Over de eerste tram sinds woensdagmorgen De komst van de krant was een stimulans De bijzondere rol van de ZVK BESTEMKANTOOR HULSTDINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 E2 VEEL MENSEN aan de grenskant zijn door de komst van de krant in die tijd weer gaan le zen. Die mensen moes ten hard en lang wer ken. Velen gingen gedu rende de zomer en herfst 'bij de boer' er gens in Holland of zelfs Duitsland werken. Veel onderwijs hadden de meesten niet genoten. Zij werden echter aan gespoord een abonne ment op de krant te ne men. Eerst waren het soms de kinderen die de berichten voorlazen maar van lieverlee leer den ook de ouders weer op nieuw aandachtig lezen." In het pand aan Baudeloo 16 is ook de Zeeuws Vlaamse Koerier gevestigd. Bijna een kwart eeuw geleden werd dit nieuwsblad in Zeeuws-Vlaanderen in de markt gezet. Een weekkrant die gekoppeld is aan een dagblad Een bloemlezing uit Abonnees werven per fiets Bij verhuizingen gaan meestal veel oude spullen richting vuilstort. Niet het oude emaille naambord, dat ooit het rayonkantoor in de Steenstraat in Hulst sierde. Dat gaat mee naar de nieuwe behuizing. foto archief de stem Wijlen L. de Jong, inspecteur van het Dagblad van Noordbrabant en Zeeland, was er in 1977 - toen werd herdacht dat deze voorloper van De Stem een halve eeuw eerder zijn intrede deed - van overtuigd dat de komst van de krant een stimulans was voor de (katholieke) streken in Zeeland waar hij ver scheen. „Doordat er over allerlei zaken werd geschreven, werden veel mensen gestimuleerd op het gebied van onder meer landbouw en cultuur. Regelmatig verschenen wetenschapelijk goed onderbouwde en helder uitgelegde artikelen met name over land bouwzaken. Mede hierdoor kon de grote land bouwtentoonstelling van 1930 in de kloostertuinen van de paters Maristen in Hulst tot stand komen," was zijn overtuiging. De Jong was een van de pioniers die het Dagblad uitbouwde. De krant - zonder de toevoeging 'en Zeeland' - verscheen al sinds jaar en dag in Bra bant. In Zeeland werd het katholieke volksdeel be diend door het driemaal per week verschijnende De Nieuwe Zeeuwsche Courant, in 1934 ingelijfd door het Dagblad. Katholiek van signatuur lag het voor de hand dat abonnees voor de nieuwe krant konden worden ge worven onder de katholieken in het overwegend protestantse Zeeland. Met steun van het bisdom en en een stevig handje geholpen door de plaatselijke geestelijkheid kon de bevolking warm gemaakt worden voor een eigen katholieke krant. De wer ving startte vanuit Roosendaal. Colporteurs wer den aangesteld en die togen er met de fiets op uit. De enige vorm van openbaar vervoer in die tijd was de tram, maar de rails liepen niet door elke polder. En zo kon het gebeuren dat veel van die pioniers dagelijks meer dan honderd kilometer aflegden om abonnees te werven. In de loop van 1927 werd de eerste redacteur Zee land aangesteld. 'Meneer' Albers, die twee jaar la ter al werd opgevolgd door 'meneer' Holthuijzen, kreeg zijn domicilie in het huis van een colporteur aan de Steensedijk in Hulst. Niet zo verwonderlijk dat de Reynaertstad hiervoor werd uitgekozen. Het Land van Hulst herbergde de grootste concentratie katholieken en vormde feitelijk het hart van het verspreidingsgebied. Door een vrij fijnmazig net van correspondenten kon ook het nieuws uit andere Zeeuwse gebieden de krant halen. Agenten behartigden in diverse plaatsen, zoals Goes, Middelburg, IJzendijke en Sas van Gent de commerciële belangen van de krant. Redacteuren in die tijd moesten duizendpoten zijn. Niet alleen hadden zij te maken met de plaatselijk correspondenten - evenals vandaag-de-dag oog en oor van de redactie -, en moesten ze ook zelf op nieuwsjacht, maar zij dienden ook de gehele admi nistratie te verzorgen. De colporteur aan de Steen sedijk werd, toen de nieuwe krant eenmaal was in geburgerd, verlost van zijn inwoning. Het Dagblad betrok een eigen pand aan de Steenstraat in Hulst, meer dan vijfenzestig jaar lang het onderkomen van eerst het Dagblad en, na de oorlog, van De Stem. Generaties van Dagblad- en De Stern-mede werkers hebben hier hun sporen verdiend. De hui dige generatie hoopt die te verdienen in het nieuwe kantoor aan Baudeloo in Hulst, dat deze week geo pend wordt. Doel en opzet van de ZVK van voormalige uitgeversmaat schappij De Stem BV en nu uitgeversmaatschappij Zuidwest Nederland BV, is versterking van de positie van het dagblad De Stem in Zeeuws-Vlaanderen. de eerste jaren van het bestaan werd de Zeeuws Vlaamse Koerier nog vanuit het hoofdkantoor van De Stem in Breda gestuurd'. Maar al lange tijd heeft de ZVK, zoals de krant kortweg in de volksmond wordt genoemd, een eigen redactie jn Hulst, onder hetzelfde dak met De Stem. De ZVK-redactie rekent verslaggeving niet tot haar taak. De krant is eigenlijk altijd bezig op het terrein van aankondigin gen van grote en kleine evenementen. Of dat nu om een brade rie in Hoek, de fokveedag in Oostburg, de Visserijfeesten in Dreskens, de toeristendagen in Cadzand, de Reynaertfeesten !a Hulst of het lazzfestival in Terneuzen gaat. De ZVK gaat in °P wat leeft in het verenigingsleven hij de plaatse- llJke onderne mers. Achtergrondver- a;en, maar ook ®ltuur zoals het estival van Zeeuwsch-Vlaanderen en sportverhalen maken een wezenlijk onderdeel uit van de redactieformule. Voor de zakenwereld betekenen de redactionele kolommen een be- angrijke schakel tussen hen en het publiek. n de nabije toekomst zal de Zeeuws Vlaamse Koerier in een te ik' mo^erner jasje worden gestoken. Daar wordt momen- "ard aan gewerkt. De ZVK moet een krant worden met eer uitstraling en met een aansprekende vormgeving. e Reeuws Vlaamse Koerier is de enige weekkrant van Zuid- d®"Nederland Weekbladen BV die gekoppeld is aan een J,™. Tot voor kort werd dezelfde formule gehanteerd in "est-Brabant. hpt j'euwsMad maakt gebruik van hetzelfde verkoopteam als dagblad. De combinatie De Stem/ZVK is een succesfor- in d ®e')'e)cen' Stem is niet voor niets het grootste dagblad 7„„ e?e reSio- Het verkoopteam opereert zowel vanuit Terneu- als het kantoor in Hulst. Van kleurgebruik, foto's, grafieken en spe ciale bijlagen was in 1928 bij Het Dagblad van Noordbrabant en Zeeland geen sprake. Vijf kolommen grijze tekst, zonder schreeuwende koppen. Zo zagen de redac tionele pagina's eruit. Voor 2,60 per kwar taal of vijf cent bij losse verkoop, bleef men bij de tijd. Wat hield op maandag 2 januari 1928 - het oudste exemplaar dat wij in de archieven konden vinden - de gemoederen bezig? 'Nood der Zeeuwsch-Vlaamsche arbei ders', was zo'n onderwerp. Wintertijd en de losse landarbeiders waren bij bosjes werk loos. De boeren hadden niets te doen voor hen en de eerste stemmen gingen op deze steeds terugkerende seizoenswerkloosheid het hoofd te bieden. Daarbij kwam ook nog eens een malaise in het toen geïndustriali seerde deel van Zeeuws-Vlaanderen: Sas van Gent, waar een fiks aantal arbeids krachten op straat kwam te staan. In de krant daarom op 71-jarige leeftijd was overleden. En in Kruispolder legden bij een klopjacht niet minder dan 36 hazen het loodje. Belangrij ke berichten kennelijk voor die tijd want in de krant van die dag stonden er meer jacht- resultaten te lezen. Wie daarvoor belang stelling had kon voorts uit deze krant ver nemen welke schepen de afgelopen dagen het kanaal Gent-Terneuzen waren op- en afgevaren. Minder druk dan vandaag de dag, met acht schepen was het gepiept. Het nieuws van gisteren, vandaag in de krant, was er in die tijd niet altijd bij. Zo werd bijna een week na dato uitvoerig ver slag gedaan van de gouden jubileumviering van de Eerwaarde Zusters in Aardenburg En dat tijdens een sneeuwstorm eind de cember 1927 een schuurtje van J. Verschei den in Absdale was ingestort, stond ook pas een week later te lezen. Aan sport werd eveneens aandacht be steed. 1927 bleek een keerpunt te zijn ge- ook een verslag van van werklozen in een ter bespreking de krant van 1928 van de noodtoe- stand waarin zij foto camile schelstraete verkeren. Hoewel de vergadering een kalm verloop had bleek er toch een bittere stem ming te heerschen. Zelfs een schampere op merking om maar 60 procent der arbeiders af te slachten, daar toch geen hulp geboden wordt, vond ironischen bijval. Scherp werd gelaakt den houding van vooraanstaande personen ter plaatse, die de opmerking hadden gemaakt 'het zijn altijd dezelfden die werkloos zijn'. Zoo wordt men, aldus de vergadering, nog in zijn ongeluk gehoond." Voor Hoofdplaat had de krant die maandag een positief bericht. „Vrijdagmiddg arri veerde om half 3 weder de eerste tram sinds woensdagmorgen. De locomotief welke 'n voorrit had gemaakt raakte door de krachtsinspanning op 't rangeerterrein vierkant van de rails, 't Kostte heel wat moeite eer hij weer op zijn vaste baan de retourreis kon aanvaarden." Terneuzenaars konden lezen dat A.B. de Meijer, oprichter van NV August de Meijer Zonen's Expeditie en Cargadoorsbedrijf, weest voor de toenmalige Zeeuwsche Voet bal Bond. Er werd een stijgende lijn in het aantal clubs vastgesteld. „Dank zij Zeeuw sch-Vlaamse voetballers die zich meer en meer tot clubs hebben vereenigd en gelei delijk aansloten bij den Z.V.B." Enige discipline was kennelijk nodig, want de auteur van het sportartikel deed een be roep op deelnemende verenigingen zich aan het competitieschema te houden en niet te hooi en te gras af te melden. Likkebaardend ging hij vervolgens het schema langs om de lezers te attenderen op belangrijke wedstrijden in januari, zoals Axel-Breskens in de le Klasse B. „Wat zal deze match brengen? Er kan zoo heel veel uit deze ontmoeting voortvloeien! Breskens kan hare kampioenskansen sterk zien ver minderen: Clinge I kan de teugels in han den nemen: Axel kan nog een laatste po ging wagen. Spanning zal er heerschen vanaf den eersten tot den laatsten dag er Nieuwjaarsmaand."

de Stem | 1996 | | pagina 23