Vakantie reizen o Sla oc Amerika en Caribisch gebied smelten samen op tropisch eiland tu S ©mi Tilburgers star 2 DE STEM Puerto Rico is vol tegenstellin gen. Het is Amerikaans en toch ook weer niet. Het is een eiland van casino's en tropisch regen woud, van salsa en McDonald's, van rustige palmenstranden en kilometerslange files in San Juan. Maar de hoofdstad heeft ook een smetteloos gerestaureer de oude kern en dé cruisehaven van het Caribische gebied. Maar ook: parkeerpolitie die in kogel vrij vest haar werk doet. Hj We hebben het allemaal wel eens. Na jaren trouwe dienst bij dezelfde baas, na een mensenleven verknoeid te hebben achter de tele visie, na weer eens 18 km file voor de Lekbrug, na een dronken avond in de kroeg, rijst ineens de vraag: is dit nu alles? ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1996 £4 Zestiende- en zeventiende-eeuwse panden in Spaanse koloniale stijl staan te pronken in Oud San Juan. Door Johan vari Grinsven Puerto Rico is geen Bounty-ei- land. Dat clichébeeld van ha gelwitte, met palmbomen om zoomde stranden, van eeuwig deinende muziek en altijd relaxte inheemsen is niet weg te branden uit de toeristenhoofden als het gaat om een Caribisch eiland, élk Ca- ribisch eiland. Maar een toerist in Puerto Ri co heeft zelden het gevoel dat het leven er als stroop aan hem voorbijtrekt. Het levensritme wordt er niet bepaald door het temende tem po van de reggae, maar door de gepeperde salsamuziek. Puerto Rico is een buitenbeentje, ook al is de geschiedenis niet uniek in de Caribische re gio. Ook Puerto Rico is door Columbus 'ont dekt', in 1493. Ook Puerto Rico heeft eeuwen lang onder de Spaanse knoet gezeten; de Spanjaarden die andere veroverzuchtige na ties eeuwenlang weerstonden. Niet alleen de Fransen en de Britten, ook de Nederlanders hebben hun poging gewaagd. Boudewijn Hendrickszoon belegerde in september en ok tober 1625 enkele weken de hoofdstad San Juan. Maar in het - nu fraai gerestaureerde - fort El Morro hielden de Spanjaarden stand en de Hollanders dropen brandstichtend af. Pas in 1989 namen de Amerikanen de macht op het eiland over van de Spanjaarden. Puerto Rico is niet het grootste en niet het kleinste eiland in de regio; het meet zo'n 180 bij 65 kilometer, op de uitersten punten in al le vier de windstreken gerekend. Het eiland valt door iets anders op: de aparte band met Amerika; het is een 'geassocieerd' deel ervan. Dus zelfstandig, maar toch ook weer niet. Die aparte status heeft vreemde situaties op geleverd. De ongeveer 3,7 miljoen Puerto-Ri- canen op het eiland hebben een Amerikaans paspoort, maar mogen niet stemmen tijdens de presidentsverkiezingen. De landgenoten die naar het Amerikaanse 'vasteland' zijn verhuisd, mogen dat wel. En dat zijn er al gauw zo'n twee miljoen I want to be in Ame rica gaat het liedje uit de West Side Story niet voor niets). De bijzondere band tussen Kleinduimpje en Puerto Rico is een buitenbeentje de Reus heeft het wel mogelijk gemaakt dat Puerto Rico de laatste twintig jaar een storm achtige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Het kende een grote ecomische malaise, met werkloosheidspercentages boven de 50 pro cent. Nu is die drastisch verminderd, volgens de laatste officiële cijfers 14,1 procent. Puer to Rico profiteert van het feit dat het geen fe derale belastingen betaalt, maar wel aan spraak kan maken op federale Amerikaanse voorzieningen. Het vrije belastingregime heeft veel bedrijven aangetrokken, de halve Amerikaanse pharmaceutische industrie is er gevestigd. Deze profijtelijke omstandigheden voor On dernemend Amerika heeft welvaart gebracht, voor een deel van de lokalen in ieder geval. Maar het heeft ook de samenleving in ijltem po veranderd van een rustige agrarische in een hectische industriële maatschappij. Wat Puerto Rico in ieder geval niet van Ame rika overgenomen heeft, is de - schijnbaar of niet - klassenloze maatschappij. Ongevraagd beginnen diverse Puerto-Ricanen over de ver deling van de samenleving, naar inkomens klassen. De 49-jarige auteur Jaime Monge Ri vera, verdeelt de samenleving haarfijn in zes groepen: van laag tot miljonairs en plakt bij elke categorie precies de bijhorende inkomens. Hij erkent ruiterlijk dat Puerto-Ricanen gevoelig zijn voor status, vooral voor inko men. Neem de 25-jarige Sonya Marre- ro, in dienst van de overheid. Goede komaf, veel gereisd, in Amerika en Europa gewoond en gestudeerd, maar nog nooit met het openbaar vervoer gegaan in Puerto Rico. Want dat is alleen voor de lage sociale klasse. En een avondje biljarten in een café als dertiger is not done, vindt zij. Op die leeftijd ga je niet in een café biljarten, dan koop je ge woon een biljart voor in je huis. Dan ga je dineren, naar theater en concerten. Of je inviteert vrienden bij je thuis, of in je strandhuis. Kogelvrije vesten De meeste toeristen zullen die onderhuidse spanning in de sa menleving nauwelijks opmer ken. Hoewel die in de hoofdstad San Juan toch ook dicht aan de oppervlakte ligt. Dure auto's, merkkleding en sieraden verra den het belang van uiterlijk ver toon. Chique restaurants met flessen wijn tot 500 dollar zijn er bijna even gemakkelijk te vin den als een McDonald's. Uit de autoradio's van de jeugd die in het weekeinde bumper aan bumper door de stad kruipt, in kolossale files, schettert niet alleen salsamuziek, maar ook rap, hiphop, zwarte Amerikaanse muziek. Wie er voor open staat, doet bijzondere erva ringen op in San Juan. Een bezoekje aan dis cotheek Egipto is bijvoorbeeld zo'n wonder lijke ervaring. Binnen zijn elf mannetjesput ters in stijlvol zwart kostuum actief, bij de in gang wordt iedereen gefouilleerd en buiten staan nog eens twee leden van een beveiligs- bedrijf in militair camouflagepak stoer te we zen; oorschelp in, microfoontje voor de mond, handboeien aan de riem en heel losjes een ge laden pistool in de holster op de heup. Maar ook in een gewoon café, met wat bil jarts, harde muziek, dansende en drinkende mensen, fouilleert een uitsmijter elke gast bij binnenkomst. En buiten op straat doet de parkeerpolitie in kogelvrij vest haar werk. Toch bezweert iedereen dat het eiland en San Juan veilig zijn. Een wandeling rond midder nacht in het weekeinde in het uitgaansgebied van de hoofdstad geeft geen reden om dat te betwijfelen. De werkelijkheid is anders. Puerto Rico wordt gebruikt als opstapje naar de Verenig de Staten door zowel Caribische en Latijns- Amerikaanse illegalen als door Zuid-Ameri Puerto Rico heeft een eigen vlag, een eigen volkslied, een eigen Olympisch team, een eigen regering en een eigen grondwet en toch is het geen eigen staat. Het is ook nooit eigen baas geweest. kaanse drugssyndicaten; ondanks dat beide 'uitwassen' met harde hand worden aange pakt. Volgens officiële bronnen heeft Puerto Rico bijna drie keer zo veel moorden per jaar dan Miami, wat toch ook niet bekend staat als het vredigste plekje op aarde. Twintig pro cent van de drugs die via de Puerto-Ricaanse achterdeur Amerika worden binnengesmok keld zouden op het eiland zelf worden gecon sumeerd. Met alle bijhorende grote en kleine criminaliteit van dien. Pastelkleuren De hoofdstad is dus in veel opzichten ook een doorsnee Amerikaanse stad. De McDonald's en Burger Kings zijn er op bijna elke straat hoek te vinden. Er zijn enkele immense shop- pingmalls te vinden en alle bekende Ameri kaanse winkels, van JC Penney's tot Ralph Lauren. San Juan, met dik een miljoen inwoners, heeft te veel mensen op te weinig ruimte, zo zegt ie dereen. Maar in het innemende oude centrum van de stad is van die drukte weinig te mer ken. Het smetteloze, pastelkleurige kleine stadsdeel vol zestiende- en zeventiende- eeuwse Spaans koloniale archi tectuur bewijst dat de vele mil joenen dollars die in de restau ratie gestoken zijn, goed be steed zijn. Drukker is het aan Condado Avenue, het Miami Beach van San Juan. Daar zijn de uit gaansgelegenheden te vinden en veel luxe hotels. En San Juan heeft nog een belangrijke toe ristische functie: het is dé crui sehaven in het Caribisch gebied. Geen wonder dat onder de Ne derlandse reisorganisaties die Puerto Rico in hun brochures hebben opgenomen, veel cruise specialisten zitten. Regenwoud Puerto Rico lijkt als vakantie bestemming het meest interes sant voor degenen die een week je strand willen vastplakken aan een cruise. Luxueuze (strand)hotels heeft het eiland genoeg, met of zonder golfbaan. En nagenoeg elk toonaange vend hotel heeft een eigen casi no, want er mag vrijelijk gegokt worden. Wie kiest voor een strandva- kantie, heeft ook nog genoeg opties voor aardige excursies. Naar het oude deel van San Juan bijvoorbeeld. En naar het altijd klamme tropisch regen woud Carribean National Fo rest, waar al sinds 1876 de na tuur voorrang krijgt. Ook kun nen ondernemende toeristen in een huurauto naar Puerto Ri co's tweede stad Ponce rijden, of naar het historische stadje Korting voor vroegboekers De Nederlandse luchtvaartmaatsch pij Transavia geeft mensen die voort oktober een ticket boeken voor eenv haar tien lijndiensten, een korting i"' honderd gulden op het laagst genJ' ceerde tarief. Daarmee wil de ondern' ming het vroegboeken stimuleren n aanbieding geldt voor de besten* gen: Alicante, Malaga, Tunis, C Madeira, Kreta, Las Palmas, Tenerif Malta en Palma de Mallorca. Open dag North Sea Ferries Wie eens wil zien hoe het er achter d schermen aan toe gaat bij een veer' dienstmaatschappij, kan zaterdag 5 0i' tober terecht bij North Sea Ferries ii Europoort. Tussen 9.30 en 15.00 kunnen de bezoekers - vorig jaar men 27.000 mensen kijken - onder m® een helikoptershow van de marine een ritje maken in een pantserwagen van de marechaussee, een toeristisch! reismarkt bezoeken en een veerschip en een vrachtschip bezichtigen. Diverse informatiestands en optredende arties ten maken de dag rond. De maatschappij is te vinden in de Bs. neluxhaven, havennummer 5805, Euro. poort. Jubileum van Weerzien Overzee De Nederlandse Vereniging Weerzien Overzee bestaat binnenkort vei jaar. Dat jubileum wordt gevierd mei een groot feest, op 26 september in Nis. telrode. Weerzien Overzee organiseert (vlieg)reizen naar alle continent!! voor haar ongeveer 20.000 leden. De vereniging werd in 1956 opgericht """a door ouders van emigranten. Oor spronkelijk legde de club zich toe op het begeleiden van de achterblijven de familieleden van Nederlandse emigranten. Later organiseerde vereniging reizen naar typische gratielanden, zoals Canada, Ameri ka, Australië, Nieuw-Zeeland ei Zuid-Afrika. In de loop van de jarei heeft het aanbod van Weerzien Over zee zich verbreed: tegenwoordig het een specialist voor verre reizen Informatie: 015-622461. m in tc San German. Of misschien wel naar Bo- querón in het uiterste zuidwesten van het ei land. Daar is de echte sfeer van het Caribisch ge bied te proeven. Een houten gehucht aan een baai. In een gammel cafeetje spelen gelooide en dikbuikige mannen in hemden een partij tje poolbiljart. Vanuit het café loop je zo de zee in. Een Hemingway-achtige sfeer. Een Spaanse-Amerikaanse mengelmoes is het: El Burger Pub, een verkoper die met salsanum mers meezingt achter zijn eetstalletje, Spaan se klanken, Amerikaanse dollars ('vier T- shirts voor 19 dollar'), gebutste Chevrolets en Buicks die nog maar één banddikte van de sloop verwijderd lijken te zijn, en veel schreeuwende neonreclames. Bud Light. Mil ler Genuine Draft. Auto's Dat Puerto Rico erg Amerikaans is, blijkt ook uit het autobezit. Een paar jaar geleden is dat geïnventariseerd: 1,2 miljoen stuks. In het weekeinde kost het dan ook zeeën van tijd om in San Juan een paar kilometer afstand af te leggen in een auto. Dan gaan de hoofdstede lingen ook bumper aan bumper naar de popu laire stranden. Buiten San Juan en omgeving valt het met de drukte erg mee. Puerto Rico heeft goede we gen en wegaanduidingen; de infrastructuur van het eiland is zo goed dat de overheid het heeft gewaagd om zich kandidaat te stellen voor de Olympische Spelen in 2004. Degenen die zelf met de auto op pad gaan, zouden wei nig problemen moeten ondervinden, ondanks dat driekwart van het eiland bergachtig is. Niet dat het binnenland overal even grote be koringen verbergt; hoewel de toerist er groen in ontelbaar veel schakeringen tegenkomt. Wel langs de belangrijkste doorgaande we gen: eetstalletjes, soms met een paar plastic stoeltjes of een paar banken. Ze verkopen er koude kokosnootmelk (cocofrio), hot papas of sandwich de bistec. Een verkoper heeft op aanhanger een soort vitrine geplaatst, daarin een heel varken aan het spit. Een enkele ver koper zoekt het in andere koopwaar; hij heeft minstens vijftig autobanden keurig in rijen voor zich in de berm uitgestald. Fran Het is een maandagochtend twee weken gele den. Een tropische storm komt vanuit het oosten; na orkaan Fran het volgende natuur geweld. Ook al wordt de grootste schade ver wacht in het zuiden, toch spijkert op zondag avond ook de bevolking in het noorden de ra men dicht. De San Juan Star, een Engelstali ge krant, kondigt aan dat de gouverneur die maandag alle mensen vrijaf geeft. Daarom ligt het openbare leven stil, gaat het interna tionale vliegveld van San Juan gaat 's mid dags op slot. De storm blijkt een orkaan, Hor- tense. Dinsdagochtend begint de inventarisa tie: overstromingen, omvergeblazen huizen en minstens acht doden. Ook dat is Puerto Rico. De Nederlandse luchtvaartmaatschappij Marti nair vliegt vanaf begin november op Puerto Rico. Daardoor hebben dertien Nederlandse reisorganisaties (waaronder veel cruisespecia listen) het Caribische eiland in hun brochures opgenomen. De Puerto-Ricanen spreken bijna allen naast Spaans ook Engels; de munteenheid is de Amerikaanse dollar. Het (duurdere) hoogsei zoen valt tussen oktober en maart. De Neder landse zomermaanden zijn Puerto Rico's ork aanseizoen. Het 'levensonderhoud' voor toe risten (eten, drinken) is er iets goedkoper dan in Nederland. De gratis lokale kwartaaluitgave 'Qué pasa' - te vinden in elk hotel en bij de toeristendienst - geeft veel informatie, over wandelingen, hotels, restaurants en dergelijke. Terug in de tijd met DC4 Swissair gaat terug in de tijd. Dt Zwitserse luchtvaartmaatschappij gaat weer vliegen met een Douglas DC-4. Er worden vluchten uitge voerd naar onder andere Athene, Cairo, Praag, Salzburg, Zuid-Afrika en New York. Het vliegtuig dat wordt gebruikt, en in de kleuren van vijftig jaar geleden wordt geschilderd, is al- komstig uit Zuid-Afrika. Daar wordt het voor vliegsafari's ingezet. Het zon de enige nog voor passagiers vliegende DC-4 zijn. Volgens Swissair verkeert het ondanks de ouderdom in onberispe lijke staat en is het uitgevoerd met de nieuwste navigatiemiddelen. Hei vluchtschema is op te vragen via 00-41- 1-8125191. IJsduiken voor wintersporters De Franse wintersportplaats Tignes biedt deze winter een bijzondere vorm van wintersport: ijsduiken. Op het Lst de Tignes, op 2.100 meter het hoogstge legen meer in Europa, kunnen belang stellenden onder deskundige begelei ding een kijkje onder water nemen. D( duiken duren vijftien tot dertig mini- ten. Er zijn drie duikcategorieën: begin ners, gevorderd en vergevorderd. Ei zijn ook mogelijkheden voor een nacht- duik. Inschrijven en informatie via dt organisatie Evolution 2 in Tienes lt Lac, 00-33-79064378. Leugenaars als attractie Dwangmatige leugenaars en die graag een sterk verhaal horen, mot ten op 21 november in het Engelse Lake District zijn. Daar wordt dan de jaar lijkse 'Biggest Liar in the World Com petition' gehouden. Plaats van handeling is de Santon I® in Santon Bridge; een entreekaartje kost vier pond. Informatie via 00-44- 1946-67575. Superaquarium komt in Londen In de vroegere County Hall, naast West- minster Bridge in Londen, komt het grootste aquarium van Europa. Het ge bouw gaat enorme 'tanks' herberg® waarin de vissen komen te zwem®® Er komt een speciaal haaienaquaria en een apart reservoir voor tropischvis-1 sen, een voor koralen en een regen woud-nabootsing. i De Londense attractie moet in apn 1997 open gaan. Gids voor verre landen 'REISbeWIJS-Gids voor verre land® heet de tweede editie van de informa1 gids die door de Eindhovense orga® tie REISbeWIJS wordt uitgegev» REISbeWIJS is verbonden aan het« trum voor OntwikkelingssamenwerK Oost-Brabant en ijvert voor vera woord toerisme in Derde-Wereld den. In de bundel reisimpressies van stemmingen als Nepal en Lib® maar ook veel praktische informal® kan dienen als richtsnoer voor m' die in exotische landen op bezoekg De gids kost 12 gulden en in aan te gen via 040-2443063. Een tweede uitgave van nisatie is 'Terug in Azania', een D reisschetsen van Nick Weiman, m sinds 1992 als Afrika-specialist ve den aan REISbeWIJS. Deze put% is de aanzet tot een reeks uitf?ave eI1, een bezinning willen leveren °P .-jj tuele reisplannen'. De bundel kos gulden.. Door Nico Koolsbergen Het antwoord is 'ja', maar er zijn er die daarmee geen genoegen nemen. Eén maal willen ze schitteren, de wereld versteld doen staan. Met een wonder baarlijke compositie, de definitieve ro man, een adembenemend schilderij. Soms steekt in de mens de kunstenaar in de kop op. Alleen, hoe word je kunstenaar? De kunstacademie is wat onpraktisch als je dagelijks je brood moet verdienen of uren in de collegebanken doorbrengt. Het blijft dus bij een amateuristische compositie voor blokfluit, onhandig neergeschreven op muziekpapier, een aquarelletje dat nooit uit zijn map komt en het eerste hoofdstukken van een roman die nooit af komt. En zou je het al weten te voltooien, hoe breng je het dan onder de aandacht van ande ren? Het antwoord op die vraag is anno 1996 simpel: via het Internet. De hele wereld - nou ja, het zijn er slechts enkele tien tallen miljoenen - kan meegenieten. Als ze tenminste je 'site' weten te vin den maar dat is een kwestie van strate gisch overal verwijzingen in verstop pen. (Tip: gebruik ergens het woordje 'sex', dat lokt al gauw geïnteresseer den). Bedenk eens hoe ze in China, Au stralië en Lutjebroek bewonderend zul len blikken naar jouw creatie. En dat wordt nu allemaal extra gemakkelijk gemaakt door in te loggen op http://brug.wirehub.net. Waar alle in- Eindhoven - Bijna iedere web surfer maakt wel eens gebruik van een van een zoekmachine. Een programma, dat je op dracht geeft om op dat enorme World Wide Web zoek te gaan naar een artikel, een adres, een plaatje of wat dan ook. De be kendste search-engines zijn Al taVista, Lycos en Yahoo. AltaVista is de snelste, maar het probleem is vaak dat je daar zo veel informatie van terugkrijgt op een willekeurig zoekwoord dat je uiteindelijk nog heel wat tijd kwijt bent. Hetzij met filte ren, hetzij met opnieuw zoeken, werp Lyco kelijl je ir waai zoek' nog 1 je ie wist land staar Om bij een helpdesk te werken, en niet binnen een half jaar voor de rest van je leven over spannen te worden, rhoet je volgens mij uit een soort hard hout van zeldzame kwaliteit gesneden zijn. Ik heb oprechte bewondering voor die zo te ho ren veelal jeugdige hulpverle ners die er iedere keer weer met een aanstekelijk optimisme de telefoon opnemen en vervol gens met waar engelengeduld iedere arme ziel met een com puter die niet werkt beleefd te woord staan. Ik heb mezelf een tijdje probe ren wijs te maken dat ze tegen altijd vriendelijk zijn om dat ik natuurlijk alleen maar relevante vragen stel, maar ik ben er intussen achter gekomen dat dat er niets mee te maken heeft. Van enkele hier niet na der te noemen collega's heb ik egrepen dat ze zelfs hun ge- uld niet verliezen als iemand v,8r°aasd is te horen dat er een s ekker in een stopcontact ge stoken moet worden voor er komt 611 ®e^uic* uit zo'n SOnis dagelijks, en vrijwel i]d een paar maal per week crschijnende Web-krant van arco Apeldoorn stond begin eze week een aardig stukkie ver wat ze op een help-desk af toe allemaal over zich heen frygen. Marco stuurt zijn Web- °p verz°ek gratis naar hem hebben wil, en het abonnees schommelt stom r?5®' er °°k belang- he, voor ^eeft brengt een bezoekje aan de site van De Ititfa Waar de tehst van deze ace iedere vrijdagmiddag alv een het kra Onl dig gaa gin Ov( zer: een en/ one un ten nie De zov gea alle nog dag bri' kw kijl hn bez se Tin for: in lijk gel ten Ov ik; je wa vei tie; sla het gei hel eer wa eig

de Stem | 1996 | | pagina 46