G NIET Toekomst welzijnswerk in gevaar telefoontje Terneuzen zet voorlopig geen geld opzij voor nieuw theater 3EH Keus college: Koegorspolder en Handelspoort Zekatel moet kleine dorpen aansluiten' Weekmarkt terug op de Markt POLITIE RAPPORT Zilveren jubileum voor gemengd koor Het Vrije van Sluis zegt 'ja' tegen fusie Bedrijyenterreinen woonwagenbewoners Terneuzen 'IJS urago meer. 56 30 08 DB STEM ZEELAND C3 geldgebrek stichting Terneuzen Open dag bij dierenasiel in Terneuzen Kabelmaatschappij onder druk gezet 'Maar: geen gedwongen ontslagen' Bewoners van drugswijken bundelen zich m G amber <B> iken met vierzijdig afge- euren. Wandkasten 90 gaskookplaat. schouw, bak, werkblad en licht- VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 Van onze verslaggever Leuzen-Ben W van Ter pen zetten voorlopig nog 'engeld opzij voor de reali se van een nieuw theater, «houder K. van der Hoofd dat tijdens de presentatie ,an de begroting 1997. fe doen nog niet aan fondsvor ming voor het nieuwe theater. We willen namelijk eerst weten wat de kosten zijn en hoe de nieuwe schouwburg er uit komt te zien. Deze elementen zijn momenteel nog in onderzoek." Het college meldt in de aanbie dingsbrief dat de realisering van een nieuw theater een extra in spanning van de raad zal vergen. Het college is zich op dat gebied aan het oriënteren en legt op kor te termijn de te nemen stappen aan de raad voor. „We weten nog niet wanneer dat zal gebeuren," aldus Van der Hoofd. „We geven hiermee alleen aan dat de raad er rekening mee moet houden dat er wellicht in de loop van het komende begrotingsjaar een financieel voorstel komt voor het nieuwe theater. Maar dat we ten we niet zeker." Het nieuwe theater kost ongeveer zeventien miljoen gulden. Dow Benelux heeft al zes miljoen gul den beschikbaar gesteld. Ook andere bedrijven zijn door een hiervoor speciaal in het leven geroepen commissie benaderd om een duit in het zakje te doen. De gemeente zou ook ongeveer zes miljoen bijdragen. Dow zei onlangs tegen de gemeente dat het wel erg lang duurt, voordat er duidelijkheid komt omtrent het nieuwe theater. Van der Hoofd vindt deze vraag stelling terecht. „Ik kan me dit goed voorstellen. Het is terecht dat vanuit het be drijfsleven wordt gesteld dat het zo weinig hoort over de nieuwe schouwburg. Maar ja, zolang er nog geen duidelijkheid is over de realisatie kunnen we weinig ver tellen. Alle mogelijkheden wor den nog bekeken. Het gaat dan ook om zaken als het beheer en de exploitatie. Je kunt je hierbij de vraag stellen of de exploitatie ei genlijk wel een gemeentelijke taak is. Op al die vragen hebben we nog geen antwoord." Van onze verslaggever terneuzen - De toekomst van de Stichting Welzijn Terneuzen staat op het spel. Zonder voldoende ruggensteun van de ge meente is het stichtingsbestuur namelijk niet in staat langer verantwoordelijkheid te dragen voor het instandhouden van de nstelling. j en W van Terneuzen spreken leze bezorgdheid uit in een voor stel aan de raad over het beschik- aar stellen van een subsidie van 645.000 gulden aan de in stelling voor 1997. ie meerderheid van de commis- Financiën wil deze subsidie echter niet beschikbaar stellen. Vandaar de verontruste woorden het college. „Nog afgezien het feit dat hiermee direct de Rrkgelegenheid van tien men- is gemoeid, ontstaat er een la- ,e in de sociale infrastructuur onze gemeente," maakt het college duidelijk. En voegt daar alle duidelijkheid aan toe iat de kosten enorm toenemen als de gemeente het werk zelf moet gaan doen. Daarom roept het college de raad toch met het subsidiebedrag coord te gaan. Het bestuur is volgens het college immers mo- vteel voortvarend aan de slag de financiën van de stichting op orde te krijgen. Het gaat hier- twee zaken: het verwerken van de gevolgen van frauduleus kandelen door een ex-werknemer Wethouder L. Cuelenaere maakte lat gisteravond bekend tijdens de Oostburgse gemeenteraad. Dit aanleiding van de ingeko- hrief van L. Baarends met de s het buurtschap Boerenhoi at te sluiten op de kabel, wens is actueel, omdat de lerciële zenders straks voor mtelbezitters een stuk duurder wden. Ze moeten immers een aanschaffen. Om die aan- riet te hoeven doen, willen °P de kabel aangesloten wor- Wielakker (PvdA) vroeg de ak breder aan te pakken. „Er Simmers ook een wens uit Cad- }_&BADKAMERS 'N g koopavond. 6. Vrijdag koopavond. Jat onze correspondent emeuzen - Meer dan tachtig dierenasielen in 1 suetiand houden rond werelddierendag open Het dierenasiel eeuwsch-Vlaanderen in kneuzen opent zondag 6 «ober van 11.00 tot uur de deuren. 'andelijke open asielda- worden voor de zevende er georganiseerd door de Van J -ItAsiel Raad <CAK) de Dierenbescherming. Rozijn 115 asielen aan een. Per jaar vangen de ten meer dan 70.000 hon- j. dutten op. Deze wor- roLuar werz°rgd door be trachten en duizenden "Wilgen. Negentig pro- enisM-a dleren vindt na On a een nieuw baasie. zL.„ °PTen dag in Asiel ie *sfb-vlaanderen staan LL ?Tkers klaar om beantwoorden en over u i ^ormatie te geven tttmif asteiwerk. Verder is HarktW andere een rommel- en het meer inzichtelijk maken van de financiële administratie. B en W wijzen op de financiële halfjaar-rapportage 1996. Daar uit blijkt dat het bestuur op de goede weg zit. Uit het oogpunt van behoorlijk bestuur wijst het college erop dat de stichting geen signaal heeft gekregen over een op handen zijnde korting op de subsidie. Dit signaal is er wel voor 1998. Volgens het college moet de voortgang van het welzijnswerk worden bewaakt. Het leeuwen deel van de te subsidiëren taken van de Stichting Welzijn Terneu zen betreft immers een verdere uitwerking van activiteiten die blijvende aandacht verdienen. Het college noemt in dit verband onder meer het wijkgerichte op bouwwerk, de ondersteuning van diverse vrijwilligersgroepen, de warme-maaltijdvoorziening en het jeugdvakantiewerk. Het voorstel wordt donderdag 26 september behandeld tijdens de vergadering van de gemeente raad. Deze begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. De ontwikkeling van nieuwe woonwagencentra is in volle gang, zoals hierin Zaamslag. foto camile scheistraete Van onze verslaggever Oostburg )e Zeeuws-Vlaamse vertegenwoordigers in het re guliere overleg met kabelmaatschappij Zekatel gaan volgende week druk uitoefenen op deze maatschappij om Meine gemeen schappen in het buitengebied aan te sluiten op de kabel. Het iverleg is volgende week dinsdag. Van onze verslaggever Terneuzen - De Koegorspol der en een deel van het bedrij venterrein Handelspoort in Terneuzen zijn in beeld voor de vestiging van bedrijfster reinen voor de bewoners van het woonwagencentrum De Blikweide in Sluiskil. Hieraan is wel een aantal vesti gingsvoorwaarden verbonden. Zo worden bij deze terreinen dezelf de regels gehanteerd als voor ie dere andere ondernemer en er moet een duidelijk bedrijfsplan worden overlegd. B en W van Terneuzen delen aan de gemeenteraad mee dat de mo gelijkheid wordt onderzocht om de Koegorspolder versneld in ontwikkeling te nemen. De sloop bedrijven van de woonwagenbe woners worden hierbij betrok ken. Het college geeft hiermee een antwoord op binnengekomen brieven van het Regionaal Plat form Woonwagenbewoners en van H. Netten uit Sluiskil (na mens bewoners van de Blikwei de). Het woonwagencentrum De Blik weide wordt opgeheven. Inmiddels is de ontwikkeling van nieuwe woonwagencentra in Sluiskil (Zuidhof) en Zaamslag (Oosthof) in volle gang. Zowel het platform als Netten willen snel duidelijkheid over de voortgang van de bedrijfsactivi teiten op nieuwe terreinen en de daaraan verbonden voorwaar den, Netten maakt in de brief duide lijk dat de bewoners niet willen verhuizen voordat er duidelijk heid is over de nieuwe bedrijfs terreinen. Zonder bedrijfsterrein geen verhuizing. Het Platform wil snel duidelijk heid over de huur/kostprijs van de terreinen. -„Wij willen straks zand om op de kabel te worden aangesloten." Baarends (D&T) laakte overigens de klantvriendelijkheid van Ze katel. „Door de telefoon kreeg ik horen dat mensen in het buiten gebied niet alleen de lusten, maar ook de lasten moeten dragen. Een dergelijke opmerking is niet van deze tijd. Daarnaast leerde infor matie van Zekatel me dat aan sluiting rond de 350 gulden kost. Maar toen Zekatel hoorde dat het om het buitengebied gaat, werd ineens van zesduizend gulden ge sproken." Wethouder Cuelenaere bena drukte dat deze zaak volgende week zeer indringend wordt be sproken met de vertegenwoordi gers van Zekatel. „We worden hierin gesteund door andere por tefeuillehouders in de regio. We zullen er zeker op aandringen werk te maken van de kleine buurtschappen. Want daar ligt momenteel een groot probleem." Wethouder J. du Fossé van de ge meente Sluis-Aardenburg zei eer der al tijdens het overleg aan staande dinsdag een pleidooi te houden voor de aansluiting van Sint Kruis op de kabel. „En ik heb ook begrepen dat er in de ge meente Hulst bepaalde wensen leven," aldus Cuelenaere. Tijdens de gemeenteraad werd ook door alle fracties verbazing uitgesproken over een handels wijze van het college. Er lag na melijk een voorstel om geen wo ningbouw aan het Molenwater in Breskens toe te staan. Terwijl de commissie Planologie deze maand nog adviseerde juist wel op die plaats een paar huizen te bouwen. De mening gisteravond was daar om duidelijk. Het commissie-ad vies wordt door het college gene geerd. Volgens burgemeester J. Kruize ontslaat een commissie advies het college er niet van ei gen opvattingen te hebben. „Wij hebben het recht dit voorstel in de raad te brengen." Het college-voorstel werd in ieder geval niet aangenomen. „Wij ko men met een initiatiefvoorstel om daar toch woningbouw mogelijk te maken. Want anders verandert er niets,aldus J, Provoost (WD). Na een uitstapje naar de Rosegracht keert de weekmarkt van Terneuzen binnenkort weer terug naar de Markt. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - De weekmarkt van Terneuzen keert 16 okto ber terug op de Markt. De wekelijkse markt was van wege de renovatie van dit plein uitgeweken naar de Rosegracht. Half oktober is de Markt gereed, zodat de weekmarkt weer op de ver trouwde plaats terugkomt. Op de Markt wordt volgende week begonnen met de voorbe reidingen voor het plaatsen van dertien masten. Deze zullen half oktober op het plein staan. De masten zijn tien meter hoog en 52 centimeter breed en diep. Het onderste stuk is van staal. Daaraan is een zitje en een prul lenbak bevestigd. Tevens bevin den zich in dit onderste deel de aansluitkasten voor de week markt. De bovenste acht meter bestaat uit twee houten delen met daar tussen over de volle lengte een opening van 24 centimeter. Bo venaan bevindt zich de kap met daarin aan twee zijden verlich ting. Dit najaar worden in de Brou werijstraat, de Spuistraat en op het Schoolplein bomen geplant. Ook komt er nog wat groen op de Markt en wordt het laatste stukje bestrating bij het kan toor van de ANWB afgerond. Rond 9 oktober wordt het stad huisplein tussen stadskantoor en de rijweg aangelegd. Dan worden zandkleurige platen van twee bij twee meter gelegd langs de gehele gevel van het nieuwe stadskantoor en het be staande stadhuis. Deze werk zaamheden duren ongeveer tot half november. Dan wordt begonnen met de rij baan. Doorgaand verkeer over het Oostelijk Bolwerk is vanaf dat moment niet meer mogelijk en komt daar niet meer terug. In de nieuwe situatie is het stukje rijweg voor het stadskantoor enkel nog toegankelijk voor bussen en trouwpartijen. De medewerkers van de sector Stadsontwikkeling- en Beheer verhuizen donderdag 26 en vrij dag 27 september van het huidi ge onderkomen aan de Heren gracht 7 naar het nieuwe stads kantoor. Zij zijn de eersten die vanaf 30 september op hun nieuwe werkplek actief zijn. Het gaat om de vierde en vijfde verdieping. Ook het archief ver huist naar het stadskantoor. Volgende week wordt in de hal van het stadhuis een tijdelijke noodingang gemaakt. Dit is no dig, omdat de bestaande ingang moet worden aangepast. De re ceptioniste krijgt een tijdelijke balie in de hal op de begane grond. Daar wordt een grote wand geplaatst om de overlast van de verbouwingswerkzaam heden zoveel mogelijk te beper ken. De tijdelijke ingang wordt ge maakt in de glazen gevel ten oosten van de hoofdingang. De verbouwingswerkzaamhe den op de achtste en negende verdieping van het stadhuis starten op 21 oktober. De bur gerzaal is vanaf dat moment niet meer beschikbaar voor bij eenkomsten. De verbouwing duurt ongeveer tweeënhalve maand. Verdacht zakje Retranchement - Een 16-jarige bromfietser uit Knokke-Heist is woensdagmiddag in de Zwinstraat betrapt op het 'ver liezen' van een verdacht zakje. Daar bleek 28 gram marihuana in te zitten. Tegen de jongen werd proces verbaal opgemaakt, de drugs zijn in beslag genomen. Bromfiets Breskens/Terneuzen - Een achttienjarige man uit Bres kens heeft woensdagmiddag aangifte gedaan van diefstal van zijn bromfiets. Hij had zijn eigendom ter waarde van 3600 gulden afge lopen zondag gestald op de Oude Rijksdweg in zijn woon plaats. Ook een 24-jarige Terneuzen- aar mist zijn brommer. Deze stond gestald aan de Von delstraat in zijn woonplaats. Aanrijding Axel - Een 20-jarige automobi list uit Heikant zag woensdag middag te laat dat een voor hem rijdende 27-jarige vrouw uit Sint-Jansteen afremde op de Kanaalkade. Bij de aanrij ding die volgde, liepen beide auto's aanzienlijke schade op. De betrokkenen kwamen met de schrik vrij. Snelheidscontrole Zuidzande - Bij een snelheids controle op de Oostburg- sestraat zijn woensdagmiddag 28 hardrijders geverbaliseerd. De politie controleerde 127 passanten. Een voertuig passeerde met een snelheid van 70 kilometer per uur, daar waar vijftig het maximum is. Van onze correspondent Terneuzen - Voor het gemengd koor van de parochie De Verre zen Christus in Terneuzen is zondag een belangrijke dag. Dan wordt gestart met de feeste lijkheden rond het 25-jarig jubi leum in de Opstandingskerk. Om 11.00 uur begint het koor met een mis. Gezongen wordt de mis van de Nederlandse componist Stal- meyer. Deze mis, waar dirigent en koor de nodige uurtjes op ge repeteerd en gezweet hebben, is volgens ingewijden geschreven aan de keukentafel van Stal- meyer. Er zijn nog vijf leden van het eer ste uur bij het koor. Zij worden na afloop van de mis in de bloe metjes gezet. Op 11 oktober is er in hetzelfde kerkgebouw een culturele avond. Natuurlijk geeft het gemengd koor acte de présence, maar ook jonge musici uit de regio komen aan bod. De leerlingen van de Axelse balletschool, onder lei ding van Petrella Lion, laten deze avond ook zien wat ze kunnen. Ter afsluiting van al deze festivi teiten wordt 22 december in de Triniteitskerk een kerstconcert gegeven. Dan brengt het jongens koor uit Goes (versterkt met mannen) zijn kerstrepertoire ten gehore. Het gemengd koor ont breekt dan natuurlijk niet. niet voor voldongen feiten wor den gesteld. Straks zijn de huur prijzen in de Koegorspolder zo hoog dat wij er automatisch al buiten vallen. Voordat we overgaan tot vrijwil lige verhuizing verwachten wij nu dan ook van de gemeente dat er ons op papier duidelijkheid wordt gegeven over onze toekom stige bedrijfsmogelijkheid." De beide brieven staan op de lijst van ingekomen stukken voor de gemeenteraad. De vergadering van de gemeente raad begint donderdag 26 sep tember om 19.30 uur in het stad huis van Terneuzen. Van onze verslaggever Oostburg - Geen gedwongen ontslagen. Een degelijk sociaal plan met als uitgangspunt zoveel mogelijk personeel aan boord houden. En geen tijdelijke verhoging van de tarieven om de fu siepartners een hogere bruidsschat mee te kunnen geven. Terneuzen - Bewoners van wijken uit het hele land die last ondervinden van drugs overlast gaan nauw samen werken. Zaterdag richten zij een landelijk netwerk van ac tie- en bewonersgroepen op. De oprichting van het landelijk netwerk is een initiatief van de actiegroep Leefbaar Terneuzen, de bewonersvereniging Spangen uit Rotterdam en het actiecomité Spijkerkwartier uit Arnhem. De drie groeperingen uit Terneu zen, Arnhem en Rotterdam trek ken al langer gezamenlijk op in hun strijd tegen de drugsoverlast. De verdere krachtenbundeling nu is vooral bedoeld om de lande lijke overheid te bewegen maat regelen te nemen tegen de drugs overlast in woonwijken. De groe peringen vrezen dat de bewoners anders het heft in eigen handen zullen nemen. De buurtbewoners praten zaterdag over een eisen pakket dat zij aan de Tweede Ka mer en het kabinet zullen aanbie den. Ze willen ondermeer verbe tering van de hulpverlening aan drugsverslaafden en meer arm slag voor de politie voor de be strijding van criminaliteit. Onder die voorwaarden gaf het algemeen bestuur van het water schap Het Vrije van Sluis in Oostburg gisteren toestemming de weg naar een fusie met Het Hulster Ambacht en De Drie Am bachten verder in te slaan. De hoofdingelanden lieten zich daarbij maar al te graag leiden door een rapport van het onder zoeksbureau Twijnstra Gudde. Dat geeft als groot fusie voordeel een daling van de tarieven aan. En niemand wilde dief van eigen portemonnee zijn. De tarieven van Het Vrije beho ren namelijk tot de hoogste van Nederland en zullen volgens Twijnstra Gudde zakken tot op het niveau van De Drie Ambach ten. Daarvoor moeten de waterschap pen wel een gezamenlijk fonds vormen, met evenredige bijdra gen. Want zonder dit spaarpotje ko men de nieuwe tarieven nog en kele tientjes hoger uit dan de hui dige tarieven van De Drie Am bachten en ontstaat er in dat kamp een 'volksopstand'. Toch liet de vergadering zich gis teren niet zomaar overtuigen door het dagelijks bestuur. Met name de personele gevolgen van de fusie, het verlies van 30 tot 48 arbeidsplaatsen, en twijfels over de haalbaarheid van de beoogde besparingen van 3,25 miljoen zorgden voor een gevoel van on behagen. Ook de vorming van een fonds om grote tariefsprongen na 1 januari 1999 te voorkomen, deed de wenkbrauwen fronsen. Met name de opmerking van dijkgraaf C. Almekinders viel verkeerd. Hij wilde dat fonds, in het uiter ste geval, voeden met een tijdelij ke verhoging van de tarieven. „Eerst de tarieven verhogen om ze na de fusie weer te verlagen kun je niet maken. En dat terwijl wij al de hoogste tarieven in Ne derland hebben. Het is wel welle tjes nu," zo luidde de kritiek van meerdere hoofdingelanden. Hoofdingeland A. Scheppers had de grootste moeite met het vage karakter van de uitkomsten van het rapport. „Hier zitten allemaal aannames in. Wat moet ik ermee." Hoofdin geland J. de Rechter betwijfelde aanvankelijk nog de noodzaak van de fusie, omdat het water schap heel goed in staat is de ei gen boontjes te doppen. Hij be greep echter ook wel dat zelf standig blijven een onhaalbare kaart is. De Rechter riep op zo veel moge lijk passende functies voor het personeel te creëren. Hij opperde daarbij het idee om werk dat doorgaans aan derden wordt uit besteed, in eigen beheer uit te gaan voeren. Voor hoofdingeland J. Becu was het verlies van arbeidsplaatsen een normale gang van zaken in zo'n proces. „Alle fusies kosten mensen. Dat is het leven." Ook bij mevrouw J. Rosendaal- Dees gaven de financiële voorde len de doorslag: „Uit oogpunt van tarieven kun je niet tegen fusie zijn." (ADVERTENTIE) tweed® Ken je dai? Je bent gezellig met iemand .aan het bellen, maar je verwacht nog een telefoontje. Dan bjedt WisselGesprek" uitkomst. Het werkt eenvoudig: je hoort een piep als iemand je probeert te bereiken. Je kunt dan met dezelfde telefoon het tweede telefoontje aannemen. En je schakelt zo weer terug. Voor WisscIGcsprek betaal je nu geen aansluitingskosten. En als je nu een abonne- Nieuw: ment neemt, krijg je het de eerste twee maanden gratis. Daarna betaal je f 2,50 WïSS©iG©SJ3F©lfc per maand. Meer weten? Bel dan gratis 06-0402. 58^5501

de Stem | 1996 | | pagina 17