Begem gemati optimis Aziatische houtkapfirma's rukken op in het Amazonewoud Braziliaanse president grijpt in om dreigende apocalyps af te wenden DE STEMBUITENLANDZATERDAG 21 SEPTEMBER 19g6 Mahonie Op de bon Smeergeld Winst 14,2 min i Nog handelaar verdacht in affaire rond BolsWessanen Hij Pechiney Vlissingen 40 banen weg Roofoverval Zwaluw Zeilen port dat het WRI samen met de milieubeweging Conservation In ternational (Internationaal Na tuurbeheer) opstelde, waar schuwt hij dat grote delen van het Amazohewoud voor de bijl gaan, wanneer de Aziaten de vrije hand krijgen. Sizer: „De Aziatische houtondernemingen kennen een geschiedenis van schending van de arbeids- en mi lieuwetten. Zij operen bij voor keur in lageloonlanden die eco nomisch aan de grond zitten en waar controle praktisch afwezig is." Wat de Aziaten in het Braziliaan se Amazonewout precies in hun schild voeren, is omhuld met vraagtekens. Omdat zij met par ticuliere bedrijven onderhande len is daar moeilijk achter te ko men. Milieudeskundigen en auto riteiten vermoeden dat Aziati sche ondernemingen uit zijn op het verwerven van een gebied van minimaal negen miljoen hectaren tropisch regenwoud. Daarbij is het vooral te doen om dichtbe- boste lappen met een hoog per centage aan tropisch hardhout, waaronder het hoogwaardige mahonie, ceder en virola. Afhan kelijk van de kwaliteit en grootte brengen deze houtsoorten op de internationale markt per kuub tussen de 1300 en 2000 gulden op. Volgens een onderzoeksrapport van het Braziliaanse Regerings instituut voor Milieuzaken (Iba- ma) zijn de Aziatische houton dernemingen ondertussen al in het bezit van 4,5 miljoen hecta ren. De Braziliaanse wet legt hen geen strobreed in de weg. Beper kingen ten aanzien van de hoe veelheid grond dat één enkel be drijf mag kopen bestaan er niet. Bovendien zijn sinds kort bin nen- en buitenlandse onderne mingen voor de Braziliaanse wet gelijk. Vorig jaar keurde het con gres een voorstel tot grondwets wijziging goed, waarbij het dis criminerende onderscheid tussen Braziliaanse en buitenlandse be drijven werd opgeheven. Iedereen die een doortimmerd houtkapprogramma presenteert, mag aan de slag. Dat de Aziaten de mouwen nog niet hebben op gestroopt komt, omdat zij tot dusver geen plannen hebben overlegd voor - zoals de Brazili aanse wet voorschrijft - duur zaam bosbeheer. Zij kopen het hout daarom nu nog van derden. Het Braziliaanse Amazonegebied telt een paar honderd grote en kleine lokale houtfirma's. Die houden er uiterst primitieve en roofzuchtige werkmethoden op na. Onderzoek van het Wereld Natuurfonds heeft aangetoond dat in de deelstaat Amazonas op elke gevelde boom honderd ande re het loodje leggen. Velen gaan tegen de vlakte bij de aanleg van afvoerwegen. Ook in de zagerijen viert verspilling hoogtij. De helft van het hout wordt verkwist door' toepassing van verkeerde zaag- technieken. Het Ibama vreest dat de vraag naar tropisch hardhout uit Brazi lië met de komst van de Aziaten zal vervijfvoudigen. Dat zij zich nu al niet aan de regels houden, bleek enkele weken geleden. WTK uit Maleisië, het Chinese staatsbedrijf Sifek en de even eens uit China afkomstige firma Tianjin Fortune Timber hadden op hun terreinen in Manaus 19.000 m3 aan nobele houtsoorten liggen zonder dat zij de herkomst grote hoeveelheid is zoek geraakt en waarschijnlijk over het water naar Peru gesmokkeld. Het me rendeel van de bomen bleek ge veld in indianenreservaten, hoe wel dit bij wet ten strengste ver boden is. Veel Braziliaanse hout ondernemingen trekken zich daar evenwel niets van aan. Zij betalen rubbertappers en in heemse bevolking in de Javari Valei één real 1,75) per kubie ke meter hout of ruilen het voor levensmiddelen. Dezelfde roof zuchtige praktijken zijn schering en inslag in de regio Bico do Pa- pagaio - letterlijk vertaald de Pa- pagaaienbek - in de deelstaat ging. De belofte van de Aimex ten spijt zijn alle industrieën in de Bieo do Papagaio in 1995 op nieuw beboet wegens houtwin ning in indianenreservaten en fraude met vergunningen en kap- quota. Een filmploeg van de Brit- ze tv-zenderChannel 4 maakte vorig jaar al melding van de zwendel door het traject te vol gen van vooraf gemarkeerde bo men. Vanaf het moment van om zagen in indiaans gebied tot het moment van inschepen legden de documentairemakers alles in het diepste geheim op film vast. Toen zij met een kopie van de band op het kantoor verschenen van de corruptie. Een deel van haar agenten speelt onder een hoedje met de houtkapindustrie en slaat munt uit het verstrekken van ver gunningen. die wettelijk gezien niet eens mogen worden uitge schreven. Ook knijpen zij een oogje dicht wanneer het hout af komstig is uit verboden (indi aans) gebied. Dit blijkt uit een 500 pagina's dik dossier dat Friends of the Earth speciaal heeft opgesteld om de ogen van de Engelsen te openen. In de deelstaat Rondönia strijken Iba- ma-ambtenaren maandelijks 8500 gulden smeergeld op van houtfirma's. Voor het (versneld) daarvan konden aantonen. Het Ibama heeft het drietal daarvoor op de bon geslingerd voor 150.000 gulden. Op de voorraden is beslag gelegd. Alleen dit jaar al hebben politie, leger en Ibama tijdens gezamen lijke operaties op de rivieren in de Javari Valei nabij Benjamin Constante 25.000 m3 aan clandes tien gekapt tropisch hardhout ge confisqueerd. Een bijna even zo Para. Hiervandaan vertrekt jaar lijks 30.000 m3 mahonie naar En geland. Drie jaar geleden beloof de de Associatie van Exporteren de Houtindustrieën (Aimex) dat zij voortaan alleen tropisch hard hout zou betrekken uit gebieden met geldige kapvergunningen. De Britse importeurs zagen zich ge noodzaakt de Brazilianen tot de orde te roepen na heftige cam pagnes thuis van de milieubewe- regionale Ibama-chef in de ha venstad Belém en hem een reactie vroegen, werden zij door de fede rale politie gearresteerd. Hun vi sums waren zogenaamd niet in orde. Uit een recent onderzoek van de milieugroepering Friends of the Earth blijkt dat het regeringsin stituut Ibama bol staat van de afgeven van kaplicenties brengen zij tussen de 35- en 70 duizend gulden in rekening. Het geld wordt onderling verdeeld. In het rapport worden onder meer drie burgemeesters aangeklaagd die eigenaar zijn van houtin dustrieën alsmede een bisschop uit de Jauari Vallei. Allen maken zich schuldig aan illegale hout kap. Voorts blijkt dat het Ibama vaak boetes oplegt op gronden Volgens de jongste cijfers over de ontbossing vielen in 1994 15.000 km3 (eenderde van Nederland) ten prooi aan de vlammen en motor- zagen. Dat was 35 procent meer dan in 1991. foto vnu Door onze correspondent Frans Lindenkamp Sao Paulo - Het snerpende ge luid van motorzagen neemt in het Amazonewoud weer het aantal decibels aan van de destructieve jaren tachtig. Houtkapfirma's uit Azië - die thuis brodeloos dreigen te worden omdat de voorraad tropisch hardhout uitgeput raakt - hebben hun oog laten vallen op een van de laatse grote ongerepte natuurgebie den op aarde, het Zuidameri- kaanse oerwoud. Delegaties van kapitaalkrachtige ondernemingen uit Maleisië, Zuid-Korea, Indonesië en China stropen de regio af op zoek naar bosrijke percelen en lokale busi- nesspartners in landen met hape rende overheidscontroles en een zwakke milieuwetgeving. Wat hun intenties zijn daar lopen de meningen niet over uiteen. Met hun moderne technologieën die zij verfijnd hebben in de inmid dels vernietigde wouden van I Zuidoost Azië willen zij de lok- kende schat aan nobele houtsoor ten in het Amazonegebied exploi teren. Die wordt alleen al in de Braziliaanse deelstaat Aamzonas gecalculeerd op 4,5 miljard ku bieke meter met een totale waar- I de tussen de 370 en 520 miljard gulden. I De Aziatische invasie is in volle gang in alle Zuidamerikaanse landen met het Amazonewoud binnen hun grenzen. De snelheid waarmee de houtkapfirma's hun zakelijke belangen uitbreiden vormt een regelrechte bedreiging I voor de biodiversiteit van tiental- I len miljoenen hectaren maagde lijk regenwoud. In het door werk loosheid en economische neer gang geplaagde Suriname heb ben de Aziaten reeds vaste voet aan de grond gekregen. De Indo nesische ondernemingen Musa en I Suri-Atlantic en Berjaya Timber I van de Maleisische magnaat Vin cent Tan Chee Yioun zijn talloze joint-ventures aangegaan met Surinaamse houtkapfirma's. Zij hebben van de regering Veneti- aan royale belastingvoordelen en vergunningen met een minimale duur van 25 jaar losgeweekt om in de binnenlanden 450.000 hec taren maagdelijk oerbos te ont ginnen. Dit tot afgrijzen van in ternationale milieugroeperingen en de inheemse bevolking, die fel protesteren. Achter de schermen lobbyt het drietal om het exploi- I tatiegebied te vergroten tot mini- I maal drie miljoen hectaren. Ber jaya dreigde recent nog haar acti viteiten naar Guyana over te he velen, indien het Surinaamse parlement nog langer blijft treu zelen met de goedkeuring daar toe. In dat buurland heeft de Ko- reaans-Maleisische joint-venture Barama al sinds 1990 kaplicen ties verworven voor 1,6 miljoen hectaren en sinds drie jaar runt dit bedrijf op de oevers van de Essquibo-rivier een grote tri- plexfabriek voor de export. Een andere Maleisische onderneming - Samling - jaagt op de exploita tierechten van een lap jungle tweemaal zo groot als dat Bara ma beheert. Maar niet alleen Suriname en het I voormalige Britse Guyana zijn in I trek. Ook de rest van het conti nent ligt in het vizier van de Aziaten. Buiten het stroomgebied van de Amazone genieten Pana ma, Nicaragua en Honduras war me belangstelling. In Peru en Ve nezuela bestuderen de Aziaten de milieuwetgeving en investerings mogelijkheden. Zij trachten daar regering en parlementsleden te overtuigen dat - in tegenstelling tot wat de milieubeweging be weert - selectieve houtwinning geen schade berokkent aan de natuur. Ook in Brazilië rukken de Aziatische houtondernemingen vastberaden op. De apocalyps die internationale natuurbescher mers schetsen kan in dat land mogelijk nog dramatischer uit pakken dan elders. De strategie van de Aziaten in Brazilië is ge richt op het opkopen van onren dabele veeboerderijen en failliete houtzagerijen met geldige kap vergunningen. „Anders dan in Suriname en Guyana waar de re gering beslist over het al dan niet in bruikleen geven van over- heidsgronden jagen de Aziatische houtondernemingen in Brazilië op privébezit. Zij kopen het oer woud op en verwerven daarmee eigendomstitels. Dit maakt de controle er in de I toekomst niet makkelijker op," zo alarmeert Nigel Sizer van het 1 World Resources Institute (WRI). I Deze organisatie met haar hoofd- kantoor in de VS zet zich in voor een verantwoord gebruik van de resterende natuurlijke rijkdom- l men op aarde. Sizer onderstreept de slechte reputatie van Aziati sche houtkapfirma's. In een rap- Van onze verslaggever Breda - Begemann heeft over de een netto-winst van 14,2 miljo maatschappijen zorgden voor eer nagenoeg dertig miljoen gulden, nog op vijftien miljoen gulden. Begemann-topman Jeroen van den Nieuwenhuyzen toonde zich gisteren 'gematigd optimistisch' over de vooruitzichten. Begemann verwacht over het het hele jaar een 'licht positief netto- Amstelveen (anp) - Justitie verdenkt nog een tweede op tiehandelaar in de voorken nisaffaire rond BolsWessanen. Naar nu pas blijkt heeft het Openbaar Ministerie op 2 sep tember een huiszoeking verricht bij een 33-jarige man uit Hoofd dorp, die werkzaam is als mar ket-maker op de Optiebeurs. Dit beeft zijn advocaat, mr. W. de Jong, gisteren bevestigd. De han delaar ontkent volgens zijn raadsman iedere betrokkenheid bij de voorkennisaffaire. Wel neemt hij uit hoofde van zijn functie regelmatig grote posities in in opties BolsWessanen. De wan heeft zelf aangeboden naar bet politiebureau te komen voor verhoor. Justitie is tot op heden niet op het aanbod ingegaan. Justitie verrichtte op 2 september eveneens huiszoekingen bij een andere optiehandelaar uit Zand- voort en diens 42-jarige broer uit Wassenaar. Zij zouden sam'en op J juli vorig jaar hebben gehan deld in put-opties BolsWessanen. bp 4 juli daalde de koers van het aandeel BolsWessanen fors nadat bet drank- en voedingsconcern ?e verwachting naar beneden bad bijgesteld. Dat leverde optie eleggers die daags daarvoor op Srote schaal opties hadden ge- °cht, op papier een winst op van ■jna 1 miljoen gulden. Tot nu toe justitie vijf mensen in de zaak gearresteerd, onder wie T. van h^t bekijf.8"jarige gissingen - De directie van alu miniumsmelter Pechiney Neder- er ln J^issingen verwacht dat ?nv e Zeeuwse vestiging m yeertig arbeidsplaatsen ko- dp yervallen in verband met hpt pere'dwijde reorganisatie van et Franse concern. daa„k°-n®P ontslagen zullen ropti""J.niet vallen, aldus de di- tina e ®ls'eren- Volgens verwach- van d110^ ket Personeelsbestand bu en °i qqoytin vlissingen tussen 82o n terug naar ruwweg natn, v -i worclen bereikt via Schrant ve.rlooP- Wereldwijd Paklri aluminium- en ver- duizen<fSTC°nCern vier" tot viif" dag bekendnen' Z° W6rd donder~ tijk meer werkbare milieUWe| gaat schrijven. De maatregelen zijn door de mj lieubeweging met applaus ont vangen. De houtkapfirma's schreeuwen daarentegen moord en brand. De exporteurs in Patj verenigd in de Aimex spreken van een 'roofoverval'. Zij ver kochten vorig jaar voor 600 mil' joen gulden hout aan het buiten land. Eenvijfde daarvan betrof tropisch hardhout, overwegend mahonie. Brazilië exporteerde daarvan in 1994 (officieel) 98.000 m3. „Een dergelijk plompverloren ingreep is te verwachten vaneen dictatoriaal regime, maar niet van een democratisch gekozen regering. De president heeft geen enkel overleg gepleegd. Noch niet ons, noch met de deelstaatgou- verneurs. We gaan in het Congres een politiek front vormen om de- ze doldrieste maatregelen terug te draaien," zo briest vice-voor- zitter Roberto Pupo van de Ai mex. En juist daar zou het de creet wel eens schipbreuk kun nen leiden. De milieubeweging vreest dat Cardoso op zijn schre den terugkeert wanneer hel staatshoofd zich geconfronteerd ziet met weerbarstige parle mentsleden uit de getroffen Ama zone-deelstaten die zijn economi sche hervormingsvoorstellen wegstemmen. Daarnaast vragen de natuurbeschermers zich open lijk af hoe het Ibama met een le gertje van 250 deels corrupte mi lieuambtenaren de houtkapfir ma's en veeboeren kan controle ren in een gebied ruim honderd keer zo groot als Nederland, ook al heeft Eduardo Martins-dedit voorjaar aangetreden allerhoog ste Ibama-baas - beloofd dat hij de bezem door het overheidsor gaan gaat halen. Voorts hangen de geplande verbindingswegen met Venezuela, Peru en Bolivia waarvoor duizenden 'kilometers' oerwoud tegen de vlakte moeten als een zwaard van Damocles bo ven de regio. Onlangs kondigde president Car doso in het kader van de econo mische integratie met buurland Venezuela de asfalfenngaanvan de BR-174, die van Manaus naar de Caribische Zee voert. Nieuwe wegen zuigen immigranten aan en zijn een uitnodiging tot kaal slag. Brazilië heeft daar ervaring mee, toen het land de Transama- zone 'snelwegen' aanlegde. De bevolking in het Amazonegebied is daardoor in de afgelopen twin tig jaar vervijfvoudigd tot 16 mil joen zielen. Zonder hulp uit het buitenland ziet de toekomst er voor het be dreigde Amazonewoud somber uit. Minister Luiz Felipe Lam- preira zei onlangs dat hij uiterst teleurgesteld is door de houding van de zeven rijkste industrielan den, de G-7. „Met dit decreet laat Brazilië zien dat het zich houdt aan de gemaakte afspraken op de VN-milieutop in Rio in 1992. De G-7 is nu aan zet om met de be loofde financiële en technologi sche steun over de brug te ko men." Volgens Lampreira is slechts 20 miljoen van de toege zegde anderhalf miljard Ameri kaanse dollar gestort. „Niet meer dan een druppel," aldus de be windsman. Brazilië wil de finan ciële hulp gedeeltelijk aanwen den voor de aanschaf van een ge avanceerd radarsysteem waar mee ook de drugshandel bestre den kan worden. Maar naast geld is bovenal baan brekend beleid nodig om het tro pisch regenwoud van de onder gang te redden. De Braziliaanse stichting Pro-Natureza (Funatu- ra) uit Brasilia somt in een aan bevelingsrapport op wat de rege ring moet doen. De belangrijks!8 adviezen luiden: de introductie van een speciale belastingwetge ving voor het Amazonegebied om bepaalde economische activitei ten te ontmoedigen of desgewens te stimuleren, het opstellen v nieuwe juridisch verstrekken bevoegdheden waarmee de tea rale regering de deelstaten ka verbieden om unieke natuurge bieden economisch te ontginne een nationaal beleid om de gratie naar het tropisch rege woud af te remmen, maatrege om het Ibama te versterken en moraliseren, massale iojveste,r' gen in wetenschappelijk ona zoek met name op het vlak van biodiversiteit en verbetering het natuuronderricht op sen gekoppeld aan intensieve v lichtingscampagnes om de A zone-bevolking milieubesef Di) brengen. Pro-Natureza stelt w de president met zijn decreei juiste weg is ingeslagen, maai het nog veel te vroeg is om tej chen. Eén zwaluw maakt geen zomer. Ook niet i tropen. Van Doorselaere foto ap die de Braziliaanse justitie niet accepteert. „De overtreder gaat in beroep, wint en betaalt' geen rooie cent. Zo gaat dat in Brazilië in de praktijk," aldus de opsteller van het rapport, Robyrtö SmeraB di. Hij concludeert dat de win ning van tropisch hardhout volle dig uit de hand loopt en dat het panorama er met de Aziatische opmars dramatisch uitziet. Vol gens hem wordt jaarlijks min stens 100.000 m3 mahonie, ceder en virola illegaal gekapt. Het mi nisterie van Milieu bevestigt dat het Amazonewoud opnieuw on der vuur ligt. In de afgelopen twintig jaar is al twaalf procent van het tropische regenwoud ver loren gegaan, oftewel 470.000 km2. Volgens de jongste cijfers over de ontbossing vielen in 1994 15.000 km2 (eenderde van Neder land) ten prooi aan de vlammen en motorzagen. Dat was 35 pro cent meer dan in 1991. Het Amazonewoud slinkt met de dag. De noodkreten van de milieube weging zijn ondertussen doorge drongen tot in de hoofdstad Bra silia. De alarmerend toegenomen kaal slag en de smeergeldpraktijken binnen het Ibama waren onlangs voor president Fernando Henri que Cardoso aanleiding om hard aan de noodrem te trekken. Tot ieders verwondering onderteken de het staatshoofd een decreet dat de ontbossing met onmiddel lijke ingang vergaand moet te rugdringen. Cardoso nam deze stap op advies van minister Gus tavo Krause van Milieu. Die wond er geen doekjes om. „Het tropisch regenwoud is het slacht offer van economische delin quentie." Lange tijd is in Brazilië van een milieubewindsman niet meer zo'n uitgesproken mening gehoord. De presidentiële verordening be helst een serie zeer bemoedigende maatregelen. Het Ibama mag de komende twee jaar geen enkele nieuwe kaplicentie meer ver strekken voor mahonie, ceder en virola. Dit dient onder meer om de Aziaten de wind uit de zeilen te nemen. Alle 3700 vergunnin gen zullen tot oktober tegen het licht worden gehouden. Zij die niet voldoen aan de wettelijke bepalingen worden acuut inge trokken. Geschat wordt dat 60 procent van de kaplicenties daar mee komt te vervallen. Ook legt het decreet de ontbossing aan banden op terreinen van particu lieren en bedrijven binnen het Amazonegebied. Die mogen nu nog maar 20 procent van het oer woud op hun land rooien. Dat was eerst 50 procent. Voorts is het veehouders (in het Amazone gebied) verboden om door te gaan met ontginning, wanneer zij daarmee (tijdelijk) zijn gestopt. Ook is een interministeriële werkgroep gevormd die een nieu we strengere en vooral in prak-

de Stem | 1996 | | pagina 8