Villeneuve houdt de spanning erin Schalken redder van Oranje Brentjens staat regenboogtrui af IE SVRAGEN Vervanger Krajicek aan basis van Davis Cup-zege op Nieuw-Zeeland IEUWS KORT DE STEM SPORT B3 Krajicek weer pijnvrij t - m. m Wm^mÊk Piet van de Pol overleden SPORTNIEUWS KORT 3 SEPTEMBER 1995 B< Molenaar, Binken en n0 n (70. De Bruijn); Valk Aanrli nis lang en Plugboer; SamardzS naar) G°Vedarica <86. jó6rj RONINGEN - RKC 1-2 (0-,, Arum 0-1, 66. Alfred Schreudern0' 0. Rosen 1-2. Scheidsrerk, rkerk. Toeschouwers- 10 fin, 1W: art: Huizingh, Liefden (FC Gronin.' GRONINGEN: Hilbers- LiefH an, Veenhof en Esajas (74 ffi ry); Beerens (46. vin Wa£' e en Kooistra; Rosèn, HuizinaÏÏ (70. Ommel). ™9hen Van Dijk: Hutten (56. KalM-i s, Alfred Schreuder en - c|' Diemen, Van Aerde en Verl— Streppel); Dick Schreuder (65. Lammere) en Dos Santos FC UTRECHT 3-1 (1-1). 5. 2. Hesp 1-1, 56. Wijker 2-1 ao 'jman 3-1. Scheidsrechter-j„i chouwers: 7103. Moens; Doesburg, Hesp, Wiik», eus (59. Huysen): Den Turk s„fi Krüzen (46. Mutsaers) en Ob-' Latuheru en Inia (74. Kooiimrmt TRECHT: Ponk; Van der Ne, Na' nto, Witschge en Asmus; Van Brink (46. Boussatta), De JonQ t (61. Hernandez) en Robbemorrt Loen (35. Hofstede) en Mols. TOPSCORERS lis (PSV), Wouden (Heerenveen) an Arum (RKC) 5, arcelo (PSV), Gorré (FC Gronin- Larsson (Feyenoord) 4, ijkelkamp (PSV), Godee (De Graaf p), Taument (Feyenoord), Roelnf (Roda JC), Mols (FC Utrecht), Ibra- (Graafschap), Van Loen (FC ht). De Bruijn (Volendam) 3. PROGRAMMA rdag: De Graafschap - Willem II a JC - Fortuna Sittard. ag: FC Groningen - AZ, RKC - Sparta - NEC, FC Twente - Ajax se - Feyenoord, Volendam - Hee' een, FC Utrecht - PSV (18.00 uur) Dijk. Toeschouwers: 2.839. Gele Groenteman, Faerber (ADO Den Michels, Hofstede (GA Eagles), nderheid: Groenteman mist in minuut strafschop. - FC ZWOLLE 1-1 (0-0). 63. De f 1-0, 81. Bruin 1-1. Scheidsrech- Buiting. Toeschouwers: 3.052. Ge- aart: Wijnands, Sinkgraven (FC lie). - TELSTAR 1-0 (0-0). 90. Magielse Scheidsrechter: De Graaf. Toe- uwers: 1450. Rode kaart: 79. Van (Telstar). Gele kaart: Van Roon henapessy, Koordes (Telstar). NDAM - HAARLEM 1-0 (0-0). 75. jer 1-0. Scheidsrechter: Inia. Toe- "uwers: 4.053. Rode kaart: 16. Sal- (Haarlem), neerhalen doorgebro- speler. Gele kaart: Gijzen (Haar- "LSIOR - FC DEN BOSCH 0-1 (0- 47! Van Nistelrooy 0-1. Scheids ter: Braamhaar. Toeschouwers: Gele kaart: Meeuwsse (Excel- Janssen (FC Den Bosch). DHOVEN - EMMEN 2-0 (1-0). 23. mans 1-0 (strafschop), 60. Hob- n 2-0. Scheidsrechter: Van Beek. schouwers: 2750. Rode kaart: 69. t (Emmen) wegens elleboog- t. Gele kaart: Deckers, Martens, baert (Eindhoven), Leurink, Arts, helsen (Emmen). PROGRAMMA dag: FC Zwolle - Excelsior, rdag: Cambuur Leeuwarden - cles, FC Den Bosch - Eindhoven, drecht'90 - Helmond Sport, Env n - ADO Den Haag, Go Ahead Eag- - TOP Oss, MVV - Haarlem, RBC - Telstar - Veendam. TOPSCORERS Van Oostrum (Emmen) 7, <oswal (MVV), Van Roon (Telstar), huttu (TOP/Oss) 4, Platvoet (MVV), Gerver (Den jch), Meijerman (Emmen), Rutten O Den Haag), Rook (Dord- pht'90), Meijer (Veendam) 3. servegetal: 13. -1-1-3. 37. Reservegetal: 2. Reservegetal: 27. 77: 6658530. angszij iensdag in Amsterdam tegen- league, heeft in de Zwitserse on. Grasshoppers, derde in de d nog met 2-0 achter, ardturm brachten Vercruysse ïeen Moldovan en verdediger Gross alsnog een gelijkspel jn eerste duel in de kampioe- >m bij Vitesse I van Wanrooy vanaf vandaag tste een overgang van de mid- i knie werd niet goed Sen°e& Vitesse, verklaarde zaterdag vinden. „Tot nu toe had Van id is dat hij enkele jaren gele- dit seizoen heeft de medische belastbaar is. Hij kon volui r Van Wanrooy graag te aen ialde afweging gemaakt. Een ieren, bovendien heb ik ionê^.~. Trom heb ik gezegd, goed, hij gen mogelijk de zaak vandaag in gaat hij gewoon met ons i ijd." Z-FC Utrecht iddag voor en na de voetbal^ jen aangehouden. Zowel sup ezoekers maakten zich sch baldadigheid en het in bez iioor zijn alle verdachten we j de risicowedstrijd on geve MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 Estoril (anp) - Een saai sei zoen Formule I lijkt alsnog n spannende finale te krij- ,en. De Britse coureur Damon Li' behield in de voorlaatste ace weliswaar zijn leidende „ositie maar de bekroning is toch uitgesteld tot de laatste jjg- 13 oktober, Suzuka, Japan- Theoretisch is het nog mogelijk dat zijn debuterende ploeggenoot Jacques Villeneuve de titel pakt. De Canadees won zondag in Estoril de Portugese Grand Prix vóór Hill- Eesterend verschil: ne gen punten. Voor een zege zijn (jen punten beschikbaar. Jos Verstappen deed in Estoril vijftig ronden mee, viel toen voor de zo veelste keer dit seizoen uit. De 36-jarige Hill had zondag op de Autodromo Fernanda Pires da Silva in Estoril de zo begeerde wereldtitel kunnen veilig stellen met een overwinning, dan wel een positie vóór Villeneuve. Door zijn enigszins defensieve rijstijl en de riskante aanval van de Ca nadees mislukten beide opzetjes. Voor de derde keer op rij, na Bel gië en Italië, liep Hill nog de be kroning op zijn seizoen mis. „Ik heb zondag alles geriskeerd," verklaarde Villeneuve. „Ik had niets te verliezen. Ik heb alle risi co's die te bedenken zijn geno men. Hill is weliswaar mijn teamgenoot, maar ik laat echt niemand sneller gaan dan mezelf. Zelfs als het mijn beste vriend is.Villeneuve had vrijdag voor speld dat hij zondag zou kiezen voor de 'dood of de gladiolen'. Het zag er desondanks lang naar uit dat de vijftiende Grand Prix een saaie zou worden. De start van Hill vanaf pole-position was perfect. Het vertrek van de Cana dees van de tweede plaats mis lukte. Hij belandde op de vierde plek. „Het was niks, van alle kan ten vlogen ze me voorbij," schets te Villeneuve. „Ik heb va banque gespeeld. Met succes." Villeneuve bewees weer eens voor de duivel niet bang te zijn. Hij reed Schumacher op de derde plaats bijna van de baan, pas seerde Alesi op de tweede plek na een pitstop en ging vervolgens achter Hill aan. Het duurde tot twintig ronden voor het einde voordat de Noord-Amerikaan zijn stalgenoot definitief achter zich liet. Waarschijnlijk heeft teambaas Frank Williams in zijn vuist gela chen. Het is niet uitgesloten dat hij hoopt dat Villeneuve straks in Azië wereldkampioen wordt. Want dan blijft nummer één vol gend jaar ook op de auto's van Williams-Renault prijken. Indien Hill de opvolger is van Schumacher kan volgend jaar diens nieuwe werkgever (Stewart of Jordan) met het laagste start nummer aan de GP-cyclus deel nemen. Immers, Williams heeft Hill ontslagen. Wat precies de achtergrond van de rigoreuze be slissing was, bleef na weken nog steeds giswerk. Een verklaring kreeg Hill niet van de tot aan zijn nek verlamde Formule I-goeroe. Slechts een te lefoontje dat van zijn diensten geen gebruik meer zou worden gemaakt. Zonder uitleg. „Ook nog via mijn manager. Ik ben erg ongelukkig met de situatie," ver telde Hill. „Maar het is nu eenmaal niet an ders. Ik ben niet de man om met modder te smijten. Ik wil met de wereldtitel hun ongelijk bewij- TJitslag: 1. Villeneuve (Can) Willi ams-Renault 305,2 km in t.40.22,915 (gemiddelde snelheid 182,423 km/u), 2. Hill (GBr) Willi am-Renault 19.966, 3. Schuma cher (Dui) Ferrari 53,765, 4. Alesi (Fra) Benneton-Renault 55,109, 5. Irvine (Ier) Ferrari 1.27,389, 6. Berger (Oos) Benetton-Renault I.33,141, 7. Frentzen (Dui) Sau- ber-Ford V10 op 1 ronde, 8. Her- bert (GBr) Sauber-Ford V10, 9. Brundle (GBr) Jordan-Peugeot, 10. Panis (Fra) Ligier-Mugen Hon da. Verstappen/Footwork Hart staakte de strijd na 50 van de 71 ronden. Stand WK na vijftien van de zes tien races: 1. Hill 87 punten, 2. Vil leneuve 78, 3. Schumacher 53, 4. Alesi 47, 5. Hakkinen (Fin) McLa ren-Mercedes 27, 6. Coulthard (GBr) McLaren-Mercedes, Berger 18, 8. Barrichello (Bra) Jordan- Peugeot 14, 9. Panis 13, 10. Irvine II, 16. Verstappen 1. Laatste race: 13 oktober Grote Prijs van Japan. Haarlem (anp) - Een Agassi is Sjeng Schalken niet. Hij mist de flair en uitstraling van de dressman van Nike. De Limburger heeft meer weg van Pete Sampras. Diens inge togenheid, droge humor en zelfbewustheid. En diens na tuurlijke omgang met stress. ■HHH Stress is de jonge Schalken, net 26, vreemd op de tennisbaan. In Haarlem debuteerde hij het af gelopen weekeinde in de Davis Cup. Onverwacht, als invaller voor Richard Krajicek die vrij dag op de eerste dag van de ont moeting tegen Nieuw-Zeeland met een blessure aan de rechter knie afhaakte. Schalken, in twee jaar prof opgeklommen naar de 43e plaats van de wereld, was bij absentie van Haarhuis en El- tingh de automatische vervan- ger. De nieuwkomer vertoonde geen spoor van nervositeit. Niet in de dubbel die hij zaterdag met Jan Siemerink na een bijna catastro faal begin tot een goed einde bracht (3-6 7-6 6-4 6-2), niet in zijn enkel op zondag tegen Ja mes Greenhalgh, de nummer 668 van de wereld en invaller voor de Nieuw-Zeelandse kopman Brett Steven (7-5 6-1 6-7 6-1). Met die laatste zege stelde Schalken de plaats van Nederland in de we- reldgroep van de Davis Cup vei lig. „Ik vond het gezellig," was zijn eerste, broodnuchtere reactie. „Heel gezellig eigenlijk. Nerveus was ik niet. Iets meer gespannen Haarlem (anp) - De kniebles sure van Richard Krajicek lijkt mee te vallen. De beves tiging daarvan moet morgen uitgesproken worden door sportarts Vergouwen op Pa pendal. „Ik verwacht dat ik woens dag weer rustig een balletje mag slaan," aldus Krajicek zondag in Haarlem. „Op vrij dag wil ik de training weer agressief ter hand nemen. Mijn deelneming in Singapo re over acht dagen is niet in gevaar." Krajicek blesseerde zich vrijdag op de eerste dag van de Davis Cup wedstrijd te gen Nieuw-Zeeland tijdens de partij tegen Hunt aan de rechterknie. „De meniscus zat vast," aldus de Wimble- don-kampioen. „Die is zater dag losgemaakt. Sindsdien gaat het eigenlijk steeds be ter." In Haarlem kwam hij niet meer in actie. „Dat was on mogelijk. Zaterdag kon ik nog moeilijk lopen, zondag ging het een stuk beter. Voor alle zekerheid heb ik voor dinsdag een afspraak met Vergouwen, Die kan in alle fust de diagnose stellen. Ik verwacht geen problemen." dan normaal door al die mensen op de tribune en omdat ik voor mijn land speelde. Maar dat was alleen op zaterdag, vlak voor die dubbel. Op zondag was ik me zelf. Ik speelde solide. Vanaf de baseline in steeds hoger tempo. Dat is mijn spel. Daar voelde ik me lekker bij." Vrijdagavond hoorde Schalken van coach Franker dat hij het werk van Krajicek moest over nemen. „Dat kwam lekker uit," stelde hij droog vast. „Ik zat vrijdag zes uur op de bank en daar ging ik langzaam kapot aan. Ik had nog nooit zo lang op de bank gezeten. Ik wilde spe len." Die wens werd zaterdag vervuld. Hij vormde voor de eer ste keer in zijn loopbaan een dubbel met Jan Siemerink. Bizar De combinatie klikte niet met een. „Pas diep in de tweede set voelde ik dat het beter ging lo pen," aldus de Limburger. In die bizarre tweede set liep eerst Schalken en daarna Siemerink op eigen opslag tegen drie breek punten aan. Het tweetal veegde ze weg, verzuimde op 5-4 op twee setpunten toe te slaan en raakte in de tiebreak met 4-6 achter. Ook die setpunten over leefden de twee, waarna Sieme rink de set binnenhaalde met 8- 6. „Ook als we die tweede set ver loren hadden," zei Schalken zelfverzekerd, „hadden wij die partij gewonnen. Dat gevoel had ik gewoon." Siemerink was een tikkeltje minder zelfbewust. „Het had heel moeilijk geworden op 0-2 in sets," aldus de Rijns burger, die aan het net weerga loos op dreef was. Over zijn gele genheidspartner was hij zeer te spreken. „We vulden elkaar goed aan. Hij serveerde en retour neerde sterk en raakte nooit in paniek. Tweede debutant Siemerink keek terug op een puike Davis Cup-wedstrijd. Hij revancheerde zich volledig voor zijn nederlagen in India. Het vierde en laatste enkel liet hij aan zich voorbijgaan. Hij hield aan een lelijke val in het dubbel, op 1-1 in de tiebreak van de tweede set, lichte rugklachten over. Siemerink werd vervangen door de tweede debutant Dennis van Scheppingen, 101e van de wereld, die tegen Hunt met 3-6 6-3 7-6 (6) de eindstand op 4-1 bracht. Maar Siemerink werd in Haar lem overschaduwd door Schal ken. Het optreden van de Lim burger betekende een aanwinst. „Na dit weekeinde," sprak Krajicek, „is het niet meer zo dat Siemerink, Eltingh, Haarhuis en W§ I. mé mil «rï'-vyri-. 1I i 111 j Sjeng Schalken, de Limburgse redder des vaderlands. ik automatisch op een uitnodi ging voor de Davis Cup kunnen rekenen. Franker heeft er een vijfde speler bij: Schalken. Uit die vijf zal hij er telkens vier moeten kiezen." Het compliment bracht een hoogrode blos op de wangen van de bescheiden Limburger. „Leuk van Richard," reageerde hij. Verder maakte hij weinig ophef van de Davis Cup. Opgefokt raakte hij nooit. Niet voor, tij dens of na de wedstrijd. Hij bleef de no nonsense speler. Een slome slungel van 1 meter 93 en 78 kilo die hard aan zijn op slag werkt. Die bij Nike onder contract staat. Niet als dr.essman zoals Agassi, Krajicek en Sam pras. Maar omdat de multinatio nal alle potentiële tennistoppers aan zich bindt. En dat is Schal ken in het kwadraat: een belofte. UITSLAGEN Davis Cup. Wereldbeker, halve fi- Praag: TSJECHIË - ZWEDEN 1-4. Korda - Enqvist 4-6 3-6 6-7, Vacek - Edberg 6-7 5-7 6-4 3-6, Korda/Va- cek - Björkman/Kulti 4-6 6-3 6-4 6- 4, Vacek - Enqvist 3-6 7-6 6-4 5-7 3- 6, Korda - Edberg 6-4 2-6 5-7. Nantes: FRANKRIJK - ITALIË 3-2. Pioline - Gaudenzi 7-5 1-6 6-7 3-6, Boetsch - Furlan 5-7 6-1 3-6 6-7, Forget/Raoux - Gaudenzi/Nargiso 6-3 6-4 6-2, Pioline - Furlan 6-3 2-6 6-2 6-4, Boetsch - Gaudenzi 6-4 6-2 7-6. Promotie/degradatie wereldgroep. Haarlem: NEDERLAND - NIEUW- ZEELAND 4-1. Siemerink - Steven 6-7 7-6 6-3 3-6 6-2, Krajicek - Hunt 6-7 6-3 6-4 1-4, Krajicek geeft ge blesseerd op, Siemerink/Schalken - Steven/Hunt 3-6 7-6 6-4 6-2, Schal ken - Greenhalgh 7-5 6-1 6-7 6-1, Van Scheppingen - Hunt 3-6 6-3 7- 6. Moskou: RUSLAND - HONGARIJE 4-1. Kafelnikov - Savolt 7-5 3-6 6-3 6-4, Tsjesnokov - Krocsko 6-2 6-2 6- 2, Kafelnikov/Olhovski - Ko- ves/Noszaly 7-6 6-3 6-1, Kafelnikov - Krocsko 6-0 6-3, Tsjesnokov - Savolt 3-6 2-6. Tarragona: SPANJE - DENEMAR KEN 4-1. Alberto Cost a - Fetterlein 6-0 6-0 6-2, Moya - Carlsen 6-1 6-2 6-1. Carbonell/Corretja - Fetter- lein/Carlsen 6-4 7-54-6 5-7 6-3, Costa - Carlsen 6-3 5-7 3-6, Moya - Larsen 6-3 6-4. Olten: ZWITSERLAND - MAROK KO 5-0. Hlasek - Tahiri 0-6 6-3 6-2 7-5, Rosset - El Aarej 6-0 6-1 6-3, Hlasek/Rosset - Tahiri/El Aarej 6-2 6-2 6-0, Rosset - Tahiri 3-6 6-3 6-1, lasek - Rhanit 6-0 6-1. Boekarest: ROEMENIË - BELGIË 3-2. Voinea - Van Herck 7-6 4-6 2-6 1-6, Pavel - Dewulf 6-1 6-3 6-2, Co- zac/Pescariu - Dewulf/Pimek 6-4 0- 6 2-6 4-6, Voinea - Dewulf 6-0 6-0 6-2, Pavel - Van Herck 6-3 6-4 6-3. Split: KROATIË - AUSTRALIË 1-4. Hirszon - Philippoussis 2-6 3-6 2-6, Ivanisevic - Stoltenberg 6-4 3-6 6-3 6-7 2-6, Ivanisevic/Hirszon - Wood- forde/Rafter 3-6 2-6 4-6, Oresic - Philippoussis 1-6 4-6, Hirszon - Stoltenberg 6-2 6-2. Sao Paulo: BRAZILIË - OOSTEN RIJK 4-1. Meligeni - Muster 3-6 3-6 3-6, Kuerten - Hipf 4-6 3-6 7-6 7-6 6-1. Kuerten/Oncins - Mus- ter/Plamberger 7-6 4-6 6-3 3-6 2-0 30-15 opgave Muster uit protest te gen gedrag publiek. Oostenrijk geeft op, Brazilië tot winnaar uitgeroe pen. Mexico-Stad. MEXICO - ARGEN TINIË 3-1. Hernandez - Etlis 7-6 6- 2 6-4, Lavalle - Gumy 6-7 4-6 6-4 7- 5 5-7, Ortiz/Hernandez - Lobo/Al- bano 6-7 6-4 3-6 7-6 6-4, Hernandez Gumy 6-4 7-5 6-1. Samenstelling Wereldgroep 1997: Zweden, Frankrijk, Italië, Tsjechië, Verenigde Staten, India, Duitsland, Zuid-Afrika, Zwitserland, Rusland, Nederland, Australië, Spanje, Bra zilië, Roemenië, Mexico. Tokyo. Vrouwen, 700.000 gulden. Halve finale: Seles (VSt/1) - Date (Jap/3) 6-3 1-6 7-6, Sanchez-Vicario (Spa/2) - Po (VSt) 6-4 6-3. Finale: Seles - Sanchez-Vicario 6-1 6-4. Dubbelspel, finale: Coetzer/Pierce (ZAf/.Fra) - Sung-Hee Park/Shi- ting Wang (ZKo/Tai/3) 6-1 7-6. Warschau. Vrouwen, 280.000 gul den. Halve finales: Paulus (Oos/2) - Hab- sudova (Slw/3) 6-1 6-4, Nagyova (Slw) - Husarova (Slw) 4-6 6-2 6-3. Cairns (anp) - Op alles was hij voorbereid. De gevaarlijkste tegenstander van Bart Bren tjens bleek echter niet de na tuurlijke eigenaardigheden in net oerwoud buiten Cairns, maar het eigen lijf. "e olympisch kampioen cross country was zondag niet bij machte zijn één jaar eerder vero verde wereldtitel te prolongeren, betroffen door een voedselver- pftiging harkte de dit seizoen ui terst succesvolle Limburger met een uitgeteerd lichaam naar de anonieme zesde plaats, op ruim even minuten van zijn opvolger terome Chiotti. Overlevingstocht tte Fransman verwees na een Pannende overlevingstocht de 7'teer Thomas Frischknecht en e oor Rune Hoydahl naar res- Pectievelijk het zilver en brons. Mvaller op het WK was de on- rwaehte bronzen medaille van U"ihiller Bas de Bever, een 28- jange levensgenieter uit Vught ?P ^-honderdste van een se- e goud aan de Fransman Nicolas Vouilloz moest laten. In de aanloop naar het WK wezen de organisatoren er iedereen op dat het tropisch aandoende Far North Queensland naast een fo togenieke uitstraling ook veel minder prettige kanten bezit. Giftige planten zoals de gympie gympie (gevolg: twee jaar etter ende bulten), rondsluipende slan gen, vasthoudende teken en de nogal agressieve Cassowary, een grote loopvogel die bij menselijk contact snel om zich heen gaat slaan en 'Down Under' al voor talrijke dodelijke slachtoffers heeft gezorgd; het is slechts een kleine greep uit de onder de deel nemers verspreide brochure. Reserves De gevaren kwamen voor Bren tjens uit een geheel andere hoek. Een maagaandoening, opgelopen op de heenreis, maakte het vast houden van voedsel dagenlang onmogelijk. Zijn reserves slonken in het bloedhete Cairns met de dag. Zondag miste hij daardoor de kracht om de race naar zijn hand te zetten. Moeite „Bij de start had ik al moeite om enkele renners te passeren. Het ging echt slecht. Ik had absoluut geen macht in de benen." Brentjens had zich in de vooraf gaande dagen al stilletjes neerge legd bij zijn vermoedelijke troonsafstand. „Ik geloofde er niet in, twijfelde aan mezelf. Ik hoopte dat ik gaandeweg de race nog zou her stellen. Dat is me eerder overko men. Dat herstel kwam echter niet. Ik heb zes ronden tegen me zelf moeten knokken. Na een paar kilometer was me al duide lijk dat ik de regenboogtrui zou moeten afstaan. Dan ga je niet meer voluit. Dat is misschien het kwade van het feit dat je al zoveel gewonnen hebt. Het maakt dan ook niet meer uit of je vijfde, zes de of zevende wordt." De Bever Bronzen Bas De Bever komt uit de fietscrosswereld. Daarin be wees hij met vijf wereld-, tien Europese en vijf nationale titels over een geweldig talent te be schikken. Pas in 1994 stapte hij over naar de mountainbike. „Dat snelheidsgebeuren trok me wel. Je moet er een beetje lef voor hebben. Downhillers worden al tijd een beetje vreemd aangeke ken. Ze zien er wat anders uit, hebben de naam stappers en zui pers te zijn. Een huisje-boompje- beestje figuur zal ik inderdaad nooit worden, maar ik neem mijn sport wel uiterst serieus," grin nikte de werktuigbouwkundige. Bij De Bever is het vaak alles of niets. Hij valt nog weieens uit. Lekke banden, valpartijen; het overkwam hem vaak tijdens de wereldbekerwedstrijden. Zater dag reed de Brabander zijn beste race ooit. Hij slingerde als een komeet over de oerwoudpaden in de bossen buiten Cairns. „Na 35 starts in de training kende ik elk steentje persoonlijk." De Bever vertrok als negentigste, kort na de uiteindelijke winnaar Vouilloz. „Ik had een top-tien klassering wel verwacht en stie kem gehoopt op een plaats bij de eerste vijf. Een podiumplaats is niet in me opgekomen. Als je zo dicht bij goud zit, ga je de hele film nog eens afdraaien. Je vraagt je af of je ergens nog een seconde tijdwinst had kunnen boeken. Vooral toen de Amerikaan Pal mer me op het laatste moment nog van het zilver afhield. Brons is echter ook mooi." Cairns. WK mountainbiken. Mannen, cross country, 58,4 Ion: 1. Chiotti (Fra) 2.37.36, 2. Frischknecht (Zwi) 1.57, 3. Hoydahl (Noo) 2.06, 4, Pallhuber (Ita) 2,29, 5. Djernis (Den) 5,55,6. Brentjens (Ned) 7.08, 7. Savig- noni (Fra) 7.36, 8. Brenes (CRi) 7,53, 9. Fontana (Ita) 8.00, 10. Kristensen (Den) 8.48,11. Gerritsen 9.46,12. Tol- hoek 10.05,13. Weevers 10.36,16. Van Dooren 11.03, 31. Amtz 16.52. Vrouwen, cross country, 39,6 kin: 1. Sydor (Can) 2.05.56, 2. Matthes (VSt) 1.52, 3. Turcutto (Ita) 2.02, 4. De Neg ri (Ita) 3.57, 5. Demattei (VSt) 4.52, 6. Stropparo (Ita) 7.09, 7. Leboucher (Fra) 7.21, 8. Ballantyne (VSt) 7.58, 9. Epifanova (Rus) 8.11, 10. Dahle(Noo) 8.31, 15.. Vink 11.13, 25. Grobben 15.54, op 1 ronde: 59. Van Wersch. Mannen, downhill: 1. Vouilloz (Fra) 4.54,79, 2. Palmer (VSt) 0,15, 3. De Bever (Ned) 0,33, 4. Carter (VSt) 1,71, 5. King (VSt) 2,43, 6. Sharpies (Aus) 2,44, 7. Klausmann (Dui) 3,89, 8. Be- neke (Dui) 3,97, 9. McCarroll (Aus) 4,14, 10. Tomas Misser (Spa) 4,18, 17. Peters 5,15. Tot 23 jaar, cross country, 49 km: 1. Acquaroli (Ita) 2.16.20, 2. Martinez (Fra) 2.43, 3. Evans (Aus) 2.49, 40. De Knegt 31.07, op 1 ronde: 61. Peters. JUNIOREN Cross country, 39,6 km: 1. Hermida Ramos (Spa) 1.54.31, 2. Reynaud(Fra) 0.08, 3. Austad (Noo) 1.58, 30. Tan- kink 3.24, 46. Takkenkamp 18.07, 80. Verkuylen 34.26. Downhill: 1. Büler (Zwi) 5.00,39, 2. Gracia (Spa) 2,18, 3, Gardella (Fra) 3.46, 21. Takkenkamp 29,19. Vrouwen, downhill: 1. Chausson (Fra) 5.27,58, 2. Donovan (VSt) 0,18, 3. Gio- ve (VSt) 3,79, 4. Bonazzi (Ita) 1,79, 5. Sonier (VSt) 12,85, 6. Gonzalez (Spa) 15,15. Rockanje (anp) - Voormalig topbiljarter Piet van de Pol is zater dag in zijn woonplaats Rockanje overleden, een dag na zijn 89e verjaardag. Van de Pol maakte na de oorlog furore in de kader- spelen. De uit Rotterdam afkomstige speler behaalde twee wereldtitels, werd zes keer Europees kampioen en was goed voor maar liefst 29 Nedelandse titels. Van de Pol was erelid van de Koninklijke Ne derlandse Biljartbond en Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Anekdotisch was het moment waarop Van de Pol na een verras sende nederlaag op het WK-toernooi ankerkader 47/2 in Amster dam over de ivoren ballen zei: „Deze ballen zijn vierkant," In de avond won hij daarop een partij in één beurt. Dat was een wereld record. Hij won toen, in het seizoen 1948/49, de titel. Sterk slot Muntz in Loch Lomond Loch Lomond - Rolf Muntz is de eerste Loch Lomond Invitatio nal, een met 1,9 miljoen gulden gedoteerd toernooi in Schotland, mooi geëindigd. In score van 70 slagen, dezelfde als de Deense winnaar Thomas Björn. Muntz boekte in het eindklassement een winst van twaalf plaat sen. Met een totaal van 293 slagen eindigde Muntz uiteindelijk op de 43e plaats, zestien slagen na Björn. Muntz maakte zondag indruk met drie birdies in de laatste vier holes. Loch Lomond (Sch). Loch Lomond Invitational, 1,9 miljoen gulden: Eindstand: 1. Björn (Den) 277 slagen, 2. Van de Velde (Fra) 278, 3. Allenby (Aus) 281, 4. Lomas (Eng), Montgomerie (Sch) 282, 43. Muntz (Ned) 293. Ritsma dreigt KNSB met kort geding Lemmer - Rintje Ritsma moet naar alle waarschijnlijkheid de World Cup wedstrijden in Berlijn missen. Volgens de Europees- en wereldkampioen op de schaats wil bondscoach Henk Gemser alleen maar kernploegleden aan de eerste wedstrijden om de we reldbeker laten deelnemen. Ritsma gaat de komende weken met de KNSB onderhandelen over deelname in Berlijn. „Het is natuurlijk belachelijk dat een Europees- en wereldkampioen geen World Cup mag rijden. Ik vind dat de besten moeten starten en niet Gemsers lieverdjes uit de kernploeg. Ik wil alles vroegtijdig oplossen. Lukt dat niet dan komt er zeker weer een kort geding,aldus Ritsma. Hij verwacht dat de rebelse topschaatsers Hersman, Romme en Straathof weer spoedig in de kernploeg terugkeren. Ritsma was afgelopen week over andere zaken al in gesprek met de schaatsbond. Onder meer over het premiestelsel van het Eu ropees- en wereldkampioenschap. Ritsma: Zoals het er nu voorstaat, krijg ik minder premie dan de kernploegleden. Dat kan niet en zoiets pikt de rechter ook niet. Ook hiermee zal ik bij de bond moeten dreigen met een kort geding. Ik hoop dat het goed komt. Ik wil tijdens grote toernooien best in de kleren van de hoofdsponsor van de KNSB rijden. Maar dan heb ik wel recht op dezelfde vergoeding als de kernploegleden. Anders neem ik mijn eigen pak wel mee." Mocht Ritsma dit seizoen er in slagen zijn Europese en wereldti tel te prolongeren dan zal hij niet deelnemen aan de WK afstan den in Warschau. „Het is geen mooi oord. Met twee grote titels op zak ga ik liever vroeg op vakantie," aldus Ritsma. Herbert nog twee jaar bij Sauber Estoril - Formule I-coureur Johnny Herbert heeft zaterdag zijn verbintenis met de Sauber-renstal met twee jaar verlengd. De Engelsman tekende op het Autodromo do Estoril, waar zondag de Grand Prix van Portugal wordt verreden, het contract. Wie naast Herbert de tweede rijder wordt, is nog niet bekend. De Zwitserse eigenaar Peter Sauber hoopt binnen afzienbare tijd meer duidelijkheid te verschaffen over de vraag wie de plaats van Heinz-Harald Frentzen volgend seizoen inneemt. De Duitser verdreef de aanstaande wereldkampioen Damon Hill bij het Rothmans-Williams-team. Hill en Coulthard bestuursleden Estoril - De Engelsman Damon Hill en de Schot David Coul thard volgen de Oostenrijker Gerhard Berger en de Engelsman Martin Brundle op als bestuursleden van de Grand Prix Drivers Association (GPDA). Het derde lid van de GPDA, tweevoudig wereldkampioen Michael Schumacher, blijft in functie. Joachim Löw trainer Stuttgart Stuttgart - VfB Stuttgart heeft weer een hoofdtrainer. Het is, zoals al werd verwacht, de 36-jarige Joachim Löw. Hij was als opvolger van Rolf Fringer, die half augustus opstapte, al in de functie actief op interim-basis. Onder leiding van Löw nestelde Stuttgart zich aan kop in de Bundesliga. Löw, die niet over het vereiste Duitse trainersdiploma beschikt, heeft voorlopig een contract tot het einde van het seizoen. Rai- ner Adrion, wel in het bezit van de benodigde papieren, is aan gesteld als zijn assistent. Slippeus neemt uurrecord over Amsterdam - Robert Slippens heeft zaterdag het Nederlandse uurrecord wielrennen achter de derny overgenomen van Ronald Rol. De pas 19-jarige renner uit Opmeer kwam op de baan van Sloten in zestig minuten met gangmaking tot een afstand van 56 kilometer, 902 meter en 16 centimeter. Rol vestigde eerder op de dag het eerste uurrecord achter de der ny. De 34-jarige renner uit Broek op Langendijk legde 54 kilo meter, 396 meter en 51 centimeter af. Jörg Müller naar Arrows Estoril - Jörg Müller wordt de vierde Duitse autocoureur in de Formule I, na de broertjes Schumacher en Frentzen. Hij rijdt volgend seizoen voor de Engelse racestal Arrows. Volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung begint de 26-jarige Müller vol gende week op het circuit van Estoril al met testen voor Arrows. Succesvol profdebuut Cubaanse boksers Miami - De twee Cubaanse boksers, die kort voor de Olympische Spelen in Atlanta politiek asiel aanvroegen, hebben vrijdag hun profdebuut gemaakt. In Miami lieten Ramon Garbey en Joel Ca- samayor hun Amerikaanse tegenstanders alle hoeken van de ring zien. Garbey en Casamayor deserteerden in juli uit het Cubaanse team, dat zich in de Verenigde Staten op de Olympische Spelen voorbereidde. Zij vertrokken naar familie in Florida. Half- zwaargewicht Garbey, wereldkampioen in 1995, won vrijdag in de tweede ronde van de onbekende Kerry Parks, die in de twee de opgaf. Zwaarvedergewicht Casamayor, olympisch kampioen in Barcelona 1992, sloeg David Chamendiz in de eerste ronde knock-out. Kenyaause winnaars in Zaandam Zaandam - De twaalfde editie van de Dam-tot-Dam loop, met start in Amsterdam en finish in Zaandam, heeft Kenyaanse win naars opgeleverd. Bij de mannen zegevierde Josphat Machuka. Hij had voor de tien Engelse mijl een officieuze tijd nodig van 45 minuten en 19 seconden. Tweede werd de Marokkaan Brahim Lahlafi en derde de Kenyaan Thomas Osano. Bij de vrouwen was de eerste plaats voor Tecla Loroupe in een officieuze tijd van 53 minuten en 1 seconde. Tweede werd Elena Wjasova uit Oekraïne, derde de Kenyaanse Kiplagat. De diamant ter waarde van 10.000 gulden voor de eerst aanko mende deelnemer ging naar Machuka. De vrouwen gingen 6 mi nuten en 34 seconden eerder van start dan de mannen. In de slot fase haalde Machuka de eerste vrouw in. UITSLAGEN Zaandam. 12e Dam tot Damloop, tellend voor de NUON Run Clas sics. Mannen: 1. Machuka (Ken) 45.18, 2. Lahlafi (Mar) 46.14, 3. Osano (Ken) 46,21, 4. Tessema (Eth) 46.33, 5. Evans (GB) 46.36, 6. Lopuy- et (Ken) 46.58, 7. Lokorwa (Ken) 47.03, 8. Kiprono (Ken) 47.03, 9. Omwoyo (Ken) 47.04, 10. Kabiga (Ken) 47.24, 13. Krotwaar 47.33, 19. Kappert 47.51. Vrouwen: 1. Loroupe (Ken) 53.01, 2. Wjasowa (Oek) 53.38, 3. Kip lagat (Ken) 53.53, 4. Kimaiyo (Ken) 53.55, 5. Chepchumba (Ken) 54.01, 6. Renders (Bel) 54.06, 7. Wami (Eth) 54.11, 8. Van Onna (Ned) 54.23, 9. Staicu (Roe) 54.58, 10. Beurskens 55.27,12. Loonen 56.05, 14. Van de Linde 56.50, 15. Freriks 57.47.

de Stem | 1996 | | pagina 15