DE STEM van niet oldoende CDA botst met PvdA over herindeling in Staten Elopak biedt excuses aan voor onrust uitzendpersoneel Nieuwe kansen voor regio-tv in Zeeland Het is weer paddestoelentijd Ylissinger bekent mishandeling Mobilofoon beschermt chauffeurs van ZWN Onderzoek naar toerisme aan Zeeuws-Vlaamse kust C1 n in moeilijke en. Denk daar leuker dan 36 geland luidt noodklok Burenruzie om deurbel voor Baad van State Hoechst betaalt schikking na bedrijfsongeval Storingen treffen veerboten Jongeman pakt goedgelovige vrouw al haar bezittingen af 1996 Zeeland DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 l»8(l onze verslaggever j(tneuzen - Directeur A. de lGr00t van kartonverpak- Lgsfabriek Elopak in Ter- «eiizen heeft zijn excuses aan- aeboden aan het CNV voor de Lrwarring die vrijdag is ont- aan over het lot van het rerbodig geworden uitzend- ersoneel. ifersoneelsfunctionaris L. Schou- liet vrijdag alle uitzend krachten weten dat zij bij Elopak konden blijven werken terwijl de directie op hetzelfde moment overeenstemming had over de af vloeiing van een groot aantal mensen. De Groot zei gisteren in het over leg met de bond de timing erg on gelukkig te vinden en gaf toe dat de brief een verkeerd beeld van de werkelijkheid geeft en voor meerdere uitleg vatbaar was. De Groot zelf had de brief van zijn ondergeschikte pas 's avonds on der ogen gekregen. Het kwaad was toen al geschied. Het briefje van Schouten veran dert niets aan het akkoord tussen de directie en de vakbonden. CNV-vakgroepsbestuurder A. van Damme kreeg gisteren van De Groot de bevestiging dat het onderhandelingsresultaat onver minderd van kracht blijft. Hoe veel mensen er bij Elopak, dat wegens tegenvallende verkopen moet inkrimpen, uiteindelijk uit moeten maken partijen nog niet bekend. Er is een radiostilte afge sproken tot 7 oktober. Van Dam me houdt evenwel overeind dat er 75 mensen weg moeten. Bij Elo pak werken een kleine driehon derd mensen. Schouten stopte zijn verwarren de boodschap in een brief aan het uitzendpersoneel waarin hij de beslissing van Elopak bekend maakte in de toekomst alleen maar zaken te doen met het uit zendbureau Tènce. Elopak werk te altijd met meerdere bureaus waaronder ook Vedior/ASB. „Voor iedereen die als uitzend kracht binnen ons bedrijf werkt, hoeft er niets te veranderen. Je blijft gewoon bij Elopak werk zaam en Tènce Uitzendbureau zal op zeer korte termijn een aan tal voorlichtingsbijeenkomsten organiseren om mogelijke vragen van jullie te beantwoorden," be richtte Schouten letterlijk. Dat briefje zette kwaad bloed bij het CNV dat met heel andere ge luiden uit de onderhandelingen was gekomen. Gisterochtend wil de het CNV de directie ter ver antwoording roepen, maar nog voor Van Damme de telefoon kon grijpen lag er al een fax van De Groot op zijn bureau. Het CNV accepteert de verontschuldiging. „Voor ons is dit probleem nu uit de wereld." Wan onze verslaggever Middelburg - De politiezorg in Zeeland is onvoldoende. In de [eerste acht maanden van dit jaar werd in een van de drie geval len (totaal drieduizend keer) niet voldaan aan de norm dat na een oproep de politie binnen een kwartier ter plaatse is. er wat gebeurt lopen IZeeuwen meer risico dan elders i het land omdat niet tijdig hulp Idoor de politie verleend kan wor- ■n," zei gisteren platsvervan- g'end korpsbeheerder J. van der loef. 1 |De Zeeuwse burgemeesters, vere- Sigd in het regionaal college van Je Regiopolitie Zeeland, vinden [Je toestand niet langer houdbaar, teen brief aan de ministers van [Binnenlandse Zaken en Justitie Boen zij een dringend beroep op jkorte termijn meer geld en men ton aan Zeeland beschikbaar te Jstellen. Boor de te geringe mankracht en pinanciën moet de hele operatio- sterkte van de politie Zee land ingezet worden voor bereik baarheid en beschikbaarheid. |Dat houdt in dat er regelmatig in t weekeinde slechts vier poli tiepatrouilles voor de gehele pro- Imicie beschikbaar zijn en er te ■weinig mankracht is voor pre- Iventie- en specifieke probleem- Iprojecten. ig is ook dat misdaadbe strijding niet de aandacht krijgt lie nodig is. Dat leidde volgens ■officier van justitie D. Veurink lfrtoe dat afgelopen jaar twintig |procent minder verdachten wer- i'geleverd' dan vier jaar gele- ihet geval was. „En niet door- Idat de misdaad is afgenomen" |0ok de wijkzorg - meer blauw op |straat - is het kind van de reke- »De onveiligheidsgevoelens louder de Zeeuwse bevolking ne- i®ntoe," zei Veurink. 1996 kampt de regiopolitie Van onze verslaggever Oostburg - Een jarenlang slepende ruzie over het geluid van de deurbel be- reikt vandaag een climax voor de Raad van State. Oe Oostburger A. van de Lij- y ve°ht in Den Haag de mi- heuvergunning aan die B en van Oostburg aan zijn huurman, kruidenier I. Cas- tetijns aan de Zuidzand- sestraat hebben verleend. In oe vergunning is ook het ge- u'd van de deurbel geregeld en blijft volgens de ge beente, die al een aantal controles uitvoerde, binnen eeeeptabele geluidsnormen, un de Lijke blijft echter volhouden last te hebben van e bel en beweert dat zijn uurman bij controles de bel mampuleert. Van de Lijke wenste gisteren zijn kruit met te verschieten en weigert ommentaar. Castelijns ont- i geluid van de deur- el bij te stellen als de ge ënte langskomt. 1 °|elj?.ëemeentevoorlichter "olfliet zal de gemeente, s ze daartoe niet gedwon gen Wordt door de Raad van «e, de milieuvoorschriften me verder aanscherpen. „Er .3 een aantal aanpassingen in zaak' Voor ons ls "at voldoende." met een tekort van 1,4 miljoen gulden. Zonder ombuigingen en rekening houdend met landelijke ontwikkelingen op het vlak van informatie- en communicatie technologie, waar ook Zeeland zijn steentje aan moet bijdragen, lopen de tekorten op tot 14,5 mil joen gulden in 1999. „Wij hebben geprobeerd het zelf op te lossen, maar dat is onmogelijk. Wij moe ten hulp hebben," zeggen de Zeeuwse burgemeesters. Wrang Bijzonder wrang wordt het ge vonden dat de regio Zeeland in het kader van regionale samen werking (Rotterdam en Haaglan den) jaarlijks een bedrag van 1,3 miljoen gulden moet vrijmaken. „Uit Zeeuwse tekorten moeten (grote) reserves van andere re gio's worden aangevuld. De fi nanciering van de politieregio's zit volstrekt scheef," zei Van der Doef. Die tekorten zijn geen ge volg van wanbeheer. „Er is een autonome groei van de tekorten en Zeeland kampt met de gevol gen van de reorganisatie. Ener zijds een krimpregio die moet in leveren, anderzijds zitten we met een personeelsstructuur waarin de top te zwaar is en instroom van onderen onmogelijk door de vacaturestop. Gemiddeld is een Zeeuwse politieman tweeduizend guldèn per jaar duurder dan el ders in het land," vult korpschef A. Smeels aan. Hij wijst ook op de bijzondere geografische om standigheden van Zeeland en problemen als de grensover schrijdende drugscriminaliteit in Zeeuws-Vlaanderen en de re creatiedruk in de zomerperiode. Concreet wordt aan 'Den Haag' gevraagd om budgettair zestig man meer, een eenmalige injectie van zes miljoen gulden voor weg werken van tekorten en specifie ke maatregelen zoals herplaat singen, een vergoeding voor de extra kosten van het informatie- en communicatiesysteem en een herziening van de financiële po sitie van de regio's. „Er is een knelpuntenpot, waar op wij een beroep willen doen. Bij regelmatige besprekingen op het ministerie zijn wel verwachtin gen gewekt, maar concreet is er nog niets toegezegd," aldus Van der Doef. HOEWEL ze er het hele jaar door zijn is de herfst toch het jaargetijde bij uitstek om paddestoelen te bekijken. Tij dens een wandeling door de bossen kun je gemakkelijk enkele tientallen soorten te genkomen. Sommige vallen op door hun felle kleuren, hun opmerkelijke vorm of hun omvang. Maar er zijn ook hele kleine soorten die je al leen kunt zien als je met je neus praktisch in de bladeren of het gras snuffelt. De herfst is inmiddels begonnen en dus schieten ze, inderdaad, weer letterlijk als paddestoelen uit de grond, foto'swim kooyman Middelburg (anp) - Hoechst Holland in Vlissingen betaalt een schikking van 10.000 gul den ter voorkoming van straf vervolging voor een bedrijf songeval in maart van dit jaar. Vijftien werknemers werden toen blootgesteld aan vrijko mend fosfor-pentoxide. Zeven van hen moesten met ademhalingsproblemen naar het ziekenhuis worden gebracht. Geen van de werknemers heeft blijvend letsel opgelopen. De meetkamer van Hoechst had een temperatuuralarm gene geerd, zo is uit strafrechtelijk on derzoek gebleken. Het bedrijf had geen rekening gehouden met de mogelijkheid dat er zich op een bepaalde plaats binnen het bedrijf fosfor kon verzamelen. De Middelburgse officier van jus titie noemt de schikking 'relatief laag'. Belangrijkste reden daarvoor is dat het bedrijf heeft toegezegd versneld over te gaan tot uitvoe ring van een plan van aanpak dat het gevaar van soortgelijke onge vallen aanzienlijk moet terug brengen. Van onze verslaggever Vlissingen - Een 23-jarige Vlis- singer heeft bekend dat hij zater dag 14 september een 18-jarige plaatsgenoot heeft mishandeld. Die mishandeling vond zaterdag 14 september plaats in het Bel- lamypark. De verdachte heeft zijn slachtoffer in bewusteloze toestand achterlaten. Die is ver volgens opgenomen in het zie kenhuis, waar hij nog steeds ver blijft. De dader heeft zich op verzoek van de politie zelf aan het bureau gemeld. Hij had volgens de poli tie geen duidelijk motief voor zijn daad. Van onze verslaggever Oostburg/Zierikzee - De mobilofoon, tact en een algemene opleiding waarin ze te maken krijgen met lastige situaties. Dat is de 'wapenuitrusting' van de chauffeurs van het openbaar vervoer Zuid-West-Nederland om amokmakers in de bus tegemoet te treden. Zaterdagavond kreeg een 52- jarige chauffeur in Oostburg te maken met vijf automobilisten die na een wilde achtervolging de buschauffeur klem reden en hem vervolgens te lijf gingen. Toegesnelde politie kon voor komen dat de man volledig in elkaar werd geslagen. Bij het hoofdkantoor van de ZWN in Zierikzee ziet de lei ding het molesteren van de buschauffeur als een incident. „Het komt zelden voor," aldus woordvoerder Oosting. Wat er tegen te doen? „Voorkomen kun je het niet. Bij ons krijgen alle chauffeurs een basisoplei ding en een algemene opleiding waarin ook het omgaan met lastige situaties aan bod ko men. Maar tegen dit soort za ken kun je niets doen. Daar kun je de-mensen ook niet voor opleiden." Statistieken over dit soort bedrijfsongevallen wor den bij de ZWN niet bijgehou den. „We zien het echt als een incident." Dat is ook de erva ring van de politie in Zeeuws- Vlaanderen. Het komt volgens politiewoordvoerder C. Ver doorn in de zomermaanden aan de kust weieens voor dat de po litie moet ingrijpen omdat de chauffeur wordt lastiggevallen. Maar de taferelen van afgelo pen weekend zijn uitzondering. Buschauffeurs die hulp nodig hebben, kunnen de mobilofoon gebruiken die rechtstreeks in contact staat met de basis in Zierikzee. Van het hoofdkan toor wordt vervolgens de mel ding doorgegeven aan de meld kamer van de politie in Middel burg die vervolgens de regio korpsen inschakelen. „Dat is dit weekend ook gebeurd. We waren zes minuten na de mel ding ter plekke," geeft Ver doorn aan. Van onze verslaggever Oost-Souburg - Na wat tegenvallende ontwikkelingen over de financiering, gloort er nieuwe hoop dat Zeeland per 1 april 1997 publieke regio-tv krijgt. De Zeeuwen moeten daarvoor een tientje extra op de omroepbijdrage betalen en niet meer. Gisteren voerde Omroep Zeeland overleg met de provincie en di recteur Kramer van de afdeling Mediazaken van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen. Volgens alle deel nemende partijen verliep dat overleg constructief. „Ik heb het als positief ervaren," zei hoofdre dacteur/directeur Flip Feij na af loop. Afgesproken Is dat via financie ring door de overheid het geldte kort kan worden aangezuiverd. Er werd gepraat over een extra bedrag van drie miljoen gulden voor een periode van vijf jaar. Omroep Zeeland kan daarmee, zonder een goedkoper bedrijfs plan te maken, regionale televisie maken. Het ministerie moet offi cieel nog wel een besluit nemen. „Ik denk dat we er wel uitkomen. De Zeeuwen kunnen volgend jaar naar provinciale televisie kij ken," zo zei directeur Kramer na afloop van het overleg. Maar er zijn meer kapers op de Zeeuwse kust. De commerciële Van onze verslaggever Oostburg/Gent - De Universiteit in Gent gaat in opdracht van de Kust VW Zeeuws-Vlaanderen onderzoek doen naar het toe risme aan de Zeeuws-Vlaamse kust. De studie moet aanknopingspunten bieden voor een gericht promotiè- beleid om zo de economische positie van West-Zeeuws-Vlaanderen te verbeteren. De bevindingen worden ook als discussiestuk naar be stuurlijke autoriteiten en het bedrijfsleven gestuurd. Het gaat de laatste jaren wat minder in de streek. De traditionele be drijfstak, de agrarische sector, boert achteruit. Ook het toerisme heeft al veren moeten laten. Er is volgens de Kust WV sprake van een stag natie. Het onderzoek is onderdeel van een project onder de noemer 'Kijken achter de golven' waarvoor door de VW Europese subsidie is aangevraagd. Dit verzoek is inmiddels gehonoreerd. De subsidie wordt gebruikt om de Kust VW extra middelen te geven. De opdracht is bij de Universiteit van Gent terechtgekomen omdat daar onder toezicht van prof. dr. G. Allaert al eerder onderzoek is ge daan naar de toeristische ontwikkelingsmogelijkheden aan de Bel gische kust. De West-Zeeuws-Vlaamse kust sluit naadloos aan op de Belgische. De VW wil in februari 1997 het onderzoek afgerond hebben. omroep SBS 6 onderzoekt mo menteel de mogelijkheden in de provincie voor een vensterpro- gramering. Gisteren was er over leg met Zekatel. Of dat financieel aantrekkelijk is, is de vraag ge zien de relatief kleine markt in Zeeland. Onderzoek van com merciële uitgevers heeft al uitge wezen dat bijvoorbeeld de recla me-inkomsten te laag zijn. Van onze verslaggever Perkpolder - Wegens een motor storing is de Prinses Christina- veerboot gisterochtend tussen half zeven en negen uur uit de vaart geweest. Tussen elf en twaalf uur voeren zowel de Prin ses Christina als de Prins Willem- Alexander niet tussen Kruinin- gen en Perkpolder. Oorzaak was een storing aan de brug in Kruin- ingen. Van onze verslagever Middelburg - De gemeentelij ke herindeling van Zeeuws- Vlaanderen, of beter gezegd het niet doorgaan van die her indeling, heeft Provinciale Staten heftig verdeeld. Een groot blok van D66 en WD is tegen het plan van Gedepu teerde Staten om de herinde ling af te blazen. De fractie van RPF/GPV maakt nog een voorbehoud en de kwestie heeft een wig gedreven tussen de PvdA en het CDA. Het was een verbeten en langdu rige discussie, gisteren in de ver gadering van een statencommis sie in Middelburg. Burgemeesters en andere bestuurders van Zeeuws-Vlaamse gemeenten wa ren gekomen om in te spreken, waarbij opviel dat alleen de te genstanders van herindeling, de kleinere gemeenten, massaal wa ren komen opdagen. Terneuzen, de grootste voorstander, had nie mand gestuurd. Op 11 oktober vellen de Staten formeel een oor deel, maar gisteren bekenden ze al kleur. Politiek ligt de zaak tamelijk ge voelig, zo bleek. Dijkwel van D66 noemde het voorstel van GS 'be stuurlijk zwak, zonder lef en zon der onderbouwing'. Dijkwel - en ook de WD - wil de Zeeuwse Staten houden aan het eerder ge nomen besluit dat de herindeling moet doorgaan. De tegenstanders vinden dat de Staten een nieuw besluit moeten nemen omdat de omstandigheden sinds 1993 ver anderd zijn. Dijkwel eist een kosten-baten- analyse van de hele operatie. „Zodat wij ons standpunt kun nen bepalen zoals het hoort." Het ontbreken daarvan betitelde hij als 'natte-vingerbeleid'. Dijkwel zei voorts te vrezen voor electora le winst van de ZVP bij de ko mende statenverkiezingen. De ZVP is altijd tegenstander ge weest. Holtkamp van de PvdA vertolkte een andere mening. „In 1993 was de situatie geheel anders. Later bleek dat er geen knelpunten bij de gemeenten la gen, later bleek ook het totale ge brek aan draagvlak bij de bevol king. Niemand wil het gewoon. Daarom zeggen wij nu met GS ook nee. Maar inhoudelijk staan we nog achter herindeling, alleen praktisch is het nu niet uit te voe ren. Het is een bijna onbegaanba re weg." Holtkamp botste ferm met de CDA'er Buijs, die GS ook zei te steunen, maar toch een pleidooi hield voor een groter Terneuzen omdat in de Kanaalzone wèl be stuurlijke knelpunten zouden lig gen die met een herindeling opge lost konden worden. Hij verkon digde dezelfde opvatting als de Terneuzense burgemeester Bar- bé, die echter niet aanwezig was. Holtkamp sprak over 'terugtrek kende bewegingen' van het CDA, waarop Buijs verhaal probeerde te halen voor de tegenstand die hij ervoer tijdens eerdere discus sies met de PvdA. Buijs vond dat hij er toen 'in pek en veren' vanaf was gekomen. „In de wandelgan gen noemde Holtkamp het CDA onbetrouwbaar, dan kun je daar toch wel van spreken," aldus Buijs. Opvallend was ook de harde toon in de toespraak van wethouder Annie Keijmel Van Sluis-Aar- denbrug. Ze sprak ook namens de gemeen ten Sas van Gent, Axel en Honte- nisse, allemaal tegenstanders van herindeling en dus blij met het GS-voorstel. „Met hand en tand zullen die kleine gemeenten zich blijven verzetten tegen het opheffen van gemeenten," aldus wethouder Keijmel, „en over het vermeende gebrek aan samenwerking tussen gemeenten zou ik willen opmer ken dat wij onderling al op veler lei gebied samenwerken. En zo lang een paar van die Zeeuws- Vlamingen niet de kans wordt ge boden een grotere broek aan te trekken zal het met die samen werking best meevallen. Mijn op roep aan u is: in het belang van de regio, maak een einde aan de dis cussie zodat het onderwerp niet langer aanleiding voor mogelijke tweespalt kan zijn." De VVD'er Suurmond had het over 'een ommezwaai van het col lege met een snelheid die nauwe lijks te volgen is'. Hij zag geen steekhoudende argumenten in het voorstel van GS. De situatie is nu als volgt. De drie grote gemeenten Hulst, Terneu zen en Oostburg vinden zich ei genlijk te klein, maar van de raad van Hulst hoeft herindeling niet meer zo. Dezelfde sfeer hangt in de raad van Oostburg terwijl het enthousiasme in de gemeente raad van Terneuzen ook is be koeld, al is die stad toch nog de meest fervente voorstander. Formeel is het nog besloten, maar informeel werd de herindeling gisteren van de politieke agenda geschrapt. Goes - Een 27-jarige vrouw uit het Braziliaan se Rio de Janeiro, op toer- nee door Europa, is be rooid achtergebleven op een camping op Schou- wen-Duiveland na te zijn opgelicht door een jonge man. Die ging er vandoor met meer dan vierduizend gulden aan baar geld, en kele sieraden en het pas poort van de vrouw. De Braziliaanse is vanuit La- tijns-Amerika al enkele maanden op toernee door Europa. De afgelopen tien dagen stonden optredens in Nederland en België op het programma. Als uitvalsbasis verbleef ze op een camping aan de Helleweg jn het Schouwse Noordwelle. Hier maakte ze kennis met een jongeman die haar ver gezelde op haar reizen door Nederland en België. De jon geman, over wie de politie geen verdere mededelingen heeft gedaan, 'wist het ver trouwen van de vrouw te winnen waarna ze hem haar tassen onder zijn hoede gaf. Hierin zaten onder meer haar geld, sieraden en per- «soonlijke papieren opgebor gen. Zodra haar gezel deze tassen in bezit kreeg, ging hij ermee vandoor. De vrouw begreep dat ze bestolen was en stapte zondagavond laat met haar verhaal naar de politie. Die is nu op zoek naar de jonge man.

de Stem | 1996 | | pagina 13