DE STEM iAlles is nu een stuk prettiger dan het was bij Feyenoord Koeman schikt zich in an ons bedrijf .V. eringen ïTcobs Breda Electronics B1 6Soms is het vermoeiend om een sportman te zijn9 ntwerpen, bouwen en i„sl^ ie industrie, energiecentrale isburg, een onafhankelijke triële stoomketelinstallaties, Brittannië. De gerealiseerde tirca 230 mensen werkzaam een compleet service- en waterbehandeling, ngsadvies voor een irs calamiteiten-service. 5 personen en een omzet lijk deel van het bedrijfs kennis en ervaring op snelle dienstverlening in jtoren onderhoudswerk- branderinstallaties en van deze installaties Energie- en/of ^n gas- en oliebrander- gebied van rookgas- i ervaring op het gebied -icegerichte instelling en amverband te werken. op een goed salaris en jrspectieven zal het u, dan kunt u bellen met 44 92 55. Uw schriftelijke nt u binnen 14 dagen SEL-LENTJES B.V., autopolis met prima ice tegen de laagst sAlES 1997 ONGEWIJZIGD fUTO'S All-Risks: 1.130 All-Risks: 339,- 453,- 603,- 753,- 903,- D% korting, zonder ëbelasting) in natuurlijk ook uw aansprakelijkheid, ris verzekeren. I meer, jaar in jaar uit. ordeiigsie winkel voor geluid, licht en communicatie Car Hifi apparatuur autoradio's, basspeakers, tweeters, boosters etc. NU EXTRA VOORDELIG! j ,js))0S5(ra£i4Breda/Pnncenhag^ Sport ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1996 tr bestaan geen seizoenen meer. I Vroeger had je een voetbalsei- Ln en in de winterstop had je Jillsselcup, het NK, het EK en het wü 's Zomers keek het volk naar u jour en de kak naar Wimble- [L en dat was het wel zo'n jeetje Het leven was toen veel «noeter, maar die tijden zijn voor- I voorbij. Gevoetbald wordt er fen niet meer in tweede helft „„juli en de eerste week van augustus, en ik heb me wijs laten, „aien dat er een historische „eekaan staat te komen. Binnen- kort staat er eentje op het programma waarin er van Mandag tot en met zon dag minstens één prof- doel, of wat daar voor door zou moeten gaan, wordt gespeeld. Misschien zie ik het weer verkeerd, maar volgens mij sdeKNVB op deze manier met een doeltreffende zelfmoordcampagne bezig. Ik zie bij die samen gingen gemiddeld niet meer dan anderhalve man en een paardenkop op de tribune zitten, maar ik zal «I weer niet goed genoeg opletten. Vandaag begint er een Davis-Cup weekeinde, en de ATP-Championships en de Grand Slam Cup moe ten nog volgen. Intussen schijnt de Ronde van Spanje in de beslissende fase te verkeren en zijn er geloof ik iedere vrijdag avond een soort mini-wk's atletiek bezig. De eredivisie driebanden is ook weer begonnen. Ik wil «dden dat overmorgen de eerste verhalen over bet eeuwigdurende geze ver tussen bonden, spelers en bobo's de kop weer opsteken. Of vergis ik me en is Ed Nijpels er stiekem in geslaagd om de eeuwige vrede in dat wereldje te bewerkstellingen? Dat kan ik me nauwelijks voorstel len. Om te beginnen heeft die het natuurlijk veel te druk gehad met het lobbyen en het opstellen van zijn sollicatiebrief omdat-ie graag de grootste goeroe van Gelder land wil worden. Bovendien -hadden Nijpels en die egotrippers aan het roer van al die biljartbondjes bij het tot stand komen van die vrede zó hard op de tam-tam geslagen dat het van Delfzijl tot Vlissingen te horen zou zijn geweest. Er is dus waarschijn lijk nog niks veranderd daar en het zou mij niet verbazen als ze elkaar dit weekeinde alweer weer met de keu om de oren slaan. Of het allemaal nog niet genoeg is, beginnen die schaatsers nu al over geld te zaniken. Vroeger wachtten ze tenminste nog tot de eerste nachtvorst of tot er een deur van een koelkast iets te lang open was blijven staan. Nu ver schijnen die ontevreden koppen al op tv terwijl er nog geen millime ter spanning op die kuitspieren staat, alle terrassen nog bomvol zitten en het hele land godbetert »g geteisterd wordt door een Gelachen heb ik ook de afgelopen week, om Jan Poortvliet. Die ver keert bij RBC natuurlijk in een wei nig benijdenswaardige positie met zo'n sikkeneurige bejaarde boven zich waar-ie ja en amen tegen moet zeggen. Poortvliet had natuurlijk gewoon de deur uit moeten lopen toen dat conformis tische bestuur hem met Knobel opzadelde, maar dat heeft-ie niet paan en nou heeft opa het voor het zeggen. natuurlijk wel weer zo slim was om niet de hand in eigen boezem te steken toen die Edwin Grunholz staf en bestuur vorige ™c vrijdag voor joker zette. Hoort U het hem zeggen in dat mooie Haaaaachs: 'Nee trainer, maor ik ken niet meedoen want ik moet pn Veendam, Waas zaalvoeth Voor het front van Feyenoords spelersgroep spelen de 'kemphanen' Koeman en Haan een trainingspartij. Hij dreigde op te stap pen, kneep er ook een weekje tussenuit, maar inmiddels is Ronald Koe man weer helemaal terug bij Feyenoord. De 33- jarige vedette, ex-speler van FC Groningen, Ajax, PSV, Barcelona en Oranje, maakt zelfs' een ontspannen en tevreden indruk bij de verrassende koploper in de eredivisie. Of hij meent het, of hij speelt heel goed toneel, maar zelf zegt Ronald Koeman dat hij de con flicten met trainer Arie Haan als uitgepraat beschouwt en dat hij zich schikt in zijn rol als men tor van het elftal en orga nisator achter de defen sie, die in zeven duels (6 competitie, 1 Europacup) pas drie doelpunten tegen kreeg. „Alles is een stuk pretti ger dan het was," zegt de libero, die aan zijn definitief laatste seizoen als voetballer bezig is en dat natuurlijk waardig wil afsluiten. Hoewel: „Soms is het vermoeiend een sportman te zijn," geeft hij eerlijk toe. Door Jacques Hendriks Rotterdam - Op zich heb ben ze best veel overeen komsten, Ronald Koeman en zijn trainer bij Feye noord, Arie Haan. Beiden groeiden op in Groningen, verkasten vervolgens naar Amsterdam (Ajax) en speelden daarna in binnen- en buitenland bij diverse andere topclubs. Beiden maken/maakten furore als middenvelder én libero, zijn/waren gevreesd ofn de kanonskogels met de rechtervoet, kwamen tot een respectabel aan tal interlands (Haan 35, Koeman 78), wonnen prijzen in diverse toptoernooien voor clubs en lan denteams, én belandden in 1995 in De Kuip. Toch lijken ze helemaal niet op elkaar. Sterker zelfs, het ging begin dit seizoen helemaal mis tussen de twee Grunningers. Koeman stapte in augustus, uitgere kend op de' jaarlijkse pers dag, na een reeks aanvarin gen met Haan woedend op en dreigde met onmiddellijke ingang een punt achter zijn carrière te zetten. Het ver nieuwde, nog kwak kelende Feyenoord leek mede door die rel nog voor aanvang van de competi tie kansloos voor welke prijs dan ook, een gedachte die alleen maar versterkt werd door de afgang van het stuurloze elftal zonder Koe man tegen het Braziliaanse Gre- mio (0-2). Maar zie, de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Een week na zijn woede-uitbarsting bedacht Ronald Koeman zich, sprak uitge breid met Haan en keerde terug in de selectie. Buigen of barsten Ruim een maand later staat Feye noord ongeslagen bovenaan,, is er uitzicht op de tweede ronde van het UEFA-cuptoernooi en is de stemming in en rond de voorheen zo 'relgevoelige' selectie opper- best. „Het is goed dat er iets is gebeurd," vindt Koeman nu, „want op een gegeven moment was het echt een kwestie van bui gen of barsten. Tijdens die week dat ik thuis zat, hebben de trainer en ik na zaalvoetballen'. Waarop voorzitter Theo Mangnus zichzelf een brevet van onvermogen gaf ®or eerst toe te geven dat Grün- te goeder trouw gehandeld "eett en hem vervolgens een wete van vijf mille durfde te geven. Hij heeft verdorie nog een paar maal gescoord ook' voegde e- een beteuterd aan wicaihd Sr n°^ '8tS mee te Kunt u nog een touw aan al dat STOngel vastknopen? Ik niet. yt mij meer voor de hand lig gen dat Mangnus eerst bij zichzelf «lil 93at'en vervolgens Poort- t én Knobel flink de oren wast ze zo'n smoes pikken in P a® van dat contract even tegen «Witte houden. Léon Krijnen Nm. ,,«4 Ronald Koeman, om persoonlijke ervaringen gematigd optimistisch over het treffen met CSKA Moskou. mmammmmmmmttmmrn foto john de pater kunnen denken. -Er waren van twee kanten fouten gemaakt, de schuld ligt nooit bij één persoon. Vervolgens hebben we met elkaar gesproken en is de communicatie, de hele werksfeer een stuk beter. En als de sfeer goed is, dan voet balt het meteen een stuk prettiger. We hebben bovendien het geluk dat we tot nu toe goede resultaten boeken. Daardoor is alles een stuk prettiger dan het was. Eigenlijk voelde ik het al op de eerste trai ning na die week, ik was dolblij er weer bij te.zijn." Ronald Koeman had zich er voor Het Incident aan gestoord dat er juist zo weinig communicatie mogelijk was met Haan. Met zijn ervaring rekende hij ook op wat meer inspraak. Bovendien wilde hij in zijn laatste seizoen met ple zier kunnen voetballen en daarom in een meer vooruitgeschoven, creatievere rol acteren dan hij vorig seizoen verplicht was. Straatje Daar zegt hij inmiddels van terug gekomen te zijn, waarbij echter onduidelijk blijft of hij dat 'voor het behoud van de rust' zegt of het diep in zijn hart ook echt meent. Die plotselinge verandering van gedachten is immers wel heel erg in het straatje van zijn trainer. „Het zou gewoon niet realistisch zijn als ik van mezelf verwachtte dat ik nog net zo zou kunnen spe len als toen ik 27, 28 jaar was," beweert Ronald Koeman. „Soms speel ik in het veld wel met de gedachte om wat meer mee te doen, maar ik weet ook wel dat dit beter is. Ik heb nu vrede met die rol van organisator in de defensie. Praten heb ik altijd al best veel gedaan, dat is ook logisch als je achterin speelt. Ik ben het gewend om leiding te geven, dat wordt ook door de andere spelers geaccep teerd, dat was vorig seizoen trou wens net zo goed het geval. Maar deze groep is ook heel leergierig en toont respect voor de jongens die al wat langer meelopen." Dat laatste wordt fraai geïllus treerd in Sport International van de maand oktober, waarin Feye- noorder Jean-Paul van Gastel zich juist verbaast over het gebrek aan hiërarchie in de selectie: „Als ik Koeman op het trainingsveld 'zie sjouwen 'met ballen of pionnen, vind ik dat belachelijk. Een man met zo'n status. Vrije bal Dat een goede sfeer voor een groot deel staat of valt met de resultaten hoef je Ronald Koeman niet te vertellen. Net zo goed als het feit dat nergens hemel en hel zo dicht bij elkaar liggen als in de voetbal lerij. „Ik heb het al vaker meège- maakt. Op een gegeven moment was er veel kritiek op mijn func tioneren in het Nederlands elftal. Vervolgens schoot ik er in de Europacupfinale met Barcelona (1992, op Wembley tegen Sampd- oria, red.) een vrije bal in en toen was ik opeens wel weer heel goed. Terwijl die vrije bal natuurlijk niets met die eerdere kritiek te maken had. Zo zit sport nu een maal in elkaar. Zelf weet je dat er niet zo'n groot verschil is tussen die kritiek en de hosanna-gelui den. Je doet er alles aan om te presteren, maar dat vergeet men als je geen resultaten haalt. En haal je die resultaten' wel, dan staan er alweer mensen' klaar, die wachten op je fouten. Wat dat betreft, is het soms wel vermoei end om een sportman te zijn. Je moet telkens op je tellen passen en dat is niet altijd op te brengen." Degelijk Bij het opportunistische Feye- noord-publiek wordt nu al, na amper zes competitiewedstrijden, gezongen' over een kampioen schap. 'Lét maar op, wij winnen zaterdag bij Sparta, Ajax verliest van De Graafschap en PSV van Vitesse. Staan we mooi negen punten voor op die Amsterdam mers en vier op PSV', jubelde don derdagmorgen een vaste bezoeker aan de trainingen in De Kuip wel erg voorbarig. Ronald Koeman kan daar om lachen: „Ze hebben hier een aantal jaren weinig reden tot juichen gehad. Belangrijk is dat wijzelf weten dat we nog lang niet zover zijn, we danken die koppositie ook aan een gunstig begip van ons programma. Aan de andere kant hebben we nu wel een heel degelijk elftal, veel degelijker dan vorig jaar. Toen liepen we regelmatig tegen klappen op, ik denk dat we dat hu beter op kun nen vangen. De vraag is alleen hoelang de jongeren in het elftal dit volhouden. Voor hen gaat een hele wereld open: Feyenoord bovenaan, Van Gastel en Van Bronckhorst in Oranje. Die jon gens maken heel wat door." „Niet dat ik het elftal té jong vind, hoor. Het is juist een goede mix. Taument, Fraser, De Goey, Lars- son, die hebben een hoop ervaring, ook als international. En Kees van Wonderen is in leeftijd ook geen jonkie meer (27)." Dat Feyenoord nog geen spranke lend, aanvallend voetbal laat zien - met name tegen Fortuna (0-2) en Twente (0-1) uit was het wel heel behoudend van Rotterdamse kant - is in de ogen van Ronald Koe man niet meer dan logisch. „Je kunt nog niet meer verwachten. foto cor vos We staan pas weer net op de rails, dan kun je niet meteen elke tegen stander je wil opleggen. Boven dien, de trainer bepaalt toch de koers..." Met die voorzichtige koers staat Arie Haan voorlopig dus boven aan, ook de hindernis Twente uit werd afgelopen zondag genomen (0-1). Vanavond wacht in de com petitie echter alweer Sparta uit en volgende week zondag Vitesse uit, twee pittige kluiven. „Als we uit die twee duels vier of zelfs zes punten pakken, dan staan we écht op de rails," meent Sneeuwvlokje. „Dan bewijzen we dat we niet alleen aan de top kunnen komen, maar - wat veel moeilijker is - er ook kunnen blijven." CSKA Moskou Tussendoor moet Feyenoord dins dag ook nog aan de bak, als het in de eigen Kuip tegen CSKA Mos kou een 1-0-voorsprong moet ver dedigen in het UEFA-cuptoer- nooi. 'We zijn er nog niet', riepen Haan en Koeman twee weken terug in koor na de toch knappe uitzege van Feyenoord in Moskou. „Dat zei ik vanwege mijn per soonlijke ervaringen met CSKA," grijnst Koeman. „In het seizoen nadat we de Europacup I hadden gewonnen ('92-'93), speelden we met Barcelona tegen ze. In Mos kou werd het 1-1, thuis stond het een minuut voor rust 2-0 voor ons. Vervolgens scoorden zij vlak voor en vlak na de pauze, 2-2. Wij moesten dus weer komen en CSKA profiteerde, 2-3. Of het CSKA van toen beter was dan het team van nu, dat weet ik niet meer. Volgens Haan lopen er nog wel een paar spelers van toen rond, maar ik herinner me niet veel meer van die wedstrijden. Alleen dat we uitgeschakeld wer den.... Wat dat betreft, mogen we blij zijn dat het twee weken terug geen 0-0 is gebleven. Nu hoéven wij niet zo nodig, met een 1-0- voorsprong moet het lukken de volgende ronde te halen." Hiddink Een of meerdere Europese tripjes zouden het slotjaar van Ronald Koeman de voetballer wat meer cachet geven. Want dat het echt zijn allerlaatste jaar is, daar is hij heel resoluut in. En daarna? Afgelopen woensdag verscheen hij nog op de televisie bij de NOS, samen met zijn goede vriend, bondscoach Guus Hid dink, dezelfde man die hem vorig seizoen polste voor een trainers functie binnen de KNVB. Hebben ze daar na de uitzending' nog over verder gebabbeld...? „Voorlopig concentreer ik me alleen op het voetballen, op Feye noord. Daarna zie ik wel, maar natuurlijk zit het er in dat ik ook in de toekomst in de voetballerij actief blijf. Bij Barcelona bijvoor beeld staan de deuren altijd wijd voor me open, maar dan spreek je in alle opzichten over een absolute topclub, daar kun je niet zomaar inspringen. Daar moet je wat meer ervaring voor hebben als trainer." Zo'n rol als die van zijn net met voetballen gestopte generatiege noot Jan Wouters bij FC Utrecht - assistent van Ron Spelbos - dat lijkt Ronald Koeman daarom wel wat, geeft hij toe. Misschien is het nooddruftige FC Groningen volgend seizoen dan wel wat

de Stem | 1996 | | pagina 13