Adoptie kan veel sneller Edah Leraren woedend over 'vingercamera' m Studenten zijn niet zo marktgericht Ex-rechercheur werkt niet mee aan verhoor Meer politiekorpsen ontvangen wisdiskette Voor een buitenlands kind Vijf jaar cel voor vader wegens doodslaan baby 6Jonge zedendelinquenten onder één dak behandelen' Kleerluis is weer terug pESTEM BINNENLAND A3 landelijk meldpunt vr euthanasie DEZE W EEK Aanbieding geldt t/m Handappelen "1 f\Q 'Granny Smith' 1 Zs(j zak a 1,5 kilo _Lb aanstaande zaterdag. Actievoerders vleesindustrie 3 jaar cel in SEPTEMBER 1995 ft oot-Brittannië en ierIand; tot zwaar bewolkt ensdagwatzon, eerst in W d, later in het oosten Don dag van het westen uit stet nemende zuidwestenwind langdurig regen. Midda -peratuur rond 17 graden^ gie en Luxemburg: ln het en and eerst nog kans on st. Woensdag van het westen regen. Donderdag wat J ar later veel wind en perk, met regen. Middagtempe' uur ongeveer 17 graden xemburg wat frisser. ord- en Midden-Frankrijk :j veel bewolking en peri0' met regen. Donderdag tij ijk wat zon, later van het ten uit toenemende bewol g en wind. Middagtempera" r ongeveer 17 graden, don- dag in de Vendee iets zach- id-Frankrijk: Overwegend el bewolking en nu en dan gen, met name woensdag in t westen. In de Provence af toe zon en vrijwel droog iddagtemperatuur rond 20 aden, donderdag overal iets er. tugal: Flink wat zon. In het rden en midden meer be- Iking en kans op een bui ddagtemperatuur van 2(i den in het noorden tot ruim in de Algarve. anje: Aan de Costa's zonnige 'oden, maar woensdag latei- wat wolken. In het noor- op beide dagen wat regen, 'ddagtemperatuur in het orden rond 19 graden. Maxi- van 22 graden aan de Costa ava tot 30 aan de Costa del arische Eilanden: Naast ook wolkenvelden en soms bui. Middagtemperatuur ge veer 29 graden, llorca en Ibiza: Flinke pe- oden met zon en droog. Mid- gtemperatuur ongeveer 25 aden. lië: Woensdag minder buiig vooral in het zuiden zon. nderdag ten zuiden van Ro- toenemende kans op een weersjbui. Middagtempera- ur rond 23 graden, in het orden vooral op woensdag ele graden lager, riekenland en Kreta: Op bei- dagen in het westen kans op bui. Verder droog en flinke nige perioden. Minder arm, maxima rond 25 graden, 'itsland: Woensdag perioden t zon, in het zuiden nog kans een bui. Donderdag van het esten uit meer bewolking, ooral in het midden en noor- en gevolgd door regen. Maxi- a overal oploperfd naar circa 7 graden op donderdag, witserland: Vooral aan de idzijde van de Alpen wat n. In het noorden, donderdag k in het westen kans op een ui. Middagtemperatuur onge- cer 15 graden, in het zuidoos- donderdag rond 20 graden, stenrijk: Perioden met zon, ~rst ook enkele wolkenvelden, rijwel droog. Maxima geld elijk oplopend tot ongeveer 16 aden. 10 11 12 13 14 15 4. Wener; 5. club; 7. geste; 8. hak; af; 2. farce; 3. accu; 4. wegkant6- lidt: "v-in-k-e-v-een". ©JFS ou))jag3ueai '|3)ej uen pueJ 1111 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1996 nen Bosch - Voor de moord op Veertien iaar geëist tegen Roosendaler ""vrouw op 4 oktober 1991 J O het wegmoffelen van het !toffeli]'k overschot heeft de dicier van justitie in Den Bosch gisteren tegen een 39- Ljge man uit Roosendaal m totaal veertien jaar celstraf geëist. ne verdachte ontkent destijds in hin) toenmalige woning in Vught L toentertijd 38-jarige echtge- L Thea Kramer, van het leven te hebben beroofd. Volgens de verdachte zou Thea zich in de wo- 1 hebben verhangen. Hij be kende wel het stoffelijk overschot 'in een vlaag van verstandsverbij stering' in de achtertuin onder het terras te hebben begraven. Dit om te voorkomen dat de twee kinde ren uit hun huwelijk zouden ont dekken, dat hun moeder zelf moord zou hebben gepleegd. De verdachte, inmiddels naar Roosendaal verhuisd, deed enkele dagen na het wegmoffelen van het stoffelijk overschot aangifte van vermissing van Thea bij de Vught- se politie. Hij vertelde haar bij het station te hebben afgezet, omdat zij naar Rotterdam wilde om en kele dagen tot rust, te komen. Dat verhaal had hij verzonnen, zo gaf hij na zijn aanhouding vrij kort na de vondst van het stoffelijk over schot in maart van dit jaar toe. Daarna kwam hij met het verhaal van verhanging op de proppen. Uit een reconstructie in het be treffende huis bleek, dat een be langrijk deel van zijn verhaal kan kloppen. De officier van justitie in Den Bosch, mr. N. Verkleij, be toogde dat het verhaal over de zelfmoord van a tot z verzonnen is. Verzonnen, omdat delen van het verhaal van de verdachte niet kloppen. Bovendien zou de ver dachte op 2 oktober 1991, twee dagen vóór de 'verdwijning of zelfmoord', tegen een echtpaar in Spijkenisse, bij wie hij een jaloe zie moest leveren, hebben gezegd, dat zijn vrouw werd vermist en dat hij naar Duitsland moest om haar te identificeren. Enkele we ken later zou hij tegen hetzelfde echtpaar hebben gezegd, dat hij zijn vrouw had begraven. Die ver klaringen waaraan wel enkele ju ridische foutjes kleven, zijn voor de officier van justitie de meest belangrijke voor het bewijs van moord. „Want, ik wind er geen doekjes om, voor moord noch doodslag is er een rechtstreeks technisch bewijs en evenmin een verklaring," gaf mr. Verkleij in haar requisitoir voluit toe. De pat holoog-anatoom houdt zelfs ver hanging technisch 'niet voor on mogelijk'. Mr. Verkleij moest het bewijs dus peuren uit tegenstrij digheden en verklaringen van derden. Voor de moord eiste zij twaalf jaar en voor het laten ver dwijnen van het lijk twee jaar. Volgens de raadsvrouwe van ver dachte is er voor moord of dood slag wettig noch overtuigend be wijs en moet cliënt daarom wor den vrijgesproken. Uit rappor tages van artsen en de militair so ciale dienst - verdachte was eer der lid van het korps mariniers - zou volgens de raadsvrouwe zijn gebleken, dat Thea Kramer een kwetsbare onzekere vrouw was met trekken van manische depres siviteit, bij wie zelfdoding niet was uit te sluiten. De Bossche rechtbank doet uit spraak op 8 oktober. Den Haag (anp) - De termijn die het ministerie van Justitie hanteert voor het verlenen van de zogeheten beginseltoestem- ming voor de adoptie van een buitenlands kind, kan anderhalf jaar korter. De huidige termijn van tweeënhalf jaar is veel te Aldus oordeelt de Nationale om budsman mr. M. Oosting, naar aanleiding van een klacht van een echtpaar uit Den Bosch, dat een buitenlands kind wil adopte ren. Oosting adviseert minister Sorgdrager (Justitie) de procedu- re te bekorten tot een redelijke termijn van een jaar. Het betrokken echtpaar diende in januari van het vorig jaar een aanvraag tot het verkrijgen van toestemming in. Vervolgens moest het een jaar wachten op een acceptgiro van het ministerie, waarmee het 850 gulden kon overmaken om de verplichte voorlichtingsbijeenkomsten te betalen. Daarna moest het paar opnieuw zes maanden wachten, alvorens de zes maandelijkse bij eenkomsten begonnen. Wanneer zij die hebben bijgewoond, wacht hen nog een gezinsonderzoek door de raad voor de kinderbe scherming. Daarna zal de beslis sing volgen, doch niet nadat er andermaal zes maanden zijn ver streken. Vooral de tijd die ligt tussen de aanvraag en de toezen ding van de acceptgiro, is het be trokken paar een doom in het oog. Volgens de Ombudsman moet dat binnen acht weken kun nen. Ook de tijd die de raad voor de kinderbescherming en het mi nisterie nemen voor het uitbren gen van een rapport, kan volgens de Ombudsman worden terugge bracht naar acht weken. Ten tijde van de aanvraag waren de aspirant-ouders 36 en 40 jaar oud. Volgens het ministerie van justitie lopen echtparen vanaf ongeveer 40 jaar bij indiening van het verzoek het risico, dat zij uiteindelijk slechts toestemming krijgen voor het adopteren van een wat ouder kind. De vraag naar baby's tot twee jaar over treft het aanbod. Wachttijden kunnen oplopen tot dertig maan den. Al met al moeten ouders soms wel vijf jaar wachten voordat de adoptie een feit is. Den Haag (anp) - Ex-rechercheur J. van Vondel wil niet actief meewerken aan zijn verhoor door de rijksrecherche over ver moedelijk gepleegde meineed voor de commissie-Van Traa. Hij maakt als verdachte gebruik van het recht te zwijgen. Dat heeft advocaat mr. G. Spong van de ex-medewerker van de Criminele Inlichtendienst (CID) Kennemerland gisteren beves tigd. De rijksrecherche wil van daag zowel Van Vondel als zijn eveneens van meineed verdachte voormalig CID-collega K. Lang- endoen verhoren. Langendoen zou wel ingaan op de uitnodiging tot verhoor. Hij is officieel nog wel in dienst van de politie, maar zit al enige tijd op non-actief thuis. Van Von del verliet enkele jaren geleden de politie. De rijksrecherche is sinds een half jaar bezig met dossier-on- Twee weken na deze tragische Sebeurtenis sloeg en schopte de verdachte zijn 27-jarige vriendin 20 hard, dat ze zwaargewond raakte. Tegen de man was negen jaar cel geëist. He rechtbank achtte een poging t°t doodslag niet bewezen en ™id het op zware mishandeling, •erder hield de rechtbank reke- mng met uitkomsten van onder roek van het Pieter Baan Cen- (ADVERTENTIE) nmo ^KEUKENS 5CHÜÜRBIERS I KEUKEN- EN SANITAIRCENTRUM n Industrieterrein De Donken -Donkenweg 23, Wouw, tel. 0165 - 3015 71 l°e9 uw naaste om euthanasie en nervond daarbij problemen Bel nL> tussen 10.00 en 16.30 u. 06- 8823 en meld dit. Uw reactie helpt misstanden signa len. Dit kan leiden tot betere re gels. ZO HELPT U ANDEREN IN DF TOFkY-iMcrr Clement Moe met vingercamera (r) en recorder FOTO PETER DE JONG/COR VOS derzoek naar de vermeende meineed van het duo na aangifte hiervan door de commissie-Van Traa. De twee zouden voor de commissie niet de waarheid heb ben gesproken over de miljoenen aan crimineel geld, die zij inves teerden in het bedrijf van de zo genoemde 'Sapman'. Deze in Bel gië werkende vruchtensapprodu cent zetten samen met het duo een fabriek op in Ecuador, die vermoedelijk als dekmantel moest dienen voor drugstrans porten. Langendoen en Van Von del regisseerden in het kader hun CID-werk tal van drugstranspor ten. Arnhem (anp) - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de 28- jarige R.o. uit Nijmegen veroordeeld tot een gevangenisstraf vanvijf jaar.-UriV- De man mishandelde op 25 februari zijn drie weken oude zoon- tje zo zwaar, dat het kind twee dagen later stierf. Door Rinze Brandsma Rotterdam - Te huur voor wanhopige scholieren en werkende jongeren: piep klein videocameraatje om het schandalige gedrag van leraar, rector of werkgever vast te leggen. „Om je bewijs te halen, mensen te confronteren met hun wange drag, om serieus genomen te worden en de tegenpartij te dwingen naar je te luiste ren." Volgens Clement Moe, bestuurslid van de Rot terdamse hulpdienst voor jongeren, Class, is dat het idee achter de verhuur door zijn stich ting van een piepkleine 'vingercamera'. Scho lieren kunnen die in de klas in het geniep han teren om 'bewijsmateriaal te verzamelen' te gen hun leraar. „Om erger te voorkomen; heel veel jongeren lopen met wapens op zak en trekken anders in hun wanhoop een mes," be zweert Moe, „en een kras op de auto van de le raar is snel gezet." De lerarenvakbond Abop-NGL heeft woedend gereageerd op het initiatief voor de introductie van de heimelijke 'vingercamera' in de klas. „Stupide, onsmakelijk en achterbaks," zegt NGL-bestuurder Martin Kircz. „Het is toch treurig dat wij in een wereld moeten leven, waarin leerlingen via KGB- en James Bond- achtige trucjes materiaal verzamelen tegen een leraar met wie ze problemen hebben. De vakbond heeft aangekondigd onmiddellijk naar de rechter te stappen, als ze merkt dat de stiekeme camera gebruikt wordt. „Als een school materiaal accepteert of gebruikt dat op die manier verzameld is, staan wij de volgende dag bij de rechtbankpresident. Ik kan me niet voorstellen, dat een school zoiets zou 'aanvaar den." Gisterochtend lieten de Rotterdamse jongeren- hulpverleners hun 'vingercamera voor scholie ren' zien in het programma Ontbijt-tv, daarna zong het rond op Radio 1, het Jeugdjournaal en intussen tuimelen alle media èn leraren-vak bonden over hen heen. De telefoons op de ver dieping van de stichting 'Class Youth Informa tion' boven het Jongereninformatiepunt in Rotterdam - condoomautomaat naast de deur - staan roodgloeiend. Abop-NGL-bestuurder Martin Kircz heeft er moeite mee, de stunt van Class serieus te ne men. „Ze willen aandacht, nóu, dat is ze in een klap gelukt. Ze willen landelijk gaan werken, een blad uitgeven. Bingo! Iedereen kent ze nu." Het scholieren-initiatief deugt van geen kant, meent hij, zelf leraar Nederlands. „Ja, als ik te horen krijg dat het alternatief een mes in mijn rug is, dan kies ik voor zo'n camera. Maar de wet op de privacy staat zoiets helemaal niet toe. Het kan leiden tot uitlokking van uitspra ken en daden. Minderjarigen èn hun ouders, die verantwoordelijk zijn, kunnen er juist door in problemen komen." Volgens de leraren-vakbond is het een veel te zwaar en overbodig middel. „Als een docent bijvoorbeeld rare dingen zegt over hoofddoek jes, dan kan de leerling gewoon een klacht in dienen wegens discriminatie. Dat wordt uitge zocht en eventueel wordt de leraar bestraft. Zo werkt dat in onze rechtstaat." Vrolijk demonstreert Clement Moe - met 28 jaar zelf allang geen scholier meer - de wer king van het cameraatje. Het gaat om een zwart blokje met een piepklein gaatje waar een geavanceerd lensje achter zit. Het is met 3,5 bij 1 centimeter zo klein als een vinger en moeite loos weg te werken in een pet of een kleding stuk. Een kleine microfoon en dito videocame ra neemt alles op, in kleur. Alles bij eikaar heeft de installatie een kleine achtduizend gul den gekost. 'Class' verhuurt ze voor 15 gulden per uur, met een borg van zeshonderd. „Niet leuk voor de tegenpartij, maar dat zijn programma's als Deadline en Vermist ook niet, die met verborgen camera's werken. Privacy? Ach, de straten hangen toch ook vol camera's, die alles registreren. De situatie van jongeren weegt wel op tegen schending van privacy. Bo vendien: mensen die er tegen zijn, hebben die iets te verbergen?" Niet iedereen krijgt de camera met toebehoren zomaar mee. „Wij toetsen of de situatie wel wanhopig genoeg is. Ze moeten invullen waar voor ze hem gebruiken. Verder zijn wij niet verantwoordelijk. Jongeren van onder de 16 raden we aan om eerst naar een instantie te stappen voor hulp. Class zegt jongeren wegwijs te willen maken in de maatschappij. „We hebben op Rotterdamse scholen zo vaak gehoord: hadden we maar be wijsmateriaal." Waarom jongeren zich zo wanhopig voelen, dat ze naar wapens grijpen? „Uit frustratie. Omdat ze voor de zoveelste keer een onvoldoende krijgen bij slecht gedrag. Omdat de rector niet naar ze wil luisteren en ze verder de grond in praat. Omdat ze tot spijbe len gebracht worden. Of als de leraar niet nor maal met ze wil praten, mishandelt, treitert, zo van 'ik weet niet of je wel overgaat'." De vingercamera van Class is er bijvoorbeeld ook, voor wie op haar werk steeds lastig geval len wordt door de baas. „Bewijs dat maar eens. Nou, nu kun je vastleggen wat zo'n man doet. Dan word je meteen niet meer voor gek ver klaard, dan zijn ze gedwongen naar je te luis teren." Moe erkent volmondig dolblij te zijn met alle publiciteit. Maar geschrokken van al le heftige reacties op de vingercamera is hij wel. De Rotterdamse stichting Class wil graag navolging en landelijk aan de weg timmeren. Behalve met eigen T-shirts en truien wil ze ook met een eigen tijdschrift op de markt komen. (ADVERTENTIE) trum, dat de man verminderd toerekingsvatbaar noemt. De rechtbank sprak van een tra gisch en onbegrijpelijk feit, dat de rechtsorde ernstig heeft geschokt. Ergernis De verdachte ergerde zich op 25 februari aan het gehuil van zijn baby. Na een ruzie met zijn vriendin ging hij naar de slaap kamer van zijn zoontje. Hij gaf het kind een paar harde klappen, schudde het door elkaar en smeet het daarna in het bedje, waarbij het kind met de hoofd tegen de rand kwam. Twee dagen later overleed het jongetje. 'Uitgegleden' In het ziekenhuis verklaarde de 27-jarige moeder dat zij met haar kind was uitgegeleden in de bad kamer. Twee weken na deze tragische gebeurtenis kregen O. en zijn vriendin ruzie na een bezoek aan het graf van hun overleden zoon tje. De verdachte greep de vrouw bij het haar en schopte haar door het hele huis. De vrouw liep daarbij een ge scheurd trommelvlies, een gebro ken rib en een hersenschudding op. Pas hierna durfde zij aangifte te doen bij de politie en vertelde toen, dat de dood van haar zoon tje geen ongeluk was. V De 3 principes van EdahPrettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen. Utrecht (anp) - Studenten zijn niet zo marktgericht. De inhoud van een studie is voor de meeste studenten belangrijker dan de kansen, die de studie op de ar beidsmarkt biedt. Dat is een van de conclusies van een onder zoek onder studenten. Het onderzoek staat centraal tijdens het congres 'Verschillen de studenten? Opinies van studenten over goed onderwijs', dat morgen in Utrecht plaats heeft. Studenten zien hoorcolleges als een zinvolle bezigheid. Ongeveer de helft van de univer sitaire studenten zou vakken bij het hoger beroepsonderwijs willen volgen. Volgens de Universiteit Utrecht dienen verbeteringen in het hoger onderwijs mede te worden geba seerd op wensen van studenten. De lustrum commissie van de universiteit peilde deze zomer duizend studenten. De helft van de studenten vindt een studie duur van vier jaar te kort om een academisch werk- en denkniveau te bereiken. Ongeveer de helft van de studenten wil de studie het liefst combineren met werk, eenderde van de studenten vindt dat zelfs wenselijk. Bijna de helft (42 procent) vindt eindexa- mencijfers een geëigend middel om te selec teren. Een vreemde gewaarwording. Op een eiland waar twee bevolkingsgroepen elkaar naar het leven staan, komen hele horden Nederlandse journalisten aan. De lokale activisten die van die invasie vernemen, reppen zich naar de barbier om straks op hun voordeligst voor de camera te kunnen verschijnen. Tot ze horen die pers helemaal niet'voor hen komt. Nee, die journalisten razen hun eiland over om een Ne derlandse man op te sporen. Eerst denken de Cyprioten nog dat Jozef Kiprich alsnog naar Feyenoord zal ver trekken en stiekem zijn ze wel blij dat die huilebalk gaat. Als blijkt dat Jozef nog steeds aan het trainen is, houden de Cyprioten het erop dat het dan wel die aardige meneer Van den Herik moet zijn die gezocht wordt. Tot ze uiteindelijk vernemen dat het een Nederlandse politicus is die achterna wordt gezeten. Kort daarop melden de journalisten zich alsnog, want de politicus blijkt niet aanspreekbaar en omdat ze nou toch hier zijn, kan er voor hetzelfde geld net zo goed een re portage worden gemaakt over de Cypriotische proble matiek. Ook Jozef Kiprich wordt door drie omroepen, vier an derszins zendgemachtigden en negen journalisten van de schrijvende pers geportretteerd. De arme Pool komt tranen te kort om keer op keer de heimwee naar Neder land te beschrijven. Eén cameraploeg dringt met een smoes het Cypriotische huis van Van den Herik binnen en ontdekt een schotel en decoder die zijn afgestemd op Sport 7. MERIJN Ede (anp) - Er moet zo snel mogelijk een eind komen aan de versnippering van instituten, die jeugdige plegers van zeden misdrijven behandelen. Op die manier kan korte metten wor den gemaakt met de eeuwige competentiestrijd, die heerst tus sen hulpverleners en behandelaars. De oplossing ligt in de stichting van één tot drie instituten, die zich over jonge aanran ders en verkrachters ontfermen. Aldus vertolkte forensisch jeugdpsychiater en seksuoloog F. Bruinsma gisteren zijn mening over het hulpverleningsklimaat in Nederland tijdens een congres, dat werd georganiseerd rond de verschijning van Bruinsma's boek De jeugdige zedendelin quent. Bruinsma is de eerste in Nederland, die die specifieke groep systematisch heeft onder zocht en behandeld. „Als de versnippering blijft voortbestaan," aldus Bruinsma, „dan blijven we onszelf in slaap sussen met de bewering, dat het wat betreft zedenmisdrijven om incidenten gaat." Volgens Bruin sma is de situatie daarvoor te ernstig. Als voorbeelden noemde hij een aantal zedenzaken, die recentelijk het nieuws haalden. De zaak-Dutroux in buurland België, maar ook een onrustba rende toename van het aantal za ken op de Zuid-Hollandse eilan den en de zaak van een 13-jarige Hengelose jongen die actief was als souteneur van een 17-jarig meisje. In Nederland komen jaarlijks ongeveer vierhonderd minderjarige jongens in aanra king met de politie op verden king van het plegen van een ze denmisdrijf. Ook H. van Marle, psychiatrisch adviseur van de dienst justitiële inrichtingen van het ministerie van Justitie, vindt dat hulpverle ners en behandelaars te verdeeld opereren. „Er wordt veel over het onderwerp geschreven, maar de literatuur als geheel is oneven wichtig. Er zijn te veel 'scholen', iedereen preekt voor eigen paro chie, zonder onderling verband." Op die manier dragen al die on derzoeken niet bij tot de ver meerdering van kennis, aldus Van Marle. „We moeten zo langzamerhand eens bewijzen, dat we iets kun nen," zei Van Marle. „We hebben behoefte aan cijfers, zodat we kunnen laten zien, bij wie we wat doen en wat het resultaat is." Tilburg (anp) - Bij politiekorpsen in de regio's Noord-Holland Noord, Kennemerland en Gelderland zijn gisteren wisdiskettes binnengekomen. Een groot aantal andere politiekorpsen en jus titiële diensten was daarmee maandag al bestookt. De politie Midden- en West-Brabant heeft dat gisteren meegedeeld. Den Haag (anp) - De kleerluis is terug in Nederland. Jarenlang was hij weg, maar nu is het beestje er weer. Ook in andere Eu ropese landen rukt hij op. Het diertje kan besmettelijke ziekten overbrengen zoals loopgraven koorts en vlektyfus. Dit blijkt uit een artikel in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde van deze week. De GGD in Utrecht kwam de kleerluis op het spoor. De luis is met het blote oog te zien en nestelt zich vooral in naden en zomen van dikke kleding, die lang achtereen wordt gedragen. Op het lichaam zelf komt de parasiet amper voor. De GGD trof in de periode 1993-1994 kleer- luizen aan bij 31 daklozen. In Amsterdam en Rotterdam, steden met ook veel zwervers, is het beestje nog niet gesignaleerd. De onderzoekers wijten dit onder ande re aan hygiëne. Opvangcentra in Amsterdam stellen douchen en om kleden verplicht. Utrecht laat de laagdrempeligheid van de opvang prevaleren boven regels en richtlijnen. Overigens is de grootste hausse alweer achter de rug. In de laatste twee jaar is volgens de Utrechtse GGD maximaal vijf keer kleerluis ontdekt, veelal bij 'chronische lijders'. De diskettes, verpakt in een en velop met het logo van de soft- warefirma Microsoft, bevatten computerprogramma's die bij ge bruik een compleet bestand wis sen. De diskettes staken donderdag voor het eerst de kop op. In het begeleidend schrijven op briefpa pier van Microsoft staat de naam van een werknemer van de soft- warefirma, die echter niets te maken heeft met de zaak. De dis- (ADVERTENTIE) NEDERLANDS INTERNATIONAL. Het onderzoek speelde tijdens de discussie over de inschrijving van de hoogbegaafde scholiere Meike Vernooy als studente ge neeskunde in Rotterdam. Bij slechte studieprestaties zijn studenten en docenten verantwoordelijk voor het achter halen van de oorzaken daarvan. De onder zochte Utrechtse student wil niet, dat docen ten hun fouten proberen te voorkomen. Van de studenten uit de beta-medische weten schappen wil bijna een kwart onderzoeker worden, de helft overweegt een loopbaan als wetenschappelijk onderzoeker. Op andere vakgebieden is de ambitie voor onderzoek aanzienlijk geringer. HERMAN m l JUNIOR In Breda Chasséveld v.a. vrijdag 27 september t/m woensdag 2 oktober i kette wiste maandag bij de poli tie in Zeeland en de strafinrich ting in Vught bestanden. Het Interregionaal Bureau Com- puter-Criminaliteit in Breda leidt het onderzoek naar de her komst van de diskettes. Volgens de politie richt het onderzoek zich onder meer op de PTT om de plaats van verzending van de dis kettes na te gaan. Alkmaar (anp) - De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren twee actievoerders tegen be drijven in de vleesindustrie, F.K. uit Amsterdam en E.v.d.L. uit Den Helder, ver oordeeld tot respectievelijk drie jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk, en 2,5 jaar jaar, waarvan tien maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Het tweetal pleegde 28 misdrij ven tegen vleesverwerkende be drijven. Daarbij werd in totaal een schade van minstens 3,2 mil joen gulden aangericht. De recht bank achtte een langdurig ver blijf achter de tralies op zijn plaats, gezien de ernst van de zaak. Beide veroordeelden werkten on der de naam RAT (Right Animal Treatment) of AJF (Animal Justi ce Front). Het tweetal wilde met de acties de media halen om zo aandacht te krijgen voor het on recht, dat dieren wordt aange daan.

de Stem | 1996 | | pagina 3