ieel. y Uitbreiden okkasten nag niet' 'Je bént een kogel op de wegnietwaar DE STEM 4ctie provincie tegen illegaal wonen in vakantieparken Protest tegen stort slakken Van Gelder heeft weer nieuwe nevenfunctie Geschil over deurbel is weer terug bij af Zekatel is bereid woningen in het buitengebied aan te sluiten elzijnsraad Sas van Cent: C1 Ixtra geld foor meer igenten Ouderen uit Terneuzen en omgeving testen hun rijvaardigheid Verkeer in Zeeland eiste in 1995 weer meer doden ZMF in de clinch met Rijkswaterstaat etwerk operation* nobiel bellen en g1 geen secon de. Zeeland WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1996 'm onze verslaggever jddelburg - De provincie at actie ondernemen tegen illegale bewoning van va- intieparken in Zeeland. Ge muteerde Staten vermoeden jt deze woningen tegen de gels in steeds vaker perma- jnt worden bewoond. De jjvincie vreest daardoor ildgroei en aantasting van «leefbaarheid in vooral de ïstdorpen. Maar voordat daadwerkelijk maatregelen genomen kunnen worden, is er eerst onderzoek no dig. Want preciese cijfers ont breken en die moeten er wel ko men om de omvang van het pro bleem in te kunnen schatten. Dit stelt een ambtelijke werk groep in een notitie over de twee de woningen in Zeeland die giste ren door Gedeputeerde Staten is behandeld.De werkgroep be stond uit ambtenaren van pro vincie, gemeenten en de Inspectie Volkshuisvesting. Het doel van d.e groep was om de situatie rond tweede woningen in Zeeland te verkennen, want de bestaande cijfers zijn niet altijd betrouw baar en het beleid kan per ge meente verschillen. Het permanent wonen in recrea tieparken is landelijk al een pro bleem, vooral in Noord-Brabant en op de Veluwe. Ook de provin cie Zeeland vermoedt dat als ge volg van de omvangrijke verkoop van recreatiewoningen overal in de provincie huizen worden ge kocht als belegging en tweede woning. Maar, stelt de werkgroep, het is aannemelijk dat de eigenaars van die woningen er na hun pensione ring permanent gaan wonen. En daar zijn de voorzieningen niet op gemaakt. De parken liggen veelal geïso leerd, de bewoners die dan ouder zijn, hebben vaak geen buren en dus ook geen burenhulp bij onge vallen, er zal sneller een beroep op plaatsing in tehuizen worden gedaan. Het is een negatieve, sociale ont wikkeling die niet aansluit bij het provinciebeleid om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Het permanent bewonen van recreatieparken geeft meer problemen. Er treedt een vervaging op tussen wonen en recreëren, het betekent een ondoelmatig gebruik van re creatievoorzieningen en kan vol gens de werkgroep leiden tot een toenemende vraag voor extra re creatiewoningen. Het verdient aanbeveling, aldus de werkgroep, dat gemeenten hun bestemmingsplan eens gaan napluizen op juridische formule ringen van recreatief wonen. Er moeten in alle plannen goed slui tende omschrijvingen voor een verbod worden opgenomen en dat moet bij inschrijving van de de huizenbezitter goed worden verteld, zo luidt een de aanbeve ling. Van onze verslaggever Middelburg - De Commissaris van de Koningin Van Gelder heeft er een nieuwe nevenfunctie bij. Hij is gevraagd toe te treden tot het bestuur van het Prins Bernhardfonds en hij heeft geaccep teerd. Dat meldt de commissaris in een brief aan de Staten. Hij is gevraagd omdat hij als Commissaris van de Koningin in Zeeland voorzitter van het Zeeuwse Anjerfonds is. De nieuwe functie is niet gehonoreerd en het tijdsbeslag omvat tien avondvergaderin gen in Amsterdam. In de Zeeuwse Staten is van tijd tot tijd kritiek te horen op de nevenfuncties van de commissaris. Ze zouden on der meer te veel tijd in beslag nemen en niet altijd van belang zijn voor Zeeland. i onze verslaggever svan Gent - De stichting Welzijnsraad Sas van Gent is,' net de politie, fel tegen uitbreiding van het aantal speelautoma- ninde Vlaanderenhal. Ze is bang dat de overlast rond de hal, oral in verband met drugshandel, alleen maar toeneemt. Ook nkt de stichting dat uitbreiding van het aantal automaten itra gokverslaafden tot gevolg heeft. een brief aan alle gemeente- adsleden, die morgen een be ult nemen over de uitbreiding, •eest de stichting dat het gokken de Vlaanderenhal de boven- ongaat voeren. „En dat is toch wit de bedoeling geweest van t college vanB en W." it Sasse college wil medewer- verlenen aan het verzoek n de exploitant van De Vlaan- ren Amusement bv om het aan- gokautomaten uit te breiden in vijftien naar veertig en het behendigheidsautomaten n vijftien naar 25. Uitbreiding volgens de exploitant noodza- ilijk omdat De Vlaanderen met draait. Extra automaten neten de lage opbrengsten uit iin onze verslaggever Mdelburg - De politie in Seeland krijgt de komende ja- ta extra geld van het kabinet m meer agenten te kunnen bostellen. In de berekenin- |tn van het kabinet zou het san om 36 agenten meer, tot ft jaar 2000, waarbij het er- m uitgaat dat een agent in ftaal 93.000 gulden kost. lat bedrag bestaat uit ƒ77.000 •or loonkosten en 16.000 voor jateriaalkosten. In het korps Men- en West-Brabant en ook in het land wordt echter betwijfeld of van 93.000 Men een full-time agent kan Men betaald. Het is dan ook iet zeker of Zeeland inderdaad lagrekenen op 36 agenten extra, en reactie van het Zeeuwse re- wkorps daarop was gisteravond 'ft te krijgen. .Woordvoerder J. Mourick liet gisteravond we- dat het nieuws van het extra het korps nog niet had ireikt. werking op 1 oktober ide als nieuwe, belangrijke mijlpaa'' eel in ebeld het gemak van mobiel het horeca- en evenementenge deelte compenseren. Begrip De Welzijnsraad toont begrip voor het feit dat de Vlaanderen hal zich moet kunnen ontwikke len. Maar een grote uitbreiding heeft nadelige effecten, goals een toenemende aantrekkingskracht op drugsdealers die zich rondom de hal ophouden. „Als de raads leden hun ogen de kost hebben gegeven, dan moeten ze constate ren dat dat reeds het geval is. Er vindt een levendige drugshandel rondom de Vlaanderen plaats." Hoewel dergelijke praktijken herhaaldelijk bij de politie zijn gemeld, wordt er volgens de stichting niet daadkrachtig ge noeg tegen opgetreden. „De lus ten en lasten van de ontwikkeling van de hal, gesteund door het col lege van B en W, zijn onevenredig verdeeld. Dat blijkt niet voor niets ook uit het negatieve advies van de politie. Het college sluit blijkbaar zijn ogen voor bijko mende ongewenste activiteiten." De stichting is ook bang dat meer gokkasten meer gokverslaafden tot gevolg zal hebben. „Dat elke gokkast een verslaafde oplevert, is ons inziens nog steeds zo. De kosten, 2000 gulden per verslaaf de per jaar, worden gemakshalve op de maatschappij afgewen teld." Vandaar dat, mocht de ge meenteraad de uitbreiding 'on verhoopt' goedkeuren, de ge meente en de exploitant een bij drage moeten leveren in de kos ten om gokverslaving tegen te gaan, zo stelt de stichting. Die vindt trouwens ook het tijd stip waarop dit voorstel wordt gedaan 'ongelukkig' gekozen. „Het voorstel staat op de agenda van de gemeenteraad van 26 sep tember, terwijl geen enkele raadscommissie om advies wordt gevraagd." De fractievoorzitters zijn door het college van B en W in een besloten bijeenkomst op de hoogte gebracht van de uitbrei dingsplannen. !!an on2a correspondent 'istburg/Den Haag - Rechter E. Berg van de Raad van ratedn Den Haag heeft dinsdag de Oostburgse gemeente loordvoerder C. Westerweele, kruidenier I. Casteleijn en uurman A. van der Lijke teruggestuurd naar de onder- andelingstafelHet gaat hier om de affaire-deurbel. an Lijke eiste in een niet eerder met dit aanbod is gekomen. Twee jaar geleden speelde de kwestie ook al. Toen is de be wuste deurbel verplaatst. In april dit jaar begon Van der Lijke opnieuw overlast te On dervinden. Hij vermoedt dat een interne verbouwing dit maal de oorzaak is van de pro blemen. Dé gemeente heeft een meting uitgevoerd en stelt dat de. bel van de kruidenier de nonnen uit de Algemeen Plaat selijke Verordening niet over schrijdt. Er zou dus niet tegen de krui denier opgetreden kunnen worden. Krocedure biJ de Raad tate dat het gemeentebe- ur van Oostburg optreedt de kruidenier omdat hij aanvaardbare overlast zou Bo u inden van diens deurbel. po„ i ®er§ oordeelde dat dit (Wi estie is die partijen on- lm 'r8 m°eten kunnen rege- (Wk jWen de komende on- «andelingen niets op, dan omvu i november alsnog een Vol» veben in deze kwestie. tttJa- de gemeentewoord- een o6r 'S Casteleijn bereid tot ^fPffköok Van der Lijke L wdlen praten en noemde Jammer dat zijn buurman Door Mark van Assen Terneuzen - Negenennegen tig ouderen hebben sinds gis teren een beter beeld van zichzelf in het verkeer. Ze de den mee aan de Rijvaardig- heidsrit 50+ in Terneuzen, ge organiseerd door de ANWB, het ROVZ en het BROEM. Een goede zaak, vond ieder een. Want 'je bent tenslotte een kogel op de weg'. „Ja, maar hóe dan?",vraagt de dame vertwijfeld. „Nou, gewoon zo," zegt mevrouw C. Peperzak van Meer Bewegen voor Oude ren, en ze doet het voor. „U houdt de stoel goed vast en dan maakt u met uw ene been een fietsende beweging. Daar krijgt u lekker losse spieren van." Even later staan ze met z'n allen te fietsen,'zeven ouderen in een halve kring om mevrouw Peper zak heen, de één wat soepeler dan de ander. Reservelijst De lichamelijk oefeningen zijn onderdeel van de Rijvaardig- heidsrit 50+, waarvan verzor gingshuis De Veste in Terneuzen gisteren de hele dag het centrum was. Negenennegentig ouderen uit de hele regio grepen de kans om te checken hoe goed ze het nog doen achter het stuur. „Negenennegentig, ja," zegt H. Klein Hesselink van de Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), die samen met de ANWB en het Breed Overleg Ouderen en Mobiliteit (BROEM) tekent voor de organisatie. „We hadden gerekend op zestig men sen. En er staan nog een dikke veertig mensen op een reserve lijst;" De test kent drie onderdelen. Mevrouw Peperzak is een van de mensen voor het fysieke gedeel te. Want het is heel belangrijk dat je ontspannen achter het stuur zit, zegt ze. „En daar zijn oefeningen voor. Voor je nek en je schouders, en voor je heupen, zodat je coördinatie- en reactie vermogen verbetert. Je kunt dat bereiken door middel van licha melijke oefeningen, maar ook door goed te letten op je adem haling. Als je zorgt dat die nor maal en regelmatig is, dan ben je meteen al een stuk meer ont spannen." Flauw Een eindje verderop in de zaal zit een meneer gespannen achter een 'Reaktions Test', met zijn voeten op een 'gas-' en een 'rem pedaal'. „Als het groene lampje gaat branden dan trapt u niet op de rem," zegt de begeleider, „maar bij het rode lichtje doet u dat wél. En dan meet ik uw reac tiesnelheid. Alleen: u weet na tuurlijk niet van tevoren welk lampje er gaat branden." Groen. „Ojee, verkeerd." Weer groen. „Haha, dat is flauw, hè." Rood. Voordat de 50+cursist wegrijdt wordt eerst de verlichting nog even gecontroleerd. „Nou, nou, dat is nog niet eens zo slecht, meneer. Prima." Ook de ogen worden getest. Op de verticale en horizontale coör dinatie. „Dat betekent," zegt J. Magnee van de ANWB, „dat wij kijken of iemand met twee ogen tegelijkertijd naar hetzelfde punt kan kijken. Dat is namelijk nodig als je diepte wil schatten. En sommige mensen blijken dat door een lichte of zware oogaf wijking niet goed te kunnen. Het is belangrijk dat dit gesigna leerd en eventueel gecorrigeerd wordt. Want wij willen dat ouderen zo lang mogelijk mobiel blijven en dat ze zonder angsten achter het stuur zitten." Tweede onderdeel is de theorie. Een agent neemt een test af die een beetje te vergelijken is met een theorie-examen. Maar let op, zegt Magnee, dit is dus géén echte test. „Het heeft geen enke le consequenties voor je rijbe wijs. Noem het maar gewoon een quiz." Het laatste onderdeel is het rij den zelf. De deelnemer stapt sa men een officiële instructeur in zijn of haar eigen auto en maakt een alledaags ritje. Gewoon naar huis, naar het winkelcentrum of naar het ziekenhuis. Meneer Klein Hesselink is al aan de Ook het reactievermogen van de oudere verkeersdeelnemer wordt getest FOTO'S WIM KOOYMAN beurt geweest. „En dat is raar, hoor. Als je vrouw naast je zit en die heeft commentaar, dan zeg je gewoon 'Hou je smoel'. Maar dat kun je nu natuurlijk niet doen, hè."Na afloop vult de chauffeur samen met de instructeur een lijst in, waaruit de sterke en zwakke punten naar voren komen. Een algemeen euvel blijkt het spiege len te zijn, zegt een instructeur. Wie naar tevredenheid 'scoort' - en dat is bijna iedereen - krijgt een certificaat mee naar huis. En een raamsticker van BROEM. Kogel De deelnemers noemen de Rij- vaardigheidsrit 50+ zonder uit zondering een mooi initiatief. „Ik heb mijn rijbewijs 35 jaar geleden gehaald," zegt P. van Hecke uit Sluiskil. „En in die periode is er natuurlijk het een en ander veranderd. Zowel op de weg als bij mezelf. Vooral die ogentest vind ik heel goed." Dat vindt P. Schoester uit Ter neuzen ook. „Je moet jezelf be wust houden, je moet bijblijven. Je bent tenslotte een kogel op de weg, nietwaar? Klaar om afge schoten te worden. Toen ik ge slaagd was voor m'n rij-examen zei de examinator tegen me: 'Je hebt dat papiertje nou wel bin nen, maar denk er om.' je staat vanaf nu met één been in het graf en met het andere in de ge vangenis.' En zo is het maar net." Van onze verslaggever Middelburg - Het verkeer in Zeeland eiste vorig jaar 46 do den, 365 gewonden die in een ziekenhuis moesten worden opgenomen en daarnaast nog eens 725 licht gewonden. .Trieste cijfers die ten opzichte van 1994 een fikse stijging te zien geven. Immers het aantal dodelijke slachtoffers steeg met tien en het aantal ziekenhuisgewonden met 26. Zeeland was de laatste jaren ge wend aan een gestaag dalend aantal verkeersslachtoffers. De toename in, 1995 wordt dan ook 'opmerkelijk' genoemd, zonder dat directe oorzaken zijn aan te wijzen. Met een gemiddeld aantal doden van 13 per 100.000 inwoners zit Zeeland weer in de landelijke kopgroep, die wordt aangevoerd door Drenthe met 14 doden per 100.000 inwoners. Binnen Zeeland vielen de meeste slachtoffers op de Bevelanden en in Noord-Zeeland. Zeeuws-Vlaanderen zat met 8 doden per 100.000 inwoenrs zelfs beneden het landelijk gemiddel de van 9. In Zeeland veroorzaken ver keersongevallen naast het per soonlijke leed jaarlijks ook een schade van 250 miljoen gulden. Deze cijfers staan te lezen in het jaarverslag 1995 van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). De stijging van het aantal slacht- 'offers vond plaats in een jaar waarin de Zeeuwse politie veel aandacht besteedde aan drie speerpunten: alcohol in het ver keer, snelheid en autogordels. Afgelopen jaar werden 837 rij ders (vorig jaar 773) onder in vloed gepakt. 247 hiervan kregen een transactie omdat zij minder dan 0,8 promil le bliezen, 590 moesten zich ver antwoorden voor de politierech ter omdat zij die grens hadden overschreden. Snelheidsovertredingen werden ook massaal vastgesteld, 53.847 in totaal. Dat waren er 15.500 meer dan in het jaar daarvoor. Het ROVZ heeft zich in het ver slagjaar zoals gebruikelijk veel beziggehouden met preventie en voorlichting. Zo werd in 1995 aan 650 bedrij ven de brochure 'Schadepreven tie is goed stappenplan' toege zonden. „Het plan is gericht op kleinere en middelgrote bedrijven. Juist bij deze categorieën wordt het belang van veilig verkeer voor het bedrijf niet ingezien. Omdat renderen bij het bedrijfsleven op afstand de eerste prioriteit is wordt in het stappenplan bena drukt dat aandacht voor ver keersveiligheid een zaak van de portemonnee is," zo staat te lezen. Van onze verslaggever Goes - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) protesteeert te gen 'de stort van vervuilde slakken in de Westerschelde. Rijkswaterstaat directie Zee land heeft daar deze week een gedoogbeschikking van de provincie voor gekregen. De slakken worden gebruikt voor versteviging van de geulrand bij Bath. „Wij gaan met Rijkswaterstaat praten, want dit kan niet in een natuurgebied als de Westerschel de," zegt Tjeu van Mierlo van de ZMF. De provincie heeft een gedoogbe schikking verleend omdat de slakken naar de letter van de Provinciale Milieuverordening te verontreinigd zijn om te mogen storten. Een normale vergunning kan niet worden verleend, van daar het gedogen. Het gaat om zogeheten fosfors- lakken. Samen met breuksteen en staalslakken wil Rijkswaterstaat dat materiaal gebruiken om een geulwandverdediging aan te brengen om de slikken van Bath te beschermen. Eenmaal gestort zullen de fosforslakken fluoride uitscheiden en wel in een hoe veelheid die de milieunormen overschrijdt. Rijkswaterstaat heeft de provincie laten weten grote kosten te zullen hebben mocht dat werk niet doorgaan. Rijkswaterstaat vindt verder de milieubelasting aanvaardbaar, maar de ZMF niet. Tjeu van Mierlo: „Wij hebben principiële bezwaren tegen het storten van afvalstoffen in een natuurgebied. Het uitlogen van de fluoride is strijdig met de pro vinciale verordening en boven dien is het provinciebeleid om al le diffuse lozingen, en daar gaat het hier om, te saneren. Dit staat dus haaks op wat de provincie zelf wil. Bovendien is nog weinig bekend van de, gevolgen van het uitlogen van fluoride in zout wa ter. En dit is nog maar een eerste stap, straks moeten in het kader van de verdieping van de Wester schelde nog veel meer geulranden worden verstevigd en wat gaan ze dan doen. Wij zeggen pak gewoon schoon materiaal en geen ver vuild spul voor de Westerschelde. Pak gewoon breuksteen of zo." Van onze verslaggever willen komen voor aansluiting, bied Van onze verslaggever Oostburg - De Zeeuwse ka belexploitant Zekatel is be reid onder bepaalde voor waarden woningen in het buitengebied aan te sluiten op het kabel-tv-net. Dat bleek gistermiddag in Oost-, burg tijdens het reguliere over leg, van de Zeeuws-Vlaamse vertegenwoordigers met Zeka tel. Volgens wethouder J. van Rooijen van Terneuzen is Zeka tel in principe bereid tot verrui ming van het aantal aansluitin gen over te gaan. „Inwoners uit het buitengebied, individueel of in groepsverband, zullen hun verzoek om in aanmerking te willen komen voor aansluiting, aan Zekatel kenbaar moeten maken. Die beoordeelt de aan vraag en bekijkt de mogelijkhe den. Sinds het schotelbezitters duidelijk is dat zij aan hun oude analoge schotels straks niets meer hebben voor de ontvangst van diverse commerciële sta tions die digitaal gaan uitzen den, krijgt Zekatel veel tele foontjes van mensen die op de kabel willen. De situatie van de schotelbezit ters in het buitengebied is te vergelijken met die van mensen die in het verleden een aanslui ting op elektriciteit of gas moes ten hebben. Het wonen in zoge naamde (super)onrendabele ge bieden had consequenties voor de voorwaarden waaronder aansluitingen konden plaats vinden. Meestal moest de aspi rant-afnemer ook zelf fors in de buidel tasten om gas of elektri citeit aan huis te krijgen. Zekatel zal volgens Van Rooijen elke' aanvraag op haalbaarheid toetsen. „Daarbij wordt ook de vraag gesteld hoeveel de bewo ners zelf over hebben voor een aansluiting, die minimaal het gewone tarief van 351 gulden kost." Extra kosten van aansluiting hangen volgens de wethouder helemaal af van de situatie ter plekke en, welke voorzieningen er getroffen moeten worden.

de Stem | 1996 | | pagina 13