NG OWER ZAAK Afgewezen asielzoeker moet huis uit |£ok: 'Ruzie Bolkestein en Wallage niet dramatiseren' Effect verhogen leeftijdsgrens in Zedenwet is onvoorspelbaar 'Identificatie op het werk is rechtmatig* Muzikanten vermaken reizigers chappij &nt" Scheiden doet lijden TIVE INNENDIENST ST RDINATOR MEDEWERKER RODUCTIE KOOP arbereider BINNENLAND A4 VNG bang voor grote onrust Overlevende Hercules-ramp is weer thuis Bejaarde zwaar gewond na openen bombrief Forse groei van het aantal nieuwe WAO' ers Kunstgebit toch weer vergoed Cenh;iVUstitieendeConsu- Menbond speelden zij mee, DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT werk- en denkniveau cieel-technische minimaal MTS nde. et een dynamische, ur tussen de 25 en 35 een korte brief, een e en een pasfoto, nen 14 dagen sturen eldhoven. heer W. Douma. jn wij op zoek naar: wij op zoek naar een account afspraken maken voor account ets en klanten te woord staan, Ifstandig benaderen. Eisen: HBO- m cq. doener. ~oek, opsporen van prospects, klanten begeleiden en adviseren, beheersing van de moderne talen, commerciële binnen- of buiten- en bevestigen van orders, plan- t klanten, voorraad beheer enz. are werkervaring, talen beheer- ondersteuning van een software- ateriaalplanning. Eisen: commer- :ef goed onderlegd. Ervaring met 'ing, automatisering en relevante van de productie en magazijn oefte, capaciteit en beschikbaar- ctieopdrachten, op- en afboeken waliteit en kwantiteit volgens ISO werkervaring, accuratesse, min. gen van inkoopadministratie, be- sen MBO-niveau, moderne talen, kendheid met relevante software ie, Markendaalseweg 63a, to. VAST BRUTO UURLOON E VOORDELEN, KOM DAN IJ MANPOWER. UITZENDORGANISATIE ■Brabant" zorgt met haar 300 5t- en Midden-Brabant. Jaarlijks De jaaromzet bedraagt ruim (gelijkheden om in te spelen en het bedrijfsleven. In toe- en full-service waterbedrijf, momenteel centraal. voor de functie van 'an geformuleerde stallaties en het tekenen elsoft; E. Meet- en Regeltechniek; dsoft; lutaten. van waterleidingbedrijven in naai 3.741,-per maand. schriftelijk te solliciteren. fest-Brabant', t.a.v. mevrouw ie linkerbovenhoek van van Oosterbosch, naar een unctie-eisen PE STEM I I ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1996 (an onze Haagse redactie Haag - Premier Kok dt dat de hoog opgelopen 1 tussen de fractievoorzit- as Wallage (PvdA) en Bol stern (vvd) over het asiel- leid met 'gedramatiseerd oet worden. Kok was welis- Lr verrast door de plotse- w uitbarsting, maar met nntdaan. ik had er geen zakdoek bij to" aldus Kok gisteren na |0P van de wekelijkse minis- •aad. De emoties tussen Wal lage en Bolkestein liepen donder dag tijdens de algemene beschou wingen onverwacht hoog op toen het politiek gevoelige onderwerp asielzoekers aan de orde kwam. Wallage verweet Bolkestein 'te vissen in troebel water' door het asielbeleid op een ongenuan ceerde manier aan te snijden. Bolkestein had kort daarvoor tal van problemen rond de opvang van asielzoekers de revue doen passeren. Hij noemde onder andere het feit dat veel uitgepro cedeerde asielzoekers in de ille galiteit verdwijnen. Wallage opende daarop de aanval op Bol kestein. „Deze uitspraken heb ben bij mij een vieze smaak ach tergelaten", aldus de PvdA-frac- tievoorzitter. Bolkestein vond de woorden van Wallage 'ongerechtvaardigd en buitensporig'. CD-leider Jan maat zag hierop zijn kans schoon om het vuurtje tussen beide frac tievoorzitters verder op te stoken. Premier Kok probeerde donder dagavond de gemoederen te sus sen. Hij riep Wallage en Bolkes tein op om nog eens 'rustig en goed voorbereid' over alle aspec ten van het asielbeleid door te praten. De WD-fractievoorzitter besloot daarop een omstreden motie voorlopig niet in stemming te brengen. De WD wil dat Nederland de financiële hulp aan landen schrapt als deze landen weigeren hun eigen onderdanen (uitgeprocedeerde asielzoekers) terug te nemen. „De motie dreigt door de gedach- tengang met de heer Wallage een nog zwaardere politieke lading te krijgen. Dat willen wij niet. Wij zijn bereid in te gaan op het klemmend beroep van premier Kok om de motie voorlopig aan te houden, maar we verwachten dan wel dat we op zeer korte termijn over deze klemmende zaak met het kabinet van gedachten kun nen wisselen," aldus Bolkestein donderdagnacht aan het eind van de algemene beschouwingen. Kok erkende gisteren, terugblik kend op deze ruzie, dat hij ver rast was door de zeer felle toon van Wallage en Bolkestein. „Het liep ineens hoog op. Dat komt omdat er verschil van inzicht, van emotie bestaat tussen beiden over de vraag hoe om te gaan met het thema asielbeleid. En zo'n debatje krijgt natuurlijk een extra emotioneel karakter wan neer die meneer van de CD zich ermee gaat bemoeien," aldus de premier gisteren. Hij herinnerde eraan dat het thema asielzoekers al eerder tot emotionele discussies tussen PvdA en WD heeft geleid. Kok erkende ook dat 'zo'n gedachten- wisseling altijd wel enig effect heeft op de verhoudingen in de coalitie'. „Maar ik heb niet de indruk dat we er nu zo vreselijk opgewonden over moeten doen. We moeten het niet dramatise ren". De premier beklemtoonde verder dat in het kabinet geen spanning bestaat over dit onder werp. jen Haag (anp) - Een groot aantal afgewezen asielzoekers noet het komende jaar hun door de gemeente toegewezen soiling verlaten. Het gaat naar schatting om 8000 mensen. Gemeenten moeten in samen- Als zij niet vrijwillig uit hun spraak met de vreemdelingen- woning vertrekken om Neder- «•••»-•«1 land te verlaten, moeten zij met iensten overgaan tot huisuitzet ling in het geval mensen weige ren hun woning te verlaten. )e Vereniging van Nederlandse lemeenten (VNG) wil dat het rijk meer duidelijkheid verschaft over wat er met deze groep gebeurt nadat ze het huis zijn uit gezet. VNG-directeur F. Kerck- raert verwacht dat deze huisuit zettingen grote onrust tot gevolg lebben in lokale gemeenschap- ren. Inhaalslag Vaak gaat het om mensen die al geworteld zijn in zo'n gemeen schap. „Als niet duidelijk is wat ermet die mensen gebeurt, wordt iet alleen maar moeilijker," aldus Kerckhaert. ïomenteel verblijven er circa mensen in gemeentelijke woningen in afwachting van een definitieve beslissing op hun asielverzoek. Justitie is bezig met een inhaalslag om deze mensen uitsluitsel te geven. Kerckhaert it ervan uit dat ongeveer de ft een afwijzende beslissing jgt. IVERVOLG VOORPAGINA Be 23-jarige Nicole Adams uit Putte, een van de zeven overle venden van de vliegramp, is uit hl ziekenhuis ontslagen. Zij is thuis, k'icole Adams is twee maanden in (en Antwerps ziekenhuis ver pleegd. Half augustus ontwaakte aj uit een kunstmatig in stand gehouden coma. Haar moeder, mevrouw A. Schellekens, deelde gisteren mee dat het naar omstandigheden goed gaat met Nicole. de landmacht-woord- ioerder is van sommige overle venden de toestand nog steeds ojet stabiel. Er worden nog twee slachtoffers verzorgd in Rotter- drie in Beverwijk en één in broningen. Ie zegsman wilde niet in detail ien over de conditie van de overlevenden in de ziekenhuizen, ■"ver het algemeen is er sprake lan vo°ruitgang, zij het erg lang ham. Ik zou de situatie nog altijd zorgelijk willen omschrijven. «1 de vliegramp op 15 juli kwa- en 34 mensen om, onder wie de )let bemanningsleden van het verongelukte Belgisch C-130 'ansportvliegtuig en 30 leden sn het Fanfarekorps van de l'ught 6 landmacht in dwang hun woning worden uit gezet. „Dat zal beduidend meer onrust veroorzaken dan tot nu toe het geval is," aldus de VNG- directeur. De VNG vindt dat Jus titie en Binnenlandse Zaken hel derheid moeten verschaffen over hoe deze mensen worden opge vangen. De 16.000 asielzoekers zijn in het kader van de ROA-regeling (Regionale Opvang Asielzoekers) doorgestroomd naar een gemeen telijke woning. De ROA-regeling is per 1 januari 1996 afgeschaft. Alle asielzoekers moeten voor taan in asiel- of opvangcentra de uitslag van hun verzoek afwach ten. Zutphen (anp) - Een 85-jarige vrouw uit Zutphen is gisteroch tend zwaar gewond geraakt toen ze thuis een bombrief opende. Bij het openen explodeerde het pakketje en vlogen metalen deel tjes in haar gezicht. Ook raakte zij gewond aan haar handen. Na behandeling in het ziekenhuis keerde de vrouw terug naar huis. De politie heeft uit voorzorg de overige brievenbussen in de hal van het flatgebouw aan de Karei Doormanstraat leeggehaald. Daarbij zijn geen bijzonderheden gevonden. De technische recher che onderzoekt welke explosie ven er zijn gebruikt. De politie tast in het duister over het motief van de aanslag en is een buurton derzoek gestart. Het is nog onbe kend wie de bombrief heeft bezorgd. Met de speciale R'96 Verleidingslijn wil het Rotterdamse vervoersbedrijf RET het reizen aantrek kelijker maken. Muzikanten, verkleed als conducteurs, vermaken de inzittenden van de Rotterdamse tram. Op de foto wordt een vrouw toegezongen met de Beatles-hit 'She's got a ticket to ride'. De 'optredens' gaan nog door tot en met zondag. foto anp Den Haag (anp) - Het aantal nieuwe arbeidsongeschikten neemt volgens het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) weer fors toe. Daarbij valt het op dat vooral het aantal arbeidsongeschikte vrou wen sterk stijgt. Er zijn in de eer ste helft van dit jaar meer vrou wen dan mannen in de WAO beland. Uit de CTSV-cijfers blijkt verder dat het aantal arbeidsongeschik ten nog steeds terugloopt, maar de daling is kleiner dan een jaar geleden. Er waren halverwege dit jaar 855.100 mensen arbeidson geschikt. Den Haag (anp) - Om de kin derprostitutie goed aan te pakken is het belangrijk dat er weer specialisten komen bij de politie op het terrein van jeugd- en zedenzaken. Of ook het verhogen van de leef tijdsgrens voor de strafbaarheid van seksuele omgang met kinde ren hieraan bijdraagt, is nog maar de vraag. „Het is heel moei lijk om te voorspellen met welk systeem van leeftijdsgrenzen het beste die zaken kunnen worden vervolgd die ook dienen te wor den vervolgd." Dat zegt mr. drs. M.N.A. Boelrijk, onderzoeker aan de Vrije Universiteit in Amster dam en gespecialiseerd in de Zedenwetgeving. Hij reageert op het plan van het kabinet om het verbod op seksu ele omgang tussen volwassenen en jongere kinderen aan te scher pen. Nu geldt een absoluut ver bod op seks met kinderen tot 12 jaar. Het kabinet overweegt die grens op te trekken naar 14 jaar. Volgens premier Kok levert de huidige leeftijdsgrens mogelijk een belemmering op voor de bestrijding van kinderprostitutie. Bovendien kunnen vraagtekens worden geplaatst 'bij de wel zeer jonge leeftijd van 12 jaar', liet Kok donderdag de Tweede Kamer weten. Tot 1991 gold in Nederland een absoluut verbod op seksuele omgang met kinderen tot 16 jaar. Onder het vorige CDA/PvdA- kabinet verviel dat absoluut ver bod en werd het klachtvereiste ingevoerd voor de seksuele omgang van volwassenen met kinderen tussen de 12 en 16 jaar. Dat houdt in dat politie en justi tie alleen tot vervolging kunnen overgaan als ouder(s), de kinder bescherming of het kind zelf een klacht indienen bij de politie. Volgens Boelrijk leidt de 'niet erg gebruikelijke' Nederlandse wet geving in het buitenland tot veel misverstanden als zou seks met kinderen in de leeftijd tussen 12 en 16 jaar niet strafbaar zijn. Toch zit de wetgeving volgens hem op zich goed in elkaar. „In de praktijk is het klachtsysteem niet zo'n groot obstakel als het lijkt." Hij vindt het niettemin een goede zaak dat het kabinet de bestaande wetgeving onder de loep neemt. „Met Zedenwetge ving moet steeds zeer zorgvuldig worden omgesprongen." Een mogelijk effect van het verhogen van de leeftijdsgrens zou volgens hem kunnen zijn dat het iets gemakkelijker wordt Nederlan ders die in het buitenland seksu ele omgang met jonge kinderen hebben ('sekstoeristen') in eigen land te vervolgen. De VU-onderzoeker noemt het 'zeer positief' dat het kabinet de jeugd- en zedentaak van de poli tie nieuw leven wil inblazen, zoals de ministers Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) in de toelichting op hun vorige week gepresenteerde begroting aankondigden. Daar zit volgens hem in elk geval een knelpunt. De expertise op dit ter rein bij de politie raakte onderge sneeuwd bij de reorganisatie waarbij gemeente -en rijkspolitie opgingen in 26 regiokorpsen. Boelrijk sluit hiermee aan bij het Verweij-Jonker Instituut, dat vorig jaar na een onderzoek onder leiding van prof. dr. J. de Sarvonin Lohman concludeerde dat de nieuwe wetgeving op zich deugdelijk is maar dat het bij de politie ontbreekt aan voldoende kennis van zaken. De verruiming van de Zedenwet geving in 1991 was het produkt van veranderende opvattingen in maatschappij en politiek over seksualiteit. Seksuele omgang tussen volwassenen en kinderen tussen 12 en 16 jaar moest niet per definitie tot vervolging leiden als er sprake was van vrije wil bij de tiener. De politiek lijkt vijf jaar later toe aan aanscherping van de wet. Volgens Boelrijk staat de zeden- wetgeving voortdurend ter dis cussie. „Het is constant zoeken naar een balans tussen bescher ming van minderjarigen en de vrij wil van het individu." Maar ook voor hem staat vast dat die discussie recent een nieuwe impuls heeft gekregen door zedendelicten waar kinderen het slachtoffer van zijn geworden, met de zaak rond de Belg Mare Dutroux als dieptepunt. Van onze Haagse redactie Den Haag - De laagstbetaal den krijgen de aanschaf van een kunstgebit weer vergoed. Het kabinet is bereid deze wens van de meerderheid in de Tweede Kamer te honore ren. Nog geen overeenstemming is er over de vraag of dat moet gebeu ren via het ziekenfonds of de bij zondere bijstand. Een kunstgebit kost ongeveer 1400 gulden. De vergoeding werd vorig jaar uit het ziekenfonds pakket geschrapt, tegelijk met een groot deel van de tandheel kundige zorg. Uit onderzoek van de Ziekenfondsraad is gebleken dat 500.000 mensen vanwege de kosten afzien van aanschaf of vernieuwing van een gebit. Minister Borst (D66, Volksge zondheid) gaat volgende week met haar meest betrokken colle ga's uit het kabinet praten over een manier om deze ingreep in het ziekenfondspakket ongedaan te maken, aldus Kok. Twee moge lijkheden liggen op tafel: óf het kunstgebit komt weer in het zie kenfondspakket (de eerste keus van PvdA, D66, GroenLinks, SP en de ouderenpartijen), óf er komt een regeling via de bijzon dere bijstand. Deze variant heeft de voorkeur van WD en CDA. Deze partijen vinden dat veel ziekenfondspa tiënten, zoals tweeverdieners, een kunstgebit best uit eigen zak kunnen betalen. Het kunstgebit weer opnemen in het ziekenfonds kost 150 miljoen gulden per jaar. Vergoeding via de bijstand is in ieder geval goedkoper omdat daarvoor minder mensen in aan merking komen. J^da®'despel-deelnemers - de Bende heeft nog 40.000 cheques in handen ieft n°§zeker 40000 van 1 tiptC jeclues in handen - kunnen ,s i oen ofn te voorkomen dat un geld via incasso van de 7ues kwijtraken. Het >prK rëelijk, door de banken l gebruik ligt geheel aan tan a Pr°beren de ban- e Schade zoveel mogelijk te J, °m®- Zij onderzoeken of fkiJP',uPeerden schadeloos l„, kunnen worden. Alle ain m k'nnen- buitenland gewaarschuwd. feu k'0ert4 is het piramide- Prinr- werkt volgens het 5 f uvan de kettingbrief - succpp ?nn6t kooëtePunt van het «ampn .P'000 mensen aan deel naam r, danks herhaaldelijke W,wingen in alle dal pp was voorgespiegeld ,eris kn" ,veelvoud van hun inleg »S konden verdienen. Zij moesten bij deelname ieder twee ondertekende cheques (ter waarde van 300 gulden) bij de organisatie in bewaring geven. Daarna moesten zij zoveel moge lijk nieuwe spelers/deelnemers overhalen ook mee te doen. Zij zouden daarmee later een 'top' van 4800 gulden terug kunnen ontvangen, in de vorm van che ques. De top van de 'piramide' - de organisatoren en eerste deelne mers - verdient grof aan het 'Piramidaal Financieel Transfer systeem'. Terwijl overal in het land, vooral in het zuiden, zwaar beveiligde en besloten spelavon- den gehouden werden, waar steeds meer deelnemers op af kwamen, waarschuwde justitie dat het om pure 'volksverlakke rij' ging. In Veenendaal werd een cameraploeg van Veronica- Nieuwslijn mishandeld, toen die op een spelersavond opnamen probeerde te maken. Er werd in februari van dit jaar een proefproces aangespannen tegen 'Coin Liberté', dat beschouwd werd als verboden kansspel. De officier van justitie hield de organisatie en de rechter voor, dat volgens berekeningen 94 procent van de deelnemers niet de 'top' zal winnen. Ook de Consumentenbond waar schuwde, na veel klachten van deelnemers, dat mensen in de meeste gevallen niets van hun geld terug zouden zien: 'Niet aan beginnen', was het klemmende advies. Inmiddels stapelde het aantal gedupeerden zich bij dui zenden op. De rechter stond het spel echter toe: dat het om een kansspel in plaats van om een 'gezelligheids vereniging' ging, was niet bewe zen en dus was het niet aan te pakken. Eind juli stopte 'Coin Liberté'. Volgens kenners omdat de for mule uitgewerkt was en de initia tiefnemers er genoeg geld uitge haald hadden, volgens de organi satie omdat door alle publiciteit veel deelnemers zich terugge trokken hadden. Daarna werd het administratie kantoor Argos in Bergen (Noord- Holland) belast met de afwikke ling. Dat moest zorgen voor retourneren aan de deelnemers van de cheques. Waarom de orga nisatie niet de veiligste en gemakkelijkste weg koos van vernietigen van de betaalbewij zen is niet bekend. Vervolgens werden in augustus bij inbraken de deelnemerslijsten gestolen uit een garage in Almere en enkele dagen later de dozen met het complete bestand aan piramidespel-cheques uit een woonhuis in Alkmaar. De regiopolitie in Alkmaar begon een onderzoek en de banken wer den gewaarschuwd. Over de vor deringen van het onderzoek wil de Alkmaarse politie niets zeg gen. Geleidelijk begonnen de cheques, geïncasseerd bij buiten landse banken, op te duiken. Inmiddels zijn bij banken in het buitenland 23.000 cheques in beslag genomen. Daarbij zijn twee Nederlanders, die de che ques aanboden, gearresteerd. Volgens mr.J.Schoemaker, adjunct-directeur van de Neder landse Vereniging van Banken in Amsterdam, is dat het gevolg van alert optreden van de banken en de politie, die nauw samenwer ken. NAJAARSMOEHEID leek het in Den Haag. De algemene beschouwingen blonken uit in matheid en zelfgenoegzaam heid, melden de secure waarnemers in koor. Er was nauwelijks oppositie en voorzover er sprake was van tegenstelling of andere intonatie zat die binnen de coalitie. Bolkestein en Wal lage, die in dë hoop op kiezersgunst, elkaar op een enkel punt met retoriek bestookten. ledereen is het met iedereen eens in Nederland, is de voor de hand liggende conclusie. Een vreemde zaak, want waarom zijn er dan nog zoveel partijen en is er formeel sprake van een oppositie? Veeleer moet het zo zijn dat het de niet-kabinets- partijen nauwelijks lukt hun visie en hun geluid helder te arti culeren. Met name de grootste oppositiepartij, het CDA, treft dit ver wijt. Fractievoorzitter Heerma, ook in eigen kring niet geheel onbesproken, heeft het moeilijk. Wat hij ook naar voren brengt in de Kamer, hij bereikt er niets mee. En hij heeft, maar te zeer terloops, een paar aardige suggesties gedaan. Zoals bijvoorbeeld het idee om ouders met jongere kinderen die willen scheiden, te verplichten een professionele bemidde laar in de arm te nemen. Niet met de bedoeling om te lijmen, maar om te voorkomen dat de tegenstellingen zo hoog oplo pen dat de kinderen en hun opvoeding er de dupe van worden. Op het eerste gezicht misschien een vreemd voorstel van een partij die het gezin nog altijd ziet als hoeksteen der samenle ving. Bij nader inzien echter volledig in lijn met de CDA-filoso- fie. De christen democraten zoeken het in harmonie en stabili teit. Vandaar hun nadruk op het gezin. Maar als zo'n gezin nu eenmaal gedoemd is uit elkaarte vallen, dan is iedereen, maar vooral het weerloze kind, er bij gebaat dat communicatie mogelijk blijft. Opvoeding van kinderen veronderstelt een serieuze bijdrage en rol van zowel de vader als de moeder. En een redelijke mate van gelijkgestemdheid. Er moeten afspraken gemaakt worden. De huidige juridische scheidingspraktijk, waarbij een groot deel der echtparen eerder heftig tegenover elkaar komt te staan dan in overleg de schade tracht te beperken, is meer voedingsbodem voor haat en conflict dan voor realistische afspraken over de toekomst van de kinderen. Deskundige bemiddeling kan een klimaat scheppen dat nog enige bescherming biedt voor de belangen der jonge kinde ren. Vandaar dat het CDA-voorstel meer aandacht verdient dan Heerma's oppositionele geluid heeft weten te verkrijgen. Film over ontvoeringszaak Heijn Amsterdam - Filmer Pieter Verhoeff heeft een film gemaakt naar aanleiding van de ontvoering van Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn. Toch is De langste reis bepaald geen nauwgezet verslag daarvan geworden. Het televisiedrama gaat over de twaalf uur die een kidnapper en een ontvoerde man samen doorbrengen. De langste reis gaat op 27 september tijdens het Nederlands Film Festival in Utrecht in première. De VPRO-televisie zendt de anderhalf uur durende film op 29 september uit. Buren beschadigen auto gehandicapte Delft - Anonieme jaloerse flatbewoners hebben de afgelopen maanden herhaaldelijk vernielingen aan de auto van een 67- jarige gehandicapte man uit Delft aangebracht. Nadat deze week vier banden lek waren gestoken, deed de man aangifte bij de poli tie. Sinds maart hebben de onbekende daders de auto vier keer bekrast en wieldoppen gestolen. De buurt kan het niet hebben dat de Delftenaar van de gemeente een invalidenparkeerplaats pal voor de deur van het appartementengebouw heeft gekregen. Omwonenden hadden daartegen heftig geprotesteerd omdat de onfortuinlijke autobezitter onvoldoende invalide zou zijn. Zuid-Afrika geeft Oltmans visum Amsterdam - Zuid-Afrika heeft de omstreden journalist Willem Oltmans een visum verstrekt voor de verslaggeving van het staatsbezoek van koningin Beatrix, dat maandag 30 september begint. Het land zette Oltmans in 1992 uit, nadat besloten was zijn visum niet te verlengen. De journalist had enige tijd daarvoor rumoer veroorzaakt door de Nederlandse ambassade in Pretoria in te vluchten. Hij zei in gevaar te zijn doordat de Zuid-Afrikaanse inlichtingendienst hem van spionage voor de CIA verdacht. De inlichtingendienst ont kende dat echter. Oltmans werkt tegenwoordig als royaltyrepor ter voor Story. Twee gewonden na omvallen hoogwerker Amsterdam - Doordat de hoogwerker waarin zij werkten omviel, zijn gistermorgen op Schiphol-Oost twee mannen zwaargewond geraakt. De twee waren op vijftien meter hoogte bezig in een bakje boven in de kraan met werkzaamheden aan straatverlich ting. Om onbekende redenen viel de kraan ineens om, aldus een woordvoerder van de marechaussee. De twee zijn naar het Acade misch Medisch Centrum gebracht. Eén heeft een gebroken been, de ander is buiten kennis. De Arbeidsinspectie stelt een onder zoek in. Nieuw plan voor rekeningrijden Rotterdam - Rijkswaterstaat wil automobilisten op de ruit van snelwegen rond Rotterdam over enkele jaren de keuze bieden tus sen het openbaar vervoer en een speciale rijstrook. Voor het gebruik van deze rijbaan moet worden betaald. Door van dit systeem gebruik te maken zouden automobilisten de files kunnen omzeilen. Met dit systeem hopen Rijkswaterstaat en de gemeente Rotterdam het aantal files rond Rotterdam terug te dringen. De groep weggebruikers die voor de speciale rijstrook in aanmerking wil komen, moet in de beoogde opzet een chip in hun auto of vrachtwagen laten monteren. Die wordt dan door speciale apparatuur gelezen, waarna later de rekening wordt gepresen teerd. Volgens Schoemaker moet het publiek lessen trekken uit het grootscheepse misbruik van betaalcheques van bank en giro. „Gebruik ze alleen waar ze voor zijn, om in de winkel of elders mee te betalen, met alles ingevuld en na controle van bedrag en pasje. Doe je dat niet, dan loop je dit soort ricico's. Dat geldt ook voor het gebruik als borg. Dat is niet volgens de regels die bank en klant zijn overeengekomen. Een uitgeschreven cheque staat gelijk aan geld. Ga daar dus zorgvuldig mee om." Bij het opheffen van 'Coin Liberté' meldde voorzitter R.Duindam van de spelorganisa- tor dat de 25.000 resterende deel nemers hun nog niet uitbetaalde cheques terug zouden ontvangen. Daarvoor zouden de deelnemers, per cheque van 300 gulden, wel vijftig gulden administratiekos ten kwijt zijn. Dat zou de organi satie dus op zich nog 1,25 miljoen gulden opleveren. Leeuwarden (anp) - De Belastingkamer van het gerechtshof in Leeuwarden meent dat de identificatieplicht op het werk niet op gespannen voet staat met het Europese Mensenrechtenver drag. Het hof besliste dat gisteren in de zaak van een werknemer van een omroeporganisatie in het Drentse plaatsje Annen. Die moest 60 procent belasting betalen wegens zijn principiële houding. De werknemer weigerde zijn pas poort te tonen en deed daarbij een beroep op bescherming van de persoonlijke levenssfeer (arti kel 8 van het verdrag), onge stoord genot van eigendom (arti kel 1), en bovenal op het ongeoor loofde strafrechtelijke karakter van de verhoogde belastingin houding (artikel 6). Het hoge tarief was een boete zonder wet telijke grondslag. Bovendien loopt de boete op naarmate het bruto inkomen hoger is. Dat ter wijl het verdrag een wettelijk maximum aan boetes voor schrijft. Het hof accepteert het anonie- mentarief opdat de inspecteur met de belastingheffing niet ach ter het net zal vissen als iemand hem onder valse identiteit te lis tig af wil zijn. Wie door het 60- procentstarief te veel betaalt, kan zijn geld achteraf terug krijgen via een T-biljet. Eerder kwam hof in Den Haag tot de slotsom dat de belasting iemand die zijn paspoort wel toont, maar geen kopie laat zien en zijn werkgever geen toestem ming geeft het paspoort zelf te kopiëren, geen anoniementarief van 60 procent mag opleggen. De wet verzuimt overlegging van een kopie verplicht te stellen. De werkgever staat vervolgens voor een situatie van overmacht. Tegen die uitspraak heeft de staatssecretaris van Financiën inmiddels cassatie ingesteld bij de Hoge Raad. Tegen het arrest in Leeuwarden gaat de betrokkene zelf in cassatie.

de Stem | 1996 | | pagina 5