Medicijn tegen 'ingebeelde lelijkheid' Zuren in sappen slecht voor tanden M. de Wolf: 'Ze vragen honderd keer hetzelfde over hun neus' 119, Tekort aan cholesterol veroorzaakt depressies BpCjP winterjack Jeugdtandverzorging wijst op tweede boosdoener naast suiker Gordelroos neemt toe jtomobiel bedrijf ntse Automobiel T-shirt me lange mouw Fevarin Verslaving Vetkussens Douche MARKT BESTEM LIJF LEVEN een maximum van Htl. 10.000,-. u lost dit b porteur Pon Car B.V., Leusden, tel.: 033-495i| ïrdicht d.m.v. hoogwaardige Mie iet corduroy-kraag XL, XXL recht model - met fraaie prints Rl IIP - zwart, wit, lichtgrijs, tiUP; bordeaux, ant navy of donkergroen - - - maten M, L, XL, XXL en 35% katoen dellen en kleuren 1164 Nederla^ 300 Aldi-markten in Ooor Frits Stommels Marina de Wolf, 72 jaar, staat vrijdag tussen de professoren op het spreekgestoelte. Na mens de Stichting Fobieclub Nederland spreekt ze op de voor patiëntenverenigin gen in het kader van Hersen werk 2002 over fobieën en divangneurosen. Erg? Wat te iken van de man die zich de voordeurmat helemaal ■moet uitkleden voordat hij van zijn vrouw verder de gang i in mag. 'Soms zit ik ermee dat ik geen twintig jaar jonger ben", zegt M. je Wolf van de Stichting Fobie club Nederland. Ze doelt ermee up de medische ontwikkelingen. Zo lijken medicijnen het mogelijk tcgaan maken om een ongemoti veerde angst als 'ingebeelde le lijkheid', waarbij mensen volle- dig in beslag worden genomen door ingebeelde gebreken aan het uiterlijk, te genezen. [Als 'oud mens', zoals ze het zelf |uitdrukt, mag ze binnenkort - te midden van een uitgelezen gezel schap specialisten - vertellen hoe het daarmee in ons land is ge steld. Zelf ontwikkelde ze op een goed moment straatvrees. „Je omgeving snapt er geen barst wan, want het past niet bij jou. Maar je wordt steeds eenzamer en verkrampten Je komt er niet meer uit." Na maanden gedrags therapie kon ze genezen worden verklaard. Ze zegt nog een andere fobie te hebben, die voor vreemde woor- jden. „Ik ga mijn zegje tussen al die geleerde heren doen in 'ge woon Nederlands'. Ook over het middel Fevarin ga ik in gemakke lijke woorden iets vertellen," al dus De Wolf. Fevarin is ontwikkeld als een ge neesmiddel tegen depressies en andere ziektebeelden uit het spectrum van dwangstoornissen, li combinatie met psychothera pie lijkt het ook mensen met in- lelijkheid weer aardig op de been te kunnen helpen. tenminste worden ge concludeerd uit de resultaten van kleinschalig Amerikaans on derzoek in het Butler Hospital in Providence. Daar kregen twintig van dit soort patiënten Fevarin toegediend. Veertien van hen rea- na ongeveer vijf weken Bij zeven van de veertien personen was het ziektebeeld enigszins verbeterd, maar bij de seven anderen bleek het zelfs tok te zijn verbeterd. Het heeft in psychiatrische kringen het idee doen ontstaan dat ingebeel de lelijkheid een biologische ach tergrond heeft, net als dwang stoornissen zoals vreetbuien en Marina de Wolf: 'Als ik me niet had ingezet voor fobieën en dwangneurosen stond het er nu voor de fobici slechter voor in Nederland.' gokverslaving. In dit geval heet het een stoornis in de lichaams beleving. Volgens De Wolf lijden veel meer Nederlanders dan gedacht aan zo'n ingebeelde lelijkheid of 'dis- morfofobie'. Van de naar schat ting 120.000 cliënten met obses sieve stoornissen heeft zij er in 28 jaar tijd - zolang is zij actief met haar fobieclub - 12.000 telefo nisch dan wel schriftelijk bena derd. Vanuit haar huis in Drie bergen voert ze nog dagelijks een ware kruistocht tegen deze vorm van menselijk lijden. „Bij ingebeelde lelijkheid wordt de patiënt - ik spreek liever van cliënt - tot op het dwangmatige af in beslag genomen door inge beelde gebreken aan zijn of haar uiterlijke verschijning. Je kunt het wat dat betreft terecht ge makkelijk kwijt in het bekende rijtje van vreetbuien, drank zucht, koopverslaving, seksuele verslaving en gokverslaving," zegt De Wolf, die in haar werk re gelmatig mensen tegenkomt die gebukt gaan onder meerdere fo bieën of dwangstoornissen tege lijkertijd. Ze zegt het dan ook niet verwon derlijk te vinden dat er veel over eenkomsten bestaan in het ver loop van het ziektebeeld van ver schillende dwangpatiënten. Dat zelfde geldt voor de therapieën. Die zijn vaak hetzelfde. „Daar mee wil ik niet zeggen dat het ge makkelijk zou zijn om de mensen ervan af te helpen. Ik van mijn kant zeg dat professionele hulp, therapie en/of behandeling met geneesmiddelen beslist noodza kelijk zijn. Omdat er in de geeste lijke gezondheidszorg te veel cliënten zijn. En omdat er te wei nig betaalde hulpverleners zijn, hebben wij het als luisterend oor ontzettend druk." Om mensen in de omgeving van iemand met een dwang te laten begrijpen hoe moeilijk het is om die af te leren zegt ze tegen hen: „Kijk eens naar de nagelbijter. Die kun je het ook honderd keer zeggen ermee op te houden, maar hij gaat toch gewoon door. Zo'n zelfde idee bestaat er bij inge beelde lelijkheid. Daarom is het ook zo moeilijk om het te gene zen. Deze mensen worden alleen al van het idee om er niet mee be zig te mogen zijn hartstikke ang stig. Er zijn er bij die echt door het geluid heen gaan, dat kan ik je wel vertellen." Zo lopen er, volgens haar, men sen rond die wel honderd keer op een dag van hun partner de be vestiging willen hebben dat ze een lelijke neus hebben. „Daar word je tureluurs van. Anderen vragen de mensen in hun omge ving voortdurend om naar de pukkel in hun gezicht te kijken. Ik raad de omgeving aan om niet te reageren. Je kunt een keer zeg gen dat je het antwoord al hebt gegeven, maar daarmee moet het dan ook af zijn. Je moet voorko men dat je een voedingsbodem geeft aan het steeds maar herha len van de klachten. Van die scheve neus, die pukkel, de te grote of te kleine borsten, de vet kussens aan buik of dijbenen en het kale hoofd van de man." De Wolf, die medicijnen studeer de, is in de jaren zestig zelf het slachtoffer geweest van straat vrees. Dank zij gedragstherapie is ze er op den duur van af geko men, maar toen was ze wel vijf jaar verder. „Je zoekt naar een oorzaak en dan denk je aan de oorlogsjaren of aan dat ongeluk waarbij je met de auto te water raakte. Ik was door mijn kinde ren met waterpokken besmet en ik had daarna almaar het gevoel dat ik door mijn benen heenging. Daarvan heb ik toen die straat vrees ontwikkeld. Het was iets dat helemaal niet bij mij paste vond mijn omgeving. Die snapte er niets van." Door jarenlange ervaring zegt ze een goed inzicht te hebben gekre gen hoe het er in ons land met dit soort dingen voorstaat. Ze orga niseert regelmatig een bijeen komst voor familieleden van dwangneurotici en mensen met een obsessie, waar emoties de vrije loop krijgen. „Er wordt wat afgejankt, man, in zo'n week end," zegt ze. Daarnaast organi seert ze elk jaar een clubweekend 'en een pannenkoekendag voor cliënten. „Daar wordt heel wat af gelachen." De Wolf: „Ik heb er een onderwij zer bij die de hele dag met de handen op de buik zijn vrouw in de gaten zit te houden. Zo gauw de vróuw met haar voet tegen de drempel komt moet ze van hem onder de douche. Die vrouw gaat soms wel drie keer per dag onder de douche. Ook heb ik een vrouw die tegen geen stofje kan. Die heeft net de gang geboend als haar man Jan thuiskomt. In het begin moest Jan wachten tot de slippers er waren en moest hij zijn schoenen aan de deur laten staan. Maar het werd steeds er ger. Op het laatst mocht hij de deur niet meer in of hij moest zich helemaal hebben uitgekleed. Als hij protest liet horen, schreeuwde ze de hele buurt bij elkaar. En wat moet je dan als je in een rijtjeshuis woont?" Ze wil ermee zeggen dat ongemo tiveerde angsten en neurosen na derbij sluipen en er niet ineens in hun volle omvang zijn. Tot het foto cord otting moment, waarop er een patroon is ontstaan waar niet meer uit is te komen. „Ik maak wat spekta kels mee," zegt De Wolf. „Dat komt omdat ze bij mij aanklop pen als het al goed uit de hand is gelopen. Ze hebben dan zonder succes al van alles geprobeerd en het hele alternatieve circuit al achter zich liggen. De hulpverle ning heeft te weinig tijd en te weinig mankracht voor dezë mensen. Naar patiëntenvereni gingen, die heel wat ervaring in huis hebben, wordt door verzeke ringen en overheid jammer ge noeg niet geluisterd." Op tafel ligt een kopie van een verzonden brief aan minister Borst van Volksgezondheid. De Wolf protesteert daarin tegen het voornemen van het kabinet om het aantal zittingen bij de psy chiater terug te brengen van ne gentig naar vijftien. „Een gemak kelijke fobie doet al zo'n vijfen twintig zittingen. Bij een beetje ernstige fobie kom je vlug op vijf tig tot zestig. Als je dat terug gaat schroeven naar vijftien. Dat kan gewoon niet." De Stichting Fobiedub Nederland is bereikbaar via telefoonnummer 0343-518711. De publieksdag Brein 2002 wordt vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur ge houden in het RAI Congrescen trum in Amsterdam. Voor inlich tingen over deze dag, tel. 071- 5275294. *>or Lenna Wesel Ouders maken zich altijd druk over suiker als bron van tandbederf, maar jeugdtandverzorging wijst nog een boosdoener aan: de zuren die in ver slende frisdranken en sappen zitten. l sappen ^es c°la of sinas kun je beter in één achteroverslaan. Tenminste, als je 'anden liefhebt. Dat zegt J. van Tiel, irecteur van de Stichting Samenwer- Woe Regionale Instellingen Jeugdtand- f®°rging (SRI) in Oss. J"00r het gebit maakt het namelijk niets ve vee' drinkt. Belangrijker is hoe Ij le frisdrank consumeert. Tien pro- IJh'i? bevolking heeft een slecht IL §aatje kun je nog wel vullen, L ,Mlyie °P zijn veertiende al een kroon den f ti"' moe' er rekening mee hou- L T i voor zijn veertigste met een "gebit rondloopt." J erdonschot van het Tandheelkundig LI instituut Klinisch Onderzoek 'en (Trikon) legt uit wat prik- met het gebit doet: „Net zoals de rotsen afslijpt tot kiezelstenen, tas- jrn 'n Pdkdranken en sappen het w UUr aan' "Wat dat betreft is zaurh°udend bronwater even slecht ink u Janden als cola of sinas. Iedere ffii °'zuurhoudende drank slijpt een tar °fi?P'sch) klein stukje van het gla- |fr ,zegt Verdonschot, die zijn kin- De o j üght frisdrank schenkt, 'ij u erende werking is zelfs sterker ePaa'de vruchtensappen. Grape- |Clla„aP.en sinaasappelsap zijn daardoor le c0ja y voor het glazuur dan gewo ld a' ^°°lzuur, de prik in frisdrank, is 'iel al ZUur' Bovendien is het insta- s Je de fles open laat staan, is het zo weg. In sap zit vaak citroenzuur, een sterk, stabiel zuur, dat veel schadelijker is dan koolzuur. De suikers in sap ver oorzaken ook nog eens plak." Suiker is op zich niet schadelijk voor het gebit. Wel schadelijk is de cariës die ont staat doordat bacteriën in de plaklaag die suiker omzetten in zuur. Moeten we dan maar aan de suikervrije fris? „In de zogenaamde lightdranken zit weliswaar geen suiker, maar door het koolzuur in die dranken hebben ze toch een erosieve werking. In dat opzicht is light niet beter voor de tanden. Veel mensen vinden de suikervrije variant echter niet zo lekker. Pubers, de grootste groep frisconsumen ten, drinken er dus niet zo veel van als van de suikerhoudende dranken," legt Van Tiel uit. „Als je suiker consumeert, ontstaat er cariës," legt Verdonschot uit. „Cariës onttrekt mineralen aan de tanden. Na veertig minuten heeft het lichaam die mineralen weer aangevuld (reminerali- satie) maar als je na een half uur wéér een slok cola neemt, krijgt het gebit nooit de kans om zich helemaal te her stellen. Bovendien is bij kinderen het glazuur nog niet zo sterk ontwikkeld als bij volwassenen." Fruit bevat echter net zoveel zuren als frisdrank, roepen de frisproducenten ter verdediging. „Kan wel zijn," repliceert Van Tiel, „Kinderen eten lang niet zo veel fruit als dat ze frisdrank drinken." - Vaak frisdrank drinken kan het glazuurlaagje al op zeer jonge leeftijd uiterst dun maken (erosie). De pijlen wijzen naar de plaats waar het glazuur zo dun is dat het tandbeen (dentine) doorschemert. foto katholieke universiteit Nijmegen Misverstanden over mondhygiëne zijn er genoeg, weet mevrouw Mandouraris, mondhygiënist bij de GGD in Eindho ven. „Een tand met weinig glazuur erop is witter dan een tand met veel glazuur. Glazuur is namelijk opgebouwd uit klei ne prisma's. Hoe minder prisma's hoe minder het licht wordt gebroken en hoe witter de tand eruit ziet. Voorlichting over tandverzorging is dan ook nog steeds nodig. Veel mensen zeggen 'Goh, leuk voor kleuters.' Terwijl we materiaal hebben voor iedereen van nul tot negen tien jaar. Ons gebit is het hardste onder deel van ons lichaam en toch is het vrij kwetsbaar. Als je bijvoorbeeld kort na dat je cola hebt gedronken je tanden poetst, verstoor je het remineralisatie- proces." „De laatste jaren is de toestand van de gebitten niet verbeterd. Wel is het zo dat wij vroeger altijd zeiden: drie maaltijden per dag, één zoet tussendoortje. Door de opkomst van fluoride mogen mensen vier tussendoortjes nemen. Helaas zijn men sen de laatste jaren door de dag heen steeds meer kleine hapjes gaan eten. Dat verstoort de vooruitgang weer en dat is zonde." Door drs J. Paalman Dank zij onze goede ge zondheidszorg zijn we niet alleen minder ziek. We zijn ook anders ziek. Een ziekte als kanker heeft bij wijze van spreken van die goede zorg geprofiteerd, want vroeger kregen minder men sen kanker omdat ze er doodgewoon niet oud ge noeg voor werden. Een an dere ziekte die een mooie toekomst wordt voorspeld is herpes zoster, gordelroos, een merkwaardige virusin fectie die steeds beter zijn slag kan slaan nu mensen alsmaar ouder worden en dokters steeds ingewikkel der kunstjes vertonen bij de behandeling van kanker en aids. Het waterpokkenvirus is na het virus van mazelen het besmet- telijkste wat er maar is. Loop je het virus tegen het lijf dan is de kans om ziek te worden 90 pro cent en door die extreme be smettelijkheid heeft bijna ie dereen in zijn jeugd waterpok ken gehad. En net als mazelen komen de waterpokken nooit meer terug. Hoewel. Met het waterpokkenvirus, dat officieel het varicella- zoster-virus heet, is iets ei genaardigs aan de hand. Als het patiëntje na twee weken ge neest vlucht het virus naar de zenuwwortels van het rugge- merg. Het virus is dus een bezit voor het leven! Het leeft in de zenuwknopen aan de achterkant van het rug- gemerg als het ware in de on derduik. Meestal doet het daar geen kwaad, want als het virus zich maar even buiten durft te wa gen wordt het gelijk door de antistoffen van het lichaam aangevallen. Terug naar het hok! Dat gaat goed totdat - maar dat kunt u zelf ook wel verzinnen - de afweer van het lichaam het om een of andere reden laat afweten. Door ouderdom vooral, door ernstige ziekte of door wat dan ook. Dan begint de tweede carrière van het waterpokkenvirus. Dan krijgt de patiënt herpes zoster, de sjieke naam voor gordelroos. Dat begint meestal met een overgevoelige, brandende of jeukende pijn op de plek, meestal op de romp, waar een paar dagen later de uitslag zal verschijnen. De minste aanra king, het aantrekken van een overhemd, kan al genoeg zijn om de pijn als een elektrische stroom door het lijf te laten schieten. Een narrige toestand, want door die pijn kun je niet werken maar ook niet slapen. Enkele dagen later verschijnt op het huidgebied dat door de aangedane zenuwwortel wordt verzorgd een rode plek met daarop blaasjes die in een a twee dagen steeds groter wor den en vervolgens uitdrogen. Het virus heeft zich dan vanuit het ruggemerg via de gevoels- zenuwen een weg naar de huid gebaand. Die rare pijn ontstaat door een beschadiging van de isolerende laag rond de ge- voelszenuw. Herpes zoster heet ook gordelroos omdat alle ver schijnselen zich precies in het handvormige verzorgingsge bied van de zenuw voordoen. Herpes zoster is wat dokters te genwoordig een 'self limiting disease' noemen, onberispelijk potjes-Engels voor een ziekte die vanzelf wel overgaat. Een enkele keer zit het virus in de zenuwwortels die het hoofd verzorgen wat soms problemen oplevert voor oog en oor. Toch maakt men zich zorgen. In Nederland, maar vooral in Amerika en Engeland, denkt men dat de ziekte steeds meer voorkomt en ook steeds meer complicaties geeft. De reden ligt voor de hand. De groep mensen bij wie de weerstand niet krachtig genoeg is om het zostervirus in de achterwortels van het ruggemerg opgesloten te houden groeit gestaag. Want steeds meer mensen worden steeds ouder en een op de hon derd bejaarden krijgt ooit last van gordelroos, het aantal aidspatiënten neemt toe net als het aantal kankerpatiënten die door intensieve behandeling een verminderde weerstand hebben. Vooral bij kanker- en aidspa tiënten kan het virus niet ge hinderd door effectieve tegen stand zich makkelijker uitbrei den. Met een beetje pech breidt het zich naar de ingewanden uit en soms beschadigt het blij vend oog of oor. Om dat te ver hinderen geeft men deze pa tiënten aciclovir dan wel vida- rabine, twee van de weinige middelen die tegen virussen werkzaam zijn. Een andere gevreesde compli catie die vooral bij oudere pa tiënten voorkomt is de 'pos- therpetische neuralgie', de pijn die na de infectie nog weken, maanden en bij enkele onge- lukkigen nog jaren kan blijven doorzeuren. De medische wetenschap kan hier weinig of niets tegen doen. De Ne derlandse uit gave van Mo dern Medicine somde een paar jaar gele den een aantal mogelijke middelen op en het houdt niet over. Bij middel zus 'kunnen patiënten wel eens baat hebben', middel zo 'is een enkele maal effectief' en nog een ander medicijn 'is wel eens nuttig gebleken'. Een paar maanden geleden nog ver zuchtte de gezaghebbende New England Journal of Medicine dat postherpetische pijn een bron van frustratie is voor dok ter en patiënt. Twee maanden na de infectie klaagt 40 procent van de patiënten nog steeds over pijn, na zes maanden is dat afgenomen tot 10 procent, en een procent of 3 heeft ook nog na jaren pijn. Hoe ouder de patiënt, hoe groter de kans. De artsen Kost en Straus ploegden door een berg van 110 artikelen over postherpetische pijn en deden in de Journal verslag van hun bevindingen. Ze bevelen na veel wikken en wegen als eerste medicijn een zalf aan met een plaatselijk verdovend middel. Over capsi- cum-zalf, een nieuw wonder middel, zijn ze minder enthou siast omdat het door veel pa tiënten niet wordt verdragen. Een aspirientje helpt nauwe lijks. Wat nogal eens helpt is het vroegtijdig voorschrijven van middelen tegen depressie en epilepsie. Cortison kan soms de pijn voorkomen, maar ver ergert soms de infectie. Aciclo vir, het middel tegen het virus, voorkomt de pijn evenmin. Dan is er een lange en treurige lijst van wanhoopsmiddelen waarvan nooit echt is bewezen dat ze iets uithalen: het verdo ven van huid, zenuwen en rug gemerg en het blokkeren van de sympatische zenuw helpt, als het al helpt, slechts een kor te tijd. Fysiotherapie, dat een stuk of twaalf verschillende behandelingen zegt te hebben tegen deze pijn, wordt niet eens genoemd. Wat nu? „De beste manier om postherpetische pijn te voorkomen is het voor komen van gordelroos". Er is een vaccin, maar of dat na tien tallen jaren nog bescherming biedt zal de tijd moeten leren. Wellicht heeft het zin om oude ren in te enten om zo de weer stand op te peppen. Er is voor uitgang, beweert het tweetal nogal optimistisch, „er komt beslist een dag dat er geen pos therpetische pijn meer zal zijn". Londen (anp/rtr) - Een te laag cholesterolgehalte kan tot de pressies en zelfs zelfdodingen leiden. Dit blijkt uit een on derzoek onder 6000 werkende mannen bij wie gedurende 17 jaar het cholesterolgehalte is bijgehouden. Het onderzoek is uitgevoerd door het nationaal instituut voor ge zondheidszorgonderzoek in Parijs. De resultaten, zijn gepubli ceerd in de British Medical Journal. Van de bij het onderzoek betrokken mannen pleegden er 32 zelf moord. Het risico op zelfdoding bleek groter bij mannen met een laag cholesterolgehalte. De onderzoekers sluiten echter niet hele maal uit dat ook andere factoren een rol hebben gespeeld. Cholesterol, dat in de lever wordt aangemaakt, is nodig om vet- brokjes te kunnen afvoeren. Te veel cholesterol, vooral in combi natie met een hoge bloeddruk, kan de aderen vernauwen en ver stoppen, waardoor hart- en vaataandoeningen ontstaan. Algemeen wordt een cholesterolgehalte van 8 millimol per liter bloed als zonder risico beschouwd. Bij mensen met andere risico factoren zoals overgewicht of een hoge bloeddruk is dat 6,5 milli mol. De Franse onderzoekers geven niet aan welke ondergrens zij als wenselijk beschouwen. R 1996 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1996 E2

de Stem | 1996 | | pagina 23