Bel 0 O 0 Politie pakt eel dronken bestuurders WD-leider Bolkestein in opspraak A DE STEM 1 "KÓÓP MET ZEKERHEIDS mm1 Noodweer geselt Cote cPAzur Moord op Delftenaar opgelost Kamer bezorgd over prostitutie Afrikaanse asielzoekers Heroïne ontdekt in vliegtuig van Colombiaanse president De Stem voor stad en streek I ren Zee, lere manier 1 l vakanties k sneeuw ^j{) Met v.d. Born valt te prate ni Record in Zeeuws-Vlaanderen: Fietser in hoofd geschoten na verkeersruzie Texas ziet niets in valhelm voor stieren-rodeo's Aanvoer van hasj uit Marokko daalt 'Netwerk' onthult poging beleid Borst te beïnvloeden ten behoeve van eigen bedrijf MITSUBISHI 4 weken voor 17,- De Limburge i Gratis zwembaden, een winkel- Tekende animatie. Jgen, duiken, golfen, pities. Rust, ruimte, groen voorden van [xdusief in Nederland ements Reizen. Gratis r-u kun je elke dag wat natuur die uitnodigt tot tstochten, zwemmen, If. Voor meer informatie voordcoupon in. 1,95 - .m&' f jèl; de plaatse- jelangrijkste elementen De kleine groepen, waar- iden meegaan, geven litiatief. Het programma naar eigen inzicht wor- fde ervaren reisbegeleider dvies. Lid ANVR/SGR. Gratis :ere maanden. geprijsde arrangementen Ie sfeervolle kerstreizen itenrijk. Gratis reisgids? ul de bon in! gids Gratis op de latten. Voor iburg heeft Oad dit jaar ^chtstreeks naar Oostenrijk Oad-sneeuwgids aan door deze pagina, of bel r meer informatie. C^a BREDA LEENOERT V.O. BDRIM gpiNVELP 33 en 37. 4815 HR BREDA, Tel 076-5553166 I36e iAARöANG 2 KATERNEN ge Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buiteniand A4 Zeeland A5 ffids *1 Rtv-programma s ab Sport. B1 t/m B10 Noodkreet over toekomst ziekenhuis pagina Sas negeert bezwaren van politie pagina 8"710311"000218" I I I I I MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Schalken sleurt Davis Cup-ploeg naar overwinning (n) b/12 pagina Van onze verslaggever Hulst-De Zeeuws-Vlaamse politie schrijft dit jaar een record aantal processen-verbaal uit voor rijden onder invloed. Stond de teller eind 1995 stil op een aantal van 300, op dit moment zijn al ruim 325 mensen in Zeeuws-Vlaanderen dronken achter het stuur vandaan gehaald. De verwachting is dat het aantal gesnapten tegen het eind van dit jaar tussen de .400 en 450 ligt. Volgens J. van Opdorp, chef van de basiseenheid Hulst van de poli tie in Zeeuws-Vlaanderen, is de toename vooral het gevolg van extra controles. „Bovendien moe ten ménsen die bij een aanrijding betrokken zijn, nu altijd een blaastest ondergaan, ook al is geen aanleiding voor." Hei aantal verkeersovertredingen zal aan het einde van dit jaar eveneens een forse toename laten Werden vorig jaar 12.000 weggebruikers verbaliseerd, voor dit jaar gaat Van Opdorp uit van 15.000 tot 16.000 verkeersovertre dingen. „Ook dat is een gevolg van intensievere controle, vooral op snelheid." Afgelopen vrijdagnacht hield de Van onze verslaggever Tilburg - Een 27-jarige inwoner van Tilburg is zaterdagmorgen vroeg in het hoofd geschoten na ten verkeersruzie. De dader, een bromfietser die rich kennelijk ergerde aan het hetsgedrag van de man, is nog riet gepakt. Het slachtoffer ligt rwaar gewond in het Sint Elisa- bethziekenhuis. Het incident deed zich voor in het centrum van Tilburg, toen het slachtoffer met een vriend door ie Piusstraat fietste. Van achte ren naderde een bromfietser met een duopassagier. Hr ontstond een woordenwisse ling over het verkeersgedrag van wide fietsers, waarna de brom fietsers de fietsers volgden tot in Doelenstraat. Daar kwam het opnieuw tot een woordenwisse- ing. Op een bepaald moment 'rok de bromfietser een pistool en schoot de Tilburger. in het hoofd. fet Worth (dpa) - Het plan van de Amerikaanse autori- teiten om een valhelm bij steen-rodeo's te verplich ten ondervindt met name in texas heftige tegenstand. De stierenrodeo is verreweg "e gevaarlijkste onder de ro- n in de VS. Er gebeuren vaak ongelukken die tot ern stige verwondingen, invali- i eit en soms zelfs tot de van de stierenberijder ®j de rodeo's kunnen de be- foepsrijders flinke prijzen Tinnen. De besten verdienen zoveel dat ze zich een specia- a ziektenkostenvèrzekering Kunnen veroorloven, n Forth Worth staat een em deel van de bij rodeo's «rokkenen positief tegen- ver het idee, maar de grote 's vooralsnog J51 tegenstander van deze overheidsbemoeienis'. Zeeuws-Vlaamse politie sainen met de Belgische collega's voor de tweede keer dit jaar een groot scheepse grensoverschrijdende al coholcontrole. Aan Nedérlandse zijde moesten 225 automobilisten een blaastest ondergaan. Vijf van hen bleken te veel gedronken te hebben. Aan Belgische zijde was de vangst aanzienlijk groter. Daarging het om 180 gecontroleerden, van wie er twaalf te diep in het glaasje hadden gekeken. „Zeventien mensen met duidelijk te veel drank op. Daarom zijn dit soort controles blijvend, nodig," vindt Van Opdorp. Positief noemt hij dat steeds meer jongeren be wust zijn van de gevaren van alco hol en verkeer. „Ik merk dat veel stappende jongeren afspraken maken over wie er rijdt. In oktober zullen de twee grens overschrijdende alcoholcontroles van dit jaar geëvalueerd worden. „We kijken dan wat we kunnen verbeteren. Bovendien gaan we gezamenlijk afspraken maken. We stellen de speerpunten van ons be leid op en er komen actiemaanden met betrekking tot gezamenlijke controles op alcohol en te hard rij den. Aan beide zijden van de grens komen dezelfde waarschuwings borden te staan, zoals de plicht tot het dragen van de gordel." OP ZEELAND - A5: Vooral positief blijven Amsterdam (anp) - De afgelopen maanden komt er aanmerkelijk minder hasj uit Marokko naar Nederland. Door de schaarste be talen klanten in koffieshops meer voor hasj, zegt R. Elzinga van de Bond van Cannabisdetaillisten. Hij denkt dat de verminderde aanvoer uit Marokko een tijdelij ke kwestie is. OP BINNENLAND - A3: Bewoners drugswijken in opstand (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF VLIERWERF 6 BORCHWERF ROOSENDAAL 0165 - 57 35 73 AUTOCENTER WILL SCHRAVEN Antwerpsestraat 262 Bergen op Zoom, 0164 - 23 51 30 Van onze Haagse redactie Den Haag - VVD-fractievoorzitter Bol kestein is in opspraak. Hij zou zich tot driemaal toe voor het karretje van het farmaceutisch bedrijf MSD hebben laten spannen. Bolkestein is commissaris bij dat bedrijf. Het televisieprogramma 'Netwerk' onthulde gisteravond dat de WD-leider op verschil lende momenten geprobeerd heeft het beleid van minister Borst (D66, Volksgezondheid) te beïnvloeden ten gunste van het bedrijf Merck, Sharp Dohme (MSD) uit Haarlem. Bolkestein is al een jaar of vijf lid van de raad van commissarissen van dit bedrijf. Hij krijgt daarvoor 30.000 gulden per jaar betaald. Ook kreeg de WD voor de organisatie van de Liberale Internationale een eenmalige bijdra ge van 50.000 gulden van MSD, bevestigt een lid van het hoofdbestuur van de WD. Bol kestein is sinds enkele maanden voorzitter van die club. Bolkestein wordt belangenverstrengeling verweten. Zo zou hij zich, op uitdrukkelijk verzoek van MSD, verzet hebben tegen de prijzenwet op geneesmiddelen. Deze wet re gelt een maximumprijs voor medicijnen. Daardoor wordt ook de rijksvergoeding lager. Dat moet een bezuiniging van 700 miljoen gulden opleveren.. De WD heeft gepleit voor een alternatief dat mede bedacht is door en minder ingrijpend is voor de farmaceutische industrie. Maar vol gens Borst leverde dat minder geld op. De WD heeft uiteindelijk wel vóór de prijzenwet gestemd. Verder heeft Bolkestein zijn invloed aange- »Bolkestein foto de stem/johan van gurp wend om de minister van Volksgezondheid snel een besluit te laten nemen over opname van een nieuw geneesmiddel (Cozaar) van MSD in het vergoedingensysteem. De WD-leider pleitte daarvoor in een per soonlijke brief aan minister Borst ('Beste Els'), die hij naar haar thuisadres in Biltho- ven stuurde. Hij vermeldde daarbij wel na drukkelijk dat hij haar schreef in zijn hoeda nigheid van commissaris van MSD. In de Tweede Kamer is verontwaardigd ge reageerd op de onthullingen. De PvdA wil dat Bolkestein tekst en uitleg geeft. En Groen- Links wil zo snel mogelijk opheldering van minister Borst over deze affaire. GroenLinks-voorman Rosenmöller wil van de bewindsvrouw weten waarom zij de brief van Bolkestein niet heeft teruggestuurd. En hij wil ólle beschikbare informatie over de aard en de inhoud van de contacten van Bolkestein met het departement op tafel hebben. Volgens Rosenmöller is de geloofwaardigheid van de WD-leider in het geding. Bolkestein wilde in het programma niet rea geren op de aantijgingen. Volgens zijn wooi'd- voerder kwam dat omdat de programmama kers pas afgelopen zaterdag om een reactie vroegen. Op dat moment stond de WD-leider op het punt om naar Cyprus te vliegen voor een korte vakantie. De zegsman van Bolkestein laat weten dat de fractievoorzitter op korte termijn zijn fractie zal informeren over de gang van zaken. „Op basis van de uitzending van gisteravond is het in ieder geval niet mogelijk een oordeel te vel len over wat er gaande is. Maar het is alle maal heel vervelend. Want er ontstaat toch het beeld dat Bolkestein zich voor het karre tje van het bedrijfsleven laat spannen," aldus de woordvoerder. Minister Borst laat weten dat het aannemen van een commissariaat de eigen verantwoor delijkheid van een politicus is. „Zolang men vasthoudt aan belangenscheiding en publieke openheid, hoeven er geen bezwaren te zijn. Persoonlijk zou ik ervoor kiezen geen be moeienis te hebben met een daarmee verbon den beleidsveld, om zodoende politiek en maatschappelijk functioneren duidelijk te scheiden," aldus de minister. Veel mensen zijn gisteren met helikopters en boten geëvacu eerd uit dorpen bij het Zuid- Franse Saint-Tropez. Hevige regenval heeft straten en cam pings overspoeld, in sommige dorpjes in de omge ving van Saint-Tropez staat het water metershoog. Honderden reddingswerkers verlenen hulp aan bewoners van de overstroomde plaatsen en campings. De ravage op sommige campings is enorm. foto reuter Somber Lagedrukgebieden bepalen het weer. Daarin komt zeker de eerstvolgende dagen geen verandering. In de ochtend kan het eerst nevelig zijn. Overdag veel bewolking waar uit wat lichte regen of motregen kan vallen. Door John Lazaroms Breda - De moord op de 32-ja- rige Wijnand Lemei uit Delft, die op vrijdag 2 augustus in de bossen bij Dorst werd gevon den, is grotendeels opgelost. De 25-jarige G.S. uit Vlaardin- gen en de 26-jarige J..C. uit Bre da hebben Lemei doodgescho ten. Wie van hen de dodelijke schoten heeft gelost is echter nog ■niet duidelijk, blijkt uit het on derzoek van de politie in Ooster hout. Het motief is ook nog niet duide lijk, maar zou te maken kunnen hebben met een ruzie over een vuurwapen. Ingewijden spreken ook over een verhaal vol drank, drugs en seks. Het lichaam van Lemei werd be gin augustus door een wandelaar gevonden in de bossen van Dorst. Nadat de politie een paar dagen later de identiteit van de man had vastgesteld kon het on derzoek naar de daders gericht beginnen. Al snel kwam de Vlaardingse S. in beeld. Later werden een man, ook uit Vlaardingen, en een vrouw uit Etten-Leur aangehou den. Uit het speurwerk van de rechercheurs bleek dat deze twee wel vaag iets over de moord wisten maar er verder niets mee te maken hadden. .Zij werden kort daarop weer vrij gelaten. Wel kwam het team dat de moord onderzocht op het spoor van de Bredanaar J.C. Deze was, samen met Lemei en G.S., het laatst gezien op zondag 21 juli bij de Galderse Meren. De drie gingen daar samen weg, maar G.S. en J.C. kwamen later met z'n tweeën terug. Klaarblijkelijk zijn ze naar de bossen bij Dorst gereden. Daar hebben de twee Lemei met een vuurwapen, dat ze gekocht had den bij de Bredanaar E.M., om het leven gebracht. Volgens hun eigen verklaringen hebben ze de schoenen van de dode man uitgetrokken om spo ren te voorkomen. Het lichaam hebben ze vervolgens versleept en geprobeerd te verstoppen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Bogota (afp) - In het vliegtuig waarmee de Colombiaanse president Samper zaterdag naar de VN in New York zou vliegen, is bijna drie en een halve kilo heroïne gevonden. De heroïne zat in achttien zakken, die tussen de bagage waren gestopt. Volgens de Colombiaanse minister van Justitie Carlos Medellin gaat het om een complot om het imago van Samper verder te schaden. De president ligt al geruime tijd onder vuur in binnen- en buitenland. Hij wordt ervan verdacht zijn verkiezingscampagne in 1994 gedeelte lijk met drugsgelden te hebben gefinancierd. Om die reden heeft de Amerikaanse regering Sampers inreisvisum ingetrokken. Maar de reisbeperking geldt niet voor staatshoofden die het VN-hoofdkwartier in New York bezoeken. De bemanning van het vliegtuig is opgepakt. (ADVERTENTIE) I1 Da's een bittere pil voor de VVD Den Haag (anp) - De Tweede Kamer is geschrokken van de bewering van de Antwerpse wethouder Patty Sörensen dat Afrikaanse vrouwen die in Nederland asiel aanvroegen, in de prostitutie zijn beland. Staatssecretaris Schmitz van Justitie heeft het parlement in ja nuari nog voorgehouden hiervoor geen aanwijzingen te hebben. De VVD eist nu dat de regering snel een einde maakt aan de door België wel gesignaleerde - veelal gedwongen - hoererij van de vrouwen, van wie de meesten uit Nigeria komen. Het CDA vraagt zich af of en hoe Nederlandse en Belgische poli tiediensten samenwerken tegen de internationale vrouwen handelaren. Vice-fractievoorzitter De Hoop Scheffer wil van Schmitz weten waarom de politie kennelijk niets doet tegen 'het misbruik van meisjes'. Hij zegt dat de Afri kaanse vrouwen klaarblijkelijk erin slagen om met valse identi teitspapieren Nederland binnen te komen. D66 zal de kwestie over twee we ken aankaarten wanneer de Ka mer de begrotingsplannen van Schmitz behandelt. Van de PvdA was in het weekeinde geen Ka merlid voor commentaar bereik baar. Wethouder Patsy Sörensen van Antwerpen heeft zaterdag gezegd dat Nigeriaanse mensen handelaren met een internatio naal netwerk van Europese me deplichtigen al jarenlang in Afri ka meerderjarige jonge vrouwen ronselen. Die krijgen nieuwe papieren waaruit moet blijken dat zij min derjarig zijn. Vervolgens vliegen zij naar Europa in de waan dat zij daar een baan krijgen. Zij moeten in Nederland asiel aanvragen omdat Schmitz al- leenreizende minderjarige asiel zoekers doorgaans niet terug stuurt. Uitvoerders van de crimi nele organisatie halen de vrou- "~T wen binnen twee weken na aan komst in een asielcentrum op. Vervolgens verdwijnen zij in een Nederlandse sexboerderij, achter een Antwerps raam of als tippel aarster op straat in Brussel, aldus Sörensen. Sommige vrouwen kómen wil lens en wetens in de prostitutie werken maar de meesten denken een eerbiedwaardige baan te krijgen, zegt de Antwerpse sche pen. „Ik heb er een gesproken die dacht dat zij bij een boer ging werken." Dat werd een Brabant se sexboerderij. De Eindhovense politie onderzoekt de verdwij ning van asielzoeksters uit het opvangcentrum Beatrixoord al acht maanden, maar dat heeft nog niets opgeleverd. Een woord voerder wil niet meer kwijt dan dat Belgische en Nederlandse au toriteiten over enkele weken 'de koppen bij elkaar steken.' Hij sluit geen enkele mogelijk heid uit. „Het kan zijn dat de ver dwenen meisjes in tegenstelling tot wat ze zelf bij hun aankomst vertelden, toch meerderjarig zijn en dat ze volstrekt vrijwillig de benen hebben genomen." Sinds de zomer van 1994 zijn uit opvangcentra in Eindhoven, Oisterwijk en Haarlem minstens driehonderd jonge Afrikaanse vrouwen met de noorderzon ver trokken. Sas van Gent Oppervlakte: 6.369 ha. - fnwoners: 8.738. Markant punt: kanaal van Gent naar Terneuzen. Verklaring gemeentewapen: in zilver, een rode leeuw, houdende in de rechter voorpoot een zwaard en in de linker voorpoot een bos pijlen, alles van goud, en ataande op een rode sluis deur, met een schildvoet van groen; het schild gedekt met een gouden kroon met 5 bladeren.' Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: L_« Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND t-J

de Stem | 1996 | | pagina 1