weeK na 'Ik heb een geweldig geloof in deze firma' Euthanasie-vereniging stelt telefoon open voorprobleemgevallen Dame X 61 Opvallend adverteren Vakantieplannen? ÏËD NULLEN IgyptIT^ .A "Reizen en Recreatie' 'REVEN met KLM videopresentatie HAILAND Adventure Travel Thailand »e-Adviesburo ekt u thuis NT 040-2043741 Eén week lang kunnen Neder landers hun nare ervaringen met euthanasie kwijt op een 06- nummer. De Nederlandse Ver eniging voor Vrijwillige Eutha nasie hoopt dan te horen wat de problemen van patiënten in de praktijk zijn. Kost het mensen veel moeite om hulp van een huisarts te krijgen? Is dat in het ene deel van het land lastiger dan in het andere deel? Met de antwoorden wil de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie de politiek bestoken én de wet veranderen. in de zaterdansa r «"«Gliurgn in de zaterdagse rubriek Reizen en RecreatiV Tel.: 073-6125225 Fax: 073-6157283 EN/CANADA^ Lees elke zaterdao de rubriek "Reizen en Recreatie" in deze krant! övËRrêNfiTir^ iek Reizen en Recreate men elke zaterdag oïï e ogen van zo'n 2 miijo einteresseerde lezers J Viseren u graag over vertentiernogelijkhedeiv I.: Tel.: 073-6125225 Fa> "3-6157283. ~EIZEN EN RECREATIE' Ike zaterdag in deze kranti kt. 15-22 dg rondreis nor laats 13/10.10/11 en Kei notels,vluchten etc f 157L OS.CTTA 024-3882111 sj' RIJSDOORBRMkl^i; dgn Hurghada LO 745/ dgn combi-reis incl.crui» 868/15 dgn rondreis incl iruise 1558/vertrek va russel/SEAC 010 1716777 (ANVR/SGR). THE TRAVEL STORE (luchten: Mexico 975 osta Rica/Guatemala/ 3elize ƒ1415,-. Tel- 073- 6131320 Elke zaterdag in deze krant donesië in groepsverband, Voll.verzorgd 4x p.wk. Jverwinteren op Bali 45-5211374/078-6174654 s: 28/9 Venlo, 11/10 Maas- Arnhem, 23/11 Dordrecht, sië: 0598 - 395830. Dé Thailand-specialist Individuele rondreizen, groepsreizen op maat, tickets, hotels en strandvakanties bel 071-5688899 lid ANVR/SGR. "REIZEN EN RECREATIE" Elke zaterdag in deze krant! Jyprus/Turkije va 1589 iua/Madeira/ESarbados/ ip. va. 2199,-. 1 Genua/Spanje/Marokko/ o de Janeiro va 2686,-. a Jamaica/Colombia/ Jamaica va 1995,-. inkl. VP en vliegreizen. '97) in alle prijsklassen- /weekend. (ANVR/SGR) AMFIBIE TREKS 3 wkn Tanzania Malawi 9% 3 wkn Namibie/Zuid Afrika 995,-, 3 wkn Eritrea/ Ethiopië 795,-, 5 wkn Oeganda/Zaïre/Tanzania 1850,- 14 wkn. Eritrea- Kaapstad 2795,- exc' vlucht. Tel: O15-2571036__ THE TRAVEL STORE"* vluchten: Zuid Afrika/Zim- nabwe 1360,-, KeM r 1175,-. Tel: 073-6131320, De VAKANTIERUBRIEK "Reizen en Recreatie" voor uitgekiende vakanties, tike zaterdag in deze krant! 2395 1, inclusief vlucht en hgfes 3015 luSief vlucht en camperhuur ZuMel|k Afrika. Australië S ij de NB8S Reöwkiteh. NB» reiaenverkopende Postkantoren of bei r.TÏ-rüa sreizin AA, MAAR PAN AN PE Beschaving zit aan de buitenkant. Geen mis verstand mogelijk. De keurig uitgestreken portier van het Oxfordse College die in zwar te krijtstreep onderdanig is, verandert in een hooligan als hij voorzien van broeksklem, rugzak en valhelm op zijn fiets stapt. Zijn op afstand heerachtige kostuum detoneert. Minder door zijn in sokken weggestopte broekspijpen of glimmend witte Tour de France-hoofddeksel. Het is zijn taal en ac cent. Aan de deur van zijn maandelijkse sala ris is het Oxbridge dat zijn mond verlaat. Af gemeten, maar vriendelijk van toon, een ko pievan de hogere stand die eertijds zijn stu dieus domein bevolkte. Eenmaal in het ver keer is het vloeken, tieren en een platte uit spraak die verraadt dat hij van acht tot zes slechts in imitatie spreekt. Hetzelfde geldt voor de jeugdige winkelbe diende in de Britse supermarkt. In voorge schreven tweedelig donker vult hij de rekken. Weliswaar een ringetje in het oor, de cao ver biedt als was hij een langharig WDM-soldaat waarschijnlijk ingrepen in zijn persoonlijke le vensfeer, maar hij lijkt toch een heertje. In goedkoop drie halen twee betalen, maar desondanks een pak. Het is schijn. De klant die vraagt waar de mosterd staat, krijgt een schouderophalen als antwoord. Zijn collega, zelfde uitdossing, gelijke uitstraling, verwaar digt zich met een armgebaar te wijzen. Daaro ergens, lijkt het signaal. De derde ge raadpleegde vakkenvuller, ook uit dezelfde mal, kan spreken. 'Kweenie,' gromt hij terug. Beleefdheid staat kennelijk niet in de arbeids voorwaarden. Voor een aantrekkelijk en kapitaalkrachtig uitgedoste dame in een plaatselijke hoogge leerden-sociëteit blijkt de couture slechts handelswaar. Zij biedt, als het gezelschap haar tragische eenzaamheid ontwaart en haar op conversatie en consumptie tracteert, niet geheel belangeloos aan zich van haar verantwoorde kledij te ontdoen. De prijs valt nader overeen te komen en is afhankelijk van het aantal tegelijk belangstellening vertonen de intekenaars. Maar ook haar met zachte en beschaafde stem verwoorde verkoopslust is schijn; Zodra er geen belangstelling wordt getoond, verandert ze in Kaat Mossel. Alleen in de wereld van de kunst zit de be schaving nog van binnen. De ene na de an dere Nederlandse kunstinstelling heeft afge lopen dinsdag definitief mogen vernemen niet in de prijzen van de staatssecretaris te zijn gevallen. En lopen ze nu en masse te hoop? Dreigt de voormalige dichter-criticus Aad Nuis aan de schandpaal gestenigd te worden? Staan er duizenden artiesten op het Malieveld om zich als eertijds verpleger s, stu denten en boeren luidruchtig in de burgerlij keongehoorzaamheid te storten? Niets daar van. De kunst blijft dame. fen afgewezen Brabants festival heeft zich al hij de gang van zaken neer gelegd. De tele foonaansluiting is afbesteld en de medewer kers zoeken zwijgend naar nieuw emplooi. Een Zuid-Nederlands symfonieorkest dat een enkel procent meer wilde om oude achter standen weg te werken, krijgt zelfs geen persbericht uit de pen. En de operavoorzie ning van het Zuiden meldt slechts beschaafd teleurgesteld dat er van de op de behoefte gerichte plannen nu weinig meer terecht kan komen. De staatssecretaris gebruikt de laatste pagi na's van zijn toekomstvisie om het cultuurfu- turisme beneden de Moerdijk te schetsen. Het moet hier het tweede episch centrum van kunst en artistiek toerisme worden. Hij beaamt die gedachte van de plaatselijke en provinciale overheden vriendelijk. Vijfhon derdmiljoen heeft de regio in de laatste jaren uit eigen zak in nieuwe voorzieningen gesto ken, jaarlijks komt daar nog eens uit dezelfde ei9en middelen de helft bij aan subsidies. De We wil is dus duidelijk getoond. Maar betekent dat nu ook dat Den Haag er een behoorlijk extra bedragje bovenop doet? Niets daarvan. Van al het extra gevraagde wordt niet meer dan een paar cent toege kend. De meeste subsidies blijven gelijk en «en paar instellingen worden zelfs geschrapt. De eigen opera door de zuidelijke provincies 9Hien de grote belangstelling en het niet over het hoofd te ziene succes als basisvoor ziening opgevoerd, is voor de Haagse beslis sers niet meer dan een aanvulling. Een leuk extraatje dat met een paar ton meer voldoen de leuke dingen voor de mensen kan doen. Met dans net zo. zuid-Nederland mag met glimlachende in stemming van het kunstpausdom ambiëren tweede culturele plek van Nederland te worden. De subsidiestroom vloeit voort in de «rang Randstad. En geen boze Zuid-Neder- andse wethouder, gedeputeerde, artistiek ®der of culturele woordvoerder die van beh f? z''n ve' sPr'n9t- Ze zwijgen Het is niet tegen artsen gericht' Door Mick Salet w Jonne Boesjes en Marion Rookhuizen van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. We moeten het vooral hebben van de verhalen van nabestaanden, want de patiënten zélf zullen meestal al overleden zijn.foto do visser at gebeurt er in de praktijk als een patiënt om euthanasie vraagt? Dat wil de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie horen van mensen die daar vervelende ervaringen mee hebben. „Er wordt wel gedacht dat het in ons land allemaal geweldig geregeld is, maar veel mensen hebben moeite om een arts te vinden die euthanasie wil verrichten. De ene arts wil helemaal niet helpen. Een andere zegt aanvankelijk ja, maar komt daar later weer op terug. En weer een andere arts lijkt een verzoek om euthanasie voortdurend te ont wijken. Dat komt allemaal voor. Maar hoe vaak? En in welke delen van het land het meest? Dat weten we niet. Daarom willen we graag de ervaringen horen van nabestaanden of patiënten die zélf gemerkt hebben hoe moeilijk het is om hulp van een huisarts te krijgen." Mensen kunnen hun verhalen één week kwijt bij het Landelijk Meldpunt Euthanasie. Dat is van maandag 23 september tot en met vrij dag 27 september te bereiken op telefoon nummer 06-8823. Van 's morgens tien tot 's middags half vijf. Vluggroeiend Het meldpunt is een initiatief van de Neder landse Vereniging voor Vrijwillige Euthana sie. Een vluggroeiende vereniging, met meer dan 85.000 leden, die streeft naar sociale en juridische aanvaarding van vrijwillige euthanasie en hulp bij zelfdoding. Marion Rookhuizen, 47 jaar, is er directeur. Jonne Boesjes, 29 jaar, is er voorlichter. Lijkt het 06-nummer niet veel op een klach tenlijn, waar mensen over artsen kunnen klagen? Jonne: „Nee. Ik kan me voorstellen dat art sen dat in eerste instantie zo zullen ervaren, maar zo is het niet bedoeld. Het is niet een onderzoek tégen artsen. Het is een onder zoek om inzicht te krijgen in de problema tiek van patiënten." Marion: „Een onafhankelijk onderzoek." Jonne: „Ja, want we voeren het niet zelf uit en vragen ook niet alleen onze leden om te telefoneren. Iedereen kan bellen. En dat is in Nederland nog niet eerder gebeurd. Er is on derzoek gedaan naar de ervaringen van art sen, er is onderzoek gedaan naar de opvat tingen van juristen, maar er is nog nooit on derzoek gedaan naar de ervaringen van cliënten in de gezondheidszorg. Daarbij moeten we het vooral hebben van de verha len van nabestaanden, want de patiënten zélf zullen meestal al overleden zijn." Wat hoopt u aan de weet te komen Jonne: „We hopen beter inzicht te krijgen in de problematiek van de patiënten. Komen er vaak problemen voor? Welke problemen pre cies? Hoe stellen artsen zich op? Zijn er delen van het land waar meer klachten voorkomen dan elders?" Verwacht u dat laatste? Jonne: „Het is bekend dat het in de provincie soms wel wat moeizamer verloopt dan in de grote stad. Al is dat nooit erg hard ge maakt." Marion: „Maar dat wil niet zeggen dat men sen in de provincie daarom ook eerder kla gen. Het zou wel eens andersom kunnen zijn. Misschien melden mensen uit Limburg en Zeeland minder problemen, omdat ze niet de verwachting hadden dat ze gauw en gemak kelijk geholpen zouden worden door hun dokter. Mensen in Amsterdam denken mis schien eerder: 'O, hier lukt dat wel' en zullen daarom misschien ook eerder klagen als blijkt dat huisartsen in de hoofdstad óók niet altijd onmiddellijk doen wat de patiënt wil." Mogen mensen ook bellen om positieve erva ringen te melden? Jonne: „Dat mag wel, maar voor dit onder zoek is het niet interessant. Er gaat natuur lijk ook veel goed, maar nu willen we alleen maar weten wat er niet goed gaat." Marion: „In de hoop dat de resultaten van het onderzoek een rol kunnen spelen in de politieke besluitvorming en bij kunnen dra gen tot een betere wetgeving. Want ons uit eindelijke doel is een regeling dat artsen straffeloos euthanasie kunnen toepassen. Wij zeggen dat euthanasie in principe in het wetboek van strafrecht moet blijven, maar dat er een clausule moet komen dat artsen niet strafbaar zijn als ze zich aan alle be staande zorgvuldigheidseisen houden." Hoe zit het met de zorgvuldigheid van het onderzoek? Wat gebeurt er met de klachten? Wat gebeurt er met de artsen die telefonisch kritiek krijgen? Jonne: „Aan de problemen zelf kan meestal niets meer worden gedaan. Het gaat gaat ons ook niet om boven tafel te krijgen dat die- en-die dokter in dat-en-dat ziekenhuis iets niet goed gedaan heeft. Het gaat ons niet om de namen, het gaat ons om de gevallen. We willen inzicht krijgen in de problematiek." Schots boekje Iets anders. Deze maand komt de Nederland se Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie met een handleiding waarin wordt beschre ven hoe je zelf met medicijnen een eind aan je leven kunt maken. Het gaat om een aange paste vertaling van een Schots boekje: How to die with dignity'. Het nieuws dat de verta ling in de maak was, zorgde een paar maan den geleden al voor de nodige ophef en ver ontruste vragen de Tweede Kamer. Wat vond u daarvan? Jonne: „Het heeft ons verbaasd. Het is name lijk niets nieuws. We vertalen een bestaand boekje en verstrekken informatie die al in de boekwinkel te krijgen is. Want er zijn al veel meer van dit soort boekjes." Marion: „Het was ook niet iets waar we zelf de publiciteit voor gezocht hebben. We gaan niet de straat op met de boodschap: 'Kijk eens wat een mooi boekje we hebben!'" Jonne: „Het boekje is alleen te bestellen door mensen die een euthanasieverklaring hebben opgesteld en tenminste drie maanden lid van onze vereniging zijn. Verder krijgt niemand het. Niemand." Maar bent u niet bang dat het, via via, in ver keerde handen valt? Jonne: „Dat kan. Ik vind dat we genoeg doen om het risico zo klein mogelijk te maken, maar het is nooit uit te sluiten." Marion: „De ervaring leert echter dat men sen dit soort informatie niet gauw laten slin geren. Ze stoppen het weg. Ze houden het graag voor zichzelf. De kans dat je het boek je straks bij je buren ziet liggen, lijkt me dus uitermate gering." Jonne: „Daar komt nog bij dat mensen die deze informatie per se willen hebben, er op een andere manier ook wel aan kunnen ko men. Via internet. Via de boekwinkel. Dat kan allemaal." Hele klus U bent niet bang dat het aantal ongewenste zelfdodingen door de verschijning van het boekje toeneemt? Marion: „Nee." Jonne: „Het is voor mensen een heel bewuste stap. Het is ook niet zo dat je, na het boekje te hebben gelezen, even naar de drogist gaat om de noodzakelijke middelen te kopen. Het is nog een hele klus om daar aan te komen." Marion: „Uit onderzoek blijkt ook dat het aantal zelfdodingen door dergelijke publica ties niet verandert; alleen de methode die men kiest verandert." Jonne: „Mensen hoeven niet meer voor de trein te springen. We zijn dus niet bang voor een toename van het aantal zelfdodingen, maar hopen wel op een afname van het aan tal gruwelijke zelfdodingen en het aantal slechte pogingen, waarbij mensen zich vre selijk verminken." Marion: „We hebben besloten om het Schot se boekje uit te brengen, omdat we weten dat er betrouwbare en toepasbare adviezen in staan. We vinden het een minder mooie weg. We hebben liever dat een arts helpt. Maar als dat niet kan en mensen dus gedwóngen wor den het zelf te doen, dan willen we onze le den niet in de kou laten staan en willen we ze behoeden voor allerlei afschuwelijkheden, die zich voor kunnen doen als ze zónder de adviezen uit zo'n boekje een eind aan hun le ven zouden willen maken." Hoeveel boekjes zijn er al besteld? Jomme: „Ik dacht dat het er zo'n driedui zend waren. Dat valt dus wel mee. Van de 86.000 leden zijn er maar 3000 die het boek je aangevraagd hebben. Vaak vooral omdat ze het een geruststellende gedachte vinden om het in huis te hebben. Voor het geval dat. Dan zijn ze niet meer zo afhankelijk van een arts." VERVOLG VAN VORIGE PAGINA U hebt een aantal topmanagers van bui tenaf binnengehaald. Ook een breuk met de Philips-traditie. „Het aantrekken van mensen van buiten had twee achtergronden. De hoofdzaak was kwaliteit. Daaraan wilden we geen concessies doen. Als we de juiste mensen niet in eigen huis konden vinden, moes ten ze maar van buiten komen. Een twee de, bijkomend, aspect was dat mensen zonder Philips-achtergrond ook geen vooroordelen hadden en fris tegen de za ken konden aankijken. Zij konden ons een spiegel voorhouden. Zo heeft het ook gewerkt. De beïnvloeding door mensen van buitenaf heeft ons in een hogere ver snelling gebracht." U hebt gezegd dat u, als u nu jong was, carrière zou willen maken in het Verre Oosten. Hebt u Europa min of meer afge schreven? Of is er nog hoop en tijd om de les te trekken uit de crisis die Philips en andere bedrijven hebben doorgemaakt? „De les is dat Europa te vroeg heeft ge concludeerd dat er een maatschappij- vorm was gecreëerd die ons toestond om het een beetje kalmer aan te gaan doen. Deze 'kwaliteit-van-het-leven'-theorie is in die extreme vorm niet houdbaar geble ken. Waarom niet? Omdat Europa gelijk tijdig staat voor open grenzen en voor vrije handel. Alle spullen uit de hele we reld mogen Europa in. Spullen die wor den gefabriceerd in landen waar de men sen een geweldige wil hebben om te win nen - vaak tegen lage lonen - overstro men de Europese markt. De combinatie van open grenzen en hoge kosten heeft tot afbraak van de concurrentiekracht geleid, tot hoge werkloosheid en tot ern stige problemen bij het in stand houden van de verzorgingsstaat." Dat was de strap „Ja. Europa zal een een nieuw evenwicht moeten vinden. Dat betekent iets inleve ren van de materiële verworvenheden, hogere flexibiliteit op de arbeidsmarkt opbrengen en meer durven. De sfeer is iets te gezapig. Er is te weinig innovatief vermogen. Dat geldt met name voor be drijfstakken die wereldwijd opereren. Kijk naar de informatie-technologie, de halfgeleiders en de multimedia waarin Europa slechts een heel bescheiden rol speelt. Maar het opmerkelijke is dat ik in gesprekken met ondernemers hier uit de regio merk dat onze opvattingen hele maal niet zo ver uiteenlopen." U pleit niet voor protectionisme? „Nee, protectionisme leidt alleen maar tot grotere gezapigheid, tot verzwakking van de concurrentiekracht. Europa moet de uitdaging met de wereld aangaan." En wat is dan de beloning? De beloning zal zijn dat we trots kunnen zijn op wat we voor elkaar hebben gekre gen. De geweldige voldoening dat Europa weer meetelt. Ik houd de mensen bij Phi lips in Europa een spiegel voor. Dan hoop ik dat ze niet geïntimideerd raken, maar dat ze zeggen: dat pikken we niet. Dat geldt ook voor Europa. In het oosten zien ze Europa als het industriële avondland. Europa telt daar niet serieus mee. Europa mag dat niet op zich laten zitten." In dat denken past geen 36-urige werk week? „Nee, dat ziet u goed. Philips heeft in Ne derland nog een vrij grote industriële ba sis. In al onze bedrijven, in Stadskanaal, Drachten, Nijmegen, Roosendaal, Heer len, kan het management nu haarfijn uit leggen wie de belangrijkste concurrent is, wat de kwaliteitsnormen zijn, hoe hoog de kostprijs mag zijn. Zo niet, dan ben je niet meer in business. Ik ben niet van plan om wat we bereikt hebben in gevaar te brengen door een 36-urige werkweek. De nieuwe chipfabriek in Nijmegen mag één dag in het jaar, met Kerstmis, stil lig gen. Er zal continu gewerkt moeten wor den in vijf ploegen. Zo niet dan komt de gigantische investering er nooit uit." „De mensen bij Philips zouden het heel gek gevonden hebben als wij in deze fase die 36 uren geaccepteerd zouden hebben. Ik had een heel sterk intuïtief gevoel dat zij dat niet wilden. Er was nog een ande re reden. Ik verzet me tegen de houding dat Nederland een eiland zou zijn. Wij zijn een deel van Philips International dat wereldwijd opereert. Wij krijgen al zo veel vragen van 'wanneer zijn jullie er nu eigenlijk?'. Onze concern-centrale moet bereikbaar zijn. Vergeet niet, wij werken met tijdzones van acht uur naar de ene en twaalf uur naar de andere kant." „Samenvattend: de eis voor een 36-urige werkweek was tegen de tijdgeest. Het was een miskenning van de gigantische concurrentiestrijd die wij voeren." Moeten we in Europa gaan sloven tegen veel lagere lonen? „We moeten accepteren dat bepaalde vormen van productie in Europa niet meer kunnen. Zoals grote delen van de textiel, de sigarenindustrie en de scheepsbouw zijn verdwenen. Dat hoeft geen ramp te zijn. Als de algemene posi tie van Europa maar sterk genoeg is. Als er voldoende innovatief vermogen is om steeds weer nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Ik zie best mogelijkheden. Ik ben geen Europessimist." „En sloven, zoals u dat noemt, wat is daarop tegen. Ik vind dat zelf best aardig. Als ik zie waar gemotiveerde mensen toe bereid zijn. Die kijken niet naar de klok." „We moeten in Europa een nieuwe balans zoeken. Ik zie daarin ook wel een zekere mate van vooruitgang. Ik ben niet in alle opzichten ontevreden. Maar we moeten nog wat meer proberen het confrontatie model op te geven. Zowel werkgevers als werknemers. Ik ben geen pessimist, maar ik trek wel mijn lessen." Als u een pessimist was, zou u waar schijnlijk nooit aan dit karwei zijn be gonnen. „Het is waar dat ik in zijn algemeenheid optimistisch ben. Maar ik heb ook een ge weldig geloof in deze firma. Philips is een van de mooiste bedrijven ter wereld. Met een geweldig potentieel dat nog steeds niet helemaal is uitgenut." „Ik ben niet van plan om wat we bereikt hebben in gevaar te brengen door een 36-urige werkweek." foto fotopersbureau van de meulenhof

de Stem | 1996 | | pagina 45