OGGI VVD-fractie beschermt Bolkestein /250,'tfH Britse politie voorkomt aanslag IRA De strijd om de kabel nadert climax IbÖOR WEEKGEKOCHT? DE STEM Geweld teistert Pakistan De Stem voor stad en streek AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Campagne Dole krijgt een negatieve j toon Haan zondert Feyenoorders af van pers Zorg van politie niet voldoende CDA botst met PvdA over herindeling De Stem in Hulst naar nieuw kantoor Mysterieuze diskette wist data justitie Consumenten vertrouwen op groei economie Zware delegatie Van Samsung bezoekt Fokker 45Zieke Jeltsin moet aftreden overwegen' HUiSMlMflMEEK 4Geen verstrengeling belangen' extra korting M ARMAALWKÉÜKENSLOT^ LflOTKEUKENi HHHHHi 4 weken voor 17,- SLUIS TERNEUZEN Grote Markt 7 Noordstraat 91 I DE STEM 136e JAARGANG jjV-programrna's D2 Opening nieuw Kantoor Hulst pagina pagina 71 0311 00021 I I I II DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 9/15 deel Weinig veranderingen Al te grote veranderingen hebben we van het weer nog niet te verwachten. In de ochtend kan het eerst nevelig of mistig zijn. Overdag veel bewolking met in de middag kans op enkele opklaringen. Er is weinig wind. Van onze verslaggever Middelburg - Politie en justi ce krijgen door een nog onbe- !end persoon computerdis- jettes toegestuurd waardoor rens uit het computerbe stand verdwijnen. Inde Vughtse penitentiaire straf- richting Nieuw Vossevelt is het schijfje onlangs gebruikt. Vol lens gevangenisdirecteur P. Koe- loist is er geen 'vitale informatie' verloren gegaan. Het schijfje is ook in Zeeland gebruikt, door de politie in het district Walcheren. Jaarbij is echter geen essentiële informatie verloren gegaan, zei ten politiewoordvoerder gistera vond, Je politie Midden- en West-Bra- »nt leidt het onderzoek naar de ïerkomst van de diskettes. Ze zijn onder meer bezorgd in de p'o- itieregio's Utrecht, Drenthe, Midden- en West-Brabant, Bra- jant-Noord, Zeeland, Haaglan- den en het paleis van justitie in Amsterdam. Volgens een woord voerder van de politie Midden- th West-Brabant werden de dis- settes vorige week donderdag voor het eerst bezorgd. Een bege- eidende brief is'voorzien van het van computergigant Micro soft. In de brief wordt uitgelegd lat de gebruiker met de diskette ijdwinst kan boeken. Sen woordvoerder van Microsoft jenadrukt dat het gebruik van de tte niet leidt tot onherstel bare schade aan de computer. .Een stukje van de harde schijf wordt uitgewist. Meer niet," al- lus de woordvoerder. Volgens Koehorst is er in Vught nauwelijks schade aangericht. „Onze systeembeheerder had het snel in de gaten en kon meer schade voorkomen." Via de Cri minele Inlichtingendienst zijn in middels alle politiekorpsen en onderdelen van justitie gewaar schuwd om dergelijke diskettes niet te gebruiken. De politie Walcheren stopte de diskette in een pc die niet was ;esloten op een netwerk. Al werd geconstateerd dat het schijfje, na een reguliere start, bestanden begon te vernietigen. £eu tweede test had hetzelfde re sultaat, waarna alarm werd ge il. Essentiële informatie niet verloren, ook al omdat ra alle bestanden kopieën wor den gemaakt. Dai Haag (anp) - De Nederland se consumenten rekenen erop dat «eeconomie zich de komende tijd *'"stig ontwikkelt. De beoorde- van het economische klimaat B duidelijk gunstiger dan in de 'Wafgaande maanden. De Mopbereidheid is deze maand 'e's afgenomen, maar dat is niet ongebruikelijk aan het eind van ®e zomer, aldus het Centraal Bu- iQtt voorde Statistiek. ^sterdam (anp) - Een zware J egatie van het Zuid-Koreaan- concern Samsung onderhan- Jenteel met de curatoren j t r over de overname van itau vliegtuigbouwer. Vol- L jonnen binnen de onderne- J> dit erop dat de over- e °Phanden is. „Als het ni- tK,u neemt, komt de kans op zsk dichterbij," aldus een jfa^nng-delegatie staat «rading van Dae Won I on- e «au jjae won Lee, Mnn o man van concern en van o ^u> de hoogste baas 'Samsung Aerospace. Zij blij- toor^i dngen in Nederland Aanhangers van de gisteren door de politie doodge schoten Pakistaanse politicus Murtaza Bhutto, broer en tegenstander van premier Benazir Bhutto, steken in Karachi een politie-auto in brand. Pakistan kende gis teren een dag vol geweld. Ook soennitische en sji'iti- sche moslims stonden elkaar gisteren naar het leven. Vier mannen openden het vuur op een biddende menig te in een soennitische moskee. Er vielen zeker 21 doden en 50 gewonden. De aanslag is mogelijk een vergel dingsactie voor een slachtpartij onder sji'itische mos lims op 18 augustus in e,en dorpje vlakbij Muitan, waarbij vijftien sji'iten om het leven kwamen. Onge- Moskou (rtr/afp) - De Russi sche president Boris Jeltsin moet overwegen af te treden als zijn artsen een hartopera tie te gevaarlijk achten en hem vragen blijvend minder te werken. Dat heeft de com munistische voorzitter van de Doema (het Russische Lager huis), Seleznjov, gisteren ver klaard in Moskou. De ultra-nationalistische politi cus Zjirinovski en de communis- tenleider Zjoeganov lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Zjoeganov beschuldigde Jeltsin ervan de kiezers bij de presi dentsverkiezingen misleid te hebben door te zwijgen over de ernst van zijn gezondheidstoe stand. Als de artsen vinden dat de toe stand van Jeltsin elke geneeskun dige ingreep uitsluit, kan niets hem dwingen zijn ambt op te ge ven. Volgens de grondwet mag hij enige uren per dag blijven rege ren en verder de macht aan ver trouwelingen overdragen. Op stappen zou enkel op vrijwillige basis kunnen geschieden. De artsen van Jeltsin beraadsla gen naar verwachting morgen over de voorgenomen bypass- operatie. Als het tot een operatie komt, zal de president de macht een half jaar niet kunnen uitoefe nen. De beroemde Amerikaanse cardioloog Michael Debakey (88) is gevraagd deel te nemen aan het overleg rond de bypass-operatie. (ADVERTENTIE) De politie onderzoekt de plaats in Ham mersmith waar een IRA-lid werd neerge schoten. foto reuter Door Bob van Huët Londen - De Britse politie is ervan over tuigd een ophanden zijnde bomaanslag van de IRA te hebben voorkomen. Bij an- ti-terreuroperaties zijngisteren tien ton explosieven, ontstekingsmechanismen, drie automatische geweren en twee pisto len ontdekt. Zes verdachten zijn aangehouden. Een van hen stierf later in een Londens ziekenhuis, na een schietpartij met de politie. De omvangrijke anti-terreuroperatie is gis terochtend vroeg uitgevoerd op verschillende adressen in Londen en in de graafschappen Sussex en Yorkshire. Het leverde de grootste vondst van IRA-expIosieven op die ooit is ge daan in Groot-Brittannië. Volgens de Londense politiecommissaris Sir Paul Condon kan met zekerheid worden ge zegd dat een of meer zware IRA-aanslagen zijn verhinderd. Behalve de wapens en explo sieven zijn twee vrachtwagens in beslag geno men. Bij de laatste grote IRA-acties in Manchester en Londen zijnmet explosieven afgeladen vrachtwagens tot ontploffing gebracht. Bij de aanslag in Londen (Docklands) kwamen in februari twee mensen om; in het centrum van ONAFHAïjxïJIJ* «y*o*«een*$»res Bergen op Zoom Stationsstraat 8 Tel. (0164) 24 81 51 Van onze verslaggever Breda/Terneuzen - Bellen, in ternetten, winkelen, alarm slaan, televisie kijken en radio luisteren; het kan allemaal over één en dezelfde lijn, de centrale antenne-inrichting. De Nederlandse kabelmaat schappijen willen ook niets liever, maar hebben voorals nog de handen vol aan het verwerven van de benodigde vergunningen. Uiterlijk 7 oktober moeten de aanvragen daarvoor binnen zijn, bij de Hoofddirectie Telefonie en Post (HDTP) van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zij verstrekt de goeddeels regionale vergunningen. De bestaande kabelexploitanten - in Zuidwest-Nederland zijn dat in hoofdzaak Zekatel, Case- ma en Pnem - hebben een streepje voor, tenzij zij hun ver zoek te laat indienen. Dan ko men zij in een ongetwijfeld zwa re concurrentieslag terecht, want er liggen volop kapers op de kust. P. Buijs van Zekatel in Middel burg spreekt daarom van 'een gevecht tegen de deadline'. Niet alleen omdat van de nieuwko mers op de telecommunicatie markt een doortimmerd busi nessplan gevraagd wordt. Eerst en vooral is de medewerking vereist van alle gemeenten die nog zelf machtiginghouder zijn van de centrale antenne-inrich ting. ^'Zeeland verkocht het gros van e gemeenten haar ziel en zalig heid reeds aan Zekatel. „En wij zijn bijna rond met de resterende zeven," zegt Buijs. In Noord-Brabant daarentegen moeten de grote jongens Casema en Pnem zowat de helft van alle gemeenten op de valreep nog over de streep zien te krijgen. In bijna alle betrokken gemeenten staat het onderwerp pas deze week op de agenda voor de raadsvergadering. De meeste colleges van B en W stellen voor zaken te doen met de exploitan ten. Groen licht geven aan de kabel exploitanten betekent ongezien 'ja' zeggen tegen het aanleggen van kabels, waar de exploitan ten dat maar nodig achten. On geacht of de grond particulier dan wel overheidsbezit is. Graafrecht noemt de wet dit. Dat er in de nabije toekomst veel gegraven gaat worden staat als een paal boven water. Want ten einde de cai overal geschikt te maken voor telefonie en derge lijke is een glasvezel-hoofdnet nodig. Angst Bovenal zijrr tal van gemeenten bevreesd voor het kwijtraken, van hun zeggenschap over de ka- Van onze Haagse redactie Den Haag - De WD-fractie in de Tweede Kamer neemt haar voorzitter Bolkestein vooralsnog in bescherming. De beschul diging dat deze als commissaris van een farmaceutisch bedrijf heeft getracht om invloed uit te oefenen op het geneesmidde- lenbeleid noemt de WD 'volledig overtrokken'. veer 15 procent van de 130 miljoen Pakistanen is sji'iet. Vooral in de dichtbevolkte Punjab zijn de span ningen tussen beide groepen moslims groot. Het ge weld komt op een bijzonder ongelegen moment voor de regering-Bhutto, die het hoofd probeert te bieden aan de onrust na de dood van Murtaza Bhutto, foto reuter Manchester vielen tweehonderd gewonden. De schade in beide steden beliep honderden miljoenen guldens. Het tijdstip van de ontdekking valt in een tra ditionele periode van IRA-activiteiten. De terreurorganisatie deed eerder van zich spre ken aan de vooravond van de congressen van de grote politieke partijen. Twaalf jaar geleden is een aanslag gepleegd op de Conservatieven die in Brighton bijeen waren voor hun partijcongres. De toenmalige premier Thatcher ontsnapte toen op miracu leuze wijze aan de dood. Sinn Fein-leider Gerry Adams zei vanuit Belfast dat hij 'veronderstelde' dat het arse naal aan de IRA toebehoorde. Hij bracht on middellijk zijn condoleances over aan de fa milie van de omgekomen man. „Dit onder streept hoe ernstig de huidige situatie is. Het is duidelijk dat in dit politieke vacuüm geva ren bestaan," aldus Adams. Hij roept de Brit se regering en andere betrokkenen op tot 'op rechte gesprekken om een echt vredesproces' te bouwen. Britse experts stellen dat het ongekende suc ces van de politie te danken is aan de recent verbeterde samenwerking tussen Scotland Yard en de geheime dienst MI5 (de Engelse BVD) en aan langdurige surveillance-opera ties. De fractie heeft er bovendien alle vertrouwen in dat Bolkestein kan weerleggen dat er sprake is van belangenverstrengeling. De WD- leider is op vakantie en weigert vanaf Cyprus ieder commentaar. Hij wil ook niet eerder terugko men en heeft voor komende zater dag een persconferentie aange kondigd. De vice-voorzitter van de WD- fractie, Korthals, zei gisteren geen enkele twijfel te hebben over de integriteit van Bolkestein. Andere WD-Kamerleden laten zich in dezelfde zin of helemaal niet uit. Slechts een enkel Kamerlid, zoals landbouwspecialist Keur, zegt 'verbaasd' tê zijn. Er wordt op ge wezen dat Bolkestein zich na drukkelijk als commissaris heeft geafficheerd toen hij minister Borst van Volksgezondheid bena derde. Het tv-programma 'Net werk' toonde zondagavond aan dat Bolkestein tot drie keer toe ge tracht heeft het geneesmiddelen- beleid te beïnvloeden. In zijn hoe danigheid van commissaris bij het farmaceutisch bedrijf MSD in Haarlem probeerde hij via brieven aan minister Borst van Volksge zondheid voor de belangen van het bedrijf op te komen. Die be langen waren steeds tegengesteld aan het beleid van de minister. De reacties in Den Haag op de onthullingen zijn tot nu toe terug houdend. Collega-fractievoorzit ters Wallage (PvdA) en Heerma (CDA) wachten de uitleg van Bol kestein af en willen voor die tijd niet oordelen. D66-fractieleider Wolffensperger ziet in de affaire aanleiding om in de Kamer een debat te voeren over wat Kamer leden wel en niet mogen. Ook CDA-Kamerlid Koekkoek pleit voor zo'n debat. Wolffensperger denkt erover bin nen de Kamer een commissie in het leven te roepen die diensten van Kamerleden aan derden, al dan niet betaald, beoordeelt. Hij was overigens gisteren een van de weinigen die uitgesproken stelling nam tegen de handelwijze van Bolkestein: „Ik zou een commissa riaat bij zo'n onderneming, die in het brandpunt van de politieke discussie over de volksgezondheid staat, nooit aannemen." 'Onhandig' Zijn fractiegenoot Van Boxtel noemde het 'onhandig' en 'niet slim' wat Bolkestein gedaan heeft. De SP zal vandaag in de Tweede Kamer aandringen op een nadere code voor Kamerleden. De enige regel tot nu toe is, dat alle neven functies van Kamerleden open baar gemaakt worden. Kamervoorzitter Deetman het gisteren weten dat ook hij verdere informatie 'afwacht'. Volgens hem zijn er 'geen feiten of omstandig heden bekend waaruit zou blijken dat de heer Bolkestein zich in de Tweede Kamer heeft bemoeid met het prijsbeleid voor geneesmidde len'. OP BINNENLAND -A4: - Stem-commentaar - 'Bolkestein over de schreef' - De politicus als boodschappen jongen (ADVERTENTIES) WSik mmmsFmm 140 KEUKENOPSTELLINGEN 5 JAAR GRATIS SERVICE GOEDKOPER KAN NIET! I Klijn Keukens, Thomas Edisonweg 4, Drunen. Tel: (0416) 37 75 11Fax: (0416) 37 58 06 r1 bel, als het gaat om de samen stelling van het pakket radio- en televisiezenders. „We lijken er wel uit te komen," verwoordt R. van Winden van Casema in Breda de onderhan delingen met de gemeenten. Hun angst is naar zijn mening onge grond. „De gevolgen zijn uitsluitend positief. Toch zeker voor de con sument. De kabelexploitanten nemen de risico's, niet de ge meenten. Over de huidige cai zijn duidelijke (prijs)afspraken gemaakt, waaraan niet wordt getornd. Wij investeren tiental len miljoenen in een onzekere markt. Voor hetzelfde geld wil het publiek gewoon klant blijven bij de PTT en niet via Casema of Pnem bellen." De bedrijven verwachten uiter aard veel van de service-uitbrei ding waarmee ze zo druk in de weer zijn. VERVOLG OP BINNENLAND - A4 Oosterhout Oppervlakte: 7.100 ha. - Inwoners: 50.087. Markant punt: St. Jansbasiliek aan de Markt. Vijfbeukige goti sche kruiskerk uit de 15e eeuw. Verklaring gemeentewapen: van zilver, beladen met drie lig gende halve manen van sabel. Het schild ter wederzijde vast gehouden door een klimmende leeuw en gedekt met een kroon van goud. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: L_i Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1