Politie houdt vriendin van Nihoul aan Navo rekent op bereidheid Moskou tot samenwerking Clinton wil verdere wapenbeperking Rellen in Jeruzalem bij omstreden tunnel M LaM5"* Geduld Egypte met Netanyahu raakt op Secretaris Schengen in cel wegens fraude 'Raadsverkiezingen in Bosnië uitstellc- LAND KORT 0BSTEM Analyse BUITEhtAND KORT A4 OMMENTAAR [verdrag jvierd oerd BUITENLAND A5 12e arrestatie zaak-Dutroux Het wordt een zachte herfst met zulke prijzen... P A R I S Wie droomt er niet van Doden bij opstand in Turkse gevangenis Simitis vormt nieuwe Griekse regering Nastase wil parlementslid worden Partijkantoor Megawati moet dicht '1,1 miljard voor bestrijden BSE-crisis' Gevechten tussen Zaïre en Ruanda Wit-Rusland executeert 24 gevangenen Chef-waarnemer Ed van Thijn: TEMBER 1996 usland. In het communis- I dat er een complete mas gevoerd. Hoewel zij vaak aan, werden er geruststel- geven. De geliefde secre- n kou gepakt of had zioh •ggetrokken. De bevroren rde Brezjnev sprak inde egegeven dat de man op lijken zich dezelfde tafere lijdt aan een ernstige hart H.edag nauwelijks aankan lliseerd, de presidentsver- gezondheid van Jeltsin t schoorvoetend toegege- ent ernstiger van aard is Zo ernstig dat Russische elijke operatie (nog) niet positie. De tegenstanders ij zeggen dat de feitelijke s van de president, dat zijn besluiten kracht van wette t dit in alle toonaarden. Zij tactiek. Allerlei drogrede- zou moeten blijken dat de ident niet alarmerend is. oken worden door Jeltsin gt, moet worden geconclu- aat. Dat is een ernstige zaak jid waar de problemen zich t in het hervormde Rusland g is veranderd. Een demo- ncondanten laten de bevol- ver de gezondheid van de Ondemocratischer kan het it ratificatie van het Ver- land binnen de Europese 'elverzoek. De Eerste Ka- ikeuring van dit verdrag, asiel verzoeken, moet vol- elingen in eerste instantie n. Zo'n overeenkomst be- it tot alle twaalf lidstaten ijkheid voor asielaanvra- ïde 'asielshoppen' te voor ingen die in twee of meer het vermoeden uit dat er etaling handleidingen ver- nde EU-landen asiel kun- elen dit oplevert. ven verstoken van nieuwe Borst (Volksgezondheid) al toe te laten, bieden geen eeft gesteld voor de intro- oende. maceutische bedrijven Ne er. Nefarma vindt dat elk beoordeling van genees- n vergoed. Bij de toelating ;ensysteem spelen echter meerwaarde ten opzichte grijke rol. duurt de zomertijd een ervan in 1977. Niet in het r pas op zondag 27 okto- ur teruggezet. ;t vasteland van Europa de dtijdstip van de zomertijd, k eindigde die echter op de 1997 eindigt de zomertijd omobiel reed niet in 1896 s wegen. Maandblad Ons ng in zijn oktobernummer. e in mei van dit jaar het te laat dus, stelt Ons Am- in een 'paardloos voertuig d - ten onrechte blijkt nu - Wieringerwaard de eerste ddag een meisje ontvoerd, ègwaardstraat aan vooraf, ond is geraakt. De politie de relatiesfeer. .eftijd en de identiteit van milie hebben gedreigd het iemand actie tegen hem I I I I I WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1996 tav York (rtr/afp) - President i nton heeft gisteren het ver- movereen verbod op kern wen ondertekend en ver- Ld dat Washington blijft Len naar verdere maatre en voor wapenbeperking. waarschuwde de mensheid 'nieuwe bedreigingen', die an van internationale terro risten en staten die hen steunen. ,ton ondertekende als eerste overstaan van de Algemene idering van de Verenigde Haties het baanbrekende kern- .verdrag, waarbij een eind „taan de nucleaire proeven in je atmosfeer, ondergronds of el ders in het milieu. Na Clinton zetten vertegenwoordigers van de kernmogendheden Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland en China hun handtekening. Secre taris-Generaal Boutros Ghali van de VN sprak van 'een keer punt in de geschiedenis van de inspanningen om te komen tot nucleaire ontwapening en de verbreiding van kernwapens te gen te gaan'. Minister Van Mierlo onderteken de ook het verdrag, waarna nog talloze landen volgden. Clinton bedankte bij de ondertekening Nederland voor zijn bijdrage aan de totstandkoming van het docu ment. Over de tekst van het ver drag werd overeenstemming be reikt tijdens de kernstop-confe rentie in Genève, die onder voor zitterschap stond van de Neder landse diplomaat Ramaker. Het verdrag verbiedt het uitvoe ren van kernproeven, van welke grootte en waar dan ook. Een verdragsorganisatie in Wenen zal toezien op naleving. Er komt daarnaast ook een verificatienet werk om schendingen op te spo ren. Het verdrag treedt in werking als het door 44 landen is geratifi ceerd. Behalve de vijf staten die over kerwapens beschikken, moeten daaronder ook de 'drem- pellanden' vallen die op het punt staan zelf kernwapens te produ ceren: India, Pakistan en Israël. Alleen India aanvaardde het ont werp niet. Op 10 september werd het ontwerpverdrag in de Alge mene Vergadering van de VN met overweldigende meerder heid aangenomen. Gezien het aantal benodigde ratificaties en het Indiase standpunt, kan het enige tijd duren voordat het ver drag formeel in werking treedt. President Clinton zei dat verdere stappen voor wapenbeheersing noodzakelijk zijn. Hij riep op tot samenwerking tegen de smokkel van nucleair materiaal en splijt stof en de mogelijkheid dat af zonderlijke staten kernwapens ontwikkelen. Het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens moet krachtiger worden nage leefd, aldus Clinton. Massaver nietigingswapens mogen niet in verkeerde handen vallen. Clinton herhaalde zijn oproep aan de internationale gemeen schap om Irak, Iran en Libië te isoleren. Deze landen zijn vol gens Washington betrokken bij het internationale terrorisme. „Zij mogen geen volwaardige le den van de familie van naties worden," aldus de president. „Terroristen en drugshandelaars moéten weten dat zij nergens kunnen schuilen." De Russische minister Primakov herhaalde in deAlgemene Vergadering dat Moskou tegen de uitbreiding van de Navo met Oost-Europese sta ten is. Brussel (anp/ap) - De Belgische politie heeft gisteren opnieuw -iemand gearresteerd in de affaire-Dutroux, het schandaal waann kinderen werden ontvoerd, misbruikt en vermoord. De Cockere, de vriendin Jean-Michel Nihoul, die sinds 16 augustus achter tralies rit, is in staat van beschuldiging wegens 'bendevorming, ontvoering en drugshandel'. Zij zou ook betrokken zijn geweest Bij de ontvoering en gijzeling van kinderen. Ze werd opgepakt in üeufchateau. Sfet Marleen De Cockere (40) komt het aantal aanhoudingen in ie zaken-Dutroux rond auto- en pedofilie op twaalf. Slechts een van de arrestanten is vrijgelaten. Bij de nieuwe ver dachte is maandag al huiszoeking verricht. De Cockere was werk zaam in een bar waar Nihoul ook vaak kwam. Met hem organiseer de zij seksfuiven in een kasteel Bij Namen. i-orgie Een anonieme bron onthulde in het blad Télemoustique dat deze avonden in kasteel Faulx-les- lombes begonnen met een uitge- breid banket met kaviaar en npagne en eindingden in een -orgie. Nihoul en zijn vrien din namen niét deel aan deze uit- maar bleven achter de bar en observeerden het pu- aldus deze zegsman vol gens wie geen minderjarigen in het kasteel aanwezig waren. Bet weekblad schreef dat Nihoul door de gebeurtenissen in het kasteel wel een enorm chantage middel in handen heeft. Dat zou zijn uitspraken tegenover de po- kunnen verklaren dat zijn ®n'zo lang is als de Donau'. De rol van Nihoul in de zeden- lijkt steeds belangrijker te worden. Hij werd aanvankelijk slechts in voorarrest gehouden op van bendevorming. Maar twee weken wordt hij ook verdacht van de ontvoering en opsluiting van Julie en Melissa en Laetitia Delhez. Onthullingen Wertussen zijn in België ook onthullingen gedaan. De van kindermoordenaar en-verkrachter Dutroux zei voor ie tv dat ze de openba- 'e aanklagers al vorig jaar een ®ef heeft geschreven waarin ze vertelde over de verdachte activi teiten van haar zoon. Ze zei dat ze in de brief had gemeld dat tie nermeisjes werden vastgehouden in een onbewoond huis dat haar eigendom is. De brief moet door de handen van de openbare aan klagers in Charleroi en Namen zijn gegaan, maar die onderna men niets. De lichamen van twee achtjarige kinderen werden in augustus op gegraven in de tuin van een huis van Dutroux. Twee weken later werden de stoffelijke resten van de vermiste tieners An en Eefje teruggevonden onder een perceel dat ook eigendom is van Du troux. Half augustus werd Du troux gearresteerd en konden twee ontvoerde kinderen worden gered nadat een nieuw onder zoeksteam uit Neufchateau de zaak had overgenomen. Door Willy Werkman Tel Aviv - Moet premier Benjamin Neta nyahu van Israël 'naar de psychiater'? Zijn zijn ministers 'dinosaurussen'? Als het aan het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken ligt kennelijk wel, want zo praatten ze de laatste dagen daar in Cairo over de nieuwe Israëlische leider. Niet aardig natuurlijk. In feite zo onaardig, dat gisteren de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken David Levy de Egypti sche ambassadeur Mohammed Bassiouny heel boos op het matje riep om hem en zijn bazen in de Egyptische hoofdstad eens even duidelijk te maken, hoe het in de diplomatie niet hoort. Maar daarmee is het met de Israëlisch- Egyptische irritaties van de laatste weken natuurlijk niet gedaan. Want al die onaar dige Egyptische opmerkingen over Israel's leider hebben een reden: ongeduld. Over het uitblijven van concrete Israëlische stappen in het verzoeningsproces met de Pales- tijnen. „Netanyahu belooft en belooft, maar hij doet helemaal niets," merkte de Egyptische president Husni Moebarak nog een paar da gen geleden in een televisie-interview op. Egypte, dat zich de laatste tijd als de peet vader van het Palestijnse zelfbestuur van Yasser Arafat heeft opgeworpen, heeft in middels van Netanyahu's lege vredesbelof- tes duidelijk de buik vol. Kort geleden dreigde Cairo de economische topconferentie voor het Midden-Oosten, die daar in november moet worden gehouden, af te lasten, als het leger van Israël zich niet voor die tijd uit Hebron terugtrekt en stap pen onderneemt voor de ontruiming van nog meer gebieden op de Westelijke Jor- daanoever, zoals volgens de akkoorden van Oslo al begin september had moeten gebeu ren. Washington heeft inmiddels die drei ging weggenomen door Cairo op de vingers te tikken, maar Egypte blijft haar ongenoe gen met de nieuwe Israëlische regering ui ten. Zeker nadat Netanyahu in een typisch Amerikaanse, maar voor een Arabische lei der zeer beledigende opmerking had gezegd dat de Egyptenaren 'hun eigen neus afsnij den' als die topconferentie niet doorgaat. Een duidelijk laag-bij-de-grondse manier van ruzie maken, ware het niet dat de span ningen in het Midden-Oosten te serieus zijn om ze zo maar weg te wuiven. Syrië blijft troepen concentreren in de buurt van de Is raëlische grens bij de Golan Hoogvlakte. Volgens een Saudische bron zouden nu zo'n honderdduizend Syriërs voor militaire re- servedienst zijn opgeroepen. Egypte zelf heeft kort geleden grootscheepse militaire oefeningen gehouden. Routine-oefeningen, zoals het officieel heette, maar volgens de Egyptische minister van Defensie Tantawi wel gebaseerd op de vrees dat Israël zijn land met niet-conventionele wapens zou kunnen aanvallen. En nu is daar ook nog een verontrustende boodschap uit Jordanië bijgekomen: kroon prins Hassan was van plan om 6 oktober Is raël voor het eerst te bezoeken. Maar het bezoek, bleek gisteren, gaat voorlopig niet door. „Om technische redenen," liet Jeruza lem weten, maar dat lijkt een smoes. Volgens politieke kringen in Jeruzalem wil Amman, dat toch al een poosje op flinke binnenlandse oppositie tegen de vrede met Israël stuit, zeker nu niet te veel vriend schap tegenover Israël tonen. Begin deze week zou de koning tegen de speciale afge zant van premier Netanyahu, Dore Gold, hebben gezegd: „Ik ben bezorgd. Iedere vorm van spanning op de Westelijke Jor- daanoever heeft zijn weerslag op mijn land." Prins Hassan blijft dus thuis. Egypte vindt dat Netanyahu 'naar de psychiater moet'. Syrië blijft op een enge manier zijn tanks verplaatsen en de Islamitische fundamenta listen zeggen weer nieuwe terreur-aansla- gen voor te bereiden. Van de week zei Neta nyahu tijdens een herdenking van de slachtoffers van de Yom-Kipoeroorlog van 1973: „Ik ben er diep in mijn hart van over tuigd dat we binnenkort echte vrede heb ben." Waar hij dat op baseert, is niet duide lijk, want de situatie is er totaal niet naar. Honderden Palestijnen hebben gisteren met stenengooien ge reageerd op het gereedkomen van een omstreden tunnel, die het Israëlische ministerie van Geloofszaken heeft aangelegd langs de Klaagmuur en de Al- Aqsamoskee, de meest gevoelige plaatsen van het Israelisch-Ara- bische conflict. Honderden Palestijnen kwamen bij de Al-Aqsamoskee bijeen. Er werden stenen gegooid naar de Israëlische politie, die de deuren van het moskeecomplex afsloot om de Palestijnen te beletten zie foto) naar de ingang van de tunnel te marcheren. De tunnel geeft toegang tot een labyrint van antieke onderaardse ruim tes zoals het watersysteem van de Hasmoneeën dat in de tweede eeuw voor de jaartelling is uitge hakt. Het werk aan de tunnel lag lange tijd stil, maar is op per soonlijk bevel van premier Neta nyahu afgerond. Een boze Yas ser Arafat noemde de tunnel een 'grote misdaad tegen onze reli gie en onze heilige plaatsen'. Ook in Hebron waren er gisteren ongeregeldheden. Palestijnen die protesteerden tegen het uit blijven van de door Israël beloof de ontruiming van de stad raak ten slaags met Israëlische mili tairen. FOTO REUTER HET MACHTSVACUÜM in Moskou en de krachtige af wijzing van de uitbreiding van de Navo door Jeltsins veiligheidschef Lebed vor- vandaag en morgen on derwerp van gesprek van de defensieministers van het bondgenootschap. In de °°rse havenstad Bergen wordt tevens gesproken over e® vredesmacht voor Bos- ®e, nadat het mandaat van hor is verstreken. urw aV0 Het voorjaar van gaan praten over de voor- ^iden voor toetreding van Me nieuwe lidstaten. Ge acht wordt hierbij aan Polen, sJechië en Hongarije. Rusland een groot tegenstander van TObreiding van het bondge- otschap tot aan haar grenzen, exandr Lebed, veiligheidsad- j van de doodzieke Boris sin, benadrukte gisteren nog ar eens dat van uitbreiding 'sprake kanzijn. ch hoopt de Navo voor de zo- rvan 1997 met de Russen tot iu al!koord te komen door skou nadrukkelijk te betrek ken bij de toekomstige veilig heidsstructuur van Europa. Ge dacht wordt daarbij aan een handvest, waarin de veilig heidsrelatie wordt gedefinieerd. Morgen wordt het voorstel in Bergen besproken met de Russi sche defensieminister Rodjon- ov. De Westerse alliantie zal Moskou beloven geen atoomwa pens op het grondgebied van de nieuwe lidstaten te stationeren. Door Bert Schampers Voorgesteld wordt ook de op richting van een permanent overlegorgaan. Zo'n structuur bestaat eigenlijk al binnen het zogenoemde Partnerschap voor Vrede (PvV), dat de Navo met tientallen Midden- en Oost-Eu ropese landen heeft gesloten. Het bondgenootschap is echter teleurgesteld in de passieve op stelling van Rusland en eigen lijk ook niet zo tevreden over het PvV. „Wij willen dat Mos kou meer inhoud geeft aan die programma's," zegt een Westers diplomaat. Het is maar de vraag of de Russen bereid zijn tot meer samenwerking. Het huidi ge machtsvacuüm in Moskou zorgt voor ongerustheid in Brussel en andere Westerse hoofdsteden. Wat gebeurt er als Jeltsin komt te overlijden? Le bed wordt volgende week op het Navo-hoofdkwartier verwacht om het allemaal uit te leggen. De defensieministers hopen al vast hun Russische collega in Bergen ervan te overtuigen dat Moskou meedoet bij een voort zetting van de vredesmacht voor Bosnië. Over 'Ifor II' zei de Duitse minister Volker Rühe zo pas dat zo'n nieuwe Navo-vre- desmacht uitgebreide bevoegd heden moet krijgen: de militai ren toestemming krijgen te ja gen op oorlogsmisdadigers als Karadzic en zijn legerchef Mla dic. De vraag is of de Verenigde Sta ten nog troepen zullen leveren voor Bosnië. Defensieminister Perry zei vorige week dat de Europeanen het nu wel alleen aankunnen, maar diplomaten bij de Navo sluiten niet dat Washington toch weer soldaten beschikbaar zal stellen. (ADVERTENTIE) Ook in de herfst kunt u genieten van de vele shows, parades en tientallen attracties van Disneyland® Parijs. Vanaf 30 september profiteert u van de speciale najaarsprijzen: Fl 40,-(FF 120)" voor kinderen en Fl 50,-|FF 150)* voor volwassenen. Een arrangement met overnachting in een Disney-hotel met ontbijt en 2 dagen in het Park is al verkrijgbaar vanaf Fl 153,-(FF 460)** per persoon. Ga voor een brochure of reservering naar uw reisburo of bel gratis 06-07 89. •Kindertarief3 f/m 1 jaar. "Prijzen gelden f/m 24/10/96 op basis van 4 personen (ouder dan 11 jaar) in één kamer in Hotel Santa Fe op bepaalde data. Prijzen in guldens alleen ter indicatie. Door Bert Schampers Brussel - De secretaris van het Schengen-comité, de Belg Lieven Lenaerts, is aangehouden op beschuldiging van fraude. Lenaerts, die diverse bestuursfuncties bekleedt, wordt ervan verdacht de Europese Unie voor meer dan 550.000 gulden te hebben opgelicht. Lenaerts is burgemeester van Belgische bestuurder zou se- de Oost-Vlaamse gemeente Sint-Niklaas. Hij is tevens ad junct-secretaris-generaal van de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie en secretaris van het Schengen-comité. Dit ministerscomité ziet toe op na leving van het Schengen-ver- drag, dat op dit moment onder schreven is door dertien Euro pese lidstaten die onderling overeen zijn gekomen de bin nengrenzen af te schaffen. Lenaerts is ook voorzitter van de Europese Middenstandsor ganisatie. In die functie wordt hij verdacht van fraude. De dert enkele jaren valse facturen naar de Europese Commissie hebben gestuurd. De subsidies, waar zijn organisatie geen recht op had, stak hij in eigen zak, zo luidt de beschuldiging. Eind 1994 heeft Lenaerts vol gens het persagentschap Belga bovendien valse aangifte ge daan van diefstal in de kanto ren van de Europese Midden standsorganisatie. De fraude eenheid van de Europese Com missie onderzoekt voor hoeveel de EU is opgelicht. Lenaerts was van 1977 tot 1981 in België Kamerlid namens de CVP. Diyarbakir - Tenminste zeven mensen zijn gisteravond omgeko men in een Turkse gevangenis in de zuidoostelijke stad Diyarka- bir, nadat gedetineerden brand hadden gesticht in de cellenblok ken. Zeker zeventien mensen zijn gewond geraakt, zo meldde zie kenhuispersoneel. Onder de overwegend Koerdische politieke ge vangenen braken rellen uit, toen bewakers probeerden veertien gedetineerden over te brengen naar een andere gevangenis. Pro testen hiertegen ontaardden in vechtpartijen met de bewakers, waarna enkele gevangenen brand stichtten in de cellenblokken. De situatie in de gevangenis zou inmiddels weer onder controle zijn. Athene - De zondag in zijn functie bevestigde Griekse premier Si mitis heeft gisteren een nieuwe socialistische regering gevormd. Hij benoemde Akis Tsohatzopoulos op Defensie en handhaafde Theodore Pangalos op Buitenlandse Zaken. Yannos Papandoniou, al belast met Economische Zaken, krijgt ook Financiën onder zijn hoede. De zoon van de in juni overleden partijleider Andreas Pa- pandreou, Georges, wordt onderminister van Buitenlandse Zaken. Boekarest - De voormalige tenniskampioen Ilie Nastase heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de parlementsverkiezingen van 3 november. Hij komt uit voor de regerende Sociaal-Democratische Partij (PDSR). In juni verloor Nastase in de strijd om de post van burgermeester van de hoofdstad Boekarest van de kandidaat van de oppositiepartij Democratische Conventie, Victor Ciorbea. Jakarta - De Indonesisch oppositieleidster Megawati Sukarnopu tri heeft van de regering opdracht gekregen het pas geopende kantoor van haar partij in Jakarta te sluiten. Zij heeft daarvoor tot morgenavond de tijd gekregen. De gouverneur van Oost-Ja- karta, generaal Sudarsono, deelde Megawa.ti in een brief mee dat haar nieuwe hoofdkwartier 'onmiddellijk zijn activiteiten moet staken'. Veiligheidstroepen bezetten op 27 juli het oude hoofd kantoor van de PDI. Zij verdreven de aanhangers van Megawati, die het pand hadden bezet nadat Megawati op instigatie van de Indonesische machthebbers als partijleidster was afgezet. Daarop braken hevige rellen uit. Killarney - Europees landbouwcommissaris Franz Fischlei denkt door het schuiven op de EU-landbouwbegroting voor het lopend en volgend jaar ruim 1,1 miljard gulden te vinden voor bestrijding van de BSE-crisis. Daarvoor wil hij onder meer bestaande over schotten gebruiken en bepaalde premies op andere tijdstippen uitbetalen. Het geld is in het bijzonder bedoeld voor steunmaatre gelen om de ingezakte markt voor rundvlees te herstellen. Fisch- ler zal daartoe vandaag voorstellen indienen in de wekelijkse ver gadering van de Europese Commissie. Ook gaat Fischler voorstel len een identificatiesysteem voor koeien te verplichten. Daarmee valt bij te houden welke runderen BSE-vrij zij# en eventueel weer voor export in aanmerking komen. Nairobi - Enkele tientallen buitenlandse hulpverleners hebben gisteren het Zaïrese vluchtelingenkamp Bukavu, in het grensge bied met Ruanda, verlaten. Hun veiligheid is in gevaar gekomen door gevechten die sinds zondag in het gebied woeden tussen Ru- andese en Zaïrese troepen. Gisteren bevonden zich tenminste twee Nederlanders - van Artsen zonder Grenzen - onder de hulp verleners die het gebied probeerden te verlaten. Volgens een woordvoerder van AzG bestaat er goede hoop dat de twee snel naar Nairobi kunnen ontkomen. Moskou - In Wit-Rusland zijn dit jaar 24 gevangenen geëxecu teerd. Dat heeft de vice-voorzitter van het Hooggerechtshof, rech ter Andrejev, gisteren verklaard. Sinds president Aleksandr Loe- kasjenko, een man van de harde lijn en met onverhulde Sovjet- nostalgie, twee jaar geleden aan de macht kwam, heeft hij in geen enkel geval gratie verleend aan een terdoodveroordeelde, aldus Andrejev. Door Harald Doornbos Sarajevo - Het hoofd van de waarnemersmissie in Bosnië, de Nederlander Ed van Thijn, wil dat de reeds uitgestelde Bosni sche gemeenteraadsverkiezingen pas in april van volgend jaar plaatsvinden. Hiermee gaat hij in tegen een principebesluit van de Organisa tie voor Vrede en Samenwerking in Europa (OVSE) om de gemeen teraadsverkiezingen op 21, 22 en 23 november te houden. „Het re gistratie systeem was ondeugde lijk, het is onmogelijk om in zo'n Arorte tijd alle gaten te dichten," aldus Van Thijn na afloop van een pèrsconferentie in Sarajevo. Van Thijn wil voorkomen dat er opnieuw gemanipuleerd gaat worden met de registratie van - kiezers. Verder uitstel zou de in ternationale gemeenschap tevens meer tijd geven om er voor te zor gen dat de vrijheid van beweging in Bosnië wordt verbeterd. Tij dens de verkiezingen van 14 sep tember durfden slechts 30.000 van de 150.000 aangemelde kie zers hun stem uit te brengen in gebied dat onder controle staat van de voormalige vijand. „Dat is het meest teleurstellend geweest. Het hart van het Dayton-akkoord staat op het spel. Dat moet de volgende keer beter gaan," meent Van Thijn. Het hoofd van de waarnemings- missie sprak zich in zijn eindoor deel overwegend positief uit over de verkiezingen van 14 septem ber. Er zijn gevallen van fraude geconstateerd, maar die hebben de einduitslag van de niet beïn vloed. Volgens de laatste - nog al tijd onofficiële - cijfers heeft de huidige Bosnische president Izet- begovic de meeste stemmen ge kregen. Hij zal dan ook de eerste president worden van het na-oor- logse Bosnië.

de Stem | 1996 | | pagina 5