Ajax heeft het spel mooi meegespeeld 19-990,- DESTEM Katwijk loopt zich stuk op wit-blauwe muur Zelfs Feyenoord heeft last van Sport 7 NAC-spelers weten elkaar perfect te vinden! Brazilianen pesten Muster van de baan PSV maakt competitie ongewild weer leuk Himtax ne nieuwe Ford- ~j fiesta siesta 1.1 Classic'./T Iffi iTH doet meer voor u Breda - Etten-Leur - Oosterhout B1 HOOFDKLASSE A Tomba verkiest cel boven boete Jm Excl. all. kosten en Sport 11 11 1 MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 Collectief Hoek slaat slag Boor Rinus Verberkmoes Katwijk - Alsof er een kam pioenschap behaald werd, z0 blij waren Hoek en zijn supporters in Katwijk, waar ie brigade van trainer Bob van Kootwijk met 0-1 werd verslagen. „Hoek gaat voor eentopplaats," wisten Kat wijkenaren na de slag onder je Noordzeeduinen. Win nende coach Johan Balleg- eer onderging het met een lach van oor tot oor. Afgelopen dinsdag plaatste Kat- zich ten koste van Haarlem VOor een plaats in de volgende e van de Amstel Cup. Een hoogtepunt voor de 40.000 inwo ners tellende badplaats. Eveneens vreugde voor de 1300 leden die de voetbalclub Katwijk rijk is. De eerste keus van de 21 senioren- teams' rijke vereniging mocht dat je zaterdag tegen Hoek nog neer glans geven door de winst in huis te houden. Want van winnen/moest kunnen, was een algemene gedachte vooraf. Daartegenover stond het feit dat Hoek wist dat het een loodzwaar karwei voor de kiezen zou krijgen. Temeer daar Geert de Poorter (knie-operatie) en Patrick Naudts (spierverrekking in de rug) niet meespeelden. Johan Baliegeer moest het dus klaren zonder 'twee spelbepalende figuren'. Ongerust was Baliegeer daar overigens niet door. „We weten waar we staan en zullen zien hoe het loopt," zei hij vooraf. Dat 'lopen' was voor alles wat Hoek en onpartijdig was, een fes- ;ijn. Hoek startte overtuigend, combineerde goed en dwong daar door enkele hoekschoppen af en vrije trap van een afstand die gevaarlijk' genoemd mag worden. Angelo Nijskens zette zich achter karwei en werd slechts door een magnifieke safe van doelman j van Duyn van scoren afge houden. Uitblinker- De hoekschop, die het gevolg was van dit spectaculaire keepers werk, noopte de sluitpost van Jacky Lambert benut'de strafschop voor Hoek. Katwijk tot nogmaals redden in extremis. Tegen het met lange passes spelende Katwijk had Hoek de teugels dus stevig in han den, maar leek deze in de, 25e mi nuut te verspelen toen doelman André de Letter, die tot de uit blinkers behoorde, bijna de mist inging bij een mislukte hoge voor zet, omdat hij ietwat onderuitging bij de verwerking van deze misser. Met zijn rug in het zijnet hangend, duwde hij de bal tot voor de doel lijn. Doelpunt dachten velen. Ar biter Gerard van Breugem uit Dën Haag weigerde die toe te kennen en had daar waarschijnlijk gelijk in. Daarna duurde het tot de 44e mi nuut voordat Katwijk opnieuw gevaarlijk werd. Een uitval, inge leid door Toine l'Ami, die zich bij de nationale amateurselectie mag melden, bracht Jan Lijst alleen voor André de Letter. Een benar de positie waaruit de doelman van Hoek als winnaar tevoorschijn kwam. Met nog een doelpoging van Franky Standaert, die hierbij enigszins geblesseerd raakte, werd de rust met 0-0 gehaald. Hoe raar het ook klinkt, de aan hang van Hoek was er dik tevre den mee. Tot men zich realiseerde dat er meer in zat dan een punten- deling. Niet iedereen was daar echter van overtuigd. „Na de rust gaat Katwijk keihard van start en zullen we het moeilijk krijgen," wist John Bravenboer, voorzitter van Hoek. Hij kreeg gelijk. Pressie Katwijk ontwikkelde vanaf de 46e minuut een enorme pressie, maar had daarbij weinig geluk. Schoten van Jan Lijst en Marco van de Plas verdwenen net naast het doel van Hoek of anders was het André de Letter die attent reageerde en de 'dolksteken' onschadelijk maakte. Bij dat wegpoetsen van gevaar voor eigen doel was zaterdag een enorme rol weggelegd voor Jos Kayser. De speeltrant van Kat wijk paste precies in zijn straatje en dat maakte dat hij zich uit kon leven en tot beste man bij Hoek uit kon groeien. Tomeloos was zijn inzet, haarscherp zijn ingrepen. Dit, alles leidde ertoe dat Hoek tot countervoetbal over kon gaan. Bij één van deze speldeprikken kopte Jacky Lambert een bal door waardoor Angelo Nijskens vrij baan kreeg tot bij doelman Van Duyn, die iets te gretig naar de spits van Hoek toehapte. De vrije val deed de rest en leverde een strafschop op. Jacky Lambert be nutte die beheerst: 0-1. Onvoorzichtig Dit maakte dat Hoek nog meer kansen op uitvallen kreeg. Lam bert bleek bij een van die kansen te traag en Geert jan de Smet iets te onvoorzichtig door de bal te ver voor zich uit te spelen en later net naast te pegelen. Het spel van Hoek verbeterde er intussen niet op. „We zakten te ver terug en werden te nerveus," wist Nijskens achteraf. Tweede trainer bij Hoek, Nico van de Kerkhove, kon zich daarbij aansluiten. Want ook hij had in tussen gezien dat een man als Kurt Pacque zich als laatste man goed ontpopte en dat Peter Nies- kens als vervanger voor Patrick Naudts zich prima weerde en zich Amsterdam (anp) - Soms heeft Ajax bezoekers die wat mooi ers laten zien dan welke Am sterdammer ook. Ali Ibrahim viel voorover en nam de bal net oerkracht op de hak. Niet alleen vanwege die omhaal, die meer dan een lot op de lat had verdiend, was de 1-1 tussen Ajax en De Graafschap een eerlijke uitslag. Trainer Fritz Korbach mag nog wel eens overdrijven. Zijn reactie °P let hakje van Ibrahim: „De mooiste actie sinds ik in het voet bal meeloop. Dat is toch al zo'n 125 jaar." Hij zei ook nog: „Ajax ™eft het spel behoorlijk meege speeld." Alsof zijn ploeg de favo riet was en niet Ajax. De Superboeren bleven nog een 'rjdje op het veld om het punt te meren als een overwinning. Ajax eed in de competitie zijn eerste Puntverlies in de Arena en kreeg erzijn eerste doelpunt tegen. Trai ler Van Gaal, verwijzend naar de -0 van PSV zaterdag: „We had- en twee punten kunnen inlopen »P de concurrent." Waarbij hij eyenoord voor het gemak over noofd zag. De Rotterdammers staan inmiddels acht punten voor op de wereldkampioen. De Graafschap is in euforie. Vori ge week gewonnen van PSV, zon dag gelijk tegen Ajax in de Arena, waar voor de tweede keer het dak was gesloten na wat regen. Ruim 2000 Achterhoekers hadden de middag van hun leven. „Waar Korbach is, schijnt altijd wat te gebeuren," zei de trainer beschei den. Zijn mannen zijn sinds dit seizoen fullprof en dat betaalt zich uit. „Ze kunnen voetballen, maar hebben volgens mij nog meer in de mars." De achtste plaats moet haalbaar zijn, liet hij eerder weten. Ajax, mét aanvoerder Blind terug in de ploeg, had weer eens twee pionnen zien afhaken met blessu res: Bogarde (voet) en Babangida (knie). Frank de Boer was links achter, Blind en Scholten vorm den het centrum, Santos verde digde de rechtervleugel op de van hem inmiddels bekende manier. Hij oogt dermate nonchalant dat je op elk moment verwacht dat hij naar zijn broekzakje zal grijpen om een mobiel telefoongesprek te voeren. Toch was hij best goed op dreef. Ronald de Boer was centrumspits, hetgeen ten koste gaat van het sa menspel op het middenveld. Ei genlijk is het vreemd. Van Gaal verwelkomde een paar weken ge leden ene Cesar Ivan Gabrich met veel tamtam en champagne, maar de Argentijn bleef tot twee minu ten voor tijd op de bank. Dat zit zo: De Graafschap probeert ver van het eigen doel te spelen en Ga brich is een stormram, iemand die zijn waarde heeft in een overbe volkt vijandelijk strafschopge bied. Meevoetballen is niet zijn sterkste punt. Van Gaal: „Mis schien dat ik hem nog wat kan le ren." Gabrich stond klaar om in te vallen toen Litmanen de ban brak. Toen hoefde het niet meer. Voor rust was De Graafschap nog behoorlijk timide en kreeg het agressieve Ajax al aardige kansen. Pas na de.pauze zetten de Achter hoekers flink op, met de hakbal van Ibrahim als voorlopig hooge- punt. De bal kwam tot hem nadat Frank de Boer een inzet van Vis- caal van de lijn haalde. Vlak daarna sloeg Ajax toe via een doelpunt dat eveneens wonder schoon was. Overmars, die in de cember tegen De Graafschap zijn zware knieblessure opliep, was een keer los van Wilnis en zette perfect voor. De volley van Litma nen was fraai. Daarop had Ronald de Boer de wedstrijd moeten be slissen, maar hij faalde twee keer jammerlijk alleen voor Olyslager. Waarop De Graafschap moed raapte van het steeds betere veld in Amsterdam en profiteerde 'van de lawine aan balverlies. Uitein delijk nam Fuchs de hoekschop en kopte Redeker in. Acht keer op rij had Ajax thuis van de Graafschap gewonnen, in de doelcijfers 29-3. En nu: nu staat De Graafschap, dat al tegen Feyenoord, PSV, Ajax en FC Twente speelde, gelijk in punten met het grote Ajax. De ploeg van Korbach scoorde al twaalf keer. Die van Van Gaal vijf maal. AJAX - DE GRAAFSCHAP 1-1 (0-0). 57. Litmanen 1-0, 82. Redeker 1-1. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschou wers: 48.523. AJAX: Van der Sar; Santos, Blind, Scholten en Frank de Boer; Juan, Lit manen en Musampa; Wooter (88. Ga brich), Ronald de Boer en Overmars (70. Turpijn). DE GRAAFSCHAP: Olyslager: Wil nis, Hendriks, Redeker en Linden- bergh; Lukassen (78. Victoria), Fuchs, Schultz (87. Nok) en Godee; Ibrahim en Viscaal, goor Jacques Hendriks 0mclat er Pas «•MO kaarten verkocht zijn, eelt de leiding van Feyenoord esioten een live-uitzending van „I Eur°pacupwedstrijd tegen jj Moskou, aanstaande asdagavond, te verbieden. gens. voorzitter Jorien van Herik is het geen truc om de Kaartverkoop te 'pushen'. „Re en er maar niet op dat we dins- 8 alsnog toestemming geven an de NOS, het stadion móet nagenoeg vol zitten en dat e ik niet meer gebeuren." eyenoord heeft een contract treft 7^^ afgesloten wat be- zijn Europacüpwedstrij- den, met daarin de vermelding dat de club het recht heeft rechtstreekse uitzendingen te verbieden als er niet genoeg kaarten verkocht zijn. Rampza lig is de tegenvallende recette overigens niet voor Feyenoord, dat twee Europese rondes heeft begroot. Van den Herik: „We hebben de eerste ronde nét als voorgaande jaren relatief laag begroot." De 'president' van Feyenoord had geen enkele moeite om de verantwoordelijke aan te wijzen voor de tegenval lende verkoopcijfers, trouwens ook bij de competitiewedstrij den van Feyenoord tot nu toe: Sport 7. „Gezien onze resultaten zou je verwachten dat je iets bo ven dé begroting (27.000 gemid deld) hangt, maar we hangen er zelfs iets onder. De teruglopen de belangstelling voor voetbal in het algemeen baart me grote zorgen. In Nederland zijn de consumenten kritisch en verlan gen kwaliteit. Momenteel wor den we overvoerd met voetbal op tv. Het is slecht van kwaliteit en het zijn te vaak herhalingen van herhalingen. Bovendien is er geen sprake van horizontale programmering, de kijker be grijpt er weinig meer van wan neer er wedstrijden gespeeld en uitgezonden worden. Dat is ver moeiend, zodat men een andere hobby zoekt. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn geweest van de oprichting van Sport7. Het geld is voorlopig goed, maar uitein delijk zijn de clubs wellicht toch verliezer." Als Van den Herik de baas zou zijn bij Sport7, zou hij het wel weten. „Ik zou mijn verlies pak ken en iets anders gaan doen," bromde hij. „Het kost enorm veel tijd, geld en energie van dit slechte produkt nog iets leuks te maken. De KNVB zal dit nog wel niet willen toegeven. Dat kan ook moeilijk als je zelf aan deelhouder van het station bent. Maar je moet natuurlijk wel, za kelijk blijven." Sao Paulo (dpa) - De Oostenrijkse tennisjiloeg heeft zich terugge trokken voor de derde en laatste dag van het Davis-Cupduel met Brazilië, in Sao Paulo. Zaterdag stapte Thomas Muster in de vijfde set van het dubbelspel van de baan. Na de eerste dag van de.degrada tiewedstrijd in de wereldgroep was de score in evenwicht, 1-1. In 'het dubbelspel gaf Oostenrijk bij een achterstand van 2-0 in de vijf de set op. Muster, derde op de we reldranglijst, weigerde verder te spelen uit protest tegen de wan vertoningen van de toeschouwers in Sao Paulo, die hem geregeld be ledigden. Voor de derde dag eisten de Oostenrijkers bij de inter nationale tennisfederatie (ITF) de garantie dat het publiek zich beter zou gedragen. Dat bleek onmogelijk. De Oostenrijkers be sloten daarna huiswaarts te keren. Bij de ITF werd een protest in gediend" met de eis de wedstrijd op een neutrale plaats te laten overspelen. De tennisbond zal daarover in oktober een uitspraak doen. Thomas Muster. foto anp Eindhoven (anp) - Met voor de tweede achtereenvolgende keer Luc Nilis ziek, zwak dan wel misselijk buiten het veld heeft PSV zijn vijfde punt in zeven dagen afgegeven. Thuis tegen Vi tesse werd het 0-0. De competitie leeft weer. Ongewild maken de Brabanders de eredivisie weer leuk. FOTO MARTIN MOOIJ tot een volwaardige kracht bij en voor Hoek ontplooit. De chaoti sche taferelen voor het doel van Hoek in de slotfase wérden daar mee rap vergeten. KATWIJK-HOEK 1-0 (0-0) - 56. Jac ky Lambert 0-1 (strafschop).Scheids rechter: Gerard Breugem. Gele kaar ten: Geoffrey Tetro (Katwijk), Franky Standaert en Frank van Damme (Hoek). Toeschouwers: 1100. KATWIJK: Hugo van Duyn, Rob Teeuwisse, John van der Meer, Carlo van Zeist, Wilfred Kwestro (69. Edwin Robbers), Toine L'Ami, Jan Lijst, Marco van der Pas (Albert de Haas), Geoffrey Tetro (69. Ronald Pronk), Hans Zwaan, Marco de Rid der. HOEK: André de Letter, Erwin Dek, Kurt Pacque, Leo Kayser, Jos Kayser, Frank van Damme, Franky Standae rt, Peter Nieskens, Geertjan de Smet, Angelo Nijskens (90. Benedikt van de Walle), Jacky Lambert (67. Michel Leonhart). Nilis probeerde het nog wel tij dens de warming-up, maar üep volgens coach Advocaat aan alle kanten leeg. De Belg, een week eerder tegen De Graafschap (2-1 nederlaag) nog geblesseerd, was geveld door een virus. Ook land genoot Degryse bleef langs de kant, met pijnlijke ribben. De te rugkeer van Eijkelkamp was niet toereikend dit verhes te compen seren. Vooral na de rust speelde PSV naar behoren. „Het beste tot nu toe dit seizoen," vond Advocaat. Maar wie schiet de bal erin als Ni lis ontbreekt? Niemand, za bleek opnieuw. Niet voor niets is de jacht op een nieuwe spits in volle gang. De kans dat de Zwitserse in ternational Türkyilmaz'van. Gras shoppers komt is vooralsnog ge ring. Dan maar iemand uit een iets mindere categorie. Als tijdelijke oplossing. f Het probleem is niet dat het ver trouwen in Eijkelkamp onvol doende is. Wel dat de vorig jaar van Club Brugge gekomen aan valler te blessure-gevoelig is. Een heel seizoen vertrouwen op de balvaste aanvaller durft Advocaat niet. Hij sukkelt voortdurend met zijn achillespees. Straks Batumi, dan FC Utrecht, vervolgens kprt achter elkaar -zeer waarschijn- link- Wales uit met Oranje en dan FC Twente en Fortuna. Of de Eijk dat nog allemaal aankan is twij felachtig. Daarom verbreding van de selectie,.misschien wel directe versterking, zo snel mogelijk. Als het aan Advocaat ligt. „We moe ten ons versterken." Die conclusie stond los van het gelijk spel tegen Vitesse. „Het enige dat we niet de den was scoren. Verder üep het zeer goed." Slechts in detail had Advocaat wat aanmerkingen op zijn elftal na het teleurstellende resultaat te gen de Arnhemmers. Bijvoorbeeld dat de coach zelf de enige was die luidruchtig in opstand kwam te gen het beleid van scheidsrechter Temmink. „In de groep zijn er te weinig die zoiets doen. Bepaalde zaken worden te gemakkelijk ge accepteerd. Overigens vind ik Temmink wel een goede. Hij had een mindere dag. Dat heb ik ook weieens, zij het minder vaak." Kritiek op collega Beenhakker had Advocaat niet. Het Eindho- vense publiek wel. Dat knapte massaal af op Don Léo, wegens de negatieve stijl van zijn formatie. Diens verweer: „Niemand kan ons verwijten dat we te verdedigend speelden. PSV was zo aanvallend, maakte zo veel druk, wij konden niets anders. Dat zij de kansen misten kan mijtoch zeker niet worden aangerekend." Vooral na de rust blonk Vitesse uit in tijdrekken (doelman Wester- veld) en in het luk-maar-raak de tribune intrappen van de bal. Des ondanks kreeg PSV in de boeiende slotfase inderdaad riante kansen. Die werden gemist door Jonk en Marcelo. „Ik neem dit punt in dankbaarheid mee naar Arnhem," zei Beenhakker, bloemrijk als altijd. PSV - VITESSE 0-». Scheidsrechter: Temmink. Toeschouwers: 27.200. Ge le kaart: Petrovic, Vampeta (PSV), Goossen, Bos, Westerveld (Vitesse). PSV: Waterreus; Vampeta, Valckx, Stam en Numan; Vink (71. Zenden), Petrovic, 'Jonk en Cocu; Marcelo en Eijkelkamp. VITESSE: Westerveld; Vierklau, Bos en Atteveld; Sturing (46. Van de Looi), Jochemsen, Van den Brom, Laros en Goossen; Mahlas (68. Bacak) en Makaay. (ADVERTENTIE) Graafschap-doelman Ron Olyslager (links) viert feest met Graaf- schaps doelpuntenmaker Erik Redeker. foto anp Is het niet altijd in het veld, dan toch in ieder geval erbuiten. Dankzij de mobiele telefoons van Finntax. Telecommunicatie Lissenveld 15, Haamsdonksveer, Tel: (0162) 570 570 Rome - De Italiaanse skiër Alberto Tomba gaat twintig dagen doorbrengen in de gevan genis. Hij verkiest die manier van boetedoe ning boven het betalen van bijna 2000 gulden. Tomba- raakte op 25 juli in een discotheek slaags met een fotograaf. De straf was een uitvloeisel van overleg tussen Tomba's advocaat Paniz en openbaar aankla ger Basilli. Aan de fotograaf is gevraagd zijn verontschuldigingen aan te bieden. Wenst hij nog schadevergoeding, dan dient hij zich tot een andere rechtbank te wenden. Tomba werd beschuldigd van geweldpleging, dreigementen en het veroorzaken van schade aan de appara tuur van fotograaf Picchio, die dacht dat plaatjes van het ski-fenomeen met een beval lige vrouw in een discotheek hun geld wel Alberto Tomba: zouden opbrengen. Tomba zette de auto van 'Dan liever de gevan- Picchio vast en ontnam hem diens rolletjes. genis in'. foto anp

de Stem | 1996 | | pagina 13