H.B. TR^I Aktuele mode Wij wensen d veel s DE STEM Najaarsmode vrouwen: onderkoeld chic Het modebeeld voor vrouwen is vooral chic en elegant met een sobere ondertoon. De jaren '60 en '70 lopen nog steeds als een rode draad door de collecties. Het silhouet is lang en slank. De belangrijkste kleur is bruin. TERN Wij leverden de Tevens feliciteren met hun geheel Wij verzorgden het en wensen d veel succes VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 Bestudeerde eenvoud Kuntoorjuf (Molinari) T Door Ilse Wetzel Iiet onderkoeld raken en er toch op een on derkoelde manier ele gant en chic bijlopen. Dat is het motto van de nieuwe wintermode, die nog steeds een beetje terugblikt naar de jaren '60 en '70. Ontwerpers en confec- tiehuizen laten zien welke ingre diënten zij gebruiken voor een smaakvolle mix van functionali teit en elegantie. Zij bewijzen ook dat een vrouw gestoken in militaire stijl of een streepjespak meer indruk kan maken dan wanneer ze zich bloot geeft. Datzelfde geldt ook voor de sexy ondertoon bij een simpele 'ouderwetse' combinatie van lamswollen trui met iets uitlo pende tweedrok of voor een ge breid kort of lang vest. Het zijn de illusies van terughoudend heid en macht die aan het androgyne broekpak kleven en de schijnbare degelijkheid van breisels die deze wintermode zo boeiend maken. Wie gek is op Belgische bonbons zal bovendien in verrukking raken van de cho- coladekleuren, die in alle collec ties te vinden zijn. Bij veel vrouwen, ongeacht leef tijd en maat, is de speurtocht ge richt op kleding die langer en slanker maakt. Aan hun queeste komt voorlopig een eind, want met de nieuwe collecties worden zij op hun wenken bediend. Hoe wel mini-kort en strak getail leerd nog steeds hoog-modisch blijven, is het andere silhouet van de wintermode vooral sluik, simpel en sober en juist daar door op een onderkoelde manier chic. Eenvoud in zowel vorm als kleur - tot voor kort het hand schrift van Italiaanse ontwerpers - is voor komende herfst/winter verheven tot algemene trend. Het is die bestudeerde eenvoud die een rijk aanzien geeft en waarbij vooral onweerstaanbare mooie mantels, gestyleerde pan talons en strak gesneden broek- pakken de toon zetten. Zij geven de draagster een afstandelijke houding. Het frêle dametje in de Jacky O.-stijl van afgelopen zo mer lijkt weerbaarder geworden. Rustige klassieke stoften met weinig of geen opdruk hebben de voorkeur. Psychedelische en sterke grafische prints a la Prada, vrolijke fantasie ruit of bloemen- opdruk uit het Biba-tijdperk zijn er ter speelse afwisseling van de brave uni-kleding. De truc is om een uitgebalanceerd totaalbeeld te maken van kleurstellingen en luxe materialen. Gladde, glan zende stoften (satijn, leer, nylon) met wollige of harige optiek (bouclé, suède, velours en nep bont). Combinaties van (mini- )rok met (maxi-)mantel zijn span nend te maken als beide in één tint zijn uitgevoerd. Het idee van wat vroeger een complet werd genoemd. Een mooi geheel is dat bijvoorbeeld in bruin: dé modekleur voor deze winter. Maar dat is het ook in al le schakeringen daarvan: van het neutrale beige via de brave ca- meltint tot aan het diepe donker bruin van pure chocola. Dit zoge naamde 'ton-sur-ton' maakt van elk simpel aandoende outfit iets voornaams. Wat het overige kleurengamma betreft: zwart en grijs blijven ij- zersterk en krijgen concurrentie van de zogenaamde 'zwartver- vangers': purper, gebrand rood, heel donkerblauw en het aller- donkerste groen. Voor de lief hebbers van sprekende tinten is er een keuze uit korenbloem blauw, violet, turquoise, fucftsia en niet te vergeten oranje en ap- peltjesgroen. Van oranje schijnt de consument geen genoeg te krijgen net als van de roofdie ren-print. Beiden zijn nu voor handen in winterse uitvoerin gen: oranje is een fractie war mer geworden en het nep-lui paardvelletje wordt meestal gebruikt als das of harige kraag. Bij het sluike silhouet zijn borsten minder prominent zichtbaar. Overigens kan de V-hals zeer laag uitval len bij lange jersey-jurken, die de lichaamsvormen soe pel omvatten. Ook niet dichtgeknoopte glanzende blouses zorgen voor een va riatie op het decolleté. De taille blijft aandacht vragen met stiksels, naden en cein tuurs, terwijl de schouderlijn duidelijk aanwezig is ter accen tuering van die taille. Benen wor den meestal decent bedekt door laarzen met hoge schacht, lange rok of pantalon. Het model van de pantalon is veranderd: het begint vaak hoog op heup iets onder de taille en lijkt de benen te verlengen. De pijpen zijn smal of lopen iets uit en vallen ruim over de hoogge hakte schoen. De bijbehorende jasjes reiken tot op de heup, het dijbeen of de kuit. Samen met een pantalon krijgt zo'n combi natie dat androgyne effect. Dit maal zonder het macho-achtige jaren '80. Om dat effect te berei ken is wel goed gekeken naar de tradionele stoffen uit de heren kleding. zoals tweed en flanel. Door moderne technieken zijn deze 'zware' stoffen soepel draagbaar en minder kriebelig geworden. Vertaalde details van legeruniformen (doublebreasted, klepzakjes, knopen en epaulet ten) zorgen voor een strenger aanzien dan de smoking. De roklengte zwerft ergens tus sen mini en enkellang, maar be weegt zich voornamelijk rondom de knie of halverwege de kuit. De nieuwe versies garanderen meer bewegingsruimte. Zij zijn iets uitlopend met al dan niet een loopplooi of zien er met een knipoog naar de klokrok erg swingend uit. Eenvoudige wollen truitjes of strakke blouses geven daarbij dan weer een air van de gelijkheid. Deze combinaties moeten wel doordacht zijn en met flair gedragen worden. De kans is erg groot dat het nogal truttig overkomt. Er uitzien als een duffe kantoorjuf is toch niet echt de bedoeling. Netscape [women's wirel file Edit View Go Favorites Help Address http://www.women.com/ Dat Tina Turner zich door Gianni Versace laat kleden kan iedereen wel bedacht krijgen. Maar dat Ruud Gullit en Mike Tyson op Versace's VIP-klantenlijst voorkomen tussen Lady Di, Elisabeth Hurley, Elton John en George Michael, verrast toch wel een beetje. Dat soort ge gevens kom je ook tegen op zoek naar informatie over mode op het World Wide Web. Modebewuste webgirls hebben op het net hun weg naar informatie na tuurlijk al lang gevonden. Er be staan nogal wat discussiegroepen over mode-onderwerpen. Overigens ook veel gezeur over onder andere nepnagels. Wie gewoon een beetje surfend op de hoogte wil blijven op modegebied, kan een aantal aardi ge sites tegenkomen, maar ook nog steeds teleurgesteld raken. Moeilijker is het om gegevens te vinden over de laatste collecties. Een paar maanden geleden was er nog Firstview. Die jongens zorgden voor behoorlijk veel opwinding in het wereldje. Want kort na de shows in Milaan, Parijs en New York was op Firstview al een groot deel van de collecties te zien. Kij ken was gratis. Het bleek een lek- kermakertje te zijn. Foto's van de herfst- en wintercollecties '96 zijn nu slechts te bezichtigen tegen be taling van 550 dollar per halfjaar. Op de Style-pagina's van Women's Wire Guide Page zijn - afgetapt van Firstview - wat actuele ontwerpen van een paar Amerikaanse desig ners (Calvin Klein, Donna Karan en Anna Sui) geplaatst alsook een stukje 'moving' modeshow van Ni cole Miller. Behalve voor les in de uitspraak van ontwerpersnamen is dit adres een ideale plek om inte ressante gegevens op te duiken. Ontwikkelingen op mode-gebied is verder nog te vinden bij de Web- tijdschriften. Om er een paar te noemen: The Fashion Page (met leuke links). Fashion Net (met showrooms), Elle Magazine (met een fashionquiz) en Women's Wear Daily (dagelijks up-to-date ge bracht). The Designer's Runway Re port en Energymedia zijn adressen waar ook nog een aantal ontwer pers aan bod komt. Giorgio Armani bevindt zich ook op de super high way met sites over zijn sportieve AX-lijn. Van de nieuwe collectie zijn mooie sfeerfoto's te zien. Er is INDUSTRIEWEG 33 4538 een quiz en de mogelijkheid om een heus Armani web-T-shirt te bestel len. Afgelopen maart was al vanuit Parijs 'live' een modeshow op het net bij te wonen. Hoewel de beeld kwaliteit nog heel wat te wensen overliet, is dit initiatief misschien wel een bron van inspiratie voor an dere modehuizen om zich (beter) op Internet te manifesteren. Andere modesites -http://www.energymedia.com/ -http://www.fashionmall.com/ -http://www.charm.net/~jakec -http://www.wwd.com/ -http://www.firstview.com/ H.B. Trading b.v., Lange Rei Geopend: Ma. 12.00-1 Za. 09 Tel. 0115-61677(1 SCHILDERS- EN AFWERKING! Misset Zeeland b.v., Postbus 1 Zand 3 Telefoon

de Stem | 1996 | | pagina 26