Forse uitbreiding bibliotheek Hulst Axel herdenkt Belgische tolk Oom Pieter-Jan| DE STEM Pastoor was onze grootste fan Muzikaal Kerkepad een voltreffer DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN abraham Wethouder Weemaes: „Het zal een multifunctioneel centrum worden" café-restaurant tonijnfilet met roente- en Ituur Bfr. 510.- ZEELAND GEFELICITEERD Hiep Hiep Hoera Ome Rini de Ronde Pa 70 jaar I Hulst - De openbare bibliotheek van Hulst I wordt fors uitgebreid. Tweehonderd vierkante Imeter extra moeten een einde maken aan het I nijpend ruimtekort, waar de bibliotheek al ja- I ren mee kampt. De kosten van de uitbreiding I bedragen om en nabij de half miljoen gulden. Bezorgers van I dagbladen 'vertroeteld' editie zeeland I Allereerst was er een rondleiding I jeor de drukkerij van de krant, 1 een gevarieerd artiesten- de gemoederen bezig- Waterschap wil natuurwaarden kreek herstellen SAbsdaalseweg 1 4561 GH Hulst Tel. 0114-312854 Fax. 0114-319152 m's. Vraag vrijblijvend info BESTEM MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 particulieren huwelijk, verloving, Itatie, examen, Abraham enz. pm 0,65 incl. B.T.W., één grote kei verplicht. naat 35 X 40 mm 26.- incl. B.T.W. aanvraag. Foto's worden niet -5.312.313 of geef uw tekst 2 dagen tfbij één van onze kantoren, ie richten aan: De Stem, Postbus jéda t.a.v. 'Kleintjes Afdeling'. Icht voor teksten, foto's en tekeningen f van redenen te weigeren. de opdrachtgever van deze de uitgever bekend te zijn. Indien orgen met opgave van een nst wordt, is men verplicht zich te lomingvan misbruik. Uitgever is i opdrachtgever bekend te maken, irantwoordelijk voor de in de I voorkomende teksten. -Nuyten in Lage Zwaluwe aidar in Prinsenbeek. H.G. Piet, John en Inge. 40 Jaar van Randv Kuppens Proficiat. Ma, kinderen en kleinkinderen. ledereen mag het weten Dat ter deze Jongen vanaf vandal zal heten Jo en Frans Lianne,Chris,Erik,Marl Carla, Piet, Marilyn.MartiJ Mariolein.Corrine.flet"'' Nick,Kim,Marie josfc, Cristian,Tamara,EnifW'ï' Proficiat tot Zaterdag^ Proficiat 90 jaar. ERTENTIE IN DE STEM (00 LEZERS IN HET ZUIDWESTEN. RMATIE BEL (076) 5 312 550 l/an onze verslaggever |ne werkzaamheden moeten in het voorjaar van 1997 Als alles volgens planning verloopt, is de uitbreiding nog voor de bouwvak klaar, laat wethou der P. Weemaes weten. „Volgende maand beslist de gemeenteraad over het voorstel tot uitbreiden van de bieb." Uitbreiding is al jaren een wens van het bibli- otheekbestuur, maar de gemeente heeft wegens geld gebrek de boot steeds afgehouden. De zaak is actueel geworden nu de ingangspartij van het gemeen schapscentrum Den Dullaert, waarin de bibliotheek is gehuisvest, wordt aangepast. Er komen automati sche schuifdeuren komen, zodat ook gehandicapten gemakkelijker het gemeenschapscentrum en de bi bliotheek binnen kunnen. Realisering van deze voor ziening slokt echter een deel van de toch al krappe bibliotheekruimte op, waardoor de noodzaak tot uit breiding nog dringender wordt. Volgens Weemaes is het financieel aantrekkelijker om dan maar ineens de hele uitbreiding van de bibliotheek aan te pakken. „Anders zit je twee keer in de puinhoop." Aan de voorkant krijgt de bibliotheek er zestig vier kante meter bij, aan de achterkant 140 vierkante me ter. Bovendien krijgt de bibliotheek een eigen in gang. Er komt een gemeenschappelijk portaal, met een toegangsdeur naar Den Dullaert en een aparte ingang voor de bieb. Voorzitter H. Veldhoen van de bibliotheekbestuur voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen is verheugd over de uitbreiding. „De bibliotheek is al jaren veel te klein. Met de uitbreiding kunnen we onze dienstverlening op een hoger niveau brengen. Volgens wethouder Weemaes zal de opgeknapte bi bliotheek rijp zijn om het 'informatiecentrum voor de hele omgeving' te worden. „Het zal een multifunctio neel centrum-worden." van onze correspondent I ftmeuzen/Brcda - Zo'n vijfhon- oerd bezorgers van De Stem en het Brabants Nieuwsblad werden zaterdag vertroeteld op het par keerterrein voor het hoofdkan- toor van De Stem in Breda. Tal jan attracties waren daar neer- rezetin het kader van 'de dag van I Maar met de nu aanwezige na- I tuurwaarden is het niet al te goed gesteld. Daarom stelt het water- i schapsbestuur maatregelen voor I die de waterkwaliteit moeten I verbeteren, zoals het baggeren I van de voedselrijke sliblaag, het afkoppelen van landbouwwater, het voeren van een actief biolo- ih beheer, verhoging van het 1 en herinrichting van de i oevers. De totale kosten van de verbete ring bedragen 325.000 gulden. I Het waterschap verwacht 65 pro tent uit subsidies te krijgen. Het project is aangemeld voor subsi die uit de Bijdrageregeling Ge biedsgericht Milieubeleid van het ministerie van VROM en bij het I ministerie van Landbouw, Na- I tuur en Visserij. De rest, een bedrag van 110.000 I gulden, moet het waterschap zelf i ophoesten. Daar is in de begro- I ting 1996 rekening mee gehou den. De algemene vergadering van het waterschap buigt zich woensdag 1 14.00 uur over het voorstel m I hotel Au Port in Philippine. Redactie j femeuzen: hiidlandstraat 32,4532 CG et 0115-645769, fax 0115-645742. «Meuren: Peter Oggel (editiechef), I 0, ITf" den *ssem. Frank van Cooten, 'ank Derj (p|v ed. chef). Rein van der Goes' aro,d de Puysseleijr. tlokstraat 1,4461 ik tL0113'273700-fax 0113-273701. edacteur: Cees Maas (provincie- verslaggever). Hulst: feartt 14a, 4561 CW Nal fax 0114-372*771. terHochstenbach' teaenie2e6land: W-matfmvrij. 0115 - 645751 mi. zondag 0115645753 D?swntie"exploitat',e oestemenZVK «meuïen: (Straat 32,4532 CG Vm! 1 fax 0115-645741 'hegenwoordigers: CS;té0115-563976' Hommers, privé °115-562354 ufca,kt '4a, 4561 CW W. 0114-372770. £ddv9enWOOrdi9ers: Mr„a"den ^ande, privé0114-314570, 1Vwstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: hm vr. 8.30- 17.00 uur I Opvallend was het grote aantal I cudere helden' dat aanwezig «ras. Ook zij lieten zich in het zetje zetten, niet gehinderd I door het gebrek aan hartverwar- I r.ende zonnestralen. Naast mu- I ziek konden de bezorgers zich er meer laven aan de rodeo- I s'.ier. de kleefwand, 'sumo-wor- I stelen' en de consumptiekraam- I Van onze verslaggever llemeuzen - Waterschap De I Drie Ambachten gaat de wa- I terkwaliteit in en rond de I Zwartenhoekse kreek verbe teren. De beoogde maatrege len hebben als doel de natuur waarden te herstellen. De kreek ligt ten zuidwesten van Axel, nabij de kruising van de Iractaatweg met de Langeweg. De kreek van ongeveer drie hec tare groot, maakt deel uit van de Ecologische Hoofdstructuur. In het Waterbeheersplan 1994-1998 heeft de kreek de functie natuur Een Belgische veteraan herdenkt de gesneuvelde Belgische graaf d'Ursel Hubert. Aan de Hulster- weg werd zaterdag een plaquette onthuld ter nagedachtenis van de graaf. foto wim kooyman Van onze correspondente Axel - Tijdens de herdenking van de Poolse bevrijders werd zaterdag bij het kruis aan de Hulsterseweg een plaquette onthuld ter nagedachtenis van de Belgische graaf d'Ursel Hubert. De Graaf was in de Tweede Oor log tolk van het tiende Regiment Dragonders. Hij sneuvelde op 17 september 1944 langs het kanaal van Axel naar Hulst. Hij was toen 22 jaar oud. Het was de eerste keer dat De Graaf op dergelijke wijze herdacht werd. Initiatief hiertoe was genomen door de fa milie De Jonge, in samenwerking met enkele andere bewoners van de Hulsterse weg. Een neef van De Graaf, die samen met zijn vrouw het plaquette ont hulde, had een oude plank uit 1944 van zijn oom meegenomen met de namen van diens kamera den erop. Deze werd door de fa milie zorgvuldig bewaard. „De reacties van de familie wa ren heel erg goed. Volgend jaar, op 20 september, zal de familie dan ook in grotere getale aanwe zig zijn," aldus voorzitter A.van Harn van het herdenkingscomité van de stichting Oranjevieringen Groot Axel. Vijftig oud-strijders, afkomstig uit België, Frankrijk, Engeland en Nederland waren voor de jaar lijkse herdenkingsplechtigheid naar Axel afgereist. „Nog altijd wordt de dag druk bezocht en zijn de oud-strijders enthousiast. Het is een soort reünie, waar gro te waarde aan wordt gehecht," aldus Van Harn. De dag begon met een eucharistieviering, waar na de traditionele ontvangst in cultureel centrum De Halle plaatsvond. Daarna vertrok het gezelschap naar de algemene begraafplaats aan de Burchtlaan. Bij het alge meen monument aan de Zee straat/Oranjestraat werden ver volgens bloemkransen neerge legd. De ochtend werd besloten met een kranslegging bij het Poolse Kruis en de onthulling van het plaquette aan de Hulsterse weg. 's Middags was er een bij eenkomst voor de oud-strijders in De Halle. De bevrijdingstaptoe op de Markt met de christelijke drumfanfare Hosanna, Axeleran- do, showband Jong Axel en showkorps Thalia vormde de af sluiter van de herdenkingsdag. Van onze correspondent Terneuzen - Vijf koorleden van het gemengd koor der Verrezen Christus kregen gis teren tijdens een feestelijke dienst in de Opstandingskerk als leden van het eerste uur de Gregorius onderscheiding uit gereikt. Chris Boehaert, voorzitter van het kerkbestuur, had becijferd dat het koor in de afgelopen 25 jaar inmiddels duizend uur had opgetreden. „Een ware prestatie. Het koor is in feite al een samen werking tussen de beide paro chies en loopt dus voor op de ko mende samenvoeging. Ik hoop dan ook dat in de toekomst, als er één parochie is, de samenwerking navenant verloopt." Vervolgens reikte hij de Grego rius onderscheidingen uit aan de vijf leden. De oorkonde, medaille en draag- insigne gingen naar Yvonne van Altena, Theo de Bakker, Martha Pauke en Jannie de Wolff. De heer De Groene kon niet aanwe zig zijn, maar hij krijgt de onder scheiding later uitgereikt. Jo Huppertz, voorzitter van het gemengd koor, zette vervolgens pastoor Heijnen, ere-lid van het koor, in het zonnetje. „Hij was het die vijfentwintig jaar geleden Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Het jubilerende koor der Verrezen Christus. Gisteren kregen vijf leden de Gregorius onderscheiding uitgereikt. foto wim kooyman leden ronselde voor het koor. Je voelde jezelf onmisbaar als de pastoor je vroeg te komen zingen. In de periode 1971 tot 1973 werd het koor verder uitgebouwd. Pas toor Heijen was onze grootste fan op de eerste rij. Hij is letterlijk en figuurlijk onze vader." De dienst van gisteren was de start van diverse activiteiten in het kader van het jubileum van het 65 leden tellend koor. Elf ok tober is er een culturele avond in de Opstandingskerk. Medewer king verlenen; het gemengd koor der Verrezen Christus, het DOW koor, balletgroep Axel, jonge klassieke musici en een groep met moderne liedjes. Sint-Anna-ter-Muiden, N.H.- kerk: concert een door Trio Veracini: John Holloway (viool), David Watkin (cello) en Lars Ulrik Mortensen (cla- veeimbel). Werken van Vera cini, Corelli en Vivaldi. Groe- de, N.H.-kerk: concert twee door Pablo Casals Festival Trio: Vladimir Mendelssohn (altviool), Michel lethiec (kla rinet) en Emanuel Strosser (piano). Werken van Miki, Schumann, Maderna, Cage en Bruch. Sluis, R.K.-kerk: con cert drie door Raphael Kwar tet: Ronald Hoogeveen (viool), Rami Koch (viool2), Zoltan Benyacs (altviool) en Henk Lambooy (cello). Werken van Brandts Buys, Van Beethoven, Puccini en Haydn. Gehoord op zaterdag 21 september. Door Jeanette Vergouwen Drie concerten van hoge kwali teit, een mooie droge eerste herfstdag, uitleg over de omge ving en de historische gebouwen en tussendoor een streekge- recht...dat is de formule van het Muzikaal Kerkepad. Een topper in het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Driemaal zat de kerk vol, drie maal was het enthousiasme groot en na afloop van de muzi kale sessie in drie bedrijven met eén duur van negen uur hoorde je alleen maar positieve gelui den. „Het peil was dit jaar erg hoog, geweldig, ik heb geno ten...alleen die harde stoelen en kerkbanken..." De viool, altviool en cello speel den tijdens dit Kerkepad, dat door de NCRV volledig is opge nomen en op drie woensdagen tussen 10.00 en 11.00 uur wordt uitgezonden (25/9, 2/10 en 9/10), een belangrijke rol. Opvallend was overigens dat niet de viool, maar vooral de altviool deze keer hoge ogen gooide. Het Trio Veracini speelt op au thentieke instrumenten (met darmsnaren) en omdat de ruimte extreem nat en koud was èn er vlak voor het recital een snaar knapte van de viool van John Holloway klonk zijn instrument allesbehalve zuiver. Vergefelijk maar hinderlijk, een mededeling aan het publiek was wellicht verhelderend geweest. Hoogtepunt van dit concert werd daarom de cellosonate van Vivaldi, die met veel stijl en met prachtige versieringen, zowel door de cellist als de - zeer be weeglijke - clavecinist, gebracht wérd. be belangstelling voor de uitleg MARKTEN MIDDELBURG Boeken Verzamelmarkt - Markt- 11.00-17.00 uur DIVERSEN CLINGE Voorlichtingsmiddag - KBO - Malpertuus-13.30 uur Kaarting - café De Landbouw - 20.00 uur KIELDRECHT Schieting - Terminus -15.00 uur LAMSWAARDE Kermiskaarting - café De Lams oren -14.00 uur 50,- gratis) SINT-JANSTEEN Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur TERNEUZEN Expositie - olieverfschilderijen, aquarellen en pastels - mevrouw Dekker - centrale hal Ter Schorre - 09.00-21.00 uur (t/m lokt) SAS VAN GENT Open avond - volksdansgroep De Grutmoole - De Speye - vanaf 19.30 uur Kaarting - St.-Albert -14.00 uur AXEL Kaarting - De Halle -14.00 uur HULST Kaarting - De Blaauwe Hoeve - 13.00 uur BIERVLIET Open deur - Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen - Gentsepoort - 19.45 uur NIEUW-NAMEN Koersbal - De Kauter - KBO -14.00 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Twister HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Twister 20.00 uur Mission Impossible 20.00 uur The Quest 20.00 uur Phenomenon 20.00 uur Multiplicity 20.00 uur A Time to Kill MIDDELBURG Cinema - 20.30 uur De Kleur van de Granaatappel VLISSINGEN Alhambra 1 - 20.00 uur Twister Alhambra 2 - 20.00 uur A Time to Kill Alhambra 3 - 20.00 uur Striptease Alhambra 4 - 20.00 uur Phenome non BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur The nutty professor 20.00 uur Phenomenon 20.00 uur The Quest 20.00 uur From Dusk till Dawn GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Far go 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The Quest 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The Nutty Professor 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Trainspotting 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Phenomenon 14.Ï0, 20.00 en 22.30 uur Bound 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Striptease 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Twister 14.30, 17.0C en 20.00 uur It takes Two 20.00 en 22.30 .uur Eraser 22.30 uur From Dusk till Dawn 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Rock 20.00 en 22.30 uur The Craft 14.30 en 17.00 uur Spy Hard 14.30 en 17.00 uur Dunston Checks In 17.00 uur Le Huitième Jour KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Phenomenon 20.00 uur Twister 20.00 uur The Quest 20.00 uur The Nutty Professor van de gidsen van het Toeris tisch Bureau was groot. Anderen zochten een lekkere stoel met kussen uit en genoten van de koffie met paptaart in het schil derachtige Slijkstraatje in Groe- de. Het ouderwetse sfeertje ver dween met het krachtige optre den van het Pablo Casals Festi val Trio dat vooral hedendaagse muziek speelde. Altviolist Men delssohn speelt met diep gevoel en Tide Sounds van Miki was een spannend begin. Minder boeiend klonk de vertolking van de 3 Romances van Schumann, oorspronkelijk geschreven voor hobo en nu gespeeld door een klarinettist die zeker de nodige techniek in huis heeft, maar de dunne toon en vooral de wat in troverte speelwijze overtuigden niet. Verfrissend en zelfs humoris tisch waren de vertolkingen van een rustige Dream van Cage en Viola voor altvioolsolo van Ma derna. Het geheel werd afgerond met een toegankelijke, zwaar ro mantische Bruch. Een werk waarin nogmaals bevestigd werd dat de pianist een rasechte bege leider is: dienend en stimule rend. Absoluut hoogtepunt van het Kerkepad werd het slotconcert met het optreden van het Rap hael Kwartet. De vier strijkers musiceerden op hoog niveau. De balans is prachtig, het samen spel perfect. De primarius dringt zich nooit op, de altviolist kleurt prachtig in, de cello zorgt voor een gedegen steun en de tweede violist valt wel minder op, maar is steeds present. Het program ma was goed opgebouwd met kwartetliteratuur uit de laatste drie eeuwen. Er werd gespeeld met prachtige accentueringen en muzikale ver fijning. Het heeft geen zin om alle capa citeiten van dit kwartet met su perlatieven te roemen. Toch en kele staaltjes: de gevoelige dia loog tussen viool en altviool in het Lento ma non troppo van Brandts Buys, de boeiende op- bouw van het Andante cantabile (thema met vijf variaties) van het vijfde strijkkwartet (opus 18) van Beethoven en het werve lende Vivace van het Strijk kwartet in D van Haydn. Dit Muzikaal Kerkepad was heel bijzonder, het mag wat mij be treft, met gouden letters worden ingeschreven in de analen van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Mishandeling Hulst - Een 26-jarige inwoner van Hulst heeft zaterdag aan gifte gedaan van mishandeling. Een onbekende had hem in de Grote Bagijnestraat een kop stoot verkocht. Het slachtoffer liep vermoedelijk een lichte hersenschudding op. Drank Hoek - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een automobilist van de Hoek- seweg geplukt. De man bleek te veel hebben gedronken. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod en hij moest boven dien zijn rijbewijs inleveren. Clinge - Een automobiliste uit Clinge is zondagmorgen vroeg betrapt op rijden onder invloed. Dat gebeurde in de 's Graven straat. Ze moest haar rijbewijs inleveren en ze kreeg een dag vaarding mee naar huis. Jack Hulst - Een 13-jarige jongen uit Hulst is sinds vrijdagavond zijn Adidas-jack kwijt. Het jack, ter waarde van 150 gulden, is ge stolen uit de kantine van zwem bad De Driehoek. Diefstal Terneuzen - Uit een geparkeerd staande auto aan de Haven straat is in de nacht van zater dag op zondag een radio-casset terecorder gestolen. Bovendien mist de eigenaar een verrekij ker. De dieven hadden de rech- terruit van de auto ingeslagen. Caravans Breskens/Hoek - In het week end zijn vijf aangiften gedaan van inbraak in caravans in Breskens en Hoek. De caravans zijn opengebroken en de dieven hadden het onder meer gemunt op kleding en voedsel. Oostburg ZWAKSTROOM - Technika 10, een technische club voor meisjes van tien tot en met twaalf jaar, start binnenkort een cursus zwakstroom. In die cursus, bestaande uit zes les sen, leren de meisje onder meer hoe stroom een lampje laat branden, welke stroomschake lingen er zijn en hoe sommige materialen stroom geleiden. De lessen beginnen op maandag 30 september en vinden plaats in het Pro Rege-gebouw aan de Oude Stad 7a. Meer informatie is te verkrijgen bij de Stichting Welzijn. Clinge EHBO - De EHBO Clinge start, in samenwerking met de EH- BO-verenigingen van St.-Jan- steen, Nieuw-Namen en Graauw, een cursus eenheids diploma en verbandleer. De cursus wordt gehouden te St.- Jansteen op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Kaderin structeur is B. d'Hooghe. Op 10 oktober is de eerste lesavond. COLLECTE - De collecte voor het Koning Wilhelminafonds heeft 2.052,75 opgebracht. VOORLICHTING - De Katho lieke Bond van Ouderen Clinge houdt vandaag een voorlich tingsmiddag over veilig'heid in en om het huis en op straat. In formatie daarover wordt gege ven door de heer Van Rijt uit Koewacht, die ook vragen zal beantwoorden. De bijeenkomst begint om 13.30 uur in het ge meenschapscentrum Malper tuus. Kaart inzeil St.-Jansteen -FkBO, De Warande, 24 personen: 1. mevrouw Verschueren, 2. mevrouw Boussen, 3. mevrouw Van Goethem. Clinge - Malpertuus, bieden, 44 per sonen: 1. P. van Itegem, 2. A. Bous sen, 3. Th. Kints. Extra prijs: R. d'Hooghe. Schietingen Heikant - 't Heike, KBO, 33 schut ters. Hoge vogel: A. de Witte, eerste zijvogel: A. dTiooghe, tweede zijvo gel: H. d'Hondt, grootste aantal (5):, Th. Herrewegh. Hengelen Clinge - Clingse Hengelaarsvereni ging, wedstrijd voor het clubkam pioenschap, 33 personen. In totaal werd er 70 kg en 190 gram vis gevan gen: 1. Rene Bertram, Clinge 10.500 gram, 2. Patrik Vertenten, De Klinge 8140, 3. Lucien Uijtdenhouwen, Kieldrecht 6240, 4. Luc de Rechter, De Klinge 5600, 5. Patrick de Vo, Clinge 5080 gram. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 7