I DE STEM Belgisch leger helpt bij rampen De grote mond van Bruinooge irkt :s zn. ansen bv. I RT S Boze CNV 'Elopak wekt valse verwachting' Snoezelen in De Schelp Een nieuwe secretaris voor Axel Dronken bestuurder naar EMA-cursus relatiegeschenken promotie-artikelen nu is ver weg dichtbij.. Analyse inbouw -VERF SAAK Onterprice Relasport Ondernemende Sasse kleuter pakt de bus naar Terneuzen Convenant Zeeland-België: Zeeuwse scholen doen mee aan Coastwatch Dode bij ongeval in Kamperland Botsing ambulance niet de oorzaak van dood patiënt ff H 82 3114)31 32 00 "iLLATIE BURO AH HULST Fax 0114-310984 NlSTALLATEUR \ISTALLATES MIE Graaf de Priester b.v. ;tbus 3114 lO DC Breda ogtdijk 58 125 BA Breda i.v. 1-4-'96: Kalshoven 13 (076) 587 92 39 (076) 571 65 51 Itaweg 3 338 PS Middelburg I.: (0118) 63 50 42 ix: (0118)64 13 95 steemwanden Grootste sortering van Zeeland Zeeland ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1996 poor Frank Deij Leuzen - De Industrie- en Voedingsbond CNV is woe- jpnd op de directie van kar- tonverpakkingsfabriek Elo- ak in Terneuzen. De directie heeft gisteren bij het uitzend- oersoneel de valse verwach- L gewekt dat het bij Elöpak kan blijven werken, terwijl er 15 banen moeten verdwijnen. Voor iedereen die als uitzend kracht binnen ons bedrijf werkt, Mt er niets te veranderen. Je gewoon bij Elopak werk- !aam," schrijft L. Schouten in een brief aan al het uitzendperso- neel. Het briefje, waarin het be drijf aankondigt in de toekomst alleen maar zaken te doen met uitzendbureau Tènce, kwam gis teren kort na het moment waarop de directie en bonden (CNV en FNV) een akkoord hadden be reikt over de reorganisatie. „We zijn totaal verrast. Ik wist van niets. Ik vind dit wel heel erg dom van de directie," aldus Van Dam me. „We zijn aan het praten over het laten verdwijnen van uitzend krachten. Dan moet je niet de in druk wekken dat ze in dienst blij ven. Die indruk is niet juist. Ik vind dit niet gepast. Ook het moment is uiterst onge lukkig, vindt Van Damme. „We zitten tot half drie met de di rectie te praten over allerlei din gen die moeten gebeuren en dan strooit ze met een brief die weer tot een heleboel geruchten gaat leiden." Van Damme wil de di rectie maandag ter verantwoor ding roepen. „Zulke briefjes schrijf je niet." Over het "bereikte akkoord wilde Van Damme gisteren geen mede delingen doen. Een van de maatregelen die de directie wil nemen, is de afschaf fing van de vijfploegendienst. Maar over de exacte inhoud van het akkoord blijven alle partijen vaag. Volgens A. van Damme (CNV) is er een radiostilte afge sproken. Hij wil zich daaraan houden. Directeur A. de Groot wenste gis teren niet aan de telefoon te ko men. Hij volstond met de schriftelijke mededeling dat de bonden met een positief advies naar de leden stappen over het bereikte ak koord. De terugkoppeling naar de achterban staat maandag 7 oktober op de agenda. Elopak zegt genoodzaakt te zijn in te krimpen, omdat de verkopen tegenvallen. Volgens Van Damme gaat het om 75 banen onder het uitzendpersoneel. In die hoek ko men de klappen extra hard aan, omdat een ontslagaanvraag van twaalf vaste medewerkers bij zusterbedrijf Elocoat niet door het Arbeidsbureau werd goedge keurd. Die mensen moesten ten koste van uitzendpersoneel inge past worden bij Elopak. De directie winkelde vorig jaar nog uitbundig bij Vedior ASB en Tènce om de ploegendienst uit te kunnen breiden naar een vijf ploegendienstsysteem. Dit als ge volg van een toenemende vraag. De nieuwe markten die werden aangeboord bleken uiteindelijk toch niet zo stabiel te zijn. Orders liepen terug en goederen werden niet betaald. Reden voor de di rectie om begin september een re organisatie in te zetten. Met goedkeuring van de bonden, blijkt nu. Sas van Gent - Een ondernemende kleuter uit Sas van Gent heeft donderdagmiddag de politie uren werk bezocht en zijn ouders de stuipen op het lijf gejaagd. Tegen zessen meldde de moeder zeer verontrust dat haar vijfjarig zoontje al vanaf half vijf spoorloos was. Het mannetje zou mogelijk in de bus naar Terneuzen zijn ge stapt. Na een zoektocht van enkele uren werd de kleuter inderdaad gevonden in de binnenstad van Terneuzen, zich van geen kwaad bewust. Hij vertelde dat hij 'alleen maar even kermis wilde vieren'. Het jongetje is inmiddels weer veilig thuis. Van onze verslaggever Middelburg - Belgische militairen schieten voortaan de Zeeuw- se'burgers te hulp indien dat bij grote rampen noodzakelijk is. Dit wordt voor het einde van het jaar in een speciaal convenant tussen Zeeland en de Belgische overheden geregeld. Zeeland wil dit, omdat hulp van Nederlandse militairen in noodgevallen veel moeilijker, zo niet onmogelijk te regelen zal zijn. verdrag wacht in Brussel op een fiat, maar de provinciale overheden aan beide zijden van de grens zijn het al met elkaar eens. Het is voor het eerst dat op manier grensoverschrijden de militaire activiteiten formeel worden geregeld. ,We zijn de Belgen dan ook ont zettend dankbaar voor deze bu renhulp," zegt provincieambte naar Mersie van het Kabinet van de Commissaris van de Koningin. Mersie was lid van de Zeeuwse atie die aan de wieg stond van deze bijzondere vorm van hulpverlening bij rampen. Mersie: ,Wij constateerden dat er in Zee land weinig hulpverleners waren en dat het geografisch een lastig gebied is. Daarbij komt dat Zee land een van de gevaarlijkste, Oostburg - Zeven Zeeuwse scholen, waaronder twee Zeeuws-Vlaamse, nemen deel aan 'Coastwatch', een internationaal project dat in 22 Europese landen wordt uitgevoerd. Leerlingen van deze scholen brengen de ver vuiling van strand en kust in kaart. In Zeeuws-Vlaanderen gaan leerlingen van de Oostburgse scholengemeenschap 't Zwin en van het Zeldenrust- Steelantcollege aan de slag. 0e Oostburgse scholieren brengen de vervuiling van het strand voor de kust van Cadzand in kaart, hun Ter- neuzense leeftijdsgenoten doen hetzelfde op de dijk langs de Westerschelde. Ver der nemen twee middelbare scholen in Goes, één in Mid delburg en twee in Zierikzee aan het project deel. Lande- bjk zijn er meer dan 2000 scholieren voor in de weer. "j tellen en noteren alle voorwerpen die niet op het strand thuishoren. Het is een jaarlijks terugkerend onder soek, dat in 1987 is ontstaan. (ADVERTENTIES) inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax: 5200729 met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa •w In Mivfc. «n d* «Mdrcntea v» gerrit de jonge axel Oranjestraat S - Teleloon 0115 562710 meest risicovolle gebieden van Nederland is. Dat blijkt uit alle berekeningen. We hebben twee kerncentrales in de omgeving, in Borssele en in Doel, we hebben zware industrie en niet te verge ten de scheepvaart op de Wester schelde die voor de meeste risico's zorgt." Dit constaterende, zagen de leden van het Kabinet dat het Nederlandse leger wegtrok uit Zeeland. De OCMA uit Middel burg verdween en Vlissingen ver loor de Koninklijke Marine. Mersie: „Toen zijn we maar eens naar het Regionaal Militair Com mando geweest, helemaal in Vught, en daar vroegen we hoe lang het zou duren voor Zeeland in geval van nood militaire hulp kon krijgen. Het duurt minstens zes uur voor ze er zijn, hoorden we. Als we tenminste geluk had den en als de ramp zich niet vrij dags na kantooruren voltrok. Dan zouden we tot maandag moeten wachten, omdat de oproepdien sten bij Nederlandse militairen zijn afgeschaft." Eerder dit jaar ontmoette Mersie de marinecommandant van de Belgische marinebasis in Zee- brugge. Die vertelde hem duizend man paraat te hebben. En Zee- brugge is. niet noemenswaardig ver van Zeeland. Ook bleek in Koksijde een luchtmachtbasis te zijn van waaruit snel zeventien helikopters inzetbaar zijn. Er volgde overleg tussen de Bel gen en de Zeeuwen. De Zeeuwen vroegen naar de mogelijkheden en de Belgen waren zeer positief. De Zeeuws-Belgische overeen komst gaat nu deel uitmaken van de bilaterale overeenkomsten tus sen België en Nederland. Afge sproken is ook dat de alarmcen trale van de regionale brandweer in Zeeland rechtstreeks wordt aangesloten op de Belgische alarmcentrale. Als de papieren getekend zijn, kan Zeeland indien nodig op afroep beschikken over minstens duizend Belgische sol daten en zeventien helikopters. Met de Nederlandse overheid is nog wel overeengekomen dat Zee land altijd eerst een beroep op het Nederlandse leger moet doen. Is hulpverlening van die kant onmo gelijk of te traag, dan kunnen de Belgen worden ingeschakeld. Het dagcentrum voor verstandelijk gehandicapten De Schelp in Oostburg beschikt sinds gisteren over een zogenaamde snoezelruimte. Het is een geschenk van de Lionsclub West-Zeeuws-Vlaanderen. 'Snoezelen' is snuffelen en doezelen in één. Dit gebeurt in een ruimte met voorwerpen, kleuren, gelui den en geuren die de zintuigen op een aangename en ontspannende manier prikkelen. De meeste gro te verblijfscentra beschikken inmiddels over een snoezelruimte. Maar kleine(re) dagverblijven voor verstandelijk gehandicapten kunnen meestal 'de hoge investe ringskosten van een snoezelruimte niet behappen. In Oostburg heeft de serviceclub Lions deze kosten op zich genomen. foto wim kooijman Van onze verslaggever Zierikzee - De gemeente Axel heeft eindelijk een nieuwe secretaris. B en W van Axel schui ven mevrouw A. Luyendijk-Bergwerf (46) uit Zierikzee naar voren als opvolger van de vorig jaar teruggetreden J. van Sabben. Tweede op de aanbeveling staat H. Kleuskens, hui dig waarnemend secretaris in Axel. De benoeming van de nieuwe secretaris wordt don derdag besproken tijdens een vergadering van de gemeenteraad. Mevrouw A. Luyendijk-Bergwerf is sinds 1994 hoofd afdeling Welzijn in de gemeente Zierikzee en geeft leiding aan achttien medewerkers. Daarvoor werkte ze als hoofd Personeelszaken en Organisatie in Raamsdonk. In Axel wordt ze de baas van 85 ambtenaren. Voor de baan van gemeentesecretaris in Axel meldden zich 72 kandidaten. De nieuwe se cretaris is de enige vrouw uit dat gezelschap van sollicitanten. De kandidaten werden aan de tand gevoeld-door twee gemeentelijke commissies. De ene commissie bestond uit een delegatie van het management team en de ondernemingsraad. De andere uit een afvaardiging van B en W en frac tievoorzitters. Bij beide commissie stond ze boven aan. Wanneer de nieuwe secretaris aan de slag kan, is nog niet bekend. Een woordvoerder van de gemeente verwacht dat ze wellicht nog voor het eind van het jaar aan de slag gaat. Van onze verslaggever Terneuzen - Een automobilist uit Kloosterzande had gisteren de twijfelachtige eer om als eerste door de politierechter in Ter neuzen naar de zogenaamde EMA-cursus te worden gestuurd. Tot voor kort kregen dronken be- Kloosterzandenaar J.D'H. werd stuurders van de rechtbank de op 6 juli 1996 bij een routinecon- mogelijkheid om de tweedaagse Alcohol Verkeers Cursus in Vlis singen te volgen. Ze konden dat echter ook weige ren. Dat is bij de EMA (Educatie ve Maatregel Alcohol en Verkeer) niet meer het geval. Deze drie daagse cursus, die wordt gegeven in de randstad, is namelijk ver plicht en de kosten zijn voor ei gen rekening. Pas als de cursus met goed gevolg is afgerond, krijgt de deelnemer zijn rijbewijs terug. Wel levert deelname, net als bij de AVC, korting op de op gelegde straf op. trole aangehouden. Deze wees een ademalcoholgehalte aan van 775 microgram, ruim drie keer de maximaal toegestane hoeveel heid. Officier van justitie Van Nooijen vond een rijverbod op zijn plaats: Haar eis luidde dan ook een rijverbod van zes maan den, waarvan drie voorwaarde lijk als D'H. de EMA volgt. Daar naast eiste ze een boete van vijf tienhonderd gulden. Rechter Van Breda legde de gevraagde boete op, plus de rij-ontzegging van zes maanden, maar daarvan maakte hij er vier onvoorwaardelijk. Terneuzen - „Ik garandeer, nee, laat ik het wat zachter zeggen, ik voorspel dat we over vijf jaar het tweede ha vengebied van Nederland zijn." Zonder blikken of blo zen beëindigde gedeputeerde D. Bruinooge, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Zeeuwse havenschappen, donderdag zijn toespraak tij dens de jubileumviering van de havenschappen Terneuzen en Vlissingen. Het gaat immers hartstikke goed. De overslag van de twee havens ligt samen inmiddels rond de 22 miljoen ton. En dat zijn, op het eerste gezicht/cijfers waarmee je voor de dag kunt ko men. Misschien was het de ambiance, het was tenslotte feest. Of mis schien had Bruinooge een aardi ge uitsmijter nodig, want het verhaal over het succes van de Zeeuwse havens vertelde hij im mers al zo vaak. Of misschien droomde hij even weg. Want wat Bruinooge aan het slot van zijn speech vertelde, zit dichter bij klinkklare nonsens dan bij een benadering van de waarheid. In havenkringen wordt de groot te en de belangrijkheid van de havens gemeten aan het aantal tonnen overslag van zeeschepen. In die rangorde staan de havens van Terneuzen ?n Vlissingen sa men op de derde plaats. Vroeger, toen ze nog niet samenwerkten, wisselden Vlissingen en Terneu zen om het jaar stuivertje op die positie. In Nederland staat de grootste haven ter wereld, Rotterdam, met een goederenoverslag van Door Frank Deij 294 miljoen ton in 1995 op een zame hoogte. Tweede is het ha vengebied van Amsterdam, met 50 miljoen ton. Een vergelijking met buitenlandse havens levert het volgende plaatje op: Antwer pen 108 miljoen, Gent 21,5 mil joen, Zeebrugge 30 miljoen, Hamburg 71 miljoen, Bremen 31 miljoen, Duinkerken 39 miljoen en Le Havre 53 miljoen. De groeicijfers van al deze ha vens, die sterk met elkaar con curreren, beperken zich meestal tot enkele procenten en gaan vaak ten koste van de resultaten in de andere havens. Uitschie ters van een groei van tien pro cent of meer zijn uitzonderin gen, maar kunnen bij het aan trekken van grote trafieken soms best gerealiseerd worden. D. Bruinooge... aardige uitsmijter... foto wim kooijman Groei is echter niet altijd van zelfsprekend. In vergelijking met de grote buitenlandse ha vens in Duitsland en Frankrijk verloren de Nederlandse havens de afgelopen jaren terrein. Het marktaandeel van de Neder landse havens in de Hamburg- Le Havre range bedroeg in 1989 nog meer dan 50 procent. Dat is inmiddels teruggelopen naar 48 procent. Ook aan de kortstondi ge groei van de Zeeuws havens kwam dit jaar een eind. Beide havens weten in het gunstigste geval het resultaat van vorig jaar te behouden. „We staan niet te juichen bij stabilisatie, maar doen het in vergelijking met de andere havens nog niet zo slecht," zei algemeen directeur J. Philippen van beide havens deze week in een toelichting op de halfjaarcijfers. Het is tegen deze achtergrond dat havenbaronnen tijdens de receptie wat lacherig reageerden op de voorspelling van Bruinoo ge- Want het oprukken van de Zeeuwse havens naar de tweede plaats in vijf jaar tijd betekent meer dan een verdubbeling van de overslag. Van 22 miljoen ton naar 50 miljoen ton, een groei met 130 procent! Dat zou een waar huzarenstukje zijn. Zelfs het grote Rotterdam durft zich niet aan zulke voorspellingen te wagen. Rotterdam gaat in een toekomst visie voor de komende twintig jaar, maar dan moet al les meezitten, uit van een groei tot 400 miljoen ton, een stijging met 33 procent. Bruinooge doet er verstandig aan in de toekomst, ook al is het feest, meer naar de nuance te zoeken. De geloofwaardigheid van de Zeeuwse havens staat op het spel. Kamperland - Bij een verkeers ongeval op de Stekeldijk in Kamperland is donderdagnamid dag de 54-jarige bromfietser J. Matthijs uit Middelburg om het leven gekomen. Het ongeval vond plaats op de kruising van de Stekeldijk met de Noordstraat. Een auto, bestuurd door een 27-jarige man uit het Duitse Aken, reed vanaf het dorp over de Noordstraat en wilde de kruising met de Stekeldijk recht .oversteken. Hij kreeg daarbij geen voorrang van de bromfiet ser. Op het moment dat de ambu lance arriveerde, was het slacht offer al overleden. Middelburg (anp) - De 68-ja- rige man uit Middelburg die donderdag is overleden na een aanrijding tussen een bus en de ambulance waarin hij werd vervoerd, blijkt niet als gevolg van de aanrijding dood te zijn gegaan. Persofficier mr. D, Veurink heeft dat vrijdag meegedeeld na onder zoek door het Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen. De ambulance had de 68-jarige man donderdag opgehaald van een camping in Vrouwenpolder, omdat hij onwel was geworden. Op een kruising in Serooskerke kwam de ziekenwagen in botsing met een bus. De chauffeur daarvan reed bij groen licht de kruising op en merkte daarbij de ambulance met zwaailicht te laat op. De arts in de ziekenwagen raakte gewond. Hij en de 68-jarige patiënt zijn vervolgens met andere ambulan ces naar het ziekenhuis vervoerd en daar opgenomen. De aangere den ambulance werd zwaar be schadigd. De man uit Middelburg is later op de dag in het ziekenhuis over leden. Blijf van m'n Lijf moet 'nee' zeggen Van onze verslaggever Vlissingen - Door een chro nisch tekort aan opvangmoge lijkheden voor vrouwen en kinderen heelt de stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland vo rig jaar het merendeel van de opname-verzoeken moeten afwijzen. Met de huidige huisvestingsmo gelijkheden is de stichting in staat om slechts één op de drie opname-verzoeken te honoreren, zo blijkt uit het jaarverslag over 1995. In dat jaar kreeg de stich ting 208 aanmeldingen, waarvan er 137 moesten worden gewei gerd. Dit betekent dat slechts 71 vrou wen in een Blijf van m'n Lijf-huis konden worden opgenomen. De huisvestingproblemen zijn niet nieuw, zo onderstreept een woordvoerster van de stichting. In 1994 en in 1993 moesten res pectievelijk 222 en 248 aanmel dingen om deze reden worden ge weigerd. „We moeten vaak 'nee' verko pen," aldus de woordvoerster. „Gebrek aan opvangcapaciteit is overigens niet alleen een Zeeuws probleem, maar een landelijk. Elk jaar hangen ons weer bezui nigingen boven het hoofd. Welis waar zijn die tot nu te elfder ure weer ongedaan gemaakt, maar op uitbreiding vanhuisvesting is geen enkel zicht. Landelijk is dit probleem al meermalen aange kaart. Alle opvanghuizen zitten overvol." Vorig jaar werden 173 personen in een Blijf van m'n Lijf-huis op genomen: 77 vrouwen en 96 kin deren. Dat is iets minder dan het jaar daarvoor, maar de afname is een gevolg van een opnamestop in ja nuari en een deel van februari. Dit in verband met de verhuizing naar een nieuwe accommodatie.

de Stem | 1996 | | pagina 21