedrijf van zijn va der in Rijswijk. Het bedrijf ging zich later toeleggen op het maken van snacks, loem pia's, kroketten, voorgebakken patat frites en dergelijke. „Op een gegeven moment kwam ik een Ame rikaan tegen die zei 'je moet pizza's gaan ma ken. Dat is de toekomst'." Dat advies volgde Van der Sprong op en in.Breda, in de buurt van het oude slachthuis, vond hij uiteindelijk een geschikt pand waar hij met zijn eerste pizza's begon. De krokante pizzabodems importeerde hij uit de VS, in Breda legde hij er de vulling op en verkocht zijn handel (gemiddeld 6000 pizza's per week) aan de grote supermarkten, Spar, C1000 en Super. Dat zijn nog steeds zijn grootste afnemers. Aan bodems verwacht Van der Sprong in Et- ten-leur uiteindelijk een productie van 80 miljoen per jaar te halen. Die bodems ver koopt hij aan nieuwe afnemers in Europa. De eerste contacten daarvoor zijn al gelegd in Duitsland em Frankrijk. Volgende maand staat Piemonte op de Sial in Parijs, de groot ste voedingsmiddelenbeurs van Europa. Volgens Van der Sprong is het einde van de boom op de pizzamarkt nog lang niet in zicht. Bijna wekelijks komen er wel kleinere pizze ria's bij. Maar de grootste omzet van pizza's ligt nog altijd in de supermarkt, bij de ge koelde en diepgevroren pizza's. „De cafetaria's hebben dit segment van de markt onderschat en volledig gemist. Dat is jammer. Ze zijn veel te laat ingesprongen op dit gat in de markt. Inmiddels groeit de fastfood-markt volgens Piemonte ook sneller dan de verkoop van hamburgers. Mede door de avondopenstel ling van supermarkten worden veel meer kant-en-klaarmaaltijden verkocht en dus ook meer pizza's. In de VS, waar Sprong regelmatig rondreist, pizzafabrieken bezoekt en de fastfood-markt verkent, heeft McDonald's al een eerste stap gezet met de introductie pizza's. Van der Sprong: „Er zit nog volop groei in dit deel van de markt. Dat heeft alles te maken met de grote verandering in het eetpatroon van mensen. Daar profiteren wij nu van." Van onze verslaggever Oss/Breda - Het is oorlog in de speelgoedwinkels. Lego oorlog. Veroorzaker is drogis terijketen Kruidvat, dat in de nieuwe folder zo'n 35 Lego artikelen ver beneden de gangbare winkelprijzen aan biedt. De concurrentie is gedwongen om de prijzen aan te passen. „Maar dit lijkt nergens op," zegt de Osse speelgoedhandelaar C. van der Doelen. Van der Doelen, eigenaar van zes speelgoedwinkels in de regio's Oss en Cuijk, afficheert zichzelf al jaren als de goedkoopste Le go-leverancier van de regio. Tot dat maandagavond de nieuwe folder van Kruidvat in de bus viel. „Wat is er bij Lego aan de hand," vraagt Van der Doelen zich hardop af. „Zij zijn het im mers zelf die deze Lego-oorlog ontketenen. Ze leveren branche vreemd aan Kruidvat en daar door is de rest wel gedwongen om mee te gaan." Algemeen-directeur D. Siebrand van Kruidvat, met 415 vestigin gen in Nederland en 39 in België, begrijpt de opwinding niet goed. „Er is niks bijzonders aan de hand," reageert Siebrand. „In deze periode komen wij al zeker vijftien jaar met een folder vol 'vroege Sinterklaas-aankopen'. Dit keer ligt de nadruk op merk artikelen." Over de herkomst van de Lego artikelen - direct van de fabri kant of via parallel-import - doet hij geen mededelingen. „Maar we hebben genoeg voor- aad om het een dag of veertien vol te houden. Daarna zullen we nog een paar keer met Lego-ac ties komen, maar die zijn niet zo omvangrijk als deze." Van der Doelen heeft er vooral moeite mee dat een branche vreemde keten de concurrentie strijd aanwakkert. „Als het een collega was geweest, had ik daar geen moeite mee gehad. Al geeft die het voor niks mee, daar moet je maar op in zien te spelen", zegt hij. „Zaken zijn zaken." De Ossenaar heeft zijn prijzen inmiddels verlaagd: „Al verdien je er maar een duppie op, je móet Lego in je winkel hebben. Lego is een noodzakelijk kwaad. Een speelgoedwinkel zonder Lego is geen speelgoedwinkel. Maar het lijkt nergens op." Bij Lego Benelux in Breda was gisteren niemand voor commen taar bereikbaar. 75 ml Freshstrïpe menuutje div. soorten. 100 gr. Advertentie geldig 25.9.96 t/m zolang de voorraad^ Prijswijzigingen voorbeno^^ Abcoude (anp) - Warner Mu- 'c, Sony Software en de fa- hKant van decodeerappara- IGeneral Instruments z'ch °P de overvolle e®rlandse muzakmarkt. I Ch 'lUD dochterbedrijf Music nJS® Holland willen de drie Lma'i°nals achtergrondmu- v V °Pen aan Het bedrijfsle- I vest^f8 'n Abcoude ge- Isan bedrijf de concurrentie I cnmiv .1 Hlips-dochter ELA, de I Li;.matle Alcas/Muzak en AEI Biijetune,.on<krdeel van uitgeve- I tomirufieerste aanzet is Im,if gegeven °P kabel- jj?v® Rotterdam. actiÜf Ch°lce is al sinds eind 1993 zich m eHedand, maar richtte 'en i^anvanHelijk op particulie- °nderneming is naar eigen seen de eerste over de hele we reld opererende digitale kabelau- dioservice. Eenvoudiger gezegd: betaalradio. Landelijke dekking heeft Music Choice met zijn 25 kanalen (van new age tot en met opera en van gospel tot en met dance) nog niet. De onderneming onderhandelt nog met kabelmaatschappijen in stedelijke gebieden als Amster dam, Den Haag en Urecht. Met zes extra zenders voor bedrij ven begeeft Music Choice zich op de moeilijke markt van achter grondmuziek, ook wel bekend als muzak. Het is zogeheten functioneel ge luid dat de sfeer moet vergroten of het personeel harder moet doen werken. Tegenstanders, zoals de Vereniging tegen Akoestische Vervuiling, spreken smalend van behangmuziek. Het afgelopen jaar is deze markt sterk in beweging. Vooral Alcas Achtergrondmuziek uit Naarden heeft grote plannen. Het bedrijf nam branchegenoot Impress uit Bussum over en vond vervolgens aansluiting bij de grootste Ameri kaanse leverancier van achter grondmuziek, Muzak uit Seattle. Als Muzak Europe willen beide Europa veroveren. Een half jaar terug nam de combinatie al het Duitse Funktionelle Musik over. Strengholt-dochter AEI Reditune kocht dit jaar Actmedia Europe. Dit bedrijf verzorgt reclame-ui tingen in de detailhandel. Volgens Amsterdam (anp) - De Luxem burgse moedermaatschappij CLT van de HMG-groep (Veroni ca, RTL4 en RTL5) waagt zich vooralsnog niet aan digitale abonnee-tv. Die nieuwste loot aan de om- roepstam, waarbij de kijker op bestelling en tegen betaling per keer een programma kan kiezen uit de bibliotheek van een om- roepmaatsehappij - alle laatste twintig doelpunten van Ajax bij voorbeeld - zal zeker de eerst ko mende zes jaar verlieslijdend zijn, voorspelt CLT-bestuurs- voorzitter Thorn. Hij wil echter wel de indruk wegnemen dat CLT, in tegenstelling tot andere grote bespelers van de Europese markt (Nethold-Canal Plus), vol ledig zal afzien van digitale be- taal-tv. Die conclusie trok de vakpers nadat CLT's partner Bertelsmann in Duitsland de in troductie annuleerde van Club RTL. Het probleem voor CLT- Bertelsmann is niet zozeer de be hoefte bij de kijker, als wel de kosten, verduidelijkt Thom. Zo moesten flitsen (een uur lang) van de Duitse voetballiga zes honderd miljoen mark opbren gen. Dat kan ook tegen de maxi male reclametarieven in prime- time slechts verlies opleveren. Strengolt past deze handel goed bij het leveren van achtergrond muziek aan winkels, die ook vaak wordt begeleid door reclame-ui- tingen. Music Choice is tevreden over de belangstelling voor de muzak, maar houdt de omzetcijfers angst vallig geheim. Ook de concurren tie doet er het zwijgen toe als het om marktaandelen of winst- of verliescijfers gaat. Geducht is de concurrentie van Music Choice zeker. Het bedrijf weet zich gesteund door een vesti ging in Londen, waar circa vijftig programmeurs de zenders vullen. De prijs van een bedrijvenabon- nement (75 gulden per maand) is sterk concurrerend. Normaal kost een maand muzak meer dan hon derd gulden. „Vooral in de horeca en de detailhandel vinden we onze afnemers. Het gaat goed," aldus woordvoerder Kok. Het is de heilzame tucht van de markt die ons volk zo gezond, zo krachtig en zo zelfredzaam maakt. De kwaliteit van het le ven is werkelijk ongeëvenaard sinds de markt ons bestaan dicteert. Neem nou de media. Vroeger hadden die een taak in de sa menleving. Allereerst wilden de media de mensen informe ren en dan wellicht nog een beetje amuseren. Een beetje schools: na het leren lezen en schrijven wil de meester het laatste kwartiertje van de werkzame dag nog wel voorle zen. En dan natuurlijk wel een stichtelijk verhaal. Bah, wat ouderwets. Nu zijn de meeste media er slechts om ons de laatste centen uit de broekzak te amuseren. De be drijven die zich daar mee bezig houden zijn aan de beurs ge noteerd en hebben helemaal niets meer te maken met een maatschappelijke taak. Maak de gemiddelde uitgever mid den in de nacht wakker en hij kreunt iets van 'shareholders value'. Nou, dat zullen we weten ook. Neem nou SBS 6. Onder het motto 'het kan altijd nog er ger' vervuilt deze zender de ether met het programma 'Over de Rooie'. Nu moet voorop gesteld: de filosofie achter dit product is heel con sistent. Net zoals de aandeel houders van SBS 6 kan het de deelnemers aan 'Over de Rooie' niets schelen op welke wijze zij hun geld verdienen. De deelnemers krijgen dui zend gulden als zij een krank zinnige opdracht uit de catego rie onderbroekenlol vervullen. Zo moest een kandidaat tien mensen vinden die op straat publiekelijk de broek moesten laten zakken om een handte kening op de derrière te plaat sen. Nou, de humor ligt op straat hoor! Want je houdt het niet voor mogelijk, maar heel wat burgers waren daar gaarne toe bereid. En zij kregen daar geen geld voor, alleen een op merkelijke televisie-exposure. 'Goh Anita, ik zag je nog op teevee, ik herkende die twee witte bollen meteen!' Een andere aflevering kregen Door Willem Reijri dames het vriendelijke ver zoek even het hemd op te lich ten zodat onze kandidaat op of onder de boezem kon gaan dichten. En ja hoor, de Neder landse vrouw is zo preuts nog niet en gooit haar prammen. vol in beeld. Heel leuk was het idee om de blote voeten van mensen in te smeren met pindakaas. Ver volgens mocht een mevrouw de tenen schoonlikken. Goed, het was even slikken, maar zij kweet zich vervolgens toch vol overgave van haar taak. Een gebrek aan stijl, aan ni veau? Bah, je moet wel een enorme zeikerd zijn als je daar iets van zegt. Dit is toch ge woon leuk? En als je het niet bevalt dan zet je die televisie toch uit? Ieder zijn vrijheid hoor. Zo'n kandidaat gun je toch die duizend piek? Ondertussen melken de com- merciëlen elke seksuele aber ratie uit, zodat bij de televisie kijker het angstige vermoeden rijst dat de hele wijk bezig is met travestie en sadomasso- chisme. Zou er soms iets met hem mankeren? Toen de verbeelding in de ja ren zeventig aan de macht was, bleek de samenleving niet maakbaar. Nu het grootkapi taal aan de macht is, blijkt de markt gelukkig evenmin hele maal maakbaar. De naderende complete deconfiture van de zender Sport 7 stelt althans een van mijn zeventig hobbies straks veilig. Het sportgeknoei gaat achter een decoder en we kijken over een tijdje weer ge woon Sport in Beeld. Er is dus hoop, houdt moed! Den Haag - Staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting heeft gisteren in Den Haag de landelijke databank voor koopwonin gen Koophuisnet Nederland in gebruik gesteld. Iedere huizen bezitter, makelaar of bouwondernemer kan te koop staande hui zen aanmelden bij de databank. Wie een huis zoekt, kan het aanbod op verschillende manieren bekijken: via de interactieve RTL4 Text, de computer (Videotex) of telefonisch. Het raadplegen kost een gulden per minuut. Par ticulieren die hun huis te koop aanbieden op het net, betalen 95 gulden per twee maanden. Amsterdam - De drie optiehandelaren bij wie Justitie begin sep tember huiszoekingen heeft verricht in de zogeheten BolsWessa- nen-affaire, zijn eind vorig jaar door het interne tuchtcollege van de Optiebeurs niet schuldig bevonden aan handel met voor kennis in opties van het drank- en voedingsmiddelenconcern. Het tuchtorgaan heeft de optiehandelaren eind vorig jaar uitge breid aan de tand gevoeld. Dit gebeurde op aangeven van de compliance-afdeling van de Optiebeurs, die sterke verdenkin gen koesterde jegens het trio. In zijn uitspraak constateerde het college dat de handelaren be hoorlijk in BolsWessanen-opties hebben gespeculeerd. Maar dat zij daarbij over mogelijke geheime informatie beschikten, blijkt volgens de onderzoekers nergens uit. Woerden - De looneis die de Bouw- en Houtbond FNV bij de ko mende CAO-onderhandelingen gaat stellen, blijft waarschijn lijk binnen de grenzen die de overkoepelende vakcentrale FNV heeft gesteld: maximaal 3 procent. De bouwbond stelt in de gisteren gepresenteerde discussienota Arbeidsvoorwaardenbeleid 1997 dat de loonsverhoging in de bouw 'minstens de prijsstijging' moet compenseren. Daarnaast zal er 'in de meeste CAO's' ruimte zijn voor extra loonsverho ging. Eerder gaven leden van de bouwbond aan, in regionale vergaderingen, dat ze de tijd rijp achten voor een flinke loons verhoging van 5 procent per jaar. De bouwbond sluit in de komende tijd CAO's af voor 350.000 mensen. De grootste is die voor de bouw (180.000 werknemers). In 1995 leidden de onderhandelingen voor die overeenkomst tot de langste naoorlogse staking. Luton - EasyJet beticht KLM van misleidende reclame voor de vluchten Amsterdam-Londen. De luchtvaartmaatschappij van de Grieks-Cypriotische rederszoon Stelios Haji-Ioannou wil dat de Reclame Code Commissie de campagne van de Nederlandse concurrent verbiedt. Dat heeft Haji-Ioannou gisteren meege deeld. KLM adverteert al ruim drie maanden met vluchten naar Lon den voor 95 gulden. Onderaan de annonce staat echter in kleine letters te lezen dat de aanbieding alleen van toepassing is voor een retour van 190 gulden. Volgens Haji-Ioannou geeft KLM daarmee een foute voorstelling van zaken. Amsterdam - ING Vastgoed gaat samen met Citic Real Estate, de Beijing Urban Construction Group en het Chaoyang-district in Peking woningen bouwen in de Chinese hoofdstad. Een nieu we maatschappij, Beijing ING Cre Urban Real Estate, steekt ruim 40 miljoen gulden in 600 woonheden in Peking. Citic is een dochter van China Trust and Investment Corporation, een van China's grootste financiële instellingen. De bouw van de woningen begint in 1997 en neemt twee jaar in beslag. De huizen worden verkocht aan bedrijven voor de huis vesting van hun medewerkers en aan particulieren. De Chinese regering zoekt al geruime tijd mogelijkheden om aan de stijgende vraag naar woningen in de Volksrepubliek te vol doen. Hilversum - Het Amerikaanse bedrijf All American Freemantle, producent van tv-series, begint vanuit Hilversum een eigen pro ductiebedrijf voor Nederlandstalige zenders. Freemantle maakt series als Baywatch en verkoopt tv-rechten voor tv-spelietjes (Prijzenslag, Blind Date). Het is de bedoeling op order te gaan werken. Freemantle is niet van plan om zelf series te vervaardi gen en die vervolgens aan de man te brengen.

de Stem | 1996 | | pagina 7