Opvolging Mandela inzet machtstrijd Wie is de baas als Jeltsin weg is? |Te Auto's Tsjetsjenië-veteranen voelen zich verraden Prescher ring, garantie ierikx BV Auto's te koop gevraagd. Kleintje BUITENLAND A8 ■tot 10.000,- irijf Den Dijk jndel, 073-5513853 e occassions tot 1BER1996 A7 I Street 50 56 57% ignal 62'/i rands 43'/, ïl.tel 57'/. corp 70 line. 26% timpany 34 ■teel 10 Ico 91% ton sfe 82% Icific 23% 62% 12% 28% 87% dison 28% quipm. 42% nemours 87% Bfflical 82% n kodak 74 corp 85% lotor 32% |ectric 87% lotors 50 ear 47% tt-pack. 48% s.mach. 124% stries 22% lines 26% 35% Lell 51% Ico. 68% pit 118% financ. 33% 34% utch 153 roebuck 44 92% p inc. 95% Brs 46% ernv 158% ütechn. 118% nghouse 18% an corp 22% Sïorth 21% advieskoers vorige koers slotkoers gisteren laten bieden ex claim ex dividend ged8art/ bieden gedaan/laten bieden en ex dividend laten en dividend gedaan en laten ex dividend gedaan en bieden ex dividend 4,00 3,90 0,40 0,40 1,20 1,10 1,90 2,00 0,90 1,00 2,90 3.10 37,60 37,70 24,30 24,80 1,30 0,70 2,00 1,80 1,50 1,50 7,60 b 8,10 3,60 b 3,70 1,40 b 0,90 0,50 0,10 0,20 0,10 11,00 11,00 8,00 8,30 6,10 5,90 4,00 4,30 3,00 3,10 0,30 0,10 0,60 a 0,20 1,70 a 0,80 4,20 2,90 a 8,50 a 7,20 7,70 6,90 10,00 9,00 13,00 11,80 3,00 2,30 b 0,30 0,50 2,10 2,20 2,20 2,00 0,40 0,20 2,10 1,90 1,80 1,80 10,50 11,00 9,50 10,00 1,90 a 1,80 0,70 0,70 2,00 2,00 4,10 4,20 6,40 6,50 3,00 3,00 0,20 a 0,10 1,00 0,90 1,60 1,70 3,40 3,40 3,20 b 5,00 3,00 a 2,30 loorWierd Duk Hoskou - Wie trekt in het [remlin aan de touwtjes als joris Jeltsin binnenkort on- ler het mes gaat? Onmiddel- ijk nadat de Russische presi dent bekend maakte dat hij ind deze maand hartchirur- ie zal ondergaan, brak in loskou het gekrakeel over ■ze kwestie los. Jeltsin moet, —^opperde een aantal politici, plurende de periode dat hij liet handelingsbekwaam is, Ie macht overdragen aan zijn itemier, Viktor Tsjerno- oyrdin. Het zou praktisch gezien nuttig zijn als president Jeltsin dat be- luit nam en het in een decreet ormaliseerde," meende Aleks- indr Sjochin, vice-voorzitter van iet Russische parlement en pro- Éient lid van Tsjernomyrdins artij Ons Huis is Rusland. Ook Ueksandr Lebed, de veiligheids- idviseur van de president, riep leltsin op om tijdelijk zijn be- roegdheden handen te geven ran zijn premier. Bet probleem is echter dat de Russische grondwet op dit punt mduidelijk is. De premier neemt rolgens de constitutie weliswaar DÜSTEM Moskouse stoelendans rond Jeltsin VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 de taken over van de president als de laatste overlijdt of wegens ziekte niet in staat is om zijn functie uit te oefenen. Maar de wet geeft geen uitsluitsel over de vraag door wie en hoe de presi dentiële bevoegheden kunnen worden overgedragen. Machtsvacuüm De oppositie greep de opzienba rende bekendmaking van Jeltsins operatie aan om alarm te slaan. Communistenleider Gennadi Zjoeganov vroeg om een bijeen komst van de leiders van de ver schillende parlementaire fracties. Volgens Zjoeganov dreigt de po litieke situatie in Rusland te 'de stabiliseren'. De voorzitter van de Staatsdoema, de communist Gennadi Selezjnov, dreigde dat het parlement de kwestie zou voorleggen aan het Constitutio nele Hof indien Jeltsin zou wei geren om Tsjernomyrdin als zijn vervanger aan te wijzen. Het heeft er alle schijn van dat de communisten zich met name zor gen maken over de mogelijkheid dat het invloedrijke hoofd van de presidentiële administratie, Ana toli Tsjoebais, het dreigende machtsvacuüm in het Kremlin zal opvullen. De 41-jarige Tsjoebais heeft zich als architect van Ruslands groot scheepse privatiseringsprogram ma, dat door critici wordt om schreven als 'de grootste zwendel van deze eeuw', bij de nationaal- eommunistische oppositie bij zonder gehaat gemaakt. De rossi ge Tsjoebais is door Jeltsin na de presidentsverkiezingen beloond voor zijn succesvolle werk als campagneleider. Als kabinets chef houdt hij ondermeer toe zicht op de informatie die Jeltsin krijgt aangeboden. Door sommi ge waarnemers wordt Tsjoebais daarom een 'regent' genoemd. De liberale econoom zou de zieke president inmiddels daadwerke lijk hebben vervangen. Tsjoebais' tegenstanders zien lie ver de gematigde Viktor Tsjer nomyrdin aan het roer. „Wij moeten alles in het werk stellen om ervoor te zorgen dat in deze situatie de wet overwint en niet de 'viziers' (ministers - wd) die de ziekte van de president, zoals al tijd, voor hun eigen doeleinden zullen gebruiken," zei Zjoeganov tegen Interfax. Een Russische hartspecialist maakte na weken vol geruchten bekend dat Boris Jeltsin, zoals werd vermoed, een bypass-ope- ratie zal ondergaan. De mogelijk heid dat de 65-jarige president «r i Jeltsin zal binnenkort een bypass-operatie ondergaan. geheel hersteld wordt groot ge acht. Mocht Jeltsin echter komen te overlijden of gedwongen wor den met werken te stoppen, dan zullen de communisten opnieuw een poging wagen om via verkie zingen de presidentiële zetel te veroveren. De kansen voor Zjoeganov en zijn volgelingen lijken echter klein. Een mogelijke opvolger van Boris Jeltsin moet, volgens de meeste politieke analisten, worden ge zocht onder het trio: Tsjoebais, Tsjernomyrdin en Aleksandr Le bed. Generaal Lebed is in de slangen kuil vna de Moskouse politiek steeds geïsoleerder komen te staan. De veiligheidschef krijgt nauwelijks bijval voor het vre desakkoord dat hij onlangs sloot met Tsjetsjeense rebellen. Uit verschillende hoeken krijgt Le bed zelfs de wind van voren. De machtige burgemeester van Mos kou, Joeri Loezjkov, sprak over 'de overgave van onze strijd krachten aan een stel bandieten'. Boris Jeltsin heeft gezegd zijn veiligheidsadviseur te steunen, maar tegelijkertijd zegt de presi dent niet in te stemmen met de snelle terugtrekking van de Rus sische troepen uit Tsjetsjenië - een van de belangrijkste afspra ken uit de overeenkomst. Viktor Tsjernomyrdin temperde eveneens de euforie door te bewe ren dat de door Lebed getekende documenten alleen politieke waarde hebben en juridisch niet bindend zijn. De premier bracht opnieuw de afkeer van het Krem- foto reuter lin voor de dreigende Tsjetsjeense onafhankelijkheid onder woor den. „Wij hebben niet zolang ge werkt aan de eenwording van Rusland om het land nu weer in delen uiteen te laten vallen," waarschuwde Tsjernomyrdin. Ook voor Anatoli Tsjoebais is 'de aantasting van Ruslands territo riale integriteit absoluut onaan vaardbaar'. ■en schadeauto's, ijs. Tevens onderdelen t.k. 076-5418353 end van 10 tot 17 uur de Rijksweg 50 te Dorst i naar Tilburg. kte en schadevrije auto's en, snelle beslissers en zo scherpste prijzen!! UWE AANVOER 1986 5.50 1987 6.75 m1985 5.5 Wit1986 6.50 ige1987 7.50 1988 8.2 1988 6.75 grijs1986 6.5 m.1986 4.5 1986 3.5C 1987 7.50 1987 7.50 1987 4.5C 1978 Ij' 1986 4.5C oom. Tel: 0164-241250 Tel. 0162-683380^ Goed, beter: Door Wierd Duk Moskou - Soms zit Joeri Tor- onjets (19) een .hele nacht in de-keuken. Dan is hij bang om ie slapen want in zijn nacht merries beleeft de jonge Rus opnieuw de oorlog in Tsjets jenië. Joeri diende elf maan den in het oorlogsgebied bij de troepen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. ,Ze hadden mij verteld dat ik na drie maanden weer naar huis noeht," vertelt de donkerharige loeri op het terras van een Mos- ious café. „Maar dat werd tel- om de een of andere reden uitgesteld. Moet je je voorstellen wt dat betekende voor mijn Boeder: ik schreef haar wel drie leer dat ik nu toch echt naar huis kwam. En dan ging het weer niet door." Uiteindelijk keerde Joeri aan het begin van de zomer terug naar jjj» legeronderdeel bij Moskou, helaas was hij niet op tijd om jij» vader, die op z'n 42e aan een hartaanval was overleden, te be- Sjaven. „Een dag na de begrafe- kwam ik pas aan." «ri is inmiddels uit dienst ont- ™gen. Hij zit nu meestal thuis, nat is moeilijk om geschikt werk Ie vinden, zegt hij. „Ik ben de wiste van vijf kinderen. Nu mijn 'ader er niet meer is moet ik de lost verdienen. Ik kan dus niet zomaar ieder baantje aannemen. salaris moet minstens twee Wjoen roebel (zo'n 600 gulden - per maand zijn. Anders red- 91 jfe het niet met die hoge prij- Handelen op de markt, zoals hij «I voordat hij in dienst ging, j hli "iet meer. „Ik ben er te fnuwachtig en te agressief voor. «an niet meer met klanten in iscussie gaan over zoiets onbe- "gs als de prijs van een me- n. Als ze beginnen te zeiken n wordt het gewoon zwart voor •nogen." e agressieve buien zijn niet n eniSe probleem. „Eerlijk km W6et helemaal niet hoe e weer aan het normale leven j.5 aanPassen. Ik ben veran- tiioï de 00rl°g- Toen ik te- j|jjW,am' was het alsof ik uit de -Uwen weer He bescha- Sj "flapte: al die auto's op kimt ?,ewone meisjes met wie je voeld aan' vo^e winkels. Ik na e,me opeens een barbaar. Be l i onversch'Higheid stoort hierkiitf °°rlog help ie elkaar' 'Jkt niemand naar je om." Een Russische soldaat in Grozny. Bij terugkomst in Rusland kampen tallozen met psychische problemen. foto epa Joeri t7 M0,l oronJets lijdt volgens de terov Psycholoog Boris Mas- stre„ ï)n Post-traumatische Pst00rnissen' aSres" lijkheid -~PreS.SleS' de onm°ge- °m zich opnieuw aan te pij. C,aaa He burgermaatschap- ^ijn dezelfde problemen in- en Vietnam-ve- teranen hebben," zegt Masterov. „Dit soort moeilijkheden bestrijd je niet met pillen, daar zijn lang durige therapieën voor nodig. Maar helaas bekommert onze overheid zich niet of nauwelijks om deze jongens." Volgens Joeri heeft het geen zin om hulp te zoeken. „Wat kan zo'n arts in een polikliniek nu voor je doen? Die weet immers van niets. Ik zou wel slaaptabletten willen hebben, maar die zijn erg duur." Veel van de jongens met wie hij in Tsjetsjenië diende, zoeken andere uitwegen. Zij zijn bijvoorbeeld geïnteresseerd in een loopbaan in het Franse Vreemdelingenle gioen. „Daar wordt veel over ge praat, ja. Je schijnt er in elk geval meer te kunnen verdienen dan met een baantje als nachtwaker in Moskou of Saratov." Ongeveer een half miljoen Russi sche militairen heeft in Tsjets jenië gediend, weet Dmitri Tr- enin van het Carnegie Centrum in Moskou. „Zo'n vijf- tot zesdui zend federale soldaten zijn ge sneuveld, tegen ongeveer tiendui zend rebellen. Onder de burger bevolking zijn waarschijnlijk zo'n 65.000 slachtoffers gevallen. Maar echt betrouwbare cijfers zijn er niet." Joeri Toronjets weet uit eigen er varing hoe er in Tsjetsjenië met de statistieken werd gegoocheld. „We leefden er als beesten. De sfeer was soms zo verschrikkelijk dat Russische soldaten en officie ren elkaar uit pure haat vermoor den. Voor officieren was dat één voudiger want ze konden altijd zeggen dat een soldaat was ge dood door een Tsjetsjeense sluip schutter. Ik heb ze zelf horen zeg gen dat het gemakkelijker is om een soldaat af te schrijven dan een geweer." Nooit had hij verwacht dat de omstandigheden in het Russische leger zo abominabel zouden zijn. „Ik heb elf maanden in hetzelfde uniform rondgelopen, dat waste ik me met zeep die mijn moeder me had gestuurd. We aten pap, pap en nog eens pap, afgewisseld met ingeblikt vlees uit China waar we op een keer muizenkeu tels in aantroffen. De officieren maalden niet om ons. Die leefden gescheiden van ons en als zij het einde van hun dienstperiode na derden, voelden ze zich nergens meer verantwoordelijk voor. In feite namen wij alle besluiten.'-' De chaos was zo groot dat Russen regelmatig elkaar onder vuur na men. „Toen wij het dorpje Orje- chovo innamen, werden wij van uit een Russische helicopter be schoten," vertelt Joeri. „Ook is het voorgekomen dat Russische artillerie de omgeving van ons kamp bestookte. Hadden ze weer de verkeerde coördinaten door gekregen. Het was een onbegrij pelijke oorlog. Je wist nooit wat er nu precies aan de hand was." In Joeri's nachtmerries staat hij opnieuw op wacht. „Alleen of met zijn tweeën. En altijd 's nachts. Wij sliepen overdag in onze loopgraven en werden wak ker als het donker werd. In de winter heb ik dagenlang geen daglicht gezien. In het begin was ik doodsbang. Alles om je heen lijkt te bewegen en te leven. Je voelde je doorlopend omsingeld. Als er werd geschoten, dan vuur de je terug. Maar of ik iemand heb gedood, weet ik niet. De Russen hadden door moeten stoten, vindt Joeri. „We hadden een grote, verwoestende operatie uit moeten voeren. Alleen op die manier hadden we die Tsjetsje- nen kunnen verslaan. De rebellen hebben een heel andere instelling dan wij. Ze hebben een ander ge loof. Het zijn fanatici, het maakt ze niet uit of ze doodgaan of niet. En ze kennen geen medelijden." Joeri heeft nauwelijks contact gehad met Tsjetsjenen, bekent hij. „De meisjes durfde je niet aan te spreken want dan zouden hun broers je aan hun mes rijgen. En zelfs ouderen en kinderen zei den tegen ons 'als ik een geweer had, dan schoot ik je dood'. Ie dereen is daar een soldaat, al zijn ze nog maar een jaar of elf." Wat hem steekt is dat hij dezelfde mannen die hij in Tsjetsjenië be vocht, in Moskou in luxe auto's ziet rondrijden. „Tsjetsjenen hoe ven hier nergens bang voor te zijn," meent Joeri. „Ze kopen ge woon valse papieren en rusten in Moskou uit van de oorlog. Dat is moeilijk om te accepteren." Veel Tsjetsjenië-veteranen, zegt psycholoog Masterov, voelen zich bedrogen. Zeker nu blijkt dat het Kremlin bereid is om met de re bellen zaken te doen. „Ik voorzie daarom dat veel veteranen zich van de samenleving zullen af wenden en in het criminele cir cuit terecht zullen komen. Dat zag je na Afghanistan ook gebeu ren. Daar vinden ze dezelfde ge vaarlijke manier van leven terug als tijdens de oorlog en misschien dezelfde saamhorigheid. Joeri Toronjets heeft met de ge dachte 'gespeeld om zich als huurling aan te melden. „Maar mijn moeder is erop tegen. Ze heeft me hier nodig, zegt ze. Als ik ook doodga kan niemapd meer voor haar zorgen. Het risico is te groot." De strijd om de opvolging van Nelson Mandela is al begonnen en volgens sommigen is vice-president Mbeki bezig zich de concurren tie te ontdoen. foto epa Door Bart Luirink Johannesburg - Officieel heet 'een gebrek aan respect voor de gedragscode van de bewe ging' de reden voor de verwij dering van generaal Bantu Holomisa uit het ANC. Maar het heeft er alle schijn van dat het royement van de vroegere leider van het 'onafhankelij ke' thuisland Transkei past in de pogingen van vice-presi dent Mbeki om schoon schip te maken met lastpakken die zijn kansen op opvolging van Nelson Mandela in 1999 kun nen bedreigen. Deze zomer ontsloeg de Zuidafri- kaanse president Holomisa als staatssecretaris van Toerisme en Milieu zonder opgaaf van rede nen. Het is het grondwettelijk recht van Mandela om tot wisse ling van kabinetsleden te beslui ten zonder enige publieke toe lichting. Dit constitutionele feno meen vormt begrijpelijkerwijs aanleiding tot speculatie en het op gang komen van geruchten stromen. In het geval van Holomisa wordt algemeen aangenomen dat een getuigenverklaring van de gene raal voor de door bisschop Tutu geleide Commissie van Waarheid en Verzoening de directe aanlei ding tot zijn ontslag vormde. Bij die gelegenheid beschuldigde Holomisa collega-minister Sig- cau van het aannemen van steek penningen van hotelmagnaat, en Sun City-eigenaar, Sol Kerzner. Sigcau zou zich daaraan schuldig hebben gemaakt tijdens haar acht maanden durende premier schap van Transkei in 1987. Ge neraal Holomisa maakte in dat jaar met een staatsgreep een ein de aan de dictatuur van de door het apartheidsregime in het zadel geholpen Matanzima en zijn pre mier Sigcau. Vervolgens trotseer de de generaal het toenmalige apartheidsregime met het toela ten van vrije politieke activiteit van het nog verboden ANC in het thuisland. Corruptie In 1993 sloot Holomisa zich bij de beweging aan en werd een jaar later beloond met een post in de nieuwe regering. Die eer viel ove rigens ook Sigcau ten deel, die, zo willen de geruchten in de rege ring onder Matanzima opereerde als een informante van het ANC. De leiding van de beweging moti veerde de aanstelling met de me dedeling dat een onderzoekscom missie Sigcau had vrijgepleit van de beschuldigingen van corrup tie. Het rapport van de commissie vermeldt echter dat Sigcau wei nig te verwijten viel. Ze gaf wel iswaar toe geld te hebben aange nomen, maar zag daarin niets on- oirbaars. Met de gift financierde ze de studie van haar dochter. Dat vond de onderzoekscommis sie gerechtvaardigd. Holomisa reageerde furieus op zijn ontslag en zei over bewijzen te beschikken dat hotelgigant Kerzner niet alleen Sigcau in 1987 maar ook het ANC in 1994 geld zou hebben gegeven. Voor het spekken van de verkiezings- kas zou Kerzner zijn beloond met ontslag van rechtsvervolging voor de omkopingszaak van 1987. Het ANC reageerde als door een slang gebeten en ontkende de be schuldigingen. Er was, volgens woordvoerders van de beweging, sprake van 'flagrante leugens'. Ook Kerzner ontkende. Later liet president Mandela in een korte persverklaring weten dat het ANC wel degelijk finan ciële steun van Kerzner had ont vangen. Ook beschuldigingen van Holomisa dat verschillende ANC-ministers gratis van hotel voorzieningen in Sun City ge bruik hadden gemaakt werden niet tegen gesproken. Verjaardagsfeestje Het verwijt van Holomisa dat het verjaardagsfeestje van vice-pre sident Mbeki vorig jaar eveneens door Kerzner was gefinancierd, werd nog wel ontkend. Maar een door het ANC genoemde gulle ge ver, een rugby-official, ontkende op zijn beurt bij de festiviteiten voor Mbeki betrokken te zijn ge weest. President Mandela verklaarde de discussie gesloten. Het ANC viel, volgens hem, bovendien niets te verwijten. Mandela beweerde de enige te zijn die van de donatie afwist. Toen verscheen Holomisa voor het disciplinaire comité van het ANC, maar hij weigerde ant woord te geven op de vragen. De deelname van sommige ANC-be- stuursleden maakte het comité volgens de generaal niet legitiem. Dezelfde bestuursleden brand merkten hem in een eerdere ver klaring immers als leugenaar. Na anderhalf uur nam het comité het besluit de generaal voor het leven uit de beweging te royeren. Holomisa, die op de ANC-confe- rentie van 1994 de op twee na meeste stemmen verwierf en gro te populariteit geniet onder de dak- en werklozen en de vrou wenbeweging van het ANC, ziet zichzelf als slachtoffer van vice- president Mbeki, die, in zijn stre ven naar opvolging van Mandela, mogelijke opponenten op een zij spoor wil rangeren. Slachtoffers van deze politiek maken plaats voor loyaler leden van het ANC. Zo werd in de plaats van Holomisa de vroegere jeugdleider Peter Mokaba be noemd. Op zijn initiatief werd Mbeki in 1993, na het overlijden van Oliver Tambo, als voorzitter van het ANC genomineerd. Daar naast heeft Mbeki in de afgelopen twee jaar een aantal vertrouwe lingen beloond met aanstelling op hoge functies. Zo werd advi seur Essop Pahad een maand te rug benoemd tot staatssecretaris van Mbeki, een soort 'onder-pre mier'. Verzoener Critici zeggen niet te begrijpen wat het nut van deze nieuw ge creëerde positie is. Mandela, wiens rol meer en meer beperkt wordt tot die van 'nationale ver zoener', lijkt de dagelijkse gang van zaken bij het leiden van het land vrijwel volledig aan Mbeki over te laten en volgt de adviezen van zijn vice-president inzake personele wisselingen binnen het kabinet. Holomisa legt zich overigens niet bij de beslissing van het discipli naire comité neer en reist het land af in een poging zijn aan hang te mobiliseren. Zo sprak hij onlangs daklozen in een van de kampen bij Johannesburg toe. Hij riep ze op het ANC te verster ken. 'Het ANC is mijn huis', aldus de generaal.

de Stem | 1996 | | pagina 9