Felle kritiek op rol van Rijkswacht Britse Conservatieven ruziën door over Europa Roosen rekent Duits b Vice-president Suriname noemt kandidaat-ministers 'rovers' Verdeeld Frankrijk ontvangt de Paus syavss5s«defy- fenssas Verdwenen Schotse, bisschop heeft zoon Stakmg blJ CIA: Koerdenleider| zoekt hulp Westen om meer a He Analyse I blijven kiezen voor Schiphol. DE STEM BUITENLAND IDESTBM Dehaene kondigt sancties aan Meisjes verzonnen eigen ontvoering Speech Druk BUITENLAND kort Atlantis en MIR eindelijk gekoppeld Toch toename straling bij Tsjernobyl Zuid-Korea doodt meer infiltranten Gat in ozonlaag groter dan ooit Peres kondigt einde loopbaan aan Europarlement straft Turkije Driehonderd arbe 11111 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 M Door Armand Snijders Paramaribo - De vorming van een nieuwe Surinaamse regering leidt tot grote politieke ruzies. De zojuist aangetreden vice-president Pertab Radakishun dreigt af te treden als enkele kandidaten voor ministers posten niet worden vervangen. „Ik wil geen Ali Baba en de zestien rovers zijn," luidt zijn commentaar. Ook zijn er tal van bezwaren tegen enkele kandidaten voor het onderministerschap dat weer in ere wordt hersteld. De installatie van de nieuwe minister- ploeg door president Wijdenbosch die gisteren zou plaatsvinden, is met min stens een dag uitgesteld. De gezichten op de Nederlandse ambas sade in Paramaribo staan op onweer. „Als deze club het voor het zeggen krijgt, zal dat de relatie tussen Nederland en Suriname flink afkoelen," zegt een di plomaat. Vice-president Radakishun vindt dat er te veel kandidaat-ministers op de lijst staan met een twijfelachtige reputatie. Hij spreekt letterlijk van rovers. Een schot voor open boeg voor WD-leider Bolkestein, die enkele maanden geleden veel kritiek oogstte toen hij Suriname als roversnest bestempelde. Bolkestein wil dat naar aanleiding van de recente ontwikkelingen de ontwikke lingssteun beperkt wordt tot alleen hu manitaire hulp. De bezwaren van Radakishun zijn voor al gericht tegen de BVD-kandidaten At- ta Mungra voor Financiën en Henk Ali- mohamed voor de post van Buitenlandse Zaken. Mungra wordt gezien als een even gekwiekste als dubieuze zakenman, die het ministerie vooral voor zijn eigen zakelijke voordelen zal gebruiken. Alimohamed heeft in de jaren tachtig als minister van Volksgezondheid een schenking medicijnen uit Nederland ei genhandig doorverkocht aan de buur landen Frans Guyana en Guyana. Zo is later uit onderzoek gebleken. Om die re den heeft Nederland hem enkele jaren geleden geweerd uit de gezamenlijke commissie. Ook de derde van de vier BVD-kandida ten Richard Kalloe voor Openbare Wer ken doorstaat in de ogen van de vice- president de toets der kritiek niet, omdat hij in de afgelopen vijf jaar als minister van Handel en Industrie zou hebben ge faald. Opmerkelijk is dat Radakishun door de BVD samen met de NDP is voorgedragen voor het vice-presidentschap, terwijl hij nu zelf alle BVD-kandidaten afwijst. In de jaren tachtig droeg hij het militaire regime een warm hart toe. Een houding die destijds door Bouterse werd beloond met het premierschap. Ook voor een andere oud-premier uit het tijdperk Bouterse Errol Alibux is een plaats ingeruimd in het kabinet. Een oude vertrouweling van de ex-bevelheb ber, Ernie Brunings, wordt genoemd voor het ministerie van Planning en Ont wikkelingssamenwerking en wordt daarmee de gesprekspartner van minis ter Jan Pronk. Voor het zware ministerie van Defensie heeft coalitiegenoot KTPI de onderwij zer Dwarka Pandaij voorgedragen. Ver wacht wordt dat hij zal worden over vleugeld door NDP-onderminister Etienne Boerenveen, jarenlang de twee de man binnen het militaire regime. Boerenveen zat eind jaren tachtig drie jaar in de VS in de cel wegens handel in cocaïne. Bouterse ontsprong toen ter nauwernood de dans. Na terugkeer in Suriname werd hij benoemd tot chef van het kabinet van Defensie, maar enkele weken geleden werd hij door minister van Defensie Gilds op non-actief gezet. KTPI'er Robbie Dragman, die voor het ministerie van Handel en Industrie is voorgedragen, zat begin jaren tachtig in de gevangenis vanwege fraude en wordt vanwege zijn dubieuze verleden waar schijnlijk door alle andere coalitie-part ners afgewezen. De NDP-kandidaat voor het ministerie van Transport, Communicatie en Toeris me (TCT) Dick de Bie staat vooral bloot aan kritiek vanuit de media. De Bie was persvoorlichter van Bouterse ten tijde van de decembermoorden van 1982. Door Bert Schampers Brussel - De Rijkswacht is ernstig tekort geschoten in de zaak- Dutroux. Die conclusie van twee topmagistraten is gisteren in het Belgische parlement bevestigd door justitieminister De Clerck. Premier Dehaene kondigde tijdens het kamerdebat sancties aan tegen degenen die fouten hebben gemaakt. De Clerck citeerde in de kamer uit rapporten van de procureur- generaal van Luik, mevrouw Thi- ly, en procureur-generaal van het Hof van Cassatie, Velu. Daaruit blijkt dat de Rijkswacht belang rijke informatie over de kinder verkrachter achterhield. Pas na de dood van Julie en Mé- lissa kreeg de onderzoeksrechter in Luik, die met het onderzoek was belast, per fax de gegevens over Dutroux toegestuurd. Ook het parket van Brugge, waar het onderzoek naar An en Eefje werd gecoördineerd, werd door de Rijkswacht niet op de hoogte ge bracht over het bestaan van Du troux en diens bedoelingen. De commerciële televisiezender VTM maakte gisteravond mel ding van geheime documenten, waaruit zou blijken dat de Rijks wacht Dutroux al sinds 1985 schaduwde. Dat gebeurde onder de codenaam 'Othello'. In versla gen van de Rijkswacht werd al in een vroeg stadium een verband gelegd tussen Dutroux en ver dwijningen van jonge kinderen. Woedend De staf van Rijkswacht had eer der op de dag woedend gerea geerd op publicaties en aantijgin gen van de liberale senator Hugo Coveliers, naar aanleiding van het uitgelekte verslag van de twee topmagistraten over de rijkswacht. De leiding van het korps gaf toe dat Dutroux in de gaten werd gehouden, maar voegde eraan toe dat er onvol doende bewijzen waren om hem op te pakken. De Clerck en ook premier Dehae ne gaven toe dat ernstige fouten zijn gemaakt. Zij hebben beloofd voorrang te geven aan verster king van justitie en te zorgen voor een betere samenwerking van de drie politiediensten. Minister van Binnenlandse Za ken Vande Lanotte betreurde het echter dat de Rijkswacht alle schuld krijgt. Hij heeft met suc ces aangedrongen op een meer objectief onderzoek naar de rol van rijkswacht en justitie. Het kamerdebat, waarvoor het parlement vervroegd uit reces was teruggekeerd, leverde geen verrassingen op. Er was eerder sprake van een collectief schuld besef. Iedereen heeft gefaald: de politiek, politie, justitie, de hele samenleving. „Het is goed eerst in eigen hart te kijken," zei de fractieleider van de Vlaamse liberalen, Dewael. Ondanks de resultaten van het parket van Neufchateau in de zaak-Dutroux en de vooruitgang in het dossier-Cools, is het ver trouwen van de burgers in het ge- Van onze correspondent Brussel - De Luikse meisjes Ra chel en Séverine hebben hun ei gen ontvoering verzonnen, blijkt uit onderzoek van justitie. De twee vriendinnen, 18 en 19 jaar oud, verdwenen eind augus tus. Amper 48 uur later ontwaak ten zij in een bos in de buurt van Keulen. Zij konden zich weinig meer herinneren van wat hen was overkomen, behalve dan dat ze inLuik in een Mercedes met Duits kenteken waren gepropt en ver doofd werden. Nu is gebleken dat de meisjes zelf de trein hebben genomen naar Keulen. Waarom is niet bekend gemaakt. recht en de politiek volgens hem nog nooit zo geschokt geweest als nu. „Over het vermogen van ons justitieel en veiligheidsapparaat hoort men bij de publieke opinie drie thesissen: ze willen niet, ze kunnen niet, ze mogen niet." Verwaarloosd Ook andere oppositiepartijen be kritiseerden de regering-Dehae- ne, die teveel bekommerd zou zijn om het halen van de criteria voor de Economische Monetaire Unie en te weinig met de maat schappelijke problemen. Dehae ne gaf toe dat justitie te lang is verwaarloosd. Hij beloofde meer middelen - 27,5 miljoen gulden extra - en mensen. Voorts kon digde hij aan dat in het vervolg bij benoemingen en promoties in de magistratuur de kleur van de politieke partij geën rol meer mag spelen. Ook wordt het beleid voor vervroegde invrijheidsstel- ling opnieuw bekeken. De banken op de publieke tribu ne die waren gereserveerd voor ouders van de vermiste en ver moorde kinderen bleven leeg. De Belgische premier Dehae ne kondigde gisteren moderni sering en versterking van justi tie en politie aan. foto epa Franse nonnen bidden als de Paus arriveert bij de basiliek Saint Louis-Marie Grignion de Montfórt in Saint-Laurent-sur-Sèvres. Het pauselijk bezoek aan Frankrijk is zeer omstreden. foto reuter Door Wilko Voordouw Parijs - Met een hommage aan zijn jeugdheld, de heilige Louis-Marie Grignion de Montfort, heeft paus Johan nes Paulus II de eerste dag van zijn bezoek aan Frank rijk besloten. Verzwakt, ver moeid en ziek, maar met meer 'punch' dan enkele da gen geleden, bezocht hij de crypte van de man die hem zijn pauselijk devies gaf 'To- tuus tuus', Helemaal voor jou. Het 'pastorale' en zeer omstre den bezoek aan Frankrijk begon gistermorgen met een diploma tiek gedeelte. Op de vliegbasis van Tours, waar de kerkvorst drie nachten zal slapen in een klooster, werd hij ontvangen door president Chirac. Die ver klaarde dat Frankrijk trots is op zijn katholieke wortels. De zesde reis op Frans grondge bied is zo omstreden, omdat de Paus komende zondag de 1500- ste verjaardag van de doop van Clovis viert. Deze doop wordt door extreem-rechts en de meest conservatieve katholieken aan gegrepen als de officiële doop akte van Frankrijk zelf. De ge matigde katholieken (leken) en de niet-religieuzen houden vast aan de scheiding tussen kerk en staat. Hinderlijk De standpunten van de 76-jari- ge kerkvorst worden ook in Frankrijk - door hem liefdevol aangeduid als 'oudste dochter van de kerk' - niet meer voor lief aangenomen. Volgens een opi niepeiling van dagblad Le Pari- sien is 51 procent van de Fran sen het niet meer zomaar eens met de pauselijke inzichten. Vond bij zijn laatste bezoek, acht jaar geleden, 46 procent van de Fransen nog dat de Paus met een open oog naar de wereld keek, nu is dat nog maar 22 pro cent. Daarentegen vindt 37 pro cent (was 13) hem conservatief en traditioneel. Dagblad Liberation kopte: 'De hinderlij ke bezoeker'. Tijdens de eerste dag van zijn bezoek aan Frankrijk heeft Paus Johannes Paulus II de tegen standers in het gelijk gesteld. Bij zijn eerste toespraak, voor enke le duizenden katholieken in Saint-Laurent-sur-Sèvre, waar hij een 'persoonlijke pelgrims tocht' hield bij de heilige Grig nion de Montfort, loofde hij de katholieken uit de Vendée, die in de bloedige opstand van 1793 werden gedood door de Revolu tionairen. En dat was juist waar de tegen standers bang voor waren. Dat de Paus allerhande politieke standpunten ging innemen, die later door de conservatieve krachten in Frankrijk kunnen worden aangegrepen om de Re publiek aan te vechten. De Paus koos voor zijn pel grimstocht naar Saint-Laurent- sur-Sèvre, omdat hij zich heeft laten inspireren door de figuur van Grignion de Montfort. Die evangeliseerde aan het begin van de achttiende eeuw de Ven dée. De latere contra-revolutio nairen (met name de katholieke adel) putten moed uit het werk van de man die in 1947 heilig werd verklaard. Als jonge, clan destiene seminarist leerde Karol Woytila de boeken van Grignion de Montfort kennen. Het boek 'Verdrag van de echte devotie voor de Maagd' was een van zijn lievelingswerken. Via het boek leerde hij de maagd Maria eren. Veel waarnemers waren ver baasd over de opleving van de gezondheidstoestand van de Paus, in vergelijking tot zijn be zoek aan Hongarije, vorige week en de audiëntie die hij woensdag gaf. Zeker, hij liep nog altijd in een gekrompen, moest regelma tig worden ondersteund, leek vaak afwezig, zijn linkerhand trilde onophoudelijk. Hij sprak zijn Franse teksten monotoon uit, maar leek ook af en toe in topvorm. Topvorm Zo beëindigde hij de totaal ver regende toespraak voor onge veer 3500 mensen in de Kersen tuin in Saint-Laurent.-sur-Sèvre met een:'„Ik dank jullie dat je de regen hebt getrotseerd. Zeker, de boeren hebben het regenwa ter hard nodig. Maar er zijn van die momenten dat je graag wilt dat de regen zich inhoudt. Dit is zo'n moment." Vandaag viert de Paus Sainte- Anne in Bretagne, zaterdag ge denkt hij Sint-Maarten in Tours en zondag is de meest omstreden dag van zijn bezoek. Dan woont de kerkvorst de omstreden Clo- vis-herdenking bij in Reims. Londen - Britse pro-Europe- se Conservatieven willen hun gedachten niet langer voor zich houden. Net zoals de Eu ro-sceptici hun standpunten luidruchtig blijven ventileren zo zal voortaan ook 'de ande re kant van het argument' worden gehoord. De altijd zeer beheerste en pro-Euro- pese Britse oud-premier Douglas Hurd klonk gisteren bijna strijdvaardig toen hij het aankondigde. „De positieve Britse benadering van Europa gaat verloren door een hoop flauwekul. Bijvoor beeld door krantenkoppen dat de vleescrisis het resultaat is van een Europees complot om de Britse vleesindustrie te vernieti gen. Of dat Brussel heeft besloten dat we meer pornografie moeten binnenlaten. Dat is het soort on zin dat mensen hier de hele tijd lezen. Het is allemaal niet waar. En de tijd is gekomen om ook positieve geluiden over Europa te laten horen," stelt Hurd. De oud-mi nister vreest voor de Britse in vloed en het aanzien in Europa als alleen de meest extreme stemmen doorklinken. De daad bij het woord voegend signeerde hij met vier andere Conservatieve baronnen (onder wie oud-premier Edward Heath) een oproep aan mede-eilanders om Europa niet te zien als een bedreiging maar als 'gunstige gelegenheid' op een betere toe komst. „Het Britse instinct is leidingge ven, niet weglopen. 'Little Eng enders' zijn nooit onze grootste vaderlanders geweest," zo schrijven de grijze eminenties op de voorpagina van The Indepen dent. Hurd en geestverwanten voorzien een 'catastrofe' wan neer Groot-Brittannië zich te ver van Europa zou verwijderen. 'Little Englanders' is overigens de onaardige aanduiding van de genen die denken dat de wereld eindigt bij Dover. De Conservatieven bevechten el kaar met interpretaties van de pro-Europese speech die Wins ton Churchill vijftig jaar geleden afstak in Zürich. Zijn histori sche oproep aan het door oorlog verscheurde Europa om te wer ken aan een verenigd Europa werd woensdag gerelativeerd door een kritische herdenkings- speech van minister van Buiten landse Zaken, Malcolm Rifkind. Door Bob van Huët Hij voorzag vooral gevaren als de monetaire unie doorgaat op twee snelheden. Vooral de toon van Rifkinds toespraak oogstte applaus van de Euro-sceptici. Sommigen gingen zover de posi tievere benadering van Hurd en dezijnen af te doen als het senie le gepruttel van een stelletje 'ha ve beens'. Degenen die in de voetsporen van Margaret Thatcher lopen voelen dat ze een belangrijk deel van de publieke opinie op hun hand hebben. Ze proberen pre mier Major er nog steeds van te overtuigen dat de (voor Conser vatieven) riskante verkiezingen van volgend jaar beter zullen uitpakken als nu wordt uitgeslo ten dat de Britse munt ooit zal participeren in een monetaire unie. Precies datgene wat vooraan staande zakenmensen de pre mier onlangs met klem ontraad den. De positie van Londen als financieel centrum van Europa zou daardoor onnoemelijke schade kunnen oplopen, vrezen de 'captains of industry'. De Britse regering staat daarbij onder grote druk van de eigen achterban die vlagvertoon als laatste strohalm ziet tegen het oprukkende Labour én de in vloedrijke kranten. Bijna zonder uitzondering zijn die uitgesproken Euro-sceptisch in hun commentaren, waarbij - zoals Hurd opmerkte - veel non sens wordt gedebiteerd over ver meende Brusselse waanzin. Of waarin de bekende oude haatge voelens tegen Fransen en Duit sers worden gecultiveerd. In de meeste Europese hoofdste den zal men nauwelijk nog wak ker liggen van deze eerder ge hoorde Euro-herrie aan gene zij de van Het Kanaal. Het is ge noegzaam bekend dat de Britse Conservatieven met gespierde woorden moeten schermen aan de vooravond van hun traditio neel zeer nationalistische partij congres. Over een maand zullen Britse di plomaten er weer om lachen en hun Europese collega's op het hart drukken dat Europa hier vooral een binnenlandse aange legenheid is. De refreinen die het hardst op een partijcongres worden gezon gen zijn nu eenmaal die van de rechtervleugel. Ironisch is dat temidden van alle manoeuvres uitgerekend de Britse economie zeer wel voldoet aan de meeste criteria voor een Europese munt. Moskou - Het Amerikaanse ruimteveer Atlantis is gisterochtend I zeven weken later dan gepland, aan het Russische ruimte J, I MIR gekoppeld. De bemanning van de Atlantis bracht aan voedsel en materieel naar de MIR. Ook begeeft de Arneri I kaanse astronaut John Blaha zich naar de MIR voor een vei van vier maanden in het Russische ruimtestation. De 54-j; voormalige gevechtsvlieger vervangt de 53-jarige astronaml I Shannon Lucid, die zes maanden in de ruimte verbleef. Kiev - Een Oekraïnse nucleaire wetenschapper heeft gisteren toe. I gegeven dat de straling in de vierde reactor van Tsjernobyl aai zienlijk is toegenomen. „Dit is een tamelijk gevaarlijk fenoinee, dat dit jaar al drie keer is waargenomen," aldus Victor Barjakhl I ar. Hij zei dat de hogere straling is veroorzaakt doordat er i water in de sarcofaag lekt. „Het probleem is alleen op te 1 door onmiddellijk een nieuwe structuur om de sarcofaag te bö»!| wen." In 1986 veroorzaakte een brand in reactor-vier vanTsjeJ nobyl de grootste ramp met een kerncentrale in de geschiedenis I Vervolgens is een sarcofaag aangebracht om de kapotte reactoi j' I te dekken. Er zijn echter scheuren ontstaan in het betonnen t stalen omhulsel. Seoul - Het Zuid-Koreaanse leger heeft gisteren zeven voort. L vluchtige Noord-Koreaanse infiltranten doodgeschoten en éér, 1 gearresteerd. Of alle infiltranten nu zijn uitgeschakeld staat niet I vast omdat het niet zeker is dat zich aan boord van de woei op de klippen gelopen onderzeeër twintig of meer Noord-K nen bevonden. Duizenden militairen en politieagenten een klopjacht in het gebied rond de stad Kangnung op eventuele I nog voortvluchtige Noord-Koreanen. In totaal zijn in twee dagei tijd achttien infiltranten gedood en twee gevangen genomen. Ir, het wrak van de onderzeeër vonden agenten wapens en munitie, Santiago - Het gat in de ozonlaag is groter dan ooit, melden ge-1 leerden van de universiteit van Punta Arenas in het zuiden van Chili. Volgens de wetenschappers betekent de ultraviolette stia- f ling voor al het leven in het zuiden van Latijns-Amerika e vaar. Mensen kunnen de gevolgen aan hun huid al ondervinden als ze maar 25 minuten in de open lucht verblijven. De universiteit heeft de toeneming van het gat in de ozonlaag II vastgesteld met behulp van ballonnen die tot veertig kilometer I hoogte zijn opgestegen. Volgens deskundigen zal het gat in dt ozonlaag boven het Zuidpoolgebied pas na het jaar 2000 1 zaam kleiner worden. Dan laten de internationale verdragen ter I bescherming van de ozonlaag hun invloed gelden. In 1""" veel landen af ervoor te zorgen dat het gebruik van het chlooxhou- II dende cfk, dat voor de aantasting van de ozonlaag verantwoorde-1 lijk is, wordt teruggedrongen. Jeruzalem - Shimon Peres, de leider van de Israëlische Arbeid-1 spartij en voormalig premier en minister, stelt zich niet meer ver kiesbaar voor het premierschap in het jaar 2000. Daarmee maakt hij een eind aan maanden van geruchten en spe- II culaties over zijn plannen voor de toekomst en wordt tevens hei j begin ingeluid van een mogelijk bittere strijd om zijn opvolging Peres houdt overigens een slag om de arm. Mocht de huidige pre mier Netanyahu binnen afzienbare tijd ten val komen, is Pera bereid nog een keer premier te worden. Straatsburg - Het Europese Parlement heeft in een resolutie o bevriezing gevraagd van de hulp aan Turkije wegens de versleet I terde situatie van de mensenrechten in het land. Het parlement wil bij de komende begrotingsbesprekingen 115 miljoen gulden extra hulp aan Turkije blokkeren. Verder moeten de al voor Tic-1| kije opzij gelegde middelen worden achtergehouden. Het parle ment was in overweldigdende meerderheid voor maatregelen, Sen. Er is geen indicatie dat de markt van touropera- vraagt om meer vluchten onaf Maastricht, Eindhoven, I Enschede en Rotterdam. Wij 1 rn reageren de vliegtuigmaat- schapphen op een suggestre van !n, nister Jorritsma. 1 voelen niets voor de zachte druk van de minister van Verkeer I ^Schiphol te ontlasten via een j ÏÏerioop' naar regionale vlieg velden. Zij reageren afwijzend op I haar wens om op die manier Schiphol te kunnen laten door- gr< lie Gi Sc ha va be rin de na kr hii rit Sc str lit stc ta Van onze verslaggever Roosendaal - De gemeente Roosei van dat een Duitse multinationE branche zich in de stad gaat vesti honderd arbeidsplaatsen opleverei Het concern is van plan een Eu ropees distributie-centrum te bouwen op het industrieterrein Borchwerf. Volgens de Roosen- daalse wethouder C. Kerkhof- Mos van Economische Zaken is de komst van het Duitse bedijf 'vrijwel zeker'. De naam van de multinational wilde ze echter nog j niet prijsgeven. Wat de gemeente betreft is er volgens de wethou der bij de contractbesprekingen 'geen enkel probleem'. „We wachten alleen nog de concrete investeringsvoorstellen van het bedrijf af," aldus de wethouder gisteren. „De deal met het Duitse bedrijf is voor 97 procent rond," zegt ook acquisiteur C. Nuijten van het regionaal werkgelegen- heidsinstituut Rewin in Breda. „Het gaat alleen nog om de invul ling van details." Ook hij wil de naam van het bedrijf niet noe men. Het Rewin heeft de contac ten gelegd tussen het Duitse con cern en de gemeente Roosendaal. Jïuijten: „We zijn getipt over het feit dat een groot Duits concern Door Bob van Huët Londen - De Schotse bisschop die een week lang vermist \i en daarna zijn ontslag aanbood in Rome blijkt nu de vader vul een 15-jarige zoon. De zoon en diens moeder gaven gisteravoad| een emotioneel interview op de BBC tv. Katholieken in Schotland hebben het afgelopen weekeinde nog ge beden voor de veiligheid van de sinds een week vermiste bisschop van Argyll en de westelijke Schotse eilanden. Monseigneur Roderick (Roddy) Wright (55) verdween spoorloos uit zijn woonplaats Oban. Achteraf bleek dat hij er vandoor was met een 40-jarige vrouw die eerder door hem was bijgestaan in haar echt scheiding. De bisschop had een jarenlange relatie met haar ge had. Deze vrouw was overigens niet de moeder van zijn zoon Ke vin. De katholieke hiërarchie in Schotland liet weten bedroefd te zijn over de gang van zaken. Bis schop Wright bood een paar da gen geleden zijn ontslag aan maar maakte daarbij geen gewag van de zoon. Hij zei dat hij zich niet meer geschikt achtte v«| zijn roeping. De zaak heeft direct geleid teil beschuldigingen van schijnhei-1 ligheid van de Schotse kerkvooj-l den die al langer op de hoogifl zouden zijn geweest van het va-1 derschap. Het schandaal zorgdf voor een hernieuwde discus» over de redelijkheid van het celi baat voor katholieke priesters. De Schotse affaire doet denke aan die van Eamonn Casey,*! voormalige bisschop van Galway. Deze naar Amerika uitgeweken I Ierse ex-bisschop nam enkele ja- ren geleden ontslag nadat was| uitgekomen dat hij een kind has r bij een naar Amerika geëmigreer-1 de Ierse. Voor opvoeding van zijn I zoon maakte de in Ierland zeal populaire Casey regelmatig grote bedragen over, onder andere uit het kerkfonds. Washington (rtr/afp/anp) - De leider van de Democratism Partij Koerdistan, Massoud Barzani, heeft de westerse boy- noten om bescherming gevraagd om de Iraakse leider Saddam Hoessein 'van zich af te houden'. Dat heeft de directeur van de derd Amerikaanse militairen t Leeuwarden (anp) - Waar de naar synoniem is met koffie zal de nader ge van veel andere producten treff Vakbondsbestuurder Jan ir Schalkx van de Industriebond d FNV maakt zich daarom niet veel Ie zorgen over geluiden uit de de- Dl tailhandel dat koffievoorraden S en alternatieven in de vorm van o huismerken genoeg zijn om een g staking te ontkrachten. d „We voeren actie bij het hele con- v cern. Daar hoort ook tandpasta, z rijst, borrelnootjes, douche- g schuim, tabak, thee en nog veel B andere producten bijWij kunnen v DE goed treffen." d Hij denkt niet dat de detailhan- r< del voor alle producten extra g voorraden heeft kunnen aanleg- c gen. „De smaakjesthee gaat bijna li rechtstreeks naar winkel. Daar w zijn nauwelijks voorraden." n De bonden zijn van plan voorlo- V Pig drie dagen te staken en op a woensdag een landelijke mani- u festatie in Utrecht te houden. Op d zondagavond beginnen de acties bij Duyvis in Zaandam en bij de tabak-, thee- en mocconafabriek c g Amerikaanse inlichtingendienst CIA, John Deutch, gisteren tegen de commissie voor de inlichtin gendiensten van de Senaat ge zegd. Eerder had Barzani, die met steun van het bewind in Irak zijn tegenstanders van de Patriotti sche Unie van Koerdistan (PUK) vrijwel geheel uit het noorden van Irak heeft verdreven, de Amerikanen beloofd hen te hel pen om de Iraakse leider uit Noord-Irak te houden. De Koerdenleider deed zijn toe zegging in een gesprek met de Amerikaanse onderminister Ro bert Pelletreau in Ankara. Deut ch zei dat Saddam Hoessein Bar zani steeds meer onder druk zet om te onderhandelen over auto nomie voor Noord-Irak onder de vleugels van het bewind in Bag dad. Een eerste groep van tweehon- gistermiddag in Koeweit aang I komen. Het gaat om de voor»0 I de van 3500 extra manschap!* die de Verenigde Staten u Golfstaat legeren als antw» op de Iraakse militaire bemoe I nissen met de strijd tuss® I Koerden in Noord-Irak. Koe» was pas na lang aarzelen W de extra manschappen tot grondgebied toe te laten. Iran heeft Irak er gisteren va1 schuldigd de Iraanse vlag u» op schepen te gebruiken o het internationale embarg I omzeilen. Dat embargo wewi 1990 ingesteld na de Irakes I vasie van Koeweit. De «o voerder van het Iraanse min rie van Buitenlandse Zaken dat Irakese schepen 9n ert „00r-1 se vlag varen varen in nelt l den van de Perzische Golt, r I monding van de rivier de raat. Door Paul Verlinden HET ROMMELT bij Interbrew N( land. In korte tijd zag de brouwer onder andere Dommelsch en Or; boom twee directeuren vertrek Voor de zomer stapte algemeen d teur J. van Baardwijk op. Nu houdt productie-directeur H. de Regt het gezien. Over de precieze gronden van het trek van de heren houdt het bedrijf °P de vlakte. Bij Van Baardwijk fe? vsrschil van inzicht in het te vc beleid' als officiële reden voor ve opgegeven. De Regt gaat weg in band met de nieuwe organisaties Volgens goed ingevoerde bronnen net bedrijf heeft hun vertrek voor maken met de (te) strakke greep di Belgische moederconcern op de N< tandse organisatie heeft. «Het beleid wordt niet meer in gemaakt, maar in Leuven," aldui ngewijde. Met name de andere m enadering, waarbij de aandacht eer op Dommelsch dan op Or ooom wordt gericht, is in Breda m<

de Stem | 1996 | | pagina 6