Geen extra voor geld ouderenzorg Politie vriend] Nihoul Navo rek< Moskou t Boeren en milieubeschermers strijden om besteding mestgeld 'Ik mag toch zeker een mening hebben? 'Maarten in Cyberspace' Mogelijk korting voor wachtgelders die nieuwe baan weigeren Maskerade Toch fiat Gelderland Betuwelijn ZEEUWSCH-VLAANDEREN NIEUW SINFONIETTA DE STEM BINNENLAND A4 Terpstra in de Eerste Kamer: Gerechtshof gelast gijzeling twee leden Bende Venlo DE STEM COMMENTAAR Negen jaar cel geëist tegen Engel des Doods BINNENLAND KORT Senaat akkoord met asielverdrag Nefarma kritiseert Borst Zomertijd maand langer Eeuwfeest auto te laat gevierd Meisje in Voorburg ontvoerd 5j£gg FESTIVAL VAN PBISTEM 12e arrestatie z* 1111 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1996 Den Haag (anp) - Morgen wordt het een zware dag voor de ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Mi lieu). Van 's ochtends vroeg tot halverwege de middag ontvangen de bewindslieden aan de lopende band delegaties van een keur aan belangenorganisaties. De landelijke boerenorganisatie LTO- Nederland, de Stichting Natuur en Mi lieu, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), het Inter-Provinciaal Overleg (IPO), de vereniging van drink waterbedrijven (Vewin) en de Unie van Waterschappen wachten donderdag alle maal op hun beurt. De ministers voeren gesprekken over slechts één thema: de besteding van het zogeheten mestfonds. Heet hangijzer is de vraag of de overheid het geld moet beste den aan het opkopen van zogeheten mest quota, en zo ja, hoeveel. Feitelijk gaat de discussie over het al dan niet gedwongen inkrimpen van de veestapel. In de Integrale Notitie Mest- en Ammoni akbeleid die Van Aartsen en De Boer eind vorig jaar, onder luid boerenprotest, lan ceerden, staan diverse maatregelen om het mestprobleem weg te werken. On danks die ingrepen gaan de bewindslie den ervan uit dat er voorlopig een mest- berg overblijft. Als oplossing hebben de ministers inder tijd voorgesteld die mesthoeveelheid in de vorm van zogeheten mestquota op te ko pen. Mestquota zijn (papieren) rechten voor boeren om vee te houden, en dus mest te produceren. Het opkopen van mestquota betekent feitelijk dat veehou ders, tegen een eenmalige vergoeding, hun veestapel blijvend inkrimpen. Om die opkoop-operatie te financieren willen de ministers putten uit het speciale mestfonds van 475 miljoen gulden. Dat is vorig jaar als begeleidende maatregel aan de mestplannen vastgeplakt. Het restant van het fonds kan worden besteed aan moderniseringssubsidies voor de veehou ders. De boerenorganisatie LTO-Nederland was tot voor kort fel tegen het opkopen van de mestquota. Het zou de dynamische ontwikkeling van de sector frustreren. Ook is het inkrimpen van de veestapel voor veel veehouders emotioneel een brug te ver. Als alternatief bepleitte de agrari sche belangenorganisatie om het mest fonds helemaal uit te keren in de vorm van innovatiesubsidies. Natuur en Milieu heeft daar echter geen vertrouwen in. De milieu-organisatie be pleit met klem om vrijwel al het geld te besteden aan een massale opkoop-actie. „Dan wordt de meeste, en ook meest tref zekere, milieuwinst geboekt. Daar gaat het toch uiteindelijk om," aldus J. Rem- mes, medewerker van Natuur en Milieu. Weg is weg, luidt de redenering. De discussie nam drie weken geleden een onverwachte wending doordat de boeren bonden in de vee-rijke provincies Lim burg en Noord-Brabant een alternatief bedachten. De boeren krijgen daarin eerst nog enkele jaren de tijd om zelf via innovaties het mestoverschot weg te werken, bij voor beeld met aanpassing van het veevoer. In ruil daarvoor ontvangen ze een bijdrage uit het mestfonds. Levert die aanpak on voldoende resultaat op dan mag de over heid alsnog gaan inkrimpen. In de Tweede Kamer ligt de mestkwestie al even gecompliceerd en genuanceerd. PvdA en D66 willen vasthouden aan de oorspronkelijke afspraak om minimaal een gedeelte van het mestgeld te besteden aan het opkopen van mestquota. Maar te gelijkertijd vinden ook zij het zuidelijke mestplan een serieuze bestudering waard. De VVD zit meer op de boeren-koers. An ders dan beide coalitiegenoten is die par tij minder enthousiast over het opkopen van de quota. Aan de ministers de taak de knoop door te hakken. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Terpstra van Welzijn stelt onder geen enkele voorwaarde extra geld beschikbaar voor de financiële overheveling van verzorgingshuizen naar de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten. Ze beschouwt het conflict dat daarover met de provincies en vier grote steden is ontstaan als een 'moeilijk bestuurlijk probleem', maar verwacht toch 'stapje voor stapje' tot een oplossing te kunnen komen. Terpstra zei dit gisteren tijdens het debat in de Eerste Kamer over de overheveling van verzor gingshuizen naar de AWBZ. Met de overheveling komen ver zorgingshuizen in dezelfde fi- nancieringsvorm als verpleeg huizen. Voor bewoners betekent het dat de zo gehate vermogens toets vervalt. In plaats daarvan komt er wel een eigen bijdrage. Het conflict gaat over financie ring van de overgangsregeling. Volgens de provincies is er een gat van 150 a 300 miljoen gulden. Het probleem ligt zeer gevoelig, erkende Terpstra, maar volgens de staatssecretaris zitten de par tijen niet 'met verhitte koppen' om de tafel. De Eerste Kamer voelde zich met de rug tegen de muur gezet in het debat over de overheveling van verzorgingshuizen naar de AWBZ. De financiering voor de overgangsfase is onvoldoende duidelijk, maar de bestaande or ganisatie is al voor een deel afge broken. De overheveling moet op 1 januari 1997 ingaan. Alle frac ties willen dat er snel ophelde ring komt over het meningsver schil. Overigens is dat ook de wens van de Tweede Kamer. Daar overweegt de Kamercom missie voor Welzijn het debat over de overheveling naar de AWBZ te heropenen, voor zover het de financiering betreft. Zoetermeer (anp) - Minister Ritzen van Onderwijs laat onder zoeken welke wachtgelders die een baan in het onderwijs heb ben geweigerd, alsnog een korting op hun uitkering moeten krijgen. Het gaat om personeel dat tussen eind vorig jaar en juni dit jaar een baan heeft afgeslagen. Uit een onderzoek naar 2500 wei geringen (door 400 wachtgelders) blijkt dat uitkeringsinstantie USZO slechts in 40 gevallen (17 wachtgelders) de uitkering heeft gekort. Dat hadden er echter tien keer zo veel kunnen zijn: 398 ge vallen, ofwel 88 wachtgelders. Slechts vijf procent van de scho len geeft werkweigerende wacht gelders door. Zij passen de rege ling ook nog eens vaak onzorg vuldig toe. Dat komt in veel gevallen omdat de regels onduidelijk zijn. Scho len klagen daar steen en been over. Volgens het ministerie speelt het probleem vooral bij scholen voor beroepsonderwijs en volwasseneneducatie. De uitwisseling van gegevens tussen scholen, departement en USZO over wachtgelders moet worden verbeterd, aldus Ritzen. Dan krijgen scholen betere infor matie over welke mensen zij bij een vacature moeten benaderen. Ritzen volgt met deze maatrege len de aanbevelingen op van een onderzoek naar het beleid werk weigerende wachtgelders in het onderwijs. Ritzen laat nog dit jaar alle mel dingen van werkloze docenten Van onze verslaggever Den Bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft de gevangenne ming bevolen van twee zwaar ge strafte Turkse leden van de Ben de van Venlo. Het hof veroordeel de hen in april in hoger beroep wegens moord tot celstraffen van zes en twaalf jaar. Het besluit van het hof werd op verzoek van de procureur-gene raal in besloten zitting genomen. Hij voerde vluchtgevaar als be langrijkste argument aan. De rechtbank van Roermond sprak het tweetal eerder vrij en stelde hen op vrije voeten. Na de veroordeling van het hof in hoger beroep verdwenen de mannen naar hun vaderland. De verdwij ning leidde tot Kamervragen van D66 aan minister Sorgdrager van Justitie. die een baan hebben geweigerd onderzoeken. Het gaat om 13.000 meldingen die zijn gedaan tussen 1 november 1995 en 1 juni 1996. Het betreft zo'n 2700 wachtgel ders. Jaarlijks wordt ruim één miljard gulden uitgegeven aan uitkerin gen voor werkloze leraren. Veel te veel, vindt Ritzen. Het kost hem echter grote moeite om de uitgaven terug te dringen. Door Debbie Langelaan Den Haag - Frits Bolkestein komt niet eerder terug van va kantie, al staat politiek Den Haag op zijn kop vanwege zijn activiteiten als commis saris van het farmaceutisch bedrijf MSD. Hij begrijpt alle opwinding niet, of doet alsof. Tegen de journalis ten die hem momenteel najagen op Cyprus zegt hij dat hij hen 'buitengewoon graag' zal toe spreken, maar na zijn vakantie. Om er een vaderlijk advies aan toe te voegen: „Spaar u de moeite en het geld." Typisch Bolkestein: hoffelijk maar laconiek tot in het extreme, op het arrogante af. Er is zelden een moment dat Frits Bolkestein (63) zijn zelfbeheer sing verliest. Als hij het in de Ka mer hard te verduren krijgt, en dat gebeurt regelmatig, reageert hij uiterst flegmatiek. Hij haalt zijn schouders op, spreidt zijn armen en antwoordt: „Ik mag toch zeker een mening hebben?" Zijn politieke tegem standers druipen dan veelal machteloos af, tandenknarsend om zoveel gespeelde onschuld. De confrontaties met zijn colle ga-fractieleiders verlopen inmid dels via een vast patroon. Zij ver wijten hem dat hij buiten de Ka mer provocerende uitspraken doet maar zich binnenskamers gewoon bij het beleid neerlegt. Zijn stokpaardjes zijn het vreem delingenbeleid, de toekomst van Europa en de ontwikkelingssa menwerking. Op deze terreinen ontvouwt hij Bolkestein als een belezen man van de we reld steeds opnieuw een visie die afwijkt van het kabinetsbeleid. PvdA en D66 vinden echter dat hij als leider van een coalitiefrac tie het beleid mede moet uitdra gen. Maar die verwijten helpen niet: Bolkestein doet het met een stoï cijnse regelmaat elke keer weer. Hij zoekt daarbij regelrecht de grens van zijn positie binnen de coalitie. Zo was er in juni vorig jaar een discussie over het functioneren van de Verenigde Naties in voor malig Joegoslavië. Bolkestein had voorafgaande aan dat debat in de publiciteit gezegd dat de Nederlandse blauwhelmen zo spoedig mogelijk terug naar huis moesten komen. In het debat zelf deed hij echter geen enkele poging om de daad bij het woord te voegen. Hetgeen FOTO de stem/johan van gurp GroenLinks-fractieleider Rosen- möller de volgende reactie ont lokte: „U doet net of u gekke Ger- rit bent." PvdA-fractieleider Wallage waarschuwde, niet voor het laatst, dat de coalitie de spanning die Bolkestein oproept met zijn gedrag 'op den duur niet aankan'. Ook vorige week, tijdens de alge mene beschouwingen, kwam Wallage met die waarschuwing. Toen ging het over een waslijst van problemen met de opvang van asielzoekers die Bolkestein had opgesomd. Volgens Wallage moest hij ook vertellen dat het steeds beter gaat met de opvang van asielzoekers. Hij moest, met andere woorden, zich coalitiepartner betonen. Het werd een van de weinige ke ren dat Bolkestein zijn zelfbe heersing verloor. Aanvankelijk volgde hij zijn beproefde metho- Koningin Beatrix heeft gisteren de gerestaureerde Grote Sint Laurenskerk in Alkmaar geopend. Tijdens haar rondleiding werd ze voorgesteld aan de kunstenaars en technici van het project 'Maar ten in Cyberspace', waarvan het resultaat op de achtergrond van de foto te zien is. De Haarlemse schilder Maarten van Heemskerck schilderde in 1540-1541 voor de St.-Laurenskerk een groot drie luik met bijbelse voorstellingen, dat later in de dom van Linköping Zwedenbelandde. Het drieluik werd recent langs electronische weg vanuit Zweden gekopieerd in Alkmaar, waar het kopie nu hangt te pronken in de kerk. foto anp de: „Ik mag toch wel iets zeggen over deze moeilijkheden? Dit is nu eenmaal het Huis van de Pro blemen." Maar toen Wallage niet afdroop, hem integendeel 'vissen in troe bel water' verweet, werd ook hij kwaad. Hij liet zijn gebruikelijke rustige toon en keurige woord keus varen en riep uit dat Walla ge hem 'buitensporige' en 'onge rechtvaardigde' verwijten maak te, Maar direct na die ruzie wilde Bolkestein er al geen woord meer aan vuil maken. Daarmee sugge rerend dat hij zich even heeft la ten gaan maar doorgaans op gro te afstand van het politieke ge woel staat. Het is die houding die zijn tegen standers soms gek maakt. Iemand als Wallage, een politicus die juist helemaal onderduikt in het politieke handwerk, kan abso luut niet begrijpen dat Bolkestein zo laconiek doet over de rel die is ontstaan over zijn commissariaat bij MSD. Hij ziet dat als pure minachting voor de politiek, al zei hij fijntjes dat het besluit van Bolkestein om deze week op Cy prus te blijven 'aan hemzelf' is. Ook nu laat de VVD-leider zich echter op geen enkele manier van zijn stuk brengen. Sterker: het feit dat de Nederlandse pers hem op de hielen zit maakt hem alleen maar koppiger. Hij is vastbeslo ten om deze week nog enkele goe de boeken te lezen, hoezeer de ir ritatie in Den Haag ook oploopt. Afstand voor alles: deze week geldt dat voor Bolkestein letter lijk. DE GESCHIEDENIS herhaalt zich in Rusland. In het commiin tische tijdperk was het heel normaal dat er een complete ma kerade rond zieke leiders werd opgevoerd. Hoewel zij nauwelijks op hun benen konden staan, werden er geruststel lende medische communiqués uitgegeven. De geliefde secre taris-generaal was vermoeid, had een kou gepakt ofL Arnhem (anp) - De provincie Gelderland is toch bereid pla nologische medewerking te verlenen aan de aanleg van de Betuwelijn. Dat is het resultaat van een ge sprek tussen de gedeputeerden De Bondt en Van Dijkhuizen en de ministers De Boer (Milieu) en Jorritsma (Verkeer). Gelderland heeft jarenlang ge steld dat de Betuwelijn er niet mocht komen als de minister niet bereid was tal van aanpassingen te doen, waardoor de goederen spoorlijn minder schade zou aan richten aan natuur en milieu. Jorritsma bleef echter bij haar standpunt dat de aanleg niet duurder mocht worden dan 8,3 miljard gulden, zodat meer tun nels en andere aanpassingen niet mogelijk zouden zijn. De ruzie tussen beide overheden liep enkele weken geleden zo hoog op dat Provinciale Staten van Gelderland ronduit 'nee' zei den tegen de aanleg van de Be tuweroute. De Boer dreigde daarop zo spoe dig mogelijk over te gaan tot een aanwijzing, waarmee ze de pro vincie kan dwingen streek- en bestemmingsplannen aan te pas sen. Vorige week donderdag had den de strijdende partijen een ge sprek om de kou uit de lucht te halen. Wat dus is gelukt. Raad van State De Raad van State doet in de loop van december een uitspraak over alle ingediende bezwaren tegen de aanleg van de Betuwelijn. Staatsraad mr J. de Vries liet dat gisteren weten na afloop van de behandeling van de laatste be zwaren. Sinds juli heeft de Raad van Sta te enkele dagen per week de be zwaren van omwonenden, bedrij ven en belangengroepen aange hoord. Leeuwarden (anp)- Bij het hof in Leeuwarden is gisteren opnieuw negen jaar cel en tbs met dwang verpleging geëist tegen de 43- ja rige Martha U. wegens het ver moorden van vier patiënten in verpleeghuis Vliethoven in Delf zijl. De vrouw met de bijnaam Engel des Doods werd in mei dit jaar door de rechtbank in Groningen conform de eis tot dezelfde straf en maatregel veroordeeld. Zelf zegt zij de twee mannen en vrouwen uit 'medelijden' met een overdosis insuline te hebben ge dood. Zij ging in hoger beroep omdat ze een veel kortere celstraf wil, zo dat de tbs-behandeling zo snel mogelijk kan beginnen. Deskun digen noemen het gevaar voor herhaling bij de vrouw levens groot. Ook Martha zelf sluit dat niet uit. „Maar ik zal nooit de kans meer krijgen," antwoordde de ver dachte op de vraag van de rechter of ze ooit opnieuw zou doden uit medelijden. voor vakantie in zijn buitenhuis teruggetrokken. De bevrore glimlach van de bijna gemummificeerde Brezjnev sprak inde tijd boekdelen, maar er werd niet toegegeven dat de man»' sterven na dood was. 4 Rond de doodzieke president Jeltsin lijken zich dezelfdetafere len af te spelen. De Russische leider lijdt aan een ernstige har kwaal, waardoor hij het leven van alledag nauwelijks aankan Maandenlang is de ziekte gebagatelliseerd, de presidentsver kiezingen waren belangrijker dan de gezondheid van Jeltsin Nu de winst is binnengehaald wordt schoorvoetend toegen» ven dat de hartkwaal van de president ernstiger van aard dan aanvankelijk was voorgesteld. Zo ernstig dat Russiscl hartspecialisten de hoogstnoodzakelijke operatie (nog) nj durven uit te voeren. Dat is koren op de molen van de oppositie. De tegenstanders van Jeltsin eisen zijn aftreden. Zij zeggen dat de feitelijke macht allang niet meer in handen is van de president, datA naam slechts wordt opgevoerd om besluiten kracht van wette geven. De Kremlin-kliek rond Jeltsin ontkent dit in bedienen zich van de veelbeproefde tactiek. Allerlei nen worden aangevoerd, waaruit zou moeten blijken datde gezondheid van de Russische president niet alarmerend is. Het verlossende woord moet gesproken worden door Jeltsin Uit het feit dat hij al wekenlang zwijgt, moet worden geconclu deerd dat het niet goed met hem gaat. Dat is een ernstige zaak voor een gigantisch land als Rusland waar de problemen ziek opstapelen. Maar nog triester is de conclusie dat in het hervormde Rusland op het gebied van openheid weinig is veranderd. Een demo cratisch gekozen president en zijn secondanten laten de bevol king maandenlang in onzekerheid over de gezondheid van de hoogste functionaris van het land. Ondemocratischer kan hei niet. Den Haag - Nederland kan overgaan tot ratificatie van het Ver drag van Dublin, dat bepaalt welk land binnen de Europese Unie verantwoordelijk is voor een asielverzoek. De Eerste Ka mer ging gisteren akkoord met de goedkeuring van dit verdrag. Als vreemdelingen in twee landen om asiel verzoeken, moet vol gens 'Dublin' het land waar de vluchtelingen in eerste instantie asiel vroegen, dat verzoek behandelen. Zo'n overeenkomst be stond al tussen de Schengen-landen. Het Verdrag van Dublin strekt zich uit tot alle twaalf lidstaten van de Europese Unie. Het vaststellen van de verantwoordelijkheid voor asielaanvra gen, maakt het mogelijk het zogenoemde 'asielshoppen' te voor komen. Daarbij gaat het om vreemdelingen die in twee of meer landen een asielverzoek indienen. Justitie sprak enige maanden geleden het vermoeden uit dat er sprake is van organisaties die tegen betaling handleidingen ver kopen, hoe vluchtelingen in verschillende EU-landen asiel kun nen vragen en welke financiële voordelen dit oplevert. Utrecht - Patiënten in Nederland blijven verstoken van nieuwe medicijnen. De plannen van minister Borst (Volksgezondheid) om nieuwe middelen op beperkte schaal toe te laten, bieden geen soelaas. Het extra geld dat Borst beschikbaar heeft gesteld voor de intro ductie van nieuwe middelen is onvoldoende. Dit stelt de koepelorganisatie van farmaceutische bedrijven Ne farma in een brief aan de Tweede Kamer. Nefarma vindt dat elk geneesmiddel dat door het College ter beoordeling van genees middelen is geregistreerd, moet worden vergoed. Bij de toelating tot het geneesmiddelen vergoedingensysteem spelen echter naast de registratie ook de prijs en de meerwaarde ten opzichte van al bestaande middelen een belangrijke rol. Den Haag - Ter herinnering: dit jaar duurt de zomertijd een maand langer dan sinds de invoering ervan in 1977. Niet in het laatste weekeinde van september, maar pas op zondag 27 okto ber wordt de klok om 03.00 uur een uur teruggezet. Tot nu toe was voor de lidstaten op het vasteland van Europa de laatste zondag van september het eindtijdstip van de zomertijd- In Ierland en het Verenigd Koninkrijk eindigde die echter op de laatste zondag van oktober. In 1996 en 1997 eindigt de zomertijd in alle lidstaten op die zondag. Amsterdam/Tilburg - De eerste automobiel reed niet in 1895 maar al een jaar eerder over 's lands wegen. Maandblad Ons Amsterdam komt met deze ontdekking in zijn oktobernummer. Stichting 100 jaar Automobiel vierde in mei van dit jaar het eeuwfeest van de heilige koe. Een jaar te laat dus, stelt Ons Am sterdam. In 1895 reed J. Bogaers uit Tilburg al in een 'paardloos voertuig rond. Tot op de dag van vandaag werd - ten onrechte blijkt nu- aangenomen dat notaris Backx uit Wieringerwaard de eerste autobezitter van Nederland was. Voorburg - In Voorburg is gistermiddag een meisje ontvoerd Daar ging een steekpartij in de Van Zegwaardstraat aan vooraf, waarbij een 29-jarige Hagenaar gewond is geraakt. De politie zoekt de toedracht van het voorval in de relatiesfeer. De politie wil niets zeggen over de leeftijd en de identiteit van het meisje. De verdachte zou haar familie hebben gedreigd het kind en zichzelf iets aan te doen als iemand actie tegen hem onderneemt. o.l.v. Lev Markiz met Dmitri Makhtin, viool Werken van Rhim Mendels sohn, Wolf. Programmawijzi ging: Sjostakovitsj - Kammer- sinfonie opus 110 a i.p.v. Doh- nanyi. Donderdag 26 september, Koewacht, r.-k. kerk. Aanvang 20.00 uur. Toegang 35.-/25.-, CJP/Pas 65/5.- korting Kaartverkoop: Zuidlandtheater, 0115-695555 Boekhandel v.d. Sande, Noordstr. 55, Terneuzen of een half uur voor aanvang bij de kerk. mpvv ïork (rtr/afp) - President rilnton heeft gisteren het ver- movereen verbod op kern- ondertekend en ver aard dat Washington blijft ^even naar verdere maatre gelen voor wapenbeperkmg. «H waarschuwde de mensheid r' «nieuwe bedreigingen', die - ,-lan van internationale terro- Sn en staten die hen steunen, rlinton ondertekende als eerste ,on overstaan van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het baanbrekende kern en-verdrag, waarbij een eind komt aan de nucleaire proeven m de atmosfeer, ondergronds of el- Brussel (anp/ap) - De Belgische iemand gearresteerd in de aff waarin kinderen werden ontvoer Marleen De Cockere, de vriendin van Jean-Michel Nihoul, die sinds 16 augustus achter tralies zit, is in staat van beschuldiging gesteld wegens 'bendevorming, ontvoering en drugshandel'. Zij zou ook betrokken zijn geweest bij de ontvoering en gijzeling van kinderen. Ze werd opgepakt in Neufchateau. Met Marleen De Cockere (40) komt het aantal aanhoudingen in de zaken-Dutroux rond auto zwendel en pedofilie op twaalf. Slechts een van de arrestanten is vrijgelaten. Bij de nieuwe ver dachte is maandag al huiszoeking verricht. De Cockere was werk zaam in een bar waar Nihoul ook vaak kwam. Met hem organiseer de zij seksfuiven in een kasteel bij Namen. Seks-orgie Een anonieme bron onthulde in het blad Télemoustique dat deze avonden in kasteel Faulx-les- Tombes begonnen met een uitge breid banket met kaviaar en champagne en eindingden in een seks-orgie. Nihoul en zijn vrien din namen niét deel aan deze uit spattingen, maar bleven achter de bar en observeerden het pu bliek, aldus deze zegsman vol- s wie geen minderjarigen in het kasteel aanwezig waren. Het weekblad schreef dat Nihoul door de gebeurtenissen in het kasteel wel een enorm chantage middel in handen heeft. Dat zou zijn uitspraken tegenover de po litie kunnen verklaren dat zijn arm 'zo lang is als de Donau'. De rol van Nihoul in de zeden zaak lijkt steeds belangrijker te worden. Hij werd aanvankelijk slechts in voorarrest gehouden op basis van bendevorming. Maar sinds twee weken wordt hij ook verdacht van de ontvoering en opsluiting van Julie en Melissa en Laetitia Delhez. Onthullingen Ondertussen zijn in België ook andere onthullingen gedaan. De moeder van kindermoordenaar en -verkrachter Dutroux zei voor oe Belgische tv dat ze de openba re aanklagers al vorig jaar een brief heeft geschreven waarin ze vertelde over de verdachte activi- HET MACHTSVACUÜM in Moskou en de krachtige af wijzing van de uitbreiding van de Navo door Jeltsins veiligheidschef Lebed vor men vandaag en morgen on derwerp van gesprek van de defensieministers van het bondgenootschap. In de Noorse havenstad Bergen wordt tevens gesproken over een vredesmacht voor Bos- më, nadat het mandaat van itor is verstreken. Pe Havo wil in het voorjaar van gaan praten over de voor- Waarden voor toetreding van enkele nieuwe lidstaten. Ge acht wordt hierbij aan Polen, sjechië en Hongarije. Rusland groot tegenstander van uitbreiding van het bondge- ootschap tot aan haar grenzen, exandr Lebed, veiligheidsad- T ?®ur van de doodzieke Boris tsin, benadrukte gisteren nog aar eens dat van uitbreiding geen sprake kan zijn. °ch hoopt de Navo voor de zo- ®r yan 1997 met de Russen tot akkoord te komen door Moskou nadrukkelijk te betrek-

de Stem | 1996 | | pagina 4