Honderden vragen over HSL De politicus als boodschappenjongen Geen crisis runde eriaanse meisjes verdwijnen 'met onbekende bestemming' De PTT kan de borst natmaken Bolkestein over de Premier vormt nie Belangenverstrengeling DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Kamer 'bestookt' Jorritsma Kroonprins bezoekt Nederlands-Duits Legerkorps Agenda 'Top politie van Aruba moet weg' BINNENLAND KORT ƒ1 0.0 00.- RENTEVRIJ Europese land 4 Illusie 'Frankrijk krijgt regionaal opperbevel Navo' vaAnsMau*.- -t---,* 1111 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 Ai Van onze verslaggever Eindhoven - Justitie en politie sla gen er niet in om het aantal verdwij ningen van alleenstaande minderja rige Nigeriaans meisjes terug te dringen. Sinds afgelopen januari bekend werd dat veel van die jongeren in de prostitutie te rechtkomen neemt het aantal 'met onbe kende bestemming' vertrokken Nigeri- aanse meisjes alleen maar toe: 38 in 1995 en al 42 dit jaar. Het gaat om verdwijningen in de groep 12- tot en met 17-jarigen uit onderzoeks centra in Eindhoven (Beatrixoord), Haarlem en Oisterwijk. Het leeuwendeel van de meisjes verdween uit Beatrixoord. Directeur A. Groenen van Beatrixoord wijst erop dat de toename plaatsvindt omdanks het feit dat overheid en politie nu gefixeerd zijn op het probleem en de onderzoekscentra hun toezicht hebben aangescherpt. „Wij kunnen niet veel meer doen dan de meisjes zeggen dat zij voor bescherming bij ons terecht kunnen als zij van buiten af worden benaderd of zich onder druk gezet voelen. Ook hebben wij het verblijf van de Nigeriaanse meisjes geplaatst naast de ruimte van de begeleiders, spe ciaal voor het toezicht. We zijn begonnen met pasjes voor bezoekers en de beveili ging aan de ingang geeft de kentekens van verdachte auto's door aan de politie. En zo gauw we merken dat de bagage van een meisje weg is, schakelen we meteen de politie in. Meer kunnen we niet doen. We mogen niemand opsluiten. Als de meisjes het centrum willen verlaten, kun nen we hen alleen maar vragen waar ze naar toe gaan en hoe laat ze terugko men." In de praktijk komt dat erop neer dat de Nigeriaanse meisjes na een paar dagen niet meer terugkomen eti dan dus 'kwijt' zijn. De omvang van het probleem schetst Groenen met de mededeling dat slechts enkele minderjarige Nigeriaanse meisjes niet verdwijnen. „Als hier een bus met nieuwe Nigeriaan se meisjes binnenrijdt voor de eerste op vang in Beatrixoord, weet je al dat de meesten na een paar dagen verdwenen zijn," aldus Groenen. „Ze zijn al weg voordat je hebt kunnen onderzoeken wat de motieven voor hun asielaanvraag in Nederland zijn geweest. Het is een rotzaak," zegt Groenen. „Tot op heden heeft nog geen enkel Nigeriaans meisje verteld dat ze hier is gekomen voor geld of onder dwang van criminelen. Ook Nigeriaanse meisjes die uit bordelen gehaald zijn, vertellen niets en verdwij nen weer opnieuw." Groenen sluit niet uit dat het draagvlak voor het asielbeleid door allerlei inciden ten (vakanties van asielzoekers in hun land van herkomst en de prostitutie-net- werken) in de Nederlandse samenleving af zal nemen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer heeft enkele honderden vragen aan minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) gesteld over de aanleg van de hogesnelheidslijn (HSL). Zo wil de Kamer onder meer weten of het kabinet bereid is extra geld uit te trekken voor een overdekte tunnelbak ter hoogte van Bre da/Prinsenbeek. De Tweede Kamer bereidt zich "voor op het debat over de aanleg van de HSL van Amsterdam naar Brussel. VVD, CDA en D66 heb ben gisteren hun schriftelijke vragen bij Jorritsma ingediend. De fracties willen meer informa tie over de effecten van de HSL op andere treinverbindingen, over de gevolgen voor het goede renvervoer in West-Brabant en over de inpassing van de HSL bij bijvoorbeeld Breda/Prinsenbeek. Zo wil de WD weten of de minis ter op voorhand rekening houdt met vertraging bij de aanleg van de HSL als gevolg van eventueel tegenwerkende gemeenten en provincies. De HSL moet in 2004 kïa&r zijn. De aanlegkosten vaodfeSpoorlijn 'worden geschat op miljard gulden, exclusief de aanleg van een tunnel in het Groene Hart en een financiële compensatie voor de Belgen. De aandacht van de Kamer richt zich niet alleen op het Groene Hart. Ook over knelpunten zoals bij Breda en het buurtschap Ef fen willen de fracties veel meer informatie. De WD is benieuwd of onder zocht wordt wat de effecten van de bouw van een tunnel bij Effen zijn. D66 wil onder andere weten waarom het kabinet tot nu toe niet aan de wensen van de ge meenten Breda en Prinsenbeek (voorstanders van een tunnelbak) tegemoet gekomen is. D66 vraagt zich bovendien af of deze ge meenten bereid zijn bij te dragen aan de kosten voor een betere in passing van de HSL. Het CDA is, zoals bekend, hoe dan ook voorstander van ver diepte aanleg van de HSL bij Breda. De christen-democraten vragen zich verder af of de HSL niet strakker met de rijksweg A16 ge bundeld kan worden als de maxi mumsnelheid van de trein wordt beperkt. Zo'n strakkere bunde ling zou veel problemen kunnen voorkomen. ft VERVOLG VAN VOORPAGINA De PTT kan zijn borst natmaken. Concrete prijzen zijn nog niet be kend, maar Van Winden kondigt 'concurrerende tarieven' aan. „Wij willen onze klanten interes sante kortingen voorschotelen, voor combinaties van radio, tv en telefoon. Bovendien gaat Zekatel, gelijk met de aanleg van de nieu we glasvezelkabel, een aantal 'vergeten' buurtschappen van een cai-aansluiting voorzien," be looft Buijs op zijn beurt. Hoewel de PTT op 1 juli 1997 het monopolie in telecomland hele maal kwijtraakt, duurt het vol gens Van Winden nu nog gauw één tot twee jaar voordat de ïneeste kabelmaatschappijen technisch klaar zijn voor de toe komst. Wel verwacht hij een snel lere introductie van noviteiten zoals teleshoppen en alarme ringssystemen. Veel hangt af van Enertel, het overkoepelende telecombedrijf dat de gezamenlijke kabelexploi tanten onlangs in het leven rie pen. Enertel moet zorgen voor de ver bindingen tussen de vele regiona le telefoonnetwerken onderling en het PTT-net. Zodat het lijntje niet breekt bij een witte vlek op de kaart en er ook internationaal gebeld kan worden. Enertel heeft daarom een lande lijke vergunning aangevraagd. „Met smart wordt gewacht op witte rook, uit het kantoor van de HDTP," weet Buijs. „Want zon der Enertel wordt het wel een heel moeilijk verhaal." Bij de Pnem (Teleservices) liggen de kaarten momenteel niet an ders, menen de woordvoerders van Casema en Zekatel. Hun col lega-onderneming weigerde gis teren echter elk commentaar. Van onze Haagse redactie Den Haag - Mag een Kamer lid dat tevens commissaris is bij een bedrijf op het Bin nenhof lobbyen voor datzelf de bedrijf? „Dat kan niet," oordeelt D66- Kamerlid Van Walsem. „Een Kamerlid mag niet zo ver gaan dat hij zich voor één specifiek bedrijf zo inspant. Het is zo evi dent dat er dan belangenver strengeling optreedt, dat moet je nooit doen, dat gaat veel te ver. Eerlijk gezegd, verbaast het me van Bolkestein. Hij moet het ge vaar toch zelf ook hebben ge zien." De WD-fractieleider kwam gisteren in opspraak, om dat hij verschillende keren mi nister Borst (Volksgezondheid) heeft geprobeerd te beïnvloeden ten gunste van het farmaceu tische bedrijf Merck, Sharp Dohme (MSD). Bolkestein is commissaris bij MSD. Ook CDA-Kamerlid Biesheuvel vindt dat de bemoeienis van Bol kestein met Borsts beleid over de schreef gaat. „Je moet zeer te rughoudend opereren. Ik zou nooit een brief naar een be windspersoon sturen namens een belangenvereniging waar ik toevallig in zit. Je moet prudent zijn. Anders kun je in je eigen zwaard vallen. En in de Kamer moet je geen woordvoerder zijn over kwesties die je nevenfunc ties inhoudelijk raken." De meeste Kamerleden vinden dat nevenfuncties een verrijking zijn van hun Kamerlidmaat schap. Zo blijven ze met één been in de maatschappij staan, is altijd weer het argument, dat ook geldt voor 'bijklussen' in het bedrijfsleven. Maar hoe gaan die Kamerleden vervolgens om met de kennis die ze elders opdoen? Duidelijke richtsnoeren zijn er niet. Kamerleden geven elk jaar op welke functies ze bekleden. Die komen op een openbare lijst. Voor het overige blijft het tob ben, want nieuwe regels leveren alleen maar nieuwe grensgeval len op. Er is een grijs gebied dat niet in regels is te vangen. Daar neemt de individuele verant woordelijkheid het over. D66'er Van Walsem is commis saris bij Nefist Fasto BV in De venter. Hoewel hij zegt dat een commissariaat moet kunnen, vindt hij dat er strengere eisen gelden voor fractievoorzitters. Omdat zij zich niet tot een be paalde portefeuille beperken, maar zich met elk onderwerp be moeien. Van Walsem: „Dat maakt het moeilijker om belan genverstrengeling te vermijden. Daar komt bij dat Bolkestein commissaris is bij een groot be drijf, dat bepalend is voor de he le sector. Dat maakt het ook in gewikkelder om zaken uit elkaar te houden." WD-Kamerlid Te Veldhuis wil zich niet uitlaten over de daden van zijn fractievoorzitter. Te Veldhuis is commissaris bij To tal Raffinaderij Nederland. Heeft hij ooit vanuit die functie een brief geschreven naar een bewindspersoon? „Dat heb ik niet bij de hand ge had. Dat is niet nodig geweest." Te Veldhuis haast zich het nut van zijn nevenfunctie uit te leg gen. „Ik krijg veel informatie die ik kan gebruiken in mijn Kamer werk. Die 150 Kamerleden heb ben niet de wijsheid van heel Nederland in pacht. Straks mo gen Kamerleden er niets meer bij doen en dan krijg je weer het verwijt dat we niet weten wat er in de samenleving leeft." Maar kan hij zich voorstellen dat hij zo'n brief schrijft? „Daar ga ik nu niet over speculeren." Van Walsem betreurt vooral de negatieve uitstraling die de 'af- faire-Bolkestein' heeft. „Het zet hoe dan ook de politiek weer in de verkeerde schijnwerpers. Het brengt de politiek in diskrediet. Daar hebben alle Kamerleden last van. Je krijgt weer het beeld van die zakkenvullers. Dat is buitengewoon vervelend en heel ongelukkig." ZE MOESTEN en zouden onder de kaasstolp vandaan, de leden van de Tweede Kamer. De kaas stolp, die het Binnenhof herme tisch afsluit van de buitenwe reld. Politici moesten meer voeling krijgen met wat er in de samenle ving speelt. Bij de Tweede-Kamerverkiezin gen van 1994 hielden de partijen daar ook terdege rekening mee. Ze recruteerden hun kandidaten niet alleen uit de traditionele kweekvijvers voor Kamerleden - bijvoorbeeld plaatselijke be stuurders - maar kwamen ook op de proppen met uiteenlopende types als huisartsen, eigenwijze wetenschappers en mensen uit het bedrijfsleven. Vooral dat laatste was opvallend. Want tot dan meden onderne mers de politiek als de pest. En andersom. Oud-ondernemers als CDA-lei- der Ruud Lubbers en de WD'er Rudolf de Korte waren zowel in de Kamer als in het kabinet lan ge tijd een vreemde eend in de bijt. Maar dat is veranderd. Zonder gêne verzoekt het WD-Kamer lid Hofstra om aangeduid te wor den als 'ondernemer en politi cus', en dan graag in die volgor de. Lobbyisten die in de Wandelg»»- geh de belangen van Ubt Bedrijfe- Uj FJOLTRAP Bolkestein FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP leven onder de aandacht bren gen, worden niet meer als me laatsen behandeld. Van die om slag in het klimaat maakt het be drijfsleven gretig gebruik. Niet alleen door lobbyisten richting Binnenhof te sturen. Nog mooier is het om een politicus in te lijven binnen de eigen gelederen. Bijvoorbeeld als commissaris. Bij mr. drs. Frits Bolkestein, fractie- Voorzitter én politiek leider van de WD, is dat gelukt. Hij is lid van de raad van commissarissen bij het farmaceutisch concern MSD. Bolkestein heeft daar nooit een geheim van gemaakt. Zijn com missariaat staat op de lijst van nevenfuncties van Kamerleden, die elk jaar openbaar wordt ge maakt. Er is nooit veel aandacht aan be steed. Tot zondagavond. Toen presenteerde een televisiepro gramma drie voorbeelden van de manier waarop Bolkestein zijn commissariaat invult. Hij doet dat op een manier die van een commissaris mag wor den verwacht. Zijn taak is name lijk het toezicht houden op het beleid van de directie, in het be lang van de onderneming. En het belang van een onderne ming is in de eerste plaats het maken van winst. Alle andere functies - het scheppen van werkgelegenheid, het dienen van het algemeen belang - zijn daar aan ondergeschikt. Dat commissaris Bolkestein zijn best doet om te voorkomen dat zijn bedrijf schade lijdt, is niet meer dan normaal. Dat hij daar voor gebruik maakt van zijn net werk aan contacten, is ook van zelfsprekend. Het probleem is echter dat hij die contacten heeft vanwege een andere functie. Een publieke functie, waarin hij wordt geacht in de eerste plaats het algemeen belang te dienen, gekoppeld aan het belang van zijn politieke partij. Dat het algemeen belang hierbij voorgaat, wordt geïllustreerd door het feit dat hiervoor een eed moet worden afgelegd. De manier waarop Bolkestein de belangen van MSD heeft bepleit bij minister Borst van Volksge zondheid en haar ambtenaren, was duidelijk niet gericht op het algemeen belang. Het ging daar bij uitsluitend om het belang van het bedrijf. Bolkestein kan zich daarbij niet verschuilen achter het feit dat hij zijn interventies nadrukkelijk heeft gedaan in zijn rol als com missaris. Er is maar één Frits Bolkestein. En die is commissaris bij MSD én fractievoorzitter én politiek leider van de WD. In die laatste rol is hij niet alleen een van de belangrijkste contro leurs van de minister van Volks gezondheid, maar ook een van de architecten van het kabinet, waarvan die minister deel uit maakt. En ook als het om het voortbestaan van het kabinet en zijn leden gaat, speelt hij een sleutelrol. Deze affaire roept opnieuw de vraag op of de maatschappelijke oriëntatie van Tweede-Kamerle den zich moet uitstrekken tot commissariaten van commerciële bedrijven. Er zijn genoeg andere organisaties waar ze kunnen los komen van de 'kaasstolp'. Maar los van die algemene vraag: iemand met de politieke positie van Bolkestein zou nooit als boodschappenjongen van een commercieel bedrijf moeten wil len optreden. Wat de activiteiten van zo'n be drijf zijn, doet er niet toe. Als fractievoorzitter heeft hij met al le onderwerpen te maken, reden waarom geen van zijn collega's bij andere partijen dit soort bij banen heeft. De vanzelfsprekendheid waar mee de WD-leider die rol van boodschappenjongen klaarblij kelijk wel heeft gespeeld en waarmee dat door de directie van MSD ook van hem wordt ge vraagd, is zorgwekkend. Evenals de nonchalance, waar mee Bolkestein vanaf Cyprus laat weten dat hij geen zin heeft om aandacht aan deze kwestie te besteden. Bolkestein is niet de enige die bepaalt of een kwestie wel of geen aandacht verdient. Iemand in zijn positie kan niet voorbij gaan aan de maatschap pelijke discussie. Wat hij of zij zelf van die discussie vindt, is op zo'n moment niet meer zo rele vant. De Tweede Kamer behandelt de ze week wetgeving om seizoenar beid beter te regelen. Daarnaast komt het wetsvoorstel aan de or de om illegalen uit te sluiten van allerlei voorzieningen. De Eerste Kamer bespreekt de wijziging in de financieringsre geling van verzorgingstehuizen. DE DISCUSSIE is zo oud als de politiek zelf. Hoe ver kunn»» Kamerleden gaan met het uitsteken van hun maatschappen voelhorens? Het Binnenhof is immers een verkokerd circuit Een plaats waar door steeds dezelfde mensen zaken word» beoordeeld op hun belangrijkheid. Het gevaar dat de realiteit van alledag uit het oog wordt verloren is levensgroot. Voormalig minister-president Lubbers wist het beeldend uitte drukken. Volgens Lubbers moeten politici het 'venster on j! samenleving' open houden. Hij was een groot voorstand» van nevenfuncties, al dan niet betaald. Op zich een reëel uitgangspunt, maar niet van risico ontbloo' Dat blijkt ook nu weer uit de affaire-Bolkestein. De fractievoor! zitter van de VVD is in opspraak geraakt na onthullingen in d» actualiteitenrubriek 'Netwerk'. Bolkestein zou meerdere male» zijn voormalige studiegenoot minister Borst van Volksgezond heid hebben benaderd om een nieuw medicijn van het farma ceutisch bedrijf Merck, Sharp en Dohme versneld in het ver goedingssysteem voor geneesmiddelen te doen opnemen Bolkestein is commissaris van het bedrijf. De fractievoorzitter van de VVD is met vakantie en heeft zich dus onvoldoende kunnen verweren tegen de aantijgingen. De discussie staat of valt echter niet met één affaire. De kwestie is veel fundamenteler. Uiteraard moeten politici hun neus aan het venster van de samenleving blijven steken, maar er ma» nooit sprake zijn van belangenverstrengeling. Indien een politicus een commissariaat aanvaardt, is dubbele waakzaamheid geboden. Een bedrijf trekt geen dertigduizend gulden per jaar uit voor de naamsbekendheid van een polit|. cus. Van een politicus-commissaris wordt in de meeste geval len verwacht dat hij de belangen van het bedrijf verdedigt bij de uitoefening van zijn feitelijke werkzaamheden. Een kandidaat-commissaris moet onmiddellijk duidelijk ken dat hij zich hiervoor niet leent. Is hij hiertoe wel bereid, dan heeft hij de grens tussen politiek en maatschappelijk functio neren overschreden. In het geval Bolkestein zijn nog niet alle gegevens op tafel gekomen. Duidelijk is echter dat de leider van de VVD na zijn vakantie heel wat heeft uit te Kroonprins Willem-Alexan- der bezocht gisteren het eerste Nederlands-Duits Legerkorps in het Duitse Munster. De prins inspecteert bij aankomst een erewacht, bestaande uit Neder landse en Duitse soldaten. FOTO ANP Van onze verslaggever Oranjestad - De drie topfunctio narissen van justitie en politie op Aruba moeten opstappen. Dat is nodig om de rechtshandhaving weer op een aanvaardbaar peil te krijgen. Tot deze voorlopige conclusie komt de commissie onder voor zitterschap van oud-minister J. de Ruiter, die in opdracht van de regering heeft onderzocht hoe de verstoorde verhoudingen op Aru ba kunnen worden genormali seerd. Op Aruba weigert de politietop iedere samenwerking met procu reur-generaal mr. J. Zwinkels. Ook minister Vos van Justitie kan niet met Zwinkels overweg. De vertrouwensbreuk leidde dit jaar tot bittere strijd die in de media werd uitgevochten. De commissie-De Ruiter adviseert om procureur-generaal Zwin kels, commissaris Rasmijn en zijn plaatsvervanger Zaandam te la ten vertrekken. Geen van de betrokkenen wil op dit moment commentaar geven op de inhoud van het rapport. Door vissers gevonden man is vermoord Ooltgensplaat - De man die door vissers levenloos in het water van het Volkerak nabij Ooltgensplaat (Goeree-Overflakkee) is ge vonden, blijkt te zijn vermoord. Het levenloze lichaam van de 38- jarige zwerver was verzwaard met een anker dat met een touw om hem heen was gebonden. De politie heeft vijftien man op de zaak gezet. Een woordvoerder bevestigt dat de aan drugs verslaafde zwerver op weekeindverlof was. Hij zat voor een vermogensdelict. Commissie adviseert over toekomst RIOD Zoetermeer - Een commissie onder voorziterschap van de Gro ningse historicus Kossmann gaat adviseren over de toekomst van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. De commissie moet uitzoeken of het RIOD zich moet blijven concentreren op de Tweede Wereldoorlog, dan wel zijn werkzaamheden moet verbre den tot een instituut voor hedendaagse geschiedenis. De plaats van het RIOD tussen andere instellingen voor historisch onderzoek behoort eveneens tot de onderzoeksopdracht van de commissie. Het is de vraag of het instituut zelfstandig blijft of moet integre ren met een of meer universiteiten. De ministeries van Buitenlandse Zaken en van Defensie verzoch ten het RIOD onlangs feitenmateriaal over de val van Srebenica te verzamelen. Dat staat los van de opdracht van de commissie, die morgen wordt geinstallleerd. Justitie vervolgt verkoper van paspoorten Amsterdam - Het openbaar ministerie (OM) gaat het Amsterdam se eenmansbedrijfje Europrice vervolgen op verdenking van de il legale verkoop van paspoorten, rijbewijzen, diploma's en andere officiële documenten. De vervolging vloeit voort uit vragen die het CDA-Kamerlid Bijleveld-Schouten in juni van het vorig jaar stelde. Zij vroeg zich naar aanleiding van publicaties over Europrice af of het bedrijf zich met legale dan wel illegale handel bezighield. Minister van Justitie Sorgdrager droeg het OM in Amsterdam op de zaak nader te onderzoeken. Volgens officier van justitie Schaar is uit dat onderzoek gebleken dat de directeur van het bedrijfje, H. de W., strafbare feiten pleegt. Volgens Bijleveld-Schouten bood Europrice de documen ten via advertenties in kranten aan. 'Academische titel na vijf jaar vernieuwen1 Heerlen - Academici dienen hun kennis regelmatig bij te schaven. Doen zij dat niet, dan moeten zij na vijf jaar hun titel verliezen. Want technologische ontwikkelingen gaan snel en wetenschappe lijke inzichten verouderen snel, aldus prof. H. Beckers, voorzitter van de Adviesraad voor het Wetenschaps- en Technologiebeleid, gisteren op de Open Universiteit in Heerlen. Een academicus moet regelmatig op herhaling, aldus Beckers. Het liefst zou hij de huidige opzet van het hoger onderwijs afschaffen. In plaats van eerst zo'n vijf jaar te studeren, kan iemand beter be ginnen met een korte, op maat gesneden opleiding, waarna hij 'zo gauw mogelijk aan de slag gaat'. Vervolgens moet hij steeds te rugkomen om zijn kennis weer op peil te brengen. Oordeel universiteitsbestuur onduidelijk Den Haag - Het blijft onduidelijk of de Tweede Kamer zal in stemmen met de Wet Modernisering Universitaire Bestuursorga nisatie. Van groot belang is of D66 vasthoudt aan een wijzigings voorstel dat voor minister Ritzen (Onderwijs) onaanvaardbaar is. Het voorstel van D66 houdt in dat als een faculteitsbestuur uit meer dan één persoon bestaat, er een student in het bestuur moet zitten. Voor de democraten is het voorstel van grote waarde. Hoe wel Ritzen gisteren opnieuw zijn politieke lot aan het voorstel verbond, weigerde D66 het in te trekken. Ritzen heeft laten weten dat hij opstapt als de Kamer het wijzi gingsvoorstel aanneemt. PvdA en WD zijn tegen, onduidelijk is wat het CDA er mee zal doen. Het ziet er naar uit dat pas volgende week dinsdag duidelijkheid ontstaat. Dan stemt de Tweede Kamer over de amendementen. De stemming over de wet heeft vervolgens twee dagen later plaats, of in de week erna. (ADVERTENTIE) Skoda doet u een fantastisch aanbod. Bij aankoop van een Skoda Felicia kunt u tijdelijk gebruik maken van een één-jarige rentevrije voorfinanciering van f 10.000,-. Er is al een Skoda Felicia vanaf f 19.795,-. Of u kunt kiezen voor f 1.000,- (incl. BTW) aan originele Skoda accessoires. Wilt u eerst een proefrit maken dan krijgt u een culinaire gids met f 1.000,-voordeelcheques cadeau. Bel 071-5600221 voor een afspraak. Dat is nu Skoda DEiSTEM c„oul (afp/dpa/rtr) - Noord Sa heeft gisteren geeist da regering van Zuid-Kore f Lstrande onderzeeer, va Lit tussen de twintig e K g opvarenden Zuid-Ko f binnendrongen, 'onvoor Jardelijk' aan Pyongyan overdraagt. ■Vnl,ens een verklaring van he Ikterie van Defensie verlang SÓord-Korea bovendien dat d levende bemanningsleden e" meer dan twintig lijken va ILIII""" KiUarney (anp) - De Europe dat de Britse opschorting van slachten, leidt tot een nieuwe Volgens de Nederlandse be windsman Van Aartsen wil nie mand een tussentijdse top in Du blin, begin oktober, opnieu" door de gekke-koeienziekte late 'belasten'. Van Aartsen en zijn veertien Eu ropese collega's, in de Ierse plaat KiUarney bijeen voor een infor mele ontmoeting, pogen via on derlinge gesprekken een oplos sing te zoeken. De WD-ministe sluit echter uit dat de Britten d komende maanden alsnog he slachtplan gaan uitvoeren. Tegelijkertijd waarschuwt Va Aartsen zijn Engelse colleg Hogg voor de 'illusie om te den ken dat de exportban op Brit rundvlees binnen enkele maan den kan worden opgeheven'. D Britten zien volgens Van Aartse ook steeds meer in het Neder landse voorstel om te werken aa een opheffing voor de ban voo BSE-vrije bedrijven of regio's. Tijdens onderlinge ontmoetinge met Hogg zou de Britse ministe Van Aartsen al hebben aangege ven ook meer dit spoor op te wil len. Daarvoor is wel de invoerin van een identificatiesysteem no dig. De Britten vonden dit tot o heden onnodig en ook veel t kostbaar. Athene (ap) - De winnaar va gen, de socialistische premier president Stephanopoulos op ring te vormen. Simitis zei te verwachten dat hi daar enkele dagen voor nodig za hebben, omdat hij nog niet pre cies weet welke leden van ziji partij in het parlement zijn geko zen. Simitis, die de in juni overle den premier Andreas Papandre ou opvolgde, had de verkiezinge: voortijdig uitgeschreven om eei mandaat te krijgen voor de be zuinigingsmaatregelen die hij no dig acht om toetreding van Grie kenland tot de Europese Mone taire Unie mogelijk te maken. Met 99,4 procent van de stemme geteld staat de socialistische Pas ok-partij op 41,5 procent van d stemmen, en 162 van de 300 par lementszetels. De conservatiev oppositiepartij Nieuwe Demo oratie krijgt 38,15 procent, goe voor 108 zetels. De Communistische Partij vei hoogt haar zetelaantal van zeve tot elf, met 5,6 procent van d stemmen. De Linkse Coalitie, ee groepering van intellectuelen e actievoerders voor mensenrech ten, die drie jaar geleden onde de kiesdrempel van 3 procen bleef, keert terug met tien zetel (5,1 procent van de stemmen Brussel - Secretaris-generaa Solana van de Navo heeft ee nieuw regionaal opperbeve voor Frankrijk en Spanj voorgesteld. «Frankrijk moet een passende rt spelen," zei hij gisteren tijden oen bezoek aan Parijs. President Chirac benadrukte d» f rankrijk de koers van toenade fing tot de alliantie aanhoud Waarnemers in Parijs verwart on dat Frankrijk een leidende r< zal spelen in een nieuw regiona; avo-opperbevel voor West-Eu f°pa, na zijn terugkeer in de mil aire structuur van het bondge ootschap. De Navo-hoofdkwaï Wren in Groot-Brittanni runssum en Napels staan ondf evel van respectievelijk ee k een Duitser en een Amer üjt

de Stem | 1996 | | pagina 4