R n IWl Verwijt aan actiegroep onterecht' Egels opgelet! CAI Burgemeester Van Rest opent Industrieel Museum Opening nieuwbouw Zeldenrustcollege De trots van Sas van Gent POLITIE RAPPORT 'n Smakelijke avond met Vayne en Simons VOLVO STATIONCAR DIESEL VOLVO 940 GL TURBO DIESEL INTERC00LER Prijs 39.000.- RGEN IRECHT "NPAAL DRECHT KOCHT RECA JV BOUW öe Vrt DÜSTEM ZEELAND C3 Richting 'Antoniusziekenhuis moet blijven' laakt B en W Oostburg Advocaat pleit voor rotonde kolleges te snel niet vaarverbod Locatie gevonden voor nieuw politiebureau in Oostburg Jubileum van Terneuzens koor HMHH \XATIEBUREAU ESTHOEK 1(6 22 s verkopen tar onze orwaarden at 79, Hoogerheide luijbergen E WEEK WEER 10' UW IN VERKOOP Jder, bijkeuken. 1 e verd 2 der. Optie voor uitbreiding g). Extra's: c.v., compleet zijnen, allesbrander, dak- Koopsom n.o.t.k. de woning (750 m3) met Perc.opp.: 368 m2. Ind.: 2) met open haard en ter- houtkacheltje, kelderkast zitkamer, badkamer, 6 p.- trap naar beloopbare zol- serwarming, geh. isolatie, Koopsom n.o.t.k. ng met inpandige garage. i2. Ind.: woonkamer met uken met modern keuken foor stalling voor 2 auto's. Vlizotrap naar 2e verd.: I's: compleet h.h. kozijnen, lc.v., eventueel optie voor Koopsom n.o.t.k. stoffeerd met woonkamer, Ji garage. luursom 1.500,-/maand. len tussenwoning met ber- 108 m2. Ind.: woonkamer èrne keuken met inbouw- apk., complete badkamer, bop met extra doucheruim- nacabine (4-pers.). Extra's: met stoffering, c.v., optie |etc. Koopsom n.o.t.k. 1 en achteruitgang. St.jaar I.: hal, toilet, kelderkast, pderne keuken. 1e verd.: 4 rap naar zolderverdieping, kozijnen, dubbel glas, keu- I rtuin, etc. Vraagprijs 187.000,- k.k. de woning met diepe ach- bpp.: 279 m2. Ind.: woonka- witte keuken met inbouw- aapk., doucheruimte. Vaste erruimte met dakraam. Ex- .V., achtergevel op zuiden, Vraagprijs 226.000,- k.k. pe slaapk. Extra's: compleet n, dakkapel, etc. Koopsom n.o.t.k. garage. St.jaar 1979. Per- t, open keuken met inbouw- haard. 1e verd.: complete rap naar 2e verd.: overloop, prvolle achtertuin, recht van Koopsom n.o.t.k. oning met garage en aparte J. Perc.opp.: 218 m2. Ind.: pi-open keuken. 1e verd.: 3 tste trap naar 2e verd.: open bubbel glas, laminaat, rolluik, verking, etc. Koopsom n.o.t.k. de vrijstaande woning (plm. wd in 1987 met berging en acy. Perc.opp.: 370 m2. Ind.: pen haard, woonkeuken met bijkeuken, kantoor. 1e verd.: compleet voorzien van dub- c.v., plavuizen, berging met Koopsom n.o.t.k. ct carport. St.jaar: 1989. Per- Warner, keuken. 1e verd.: 3 ap naar zolder: zolderruimte ergevel zuiden, ged. dubbel der, etc. Koopsom n.o.t.k. jstaande woning met uitbouw I: plm. 430 m2. Indeling: zitka- uken, bijkeuken, doucheruim- 2 slaapk. Extra's: gaskachels, Vraagprijs 249.000,- k.k. garage. St.jaar: 1969. Per- >amer met open haard, woon- ken met zeer uitgebreide in- rt. en droger); inpandige gara- 3 slaapk., doucheruimte met e verd.: 4e slaapk. met dak- dubbel glas, achtergevel zui- el 1994, close-in-boiler, etc. Koopsom n.o.t.k. vrijstaande woning met grote c.q. werkplaats op groot per „onkamer, slaapk., kelder, k optie: uitbreiding mogelijk. Koopsom n.o.t. Lorenlzstraat 2 Hoogerheide De Tulp 36 Hoogerheide Geerhoek 42 Wouw Dorpsstr. 32 Woensdrech! •Mgr. Nolensstr. 17 Hoogerhei® Handekenskruid Huijbergen arijven in West-Brabant gelieve cor>tr~* «afhankelijk* ND VAN 11.00-13.00 UUR j ons kantoor te Roosend elijke makelaarsvereniginS ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1996 onze correspondent jostburg - „De patiëntenver- ising Samen Beter heeft ons in geholpen bij de opnch- m van een actiegroep. Dat door hun of door onze acti- Lten onrust zou zijn ont- en er daardoor zelfs „inder gebruik van de voor- ieningen zou worden ge- naakt, is een volledig onte rf verwijt van het college en W van Oostburg." Bram Basting, de kers verse vice-voorzitter van de op te richten 'Stichting Antoniuszie- kenhuis moet blijven'. Basting verwijt het college een te lakse houding en hij is van me ning dat de nieuwe stichting zich zeker niet door het college van Oostburg zal laten beïnvloeden. „Het college van B en W van Oostburg hult zich steeds in stil zwijgen en zit in een soort ivoren toren," aldus een strijdvaardige Basting. „Zelf hebben ze weinig gedaan aan de uitholling van het zieken huis. Dat er minder gebruik wordt gemaakt van de voorzie ningen ligt zeker niet aan onze actiegroep of. de nieuwe stich ting, maar aan de ziekenhuisdi rectie." De zorg is uit Oostburg wegge haald, vindt Basting. „Wij wachten het rapport van de wijze mannen echter niet af, want als dat rapport klaar is, dan is de pap al gestort. Wij laten ons nu al horen. Donderdagavond werd het bestuur van de nieuwe stichting samengesteld. Naast Basting hebben Adri Oosterling (voorzitter), Petra Provoost (se cretaresse), Lily Durenkamp (penningmeester), H .van der Pas en Miriam Versprille zitting in het bestuur. Dit zal trouwens op korte termijn een gesprek voeren met de 'wijze mannen' die het rapport over het Antoniuszie- kenhuis moeten samenstellen. Tijd en plaats mag volgens Bas ting op verzoek van deze wijze mannen niet bekend gemaakt worden. Basting is tevens van mening dat de bevolking het initiatief van de stichting enorm toejuicht. „Wij zijn de spreekbuis van de bevolking over het ziekenhuis. We ontvangen dagelijks veel po sitieve reacties. Het college wil natuurlijk de spreekbuis zijn, maar heeft nog niets aan de si tuatie gedaan." Basting maakte tevens bekend dat er een bezorgde brief van de gezamenlijke dorpsraden is ver zonden naar de gemeenten en provincie. Verder komt er op korte termijn een inventarisatie van de argu menten die door de bevolking zijn aangedragen om het Anto- niusziekenhuis in Oostburg te behouden. In september en okto ber komen er zeker nog twee ac ties. De Rabobank Aardenburg heeft de eerste financiële injectie al toegediend. De nieuwe stichting krijgt een startkapitaal van 500 gulden. „Dat is een sympathiek gebaar. Hierdoor worden onze mogelijk heden weer wat groter. Ais na onze acties een batig saldo over blijft, dan zal dat ten goede ko men aan een goed doel, bijvoor beeld het ziekenhuis," zei Bas ting gisteravond. .„onze verslaggever [kneuzen - „Als ze ergens in leeuws-Vlaanderen een ro- »de zouden moeten aanleg- len, dan is het daar wel," Lak mr. A. Cambier gisteren v de rechtbank in Terneuzen. 1de daarmee op de krui- ing Langeweg/Absdaalseweg iet de Axelsestraat/Derde Ver- ■orting, tussen Axel en Hulst. Op iet bewuste kruispunt had zijn it, J.V. uit Axel, op 30 maart au dit jaar 's nachts een brom- ietsster aangereden met zijn au- Het zestienjarige meisje kwam aarbij om het leven, lit het onderzoek was gebleken ,at V, geen schuld had aan de anrijding. Wel bleek dat hij net lts te veel had gedronken. „Hij hooguit iets sneller kunnen maar het is duidelijk ongeval grotendeels aan sbromfietsster lag," zei officier au justitie Van Nooijen. Zij eiste til boete van 525 gulden. De po- itierechter veroordeelde V. bij erstek conform de eis. tostburg - B en W van de ge- Beenten Oostburg en Sluis- zijn begin deze om meer dan één reden geweest met het litvaardigen van een zwem- in vaarverbod voor de kust wCadzand. lanvankelijk werd uitstel van de van het munitiewrak lortMaisonneuve als enige reden ipgegeven. Maar nu blijkt dat de olieges niet op eigen houtje had- Iffl mogen handelen, let instellen van een verbod is de regeltjes van het spel oorbehouden aan de gemeente- oden, in dit geval naast Oost- •g en Sluis-Aardenburg nu ook lissingen. De Oostburgse raad leed dit donderdagavond al, faingen en Sluis-Aardenburg 'olgen respectievelijk volgende teek donderdag en vrijdag. Ove- ns is er ook van ondernemers i» de kuststreek kritiek op het S'em- en vaarverbod gekomen, zou aanvankelijk gelden met ng van maandag 9 septem- w, op een moment dus dat het loeristen-Jseizoen nog niet was leêindigd. Nadat alle drie ge- neenten de verordening hebben sstgesteld, wordt opnieuw be tten wanneer welk gebied ventueel tot verboden terrein Bet worden verklaard. Dat zal verigens niet meer deze maand FOTO WIM KOOIJMAN Pronkstuk van het Industrieel Museum in Sas van Gent is de stoomaangedreven compressor van suikerproducent CSM. Van onze verslaggever Sas van Gent - Burgemeester J. van Rest heeft nog wel een wens voor het gisteren geopende Industrieel Museum in Sas van Gent: een betonnen roei bootje dat gefabriceerd is in de eerste Nederlandse betonfabriek van de vroegere burgemeester Stevens. Stevens startte de fabriek op in 1886, het bewuste bootje werd een jaar later gepre senteerd op de Zeeuwse Nijverheidsten toonstelling in Middelburg. Het bootje be staat nog steeds, wist Van Rest gistermid dag te vertellen. Het staat ergens in Den Bosch, bij de Vereniging Nederlandse Ce- mentindustrie. „Wethouder Marquinie moet maar eens zijn relaties in Den Bosch aanspreken om het bootje hier naartoe te halen," vond Van Rest. „Per slot van reke ning is de Nederlandse betonindustrie in Sas van Gent begonnen." Trots waren ze, daar in Sas van Gent gis termiddag. Op het gisteren officieel geo pende Industrieel Museum. Een schakel tussen heden en verleden, stelde Van Rest. Want hoewel de industrialisatie in Zeeuws-Vlaanderen pas laat op gang kwam, was Sas van Gent toch wel de in dustriële voortrekker in dit uiterste puntje van Nederland. „Omdat de industrie hier zo belangrijk was, had Sas tussen 1917 en 1921 zelfs een eigen Kamer van Koophan del," vertelde Van Rest. En daarom, zo vonden de sprekers van gis teren, hoort het museum nergens anders dan in Sas van Gent. Moeizaam Wethouder L. Marquinie bracht de aanwe zigen nog even de wat moeizame totstand koming van het museum in herinnering. Dat begon met de sloop van het voormali ge fabriekscomplex van de Centrale Sui ker Maatschappij (CSM) in 1988. De direc tie bood destijds de gemeente een 'oude compressor aan uit het begin van deze eeuw. Met vereende krachten is dat lood zware ding in delen vervoerd naar de Kerkhoflaan waar - naast de brandweer - de gemeentewerkplaats vrij kwam. Toen al ontstond het idee tot het inrichten van een museum. Sindsdien zijn allerlei bedrijven benaderd om spullen en docu menten uit de industriële historie van Sas van Gent te leveren aan het museum. Mar quinie prees in zijn woordje van gisteren de medewerking van velen bij de totstand koming van het museum. „Maar we zijn nog lang niet aan het eindpunt. Er is nog ruimte genoeg." Volhouden Pronkstuk van het museum is dus de stoomaangedreven compressor van CSM. Die is volledig opgeknapt. De ongeveer vijf meter lange machine heeft nu weer de oor spronkelijke kleuren rood en zwart en de len van goud. De kleur rood stond in de fa briek namelijk voor gevaar. Het grote rad van de machine zorgde in de fabriek nog weieens voor gevaarlijke momenten. Maar nu, en dat wordt zeer betreurd in Sas, staat die stil. Hij doet het niet, on- °oor Mare Buise EEN VAN DE weinige zoogdie ren die iedereen kent en zelfs een goed hart toedraagt, is de egel, een alleraandoenlijkst beestje. 'i het bezit van gemiddeld enkele centimeters lange stekeltjes is hij onmisbaar. Door aJn gewoonte zich bij (ver- tneend) gevaar op te rollen, vor- men die stekeltjes een prima af- Wefr tegen zijn natuurlijke vij- en: het is lastig happen in zo n stekelbal. zijn overigens dieren die ge- hebben dat als ze zo'n bal oorzichtig omrollen - waarbij e weke buikdelen bloot komen een egel verschalken een klei- kunst is. En natuurlijk bieden oprollen en al die stekels aar weinig verweer tegen al- wgrootste vijand van de egel: ze vaak met grote snelheid voortrazende stalen koe. e, Matste weken zijn er weer nW? 6^e's te z'en> vooral in ge- e vorm, op snel- en andere vanT taar doen zich twee ze 'pletpieken' voor. In het riaa^ worden vooral volwas- li»M s aangereden die, door ,i; e verblind, op vrijersvoeten inL .°menteel zijn het vooral ijl eren> die door moeders enio i Zi'n uit£ezet en zonder Wproionservaring de wijde ld intrekken op zoek naar een «gen stekje. 'f'Titoriaal Jfu0®' c'oordat hun leefwijze D territoriaal is: elke egel heeft «'gen lapje grond. Net als »De laatste weken zijn er weer volop egels te zien. mensen dulden ze bezoek en soms overlappen de leefgebieden elkaar. De mannetjes hebben daarbij een veel groter leefge bied dan de vrouwtjes. De groot- tte ervan kan variëren tussen de twee en dertig hectare, afhanke lijk van de omgeving. Hoe rijker het landschap is ge stoffeerd met bosjes, bomen rijen, ruigtes, struiken enzo voort, met des te minder nemen ze genoegen. Met een grote stadstuin zijn ze ook tevreden, vandaar het voorkomen van stadsegels in onder andere de binnenstad van Hulst. Waar ove rigens elke ordentelijke egel een gruwelijke hekel aan heeft, zijn natte voeten. Luidruchtig Egels zijn vooral in de scheme ring en 's nachts actief. In suk keldraf, soms onderbroken om snuffelend rond te kijken en de bodem af te zoeken, struinen ze hun leefgebied af. Reuk en ge hoor zijn goed ontwikkeld, het gezichtsvermogen maar matig. Daarbij is het een luidruchtige klant, die knorrend en snuivend zijn weg gaat. In het voorjaar is het gepiep, ge sis, getsjirp en gefluit soms niet van de lucht. Maar dan is de egel dan ook in paarstemming. Uren lang draaien de dieren knorrend en blazend om elkaar heen voor dat ze paren. Mensen worden er wel eens wakker van. Overdag kruipen ze lekker weg in een nest van bladeren. Dus hier en daar eens een hoop bladeren la ten liggen en de egel zal er dank baar voor zijn. Ook tijdens hun nachtelijke tochten keren ze en kele malen naar dit nest, terug. In het najaar bouwen egels een winternest van gras, bladeren en mos in de dichte dekking van struikgewas, een hoop takken of houtstapel. De winterslaap duurt van oktober tot in maart/april; net zolang de bui tentemperatuur beneden de tien graden blijft. Gedurende al die tijd eet zo'n egel niets en valt daardoor circa dertig procent af in gewicht. Het aantal volwassen dieren dat het volgende jaar niet haalt, is ook ongeveer dertig procent. Van de jonge dieren zijn dat er nog veel meer. Na de paartijd worden na een draagtijd van 31 tot 35 dagen twee tot tien (gemiddeld vijf) jongen geboren, die circa zes we ken worden gezoogd. Hun ste kels zijn aanvankelijk nog in de huid verzonken. Soms volgt een tweede worp in de nazomer, maar die jongen maken over het algemeen weinig kans de winter door te komen. Egels kunnen maximaal tien jaar oud worden. Egels leven van kevers, rupsen, wormen, slakken, muizen, kik kers, soms eieren en kleine hoe veelheden plantaardig voedsel, zoals paddestoelen en vruchten. Bovendien lopen ze niet voorbij aan een schaaltje melk of kat tenvoer, ook al is dat niet voor hen bedoeld. Gezien de grote aantallen egels die jaarlijks wor den doodgereden, zijn ze nog steeds niet zeldzaam. Toch kun nen we ons niet aan de indruk onttrekken dat de aantallen nu aanmerkelijk lager liggen dan pakweg twintig jaar geleden. Toen waren er een paar mensen die de moeite namen al die egels te noteren. Het zou verhelderend zijn dit nog eens te herhalen. Enveloppe kwijt Terneuzen - Een 36-jarige Ter- neuzense deed bij de politie aangifte van verlies van een en veloppe met daarin 1300 gul den. Ze raakte deze kwijt op de kermis in de binnenstad. Ze had de enveloppe met inhoud even onbeheerd op een speel automaat laten liggen. Inbraak St.-Jansteen - Bij een inbraak in een woning aan de Oude Drydijck is een stereo-installa tie gestolen. Zware schade Axel - Verblind door de zon reed een automobilist uit Axel in de Singelweg in zijn woon plaats tegen een paaltje van een verkeersheuvel. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. Snelheidscontrole Waterlandkerkje - Bij een snel heidscontrole vrijdag tussen 11.00 en 13.00 uur op de Ketel aarstraat werden 74 van de 149 automobilisten geverbaliseerd. Ze reden harder dan de maxi mum-snelheid van 80 kilome ter. Eén overtreder haalde een snelheid van 139. Winkeldiefstal Terneuzen - Twee jeugdige in woners van Terneuzen - 12 en 14 jaar - werden in een winkel aan de Arsenaalstraat betrapt op diefstal van snoep. Na hun aanhouding bekenden ze eer der die middag in een winkel in de Noordstraat enkele flesjes mondspray te hebben gestolen. De jongens zijn overgedragen aan het bureau Halt. Vechtpartij Goes - Bij een vechtpartij in het asielzoekerscentrum in Goes heeft een asielzoeker zo danige verwondingen opgelo pen dat hij zich in het zieken huis moest laten behandelen. De ruzie ging om een bedrag van vijf gulden dat nog niet was terugbetaald. Van onze verslaggever Oostburg - Het nieuwe groepsbureau van de politie West-Zeeuws- Vlaanderen wordt gevestigd aan de Trageldam. Daar heeft de politie haar oog laten vallen op het voormalige bedrijfsterrein Jansen van Rosendaal. De bouwkosten zijn geraamd op twee miljoen gulden. De bouw van het politiebureau is in strijd met het bestemmingsplan 'Kom Oostburg'. Maar burgemeester en wethouders van Oostburg doen daar niet moeilijk over en willen met een artikel 19-procedure de bouw mo gelijk maken. De leden van de commissie Planologie buigen zich woensdag 2 oktober over dit B en W-voorstel. De geld voor de bouw komt uit de pot Huisvestingsvoorzieningen van de Zeeuwse politie voor de komende vijftien jaar. Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen danks verwoede pogingen van 'tal van des kundigen', vertelde Marquinie. „Maar we blijven volhouden. Ooit zal-ie draaien!" In het museum herinneren machines en voorwerpen aan inmiddels gesloten fa brieken. Een wals van de meelfabriek Walsenmolen en onderdelen van een wa terpomp van de Zeeuws-Vlaamse Gieterij. Ook het volledige proces van suikerbiet tot suiker dat binnen de CSM gevolgd werd, is op een bord te zien. Aan de muur hangen gedetailleerde bouwtekeningen van de machines en luchtfoto's van inmiddels ge sloten en gesloopte fabrieken. Ook een van de eerste telefoonstellen, uit 1930, is te be wonderen. Het museum is er gekomen dankzij onder meer een gemeentelijke subsidie van 50.000 gulden en een schenking van tien mille van de Suiker Unie. Het museum is elke eerste zaterdag van de maand geo pend van 14.00 tot 16.00 uur of op af spraak. De nieuwe aanwinst is opgenomen in de toeristische wandeling door Sas van Gent. Terneuzen - Zuidlandtheater - Jongerenconcert Festival. Door Jan Vayne (pianist), het strijkersensemble Rockoco en Marijn Simons (viool). Een reis door de historie van de muziek met werken van Vivaldi via Milhaud naar Billy Joel. Ge hoord op vrijdag 20 september. Door Jeanette Vergouwen HET Jongerenconcert mag dan bedoeld zijn voor de jeugd van 12 tot 20, als men de naam van Jan Vayne op het affiche zet, trekt de uitvoering ook mensen die de 20 al lang gepasseerd zijn. De piano improvisatie van Vayne is als een frisse golf (heerlijk zo'n cocktail van Gershwin, Wilhelmus en pop). Hij weet te boeien door zijn mix van klassieke en popmuziek. Wat Frangois Glorieux al presteerde, herhaalt Vayne met verve: het publiek met populaire melodieën over de drempel van de concert zaal trekken. Voeg daarbij een jeugdige violist die heel serieus muziek maakt en de sterren van de hemel speelt en het recept voor een smakelijke avond muziek is gemaakt. Het lijkt allemaal eenvoudig, maar dat is het absoluut niet. Vayne en Simons beschikken over een grote technische vaar digheid, muzikaal stijlbesef en gevoel voor entertainment. Bo vendien weten zij (de één meer dan de ander) de gevoelige snaar te raken en roepen bij de toe schouwers verschillende emoties op. Volgens Vayne is muziek gewoon muziek. Hij speelt met even groot gemak Pressure van Billy Joel in romantisch klassieke stijl als Vi valdi in rockstijl. Hij wordt daar bij prima geassisteerd door de zware jongens van het strijkers kwartet. Marijn Simons speelt virtuoos en wekt bewondering door zijn sub tiele stijlgevoel. Improvisator en violist/componist bezorgden het publiek een fijn gevoel. De jeugd zou nu met Vayne moeten verkla ren: 'Muziek is zo naar nog niet'. Van onze correspondent Terneuzen - De nieuwbouw bij het Zeldenrustcollege in Ter neuzen stelt de leerlingen en leerkrachten voortaan in staat met z'n allen onder één dak te werken. De nieuwbouw bestaat uit een keuken, een restaurant en een praktijkruimte. Burgemeester R.Barbé opende gistermiddag de nieuwbouw. „Veertienhonderd leerlingen en 140 leerkrachten zitten nu in één gebouw. Sinds de oprichting van het Zeldenrustcollege in 1968 heeft men veel dislocaties ge kend. Het bestuur is langzaam naar een brede scholengemeen schap gegroeid. Het gemeentebe stuur is content met de nieuwe si tuatie. Voor de nieuwbouw is met succes voor het eerst samenge werkt tussen de gemeente en het schoolbestuur op het gebied van financiering en vergunningen." L. Baert, voorzitter van de bouw commissie, was content met het resultaat „In een jaar tijd hebben we een gebouw uit de grond ge stampt. Ook het financiële plaat je is rooskleurig. Voor 1.070.000 - inclusief de tegenvaller van ruim 16.000 voor het verwijde ren van vervuilde grond - is het ons gelukt er een nieuw gebouw bij te zetten. Overigens is eender de van dit bedrag door de school zelf bijeen gesprokkeld." Verder heeft de kantine een grondige op knapbeurt gehad en de gymzaal werd voorzien van een nieuwe vloer. Terneuzen - Het gemengd koor van de Terneuzense parochie van de Verrezen Christus viert mor gen zijn 25-jarig bestaan. Tijdens de heilige mis van 11.00 uur, in de grote zaal van de Op- standingskerk, wordt het koor in de bloemetjes gezet. (ADVERTENTIE) Estate-uitvoering, automaat, lederen bekleding, l.m.-velgen, dakrails, autom. niveauregeling, airconditioning, trekhaak, alarminstall., kleur: antraciet metallic, bouwjaar: jan. 1992, 160.000 km VOLVO CAPPENPIJK AUTO'S TERNEUZEN B.V. MR F.J. HAARMANWEG 49 Tel.: 0115-697455

de Stem | 1996 | | pagina 25