Felle ruzie Wallage en Bolkestein Heerma schiet de bal weer naast ƒ8.900,- Kok trekt zich kritiek bisschop Muskens aan Kok: Extra geld voor onderwijs jraag over. Analyse Volwassen KRANT. DESTEM BINNENLAND A4 Over kwestie asielzoekers Leerlingen brengen vervuiling strand in kaart Kok: Zekerheid bieden over AOW Zere been ZiZo! 'n Compleet mobiel GSM Pakket voor f 4995(ind. BTW) per maand. LIBERTEL IJ li ifWiPT DESTEM COMMENTAAR Compromis universiteit afgekraakt BINNENLAND KORT Nijmegenaar gijzelt kleine meisjes Eis 18 jaar voor dubbele moord Raadslid dient ontslag in na fraude Menselijke botten tussen Katwijks puin Universiteit stelt bemiddelaars aan ZiZo! 'n Compleet mobiel GSM pakket voor f 49f95(incl. BTW) per maand. LIBERTEL (ens: KLUNklS KEUKENS modern ongestelde keuken '.Jompleel met: hoge wandkasten an liditliisten. verlichting. t. combi oven/mnanetrnn. .sser, keramische kookplaat, del mengkraon en moderne uioschouw. aon: (0416) 37 75 11. showroom- nog volop i Audi A3 het meest rakter: de complete ion of de luxueuze n nu langs voor een lang naar op zoek W/90 pk), jdrage. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 Van onze verslaggever Bmda - Amper had de NOS- *- «dio na de Troonrede op prinsjesdag de pittige kritiek igr. dr. M. Muskens op t armoedebeleid van het kabinet uitgezonden, of de wcretaresse van premier Kok kn2 bij de bisschop van Sa aan de telefoon. De pre mier zou de bisschop van Breda de volgende ochtend 0 negen uur opbellen, luidde boodschap. Zo geschiedde. En daar blijft het niet bij, maakte premier Kok gisteren tijdens de algemene poli tieke beschouwingen in de Tweede Kamer bekend. Van zijn kant bevestigde mgr. Muskens gisteren desgevraagd, dat de pre mier en hij de afpraak hebben gemaakt elkaar voor eind okto ber te zullen ontmoeten voor een nader gesprek over de groeiende armoede in het land. De Bredase bisschop toonde zich gisteren aangenaam verrast door Koks reactie. De premier had zijn kritiek positief opgevat, aldus de bisschop. De premier ontkent de armoede niet. In het vervolgge sprek zal mgr. Muskens de vraag op tafel leggen hoe het toch komt, dat steeds meer mensen niet meer kunnen rondkomen, terwijl het economisch zo goed zou'gaan in ons land. In de troonrede zijn vele positieve opmerkingen gemaakt over bestrijding van armoede en sociale uitsluiting. Maar, zo heeft de bisschop de premier al tegen geworpen, volgens onderzoek van medewerkers van de Erasmus- universiteit wordt 35 tot 40 pro cent van de in Troonredes aange kondigde maatregelen nooit uit gevoerd. Mgr. Muskens was als voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor kerk en samenleving in juni dit jaar present bij de grote mani festatie van 'De arme kant van Nederland' in Den Haag, bij welke gelegenheid hij pittige kri tiek uitte op het regeringsbeleid wat betreft de bestrijding van de armoede. Vorige week prubliceerde het vakbewegingsblad Zeggenschap een interview met de Bredase bis schop, waarin hij zo mogelijk nog scherper uithaalde. Er wordt zijns inziens slechte voorlichting gegeven over de economische groei; de cijfers worden gemani puleerd. Volgens de bisschop is er in werkelijkheid een economi sche crisis gaande, die bewust wordt verzwegen. In de politiek gaat het alleen nog maar om cijfers, niet meer om mensen. „En zelfs de PvdA," aldus Muskens' scherpe kritiek in Zeggenschap, „is ervan overtuigd dat armoede het best bestreden kan worden door de economie de vrije loop te laten." Die kritiek is blijkbaar aangekomen bij de lei der van de Partij van de Arbeid, die Kok ook is. Poor Hans van den Broek en Debbie Langelaan Den Haag - Het onderwerp asielzoekers heeft gisteren opnieuw ;ot een hoog oplopende ruzie geleid tussen WD-leider Bolke stein en PvdA-fractievoorzitter Wallage. Volgens Wallage vist Bolkestein in troebel water door het onder werp op een ongenuanceerde manier aan te snijden. De twee verweten elkaar 'een vieze smaak in de mond' te krijgen van eikaars uitspraken. De heftige woordenwisseling woedde nog de hele avond door in de wandelgangen van de Tweede Kamer. „Hoe durft die Wallage ons deze verwijten te maken. Ter wijl we doorgaans zo redelijk en zuiver met elkaar praten over dit onderwerp," zei gisteravond een WD'er, PvdA'ers mokten erover dat Bolkestein 'het' opnieuw oheeft: op een ongenuan ceerde manier de discussie aan zwengelen over dit onderwerp. De PvdA noemt dat - Wallage zei het hardop - 'vissen in troe bel water'. Beide partijen waren ongelukkig dat door de ruzie ook Kamerlid Janmaat de kans kreeg om een duit in het zakje te doen. Vieze smaak somde woensdag, tij- eerste dag van het debat over de begroting voor volgend jaar, tal van problemen op waar mee de opvang van asielzoekers te kampen heeft. Hij noemde onder andere het feit dat veel asielzoekers in de illegaliteit ver- Den Haag - Nieuwe wetgeving moet voorkomen dat de hoogte van de AOW-uitkeringen elk jaar opnieuw ter discussie komen te staan in de Tweede Kamer. Dat zei premier Kok gisteren tijdens de algemene beschouwingen. Het kabinet bevriest de AOW- premie en wil de uitkeringen deels betalen uit de algemene middelen. Dat leidde tot bezorgdheid, omdat de hoogte van de AOW zo elk jaar opnieuw een speelbal dreigt te worden van de politiek. Kok wil die bezorgdheid wegne men door een wet aan te kondi- 8®, Hij denkt aan een koppeling van de AOW aan de stijging van de CAO-lonen, zodat de AOW "elvaartsvast blijft. dwijnen wanneer zij per trein naar het 'verwijdercentrum' Ter Apel worden gestuurd. Ook het kwijtmaken van papieren op weg naar Nederland is Bolkestein een doorn in het oog. Bij Wallage viel dit lijstje zeer slecht. „Deze uitspraken hebben bij mij een vieze smaak achterge laten," begon hij zijn aanval. Hij noemde het 'niet acceptabel voor een mede-regeringspartij' dat deze wel alle problemen opsomt van het asielzoekersbeleid, maar er niet bij vertelt dat de opvang van asielzoekers steeds beter ver loopt en dat het aantal vluchte lingen dat binnenkomt, de afge lopen twee jaar met meer dan de helft verminderd is. „Bepaalde dingen verzwijgen is een vorm van vervalsing," aldus de PvdA- fractievoorzitter. Bolkestein toonde zich zeer gepi keerd over deze aanval. Hij noemde Wallages woorden 'onge rechtvaardigd' en 'buitensporig'. Hij had op zijn beurt ook een vieze smaak in de mond gekre gen, zei hij. „Deze vervalsing van de werkelijkheid gaat me te ver. Het kabinet verdient zeker een compliment voor het striktere toelatingsbeleid, maar ik houd me nu eenmaal vooral bezig met dingen waarmee problemen zijn." De ruzie laaide steeds verder op toen ook Wallage niets terug wenste te nemen van zijn verwijt. CD'er Janmaat kreeg daardoor de gelegenheid om de twee nog verder uit elkaar te spelen. Deze zei het eens te zijn met Bolkes- teins betoog over de asielzoekers. Maar de VVD neemt geen stap pen tegen de problemen. „En dat is het verschil tussen CD en WD." Bolkestein deed een poging om zich uit de 'ongelukkige discus sie' terug te trekken: „Ik krijg verwijten van twee kanten, van de heer Janmaat en van de heer Wallage. Het standpunt van de WD-fractie ligt ergens in het midden.Maar ook dat was tegen het zere been van een woedende Wallage: „Ik wens nooit in één zin met Janmaat genoemd te worden." [ADVERTENTIE) "at zit er allemaal in het ZiZo! pakket: •Geavanceerd digi- ta,>l GSM-t0estel; Philips FIZZ «Libertel abonnement *10 minuten nr'Uis bellen per maand Handige ZiZo! helplijn «Speciale ZiZo! Auikersgids. Bel voor meer informatie over het ZiZo! pakket en ^koopadressen 06 05 60 (gratis). ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. - V. •- v - Leerlingen van het Berlingh College in Beverwijk zijn gisteren begonnen met het in kaart brengen van de vervuiling op het strand bij Wijk aan Zee. In totaal doen ruim 2000 leerlingen van twintig scholen in plaatsen langs de kust aan het project mee. Gezamenlijk onderzoeken zij 120 km strand. Rijkswaterstaat gaat voor het opruimwerk gebruik maken van de bevindingen van de scholieren. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt vanaf 1998 extra geld om de klassen in het basisonderwijs te ver kleinen. Premier Kok heeft dit gisteren beloofd aan de Tweede Kamer. Vrijwel alle andere wensen - inzake volksgezondheid en milieu - hield hij af. De wens om stapsgewijs de klas sen te verkleinen leeft Kamer breed. De fracties zien hierin een broodnodige investering in de 'kwaliteit van de samenleving'. Nu de begroting op orde is, vin den zij dat het kabinet daaraan meer aandacht moet besteden. Hoeveel geld er straks komt voor het verkleinen van de klassen is onbekend. Het kabinet moet komend jaar een plan van aanpak maken. Kok waarschuwde dat de kosten hoog zijn: al snel een mil jard gulden. D66 vindt dat er vol gend jaar al 135 miljoen extra moet komen om 2000 extra leer krachten aan te stellen. Kok beloofde dat het kabinet naar dit plan zal kijken. Kok begon zijn beantwoording aan de Kamer met de erkenning dat het economisch weliswaar voor de wind gaat, maar dat nog grote groepen mensen problemen hebben. Hij bestreed de suggestie van vooral de kleine christelijke partijen dat de huidige coalitie geen 'sociaal hart' heeft. Verschillende fracties willen geld om de armoede onder minima te bestrijden. De PvdA wil dit via de individuele huursubsidie doen, het CDA wil een kindertoelage voor de minima. Kok toonde zich alleen bereid het PvdA-pian over te nemen. Dat betekent dat men sen met een minimum-inkomen die kinderen hebben, per maand tien gulden meer krijgen. Niet alleen huurders, maar ook men sen met een eigen huis profiteren ervan. Ook beloofde hij dat de korting van 30 miljoen op de sociale vernieuwing wordt geschrapt. Vrijwel alle fracties hadden bezwaren tegen deze bezuiniging, omdat het kabinet juist nu het sociale gezicht moet laten zien. Kok gaf toe dat de korting nu ongepast is. De premier nam onverwacht afstand van de norm die het kabi net zichzelf heeft opgelegd om het broeikaseffect te verminde ren. De C02-uitstoot zal volgens hem moeilijker te beperken zijn dan het kabinet eerst dacht. Dat leverde hem een reprimande op van PvdA'er Wallage: „Het is met de C02-norm net als met de Europese muntunie. Als het moeilijk is, moeten we de inspan ning verhogen." EÉN POLITIEKE wens van premier Kok - een krachtige oppositie, een vitaal CDA - is nog steeds niet in vervulling gegaan. CDA-leider Enneüs Heerma is er tijdens de alge mene beschouwingen opnieuw bij lange na niet in geslaagd een voet tussen de deur bij 'paars' te krijgen. Net zo min als de andere opposi tie-partijen trouwens. Het is paars en paars alleen dat nu de politieke agenda voor de toe komst aan het bepalen is. De regeringspartijen PvdA, VVD en D66 denderen vrolijk voort naar de volgende Kamerverkiezin gen, mei 1998, ongehinderd door het CDA. De coalitie ziet zelfs kans om het stokpaardje van het CDA sinds de vorige Prinsjes dag, het gezinsbeleid, in te lij ven. De coalitiepartijen gaven de afgelopen dagen alvast een voorzetje van de nieuwe wegen, die zij de volgende eeuw willen inslaan ('investeren in kwali teit'). Het CDA onder leiding van Heerma hamerde in het bij zonder op het in stand houden van oude waarden ('handen af van de overlegeconomie'). De christen-democraten worste len nog steeds met hun rol als grootste oppositiepartij. Tot verdriet van kleinere oppositie partijen als GroenLinks en de SP. Heerma deelde weliswaar een enkele speldenprik uit, maar kansen om 'paars' uit elkaar te spelen liet hij volstrekt onbenut. De 'kleintjes' stonden daardoor vrijwel alleen; GroenLinks- fractievoorzitter Rosenmöller werd er bijkans moedeloos van. Het CDA deed geen enkele poging om met GroenLinks te Enneüs Heerma 'dealen', bijvoorbeeld door samen moties in te dienen over de armoedebestrijding. Het milieu, de inzet van Mel- kert-banen, de bestuurlijke ver nieuwing, Europa, de pensioe nen, het zijn allemaal onderwer pen waarover de coalitiepar tijen, op z'n zachtst verschillend denken. De bal lag voor het' doel, Heerma hoefde maar in te schieten. Maar hij kon of wilde de meningsverschillen niet aangrij pen om te stoken in het paarse verstandshuwelijk. In plaats daarvan deed hij alle moeite om premier Kok te laten erkennen dat koopkrachtplaatjes voor iedereen anders uitpakken. Hij trok een gezicht alsof die erken ning een overwinning was, maar Kok was laconiek: „Meneer Heerma, dat is een realiteit sinds Adam en Eva." Zo raakten meer van zijn vragen kant noch wal. De antwoorden Door Hans van den Broek en Debbie Langelaan van regeringszijde bleven hoffe lijk, omdat het gewoonweg pijn lijk zou worden om Heerma's gebreken nog eens uitgebreid te etaleren. Bovendien zou het politiek niet verstandig zijn om het CDA nu maar helemaal niet meer serieus te nemen: het CDA is nog steeds een van de grotere partijen. 'Paars' wil het CDA niet onnodig schoffe ren, want de christen-demo craten blijven per slot van rekening een kandi daat voor een toekomstige rege ring. Het probleem voor het CDA en de andere oppositiepartijen fs dat het Nederland economisch voor de wind gaat. De tijden van draconische bezuinigingen zijn (even) voorbij, de rente is laag, de staatsschuld daalt, de koop kracht blijft op peil. Mooie resultaten waar buurlanden als België en Duitsland jaloers op zijn. Het kabinet is, om met de woorden van WD-leider Bol kestein te spreken, 'bevrijd van de terreur van begrotingscij fers'. Dat geeft enige lucht voor nieuwe investeringen in onder wijs, milieu, infrastructuur en gezondheidszorg. Die zonnige financiële positie biedt Kok en zijn ministersploeg de mogelijk heid om het sociale gezicht weer wat op te poetsen. En er is tijd over om na te denken over de toekomstige inrichting van Nederland, over de AOW en aanvullende pensioenen, over het belastingstelsel. Het is knap lastig oppositievoe- ren tegen zoveel 'rozengeur en maneschijn'. CDA en Groen Links kwamen in hun 'tegenbe- grotingen' dan ook niet verder dan enkele accentverschillen: een miljard meer voor het open baar vervoer (GroenLinks), een extraatje voor gezinnen met kinderen (CDA). Relatief kleine bedragen op een begroting van een paar honderd miljard gul den. Pesterig wees Bolkestein erop dat 'zelfs' de alternatieven van GroenLinks maar enkele tienden van procenten verschil den ten opzichte van het kabi netsbeleid. „En ach, daar valt wel mee te leven...," conclu deerde hij. De betere politieke debatten gingen tussen PvdA en WD. Met in hun achterhoofd de komende verkiezingscampagnes vielen zij elkaar - in soms zeer vinnige woordenwisselingen - aan op onder meer het asielbe leid, de belastingen en de inko menspolitiek. Waar Bolkestein als vanouds de vrije markt pre dikte, beklemtoonde Wallage het nut van een sterke overheid. Maar die debatten gingen meer over de toon dan over de inhoud. DE TIJDEN zijn werkelijk veranderd. Geen bisschop zou het tien jaar geleden hebben gewaagd om publiekelijk zulke onge geneerde kritiek te spuien op het regeringsbeleid als mgr. Muskens heeft gedaan op het armoedebeleid van het kabinet- Kok. De politiek had hem immers onmiddellijk voor de voeten geworpen dat hij nooit had gehoord van de scheiding van kerk en staat. Om de zaak vervolgens af te doen met het 'beleefde' verzoek of monseigneur zich voortaan maar met zijn kerkelijke zaken wilde bemoeien. Maar ook geen minister-president zou het tien jaar geleden gewaagd hebben om op zulke bisschoppelijke kritiek anders te reageren dan met pijnlijke verwondering; met de vraag hoe de man zich zoiets toch in zijn hoofd haalde. Wie herinnert zich niet de rel en de honende commentaren van met name niet- christelijke politici, nadat bisschop Bomers van Haarlem publiekelijk had verklaard op welke politieke partijen goede christenen bij de naderende verkiezingen in elk geval niet behoorden te stemmen vanwege bun abortusstandpunt. Katholieke politici toonden zich destijds gegeneerd door de gedemonstreerde 'naïviteit'. Anno 1996 blijkt de verhouding kerk-staat beland te zijn in een nieuwe fase, die meer volwassenheid uitstraalt. Daarvoor was blijkbaar een minister-president nodig die politiek niet gehin derd wordt door een persoonlijk kerkelijk verleden; een pre mier ook van een paars kabinet, dat er niet van verdacht kan worden kerkelijke belangen te willen behartigen. En daarvoor was ook een kerkelijk leider nodig, die rustig zegt wat hij denkt, zonder aan zijn kerkelijk leiderschap ook maar de schijn van enige politieke meerwaarde te willen ontlenen voor zijn uitspraken. Zo hoort het toe te gaan tussen kerk en staat in een democratie. Den Haag (anp) - CDA, GroenLinks en D66 hebben geen goed woord over voor het compromis van PvdA en WD óver een andere bestuursorga nisatie voor de universiteiten. De studéfit'ë'nbonden zijn 'kwaad en teleurgesteld'. Het compromis houdt in dat de PvdA toch geen wijzigingsvoor stel zal indienen om de wet Modernisering universitaire bestuursorganisatie (Mub) te ver anderen. De PvdA wilde zwart op wit in de wet hebben dat studen ten lid kunnen zijn van het facul teitsbestuur. De WD dreigde dan tegen de wet te stemmen. PvdA en WD zullen nu een motie indienen, waarin de zaak aan de universiteiten zelf wordt overge laten. Volgens GroenLinks, CDA en D66 is de PvdA door de knieën gegaan voor de WD. De studen ten schieten met de motie niets op, zeggen de studentenbonden. HHüÉi Nijmegen - Een 46-jarige Nijmegenaar heeft zondag, naar nu pas bekend geworden is, vier meisjes van zeven tot tien jaar enkele uren tegen hun wil in zijn woning vastgehouden. Hij zou hen bedreigd hebben en met twee van de vier meisjes ontucht hebben gepleegd. Toen de kinderen weg wilden gaan hield hij hen tegen. Twee van de vier meisjes hebben in een kinderverhoorstudio een verklaring afgelegd over wat er met hen gebeurd is. De andere twee meisjes zullen dat ook nog doen. De man was een vage bekende van de ouders van de kinderen. De Nijmegenaar heeft tegenover de politie toegegeven dat de kinderen bij hem in huis zijn geweest. Hij ontkent echter de ontucht en de gijzeling. Rotterdam - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam achttien jaar cel geëist tegen de 39-jarige H.K. De man heeft volgens officier van justitie mr. E. Koekman op 9 juni viermensen neergeschoten in een café. Twee slachtoffers overleden aan hun verwondingen. De schietpartij vond plaats in het koffiehuis Vatan aan de Crooswijkseweg. Volgens K. was het koffiehuis de thuisbasis van een Turkse bende die heroïnetrans- porten organiseerde van Turkije naar Nederland. De schutter had geld geleend aan de bende. Op 9 juni kwam K. in het café zijn geld opeisen, kreeg dat niet en en schoot in woede vier mensen neer. Voerendaal - Een gemeenteraadslid van D66 in het Limburgse Voerendaal heeft zijn ontslag ingediend. De man werd twee weken geleden opgepakt wegens oplichting van een inmiddels overleden 88-jarige vrouw uit Valkenburg. Het raadslid, de 31-jarige R. Henssen, heeft tegenover de politie bekend als financieel adviseur van de vrouw fraude te hebben gepleegd. De zaak kwam aan het licht toen de erfgenamen van de vrouw in haar boekhouding verdachte overboekingen ontdekten. In afwachting van het verdere onderzoek is het raadslid na ver hoor vrijgelaten. Katwijk - Een passant heeft deze week menselijke botten gevon den op de Katwijkse puinstort in de duinen. De botten blijken afkomstig te zijn van een voormalig verzamelgraf van de her vormde begraafplaats aan de Zuidstraat in Katwijk. Ze zijn gedumpt door de gemeente Katwijk. De gemeente heeft de fout toegegeven en spijt betuigd. Katwijk zegt dat bij het vervangen van een vloer van een gemeen- tewerf, die gedeeltelijk boven het verzamelgraf ligt, de resten ongemerkt zijn opgegraven en naar de puinstort afgevoerd. De botten krijgen een plekje in het nieuwe verzamelgraf van de begraafplaats aan de Zuidstraat. Tilburg - Een commissie van goede diensten moet de bestuurscri sis op de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) gaan oplossen. Dat zijn de Universiteitsraad en het College van Bestuur gisteren overeen gekomen. Om de zaak niet te laten escaleren kwam er geen motie van wantrouwen aan het adres van het bestuur, maar de Universiteitsraad sprak wel haar afkeuring uit. Het conflict ontstond toen het bestuur instemming betuigde met het plan van het kabinet om de medezegenschap van studenten en universi- teitspersoneel af te schaffen. De bemiddelaars zijn prof. dr. P, Verheyen, prof. mr. M. Groenhuijsen en mr. H. Geleijnse. Hun rapport moet op 7 oktober klaar zijn. (ADVERTENTIE) ZiZo! Meteen even bellen. Wat zit er allemaal in het ZiZo! pakket: 'Geavanceerd digi taal GSM-toestel: Philips FIZZ 'Libertel abonnement 10 minuten gratis bellen per maand 'Handige ZiZo! helplijn 'Speciale ZiZo! gebruikersgids. Bel voor meer informatie over het ZiZo! pakket en verkoopadressen 06 05 60 (gratis). ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen.

de Stem | 1996 | | pagina 5