'Operatie van Jeltsin gaat door' Het extraatje van Lu Prince. lllllilllll I I Muziekfonds van corruptie beticht iiniTi Kamer eist uitleg over Nigeriaanse meisjes Amercentrale gaat papier stoken PvdA en D66: snel debat over bijbanen DE STEM De Stem voor stad en streek NU OOK Kipling-, en Timberlandkl DeSplenterP —schoenen Russische hartspecialist: Jannes van der Wal overleden Speciale cel voor Dutroux Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh Niet alleen over affaire-Bolkestein Componist Jo Sporck woedend Trucker rijdt acht jaar zonder diploma 'Minder streng beleid tweede woningen nodig' 3 weken voor 8,50 V OOSTBURG (zondags open 14.00-18.00 u.) TERNEUZEN iaargang 4 katernen DE STEM 8 7103 T1 "000218" I I I I I WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1996 ui Bi A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2/B3 Cl t/m C4 «iJs ni Hlv-programma s uz Lijf S Leven E1 t/m E3 je Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Ffeyenoord door naar tweede ronde Welzijnsraad Sas tegen gokkasten PAGINA :-?W Geniale'gek' Brian Wilson als muziekstuk Actie tegen illegaal wonen in vakantiepark PAGINA PAGINA PAGINA Nederlanders geven zich niet bloot 0 Door Wierd Duk Moskou - De hartoperatie van de Russische president Jeltsin wordt niet afgelast. Wel is het zo goed als zeker dat de bypass- ratie, voorzien voor eind september, wordt uitgesteld. Dit zei professor Renat Aktsjoe- rin, de Russische hartspecialist die de operatie op Jeltsin zal lei- i, gisteren in Moskou. Het uitstel kan zes tot acht weken duren. Eerder suggereerde Aktsjoerin dat de 65-jarige Russi sche president te ziek zou zijn om te worden geopereerd. Vandaag komt in Moskou een se lect gezelschap van specialisten, onder wie de befaamde 88-jarige Amerikaanse hartchirurg Michael DeBakey, bijeen om de problemen l Jeltsins hartconditie te be spreken. Na afloop van het over leg zal' bekend worden gemaakt wanneer de ingreep zal plaatsheb- ken. Over de werkelijke staat van Jelt sins gezondheid deed het Kremlin gisteren echter opnieuw geen uit latingen. Russische communisti- politici dringen steeds meer op Jeltsins aftreden als de operatie niet door kan gaan. tornier Viktor Tsjernomyrdin zei :ren het gepraat over Jeltsins mogelijke aftreden 'onacceptabel' te vinden. De media staan intus sen bol met speculaties over een machtsstrijd in het Kremlin. Tsjernomyrdin en Jeltsins machti ge veiligheidsadviseur Aléksandr Lebed, beschouwd als de belang rijkste kandidaten voor het presi dentschap mocht Jeltsin overlij den of aftreden, zouden zich op maken voor vervroegde verkiezin gen. Lebed zorgde gisteren voor op schudding door in een interview met de Britse Daily Telegraph de uitbreidingsplannen van de Navo in oostelijke richting te bekritise ren. „Duitse en Amerikaanse in dustriële belangen in Rusland zul len direct te lijden hebben van de plannen," dreigde Lebed. Volgens de veiligheidschef is het Duitse ministerie van Defensie de 'drij vende kracht' achter de expansie politiek. Lebed vroeg zich af of er in Duitsland misschien plannen bestaan voor 'een Vierde Rijk'. De geschrokken persdienst van de Russische Veiligheidsraad be twistte gisteravond de authentici teit van het interview. Het werd een 'vervalsing' en een 'provoca tie' genoemd. ZIE STEM-COMMENTAAR - A4 Premier Tsjernomyrdin (links) overhandigt Jeltsin een bos bloemen in het Moskouse ziekenhuis waar de president afwacht of en wan neer hij onder het mes mag. foto reuter Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Schmitz moet zo snel mogelijk opheldering geven hoe het nog steeds kan dat Nigeriaanse meisjes, als asielzoekers naar Nederland gekomen, in de prostitutie verzeild raken. Kamerlid Middel (PvdA) heeft dat gisteren namens de drie coa- litiefracties in de Tweede Kamer aan de staatssecretaris ge vraagd. Schmitz zal op korte ter mijn in een brief uitleg geven. „Daarna zullen we zo snel moge lijk een pittig debat met Schmitz hebben," verwacht VVD-kamer- lid Rijpstra. In de Tweede Kamer is wrevel ontstaan omdat het Schmitz niet lukt minderjarige asielzoekers te beschermen. Terwijl het pro bleem al maanden bekend is, lijkt het ministerie de zaken op hun beloop te laten. De afgelopen dagen werd op nieuw duidelijk - dat tientallen jonge asielzoekers uit Nigeria via Nederlandse asielzoekers centra in de prostitutie terecht komen. Groningen (anp) - Ex-top- dammer Jannes van der Wal is gisterochtend thuis in Gro ningen overleden. Van der Wal, die 39 jaar is geworden, leed aan leukemie. Hij wordt vrijdag gecremeerd. Van der Wal was beroepsdammer sinds 1976. Zijn hoogtepunt be leefde hij in 1982 toen hij op 24- iarige leeftijd in Sao Paulo de wereldtitel veroverde. Daarna «ehaalde Van der Wal zelden nog internationaal aansprekende damprestaties. Wel baarde zijn gedrag buiten de damwereld her haaldelijk opzien. Enkele tv-op- tredens waren opmerkelijk, hij manifesteerde zich ook als pia- mst en bridger en stond bekend de vele keren dat hij zich ver- IeP of op weg naar een toernooi '®gat uit de trein te stappen, ■ZIE SPORT-B2 Brussel (anp) - Voor de hoofdver dachte in de Belgische zedenzaak, ®arc Dutroux, wordt in de gevan- °®ls van Aarlen een speciale cel gehouwd. Naar Amerikaans voor- eeld zal deze worden uitgerust zachtë wanden en ronde hoe- 8)jom zelfmoord onmogelijk te aken. Dutroux' advocaat meent j?er luk camera's worden aan- S Dracht om zijn cliënt in alle be- egingen te kunnen volgen. Maar pij?'6 van rie gevangenis ont- j) riat gisteren. °ux is al onderworpen aan speciaal regime. Om de 7,5 mi- y ,en wordt hij gecontroleerd, rim ariv°caat Pierre verkeert Jn cliënt in een slechte mentale st!S!and' «Hij is wanhopig en j aan rie rand van een zware Pressie," aldus de raadsman. VIE BUITENLAND-A5: °'itie houdt vriendin Nihoul aan' Valse noot De Amercentrale. foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Geertruidenberg - De Amercentrale in Geertruidenberg gaat behalve steenkool voortaan ook papierslib verbranden. De elektriciteitscentrale krijgt van de Neder landse papierindustrie 35.000 ton papier per jaar om te vermengen met de steenkool. In de toekomst wordt het misschien meer. Grootste leverancier van de te verbranden pa pierberg is Edet Nederland in Tilburg, dat voor namelijk tissues maakt. Volgens een woordvoer ster van de Electriciteits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland EPZ is het afval dat vrij komt bij de productie van tissues ideaal voor verbranding in de Bergse centrale. Andere papiersoorten, zo als krantenpapier en karton, komen wat minder snel in aanmerking. Het slib wordt in Geertruidenberg eerst ge droogd, daarna gemalen in grote 'koffiemolens' en vervolgens in de goede verhouding vermengd om daarna in de ketels van de centrale te verdwij nen. Het milieu is volgens de EPZ ook een stuk beter af met de nieuwe, nog niet eerder in Nederland ver toonde, manier van energie opwekken. „Het scheelt in totaal ongeveer drieduizend ton steen kool per jaar die minder hoeft te worden ver brand. En dat scheelt ook weer flink in de uitstoot van de centrale, per jaar al snel 7500 ton kooldi oxide. Verder hebben proeven uitgewezen dat de emissie ver onder de normen ligt die zijn opge steld door de provincie," aldus de woordvoerster van de EPZ. Ander voordeel is dat het slib niet meer hoeft te worden gestort, maar dat het wordt omgezet in energie en warmte. Op dit moment overweegt de provincie Noord-Brabant trouwens een stortver bod voor papierslib, omdat het veel beter kan worden gebruikt in de energievoorziening. Het slib kan ook niet meer worden hergebruikt, omdat papier hooguit een keer of vijf kan worden gerecycled. Daarna is het 'op' en niet meer bruik baar. Dat het slib niet wordt afgevoerd naar een afvalverbrandingscentrale is omdat de EPZ meer rendement uit het te verbranden papierafval kan halen. Er hoeven geen grote aanpassingen te worden verricht aan de Amercentrale. Alleen moet het doseersysteem van de centrale worden ingesteld op de aanvoer van papier. Het slib wordt aange voerd in vrachtwagens of schepen. Intussen wordt er bij de EPZ ook nagedacht over het verbranden van andere afvalstoffen. „Zo wordt er gepraat over het verbranden van riool- slib. Op andere plaatsen wordt daar al mee geëx perimenteerd. Een ander experiment is het mee- stoken van fosforgas. Dat gebeurt nu al in de ko lencentrale in Borsele. Dat is gas dat van het che mische bedrijf Hoechst afkomstig is en normaal afgefakkeld zou worden. Misschien dat we daar in de toekomst ook iets mee kunnen doen," aldus een woordvoerder van de EPZ. Dat stelde gisteren de advocaat mr. E. van Voolen voor de recht bank in Breda namens de compo nist Jo Sporck uit Tilburg. Alle gelden die het Fonds de afgelo- pen vijftien jaar heeft uitgekeerd aan meerjarige honoreringen moeten teruggevorderd worden, zo eist de componist. „Het Fonds voor de Scheppende Toonkunst in Amsterdam steekt subsidiegeld in eigen zak. De be oordelingscommissies bestaan uit componisten met een grote bek, die zichzelf 'vooraanstaand' noe men. Ze gunnen zichzelf meerja rige honoreringen uit het Fonds. Het zijn grote schreeuwers die hun eigen portemonnee spek ken," aldus de advocaat. Componist Sporck wil ook dat de (ADVERTENTIE) Als u twee pakjes Lu Prince koopt krijgt u een Donald Duck Extra, vol spannende verhalen, gratis erbij. Welke van de vier smaken u kiest doet er niet toe. Choco Prince Choco Prince bars Prince Caramelwafels Prince Fourré rollen per pane ^gg en Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 september a.s. zolang de voorraad strekt. MIN./NI. 10/1 TVfli! PAGINA Vrij zacht Met een zuidelijke luchtstroom wordt vrij zachte lucht aangevoerd. In de ochtend kan eerst nog nevel of mist voorkomen. Naast bewolking zijn enkele opklaringen niet uitgesloten en later op de dag zelfs een regenbui. Door onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede-Kamerfracties van PvdA en D66 willen zo snel mogelijk een debat over hoe Kamerleden met neven functies behoren om te gaan. D66 wil dat debat niet beperken tot 'de affaire-Bolkestein', maar een algemene discussie voeren over 'politieke zuiverheid'. Door Hans Rooseboom Breda - „Het Fonds voor de Scheppende Toonkunst stinkt, het riekt naar corruptie. Er is geen enkele controle op de activitei ten van dit overheidsfonds voor componisten." rechter uitspreekt of de behande ling van zijn subsidie-aanvragen wel zorgvuldig geschiedt. De af gelopen jaren wordt Sporck keer op keer afgewezen. Zijn advocaat noemt de argumenten van het Fonds 'loze, beledigende kwalifi caties, ontoelaatbaar'. Volgens een toelichting van Jo Sporck is 'de muziekwereld zo ziek als de pieten'. „Het Fonds is verziekt maar nie mand durft z'n mond open te doen. Niemand heeft het lef ge had om een advocaat in de arm te nemen. Het gaat om geld en macht en dat heeft nog nooit ie mand gezegd. Er zijn meer men sen die zich belazerd voelen." ZIE GIDS-DEEL D Het debat moet plaatsvinden zo dra minister Borst (Volksgezond heid) heeft geantwoord op Ka mervragen over de kwestie. De fracties willen ook wachten tot dat Bolkestein zelf een uitleg over zijn handelen heeft gegeven. De WD-leider weigert eerder dan zaterdag terug te keren van een vakantie op Cyprus. Ook de Nederlandse pers die hem inmid dels nagereisd is weigert hij te spreken. VVD-leider Bolkestein raakte de ze week in opspraak vanwege po gingen Borst te beïnvloeden ten faveure van het farmaceutische bedrijf Merck, Sharp Dohme (MSD). Bolkestein heeft bij dat bedrijf de betaalde nevenfunctie van commissaris. De fractieleiders van PvdA, D66 en CDA zeiden niet op voorhand een oordeel te willen geven over de activiteiten van Bolkestein. Maar Wallage deed dat tussen de regels door wel: „We zullen hope lijk vaststellen dat Bolkestein niet tegen de door iedereen on derschreven regel heeft gezon digd dat Kamerleden niet als be langenbehartiger optreden." D66-fractieleider Wolffensperger verzocht de Kamervoorzitter om een brief met daarin richtlijnen die al bestaan voor nevenfunc ties. KamervoorzitterDeetman zegde een dergelijk brief toe, waarin ook eerdere discussies over nevenfuncties worden opge nomen. Weerwoord Ook WD-vice-fractievoorzitter Korthals drong er op aan dat Borst de Kamervragen snel be antwoordt. De WD'er zei niet veel te voelen voor een gedrags code voor Kamerleden met ne venfuncties. Korthals liet blijken dat hij zich ergert aan de 'stellige bewoordingen' die andere Ka merleden gebruiken over de han delswijze van zijn partijgenoot. Niettemin zal de fractie zich niet verzetten tegen een debat over de regels waaraan Kamerleden met Den Haag (anp) - Bij een ver keerscontrole heeft de politie in Den Haag een 32-jarige vracht wagenchauffeur ontdekt die al acht jaar zonder het vereiste chauffeursdiploma achter het stuur zat. Zijn werkgever kan een proces-verbaal tegemoet zien. Er werden achtentwintig vrachtwa gens onderzocht, waaronder tien afvaltransporten. nevenfuncties zich moeten hou den. CDA-fractieleider Heerma bena drukte dat Bolkestein de kans moet krijgen weerwoord te ge ven. Hij zei zich 'in verlegenheid' te voelen omdat de Kamer sprak pver Bolkestein terwijl deze er niet bij was. Hij riep de WD-lei- der op toch vooral eerder terug te keren uit Cyprus. Volgens Heer- ma heeft de Kamer geen nieuwe gedragsregels tegen belangenver strengeling nodig. „Er is geen on helderheid over wat wel en niet gepast is. De verantwoordelijk heden van Kamerleden zijn glas helder." Van onze verslaggever Middelburg - De provin cie Zeeland moet het be leid over het permanent bewonen van tweede wo ningen versoepelen. Het moet vaker mogelijk zijn huizen in dorpskernen die nu permanent bewoond moeten worden als tweede woning te verkopen. Dat stelt een ambtelijke werkgoep in een notitie voor Gedeputeerde Staten. De provincie is voorstander van een streng beleid. Te veel tweede woningen in dorps kernen tasten de leefbaar heid aan en werken verpau pering in de hand. Bovendien drijven ze de prijs op voor Zeeuwen die zelf een huis aan de kust willen kopen. De werkgroep wil echter overwegen in een ontspan nen woningmarkt kleine, slechte woningen die bij de eigen bevolking niet in trek zijn en ook via dorpsvernieu wing niet kunnen worden opgeknapt, voor recreatief gebruik te verkopen. Dat zou ook kunnen op plekken waar het woonklimaat wordt ver stoord door toeristische de tailhandel en horeca. Ondertussen zijn de enige beschikbare cijfers over het tweede-woningbezit in Zee land bijgevoegd. Maar opge merkt wordt dat ze niet alle maal betrouwbaar zijn. In dat kader is het aantal twee de woningen in de dorpsker nen van Oostburg de laatste acht jaar van 491 tot 685 ge stegen terwijl het in Honte- nisse toenam van 20 tot 164. (ADVERTENTIE) Hulst Oppervlakte: 13.792 ha - Inwoners: 19.032 Markant punt: Basiliek van St. Willibrord uit het eind van de 15e eeuw. De huidige toren spits werd in 1958 aangebracht nadat de vorige in 1944 was verwoest door granaatvuur. Verklaring gemeentewapen: In goud, een leeuw van sabel, getongd en genageld van keel, met een kroon van drie bladeren en twee paarlen van sabel; het schild gedekt met een Keizerskroon van goud, en ter weerszijden omgeven met een hulsttak in natuurlijke kleur. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar I Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda s

de Stem | 1996 | | pagina 1