Onderscheid #isi De Heilige Man Job Zeskamp De omgekeerde wereld Dankzij de dijken Schuifdeur ZIJN ZULDER BETER AS WIJ? ZEELAND PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN ^tee oxut de ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1996 GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 9.30 u. en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9. 30 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leef- tink. zaterdag 21 september ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. ds. R. van der Wal. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. ds. J. Engelgeer. Vlissingen ('t Anker) 9 u. ds. J. Engelgeer. zondag 22 september HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. mw. ds. M. Taalman-de Rui ter. Axel: 10 u. ds. Stap. Biervliet: 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. ds. R. Blokland (Oec. dienst), Cadzand: 9.30 u. dhr. Kruidenier. Groede: 11 u. ds. F. v.d. Sar. Hoek: 10 u. ds. A. Poppe. Hontenisse: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn. Schoondijke: 9.30 u. ds. F. v.d. Sar. Sint Anna ter Muiden: 11 u. dhr. Kruidenier. Sluiskil: 10 u. ds. W. de Boer. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. kand. E. de Fouw. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. M. Heijting. (Opstandingskerk): 9 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. A. Souman. (Verpleeg huis 'Ter Schorre'): 10.30 u. dienst. Waterlandkerkje: 11 u. mw. Don. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 9.30 u. ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. E. van de Weide te Nijverdal. Terneuzen: (Opstandingskerk) 10.30 u. dhr. M. Rouw te Axel. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Ravelijn'): Cees Goudswaard. Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. T. van Nes. ZIJN DE wonderen de wereld toch niet uit, of is alles wat er gebeurt zomaar puur toeval? Daarover het nu volgend ver haal. Half oktober 1994, het was die zondag nog goed weer, besloot ik om een fietstocht te maken. Er stond een zachte zuidwesten wind en ik besloot te rijden richting Kemzeke-Stekene-Puij velde. Daar aangekomen reed ik de villawijk en de bossen in, richting de Boskapel O.L. Vrouw in Nood en besloot verder de B-weg van de Zeven Smarten van Maria te volgen. Toen ik daarmee bijna klaar was, stopte er aan de kapel een auto. Het was de pastoor van Puijvelde, Piet de Nil. Hij kwam kijken of alles nog in orde was, want die middag zou er een bedevaart langs komen uit de drie omliggende parochies. Hij vertelde me dat de kapel was gebouwd na de oorlog van 1914-'18, uit dankbaarheid dat de streek was gespaard van oorlogsge weld. De grond waarop de B- weg is aangelegd, was geschonken door Martha Vla ming, een adellijke dame. Na dit alles vervolgde ik mijn fietstocht en reed huiswaarts. Ik had mijn zusters dikwijls verteld over de fietstochten die ik maakte. We besloten samen, met twee zusters en een zwager, eens naar de kapel te rijden. Toen we aan het eind van de B-weg reden, kwamen er mensen aan. Die middag zou er ook een bede vaart gehouden worden, onder leiding van pastoor de Nil. Hij herkende mij onmiddel- VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9.30 u. ds. Blokland, (in S.O.W.-kerk). Nieuwvliet: 10.30 u. ds. G. van de Wetering. Retranchement: 10 u. mevrouw I. Vis te Apeldoorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Goes: 10 u. dhr. J. Nieuwenhuis te Culemborg. Vlissingen: 9.30 u. Oecumenische dienst in O.L. V.-kerk. CHRISTEN GEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (Den Hoekzak) 10 u. dhr. R. Peeman. lijk en hij vertelde opnieuw over de kapel en de B-weg. Hij vertelde ook dat het in Puijvelde de tweede zondag van de kermis was en dat de Heilige Man Job dan nog steeds bijzonder werd ver eerd, om genezing te beko men van de pijnen, veroor zaakt door steenpuisten, zwe ren en andere huidziekten en -aandoeningen. Ook veel boeren uit de streek kwamen dan naar de B-weg om bescherming tegen ziekte van hun dieren af te smeken. De pastoor had nog twee aan plakbiljetten over en stelde voor dat wij die zouden mee nemen om ze in het kerkpor taal in Heikant en Clinge op te hangen, hetgeen wij heb ben gedaan. Hoe het in Heikant is gelo pen, weet ik niet. Maar in Clinge is er een H. Mis Inten tie geweest ter ere van de Heilige Man Job, om hem te bedanken voor een verkregen gunst. Is dat nu puur toeval, of zijn de wonderen in deze moderne tijd de wereld toch niet uit? Wie heeft daarop een ant woord? S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St. Baafskerk), 10.30 u. ds. M. Taalman/De Ruiter te Terneu zen. Oostburg: (Ned. herv. kerk), 10 u. ds. C. van Duinen. Oostburg: (Gerefomeerde kerk) 10 u. Kandidaat J. Riesenbos. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopneming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zond. 10.30 u. Lams waarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zond. 11 u. Verrezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg', is de lijfspreuk van de de Terneuzense componistenbuurt, met doorsnee-rijtjeshuizen, doorsnee Nederlander. Te vertalen in: niet afwijken van het gemid- levert het bewijs dat niet iedereen zich wenst neer te leggen bij het delde, en vooral niet opvallen. In een wereld van gemiddelden valt grauwe en grijze. Onderscheid, gelukkig maar. (creatief) onderscheid des te meer op. Een avondlijke wandeling in foto camile schelstraete. NOEM HET een trend. Of liever het inboeten aan het altijd als vanzelfsprekend geacht ontzag voor de bestuurlijke macht. Punt is dat kranten, de een wat meer dan de ander, foto's van ministers, burgemeesters, gede puteerden, wethouders of andere hoogwaardigheidsbekle ders waar mogelijk uit de kran tenkolommen weren. Dat is althans als ze beroepshalve een lint moeten doorknippen, een lintje moeten uitreiken, het clubhuis openen of een honderd jarige moeten feliciteren. De achtergrond daarvan is dat niet de bestuurder maar de personen de prestatie hebben geleverd, of een mijlpaal hebben bereikt. Al kunnen we daar, toegegeven, niet altijd even consequent mee omgaan. Maar de beslissing over het brengen of het achterwege laten van 'bestuur in beeld' is niet langer meer exclusief voor behouden aan redacties. Gemeenten en andere instellin gen kopen tegenwoordig gewoon ruimte in een krant of adverten tieblad om allerlei wetenswaar digheden over hun gemeenten of regio aan hun inwoners te pre senteren. Het Advertentieblad van deze week geeft een aardig beeld van hoe belangrijk gemeenten het vinden om hun eigen bestuurders, bij een ver minderde blootstelling in de regionale dagbladen, in hun eigen informatierubrieken te etaleren. De gemeente Sas van Gent vult deze week een hele pagina met gemeentenieuws en plaatst daarbij drie foto's. Slechts op één foto is een wethouder, de heer L.E.M. Marquinie, te her kennen. De gemeente Terneu zen, dat ook nog een eigen 'magazine' uitgeeft, heeft deze week een halve pagina. Daarop ook drie foto's, op twee daarvan prijkt wethouder K. van der Hoofd. De gemeente Axel kocht een hele pagina met twee foto's waarop niet een bestuurder te zien is. Axel heeft een foto van een beeld en een van een schil derij. De gemeente heeft ten slotte niet voor niets een naam als cultuurgemeente hoog te houden. De gemeente Honte nisse kocht eveneens een hele pagina. Daarop zeven foto's. Op zés daarvan is een stralende burgemeester Th. Steenkamp te zien!!. (FD) in de weekaanbieding hadden waren van dat soort praktijken niet gediend. Driewerf nee. Ik ken die organi saties niet en ik weet niet wat ze met die informatie doen. En al zou ik dat weten stuurde ik die vragenlijsten nog niet in. In een tijd dat privacy zogenaamd een groot goed heet, ben ik niet van plan om de eerste de beste aan de nieuwgierige neus te hangen wat ik koop of wie ik in de kroeg tegen kom. Dat gaat ze namen- lijk niks aan. Mijn vrouw snapt weer eens niet waar ik mij druk over maak. „Dan gooi je die lijs ten toch weg. Opgeruimd staat netjes," zegt ze dan. Maar eigenlijk gaat het me daar niet eens om. Ik wil die vragen lijsten gewoon niet ontvangen. En daar zit 'm de kneep. Want als dat het geval is, moet ik dat bijvoorbeeld via de PTT kenbaar maken. Of er moet een sticker op de brievenbus geplakt worden als het ongeadresseerde post betreft. Mijn antwoord daarop luidt in de overtreffende trap: Vierwerf nee. Blijkbaar is het de normaalste zaak van de wereld dat allerlei enquêteurs iedereen bestoken met vragen, die zo nu en dan op het onbeschofte af zijn, alleen maar om er zelf beter van te worden. En ik zou dan moeite moeten doen om aan te geven dat ik daar niet van gediend ben. Volgens mij is dat de omgekeerde wereld. Hoe denkt de rest van Nederland daar eigenlijk over? Misschien dat er eens een enquête aan gewijd kan worden. Oeps... (PvdA) ONLANGS viel er een lijvig pakket in mijn brievenbus. Het bleek een enquête te zijn, waar ik 'speciaal voor geselecteerd' was. Ik voelde me op slag belangrijk. De organisatie was nieuwsgierig naar mijn koopgedrag, en had de nodige a4'tjes met vragen opge steld om mijn diepste geheimen op het gebied van consumeren te ontfutselen. Als klap op de vuur pijl had de afzender er ook nog een potloodje bij gedaan. En, zo beloofde de enquêteur, er lag een 'speciaal verrassingspakket' voor mij klaar als de vragenlijst binnen de gestelde termijn gere tourneerd zou worden. Dronken van geluk passeerde ik de vuilnisbak, waar de papier berg inclusief het potloodje in verdween. Het pakket maakte een zachte landing, want op de bodem lag al een andere enquête van een of ander bemiddelings bureau. Daarin werd mij gevraagd helderheid te ver schaffen over mijn persoonlijke relaties. En of ik als 'alleen staande' (ik ben vijf jaar getrouwd, maar dit terzijde) ook het gevoel had constant belazerd te worden door het andere geslacht. En of ik ook de erva ring deelde dat vrouwen in de hroeg alleen maar op mijn kos ten wilden drinken, maar daarna zonder pardon het hazenpad kozen. En of ik mij dan ook heel erg alleen voelde en °t ik dan nooit overwogen had een relatiebureau in de arm te nemen. En zo nee, of ik daar dan toch maar eens over na wilde denken, want de vrouwen die zij Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. de Vrieze, tel. 0117-491472 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. K. Jordens, tel. 0115- 618398. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. L. Verver, Hulst, tel. 0114- 320623. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Peter van den Assem, Ronald Verstraten, Frank Deij en Camile Schel straete. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Het zit al weken in m'n kop. Het lied 'Dankzij de dijken' van Freek de Jonge en The Nits. Vooral dat stampende refrein: dankzij de dijken, dankzij de dijken, dankzij de dijken, dij ken, dijken, DIJKEN!!! Ik zing het achter mijn beeld scherm, ik loop zachtjes dijken te fluiten in de stad, ik brul het uit achter het stuur van mijn nieuwe droomauto en ik neurie het gedachtenloos bij het lezen van een of ander stuk. Nu ben ik beroepshalve de laat ste tijd nogal bezig geweest met dijken, want daar gaat het niet goed mee, en dat moet in de krant. Het is dus misschien van geen wonder dat juist dat lied in mijn kop zit. En ik zag het gave optreden van Freek met The Nits in de Uitmarkt in Amster dam. Die dreunden het refrein wel drie volle minuten lang. DIJKEN!Het was een hersen spoeling. Maar het gaat met me lopen. Gisteren was ik bij een perscon ferentie en luisterde naar belangwekkende mededelingen van het Eerste-Kamerlid en dijkgraaf Eversdijk (alweer een dijk!), over de situatie van de Zeeuwse dijken inderdaad, en ik zag de lippen van de man bewegen als een goudvis tegen een aquariumwand, maar hoorde hem niet omdat dat ref rein weer door mijn kop gonsde. Gelukkig duurde het niet lang, zodat ik nog wat kon opschrij ven ook. Ik wil wandelen, maar dan over de Scheldedijken. Fietstochtje op zondag: dijken berijden. Met de auto door Westkappel, ik maak een saluut bij het beeld van de dijkwerker. Ik wil mijn achternaam veranderen in Dij- kwel. Ik ben helemaal gek geworden. Dankzij de dijken. Dankzij de dijken. (CM) Aflevering 478 EEN LIED dat reeds in zestiende-eeuwse liedboeken voorkomt en waarvan de melodie waarschijnlijk nog ouder is, is dat van de drie ruitertjes. Zonder twijfel werd het bij ons ook gezongen. Dat leiden we af uit het feit dat het nog altijd op het repertoire van de Westkapellenaars staat, getuige het boek van P. van Rooyen 'Oude liedjes van toen', maar ook in tal van andere bun dels is het opgenomen. De laatste regel wordt tweemaal gezongen; de melodie is ons bekend. HET LEVEN biedt voor- en tegenspoed, en soms ook erger nis. Deze laatste gemoedstoestand overmande in Terneuzen een jongeman van respectabele lengte. Met wie dus in een tijd van com puters en afstandsbedieningen niet altijd rekening wordt gehouden, zo ondervond deze jongeman op het moment dat hij via een automatische deur een winkelcentrum, waarin een grootgrutter is gevestigd, wilde binnengaan. In gedachten liep hij door, de schuifdeuren stonden open, dus dat was handig. Maar op het moment dat hij zijn hoofd tussen de deur had schoven ze dicht. Paf! Al zijn gedachten door elkaar geschud en meteen weer met beide, lange benen op de wereld. Bij de afstelling van de schuif deur was kennelijk meer reke ning gehouden met de onder maatse dan de bovenmaatse mens. Dat komt er nou van als je altijd maar op de kleintjes let. DE DRIE RUITERTJES Toen ik op Neerlands bergen stond keek ik het zeegat in. Daar zag ik een scheepje zeilen. Daar zaten drie ruitertje in. Een van de drie was naar mijn zin. Het allerliefste ruitertje dat in het scheepje zat Dat bood er mij eens te drinken 't Was koele wijn uit het vat. 't Was de beste die hij bezat. Ik bracht 't glaasje aan mijn mond En dronk het rustig uit. Ik sprak er meneer stout ruitertje Hier hebt ge een trouwring van mij. En die trouwring schenk ik jou. Wat zal ik met dien trouwring doen Wat zal ik ermee doen? Gij zijt er een zedeloos dienstmaagd En ik een graven zoon En wat zal ik daarmee doen? Ik en d'n tillevisie voor mijn leut en nie voor ammel da sjagrijn. Mensen èn soms problemen, da kank mij indeenken, maor die moeten nie bij mij zijn. Att'r enen mee 'n ander wijf scharrelt, moej da tan op d'n tillevisie uitleggen Ofdat'r enen zijn kleijongers al in geen jaren e woord tegen ulderen ouwen zeggen IJ zalt'r wel naor gemaokt èn slao t'r al 's enen affetoe zijn vrouw, ij moet taor geen gewoonte van maoken, maor t'is toch de zijn, wa d'is mij da nou! Ook aon ne mens zijn lijf zitte snaien, zo rats deur 'n oog of deur enen zijn vel, daor zijnk nie zo groot op. De dokters bezug laoten; zonder mij redden die ulder ook wel. Nou moej nie deenken dan'k allenug maor naor de sport en van die series kijk. Da's ook echt mijne kost nie, ammel da gevrai, amets mee drie wijven tegelijk. Nee, ik kijk meer naor de serieuze programmaos om 't zo maor 's te zeggen en oe't in vrimde landen ammel zoal gesteld is, da d'oor'k ook gjêrn uitleggen. en Overt geloof en de kerk ook al aoide da van mij vast emaol nie verwacht. A't taor over gaot wil'k ook wel 's luisteren, al zijnk'r alt wel op bedacht, dan ze mij geen baol in mijnen nek slaon, want da d'èn ze mij al genoegt gelapt. Daor'm voel'k'r mij niemer bij oren, k'èn d'r eigeluk emaol mee gekapt. Maor as ne mens van dezen tijd wilde toch wa d'op d'oogte blijven nieuwaor? Deenke z'alt nog dan zulder allenug gelijk èn, en leve z'ook naor naor wasse zeggen? Lik as over de pasters oftie nou meugen trouwen Da's nou wa stil, maor overlest wast'r zowed 'iedereen zijn eigen mee aont bezug ouwen. G'è voorstanders en ook mensen die d'r al de kloten tegen zijn. Nie dank'r iets mee te maoken èn, maor vroge z't eht aon mijn, ik zou zeggen: Laoten trouwen die mannen! Ten eesten: ze zijn niks beter as wij en ten tweeden: 't zijn zowa d'enugste die nog willen, eenvoudiger kant nie volgens mij Wilt gij mij dan niet hebben? 't Is goed daar zijn er nog nog meer Dan ga ik 't klooster dienen Daar dien ik den lieven Heer. En dan ziet gij mij nooit meer. Toen 't nonnetje halverwege was Haar vader en moeder was dood. Er was geen rijker nonnetje Op Neerlands berg zo groot Ja haar vader en moeder was dood. Toen 't ruitertje dat ter ore kwam Was 't: Knecht kom zadel mijn paard! Ik wil naar 't klooster toe rijden Dat is mij een kansje waard. Ja kom knecht, kom zadel mijn paard. Toen 't ruitertje aan 't klooster kwam Toen schelde hij lustig aan. En vroeg toen aan 't begijntje of daar een nonnetje was Dat daar pas gekomen was. Wordt vervolgd.

de Stem | 1996 | | pagina 27