65 miljoen tegen gettovorming Onze Top 10 van deze week. e o o 'Deskundigheid bij opvang misbruikte jongens te gering' Het Dorp doelwit van inbrekersgilde Milj oenenfraude bij ABN Amro Klachtenlijn Ziektewet steeds overbelast O O O kilo ,143e- ïu.yu 4^P^jn"de week 6 51 99 -tsr 1.19 8.95 1.99 99 BINNENLAND A3 elgrote steden krijgen samen helft van het bedrag, de vier grote steden de rest 'Begeleiding na wiegendood zinvoller dan thuismonitor' Grafschenner vernielde 199 graven Nederlanders bereid nier af te staan Afwikkeling vliegramp opgehelderd 0hTissue toiletpapier, A wit, pak 12 rollen Al onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. '4 SEPTEMBER 199c I A2 iroot-Brittannië en lerlann alf tot zwaar bewolkt Din lag in het oosten van Eneelaifj n Schotland waarschip roog, maar verder van tiid w ijdregen. Middagtempem£ ond 15 graden. w 'elgië en Luxemburg; Din^i. 'ooral in het westen wat 7n„6 Voensdag van het westen uit regen. Middagtemperatuur 0n geveer 16 graden, in LUXe„; burg wat kouder. Noord- en Midden-Frankriifc. insdag in het noorden Wat on. Verder veel bewolking hu en dan regen, met nams voensdag in het westen. Mid lagtemperatuur ongeveer 17 raden, maar dinsdag in oosten enkele graden lager huid-Frankrijk: Overwegend 'eel bewolking en nu en dan regen, met name in het westen n de Provence af en toe zon en overwegend droog. Middag, temperatuur rond 19 graden in ret zuidoosten iets hoger. 'ortugal: Flink wat zon Voensdag in het noorden en nidden toenemende bewolking en kans op een bui. Middag- temperatuur van 20 graden in et noorden tot 25 in de Algar- 'panje: Vooral in het zuiden en uidoosten zon. Op beide dagen in het noorden kans op wat re ven. Middagtemperatuur in het ïoorden rond 19 graden. Maxi ma aan de costa's van 22 gra den aan de Costa Brava tot 28 bij Malaga. Canarische Eilanden: Naast zon ook wolkenvelden en soms een bui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke pe rioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 aden. Italië: Overgang naar rustiger en droger weer met vooral op woensdag flink wat zon. Mid dagtemperatuur rond 23 gra den, in het noorden hier en daar beduidend lager. Griekenland en Kreta: Op het Griekse vasteland kans op een bui. Op Kreta en Rhodos droog en flink wat zon. Middagtem peratuur van 22 graden op Cor fu tot 25 op Rhodos. Duitsland: Dinsdag veel be wolking en op veel plaatsen re gen. Woensdag droger en wat zon. Enige stijging van tempe ratuur met op woensdag maxi ma rond 17 graden. Zwitserland: Dinsdag aan de noordkant van de Alpen moge lijk nog wat regen. Verder ge leidelijk meer zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, in het zuidoosten enkele graden hoger, in. het noorden dinsdag wat lager. Oostenrijk: Dinsdag perioden met regen, in Tirol misschien ook al wat zon. Woensdag brei den de opklaringen zich lang zaam naar het noordoosten uit. Maxima in de omgeving van Wenen rond 10 graden, aan de zuidkant van de Alpen geleide lijk oplopend tot 16 graden. fERRAADSEL Ik «woont is in dit raadsel verborgen? jnk; 12. las; 13. opaline; 16. lor; 17. «t fl. te; 22. tier; 24. koper; 26. arak; 28. 32. rakker; 35. kaneel; 37. ra; 38, paddel; 42. decent; 45. eer; 46. nep; •an; 53. enak; 55. id; 56. grap; 58. reel; Arabier; 65. por; 66. pegel; 67. fes; 68- 4. ton 5. Samos; 6. el; 7. Tiber; 8. pen :kel; 14. pak; 15. nar; 18. trek; 20. karn; „ver; 27. Roemeen; 29. temer; 31. P» ked; 36. een; 40. poliep; 41. deeg;«' nopal; 47. Paris; 50. idee; 51. kar; 5S. erf; 62. dg; 64. be; 65. pi. •|az9 uen a 'ssjuji jue|d 'jajsaaz 'Besfl I3® pESTEM DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 ^tische maandblad Opzij Opzii weigert advertenties spermadonors weigert nog langer adverten- r J O 1 L van spermadonors op te '„en. Vrouwen die op zoek ,ljn naar een donor, mogen wel advertenties blijven plaatsen. nat heeft de directie van Opzij gisteren bekendgemaakt. Het besluit is genomen naar aanlei ding van een verhaal over de mannen, die zich als spermado nor aanbieden. Zij blijken nogal onzuivere mo tieven te hebben. Eén man zegt bij voorbeeld: „Ik kom graag bij de mensen thuis om te masturbe ren. Er zit iets van geiligheid in." En een ander wil slechts donor zijn, als hij zonder condoom met de vrouw naar bed kan. De man nen nemen genoegen met een reiskostenvergoeding. Daarvoor zijn zij bereid om in Nederland en België hun diensten aan te bieden. „We hebben met alle adverteer ders gesproken," aldus hoofdre dacteur C. Dresselhuys. „Het waren stuk voor stuk engerds." Vrouwen die op zoek zijn naar een donor en in Opzij adverte ren, hebben wel goede ervarin gen met donors. Dat zijn heel an dere mannen dan de mannen, die zelf hun zaad aanbieden. Als een vrouw al ongewenste reacties'" krijgt, kan zij die gewoon nege ren, De beslissing van Opzij scheelt het blad jaarlijks enkele duizen den guldens, schat Dresselhuys. Het verhaal over de zaaddonors wordt woensdag in Opzij gepu bliceerd. Van onze verslaggever Den Haag - Een aanval op de dreigende segregatie of gettovor ming. Dat is voor staatssecretaris Tommei van Vrom de reden om 65 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor aanpak van saaie, monotone woonwijken in de steden. De helft daarvan gaat naar de vier grote steden, de andere helft is voor de mid delgrote steden. Volgens Tommei kampen die, vooral aan de rand van Neder land, met een overschot aan goedkope huurwoningen, omdat mensen wegtrekken naar de nieuwere buitenwijken. Gisteren tekende de staatssecre taris een intentieverklaring met de wethouders volkshuisvesting van de vier grote steden, mede namens zijn collega Kohnstamm van Binnenlandse Zaken (grote- stedenbeleid). De bedoeling daarvan is, de steden een 'kwali teitsimpuls' te geven voor een lange periode om in de saaie na oorlogse wijken een gevarieerder woningaanbod te brengen. Na de stadsvernieuwing en de be vordering van de leefbaarheid in de oude wijken moeten de steden ook hun andere woonwijken no dig herstructureren. De nieuwe regeling voor een Rijksbijdrage is, zeker in het eerste 'leerjaar', eenvoudiger, soepeler, ruimer en sneller dan gebruikelijk en wil uitgaan van de wensen van de steden zelf. Tommei wil met de geldstroom bereiken, dat de steden hun kracht blijven houden: „Hun po tentie, als brandpunt van cul tuur, om ook in de toekomst ech te centra van Nederland in kwa litatieve zin te zijn." Als zwakste punt noemde Tom- mei de dreigende segregatie, de sociale scheiding van bevolkings groepen. Die kan zorgen voor een soort apartheid en gettovorming. Veel mensen met hogere inko mens verlaten de steden en trek ken naar de randgemeenten. „Wat dat betreft lopen de steden jaar in jaar uit leeg." Daardoor verarmt de stad. De meest kwets bare groepen blijven er achter. Wijken en buurten raken hun so ciale samenhang kwijt. Er ont staat een eenzijdige bevolkings samenstelling, vaak met lage in komens en relatief vaak werk loos. Gezien de plannen van sommige grote steden moet de herstructu rering van de onaantrekkelijk ge worden woonbuurten vaak in grijpend zijn.De saaie wijken moeten met de bouw van koop woningen, ook in de duurdere ca tegorieën, voor alle groepen stadsbewoners weer aantrekke lijk worden. In de zuidwestelijke tuinsteden van Amsterdam, zoals Osdorp, zal de huidige verhou ding van 85% goedkoop en 15% duurder wonen veranderen in 60/40%. De grote steden denken verder aan aanstelling van huismeesters, aanpak van parken en van schoolverzuim, naast het verbe teren van verouderde woningen, om de woonwijken leefbaarder te maken. Hoe zou die brief van medicijnman Bolkestein aan Borst in het bezit van Fons de Poel en trawanten geko men zijn? Laten we de mogelijkheden eens op een rij zetten. Van de bewuste briefis een afschrift naar de MSD-direc- tie gegaan. Het zou kunnen dat de minister zelf een ko pietje naar Netwerk gestuurd heeft, maar aannemelijk is dat niet. Het zou bij MSD gebeurd kunnen zijn, maar door wie? Door de directie wellicht, omdat ze teleurgesteld is in de gebleken geringe invloed van de commissaris? Dat lijkt me een omslachtige wijze om iémand te lozen, maar wie weet hoeft bij het vrijwillig inleveren van een commissariaat geen wachtgeld of zo te worden betaald, dus dat kan meegespeeld hebben. Wat ook zou kunnen, is dat de VVD-voorman iemand bij MSD onheus heeft bejegend, een secretaresse bij voorbeeld, die daarop uit wraak de brief wereldkundig heeft gemaakt. Een variatie daarop is de mogelijkheid dat iemand van de MSD-directie een personeelslid dusdanig boos heeft gemaakt. In beide gevallen zou de zaak een heel eigen aardige wending kunnen krijgen. Een andere mogelijkheid is natuurlijk bedrijfsspionage. Maar in dat geval moet een eventuele concurrent op zijn minst lucht gehad hebben van het bestaan van de brief, anders was men er niet naar op zoek gegaan. Het ontrafelen van boven geschetst mysterie is al met al veel leuker dan de retorische vraag beantwoorden of Bolkestein fout gehandeld heeft. MERIJN Utrecht (anp) - Hulpverleners krijgen steeds vaker met mis bruikte jongens en mannen te maken, maar ze beschikken niet over geschikte methodes om daar mee om te gaan. 'Overschot aan goedkope huurwoningen wegwerken' Den Haag (anp) - Bij gezinnen die eerder zijn geconfronteerd met wiegendood, is goede psychosociale begeleiding zinvoller dan controle van een volgende baby via een thuismonitor. Dit schrijven klinische pedagoog M. l'Hoir en patholoog-anatoom J. Huber in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde van deze week. FOTO ANP Dit blijkt uit een onderzoek van te. S. Dijkstra van de Universi teit Utrecht. Haar studie is het eerste onderzoek in Nederland naar de betekenis van seksueel misbruik van mannen. Verder blijkt volgens Dijkstra, dat de hulpverlening voor mannen onder druk staat na bezuinigingen van het rijk, waardoor er steeds meer hulpverlenende organisaties of afdelingen verdwijnen. Om de ze redenen komt er niets van het ontwikkelen van hulpverlening voor misbruikte jongens of man nen, concludeert Dijkstra in haar rapportage 'Bij stukjes en beetjes'. Het onderzoek is gebaseerd op een literatuurstudie en interviews. Vijftien mannen tussen de 22 en SO jaar zijn ondervraagd over hun jeugdervaringen met seksueel misbruik, de gevolgen die het voor nen had en de verwerking ervan. Ook sprak Dijkstra met achttien hulpverleners over hun ervarin- 8® met misbruikte mannen en jongens. Het onderzoek bevestigt dat sek sueel misbruik diepe sporen bij mannen nalaat. Dat heeft negatie ve gevolgen voor hun zelfbeeld, nun functioneren in relaties, het volgen van een opleiding en voor »un werk. Veel mannen krijgen te maken met een lage zelfwaarde- v®?, depressiviteit, angsten, psy chosomatische klachten en pro- temen met seksualiteit, aldus Dijkstra. Hun isolement is groot, omdat jongens en mannen de pijn ®el(anp)-De 23-jarige man, le zor)dagmorgen vroeg werd ^gehouden nadat hij even avoren 35 graven op de be- f Plaats aan de Hohorst in erkdriel had vernield, heeft Weren bekend, dat hij in to- at 199 graven jn Rossum en "•erkdriel heeft geschonden. va»rine,e de politie de golf grafschennerijen in de Bom- j. ei"waard opgelost, waardoor ii*' een schade van bijna rj ')°en gulden ontstond. d(ir»matl 'cwam t°t zijn daden men Psychische proble- vm, j een woordvoerder an de politie inTiel. verbijten en omdat het ze moeite kost een luisterend oor te vinden. Veel mannen hebben pas na lang zoeken passende hulp gevonden. Sommigen uiten in het onderzoek hun onvrede over de hulpverle ning. „Ze voelen zich niet erkend in hun misbruikervaring en ze hebben het gevoel, dat hulpverle ners hun verhaal niet serieus (ge noeg) nemen of onvoldoende van seksueel misbruik van jongens en mannen afweten." De organisatie TransAct presen teert de rapportage van het onder zoek donderdag in Utrecht. TransAct biedt hulp na seksueel geweld en zet zich in voor de pre ventie ervan. Een aantal ouders krijgt, nadat een kind is overleden aan wiegen dood, bij de volgende baby een thuismonitor. Zodra hartslag en ademhaling onder een bepaalde grens komen, gaat er een alarm. Ouders kunnen de baby dan sti muleren door aanraken en oppak ken. In Nederland is een speciaal pro gramma voor psychosociale bege leiding ontwikkeld voor ouders, die te maken hebben gehad met wiegendood. Een monitor is dan niet nodig. Ouders leren hun baby goed in de gaten te houden en heb ben veel contact met de wijkver pleging en indien nodig met art sen. Op de vraag of een thuismonitor wiegendood kan voorkomen, is volgens '1 Hoir en Huber geen ant woord te geven. Onderzoek is er nooit naar gedaan. „Nergens ter wereld is een daling opgetreden tengevolge van het gebruik van thuismonitoren bij zuigelingen. Adviezen aan ouders over slaap houding, beddengoed, slaapver wekkende medicijnen, roken en infecties leidden daarentegen wel tot een daling," aldus de onder zoekers. De thuismonitor kent volgens hen beperkingen. Hij werkt niet altijd even goed, ouders vergeten het apparaat soms aan te zetten en soms is er sprake van lo ze meldingen, waardoor het kind ten onrechte uit zijn slaap wordt geschud. „Het is noodzakelijk ouders uit te leggen, dat de thuis monitor er alleen in feite voor hun gemoedstoestand komt en dat het apparaat slechts een hulpmiddel is bij de zorg voor hun kind," schrijven de onderzoekers. Wiegendood is het plotseling en onverklaard overlijden van een baby. Het aantal sterfgevallen daalde de laatste jaren sterk. De daling houdt verband met advie zen om borelingen niet meer op de buik te laten slapen en erop toe te zien, dat ze het niet te warm krij gen. In 1991 werden 93 gevallen genoteerd van wiegendood, twee jaar later 68. Vorig jaar zijn er naar schatting tussen de dertig en veertig baby's aan overleden. In Nederland wordt aangenomen dat een herhalingsrisieo verwaarloos baar klein is. Bussum (anp) - Bijna negentig procent van de Nederlandse ouders is bereid een nier af te staan aan het eigen kind. Dit blijkt uit een onderzoek van de Erasmus Universiteit Rot terdam in opdracht van de Nierstichting. Een andere uitkomst van het onderzoek is, dat mensen in het al gemeen de voorkeur geven aan nierdonatie na hun dood. Ook mo gelijke ontvangers hebben liever een nieuwe nier van een dode donor dan van een levende. Mensen vinden het niet makkelijk naasten om een nier te vragen. Van de ondervraagden wil 74 procent het eigen kind niet met de ze vraag confronteren, 68 procent heeft moeite om de eigen broers of zusters een orgaan te vragen en 50 procent durft het niet aan de partner te vragen. Deze terughoudenheid verklaart volgens de onderzoekers, waar om tweederde van de Nederlanders voorkeur heeft voor een or gaan van een overleden donor. Ruim tachtig proeent van de on dervraagden vindt dat donatie van levende donoren eigenlijk niet nodig zou moeten zijn. Er is een tekort aan donoren. Arnhem (anp) - Inbrekers hebben het de laatste maanden voor zien op woningen in Het Dorp in Arnhem, de woongemeen schap voor lichamelijk gehandicapte mensen. Volgens adjunct directeur W. Nicolaas is het aantal inbraken de laatste maan den fors gestegen. De criminelen maken daarbij misbruik van de handicaps van de bewoners. Ook de politie constateert een stijging in het aantal inbraken. Den Haag (anp) - Defensie heeft de nabestaanden van de vliegramp bij Eindhoven afgelopen juli gisteren per brief opheldering gegeven over de afwikkeling van de schade. Sommige nabestaanden blijken na berichten in de media dit weekeinde de uitkering van 30.000 gulden die Defensie heeft toegezegd als afkoopsom te beschouwen. De politie hield vijf weken gele den een Arnhemmer aan, die naast 26 inbraken ook vier inslui pingen in Het Dorp heeft bekend. Desondanks zijn na die aanhou ding opnieuw inbraken gepleegd, zegt de politiewoordvoerder. Met name de laatste week heeft de po litie het toezicht in de wijk aan zienlijk verscherpt. De politie denkt niet, dat er een bende actief is. In veel gevallen bezoeken de in brekers 's nachts de woningen in Het Dorp. De meeste bewoners zijn dan volstrekt hulpeloos, om dat ze in bed liggen en daar zon der hulp niet uit kunnen komen. In één geval schakelde een inbre kers zelfs de stroom van een elek trische rolstoel uit, zodat de be woner machteloos moest toezien hoe zijn appartement werd door zocht. De inbrekers nemen vrijwel altijd geld en sieraden mee. Hoe hoog de totale schade is die door de inbra ken ontstaan is, is niet duidelijk. De directie van Het Dorp heeft de bewaking 's nachts inmiddels uit gebreid en alle bewoners en me dewerkers gevraagd zeer attent te zijn op verdachte personen. De directie is volgens Nicolaas met name bang dat er onherstelbare dingen gebeuren, als inbrekers bijvoorbeeld de stroom van bea demingsapparatuur uitschakelen. De 30.000 gulden die alle nabe staanden van ramp op de vlieg basis Eindhoven krijgen, is ech ter een extra voorziening boven op alle andere pensioen- en scha- deuitkeringen. „Dit bedrag moet derhalve ook niet worden gezien als vergoeding voor de geleden schade," aldus het ministerie in de brief aan de nabestaanden. De nabestaanden hebben recht op een uitkering wegens overlijden op basis van de pensioenafspra ken en vergoeding van de mate riële en immateriële schade. Van de zeven zwaargewonden van de vliegramp worden er nog zes in ziekenhuizen behandeld. Amsterdam (anp) - De miljoe nenfraude bij ABN Amro in Amsterdam had kunnen wor- (ADVERTENTIE) Door John van Oppen Amsterdam - Een vrouw van 24 jaar die stage loopt in een bedrijf ergens in mid den-Nederland, van collega's en superi euren alleen maar complimentjes krijgt én het vooruitzicht op een vaste dienstbe trekking. Totdat ze tijdens een middag pauze in de kantine vertelt, dat ze vier jaar geleden een auto-ongeluk heeft ge had en nog steeds onder controle staat vanwege een whiplash. De volgende dag vraagt de personeelschef of ze even langs kan komen. Dat vaste dienstverband lijkt hem, nu hij er over heeft nagedacht, toch niet zo'n best idee. Want tja, als onderneming moet je het zekere voor het onzekere nemen. Stel je voor dat die whiplash gaat opspelen en zij straks een hele poos ziek wordt? Dan zit de onderneming met de gebakken peren: én de verzekeringspremie voor loondoorbe taling bij ziekte omhoog én geld kwijt aan een vervangster. Nee, daarom is maar besloten haar een jaar contract te geven, via een uitzendbureau. „Daarna kunnen we dat altijd nog omzetten in een vaste dienstbetrekking." Het was één van de pijnlijke telefoontjes, die gistermiddag binnen kwamen bij het Meld punt Klachten Ziektewet. Aan de ene kant van die lijn zes ervaren vakbondsfunctiona rissen, gelouterd in even zovele bedrijfstak ken en exact op de hoogte van wat 'normaal' is in hun sector. Aan de andere kant werkne mers uit alle hoeken van het land, die zich gedupeerd weten door de privatisering van de Ziektewet. Overbelast Zaterdagochtend werd de meldweek geo pend en sindsdien heeft de haak geen tien tellen op de hoorn gelegen. De lijnen zijn overbelast. Wie zijn verhaal kwijt wil, moet beschikken over engelengeduld en een flinke portie doorzettingsvermogen. Verder dan de ingesprekstoon komt het gros van de bellers niet. De meeste telefoontjes (24 procent) komen verhoudingsgewijs uit Brabant. De minste uit Limburg (6, 5 procent), hoewel het ziek tepercentage juist daar altijd hoger ligt dan het landelijke gemiddelde. Of er een conclu sie valt te trekken uit de regionale verschil len? „Geen flauw idee," zegt woordvoerster Margit Wewer van het Breed Platform Ver zekeringen, de koepelorganisatie van pa tiëntenverenigingen, die de belweek op touw zette. „Het zijn gevoelige telefoontjes. Die willen we niet afraffelen. Het kan twintig minuten duren, voordat iemand heeft uitgelegd wat er aan de hand is. En meer telefonisten kun nen we gewoon niet vrijmaken. Vandaar," zegt Margit Wewer Maandenlang regent het al alarmsignalen, dat de privatisering van de Ziektewet on aanvaardbare gevolgen heeft. Maar er is nooit systematisch onderzoek gedaan naar de aard en omvang van de vermeende mis toestanden. De meldweek moet dat hiaat op vullen en de vijfhonderd telefoontjes, die tot gisteravond zijn binnengekomen, staven het vermoeden dat bedrijven veel strenger selec teren op de gezondheid van sollicitanten dan voorheen. Verder komen er legio voorbeel den van werknemers die zich met ontslag of degradatie bedreigd voelen. Neem de bevei ligingsbeambte, die al twaalf jaar bij dezelf de firma werkt, maar nu wegens rugklachten van functie moet veranderen: „Ik wéét dat er binnen het bedrijf best ande re werkplekken zijn, waar ik probleemloos in zou passen. Maar ze verzinnen smoesjes om mij zo'n vacature maar niet aan te hoe ven bieden. Zo duwen ze me richting wao, het bedrijf uit, alleen maar omdat ik de laat ste tijd vaak ziek was." Een vrouw vertelt over haar chef, die altijd al een beetje raar reageerde als iemand op de afdeling zich ziek meldde. „Soms roept hij zo half tussen neus en lippen door, tegen niemand in het bijzonder, dat die nieuwe ziektewet een prachtige kans is om schoon schip te maken met simulanten. Ik kreeg griep. Ben er veel te lang mee door blijven lopen. Ben ook te snel weer aan het werk gegaan. Daardoor ben ik nu totaal, maar dan ook écht totaal op. Toch durf ik niet thuis te blijven, uit angst voor ontslag of overplaatsing naar een minder leuke werkplek binnen de organisa tie." Opvallend genoeg belde er tot gisteren geen enkele huisarts, hoewel de organisatoren hadden gehoopt, dat met name deze beroeps groep het zwijgen zou doorbreken. Zodat duidelijk wordt of huisartsen inderdaad, zo als steeds vaker verondersteld wordt, gepas seerd worden door bedrijfsartsen. Geduld „Wellicht dat huisartsen niet het geduld kunnen opbrengen om te wachten, totdat een van onze lijnen vrij is. Misschien ook dat zijn hun klachten liever ventileren via hun eigen standsorganisaties, zoals de KNMG of de Landelijke Huisartsen Vereniging," aldus Margit Wewer. Om dezelfde reden, denkt ze, komen er nau welijks bedrijfsartsen aan de lijn. Of perso neelsfunctionarissen. Of directeuren. „Die hebben allemaal hun eigen belangenorgani saties." Alle klachten die binnenkomen tijdens de meldweek worden na een analyse opgeno men in een rapport. Dat moet een belangrij ke rol gaan spelen bij de evaluatie van de nieuwe Ziektewet, begin november in de Tweede Kamer. De meldlijn is nog tot en met vrijdagmiddag te bereiken: 020-6181007. Andijvie, Ar. 500 gram Magere varkenslappen, ~7no 500 gramJt9§-4.25 kilo USQ- /.yO Cfl Schouderham, dikke plakof dun gesneden, 4 oq verpakt, per 100 gram ©@©©,199" l.Oy C(1 Goudse belegen kaas 48+, A Bij 1 kilo van deze kaas 'n doosje 6 viergranen eieren, kl.4, gratis* Ch Frans stokbrood, voorgebakken, verpakt, per stuk J39" Herschi Original Cola, Sinas of Pub, fles 1.5 liter Cll Conqueror port, red, white [335) of tawny [1635), fles 0.75 liter Cd Extra gevulde soepen, erwten of bruine bonen [2491 of goulash [2391, blik 0.8 liter Deep blue roze zalm, blikje 106 gram 139 Cd Bruine bonen, doperwtjes, doperwten/wortel, worteltjes, rode kool, gebroken sperziebonen of appelmoes extra, i in 3/4 pot Nü JLJLy - - - v N Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 september ai 'Voor actievoorwaarden zie de winkel. den voorkomen, als de bank een eerdere poging tot het hei melijk wegsluizen van 25 mil joen gulden had opgemerkt. Een hoofdverdachte heeft na het mislukken van de eerste poging ongestoord een tweede geslaagde poging kunnen uit voeren. De bank raakte op die manier alsnog 25 miljoen gul den kwijt. Dat stelt misdaadverslaggever Peter R. de Vries, die de fraude zaak onderzocht voor zijn mis daadprogramma op RTL4. De Vries deed gisteravond verslag van zijn onderzoek. ABN Amro gaat inhoudelijk niet op de zaak in, omdat die nog bij justitie in onderzoek is. De Vries vond uit, dat op 13 mei van dit jaar een buitenlandse overboeking van 25 miljoen gul den, die terecht had moeten ko men bij de National Westminster Bank in Londen, naar een bedrijf in Zwitserland is gedirigeerd. ABN Amro zou van deze manipu latie niets hebben gemerkt. „Pas toen er telefoontjes uit Zwitserland kwamen, heeft de hoofdverdachte in deze zaak één en ander weer teruggedraaid," aldus De Vries. „En ook daar heeft de bank niets van gemerkt. Had men wel onraad geroken, dan had die tweede frauduleuze transactie nooit plaats kunnen vinden." De hoofdverdachte, een 29-jarige man van Turkse afkomst, werd in juli van dit jaar op Schiphol aan gehouden, toen hij uit Turkije te rugkeerde. Hij werkte op de afde ling betalingsverkeer van de ABN Amro in Amsterdam. Te genover journalist De Vries heeft hij verklaard dat niet bij de frau de betrokken is maar dat zijn toe gangscode tot de computer van de bank is misbruikt. Drie weken na de mislukte po ging verdween er via manipula ties in de computer opnieuw 25 miljoen gulden en deze keer voor goed. Het bedrag belandde op een rekening bij de Commercial Bank of Dubai en werd spoorslags op genomen.

de Stem | 1996 | | pagina 3