LST DE STEM Burger wordt dupe van fusie' r DE STEM )e Sterre in Clinge oert opnamestop in Zeeland binnen vijf aar tweede zeehaven' Happy Hydro wil een tweede zaak in Hulst Twee mannen vast na schietpartij Vier uur vergaderen blijkt veel te lang Waterschap checkt dijken per helikopter ersoneel Het Vrije van Sluis over samengaan drie waterschappen: Geen softdrugsmaar smartdrugs en paddos C1 oor forse korting op inkomsten Gezakt voor ijbewijs en oen bekeurd kheden van- jjrïg bestaan ORGANISATIE deputeerde Bruinooge: Inbreker krijgt alsnog zijn straf Bestuursleden waterschap lopen weg Vreugde en verdriet in Antwerpse Zoo Bent u de storingsmonteur die Hoppecke zoekt en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures an Hulst maken bekend taand plan voornemen, •rijstellingsmogelijkheid ■oorschriften behorende 1 en de gronden op hst drijf op het Hemel- ormalige Beltof-terrein) 1996 ligt het plan gedu. ■ling Stads- en Dorpsoni cretarie, kamer 208 (bu. Diane* vak faMtoMtnaat 3. 4561 3"% ld. 0114-320514 Zeeland VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 or eenieder ter inzage. eft tegen het plan, kan firmijn schriftelijk indie- leester en wethouders. an Hulst. -G.M. Kessen ergen de onderhavige beschik- beroep openstaat bij de jaak van de Raad van State ^mstig artikel 3.24 en 3.25 bestuursrecht bedenkin- tegen het ontwerp van Ik hebben gemaakt van de jte brengen over het ont ogen hebben tegen wijzi- ^n van het besluit ten op- zijn aangebracht; die aantoont dat hij rede- geweest overeenkomstig "tikelen bedenkingen in te ■rift dient gericht en gezon- eling Bestuursrechtspraak [Postbus 20019, 2500 EA |gewezen dat: ■acht wordt na afloop van nzij tijdig beroep is inge ving van artikel 36 van de State, juncto artikel 8.81 Ibestuursrecht een verzoek treffen van een voorlopige voorlopige voorziening ge- fin de voorzitter van de af- firaak van de Raad van State; fin kracht wordt voordat op lid onder 2 is beslist. wethouders van Terneuzen (iet bepaalde in artikel 3.19, figemene wet bestuursrecht 96 bij hen een aanvraag is berg Beheer b.v., Ambachts- i een.vergunmr)g:ingevolgë or het oprichten eri in wer- nsport- en expeditiebedrijf bekend Ambachtstraat I bekend gemeente Terneu- 093. vergunning ingevolge .de erlenen, onder het stellen ischerming van het milieu. erp-beschikking en andere In liggen met ingang van tot 21 oktober 1996 voor Sn de centrale balie, eerste huis, Oostelijk Bolwerk 4 te - kunnen iedere werkdag van iedere donderdag van 19.00 1 ingezien. Degenen, die de len op donderdag van 19.00 rzocht daarvan vooraf mede- 15 - 642 264). de kantooruren een monde- stukken worden verkregen. Lnnen gemotiveerde beden- t College van Burgemeester _i ingediend. (iking indient kan verzoeken •ns niet bekend te maken. •rzocht (tel. 01 15 - 642 264) 1996 voorts gelegenheid ge- edenkingen in te brengen en gedachten te wisselen met anvrager en eventuele overige tenslotte op gevestigd, dat enkingen hebben ingebracht n wijze en de belanghebben- ,en dat zij daartoe redelijker- in staat zijn geweest, naar idmg van de beschikking oep kunnen instellen bij de ifdeling Bestuursrechtspraak 1 van de Raad van State. Terneuzen, september 1996. Heester en wethouders en, ^XcTBarbé. onze verslaggever jstburg - Het nieuwe waterschap dat er [999 in Zeeuws-Vlaanderen moet zijn, onvoldoende uitgerust zijn om alle ta taar behoren uit te voeren. De service veel te wensen overlaten. Bovendien [de samenvoeging niet de beoogde be aring van 3,25 miljoen per jaar opleve- De burger wordt de dupe. vrees wordt geuit door het personeel van het waterschap Het Vrije van Sluis. De noodkreet is een reactie op de voorgenomen fusie tussen de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen. De voordelen van die fusie beperken zich volgens het personeel alleen en wellicht tijdelijk tot lagere tarieven voor West-Zeeuws-Vlaanderen. En zelfs dat voordeel zal als sneeuw voor de zon verdwijnen. „We vragen ons ten zeerste af of de ingelanden van het waterschap Het Vrije van Sluis hiermee gediend zijn - ondanks voorgespiegelde lagere tarieven." Het algemeen bestuur van het Vrije van Sluis gaf gisteren, als eerste waterschap, groen licht om aan de hand van een rapport van onderzoeksbureau Twijnstra Gudde het pad naar fusie te effenen. Maar dat rapport staat volgens het personeel bol van aannames die op geen enkele wijze voldoende zijn onderbouwd. Twijnstra Gudde becijferde dat de financiële voor delen van de fusie aanmerkelijk hoger liggen dan de prognoses die eerder door VB Accountants in beeld zijn gebracht. Twijnstra gaat uit van 3,25 miljoen, terwijl VB Accountants over negen ton praat. Het grootste deel van de besparingen van Twijnstra komt echter uit een personeelsreductie van 30 tot 48 formatieplaatsen. Maar omdat de waterschappen de verplichting hebben een sociaal plan voor het personeel dat weg moet op te stellen, zijn die bespa ringen niet haalbaar. „De efficiency-winst zal niet gerealiseerd worden," schrijft het personeel. En dat betekent tegelijkertijd dat de voorgespiegel de aanvangstarieven op het (lagere) niveau van het waterschap De Drie Ambachten als een 'utopie' kunnen worden beschouwd. Dijkgraaf ir. C. Alme- kinders deelt de bezorgdheid van het personeel maar ten dele. Hij toonde zich gisteren, desge vraagd, optimistisch over de haalbaarheid van de beoogde besparingen. Volgende week spreken Het Hulster Ambacht en De Drie Ambachten zich uit over de voortgang. onze verslaggever inge - Door een forse korting op de inkomsten moet De Ster- in Clinge - een centrum voor mensen met een verstandelij- handicap - een opnamestop invoeren. Bovendien ziet het stat zich genoodzaakt een aantal zorgvernieuwingsprojec- in de ijskast te zetten. gemeen directeur J. Bieg- aaten zegt dat in het jaarver- gvanDe Sterre over 1995. nu bepaalde het ministerie WVS het budget voor De jrre.op basis van de omvang de instelling. Er is nu een euwe regeling van kracht ge urden, waarbij het aantal inwo- is in de regio (Zeeuws-Vlaan- len) de doorslag geeft. Voor De erre betekent dat een financië- aderlating van zo'n 350.000 Iden in vier jaar. lemeuzen - Voor een 24-ja- rige inwoner van Terneuzen taat donderdag 19 septem ber 1996 in zijn geheugen als wi zwarte dag. lij een controle werd de man Md 12.45 uur in de Bel- fstraat in zijn woon- ts achter het stuur van «n auto betrapt op rijden ronder rijbewijs. Een overtreding waarvoor lij direct een proces-verbaal de Terneuzenaar was iet de tweede tegenslag bin nen het uur: zojuist was hij (ezakt voor zijn praktisch rij-examen. Voor de derde Dat het instituut nu wegens geld gebrek een opnamestop moet in voeren, is volgens directeur Bieg- straaten een 'onrustbarende ont wikkeling'. Temeer daar er voor de 24-uurszorg nog steeds een groeiende wachtlijst is. Daar naast wordt volgens Biegstraaten ook het project voor licht ver standelijk gehandicapten getor pedeerd. De nieuwe regeling verbiedt zul ke vormen van 24-uurszorg, ter wijl het initiatief juist in een gro te behoefte voorziet. De keuze van het Rijk voor een persoonsgebonden budget, waar mee zorg op maat kan worden ge geven, is volgens Biegstraaten niet verkeerd. Voor aanbieders van zorg betekent het dat ze een gedifferentieerder zorgaanbod moeten ontwikkelen. „Waar dat leidt tot een verrui ming van mogelijkheden en dus een betere afstemming op de be hoeften van degenen die zorg be hoeven, kunnen we spreken van een prima ontwikkeling." Maar er is ook een schaduwzijde. Want bij het verschuiven van geld in de richting van persoonsgebonden budgetten lijkt het geld volgens Biegstraaten vooral te worden weggehaald bij de 24-uurszorg voor ernstig gehandicapten. „Waar de wachtlijsten voor 24- uurszorg groeiende zijn," stelt Biegstraaten, „is dit een ontwik keling waarvan vooral zwaarder gehandicapten de rekening ge presenteerd lijken te krijgen." De Sterre telt op dit moment 270 bewoners. ©dwlnkel lonze verslaggever 'Meiburg - Binnen vijf jaar zal Zeeland Amsterdam verdrin- 11 en de tweede zeehaven van Nederland worden. Die voor lag deed de Zeeuwse gedeputeerde Bruinooge (PvdA), te- is voorzitter van de Zeeuwse havenschappen, gisteren tij- is de viering van het 25-jarig bestaan van de havenschappen van de werkgelegenheid in Zee land. Er ligt 1 miljard gulden aan investeringen door de over heid en 10 miljard aan investe-. ringen door bedrijven. Van onze correspondent Middelburg De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 37- jarige H.E. uit Bergen op Zoom een gevangenisstraf van negen maanden opgelegd wegens een handvol inbraken, eind maart in Sluis en Kloosterzande. Er was vijftien maanden gevraagd. De zaak tegen E. was al op 27 juni behandeld. E. kreeg toen na de eis van 15 maanden de kans zich te laten opnemen in een af kickcentrum. Afhankelijk van het resultaat zou het vonnis worden opgeschort. Veel verder dan een intakege sprek kwam E. echter niet. In plaats van terug te keren naar het Huis van Bewaring nam hij de benen. Begin deze maand kon hij alsnog worden opgepakt. u schilderde de toe s' van de zeehavens in Ter- Wlissingen af als 'zeer ®e& een maand verwacht "Moge een akkoord te heb- et het Rijk, dat met een af- l om van 15 miljoen uit de '«schappen zal treden. cllt.a 1S d® weg vrij voor de mg van de gemeenschap- leregeling Zeeuws Haven- P, een monsterverbond van I"8®, Sas van Gent, Borse- feuzen en Vlissingen. "®n dan kunnen we rSt1aandeslag-Weheb- hectare ruimte voor 5* ontwikkelingen. Er ilion, 1, havenschap 140 tftw <Jen §einvesteerd, na htn! I??eIdetunnel kt>mt er P ®ael bij Sluiskil, voor mij :ast,dat die er komt en Lj Iedereen eens zien. De paische toekomst is opti lt »at ^andeer, nee, laat ik lil ftzachter zeggen, ik voor- a! We over vijf jaar het Nzijn »Vengebied van Neder~ "uTrf1376118 nu' Bruinooge I, Jaar °ok uitgebreid bij gen al voor een kwart Geestverruimende Mexicaanse paddestoelen, in Nederland gekweekt. foto camile schelstraete Doqr Gerlach Hochstenbach Hulst - „Ik geloof nooit dat ze de verkoop van geestverrui mende paddestoelen gaan verbieden. Dat zou belache lijk zijn. Bovendien gaat de verkoop toch gewoon door - net als bij een verbod op regu liere drugs. Maar dan onder gronds, het verdwijnt in het illegale circuit. En daar schiet je natuurlijk helemaal niets mee op." Mede-eigenaar Ivar van Meel van Happy Hydro, de enige Zeeuws- Vlaamse winkel die geestverrui mende paddestoelen verkoopt, vreest het proefproces voor de Rotterdamse rechtbank van ko mende maandag niet. In dat proces - tegen een Rotter damse verkoper van paddestoe len - wil justitie een antwoord op de vraag of de gedroogde pad destoelen onder de noemer 'pre paraten' vallen. De paddo's bevatten namelijk de stof psilocybine en de Hoge Raad heeft bepaald dat een preparaat van een psilocybine-bevattende paddestoel verboden is. Justitie wil via het proces te we ten komen of de verkoop straf baar is. Het gebruik van paddo's is volgens Van Meel niet gevaar lijk, mits je ze verstandig ge bruikt. „Daarom lichten wij onze klanten heel goed in over hoe ze met de paddo's om moeten gaan." Hij zegt per week ongeveer een kilo gedroogde paddestoelen te verkopen voor ongeveer acht gul den per gram. Van Meel, afkom stig uit Amsterdam, begon in no vember vorig jaar een zogeheten groeishop aan de Lange Nieuw- straat. Hij verkoopt tal van ma terialen voor de thuisteelt van marihuana en wiet. In maart voegde Van Meel de hal- Ivar van Meel en Karin Huizer met zoontje Ravi (3) in hun groeishop/paddestoelen-zaak Happy Hy dro aan de Lange Nieuwstraat in Hulst. foto canule schelstraete lucinerende paddo's toe aan zijn assortiment. Hij haakte daarmee in op een nieuwe trend die in eerste instan tie in de Randstad zijn intrede deed: het gebruik van natuurlijke middelen die de geestesgesteld heid beïnvloeden. Overal in het land verrijzen in rap tempo der gelijke headshops. Omdat de verkoop van geestver ruimende paddestoelen zo goed verloopt, is Happy Hydro van plan een tweede zaak in Hulst te openen. Die zal volgens Van Meel gevestigd worden in het pand van de voormalige koffié- shop Casablanca aan de Paar denmarkt. Van Meel, die inmiddels een ver gunning bij de gemeente heeft aangevraagd, heeft al een naam voor zijn nieuwe zaak: Happy Hulst. „De bedoeling is dat het een soort koffieshop wordt, waar géén Van onze verslaggever Westdorpe/Terneuzen - Een 24-jarige Hagenaar en een 38- jarige man uit Voorschoten zijn gistermiddag in Terneuzen door de politie opgepakt na een schietpartij in een woning aan de Steeland in Westdorpe eerder die middag. Rond kwart over een kwam bij de politie een melding binnen over twee mannen die de deur van de bewuste woning hadden 'ingetrapt. Andere omwonenden meldden de politie kort daarna dat er in de woning geschoten was. Ver volgens verlieten de mannen - van wie er één volgens getuigen in het bezit was van een vuur wapen - het pand. De mannen reden weg in een rode Renault. De politie trof enkele uren later achter de vuilstortplaats in de Koegorspolder bij Sluiskil de auto met de twee Hagenaars aan. Zij voldeden aan het opge geven - summiere - signale ment. Na een achtervolging konden ze worden aangehou den op de kruising van de N61 met de Haarmanweg in Ter neuzen. Een vuurwapen werd niet aan getroffen. Beide mannen zijn ingesloten op het politiebureau van die plaats. Volgens een woordvoerder van de politie is de toedracht van de schietpartij nog niet duide lijk. De technische recherche heeft de zaak in onderzoek. Van onze verslaggever Oostburg - Verschillende hoofdingelanden van het waterschap Het Vrije van Sluis hebben zich gisteren gestoord aan het vroegtijdig vertrek tijdens de algemene vergadering van zes bestuurders. Onder de vertrekkers bevonden zich twee leden van het dagelijks bestuur, de gezworenen H. van de Vijver en F. Thomaes. Zij verlie ten zonder opgaaf van redenen de zaal. De ergernis van de hoofdingelan den had te maken met de zwaarte van de besluitvorming. Het wa terschap nam gisteren, na een lange zit van vier uur, het niet onbelangrijke besluit de fuik naar fusie met het Hulster Am bacht en De Drie Ambachten in te zwemmen. Het besluit heeft grote gevolgen voor het personeel van het water schap. Door de fusie moeten bij de waterschappen 30 tot 48 ba nen verdwijnen. „Het past niet om bij dit soort ge legenheden de zaal uit te lopen voordat de vergadering een be slissing heeft genomen. Het wekt de indruk alsof het je niet inte resseert," aldus, een van de hoofdingelanden die niet met naam geciteerd wilde worden. Dijkgraaf C. Almekinders, ge confronteerd met de kritiek, tilde niet zwaar aan het vroegtijdig vertrek. Hij is ook niet van plan ze er op aan te spreken. „De mensen zullen er wel een goede reden voor hebben gehad. Het is hun eigen verantwoorde lijkheid." Hij had er ook wel begrip voor, omdat veel zaken al tijdens infor mele en besloten bijeenkomsten besproken waren. En tijdens de vergadering waren geen grote te genstellingen naar voren geko men. „Er was al overeenstem ming." De besluitvorming werd daarmee in feite een hamerstuk. Dat een handjevol bestuursleden dat moment niet lijfelijk wilde meemaken, vond Almekinders geen bewijs van minachting voor de vergadering en de belangen van het personeel. Van onze verslaggever Antwerpen - Vreugde en verdriet wisselden elkaar deze week af in de Ant werpse dierentuin. Vreugde vanwege de geboor te van een jonge giraffentelg. Het is al de tweede keer dit jaar dat er een langnek in de Zoo het levenslicht zag. Moe der Joske en haar baby ma ken het goed en zijn nu al te bezichtigen. De vreugde in de Zoo werd evenwel getemperd door het overlijden van Adèle, een 27- jarige zee-olifant. Die vestig de daarmee overigens wel een dierentuinrecord, want zeeolifanten worden in ge vangenschap meestal niet ouder dan een jaartje of achttien. Adèle kwam op vierjarige leeftijd in de Ant werpse Zoo terecht. Met haar partner Arri kreeg ze in de loop der jaren drie jongen, waarvan er twee dood wer den geboren. De enige over levende baby-zeeolifant slijt nu zijn dagen in de dieren tuin van Berlijn. Van onze verslaggever Goes - Het Ei van Columbus is het, vinden ze bij het water schap Zeeuwse Eilanden: zeedijken op zwakke plekken inspec teren per helikopter. softdrugs, maar smartdrugs ver kocht worden. Met de nadruk op geestverruimende paddo's, Daar naast serveren we koffie, brood jes en smartdrinks. Onze huidige zaak aan de Lange Nieuwstraat behoudt de winkelfunctie." Van Meel zegt vooral van de Bel gische klandizie te leven. „Paddestoelen zijn verboden aan de andere kant van de grens. Dus komen Belgische gebruikers naar hier." Voorheen moesten bijvoorbeeld op Schouwen-Duiveland tien man elk een stuk dijk bewande len en inspecteren tot het hele ei land gerond was. Dat was een langdurige en vermoeiende klus. Nu is het met twee man in een he likopter in een uur gepiept. Het waterschap heeft onlangs een succesvolle proef gehouden en al le zeedijken op Schouwen geïnspecteerd. Dit kostte 2800 gulden. Het dagelijks bestuur be sloot deze week de proef om te zetten in vast beleid en ook alle andere dijken van het grote wa terschap voortaan vliegend te gaan inspecteren. De man van het idee is onderne mer Prince uit Zonnemaire, eige naar van Prince Helicopters. „Wij doen meer inspectiewerk, bijvoorbeeld aan pijpleidingen, maar op een gegeven moment dacht ik: waarom geen dijken? En toen heb ik contact opgenomen met het waterschap. Het gaat echt prima." Het gaat als volgt in zijn werk. Met laagwater vliegt de helikop ter op een hoogte van ongeveer dertig meter parallel aan de dijk, aan de zeezijde. De twee inspec teurs van het waterschap hebben zo een uitstekend zicht op even tuele gaten in de dijken. Het be drijf heeft een speciale ontheffing voor deze inspectietochten. (ADVERTENTIE) ACATURES^ Kijk morgen in

de Stem | 1996 | | pagina 13