Izetbegovic lijkt winnaar in Bosnië Shuldigt Rome fafn/armï _"no H-aliaanco iue+ifio'ic oen nndor7f»plr hponn lie s:-fss?£ï iat vindt Ex-Olivetti topman ustitie verdacht van fraude Herdenkingsdienst voor bisschop Ruanda Rechtbanken in de weer tegen Bossi 'Paus vocht met CIA tegen communisme' Onderzoek Japanse oorlogsbuit A4 DESTEM BUITENLAND A5 IMENTAAR IND KORT fimarkt )ptarief geding Gematigden vrijwel kansloos Russische tiener bekoopt 'zwart' vliegen met dood BUITENLAND KORT Nederlander gedood bij vliegongeval Optimisme over Tsjetsjenië Politicus Mc George Bundy dood 'Afschaffing celibaat mogelijk' 'Bende Dutroux betrokken bij' ontvoering Loubna Ben Aïssa' FESTIVAL VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN HUELGAS 1BER 1996 11 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 de Bosnische verkil kdtdate-ichvniw ebben en de conclusie icratische wijze verder ar in grote getaleter lokalen waren netjes eedzaam samenleven en een jaar na Davton g het binnenlands niet een langere periode in De aanstaande presi- ten maakten het nood gging hield. Hij zou 6r rancune kon de Ameri- ar niet wegnemen. De r staande groepen wor- idse troepen. Die moe moeten gaan samen- r toe gedwongen zich de gewapende buiten- pakt hebben, laaien de Daarvoor is er genoeg, ika aan het hoofd, heeft Een goede zaak, want ichamen is mogelijker- internationale gemeen- ok verantwoordelijk is quentie dat de vredes- blijven. je tussen pensioenfond- nvullende pensioenen, ftan bedrijven bij hun [en werknemers bij hun Dat staat in de nota lector: flexibilisering en Grave van Sociale 'is wel voor' een veria- van 60 naar 50 procent, krant andere landen heb- i interview met HP/De wel aan toe dat deze at lijkt me niet iets om en van de vermogensbe- [ter 'iets voor de langere begin vorige week voor hg van de vermogensbe- ^n de PvdA te staan. i Flintstone, heeft giste- Jen de luchthaven Eelde de rechtbank in Assen ber niet op het platform daar tot die datum al niet -i tegenover elkaar ston- de woede van de lucht- iligheid van het vliegver- t ongenoegen van de ver- eld met kreten als: 'Jab- tstone speaking'. De Nijs em op 14 augustus ten egd. Eelde mag hem van weer een nieuw verbod ^Verenigde Staten sturen VS sturen 3500 militairen naar Koeweit J ar gelegerde 1500 man ster- ke troepenmacht te verster ken. fen Amerikaanse woordvoerder gisteren dat president Clinton fe opdracht daartoe heeft gete- Ld hak beschuldigde Was- ington ervan 'agressie tegen Irak voor te bereiden'. Volgens de oppositiegroepering Iraaks Na- «onaal Congres (INC), die m den zetelt, heeft Saddam Hussein onlangs 3000 manschap en van de Republikeinse Garde overgebracht naar Basra in het uiterste zuiden van Irak. De troe pen zouden zich op slechts vijf tien kilometer van Koeweit be vinden. De afgelopen dagen was er ver warring ontstaan over het zenden van Amerikaanse troepen. Vorige week deelde het ministerie van Defensie in Washington mee dat er 5000 man naar de Golfstaat zouden gaan, maar het besluit werd opgehouden omdat Koeweit plotseling bedenkingen toonde. Maar zondag liet Koeweit weten zeer blij te zijn met de komst van extra troepen. Waarom het aantal werd ver laagd, is niet helemaal duidelijk. Een Amerikaanse zegsman ver klaarde dat er minder troepen worden gezonden 'omdat wij be sloten hebben dat dat het aantal is dat wij nodig hebben'. De Amerikaanse regering pro beerde de aanzwellende kritiek op Clintons beleid inzake Irak enigszins in te dammen. De presi dent, die werd bijgestaan door minister van Buitenlandse Zaken Christopher en zijn Defensiecol lega Perry, besprak de situatie met Democratische en Republi keinse leiders. Maar de Republikein McCain, één van de belangrijkste critici van Clinton, was niet overtuigd. „Saddam Hussein staat er beter voor dan twee weken geleden. Wij hebben eigenlijk niets ge daan behalve 44 kruisraketten afschieten." Zijn Democratische collega Lieberman zei dat Irak moet uitkijken. Als er meer pro vocaties komen zal Bagdad 'ge troffen worden, en hard'. Ondertussen probeert Washing ton de Koerdische leider Barzani van Irak los te weken. Barzani's Democratische Partij Koerdistan (DPK) veroverde de afgelopen weken met steun van het Iraakse leger het gehele noorden van Irak op de Patriottische Unie Koerdis tan (PUK), van zijn rivaal Tala- bani. Barzani reist later deze week naar Turkije voor bespre kingen met de Amerikaanse on derminister voor buitenlandse zaken, Pelletreau. Een zegsman van het INC sprak van 'een voort zetting van de Amerikaanse be middelingspogingen' tussen de twee Koerdische leiders. Koeweit stuurde gisteren afge vaardigden naar andere 'Arabi sche landen om steun te verwer ven voor de voortgaande Ameri kaanse troepenopbouw in de re gio. Het land zegt zich nog altijd bedreigd te voelen door Saddam Hussein. Washington maakte bekend dat Saudi-Arabië enkele dagen gele den twee nieuwe Patriot anti-ra ketbatterijen heeft ontvangen, samen met 170 soldaten om ze te bedienen. De VS besloot de af- weerinstallaties over te vliegen nadat Irak raketten afschoot op Amerikaanse gevechtsvliegtui gen. Saudi-Arabië hield gisteren een pleidooi voor uitvoering van VN-resolutie 986 over Irak, de zogenoemde 'olie-voor-voedsel'- resolutie. „Het Iraakse volk moet niet de prijs betalen voor de hui dige situatie, die het gevolg zijn van fouten van zijn regering." Sarajevo (efe/rtr/dpa) - In Bosnië wordt nog altijd geteld. De resultaten komen zeer traag binnen bij de OVSE, de Organisa tie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, die de stem busgang van zaterdag heeft georganiseerd. Toch is redelijk zeker wie de ver voor het voorzitter van het gezamenlijk presi- ,p heeft gewonnen. De at van de moslims, de president Alija Izetbeg ovic, "stevent af op de overwin ning. Nadat 85 procent van de stemmen uit de moslim-Kroati- sche Federatie en meer dan drie kwart uit de Bosnisch-Servische gebieden binnen was, lijkt hij een niet in te halen voorsprong te hebben op zijn rivalen van wie de belangrijkste, de Bosnisch-Servi sche kandidaat Krajisnik is. Hij is de radicaal nationalistische voorzitter van het Bosnisch-Ser vische parlement die heraaldeiijk de akkoorden heeft geschonden door te pleiten voor afscheiding van de Bosnisch-Servische gebie den. Hij behaalde maar liefst 80 procent in de door de Serviërs veroverde noordelijke stad Br- cko, waar voorheen moslims de meerderheid uitmaakten. Leider Izetbegovic van de radica le moslim-partij,, SDA, stond gis teravond meer dan 10 procent voor. De kans is groot dat hij «int, domweg omdat er in Bosnië nu eenmaal meer moslims wonen dan Serviërs of Kroaten. Opmerkelijk is dat vertegen woordigers van de meer op ver broedering gerichte partijen in de moslim-Kroatische Federatie I nauwelijks steun kregen. De eer ste liberale en sociaal-democrati sche kandidaten kwamen pas op ilgrim is woedend op jus- iu hebben van betrokken- sing is geuit in het onder van een Bredanaar. akelen. Deze advocaat is Pilgrim uit Bedford. Vol- Buntsma heeft P.P. hemde te vijftien jaar niet mef n en bovendien geen relatie hem onderhouden, h1] ede de beschuldiging van r, er van justitie volstrekt uit cht gegrepen, n cliënt is een van de ve - ten die voor de tweede ke ngehouden. Hij heeft in,aP ■eken in alle beperking gezeten en zit nu weer vast rking. Hij is in de gevangenis ir geworden van een zo heeft hij nog nooit gez1®"'. ivangenis in Vught wordt moeilijk gemaakt om mi n en nu mag de famihea hem niet bezoeken. Bov kan ik die advocaat de s niet geven, omdat hl] irking zit," aldus gisteravond Buntsma. Hij heeft W»* cliënt een brief gef^ de Engelse ambassadeu dt daarin datP. in honors is gegaan tot zijn Engelp dsman hem mag bezoek zoekt de ambassadeur te ondernemen om r ïog toe te laten. de Engelse advocaatw fficier chuidigingen van de b justitie van Gehand-llte nooit bemiddeld bijl f inciële transactie oo Ik kan me dan ook lien hoe justitie in t hem in verband MS i vandaag al geproib t de officier van Itact te komen. Ik B terdain irocatenkantoor in Am aam ie arm genomen om mij alle blaam te zuivel e Dat geldt ook voor zijn opvolger als bestuursvoorzitter, Antonio Tesone, en voormalig algemeen directeur Corrado Ariaudo. Dat •C. deBenedetti Een Russische tie- r die van Moskou naar Rome Ie te reizen door zich in tuin "*'nSs8esteI van een vlieg- J e verstoppen is gestorven k MMerkoeling en caissonziek- Juf^spersoneei op het gyeld Sjeremetjevo-2 vonden Edoear^n111 V3n de 18"iarige dmf Boesygm uit Tver tij- a, ,e™ r°utine-onderzoek, al- Path 1 nt Segodnja gisteren, uioloog-anatomen denken dat J nEe!| kort na vertrek is ge- door de kou of aan de S?lekte die wordt veroor- daw r een Plotselinge veran- beimf V?n de luchtdruk. De stol van het landingsge- niet „S ln. Bome waarschijnlijk iatpra eken en Bet lichaam tui»,. steeds toen het vlieg- er 111 Moskou aankwam. de vierde plaats. In gebieden van de Bosnische Serviërs kreeg de gematigde Mladen Ivanic tot nu toe eenvijfde van het electoraat achter zich. Een score die veel deskundigen verraste. De Bosnische verkiezingen zijn verdeeld in die voor het driekop pige presidentschap en die voor de verschillende parlementen. Tot nu toe is slechts duidelijk dat de vertegenwoordigers van de nationalisten het presidentschap gaan vormen en ook een presi dent leveren voor het regionaal bestuur. Op het niveau van de parlementen is nog weinig be kend. Als Izetbegovic de meeste stem men behaald, is de politieke si tuatie in Bosnië weer gelijk aan die van april 1992, dus voordat de Bosnische Serviërs in het offen sief gingen, constateerde het on afhankelijke Bosnische dagblad Oslobodjenje. Maar de krant wees er op dat er nu 60.000 Navo- militairen zijn om een nieuwe oorlog te voorkomen. Scheidend aanklager van het Joegoslavië-Tribunaal, Richard Goldstone, zei in een interview in de Britse krant The Independent het schandalig te vinden dat de Bosnisch-Servische leiders Ka radzic en Mladic zaterdag ge woon hebben kunnen stemmen. Deze door het tribunaal wegens oorlogsmisdaden gezochte figu ren moeten volgens hem worden opgepakt. Rome (afp/anp) - De Italiaanse justitie is een onderzoek begon nen tegen ex-topman Carlo de Benedetti van het informatica- concern Olivetti wegens boekhoudkundige malversaties. is gisteren in Italiaanse justitiële kringen vernomen. Daarmee stapelen de problemen bij Olivetti zich op. Het bestuur van de effectenbeurs in Milaan had het concern tot gisteravond de tijd gegeven opening van za ken te geven over de financiële resultaten van de eerste zes maanden van dit jaar. Het beursbestuur, de Consob, be sloot hiertoe nadat er maandag een justitieel vooronderzoek was gestart tegen directeur Francesco Caio. Volgens de Italiaanse pers wilde Justitie behalve Caio nog drie directeuren horen om vast te kunnen stellen of er al dan niet is geknoeid met de halfjaarcijfers die begin deze maand werden ge publiceerd. Olivetti maakte toen een verlies bekend van 440,2 mil jard lire (485 miljoen gulden). Kort na de publicatie van de cij fers stapte directielid Renzo Francesconi op. Hij gaf daarmee aan niet te kunnen leven met de wijze waarop de cijfers zijn uit gewerkt. Een en ander is voor de de Itali aanse justitie aanleiding geweest de financiële verslaglegging van de afgelopen tien jaar nauwkeu rig te gaan bekijken. De koers van het aandeel Olivetti is niet meer te houden, ondanks een groot aantal schorsingen van de notering waartoe het beursbe stuur van Milaan de afgelopen twee weken is overgegaan. Dins dagmorgen kwam het aandeel weer in de notering, waarna de koers in rap tempo op 465 lire te rechtkwam en de handel weer werd opgeschort. De notering werd gisteren liefst zeven keer opgeschort wegens overschrijding van de maximaal toegestane koersdaling. De laat ste notering was 460 lire, bijna 11 procent lager dan de maandag voor een schorsing opgemaakte koers van 515 lire. Door Aart Heering Rome - Umberto Bossi dreigt te worden aangeklaagd we gens ondermijning van de openbare orde, aanzetten tot geweldpleging, stichting van een verboden militaire orga nisatie en volkenhaat. Gisteren is bekend geworden dat de rechtbanken van Padua - zetel van het zogenaamde 'parlement van Padania' - en Venetië - waar Bossi afgelopen zondag zijn 'onafhankelijk heidsverklaring van Padania' uitsprak - een gerechtelijk vooronderzoek zijn gestart te gen de leider van de Lega Nord en zijn naaste medewerkers. „Door de oproep tot afschei ding, de installatie van een Noord-Italiaanse regering en het stichten van een eigen mili tie is de Lega duidelijk over de schreef gegaan. Gerechtelijk in grijpen is daarmee onvermijde lijk geworden," zei de Veneti- aanse hoofdofficier van justitie Mario Daniele gisteren op het tv-journaal. Ook volgens de pre sident van het Constitutionele Hof, Mauro Ferri, heeft Bossi zich schuldig gemaakt aan over treding van het artikel 5 van de Italiaanse Grondwet - 'Italië is één en ondeelbaar' - en kan hij daarom gearresteerd worden. Voorlopig zal dat echter nog niet gebeuren. Weliswaar heeft vice- premier Walter Veltroni aange kondigd, dat de regering de aan gekondigde stichting van een ei gen 'Padaans' legertje beslist niet zal toestaan. Anders dan het rechtse Nationaal Verbond, dat de arrestatie van Bossi heeft geëist en dankbaar van de gele genheid gebruik maakt om zich op te werpen als enig ware voor vechter van de Italiaanse een heid, geeft het kabinet er de voorkeur aan om Bossi zo veei mogelijk zijn gang te laten gaan, in de verwachting dat de vlam van de Padaanse opstand van zelf wel zal doven bij gebrek aan brandstof. Tenslotte is dat al eens eerder gebeurd, in de 'rode jaren' 1919- '20, toen heel Italië zinderde van Umberto Bossi fabrieksbezettingen en andere revolutionaire r; ondernemingen. De toenmalige eerste minister Giovanni Giolitti weigerde ech ter om het leger in te zetten, waarna de opstandelingen bij gebrek aan aanhang en kwali teit niet in staat bleken om de macht over te nemen. Ook nu re kenen premier Prodi en minister van binnenlandse zaken Napoli- tano erop, dat een figuur als Bossi toch geen serieuze revolu tie kan maken. Inderdaad is Bossi's afschei dingsmanifestaties van het afge lopen weekeinde in een flop geëindigd. Van het door aange kondigde miljoen aanhangers kwam er weinig meer dan een tiende opdagen, hoewel Bossi zelf stijf en strak volhoudt dat het er toch meer dan een miljoen waren. Journalisten die zijn cij fers durfden te weerspreken werden daarom door hem uitge maakt voor leugenaars, bedrie gers en hielenlikkers van hun bazen, waarmee de vrije repu bliek Padania wel zou weten af te rekenen. Als hij gearresteerd mocht wor den, dan zal hij zich beschou wen als een krijgsgevangene en daarmee automatisch de bur geroorlog inluiden, liet Bossi dreigend weten. Prodi en Napolitano hebben zich weliswaar bereid verklaard tot een dialoog met de Lega over een nieuwe federale staatsorde- ning, maar het de kans dat er met Bossi nog enig akkoord te sluiten valt, lijkt niet groot meer. New York (rtr) - Paus Johannes Paulus II en de Amerikaan se ex-president Ronald Reagan zijn oprichters van een in formeel geheim verbond dat de val van het communisme ten doel had. Dat staat in een boek dat mede is geschreven door Watergate-onderzoeker journalist Carl Bernstein. In het boek 'Zijn hoogheid Jo hannes Paulus II en de Verbor gen geschiedenis van onze tijd' beweren Bernstein en de Itali aanse journalist Marco Politi dat Reagan en zijn veiligheids chef William Casey gevoelige informatie aan de paus door speelden omdat zij het Vati- caan als 'geestelijke super macht' beschouwden. Vanaf het voorjaar van 1981 onderhield het Witte huis een informatieve pendeldienst met het Vaticaan. Casey en een zeer hoge CIA-functionaris legden in zes jaar tijd meer dan vijf tien geheime bezoeken aan de paus af. Die kreeg zo de be schikking over zorgvuldig be waarde geheimen en gevoelige informatie over onder meer sa tellieten, geheim-agenten en politieke dicussies in het Witte Huis. In ruil hiervoor ontving Washington informatie van de paus. Volgens de schrijvers moedigde de Reagan-regering tijdens de samenwerking met het Vaticaan de weerstand van de paus tegen abortus aan. Bernstein en Politi schrijven dat Casey en naaste medewer kers van de paus er van over tuigd zijn dat Bulgarije betrok ken was bij de aanslag in 1981 op het leven van Johannes Pau lus. Volgens de schrijvers wenste de paus geen inzicht in onderzoeksrapporten waaruit zou blijken dat de voormalige Sovjet-Unie achter de aanslag zat, uit angst dat internationa le relaties in een diepe crisis zouden belanden. De paus zou hebben gezegd: „Wie ook verantwoordelijk was, hij deed het werk van de duivel. De identiteit van de da der interesseert me niet want het was de duivel en de duivel kan zich op 1000 manieren ma nifesteren." Bernstein en Politi zeggen te beschikken over geheime docu menten waaruit grote belang stelling van Moskou voor de paus blijkt. Sovjetleiders toon den zich teleurgesteld dat de katholieke kerk in Polen niet werd aangepakt gedurende de weken voorafgaand aan de po ging tot aanslag door de Turk Mehmet Ali Agca. Het boek, dat deze week uit komt, maakt melding van een geheime besteding van 50 mil jard dollar aan de Poolse vak bond Solidariteit. Het geld moest de onafhankelijke vak bond van 1982 tot 1989 in standhouden. Kardinaal Jozef Tomko, zwaar bewaakt door militairen, op weg naar een herdenkingsdienst voor de bisschop van Ruanda in de plaats Gitega. Joachim Ruhuna werd voorige week in een hinderlaag gelokt en vermoord. Tomko veroordeelde gisteren het voortdurende ge weld in Ruanda scherp. foto reuter Montpellier - Een 51-jarige Nederlandse piloot is gisteren in Zuid-Frankrijk om het leven gekomen. Hij bestuurde een privé- vliegtuig dat door nog onbekende oorzaak in een bergachtig ge bied neerstortte. Mogelijk heeft zwaar onweer het vliegtuig par ten gespeeld. Het vliegtuig, geregistreerd in de Verenigde Staten, was onderweg van het Spaanse Ibiza naar Nederland. De politie sluit niet uit dat er nog iemand anders aan boord was. Novi Atagi - De Russische veiligheidsadviseur Aieksandr Lebed toonde zich gisteren na besprekingen met de Tsjetsjeense rebel lenleiders Zelimchan Jandarbijev en Asian Maschadov optimis tisch over het vredesproces in Tsjetsjenië. Lebed heeft tijdens besprekingen in de Zuid-Tsjetsjeense plaats Novi Atagi afspraken gemaakt over de vorming van een coalitie regering in de opstandige Kaukasische republiek, over de hervat ting van de terugtrekking van de Russische troepen en over de verdere demilitarisering van de hoofdstad Grozny. Boston (rtr/anp) - McGeorge Bundy, veiligheidsadviseur van de Amerikaanse presidenten John Kennedy en Lyndon Johnson, is maandag óp 77-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Massachusetts overleden aan de gevolgen van een hartaanval. De oud-politicus gold als een belangrijk architect van de Ameri kaanse politiek in Vietnam en speelde een belangrijke rol in de Cuba-crisis van oktober 1962, die de Verenigde Staten en Rusland bijna met elkaar in oorlog bracht. Londen - Kardinaal Basil Hume, hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Engeland en Wales, houdt afschaffing van het verplichte priestercelibaat voor mogelijk. Hij reageerde gisteren voor BBC- radio op het ontslag van bisschop Roderick Wright van het Schot se Argyll, die mogelijk een relatie met een vrouw heeft. „We verliezen uitstekende mensen omdat zij getrouwde priesters zouden willen zijn," reageerde Hume. Volgens hem kan de RK- Kerk het verplichte priestercelibaat herzien. „Het is geen godde lijke wet. Het is een kerkelijke wet, dus elke paus of algemeen concilie kan haar veranderen." Neufchateau/Charleroi (belga) - De ouders van het verdwenen Marokkaanse meisje Loubna Ben Aïssa hebben zich bij de on derzoeksrechter in Neufchateau partij gesteld in de zaak tegen de bende van Mare Dutroux. Dat is gisteren vernomen op het parket van Neufchateau. Volgens de ouders zou Dutroux' handlanger Nihoul betrokken zijn bij de verdwijning van hun dochtertje. Er is een onderzoek in de zaak van het Marokkaanse meisje geweest, maar dat kreeg wegens onvoldoende aanwijzingen geen vervolg. Een getuige zou hebben gezien dat Nihoul op het ogenblik van de ver dwijning van het kind op 5 augustus 1992 in de wijk was. Het meisje was toen negen jaar oud. Onverwacht zijn gisteren in de omgeving van Charleroi graafwerken begonnen in verband met de geruchtmakende zedenzaak. Het gaat om een pand in Bouffioulx dat Dutroux dit jaar nog wilde kopen. Het huis heeft een grote tuin zoals in Sars-la-Buissière. De rijkswacht maakt gebruik van Duitse speurhonden. Het speurwerk in Bouffioulx leverde gisteren geen resultaat op. (advertentie) Door Paul Bolwerk Den Haag - De Stichting Ja panse Ereschulden in Den Haag gaat momenteel na, waar het geld, het goud en de sieraden van 125.000 ex-ge vangenen in de Jappenkam pen in het voormalige Neder- lands-Indië {periode '42-'45) zijn gebleven. Ze veronderstelt dat onder ande re de Yokohama Specie Bank de tegoeden via Zwitserse banken heeft doorgesluisd naar de Ja panse regering. Dat heeft woordvoerder R. Unge- rer van de Stichting Japanse Ere schulden gisteren bekendge maakt. De belangenorganisatie onder zoekt of de Japanners tijdens de Tweede Wereldoorlog net als de Duitsers gebruik hebben ge maakt van geheime Zwitserse re keningen. Hiervoor heeft de Stichting Ja panse Ereschulden nog geen kei harde bewijzen, maar wel 'enkele aanwijzingen'. Deze belangenorganisatie heeft afgelopen weken tijdens een werkbezoek aan Japan bij de na tionale regering en de volksverte genwoordiging het belang onder streept van een diepgravend on derzoek naar de rol van de Ja panse banken tijdens WOU. De oorlogsschat beloopt naar schat ting miljoenen guldens. Tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben de Yokohama Specie bank, de Bank of Taiwan en de Mitsui Bank het betaalverkeer in het voormalig Nederlands-Indië in handen genomen. De Neder landse banken werden opgehe ven. De bezittingen (zoals juwelen, gouden en zilveren voorwerpen), die de Nederlanders bij de ban ken in bewaring hebben gegeven, zijn door de Japanse bezetters op veilingen verkocht. Dit bevestigt de voormalige di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, prof.dr. L. de Jong, in zijn stan daardwerk over het Koninkrijk der Nederlanden tijdens de Tweede Wereldoorlog. De 125.000 ex-gevangenen (40.000 militairen en ruim 80.000 burgers) hebben zonder uitzon dering niets meer teruggezien van de persoonlijke bezittingen die ze bij binnenkomst in de Ja panse interneringskampen heb ben moeten inleveren. In bijvoorbeeld het Japanse Tji- deng-kamp in het voormalige Ba tavia (Jakarta) eiste, aldus JES- woordvoerder Ungerer, een Ja panse kampcommandant van el ke gevangene een bepaald bedrag of sieraden. Elke gevangene kreeg in ruil voor geld, goud of sieraden een ont vangstbewijs van nul en generlei waarde. o.l.v. Paul van Nevel met Julien Schoenaerts, acteur DODENDANS Middeleeuwse elegieën, Totentanz van Hugo Distier en Le Grand Lest van Saskia Macris. Donderdag 19 september, Nieuw Namen, r.-k. kerk. Aanvang 20.00 uur Toegang 25.-/15.-. CJP/Pas 65 5.- korting Kaartverkoop: Zuidlandtneater, 0115 695555/Boekhandel v.d. San- de, Noordstr 55, Terneuzen of een half uur voor aanvang bij de kerk.

de Stem | 1996 | | pagina 5